WP All Export Pro - en to fr translation catalogue (185 entries)

en: Export to XML
fr: Exporter vers XML

en: New Export
fr: Nouvelle exportation

en: Manage Exports
fr: Gérer exportations

en: Settings
fr: Paramètres

en: Support
fr: Assistance

en: Security check
fr: Vérification de sécurité

en: Select Rule
fr: Sélectionner une règle

en: equals
fr: est égal à

en: doesn't equal
fr: n'est pas égal

en: contains
fr: contient

en: doesn't contain
fr: ne contient pas

en: is empty
fr: est vide

en: is not empty
fr: n'est pas vide

en: greater than
fr: supérieur à

en: equal to or greater than
fr: plus grand ou égal à

en: less than
fr: moins d'une

en: equal to or less than
fr: plus petit ou égal à

en: Add Filtering Options
fr: Options de filtrage

en: Your export is ready to run.
fr: Votre exportation est prête à être lancée.

en: WP All Export will export %d %s.
fr: WP All Export exportera %d %s.

en: Choose data to include in the export file.
fr: Choisissez données à inclure dans le fichier d'exportation.

en: Data not found.
fr: Données Exif introuvables

en: This format is not supported.
fr: Ce format vidéo n'est pas supporté.

en: You haven't selected any columns for export.
fr: Vous avez sélectionné aucun colonnes pour l'exportation.

en: Options updated
fr: Options mises à jour !

en: Export canceled
fr: Exportation annulée

en: Export deleted
fr: Exportation supprimée

en: %d %s deleted
fr: %d %s supprimés

en: export | exports
fr[0]: Exporter

en: File format not supported
fr: Ce format de fichier n'est pas pris en charge.

en: The exported file is missing and can't be downloaded. Please re-run your export to re-generate it.
fr: Le fichier exporté est absent et ne peut pas être téléchargé. S'il vous plaît ré-exécuter votre exportation de re-générer.

en: Settings saved
fr: Paramètres enregistrés !

en: WooCommerce Products
fr: WooCommerce Produits

en: <strong>%s</strong> %s more
fr: <strong>%s</strong> %s plus

en: element | elements
fr[0]: élément

en: more
fr: plus

en: Users
fr: Utilisateurs

en: User
fr: Utilisateur

en: Customer
fr: Client

en: Records
fr: Les enregistrements

en: Record
fr: Dossier

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Author
fr: Auteur

en: WP Query field is required
fr: WP champ Query est nécessaire

en: All
fr: Tous

en: SQL Query
fr: Requête SQL

en: Customer User ID
fr: Client ID de l'utilisateur

en: Product Data
fr: Caractéristiques du produit

en: Advanced
fr: Avancé

en: Data
fr: Données

en: Order
fr: Ordre

en: Items
fr: Articles

en: Taxes & Shipping
fr: Taxes & Livraison

en: Fees & Discounts
fr: Frais & Réductions

en: Order ID
fr: Numéro de commande

en: Order Key
fr: Afin clé

en: Order Date
fr: Date de la Commande

en: Completed Date
fr: Date d'achèvement

en: Title
fr: Titre

en: Order Status
fr: État de la commande

en: Order Currency
fr: Afin devise

en: Order Total
fr: Total Commande

en: Product ID
fr: ID Produit :

en: SKU
fr: Réference

en: Product Name
fr: Nom du projet

en: Product Variation Details
fr: Produit Variation Détails

en: Quantity
fr: Quantité

en: Item Cost
fr: coût de l’article

en: Item Total
fr: Total des biens

en: Rate Code (per tax)
fr: Code de taux (par l'impôt)

en: Rate Percentage (per tax)
fr: Rate Pourcentage (par l'impôt)

en: Amount (per tax)
fr: Montant (par l'impôt)

en: Total Tax Amount
fr: Montant total

en: Shipping Method
fr: Méthode de livraison

en: Shipping Cost
fr: Frais de livraison

en: Discount Amount (per coupon)
fr: Montant de la remise (par coupon)

en: Coupons Used
fr: Valeur des coupons utilisés

en: Total Discount Amount
fr: Montant total de Discount

en: Fee Amount (per surcharge)
fr: Montant des frais (par supplément)

en: Total Fee Amount
fr: Montant total des frais

en: Customer Note
fr: Note client

en: The other two files in this zip are the export file containing all of your data and the import template for WP All Import. 
    
    To import this data, create a new import with WP All Import and upload this zip file.
fr: Les deux autres fichiers dans ce zip sont le fichier d'exportation contenant toutes vos données et le modèle d'importation pour WP toutes les importations. Pour importer ces données, créer une nouvelle importation avec WP toutes les importations et télécharger ce fichier zip.

en: Element
fr: Élément

en: Rule
fr: Règle

en: Value
fr: Valeur

en: Select Element
fr: Sélectionner un élément

en: Add Rule
fr: Ajouter une règle

en: No filtering options. Add filtering options to only export records matching some specified criteria.
fr: Aucune des options de filtrage. Ajouter des options de filtrage uniquement à l'exportation correspondant à certains critères spécifiés.

en: Variable product matching rules:
fr: Variable règles produits correspondants:

en: Permissive
fr: permissif

en: Strict matching requires all variations to pass in order for the product to be exported. Permissive matching allows the product to be exported if any of the variations pass.
fr: Appariement strict exige que toutes les variations de passer pour que le produit à exporter. Appariement permissive permet au produit d'être exporté si l'une des variations passe.

en: Export to XML / CSV
fr: Exporter au format CSV

en: First, choose what to export.
fr: Tout d'abord, choisir ce que d'exporter.

en: Specific Post Type
fr: Type de donnée spécifique

en: WP_Query Results
fr: Résultats WP_Query

en: Choose a post type...
fr: Choisissez le type de post

en: Post Type Query
fr: Type Contribution Query

en: User Query
fr: Requêtes de l'utilisateur

en: Created by
fr: Créé par

en: Confirm & Run Export
fr: Confirmer et exécuter l'exportation

en: Save Export Configuration
fr: Sauvegarder la configuration d'exportation

en: Back to Manage Exports
fr: Retour à Gérer exportations

en: In each iteration, process
fr: Dans chaque itération, processus

en: records
fr: enregistrements

en: WP All Export must be able to process this many records in less than your server's timeout settings. If your export fails before completion, to troubleshoot you should lower this number.
fr: WP All Export doit être en mesure de traiter ces nombreux enregistrements en moins les paramètres de délai d'attente de votre serveur. Si votre exportation échoue avant la fin, pour résoudre les problèmes que vous devriez réduire ce nombre.

en: Include BOM in export file
fr: Inclure nomenclature dans le fichier d'exportation

en: The BOM will help some programs like Microsoft Excel read your export file if it includes non-English characters.
fr: La nomenclature aidera certains programmes comme Microsoft Excel lire votre fichier d'exportation si elle comporte des caractères non-anglais.

en: Friendly Name:
fr: Nom convivial

en: Save friendly name...
fr: Enregistrer nom convivial …

en: Export <span id="status">in Progress...</span>
fr: Exporter <span id="status">la progression...</span>

en: Exporting may take some time. Please do not close your browser or refresh the page until the process is complete.
fr: Exportatrice peut prendre un certain temps. S'il vous plaît ne pas fermer votre navigateur ou actualiser la page jusqu'à ce que le processus est terminé.

en: Time Elapsed
fr: Temps écoulé

en: Exported
fr: Exportation

en: WP All Export successfully exported your data!
fr: WP All Export a exporté avec succès vos données!

en: Download Data
fr: Télécharger de nouvelles données…

en: Bundle
fr: Vrac

en: Settings & Data for WP All Import
fr: Réglages et données pour WP Tous importation

en: Drag & drop data from "Available Data" on the right to include it in the export or click "Add Field To Export" below.
fr: Drag & drop de données "données disponibles" sur la droite de l'inclure dans l'exportation ou cliquez sur "Ajouter un champ à exporter" ci-dessous.

en: Display each product in its own row
fr: Afficher chaque produit dans sa propre ligne

en: Function Editor
fr: Éditeur de fonctions

en: Save Functions
fr: Enregistrer Fonctions

en: Add functions here for use during your export. You can access this file at %s
fr: Ajouter des fonctions ici pour une utilisation pendant votre exportation. Vous pouvez accéder à ce fichier à %s

en: Available Data
fr: données disponibles

en: Add Field To Export
fr: Ajouter un champ Pour exporter

en: Edit Export Field
fr: Modifier les champs d'exportation

en: What field would you like to export?
fr: Dans quel domaine souhaitez-vous exporter?

en: What would you like to name the column/element in your exported file?
fr: Que souhaitez-vous nommer la colonne / élément dans votre fichier exporté?

en: Delete
fr: Supprimer

en: Done
fr: Terminé

en: Close
fr: Fermer

en: %%ID%% will be replaced with the ID of the post being exported, example: SELECT meta_value FROM wp_postmeta WHERE post_id=%%ID%% AND meta_key='your_meta_key';
fr: %% ID %%sera remplacé par l'ID du poste étant exportée, exemple: SELECT FROM wp_postmeta meta_value OÙ post_id = %% %% ID ET meta_key = 'your_meta_key’;

en: UNIX timestamp - PHP time()
fr: Horodatage UNIX - temps de PHP ()

en: Natural Language PHP date()
fr: Natural Language PHP date ()

en: date() Format
fr: Format de Date

en: Export the value returned by a PHP function
fr: Export de la valeur retournée par une fonction PHP

en: The value of the field chosen for export will be passed to the PHP function.
fr: La valeur du champ choisi pour l'exportation sera passé à la fonction PHP.

en: Product Variations
fr: Variations du Produit

en: WP All Export Support
fr: WP All Export soutien

en: Are you sure you want to delete <strong>%s</strong> selected %s?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer <strong>%s</strong> sélectionné %s?

en: Delete Export
fr: Supprimer Export

en: Are you sure you want to delete <strong>%s</strong> export?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer <strong>%s</strong> ?

en: Search Exports
fr: Rechercher exportations

en: Name
fr: Nom

en: Query
fr: Requête

en: Summary
fr: Résumé

en: Info & Options
fr: Infos & options

en: Bulk Actions
fr: Actions groupées

en: Apply
fr: Appliquer

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
fr: Visualiser %s&#8211;%s de %s

en: No previous exports found.
fr: Aucune exportation précédents trouvés.

en: Import with WP All Import
fr: Importation avec WP Tous importation

en: Download Import Templates
fr: Télécharger Importer des modèles

en: Post Types:
fr: Types d’articles:

en: Y/m/d g:i a
fr: d/m/Y G:i:s

en: triggered with cron
fr: déclenché avec cron

en: last activity %s ago
fr: Dernière activité il ya %s

en: currently processing with cron
fr: en cours de traitement avec cron

en: Export currently in progress
fr: Exportation en cours

en: Export Attempt at %s
fr: Exporter Tentative %s

en: Last run: %s
fr: Dernière course: %s

en: never
fr: jamais

en: %d Records Exported
fr: %d enregistrements exportés

en: Format: %s
fr: Format d’article : %s

en: settings edited since last run
fr: paramètres modifiés depuis la dernière exécution

en: Edit
fr: Modifier

en: Run Export
fr: Exécuter l'exportation

en: Cancel Cron
fr: Annuler Cron

en: Cancel
fr: Annuler

en: Restore
fr: Restaurer

en: Delete Permanently
fr: Supprimer Définitivement

en: Export File URL
fr: URL du fichier d'exportation

en: Example:
fr: Exemple :

en: Execution Script
fr: Script d'exécution

en: Your web host may require you to use a command other than wget, although wget is most common. In this case, you must asking your web hosting provider for help.
fr: Votre hébergeur peut vous obliger à utiliser une commande autre que wget, bien que wget est la plus courante. Dans ce cas, vous devez demander à votre fournisseur d'hébergement Web à l'aide.

en: Download your import templates and use them to import your exported file to a separate WordPress/WP All Import installation.
fr: Télécharger vos modèles d'importation et les utiliser pour importer votre fichier exporté à une installation / WP toutes les importations de WordPress séparée.

en: Install these import templates in your separate WP All Import installation from the All Import -> Settings page by clicking the "Import Templates" button.
fr: Installez ces modèles d'importation dans votre installation WP Tous importation séparé du Tout Import -> Page des paramètres en cliquant sur le bouton "Importer des modèles".

en: Edit Template
fr: Modifier le modèle du slide

en: Cron Exports
fr: Exportations Cron

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: Changing this will require you to re-create your existing cron jobs.
fr: Changer cela va vous obliger à recréer vos tâches cron existants.

en: Files
fr: Les fichiers

en: Secure Mode
fr: Mode sécurisé

en: Randomize folder names
fr: Aléatoire noms de dossiers

en: Please de-activate and remove the free version of the WP All Export before activating the paid version.
fr: S'il vous plaît de désactiver et supprimer la version libre de la WP toute exportation avant d'activer la version payante.

en: Uploads folder %s must be writable
fr: Dossier Uploads %s doit être accessible en écriture
