Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (1338 entries)

en: %1$s Continue to %2$s%3$s
ru: %1$s продолжить с %2$s%3$s

en: %1$s Extensions
ru: Расширения %1$s

en: %1$s Internal Linking Blocks
ru: Блоки внутреннего связывания %1$s

en: %1$s Recipe
ru: Рецепт %1$s

en: %1$s Structured Data Blocks
ru: %1$s структурированные блоки данных

en: %1$s adds several columns to this page.
ru: %1$s добавляет несколько столбцов к этой странице.

en: %1$s can integrate with third parties products. You can enable or disable these integrations below.
ru: %1$s может интегрироваться с продуктами третьих сторон. Вы можете включить или отключить эти интеграции ниже.

en: %1$s cannot determine whether your site can be found by search engines
ru: %1$s не может определить, виден ли ваш сайт поисковикам

en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below. Clicking the question mark gives more information about the feature.
ru: %1$s предлагает множество разных сервисов. Вы можете активировать/деактивировать некоторые из них ниже. Кликните на знак вопроса, чтобы получить больше информации о сервисе.

en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
ru: %1$s содержит несколько очень мощных инструментов:

en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
ru: %1$s обнаружил, что используется версия %3$s или %2$s. Обновите плагин до последней версии, чтобы предотвратить проблемы совместимости.

en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
ru: Похоже, что %1$s — некорректный проверочный код для %2$s. Пожалуйста исправьте его.

en: %1$s extensions
ru: Расширения %1$s

en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
ru: %1$s автоматически определяет необходимость изменения заголовков Записей на вашем сайте, если вы уверены, что этого делать НЕ надо, отметьте этот пункт.

en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
ru: %1$s — это неправильное значение для имени пользователя, которому можно разрешить доступ к настройкам %2$s. Значение сброшено к первоначальному.

en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
ru: %1$s слов содержат %2$sболее %3$s слогов%4$s, это меньше рекомендованного максимума %5$s или равно ему.

en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
ru: %1$s слов содержат %2$sболее %3$s слогов%4$s, это больше рекомендуемого максимума (%5$s).

en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and it has determined that your site cannot be found by search engines. If this site is live or about to become live, this should be fixed.
ru: %1$s предоставляет бесплатную проверку индексируемости для пользователей %2$s. Он выяснил, что ваш сайт невидим для поисковиков. Если ваш сайт рабочий или в процессе публикации, это необходимо исправить.

en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and right now it has trouble determining
    			whether search engines can find your site. This could have several (legitimate) reasons and
    			is not a problem in itself. If this is a live site, it is recommended that you figure out why
    			the %1$s check failed.
ru: %1$s предоставляет бесплатную проверку индексируемости для пользователей %2$s. В данный момент испытывает трудности
    			с определением видимости вашего сайта для поисковиков. У этого может быть несколько причин
    			и это не является проблемой само по себе. Если сайт рабочий, рекомендуем выяснить причину ошибки %1$s.

en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users, and it shows that your site can be found by search engines.
ru: %1$s предоставляет бесплатную проверку индексируемости для пользователей %2$s и отображает, может ли ваш сайт быть найден поисковиками.

en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users. The request to %1$s to check whether your site can be found by search engines failed due to an error.
ru: %1$s предлагает бесплатную проверку индексируемости для пользователей %2$s. Запрос к %1$s для проверки видимости вашего сайта для поисковых движков не удался из-за ошибки.

en: %1$s premium plugin updates work fine
ru: Обновления премиум-плагина %1$s работают нормально

en: %1$s premium plugins cannot update
ru: Премиум-плагины %1$s не могут обновляться

en: %1$s recommendations for you
ru: %1$s рекомендует

en: %1$s settings
ru: Настройки %1$s

en: %1$s to optimize your site even further
ru: %1$s для еще большей оптимизации вашего сайта

en: %1$s will check weekly if your site is still indexable by search engines and %2$s will notify you when this is not the case.
ru: %1$s проверяет ежедневно, если ваш сайт индексируется поисковыми системами и %2$s  уведомляет вас, если это не так.

en: %1$s, Author at %2$s
ru: %1$s, Автор в %2$s

en: %1$s, take your optimization to the next level!
ru: %1$s, принял меры по оптимизации на следующем уровне!

en: %1$s/%2$s steps completed
ru: %1$s из %2$s шагов завершено

en: %1$sBack to all workouts
ru: %1$sНазад ко всем тренировкам

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %3$d consecutive sentences starting with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s! | %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %4$d instances where %3$d or more consecutive sentences start with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s!
ru[0]: %1$sПоследовательные предложения%2$s: Ваш текст содержит %3$d предложений подряд, которые начинаются с одного и того же слова. %5$sДобавьте разнообразия%2$s!
ru[1]: %1$sПоследовательные предложения%2$s: Ваш текст содержит %4$d частей, где %3$d предложений подряд начинаются с одного и того же слова. %5$sДобавьте разнообразия%2$s!
ru[2]: %1$sПоследовательные предложения%2$s: Ваш текст содержит %4$d частей, где %3$d предложений подряд начинаются с одного и того же слова. %5$sДобавьте разнообразия%2$s!

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: There is enough variety in your sentences. That's great!
ru: %1$sПоследовательные предложения%2$s: В ваших предложениях достаточно разнообразия. Это очень хорошо!

en: %1$sFind out how to solve this problem on our help center%2$s.
ru: %1$sУзнайте, как решить эту проблему в нашей базе знаний%2$s.

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s
ru: %1$sИндекс читаемости Флеша%2$s: Ваш текст получил оценку %3$s в тесте удобочитаемости, что означает, что его %4$s читать. %5$s

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s%6$s%7$s
ru: %1$sИндекс читаемости Флеша%2$s: Ваш текст получил оценку %3$s в тесте удобочитаемости, что означает, что его %4$s читать. %5$s%6$s%7$s

en: %1$sFunction words in keyphrase%3$s: Your keyphrase "%4$s" contains function words only. %2$sLearn more about what makes a good keyphrase.%3$s
ru: %1$sСлужебные слова в ключевой фразе%3$s: Ваша ключевая фраза "%4$s" содержит исключительно служебные слова. %2$sУзнайте больше о хороших ключевых фразах.%3$s

en: %1$sGo to %2$s to analyze your entire site%3$s
ru: %1$sПерейдите к %2$s, чтобы проанализировать весь ваш сайт%3$s

en: %1$sGo to the Discussion Settings page%2$s
ru: %1$sПерейти на страницу настроек обсуждений%2$s

en: %1$sImage Keyphrase%2$s: Good job!
ru: %1$sКлючевая фраза изображения%2$s: хорошая работа!

en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page do not have alt attributes that reflect the topic of your text. %2$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of relevant images%3$s!
ru: %1$s alt атрибуты изображения%3$s: изображения на этой странице не имеют атрибутов alt, отражающих тему вашего текста. %2$sДобавьте ключевую фразу или синонимы к тэгам alt соответствующих изображений%3$s!

en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page do not have alt attributes with at least half of the words from your keyphrase. %2$sFix that%3$s!
ru: %1$sКлючевая фраза изображения%3$s: изображения на этой странице не имеют alt-атрибутов, содержащих хотя бы половину слов из вашей ключевой фразы. %2$sИсправьте это%3$s!

en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page have alt attributes, but you have not set your keyphrase. %2$sFix that%3$s!
ru: %1$salt атрибуты изображения%3$s: изображений на этой странице имеют атрибуты alt, но вы не задали ключевую фразу. %2$sИсправьте это%3$s!

en: %1$sImage alt tags%2$s: All images have alt attributes. Good job!
ru: %1$sAlt-тэги изображений%2$s: все изображения имеют alt-атрибуты. Хорошая работа!

en: %1$sImage alt tags%3$s: None of the images has alt attributes. %2$sAdd alt attributes to your images%3$s!
ru: %1$sAlt-тэги изображений%3$s: ни одно изображение не имеет alt-атрибута. %2$sДобавьте alt-атрибуты к изображениям%3$s!

en: %1$sImages and videos%2$s: Good job!
ru: %1$sИзображения и видео%2$s: хорошая работа!

en: %1$sImages and videos%3$s: No images or videos appear on this page. %2$sAdd some%3$s!
ru: %1$sИзображения и видео%3$s: На этой странице не появляется ни одного изображения или видео. %2$sДобавьте их%3$s!

en: %1$sImages%2$s: Good job!
ru: %1$sИзображения%2$s: хорошая работа!

en: %1$sImages%3$s: No images appear on this page. %2$sAdd some%3$s!
ru: %1$sAlt-атрибуты изображений%3$s: На этой странице нет изображений. %2$sДобавьте их%3$s!

en: %1$sImportant%2$s: Please select a name in step 2 for this step to be effective.
ru: %1$sВажно%2$s: Пожалуйста, выберите имя в шаге 2, чтобы этот шаг был эффективным.

en: %1$sImportant:%2$s After you’ve completed (or made any changes to) a step below, please make sure to save your changes by clicking the ‘Save and continue’ button below that step.
ru: %1$sВажно:%2$s После завершения (или внесения изменений) шага ниже, пожалуйста, не забудьте сохранить изменения, нажав кнопку "Сохранить и продолжить" под этим шагом.

en: %1$sImportant:%2$s If the SEO data optimization in step 1 is running, you can already continue to the next steps.
ru: %1$sВажео:%2$s Если оптимизация SEO-данных на шаге 1 запущена, вы уже можете переходить к следующим шагам.

en: %1$sInternal links%2$s: There are both nofollowed and normal internal links on this page. Good job!
ru: %1$sВнутренние ссылки%2$s: В тексте есть внутренние ссылки с атрибутом nofollow и обычные внутренние ссылки. Хорошая работа!

en: %1$sInternal links%2$s: You have enough internal links. Good job!
ru: %1$sВнутренние ссылки%2$s: В вашем тексте достаточно внутренних ссылок. Хорошая работа!

en: %1$sInternal links%3$s: No internal links appear in this page, %2$smake sure to add some%3$s!
ru: %1$sВнутренние ссылки%3$s: В тексте нет внутренних ссылок, %2$sдобавьте несколько%3$s!

en: %1$sInternal links%3$s: The internal links in this page are all nofollowed. %2$sAdd some good internal links%3$s.
ru: %1$sВнутренние ссылки%3$s: В тексте есть только внутренние ссылки с атрибутом nofollow. %2$sДобавьте несколько хороших внутренних ссылок%3$s.

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d time. This is great! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d times. This is great!
ru[0]: %1$sПлотность ключевой фразы%2$s: Фокусная ключевая фраза найдена %3$d раз. Это замечательно!
ru[1]: %1$sПлотность ключевой фразы%2$s: Фокусная ключевая фраза найдена %3$d раза. Это замечательно!
ru[2]: %1$sПлотность ключевой фразы%2$s: Фокусная ключевая фраза найдена %3$d раз. Это замечательно!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
ru[0]: %1$sПлотность ключевой фразы%2$s: Фокусная ключевая фраза найдена %5$d раз. Это меньше, чем рекомендуемый минимум %3$d раз для текста такой длины. %4$sСосредоточьтесь на вашей ключевой фразе%2$s!
ru[1]: %1$sПлотность ключевой фразы%2$s: Фокусная ключевая фраза найдена %5$d раза. Это меньше, чем рекомендуемый минимум %3$d раз для текста такой длины. %4$sСосредоточьтесь на вашей ключевой фразе%2$s!
ru[2]: %1$sПлотность ключевой фразы%2$s: Фокусная ключевая фраза найдена %5$d раз. Это меньше, чем рекомендуемый минимум %3$d раз для текста такой длины. %4$sСосредоточьтесь на вашей ключевой фразе%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
ru[0]: %1$sПлотность ключевой фразы%2$s: Фокусная ключевая фраза найдена %5$d раз. Это больше, чем рекомендуемый максимум %3$d раз для текста такой длины. %4$sНе переоптимизируйте%2$s!
ru[1]: %1$sПлотность ключевой фразы%2$s: Фокусная ключевая фраза найдена %5$d раза. Это больше, чем рекомендуемый максимум %3$d раз для текста такой длины. %4$sНе переоптимизируйте%2$s!
ru[2]: %1$sПлотность ключевой фразы%2$s: Фокусная ключевая фраза найдена %5$d раз. Это больше, чем рекомендуемый максимум %3$d раз для текста такой длины. %4$sНе переоптимизируйте%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
ru[0]: %1$sПлотность ключевой фразы%2$s: Фокусная ключевая фраза найдена %5$d раз. Это намного больше, чем рекомендуемый максимум %3$d раз для текста такой длины. %4$sНе переоптимизируйте%2$s!
ru[1]: %1$sПлотность ключевой фразы%2$s: Фокусная ключевая фраза найдена %5$d раза. Это намного больше, чем рекомендуемый максимум %3$d раз для текста такой длины. %4$sНе переоптимизируйте%2$s!
ru[2]: %1$sПлотность ключевой фразы%2$s: Фокусная ключевая фраза найдена %5$d раз. Это намного больше, чем рекомендуемый максимум %3$d раз для текста такой длины. %4$sНе переоптимизируйте%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found 0 times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
ru: %1$sПлотность ключевой фразы%2$s: Фокусная ключевая фраза была найдена 0 раз. Это меньше рекомендуемого минимума %3$d раз для текста этой длины. %4$sСосредоточьтесь на вашей ключевой фразе%2$s!

en: %1$sKeyphrase distribution%2$s: Good job!
ru: %1$sРаспределение ключевой фразы%2$s: Отлично!

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: %2$sInclude your keyphrase or its synonyms in the text so that we can check keyphrase distribution%3$s.
ru: %1$sРаспределение ключевой фразы%3$s: %2$sИспользуйте в тексте вашу ключевую фразу и ее синонимы, чтобы мы могли посчитать распределение ключевой фразы%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Uneven. Some parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
ru: %1$sРаспределение ключевой фразы%3$s: Неравномерное. Некоторые части вашего текста не содержат ключевой фразы или ее синонимов. %2$sРаспределите их более равномерно%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Very uneven. Large parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
ru: %1$sРаспределение ключевой фразы%3$s: Очень неравномерное. Большие части вашего текста не содержат ключевой фразы или ее синонимов. %2$sРаспределите их более равномерно%3$s.

en: %1$sKeyphrase in introduction%2$s: Well done!
ru: %1$sКлючевая фраза во вступлении%2$s: Отлично!

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms appear in the first paragraph of the copy, but not within one sentence. %2$sFix that%3$s!
ru: %1$sКлючевая фраза во вступлении%3$s: Ваша ключевая фраза или ее синонимы встречаются в первом абзаце, но не внутри одного предложения. %2$sИсправьте это%3$s!

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms do not appear in the first paragraph. %2$sMake sure the topic is clear immediately%3$s.
ru: %1$sКлючевая фраза во вступлении%3$s: Ваша ключевая фраза или ее синонимы не встречаются в первом абзаце. %2$sУбедитесь, что тема текста ясна сразу%3$s.

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: Keyphrase or synonym appear in the meta description. Well done!
ru: %1$sКлючевая фраза в мета описании%2$s: Ключевая фраза или ее синоним встречаются в мета описании. Отлично!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description contains the keyphrase %3$s times, which is over the advised maximum of 2 times. %4$sLimit that%5$s!
ru: %1$sКлючевая фраза в мета описании%2$s: Ваше мета описание содержит ключевую фразу %3$s раз, что больше рекомендуемого максимума (2 раза). %4$sНе повторяйтесь%5$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description has been specified, but it does not contain the keyphrase. %3$sFix that%4$s!
ru: %1$sКлючевая фраза в мета описании%2$s: Вы добавили мета описание, но вы не включили в него вашу ключевую фразу. %3$sИсправьте это%4$s!

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: Great work!
ru: %1$sКлючевое слово в ярлыке%2$s: Отлично сделано!

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: More than half of your keyphrase appears in the slug. That's great!
ru: %1$sКлючевое слово в ярлыке%2$s: Больше половины ключевой фразы есть в ярлыке. Это замечательно!

en: %1$sKeyphrase in slug%3$s: (Part of) your keyphrase does not appear in the slug. %2$sChange that%3$s!
ru: %1$sКлючевое слово в ярлыке%3$s: В ярлыке нет (части) фразы ключевого слова. %2$sИзмените это%3$s!

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job! | %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. Good job!
ru[0]: %1$sКлючевая фраза в подзаголовке%2$s: %3$s ваших H2 и H3 подзаголовков отражает тему вашей статьи. Хорошая работа!
ru[1]: %1$sКлючевые фразы в подзаголовке%2$s: %3$s ваших H2 и H3 подзаголовка отражают тему вашей статьи. Хорошая работа!
ru[2]: %1$sКлючевые фразы в подзаголовке%2$s: %3$s ваших H2 и H3 подзаголовков отражают тему вашей статьи. Хорошая работа!

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
ru: %1$sКлючевая фраза в подзаголовке%2$s: Ваш H2 или H3 подзаголовок отражает тему вашей статьи. Хорошая работа!

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: %2$sUse more keyphrases or synonyms in your H2 and H3 subheadings%3$s!
ru: %1$sКлючевая фраза в подзаголовке%3$s: %2$sИспользуйте больше ключевых фраз или синонимов в подзаголовках H2 и H3 %3$s!

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: More than 75%% of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. %2$sDon't over-optimize%3$s!
ru: %1$sКлючевая фраза в подзаголовках%3$s: Более 75%% ваших подзаголовков  H2 и H3 отражают тему вашего текста. Это слишком много. %2$sНе переоптимизируйте%3$s!

en: %1$sKeyphrase in title%2$s: The exact match of the focus keyphrase appears at the beginning of the SEO title. Good job!
ru: %1$sКлючевая фраза в заголовке%2$s: Точная копия ключевой фразы встречается в SEO заголовке. Отличная работа!

en: %1$sKeyphrase in title%2$s: The focus keyphrase appears at the beginning of the SEO title. Good job!
ru: %1$sКлючевая фраза в заголовке%2$s: Точная копия ключевой фразы встречается в SEO заголовке. Отличная работа!

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Does not contain the exact match. %2$sTry to write the exact match of your keyphrase in the SEO title and put it at the beginning of the title%3$s.
ru: %1$sКлючевая фраза в заголовке%3$s: Не содержит точного соответствия. %2$sПостарайтесь поместить точную копию вашей ключевой фразы в заголовок SEO и разместите ее в начале заголовка%3$s.

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: The exact match of the focus keyphrase appears in the SEO title, but not at the beginning. %2$sMove it to the beginning for the best results%3$s.
ru: %1$sКлючевая фраза в заголовке%3$s: Точная копия ключевой фразы содержится в заголовке SEO, но не в начале. %2$sПереместите ее в начало для лучших результатов%3$s.

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Title does not begin with the focus keyphrase. %2$sMove your focus keyphrase to the beginning of the title%3$s.
ru: %1$sКлючевая фраза в заголовке%3$s: Заголовок не начинается с точной копией ключевой фразы. %2$sПереместите точную копию ключевой фразы в начало заголовка%3$s.

en: %1$sKeyphrase length%2$s: Good job!
ru: %1$sДлина ключевой фразы%2$s: Отлично!

en: %1$sKeyphrase length%3$s: %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
ru: %1$sДлина ключевой фразы%3$s: %2$sВведите ключевую фразу, чтобы мы могли посчитать вашу оценку SEO%3$s.

en: %1$sKeyphrase length%3$s: No focus keyphrase was set for this page. %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
ru: %1$sДлина ключевой фразы%3$s: Для этой страницы не установлено фокусное ключевое слово. %2$sУстановите его для расчета SEO-оценки%3$s.

en: %1$sLink keyphrase%3$s: You're linking to another page with the words you want this page to rank for. %2$sDon't do that%3$s!
ru: %1$sСсылка с ключевой фразой%3$s: Вы ссылаетесь на другую страницу, используя слова из ключевой фразы. %2$sНе делайте этого%3$s!

en: %1$sLists%2$s: There is at least one list on this page. Great!
ru: %1$sСписки%2$s: На этой странице есть по крайней мере один список. Отлично!

en: %1$sLists%3$s: No lists appear on this page. %2$sAdd at least one ordered or unordered list%3$s!
ru: %1$sСписки%3$s: На этой странице не появляется ни одного списка. %2$sДобавьте хотя бы один упорядоченный или неупорядоченный список%3$s!

en: %1$sMeta description length%2$s: Well done!
ru: %1$sДлина мета описания%2$s: Отлично!

en: %1$sMeta description length%3$s:  No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. %2$sMake sure to write one%3$s!
ru: %1$sДлина мета описания%3$s:  Вы еще не добавили мета описание. Вместо него поисковые системы будут отображать части содержимого с вашей страницы. %2$sСоздайте мета описание%3$s!

en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is over %4$d characters. To ensure the entire description will be visible, %2$syou should reduce the length%3$s!
ru: %1$sДлина мета описания%3$s: Ваше мета описание длиннее %4$d символов. Чтобы сделать ваше описание полностью видимым, %2$sвам надо сократить длину мета описания%3$s!

en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is too short (under %4$d characters). Up to %5$d characters are available. %2$sUse the space%3$s!
ru: %1$sДлина мета описания%3$s: Ваше мета описание слишком короткое (менее %4$d символов). Вам доступны %5$d символов. %2$sИспользуйте их%3$s!

en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
ru: %1$sБольше никаких мертвых ссылок%2$s: простое управление перенаправлением

en: %1$sNot enough content%2$s: %3$sPlease add some content to enable a good analysis%2$s.
ru: %1$sНедостаточно содержимого%2$s: %3$sПожалуйста, добавьте больше текста, чтобы мы смогли качественно его проанализировать%2$s.

en: %1$sOutbound links%2$s: Good job!
ru: %1$sИсходящие ссылки%2$s: Хорошая работа!

en: %1$sOutbound links%2$s: There are both nofollowed and normal outbound links on this page. Good job!
ru: %1$sИсходящие ссылки%2$s: Есть ссылки и нормальные и с атрибутами nofollow. Хорошо!

en: %1$sOutbound links%3$s: All outbound links on this page are nofollowed. %2$sAdd some normal links%3$s.
ru: %1$sИсходящие ссылки%3$s: Все исходящие ссылки имеют атрибут nofollow. %2$sДобавьте пару нормальных ссылок%3$s.

en: %1$sOutbound links%3$s: No outbound links appear in this page. %2$sAdd some%3$s!
ru: %1$sИсходящие ссылки%3$s: На странице нет исходящих ссылок. %2$sДобавьте их%3$s!

en: %1$sParagraph length%2$s: None of the paragraphs are too long. Great job!
ru: %1$sДлина абзацев%2$s: Ни один из ваших абзацев не слишком длинный. Отличная работа!

en: %1$sPassive voice%2$s: %3$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %4$s. %5$sTry to use their active counterparts%2$s.
ru: %1$sПассивный голос%2$s: %3$s ваших предложений содержат пассивный голос, что выше рекомендуемого максимума в %4$s. %5$sСтарайтесь использовать больше активного голоса%2$s.

en: %1$sPassive voice%2$s: You're using enough active voice. That's great!
ru: %1$sПассивный голос%2$s: Вы используете достаточно активного голоса. Это прекрасно!

en: %1$sPreviously used keyphrase%2$s: You've not used this keyphrase before, very good.
ru: %1$sРанее использованное ключевое слово%2$s: Вы еще не использовали это ключевое слово. Отлично!

en: %1$sRead more about troubleshooting search engine visibility.%2$s
ru: %1$sУзнайте больше о решении проблем видимости поисковикам.%2$s

en: %1$sReadability%2$s: %3$s
ru: %1$sЧитабельность%2$s: %3$s

en: %1$sRun the indexation process on your server%2$s using %3$sWP CLI%2$s.
ru: %1$sЗапускать процесс индексации на вашем сервере%2$s с помощью %3$sWP CLI%2$s

en: %1$sSEO title width%2$s: Good job!
ru: %1$sШирина SEO заголовка%2$s: Отличная работа!

en: %1$sSEO title width%3$s: %2$sPlease create an SEO title%3$s.
ru: %1$sШирина SEO заголовка%3$s: %2$sПожалуйста, добавьте SEO заголовок%3$s.

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is too short. %2$sUse the space to add keyphrase variations or create compelling call-to-action copy%3$s.
ru: %1$sШирина SEO заголовка%3$s: SEO заголовок слишком короткий. %2$sИспользуйте пространство, чтобы добавить слова из ключевой фразы или призыв к действию%3$s.

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is wider than the viewable limit. %2$sTry to make it shorter%3$s.
ru: %1$sШирина SEO заголовка%3$s: Ваш SEO заголовок выходит за видимый предел. %2$sПостарайтесь сократить его%3$s.

en: %1$sSentence length%2$s: Great!
ru: %1$sДлина предложений%2$s: Отлично!

en: %1$sSingle title%3$s: H1s should only be used as your main title. Find all H1s in your text that aren't your main title and %2$schange them to a lower heading level%3$s!
ru: %1$sОдиночный заголовок%3$s: H1 должен использоваться только в качестве основного заголовка. Найдите в тексте все H1, которые не являются главным заголовком, и %2$sизмените их на более низкий уровень заголовка%3$s!

en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook & Twitter
ru: Предварительный просмотр %1$sсоциальных медиа%2$s: Facebook и Twitter

en: %1$sSubheading distribution%2$s: Great job!
ru: %1$sРаспределение подзаголовков%2$s: Отличная работа!

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, although your text is rather long. %3$sTry and add some subheadings%2$s.
ru: %1$sРаспределение подзаголовков%2$s: Вы не используете подзаголовки хотя ваш текст достаточно длинный. %3$sПостарайтесь добавить несколько подзаголовков%2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
ru: %1$sРаспределение подзаголовков%2$s: Вы не используете подзаголовки, но ваш текст достаточно короткий, так что возможно они и не нужны.

en: %1$sThis was reported by the %2$s plugin%3$s
ru: %1$sОб этом сообщил %2$s плагин%3$s

en: %1$sTransition words%2$s: None of the sentences contain transition words. %3$sUse some%2$s.
ru: %1$sПереходные слова%2$s: Ни одно из предложений не содержит переходных слов. %3$sИспользуйте переходные слова%2$s.

en: %1$sTransition words%2$s: Only %3$s of the sentences contain transition words, which is not enough. %4$sUse more of them%2$s.
ru: %1$sПереходные слова%2$s: Только %3$s предложений содержат переходные слова, этого не достаточно. %4$sИспользуйте больше переходных слов%2$s.

en: %1$sTransition words%2$s: Well done!
ru: %1$sПереходные слова%2$s: Отличная работа!

en: %1$sYou can change the tagline in the customizer%2$s.
ru: %1$sВы можете изменить слоган в настройщике%2$s.

en: %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, %1$d have alt attributes with words from your keyphrase or synonyms. That's a bit much. %4$sOnly include the keyphrase or its synonyms when it really fits the image%5$s.
ru: %3$salt атрибуты изображения%5$s: из %2$d изображений на этой странице, %1$d содержат слова из ключевой фразы или синонимов. Это многовато. %4$s Включайте ключевую фразу или ее синонимы только в том случае, если они действительно соответствуют изображению%5$s.

en: %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d has an alt attribute that reflects the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s! | %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d have alt attributes that reflect the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s!
ru[0]: %3$sАтрибут изображения alt%5$s: из %2$d изображений на этой странице, только %1$d имеет атрибут alt, который отражает тему вашего текста. %4$sДобавьте ключевую фразу или синонимы к тэгам alt более релевантных изображений%5$s!
ru[1]: %3$sАтрибуты изображений alt%5$s: из %2$d изображений на этой странице, только %1$d имеют атрибут alt, который отражает тему вашего текста. %4$sДобавьте ключевую фразу или синонимы к тэгам alt более релевантных изображений%5$s!
ru[2]: %3$sАтрибуты изображений alt%5$s: из %2$d изображений на этой странице, только %1$d имеют атрибут alt, который отражает тему вашего текста. %4$sДобавьте ключевую фразу или синонимы к тэгам alt более релевантных изображений%5$s!

en: %3$sImage alt tags%5$s: %1$d image out of %2$d doesn't have alt attributes. %4$sAdd alt attributes to your images%5$s! | %3$sImage alt tags%5$s: %1$d images out of %2$d don't have alt attributes. %4$sAdd alt attributes to your images%5$s!
ru[0]: %3$sAlt-тэги изображений%5$s: %1$d изображение из %2$d не имеет alt-атрибутов. %4$sДобавьте alt-атрибуты к изображениям%5$s!
ru[1]: %3$sAlt-тэги изображений%5$s: %1$d изображения из %2$d не имеют alt-атрибутов. %4$sДобавьте alt-атрибуты к изображениям%5$s!
ru[2]: %3$sAlt-тэги изображений%5$s: %1$d изображений из %2$d не имеют alt-атрибутов. %4$sДобавьте alt-атрибуты к изображениям%5$s!

en: %3$sImages and videos%5$s: Only %1$d image or video appears on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images or videos%5$s! | %3$sImages and videos%5$s: Only %1$d images or videos appear on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images or videos%5$s!
ru[0]: %3$sИзображения и видео%5$s: На этой странице появляется только %1$d изображение или видео. Мы рекомендуем хотя бы %2$d. %4$sДобавьте больше релевантных изображений или видео%5$s!
ru[1]: %3$sИзображения и видео%5$s: На этой странице появляются только %1$d изображения или видео. Мы рекомендуем хотя бы %2$d. %4$sДобавьте больше релевантных изображений или видео%5$s!
ru[2]: %3$sИзображения и видео%5$s: На этой странице появляется только %1$d изображений или видео. Мы рекомендуем хотя бы %2$d. %4$sДобавьте больше релевантных изображений или видео%5$s!

en: %3$sImages%5$s: Only %1$d image appears on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images%5$s! | %3$sImages%5$s: Only %1$d images appear on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images%5$s!
ru[0]: %3$sИзображения%5$s: На этой странице появляется только %1$d изображение. Мы рекомендуем хотя бы %2$d. %4$sДобавьте больше релевантных изображений%5$s!
ru[1]: %3$sИзображения%5$s: На этой странице появляются только %1$d изображения. Мы рекомендуем хотя бы %2$d. %4$sДобавьте больше релевантных изображений%5$s!
ru[2]: %3$sИзображения%5$s: На этой странице появляются только %1$d изображений. Мы рекомендуем хотя бы %2$d. %4$sДобавьте больше релевантных изображений%5$s!

en: %3$sPreviously used keyphrase%5$s: You've used this keyphrase %1$sonce before%2$s. %4$sDo not use your keyphrase more than once%5$s.
ru: %3$sРанее использованное ключевое слово%5$s: вы уже использовали это ключевое слово %1$sодин раз перед%2$s. %4$sНе используйте ключевые слова более одного раза%5$s.

en: %4$sPreviously used keyphrase%6$s: You've used this keyphrase %1$s%2$d times before%3$s. %5$sDo not use your keyphrase more than once%6$s.
ru: %4$sРанее использованное ключевое слово%6$s: вы уже использовали это ключевое слово %1$s%2$d раз перед%3$s. %5$sНе используйте ключевые слова более одного раза%6$s.

en: %d day | %d days
ru[0]: %d день
ru[1]: %d дня
ru[2]: %d дней

en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов

en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут

en: %d occurrences
ru: %d совпадений

en: %d result found, use up and down arrow keys to navigate | %d results found, use up and down arrow keys to navigate
ru[0]: %d результат найден, используйте стрелки вверх и вниз для навигации
ru[1]: %d результата найдены, используйте стрелки вверх и вниз для навигации
ru[2]: %d результатов найдено, используйте стрелки вверх и вниз для навигации

en: %s (current default for %s)
ru: %s (значение по умолчанию для типа записей «%s»)

en: %s Archive
ru: Архив %s

en: %s Archives
ru: Архивы %s

en: %s Breadcrumbs
ru: Цепочки навигации %s

en: %s Columns
ru: %s Столбцы

en: %s Posts Overview
ru: Обзор публикаций %s

en: %s SEO installation
ru: Установка %s SEO

en: %s and %s
ru: %s и %s

en: %s archive settings
ru: Настройки архивов %s

en: %s data found.
ru: %s данные найдены.

en: %s data not found.
ru: %s данные не найдены.

en: %s data successfully imported.
ru: %s данные импортированы.

en: %s data successfully removed.
ru: %s данные удалены

en: %s description
ru: Описание для %s

en: %s did not detect any plugin data from plugins it can import from.
ru: %s не обнаружил данных других плагинов для импорта.

en: %s does not seem to be a valid Facebook App ID. Please correct.
ru: %s не похоже на действующий Facebook App ID. Пожалуйста исправьте.

en: %s does not seem to be a valid Twitter Username. Please correct.
ru: %s — некорректное имя пользователя в Twitter. Пожалуйста, исправьте его.

en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
ru: %s — некорректный адрес URL. Пожалуйста, исправьте его.

en: %s file
ru: файл %s

en: %s had problems creating the database tables needed to speed up your site.
ru: У %s возникли проблемы во время создания таблиц базы данных для ускорения вашего сайта.

en: %s image
ru: Изображение для %s

en: %s integration
ru: %s интеграция

en: %s is a required feature toggle argument.
ru: %s - требуемый аргумент для включения или выключения возможности.

en: %s is currently tracking the ranking position(s) of your page. This may take a few minutes. Please wait or check back later.
ru: %s отслеживает ранжируемые позиции вашей страницы. Это может занять несколько минут. Подождите или вернитесь позже.

en: %s minute | %s minutes
ru[0]: %s минута
ru[1]: %s минуты
ru[2]: %s минут

en: %s notification | %s notifications
ru[0]: %s уведомление
ru[1]: %s уведомления
ru[2]: %s уведомлений

en: %s preview
ru: Предварительный просмотр %s

en: %s restored to default SEO settings.
ru: Настройки SEO для сайта %s сброшены в начальные значения.

en: %s reviews
ru: отзывов: %s

en: %s settings to import:
ru: %s настройки для импорта:

en: %s title
ru: Заголовок для %s

en: %s video tutorial
ru: Обучающие видео %s

en: %s, %s and %s
ru: %s, %s и %s

en: &laquo; Back to Tools page
ru: &laquo; назад на страницу инструментов

en: (Opens in a new browser tab)
ru: (Откроется в новой вкладке браузера)

en: (Opens in a new browser window)
ru: (Откроется в новом окне браузера)

en: (custom field)
ru: (произвольное поле)

en: (custom taxonomy)
ru: (произвольная таксономия)

en: (if one exists)
ru: (если существует)

en: (no parent)
ru: (без родителя)

en: (no title)
ru: (нет заголовка)

en: * focus keyphrase
ru: * основная ключевая фраза

en: 1 year free support and updates included!
ru: 1 год бесплатных обновлений и улучшений включен!

en: 24/7 email support
ru: Поддержка по e-mail 24/7

en: 301 Redirect
ru: 301 перенаправление (redirect)

en: 404 pages
ru: Страницы 404

en: A company name and logo need to be set for structured data to work properly. %1$sLearn more about the importance of structured data.%2$s
ru: Для правильной работы структурированных данных необходимо указать название и логотип компании. %1$sУзнайте больше о важности структурированных данных.%2$s

en: A description of the recipe.
ru: Описание для рецепта.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
ru: Ссылка на архив автора записи с именем автора в качестве текста ссылки.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
ru: Ссылка на запись с названием в качестве текста ссылки.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
ru: Ссылка на ваш сайт с именем вашего сайта и описанием в качестве текста ссылки.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
ru: Ссылка на ваш сайт с названием сайта в качестве текста ссылки.

en: A new version of %1$s is available. %2$sRenew your subscription%3$s if you want to update to the latest version.
ru: Доступна новая версия %1$s. %2$sОбновите подписку%3$s, если хотите обновиться до последней версии.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
ru: Переменная для замены не может начинаться с «%%cf_» или «%%ct_», эти символы зарезервированы для дополнительных полей и таксономий плагина. Постарайтесь выбрать уникальное имя для вашей переменной.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
ru: Переменная для замены может содержать только алфавитно-цифровые символы, подчёркивание или дефис. Попробуйте переименовать переменную.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
ru: Переменная для замены с таким же именем уже зарегистрирована. Постарайтесь выбрать уникальное имя для вашей переменной.

en: A screenshot of the Contact Info section of a user's Profile page
ru: Скриншот раздела "Контактная информация" на странице профиля пользователя

en: A seamless integration between %1$s and %2$s
ru: Бесшовная интеграция между %1$s и %2$s

en: About Page
ru: Страница О нас

en: Accessing the latest workouts requires an updated version of %s (at least 17.7), but it looks like your subscription has expired. Please renew your subscription to update and gain access to all the latest features.
ru: Для доступа к последним тренировкам требуется обновленная версия %s (не ниже 17.7), но похоже, что срок вашей подписки истек. Возобновите подписку, чтобы обновить версию и получить доступ ко всем последним функциям.

en: Accounts
ru: Аккаунты

en: Action
ru: Действие

en: Activate %s
ru: Активировать %s

en: Activate %s for your site on MyYoast
ru: Активировать %s для вашего сайта на MyYoast

en: Activate your subscription
ru: Активируйте свою подписку

en: Activate your subscription of %s
ru: Активируйте подписку на %s

en: Activated
ru: Активирован

en: Activation failed:
ru: Не удалось активировать:

en: Add Open Graph meta data
ru: Добавить метаданные Open Graph

en: Add Twitter card meta data
ru: Добавить метаданные Twitter

en: Add a block to your recipe...
ru: Добавьте блок для вашего рецепта...

en: Add image
ru: Добавить изображение

en: Add internal links to your posts and pages
ru: Добавление внутренних ссылок на записи и страницы

en: Add question
ru: Добавить вопрос

en: Add related keyphrase
ru: Добавить похожее ключевое слово

en: Add step
ru: Добавить шаг

en: Add synonyms
ru: Добавить синонимы

en: Add total time
ru: Добавить общее время

en: Adding all your existing keyphrases to %s has completed successfully
ru: Добавление всех существующих ключевых фраз в %s успешно завершено

en: Addon activated.
ru: Дополнение активировано.

en: Addon activation failed because of an error: %s.
ru: Активация дополнения не удалась из-за ошибки: %s.

en: Addon installation failed because of an error: %s.
ru: Установка дополнения не удалась из-за ошибки: %s.

en: Addon installed.
ru: Дополнение установлено.

en: Adds the Yoast SEO breadcrumbs to your template or content.
ru: Добавляет навигационные цепочки Yoast SEO в ваш шаблон или контент.

en: Admin bar menu
ru: Меню в панели администратора

en: Admin only notice: this page does not show a meta description because it does not have one, either write it for this page specifically or go into the [%1$s - %2$s] menu and set up a template.
ru: Заметка для администратора: на этой странице не отображается мета-описание, потому что оно не задано. Укажите его для данной страницы, либо перейдите в меню [%1$s - %2$s] и настройте шаблон.

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advertiser Content Article
ru: Статья рекламного содержания

en: All Readability Scores
ru: Все оценки читаемости

en: All SEO Scores
ru: Все оценки SEO

en: All permalinks were successfully reset
ru: Все постоянные ссылки были успешно сброшены

en: Allow Control
ru: Разрешить контроль

en: Allow customers to pick up their %s order locally
ru: Разрешить покупателям забрать заказ с %s на месте

en: Allow search engines to show this %s in search results?
ru: Разрешить поисковым системам показывать тип записей «%s» в результатах поиска?

en: Allow us to track some data about your site to improve our plugin.
ru: Позвольте нам собирать некоторые данные о вашем сайте для улучшения нашего плагина.

en: Amazing! You’ve successfully finished the Configuration workout! %1$s now outputs the essential structured data for your site.
ru: Потрясающе! Вы успешно завершили работу над конфигурацией! Теперь %1$s выводит необходимые структурированные данные для вашего сайта.

en: An error occurred in the '%1$s' assessment
ru: Ошибка при оценке '%1$s'

en: An error occurred loading the %s primary taxonomy picker.
ru: Возникла ошибка загрузки %s выбора основной таксономии.

en: An error occurred while checking whether your site can be found by search engines
ru: Во время проверки доступности вашего сайта для поисковых движков произошла ошибка

en: Analysis
ru: Анализ

en: Analysis results
ru: Результаты анализа

en: Analyze this page
ru: Проанализировать эту страницу

en: Anchor text for the Homepage
ru: Текст ссылки на главную страницу

en: Anchor text for the homepage:
ru: Анкорный текст для главной страницы:

en: Apply the optimal SEO settings to your site
ru: Примените оптимальные настройки SEO к своему сайту

en: Archive title
ru: Заголовок архива

en: Archives
ru: Архивы

en: Archives for
ru: Архивы для

en: Archives settings help
ru: Помощь с настройками архивов

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
ru: Вы зарегистрированы в Google News? Вы можете увеличить трафик оттуда на свой сайт с помощью оптимизации!

en: Are you trying to use multiple keyphrases? You should add them separately below.
ru: Вы пытаетесь использовать несколько ключевых слов? Вы должны добавить их раздельно ниже.

en: Article
ru: Статья

en: Article type
ru: Тип статьи

en: As the indexability status of your website can only be fetched from %1$s every 15 seconds,
    			a first step could be to wait at least 15 seconds and refresh the Site Health page. If that did not help,
    			%2$sread more about troubleshooting search engine visibility%3$s.
ru: Так как статус индексируемости вашего сайта может быть получен от %1$s только каждые 15 секунд,
    			первым шагом будет подождать не менее 15 секунд и обновить страницу здоровья сайта. Если это не помогло,
    			%2$sузнайте больше о решении проблем с видимостью для поисковых движков%3$s.

en: Asterisk
ru: Звездочка

en: Attachment caption
ru: Подпись под вложением

en: Author archives
ru: Архивы авторов

en: Author first name
ru: Имя автора

en: Author last name
ru: Фамилия автора

en: Auto-updates are disabled based on this setting for %1$s.
ru: Автообновления выключены на основе этого параметра для %1$s.

en: Auto-updates are enabled based on this setting for %1$s.
ru: Автообновления включены на основе этого параметра для %1$s.

en: Availability
ru: Доступность

en: Available variables
ru: Доступные переменные

en: Baidu verification code
ru: Код верификации Baidu

en: Baidu verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
ru: Код подтверждения Baidu может содержать только буквы, цифры, дефисы и подчеркивания. %s

en: Because of a change in your category base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
ru: Из-за изменения настроек URL-адреса для рубрик некоторые ваши SEO-данные должны быть переработаны.

en: Because of a change in your home URL setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
ru: Из-за изменений в настройках адреса сайта некоторые SEO-данные необходимо пересчитать.

en: Because of a change in your permalink structure, some of your SEO data needs to be reprocessed.
ru: Из-за изменений в структуре постоянных ссылок некоторые SEO-данные необходимо пересчитать.

en: Because of a change in your tag base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
ru: Из-за изменения настроек URL-адреса для меток некоторые ваши SEO-данные должны быть переработаны.

en: Before you finish this workout, please start the SEO data optimization in step 1 and wait until it is completed...
ru: Прежде чем завершить эту тренировку, пожалуйста, запустите SEO-оптимизацию данных в шаге 1 и дождитесь ее завершения...

en: Before you finish this workout, please wait on this page until the SEO data optimization in step 1 is completed...
ru: Прежде чем завершить эту тренировку, пожалуйста, подождите на этой странице, пока не будет завершена SEO-оптимизация данных на шаге 1...

en: Below are the technical details for the error. See %1$sthis page%2$s for a more detailed explanation.
ru: Ниже приведены технические детали ошибки. Посетите %1$sэту страрицу%2$s, чтобы получить подробную информацию.

en: Below are your published posts' SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
ru: Ниже приведены SEO-оценки ваших опубликованных записей. Самое время начать улучшать ваши записи!

en: Bing confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
ru: Код подтверждения Bing может содержать только буквы от A до F, цифры, дефисы и подчеркивания. %s

en: Bing verification code
ru: Код верификации Bing

en: Blog
ru: Блог

en: Blog Post
ru: Запись блога

en: Bold
ru: Полужирный

en: Bold the last page
ru: Выделить последнюю страницу

en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines and might slow down your site.
ru: И %1$s и %2$s могут создавать XML-карты вашего сайта. Наличие двух карт сайта плохо сказывается на результатах выдачи поисковых систем, а также замедляет скорость работы сайта.

en: Both %1$s and %2$s create Open Graph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
ru: И %1$s и %2$s создают вывод Open Graph, который может привести к использованию неправильных текстов и изображений социальными сетями (Facebook, Twitter, LinkedIn и др.), если вашими страницами поделятся в них.

en: Both %1$s and %2$s manage the SEO of your site. Running two SEO plugins at the same time is detrimental.
ru: %1$s и %2$s управляют настройками SEO вашего сайта. Запуск двух плагинов SEO одновременно может навредить вашему сайту.

en: Breadcrumb for 404 Page
ru: Цепочки навигации на странице 404

en: Breadcrumb for 404 pages:
ru: Цепочки навигации для страниц с ошибкой 404:

en: Breadcrumbs
ru: Цепочки навигации

en: Breadcrumbs Title
ru: Заголовок для цепочек навигации

en: Breadcrumbs separator:
ru: Разделитель в цепочках навигации:

en: Breadcrumbs settings
ru: Настройки цепочек навигации

en: Breadcrumbs title
ru: Заголовок цепочек навигации

en: Bring more visitors to your articles
ru: Привлекайте больше посетителей к своим статьям

en: Bulk editor
ru: Групповой редактор

en: Bullet
ru: Маркер

en: Buy %s
ru: Купить %s

en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keyphrases. It also comes with 24/7 personal support.
ru: Знаете ли вы, что у нас также есть %1$sпремиум-плагин%2$s? Он предлагает расширенные функции, такие как переадресация и поддержка нескольких ключевых слов. Он поставляется с персональной поддержкой 24/7.

en: CSS Validator
ru: Валидатор CSS

en: CSS class(es) to apply to the steps
ru: CSS класс(ы) применяемые к шагам

en: Can we collect anonymous information about your website and how you use it?
ru: Можем ли мы собирать анонимную информацию о вашем сайте и о том, как вы его используете?

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cannot get the size of %1$s because it is hosted externally.
ru: Невозможно получить размер %1$s, поскольку он размещен снаружи.

en: Cannot get the size of %1$s because of unknown reasons.
ru: Невозможно получить размер %1$s по неизвестным причинам.

en: Canonical URL
ru: Канонический URL-адрес

en: Caption
ru: Подпись

en: Category
ru: Рубрика

en: Category Title
ru: Заголовок рубрики

en: Category URLs
ru: URL рубрик

en: Category URLs in WordPress contain a prefix, usually %s, this feature removes that prefix, for categories only.
ru: URL-адреса рубрик в WordPress содержат префикс, обычно %s, эта функция удаляет этот префикс только для рубрик.

en: Category description
ru: Описание рубрики

en: Change language
ru: Сменить язык

en: Changing your permalinks settings can seriously impact your search engine visibility. It should almost %1$s never %2$s be done on a live website.
ru: Измерение настроек постоянных ссылок может серьезно повлиять на видимость сайта в поисковых системах. Почти %1$s никогда %2$s это лучше не делать на живом сайте.

en: Check Google Cache
ru: Проверить кэш Google

en: Check Keyphrase Density
ru: Проверить плотность ключевых слов

en: Check links to this URL
ru: Проверить ссылки на этот URL

en: Check out %1$s
ru: Смотрите %1$s

en: Check out %s!
ru: Попробуйте %s !

en: Checkout Page
ru: Страница оформления заказа

en: Choose how your %1$s should be described by default in your site's schema.org markup. You can change these settings for individual %1$s.
ru: Выберите, как %1$s должны быть описаны по умолчанию с помощью разметки schema.org. Вы можете изменить эти настройки для отдельных %1$s.

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
ru: Выберите сайт, параметры которого вы хотите использовать по умолчанию для всех сайтов сети. Если выбрать «Нет», будут использоваться стандартные настройки.

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
ru: Выберите символ для использования в качестве разделителя заголовка. Он будет показан между вашим названием сообщения и названием сайта. Символы будут появляться в результатах поиска.

en: Choose whether the site represents an organization or a person.
ru: Выберите, представляет ли сайт организацию или частное лицо.

en: Clean
ru: Очистить

en: Clean up your unlinked content to make sure people can find it
ru: Очистите несвязанный содержимое, чтобы люди могли его найти

en: Cleanup of %s data failed.
ru: Очистка данных %s не удалась.

en: Clear Image
ru: Очистить изображение

en: Close
ru: Закрыть

en: Close snippet editor
ru: Закрыть редактор сниппета

en: Collection Page
ru: Страница коллекции

en: Colon
ru: Двоеточие

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
ru: Поставляется с 30-дневной гарантией возврата денег.

en: Comments are displayed on a single page
ru: Комментарии отображаются на одной странице

en: Comments break into multiple pages
ru: Комментарии разбиты на несколько страниц

en: Comments on your posts are displayed on a single page. This is just like we'd suggest it. You're doing well!
ru: Комментарии к вашим записям отображаются на одной странице. Все как мы советуем. Отлично сработано!

en: Comments on your posts break into multiple pages. As this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend you disable it. To fix this, uncheck "Break comments into pages..." on the Discussion Settings page.
ru: Комментарии к вашим записям разбиты на насколько страниц. В 999 случаях из 1000 этого не требуется, потому мы рекомендуем отключить разбивку. Для этого отключите "Разбить комментарии постранично..." на странице настроек Комментарии.

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Configuration required
ru: Требуется настройка

en: Configure %1$s with optimal SEO settings for your site
ru: Настройте %1$s с оптимальными параметрами SEO для вашего сайта

en: Configure %1$s's Open Graph settings
ru: Настроить %1$s Open Graph

en: Configure %s
ru: Настроить %s

en: Configure %s in a few steps
ru: Настройте %s за пару шагов

en: Congratulations!
ru: Поздравляем!

en: Connect with %s
ru: Связать с %s

en: Consider linking to these articles:
ru: Подумайте о размещении ссылок на эти статьи:

en: Consider linking to these {{a}}cornerstone articles:{{/a}}
ru: Рассмотрите создание ссылок на эти {{a}}статьи основного содержимого:{{/a}}

en: Considerations
ru: На рассмотрении

en: Contact Page
ru: Контактная страница

en: Content Type
ru: Тип содержимого

en: Content Types
ru: Типы содержимого

en: Content optimization:
ru: Оптимизация содержимого:

en: Content to put after each post in the feed
ru: Контент ставить после каждого сообщения

en: Content to put before each post in the feed
ru: Содержимое для размещения перед каждой Записью в ленте новостей

en: Content type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
ru: Архив типа записей, который будет показан в цепочках навигации для таксономий

en: Continue
ru: Продолжить

en: Continue workout!
ru: Продолжайте тренировку!

en: Cooking time
ru: Время приготовления

en: Copied!
ru: Скопировано!

en: Copy all these settings to another site's %1$s tab and click "%1$s" there.
ru: Скопируйте все эти настройки на вкладку %1$s другого сайта и нажмите там "%1$s".

en: Copy error
ru: Ошибка копирования

en: Copy link
ru: Скопировать ссылку

en: Copy link to suggested article: %s
ru: Скопировать ссылку в предложенную статью: %s

en: Cornerstone content
ru: Ключевое содержимое

en: Cornerstone content should be the most important and extensive articles on your site.
ru: Основным содержимым должны быть наиболее важные и обширные статьи на вашем сайте.

en: Could not save this value. Please check the URL or username.
ru: Не удалось сохранить это значение. Проверьте URL-адрес или имя пользователя.

en: Could not save this value. Please check the URL.
ru: Не удалось сохранить это значение. Проверьте URL-адрес.

en: Create %s file
ru: Создать файл %s

en: Create a How-to guide in an SEO-friendly way. You can only use one How-to block per post.
ru: Создавайте ваши Howto-руководства в SEO-оптимизированном виде. Вы можете использовать только 1 блок Howto на запись.

en: Create a Recipe in an SEO-friendly way. You can only use one Recipe block per post.
ru: Создавайте дружественные к SEO рецепты. В записи можно использовать только один блок рецепта.

en: Creates XML News Sitemaps
ru: Создает XML Sitemap для новостей

en: Creating redirects is a %s feature
ru: Создание перенаправлений — функция %s

en: Credits
ru: О создателях

en: Current date
ru: Текущая дата

en: Current day
ru: Текущий день

en: Current month
ru: Текущий месяц

en: Current or first category title
ru: Заголовок текущей или первой рубрики

en: Current year
ru: Этот год

en: Dash
ru: Тире

en: Dashboard
ru: Консоль

en: Date
ru: Дата

en: Date archives
ru: Архивы по дате

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
ru: Архив по дате в некоторых случаях, также может выглядеть как дублированное содержимое.

en: Deactivate %s
ru: Деактивировать %s

en: Default Article type
ru: Тип статьи по умолчанию

en: Default Page type
ru: Тип страницы по умолчанию

en: Default for %1$s (%2$s)
ru: По умолчанию для типа записей «%1$s» (%2$s)

en: Default for %2$s, currently: %1$s
ru: По умолчанию для типа записей «%2$s», в настоящее время: %1$s

en: Default image
ru: Изображение по умолчанию

en: Delete question
ru: Удалить вопрос

en: Delete step
ru: Удалить шаг

en: Delete total time
ru: Удалить общее время

en: Describe the duration of the instruction:
ru: Опишите длительность инструкции:

en: Description
ru: Описание

en: Desktop preview
ru: Предварительный просмотр для Настольного ПК

en: Desktop result
ru: Результат на ПК

en: Did you know %s also analyzes the different word forms of your keyphrase, like plurals and past tenses?
ru: А вы знаете что %s также анализирует разные формы слов из ключевой фразы, например, множественное число или прошедшее время?

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable SEO analysis
ru: Отключить SEO-анализ

en: Disable readability analysis
ru: Отключить анализ читаемости

en: Disabled
ru: Отключено

en: Disabling Yoast SEO's XML sitemaps will not disable WordPress' core sitemaps. In some cases, this %1$s may result in SEO errors on your site%2$s. These may be reported in Google Search Console and other tools.
ru: Отключение XML-карт сайта в Yoast SEO не приведет к отключению основных карт сайта WordPress. В некоторых случаях это %1$sможет привести к ошибкам SEO на вашем сайте%2$s. Об этом могут сообщать Google Search Console и другие нструменты.

en: Discover why readability is important for SEO.
ru: Узнайте, почему читабельность важна для SEO.

en: Dismiss this alert
ru: Закрыть это предупреждение

en: Dismiss this notice
ru: Закрыть это уведомление

en: Do not allow search engines to show %s in search results.
ru: Запретить поисковым системам показывать %s в результатах поиска.

en: Do the five steps in this workout to configure the essential %1$s settings!
ru: Выполните пять шагов этой тренировки, чтобы настроить важные параметры %1$s!

en: Do workout again
ru: Повторите тренировку

en: Does your site represent an Organization or Person?
ru: Ваш сайт представляет организацию или человека?

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
ru: Легко вставить Google Maps,  локатор магазинов, часы и многое другое

en: Easy redirect manager
ru: Легкий менеджер переадресации

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit &#8220;%s&#8221;
ru: Редактировать &#8220;%s&#8221;

en: Edit Files
ru: Изменение файлов

en: Edit snippet
ru: Изменить сниппет

en: Edit the content of your %s:
ru: Редактирование содержимого файла %s:

en: Eight months ago
ru: 8 месяцев назад

en: Eleven months ago
ru: 11 месяцев назад

en: Em dash
ru: Длинное тире

en: Email address
ru: Email адрес

en: En dash
ru: Короткое тире

en: Enable Breadcrumbs for your theme
ru: Включить цепочки навигации в теме

en: Enable the XML sitemaps that %s generates.
ru: Включите файлы Sitemap XML, которые генерирует %s.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
ru: Активируйте, если вы хотите, чтобы Facebook и другие социальные сети отображали изображения и отрывок текста в предпросмотре, если кто-то поделится ссылкой на ваш сайт.

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
ru: Активируйте, если вы хотите, чтобы Twitter отображал изображения и отрывок текста в предпросмотре, если кто-то поделится ссылкой на ваш сайт.

en: Enabled
ru: Включено

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
ru: Повышайте опыт обмена сообщениями с видео

en: Enhanced Slack sharing
ru: Улучшенные возможности поделиться в Slack

en: Enter a description
ru: Указать описание

en: Enter a focus keyphrase to calculate the SEO score
ru: Введите фокусное ключевое слово для расчета оценки SEO

en: Enter a question
ru: Введите вопрос

en: Enter a recipe description
ru: Напишите описание рецепта

en: Enter a recipe name
ru: Введите имя рецепта

en: Enter a step description
ru: Указать описание шага

en: Enter a step title
ru: Введите название шага

en: Enter an ingredient
ru: Напишите ингредиент

en: Enter step
ru: Напишите шаг

en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
ru: Укажите %1$sSite ID%2$s, параметры которого вы хотите использовать по умолчанию для всех сайтов сети. Если оставить поле пустым, будут использоваться стандартные настройки плагина.

en: Enter the answer to the question
ru: Введите ответ на вопрос

en: Error 404: Page not found
ru: Ошибка 404: страница не найдена

en: Error details
ru: Подробности ошибки

en: Error details: %1$s %2$s %3$s
ru: Детали ошибки: %1$s %2$s %3$s

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Error stack trace
ru: Трассировка стека ошибки

en: Error: %s
ru: Ошибка: %s

en: Errors
ru: Ошибки

en: Est. reading time
ru: Примерное время для чтения

en: Even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
ru: Не смотря на то, что вы можете указать здесь параметры мета-тегов robots, однако в настройках чтения вашего сайта включена опция «Попросить поисковые системы не индексировать сайт», так что эти настройки ни на что не повлияют.

en: Everything you need for Google News
ru: Все, что вам необходимо для Google News

en: Excerpt
ru: Отрывок

en: Excerpt only
ru: Только отрывок

en: Existing %1$s Title
ru: Текущий заголовок %1$s

en: Existing Yoast Meta Description
ru: Существующее мета-описание Yoast

en: Expected an integer as input.
ru: На ввод ожидается целочисленное значение.

en: Export settings
ru: Экспорт настроек

en: Export your %1$s settings
ru: Экспортировать ваши %1$sнастройки.

en: Export your %1$s settings here, to copy them on another site.
ru: Экспортируйте настройки %1$s здесь, чтобы скопировать их на другой сайт.

en: Extensions
ru: Расширения

en: FAQ Page
ru: Страница частых вопросов

en: Facebook & Twitter
ru: Facebook и Twitter

en: Facebook Debugger
ru: Отладчик Facebook

en: Facebook Page URL
ru: Ссылка на страницу Facebook

en: Facebook preview
ru: Предварительный просмотр Facebook

en: Facebook profile URL
ru: Ссылка на профиль в Facebook

en: Facebook settings
ru: Настройки Facebook

en: Features
ru: Возможности

en: Feedback
ru: Обратная связь

en: File editor
ru: Редактор файлов

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter by Readability Score
ru: Фильтровать по оценке читаемости

en: Filter by SEO Score
ru: Фильтровать по SEO Оценке

en: Filter by content type
ru: Фильтровать по типу содержимого

en: Filter posts list
ru: Фильтр списка сообщений

en: Find out how Insights can help you improve your content.
ru: Узнайте, как инсайты могут помочь улучшить содержимое.

en: Find out how a rich snippet can improve visibility and click-through-rate.
ru: Узнайте как rich сниппеты могут улучшить видимость и CTR сайта.

en: Find out how cornerstone content can help you improve your site structure.
ru: Узнайте, как ключевое содержимое может улучшить структуру вашего сайта.

en: Find out how the text link counter can enhance your SEO.
ru: Узнайте, как счетчик текстовых ссылок может улучшить ваше SEO.

en: Find out more about our %s integration.
ru: Узнайте больше об интеграции %s.

en: Find relevant data about your content right in the Insights section in the Yoast SEO metabox. You’ll see what words you use most often and if they’re a match with your keywords!
ru: Найдите соответствующие данные о вашем содержимом прямо в разделе Инсайты метабокса Yoast SEO. Вы увидите, какие слова используете чаще всего и совпадают ли они с ключевыми словами!

en: Finish this workout
ru: Завершить тренировку

en: First-time SEO configuration
ru: Первичная SEO настройка

en: Five months ago
ru: 5 месяцев назад

en: Focus keyphrase
ru: Фокусное ключевое слово

en: Focus keyphrase not set.
ru: Фокусное ключевое слово не установлено.

en: Focus keyword
ru: Фокусное ключевое слово

en: For this feature to work, %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
ru: Для работы этой функции, %1$s необходимо создать таблицу в базе данных. Мы можем создать эту таблицу автоматически.

en: Force rewrite titles
ru: Принудительная перезапись заголовков

en: Format-based archives
ru: Архивы по формату

en: Four months ago
ru: 4 месяца назад

en: Frequently Asked Questions
ru: Часто задаваемые вопросы

en: General
ru: Общие

en: Get %s
ru: Получите %s

en: Get %s to unlock social previews!
ru: Приобретите %s, чтобы разблокировать превью в соц. сетях!

en: Get Premium
ru: Улучшить до Премиум

en: Get better search results in local search
ru: Улучшить результаты в локальном поиске.

en: Get guidance on how to use Yoast SEO to the fullest
ru: Получите руководство по использованию Yoast SEO в полной мере

en: Get help activating your subscription
ru: Получите помощь в активации подписки

en: Get more insights at %s
ru: Узнайте больше в %s

en: Get more insights over at %s
ru: Узнайте больше в %s

en: Get real-time suggestions for internal links
ru: Получайте мгновенные предложения по внутренним ссылкам для вашего сайта

en: Get related keyphrases
ru: Найти связанные ключевые фразы

en: Get relevant internal linking suggestions  — while you’re writing! The link suggestions metabox shows a list of posts on your blog with similar content that might be interesting to link to.
ru: Получите релевантные предложения внутренних ссылок во время написания! Метабокс предложений ссылок отображает список записей в вашем блоге с похожим содержимым, которые могут быть интересны для связывания.

en: Get started with Yoast SEO's content analysis for Elementor!
ru: Начните с анализом содержимого Yoast SEO для Elementor!

en: Get the %s plugin now
ru: Получить плагин %s сейчас

en: Get your Baidu verification code in %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.
ru: Получите ваш код верификации Baidu в %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.

en: Get your Bing verification code in %1$sBing Webmaster Tools%2$s.
ru: Получите код верификации Bing в %1$s Bing Инструменты для веб-разработчиков %2$s.

en: Get your Google verification code in %1$sGoogle Search Console%2$s.
ru: Получите код верификации Google в %1$s Google Search Console %2$s.

en: Get your Yandex verification code in %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.
ru: Получите ваш код верификации Яндекс в %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.

en: Go %s!
ru: Перейти на %s!

en: Good
ru: Хорошо

en: Good SEO score
ru: Хорошая оценка SEO

en: Good job!
ru: Отличная работа!

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
ru: Отличная работа! Каких-либо серьезных проблем SEO не обнаружено.

en: Good results
ru: Хорошие результаты

en: Google Page Speed Test
ru: Тест скорости загрузки страницы от Google

en: Google Rich Results Test
ru: Тест Google Rich Results

en: Google Trends
ru: Google тренды

en: Google has discontinued its Crawl Errors API. Therefore, any possible crawl errors you might have cannot be displayed here anymore. %1$sRead our statement on this for further information%2$s.
ru: Работа Google API для проверки ошибок прекращена. По этой причине любые возможные результаты проверки не могут быть отображены. %1$sОзнакомьтесь с нашим соглашением по этому поводу для получения дальнейшей информации%2$s.

en: Google preview
ru: Предпросмотр Google

en: Google verification code
ru: Код верификации Google

en: Google verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
ru: Код подтверждения Google может содержать только буквы, цифры, дефисы и подчеркивания. %s

en: Got it
ru: Понятно

en: Great news: you can, with %1$s!
ru: Отличные новости: вы можете с %1$s!

en: Great news: you can, with %s!
ru: Отличная новость: вы можете, с %s!

en: Great! You can activate your premium plugin(s) and receive updates.
ru: Здорово! Вы можете активировать премиум плагин(ы) и получать обновления.

en: Greater than sign
ru: Больше, чем знак

en: HTML Validator
ru: Валидатор HTML

en: Has feedback
ru: Есть обратная связь

en: Help on choosing the perfect focus keyphrase
ru: Помощь по выбору идеального фокусного ключевого слова.

en: Help on the author archives search results setting
ru: Помощь в настройке результатов поиска авторских архивов

en: Help on the authors without posts archive search results setting
ru: Помощь в настройке результатов поиска для архива авторов без публикаций

en: Help on the category prefix setting
ru: Помощь в настройках префиксов рубрик

en: Help on the date archives search results setting
ru: Помощь в настройке результатов поиска в датированных архивах

en: Help on this search results setting
ru: Помощь с настройкой результатов поиска

en: Help on: %s
ru: Справка по: %s

en: Help us improve Yoast SEO
ru: Помогите улучшить Yoast SEO

en: Hey, your SEO is doing pretty well! Check out the stats:
ru: Эй! У вас отличные оценки SEO! Посмотрите статистику:

en: Hide this item.
ru: Скрыть этот элемент.

en: Highlight this result in the text
ru: Выделить результат в тексте

en: Home
ru: Главная страница

en: Homepage
ru: Главная страница

en: Homepage &amp; Posts page
ru: Домашняя страница и страница записей

en: How to insert breadcrumbs in your theme
ru: Как добавить цепочки навигации в вашу тему

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
ru: Серьёзная проблема для SEO: Вы блокируете доступ для поисковых роботов.

en: I don't want this site to show in the search results.
ru: Я не хочу, чтобы этот сайт показывался в результатах поиска.

en: I've finished this step
ru: Я закончил этот шаг

en: If a Wikipedia page for you or your organization exists, add it too.
ru: Если в Википедии есть страница, посвященная вам или вашей организации, добавьте и ее.

en: If the problem persists, please contact support.
ru: Если проблема проявится снова, обратитесь в службу поддержки.

en: If this is a live site, %1$sit is recommended that you figure out why the check failed.%2$s
ru: Если это рабочий сайт, %1$sрекомендуем выяснить причину ошибки проверки.%2$s

en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
ru: Если у вас именно такая ситуация, вы можете либо отключить её (будет происходить перенаправление на домашнюю страницу), либо добавить к ссылке %s, чтобы исключить её из результатов поиска.

en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
ru: Если у вас возникли проблемы, %1$s предоставьте отчет об ошибке %2$s и мы сделаем все возможное, чтобы помочь вам.

en: If you had a %s file and it was editable, you could edit it from here.
ru: Если бы у вас был файл %s, доступный для записи, здесь можно было бы его изменить.

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
ru: Если вы уже связали свой сайт с Pinterest, можно пропустить следующий шаг.

en: If you still need support and have an active subscription for this product, please email %s.
ru: Если вам нужна помощь и у вас есть подписка на этот продукт, пожалуйста, напишите нам на %s.

en: If you want search engines to show this site in their results, you must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
ru: Если вы хотите, чтобы поисковые движки отображали этот сайт в своих результатах, вам следует %1$sперейти в настройки читаемости%2$s и отключить настройку отображения в поисковых движках.

en: If you want to apply advanced <code>meta</code> robots settings for this page, please define them in the following field.
ru: Если вы хотите применить расширенные настройки роботов для <code>meta</code> на этой странице, укажите их в следующем поле.

en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
ru: Если вы ведете свой личный блог, архив автора будет полностью совпадать с домашней страницей. Это называется %1$sпроблема дублирования содержимого%2$s.

en: If your %s were writable, you could edit it from here.
ru: Если ваш файл %s доступен для записи, вы можете отредактировать его здесь.

en: Image
ru: Изображение

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
ru: Сразу пингует Google о публикации нового поста

en: Import
ru: Импортировать

en: Import and Export
ru: Импорт и экспорт

en: Import from other SEO plugins
ru: Импортировать из других плагинов SEO

en: Import of settings is only supported on servers that run PHP 5.3 or higher.
ru: Импорт настроек доступен только на серверах с PHP 5.3 или выше.

en: Import settings
ru: Импортировать настройки

en: Import settings from another %1$s installation by pasting them here and clicking "%2$s".
ru: Импортируйте настройки из другой установки %1$s, вставив их здесь и нажав "%2$s".

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
ru: Импортировать настройки из других SEO плагинов и экспортировать настройки для повторного использования на (другом) блоге.

en: Important: We will never sell this data. And of course, as always, we won't collect any personal data about you or your visitors!
ru: Важно: мы никогда не будем продавать эти данные. И, конечно же, как всегда, мы не собираем никаких личных данных о вас или ваших посетителях!

en: Improve sharing on Facebook and Pinterest
ru: Улучшение обмена на Facebook и Pinterest

en: Improve the quality of your site search! Automatically helps your users find your cornerstone and most important content in your internal search results. It also removes noindexed posts & pages from your site’s search results.
ru: Улучшите качество поиска по сайту! Автоматически помогает пользователям найти самое важное содержимое в результатах внутреннего поиска. Также удаляет неиндексированные записи и страницы из результатов поиска по сайту.

en: Improve your post with Yoast SEO
ru: Улучшайте свои записи с Yoast SEO

en: Improvements
ru: Улучшения

en: In order to complete this step please select if we are allowed to improve Yoast SEO with your data.
ru: Чтобы завершить этот шаг, выберите, разрешено ли нам улучшать Yoast SEO с вашими данными.

en: In this step, you need to add the personal social profiles of the person your site represents. To do that, you should go to the %1$sUsers%2$s > Profile page in a new browser tab. Alternatively, ask the user or an admin to do it if you are not allowed.
ru: На этом этапе вам необходимо добавить личные социальные профили человека, которого представляет ваш сайт. Для этого необходимо перейти на страницу %1$sUsers%2$s > Profile в новой вкладке браузера. В противном случае попросите пользователя или администратора сделать это, если вам не разрешено.

en: In this step, you need to add the personal social profiles of the person your site represents. To do that, you should go to the user’s %1$sProfile page%2$s (opens in a new browser tab). Then, scroll down to the ‘Contact info’ section (see screenshot below) and fill in the URLs of the personal social profiles you want to add. Alternatively, ask the user or an admin to do it if you are not allowed.
ru: На этом этапе вам необходимо добавить личные социальные профили человека, которого представляет ваш сайт. Для этого перейдите на страницу %1$sProfile%2$s пользователя (открывается в новой вкладке браузера). Затем прокрутите вниз до раздела "Контактная информация" (см. скриншот ниже) и заполните URL-адреса личных социальных профилей, которые вы хотите добавить. В противном случае попросите пользователя или администратора сделать это, если вам не разрешено.

en: Increase your SEO reach
ru: Увеличить SEO-доступность

en: Ingredients
ru: Ингредиенты

en: Ingredients title
ru: Название ингредиента

en: Insert question
ru: Вставить вопрос

en: Insert step
ru: Вставить шаг

en: Insert variable
ru: Вставить переменную

en: Insights
ru: Основное содержание

en: Instagram URL
ru: URL-адрес Instagram

en: Instagram profile URL
ru: Ссылка на профиль в Instagram

en: Install and activate
ru: Установить и активировать

en: Installation Successful
ru: Установка завершена успешно

en: Installed
ru: Установлен

en: Installing and activating addons
ru: Установка и активация дополнений

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Instructions title
ru: Название инструкции

en: Integrations
ru: Интеграции

en: It looks like you aren't using our %1$s%2$s addon%3$s. %4$sUpgrade today%5$s to unlock more tools and SEO features to make your products stand out in search results.
ru: Похоже, вы не пользуетесь нашим %1$s%2$s дополнением%3$s. %4$sОбновите сегодня%5$s, чтобы разблокировать больше инструментов и функций SEO, так ваши товары будут выделяться в результатах поиска.

en: It looks like you've installed our %1$s%2$s addon%3$s. %4$sActivate it now%5$s to unlock more tools and SEO features to make your products stand out in search results.
ru: Похоже, вы установили наше %1$s%2$s дополнение%3$s. %4$sАктивируйте его сейчас%5$s, чтобы разблокировать инструменты и функции SEO, чтобы ваши товары выделялись в результатах поиска.

en: It seems like something went wrong when retrieving your website's data. Please %s and try again.
ru: Похоже, что что-то пошло не так при получении данных вашего сайта. Пожалуйста %s и попробуйте снова.

en: It's highly recommended to have your postname in the URL of your posts and pages. Consider setting your permalink structure to %s.
ru: Настоятельно рекомендуем указывать имена в URL записей и страниц. Рассмотрите возможность установки структуры permalink в %s.

en: Item Page
ru: Страница товара

en: Just another WordPress site
ru: Просто еще один сайт WordPress

en: Keep
ru: Оставить

en: Keyphrase
ru: Ключевая фраза

en: Keyphrase position in the last 90 days on a scale from 0 to 100.
ru: Позиция ключевой фразы за последние 90 дней по шкале от 0 до 100.

en: Keyphrase volume in the last 12 months on a scale from 0 to 100.
ru: Объем ключевых фраз за последние 12 месяцев по шкале от 0 до 100.

en: Keyphrase:
ru: Ключевое слово:

en: Keyword Research
ru: Исследование ключевых слов

en: Keyword research training
ru: Тренинг по ключевым словам

en: Knowledge Graph & Schema.org
ru: Knowledge Graph и Schema.org

en: Last month
ru: За последний месяц

en: Latest blog posts on %1$s
ru: Последние записи блогов на %1$s

en: Learn SEO
ru: Изучайте SEO

en: Learn about why permalinks are important for SEO.
ru: Узнайте почему постоянные ссылки важны для SEO.

en: Learn how the SEO analysis can help you rank.
ru: Узнайте, как SEO-анализ может помочь вам продвинуться в результатах поиска.

en: Learn more about Cornerstone Content.
ru: Узнайте больше про Основное содержимое.

en: Learn more about advanced meta robots settings on our help page.
ru: Узнайте больше о расширенных настройках мета-роботов на нашей странице справки.

en: Learn more about canonical URLs on our help page.
ru: Узнайте больше о канонических ссылках в справке.

en: Learn more about marking a link as nofollow or sponsored.
ru: Узнайте больше о маркировке ссылок nofollow или sponsored.

en: Learn more about page or content types
ru: Узнать больше о типах страниц и содержимого

en: Learn more about structured data with Schema.org
ru: Узнать больше о структурированных данных на Schema.org

en: Learn more about the Media and attachment URLs setting
ru: Узнайте больше о настройках URL медиафайлов и вложений

en: Learn more about the RSS feed setting
ru: Узнайте поподробнее о настройках RSS-ленты

en: Learn more about the SEO performance feature.
ru: Узнайте больше про возможности SEO производительности.

en: Learn more about the Webmaster Tools verification
ru: Узнать больше о верификации в Инструментах для веб-разработчиков

en: Learn more about the archives setting
ru: Узнайте больше о настройках архивов

en: Learn more about the available variables
ru: Узнайте поподробнее о доступных переменных

en: Learn more about the benefits of optimized SEO data.
ru: Узнайте больше о преимуществах оптимизированных SEO-данных.

en: Learn more about the breadcrumbs title setting on our help page.
ru: Узнать больше о настройке заголовка с помощью цепочек навигации в справке.

en: Learn more about the no-follow setting on our help page.
ru: Узнайте больше о настройке no-follow в справке.

en: Learn more about the no-index setting on our help page.
ru: Узнайте больше о настройке no-index в справке.

en: Learn more about the readability analysis
ru: Подробнее об анализе читаемости

en: Learn more about the related keyphrases trend
ru: Узнайте больше о тенденциях для связанных ключевых фраз

en: Learn more about the related keyphrases volume
ru: Узнайте больше про объем связанных ключевых фраз

en: Learn more about the schema settings
ru: Узнайте больше о настройках схемы

en: Learn more about the special pages setting
ru: Подробнее о настройке специальных страниц

en: Learn more about your social profiles settings
ru: Узнайте подробнее о настройках ваших профилей в соцсетях.

en: Left angle quotation mark
ru: Левая угловая кавычка

en: Less than sign
ru: Знак меньше

en: Link
ru: Ссылка

en: Link edited.
ru: Ссылка изменена.

en: Link inserted.
ru: Ссылка вставлена.

en: Link removed.
ru: Ссылка удалена.

en: Link suggestions
ru: Предложенная ссылка

en: LinkedIn URL
ru: URL-адрес LinkedIn

en: LinkedIn profile URL
ru: Ссылка на профиль в LinkedIn

en: List your Frequently Asked Questions in an SEO-friendly way. You can only use one FAQ block per post.
ru: Создавайте списки ваших Часто Задаваемых Вопросов в SEO-оптимизированном виде. Вы можете использовать только 1 блок FAQ на запись.

en: Low asterisk
ru: Нижний знак сноски

en: Make %1$s primary %2$s
ru: Сделать %1$s основной %2$s

en: Make pages easier for Google and visitors to find
ru: Упростите поиск страниц для Google и посетителей

en: Make primary
ru: Сделать основной

en: Make sure to also check out our other SEO workouts to really get your site into shape!
ru: Обязательно ознакомьтесь с другими нашими тренировками по SEO, чтобы ваш сайт по-настоящему преобразился!

en: Make sure to save your %s for changes to take effect
ru: Сохраните вашу запись типа «%s», чтобы изменения вступили в силу

en: Make sure you don't miss out on traffic!
ru: Не пропустите трафик!

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
ru: Сделать видео позволяющее реагировать через fitvids.js

en: Make your important articles rank higher
ru: Повышайте рейтинг ваших важных статей

en: Make your products stand out in Google
ru: Сделайте так, чтобы Ваши продукты выделялись в Google

en: Manage your %s subscription on MyYoast
ru: Управление подпиской %s в My Yoast

en: Mark as cornerstone content
ru: Отметить как основное содержимое

en: Mark the most important %1$s as 'cornerstone content' to improve your site structure. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
ru: Обозначьте, какой контент (%1$s) является 'ключевым содержимым'. Это улучшит структуру вашего сайта. %2$sУзнайте больше о ключевом содержимом%3$s.

en: Mark this result in the text
ru: Отметить этот результат в тексте

en: Marking links with nofollow/sponsored has been disabled for WordPress installs < 5.4.
ru: Маркировка ссылок nofollow/sponsored была отключена для версий WordPress < 5.4.

en: Marks are disabled in current view
ru: Маhrths отключены в текущем представлении

en: Media
ru: Медиа

en: Media & attachment URLs
ru: URL медиафайлов и вложений

en: Medical Web Page
ru: Медицинская страница

en: Meta Desc.
ru: Мета описание

en: Meta description
ru: Мета-описание

en: Meta description not set.
ru: Мета-описание не задано.

en: Meta description preview:
ru: Просмотр мета-описания:

en: Meta description to use for Author page
ru: Мета-описание для страницы автора

en: Meta robots advanced
ru: Расширенная настройка тега Meta Robots

en: Method %1$s() does not exist in class %2$s
ru: Метод %1$s() не существует для класса %2$s

en: Middle dot
ru: Средняя точка

en: Mobile preview
ru: Предварительный просмотр для мобильного устройства.

en: Mobile result
ru: Мобильный результат

en: Mobile-Friendly Test
ru: Тестирование использования на мобильных устройствах

en: Modified
ru: Изменено

en: More information %1$sabout %3$s%2$s
ru: Дополнительная информация %1$s о %3$s%2$s

en: More information about %1$s
ru: Больше информации о %1$s

en: Move question down
ru: Переместить вопрос ниже

en: Move question up
ru: Переместить вопрос выше

en: Move step down
ru: Переместить шаг вниз

en: Move step up
ru: Переместить шаг наверх

en: Multiple keyphrases
ru: Множественные ключевые слова

en: MySpace URL
ru: URL-адрес MySpace

en: MySpace profile URL
ru: Ссылка на профиль в MySpace

en: Name
ru: Имя

en: Need support?
ru: Нужна помощь?

en: Needs improvement
ru: Требуется улучшение

en: Network Settings
ru: Настройки сети

en: New
ru: Новый

en: New %1$s Title
ru: Новый заголовок %1$s

en: New Yoast Meta Description
ru: Новое мета-описание Yoast

en: New question added
ru: Добавлен новый вопрос

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
ru: Новые сайты сети унаследуют настройки SEO от этого сайта

en: New step added
ru: Добавлен новый шаг

en: New: Yoast SEO for Elementor
ru: Новое: Yoast SEO для Elementor

en: News Article
ru: Новостная статья

en: Nine months ago
ru: 9 месяцев назад

en: No
ru: Нет

en: No %1$s plugins have been installed. You don't seem to own any active subscriptions.
ru: %1$s плагины не были установлены. Похоже у вас нет никаких активных подписок.

en: No Archive
ru: Не архивировать

en: No Focus Keyphrase
ru: Нет фокусной ключевой фразы

en: No Image Index
ru: Не индексировать изображения

en: No JSON object was returned.
ru: Не был получен объект JSON.

en: No Snippet
ru: Без сниппета

en: No ads!
ru: Без рекламы!

en: No focus keyword was entered
ru: Фокусное ключевое слово не задано

en: No index
ru: Не индексировать

en: No more dead links
ru: Больше никаких мертвых ссылок

en: No more dead links a.k.a. 404 pages
ru: Больше нет битых ссылок (404 страниц)

en: No new notifications.
ru: Нет новых уведомлений.

en: No numeric value was received.
ru: Нет числового значения.

en: No results
ru: Нет результатов

en: No settings found.
ru: Настроек не найдено.

en: No site has been selected to restore.
ru: Не выбран сайт для восстановления.

en: No title
ru: Без заголовка

en: No, don’t track my site data
ru: Нет, не отслеживать данные сайта

en: None
ru: Пусто

en: Not activated
ru: Не активирован

en: Not all required fields are given. Missing field %1$s
ru: Заполнены не все обязательные поля. Пропущено поле %1$s

en: Not available
ru: Недоступно

en: Not showing %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
ru: Запрет отображения %1$s в результатах поиска технически означает, что для них будет отображаться %2$s robots meta они будут исключены из XML карт сайта. %3$sБольше информации о настройках результатов поиска%4$s.

en: Not showing the archive for %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
ru: Запрет отображения архива %1$s в результатах поиска технически означает, что для них будет отображаться %2$s robots meta они будут исключены из XML карт сайта. %3$sБольше информации о настройках результатов поиска%4$s.

en: Not showing the archive for authors in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
ru: Запрет показа архива авторов в результатах поиска технически означает, что у них будет %1$s тег в robots meta и они будут исключены из XML карт сайта. %2$sБольше информации о настройках результатов поиска%3$s.

en: Not showing the archives for authors without posts in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
ru: Запрет показа архива авторов без публикаций в результатах поиска технически означает, что у них будет %1$s тег в robots meta и они будут исключены из XML карт сайта. %2$sБольше информации о настройках результатов поиска%3$s.

en: Not showing the date archives in the search results technically means those will have a %1$s robots meta. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
ru: Не показывать архивы по дате в результатах поиска технически значит, что они будут иметь метатэг %1$s robots.  %2$sБольше информации о настройках результатов поиска%3$s.

en: Not supported!
ru: Не поддерживается!

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
ru: Обратите внимание, что ссылки на архивы могут иметь еще выход из вашей темы, и вам нужно будет удалить их по отдельности.

en: Note: You can always choose to enable / disable them for your theme below. This setting will not apply to breadcrumbs inserted through a widget, a block or a shortcode.
ru: Примечание: Вы в любой момент сможете включить / отключить их для своей темы ниже. Этот параметр не применяется к цепочкам навигации, вставленным через виджет, блок или шорткод.

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
ru: Число внутренних ссылок, ссылающихся на эту запись. Подробности во вкладке Помощь, "Столбцы Yoast".

en: Number of outgoing internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
ru: Количество внутренних ссылок в этом посте. Подробности во вкладке Помощь, "Столбцы Yoast".

en: OK SEO score
ru: Оценка SEO: удовлетворительно

en: Off
ru: Выкл

en: On
ru: Вкл

en: Once Weekly
ru: Раз в неделю

en: Once you add a bit more copy, we'll give you a list of words that occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on.
ru: Как только вы напишете чуть больше, мы предложим вам список слов и комбинаций, которые чаще всего встречаются в содержимом. Они покажут на чем фокусируется ваше содержимое.

en: Once you're certain your site is OK, you can clean up. This will remove all the original data.
ru: Если вы уверены, что ваш сайт в порядке, вы можете провести очистку, это удалит все исходные данные.

en: Oops! Something went wrong. Check your email address and try again.
ru: Ой! Что-то пошло не так. Проверьте свой email-адрес и попробуйте еще раз.

en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please click the button again to re-start the process.
ru: Что-то пошло не так, и мы не смогли завершить оптимизацию ваших SEO-данных. Нажмите ещё раз на кнопку для перезапуска процесса.

en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please make sure to activate your subscription in MyYoast by completing %1$sthese steps%2$s.
ru: Ой, что-то пошло не так, и мы не можем завершить оптимизацию ваших данных SEO. Пожалуйста, убедитесь, что вы активировали подписку в MyYoast, завершив %1$sэти шаги%2$s.

en: Open
ru: Открыть

en: Open in new tab
ru: Открыть в новой вкладке

en: Optimize SEO Data
ru: Оптимизация SEO-данных

en: Optimize SEO data
ru: Оптимизация SEO-данных

en: Optimize your site for Google News
ru: Оптимизация сайта для Google News

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
ru: Оптимизируйте свои видео-записи, чтобы они попадали в результаты поиска и получали больше кликов!

en: Optimizing SEO data... This may take a while.
ru: Оптимизация SEO-данных... Это может занять некоторое время.

en: Optional. Customize how you want to describe the duration of the instruction
ru: Не обязательно. Настройте то, как вы хотите описать длительность инструкции

en: Optional. This can give you better control over the styling of the steps.
ru: Необязательно, но это даст вам больший контроль над стилем шагов.

en: Organization
ru: Организация

en: Organization logo
ru: Логотип организации

en: Organization logo (important)
ru: Логотип организации (важно)

en: Organization name
ru: Название организации

en: Organization name (important)
ru: Название организации (важно)

en: Organization or person
ru: Организация или персона

en: Organization social profiles
ru: Профили организации в соцсетях

en: Other benefits of %s for you:
ru: Другие возможности %s для вас:

en: Outgoing internal links
ru: Исходящие внутренние ссылки

en: Page
ru: Страница

en: Page %1$d of %2$d
ru: Страница %1$d из %2$d

en: Page %s
ru: Страница %s

en: Page URL/Slug
ru: Ярлык страницы

en: Page not found
ru: Страница не найдена

en: Page number
ru: Номер страницы

en: Page type
ru: Тип страницы

en: Pagenumber
ru: Номер страницы

en: Pagetotal
ru: Число страниц всего

en: Parent title
ru: Заголовок родителя

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка

en: Person
ru: Частное лицо

en: Person logo / avatar
ru: Личный логотип / аватар

en: Personal info
ru: Персональная информация

en: Pinterest Rich Pins Validator
ru: Валидатор Pinterest Rich Pins

en: Pinterest URL
ru: URL-адрес Pinterest

en: Pinterest confirmation
ru: Подтверждение Pinterest

en: Pinterest confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
ru: Pinterest коды подтверждения могут содержать только буквы от A до F, цифры, дефисы и подчеркивания. %s

en: Pinterest profile URL
ru: Ссылка на профиль в Pinterest

en: Pinterest settings
ru: Настройки Pinterest

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Pinterest.
ru: Pinterest использует метаданные Open Graph по аналогии с Facebook, поэтому если вы хотите оптимизировать ваш сайт для Pinterest, убедитесь, что вы включили Open Graph на вкладке Facebook.

en: Please check the format of the Facebook Page URL you entered. %s
ru: Перепроверьте введенный формат URL страницы Facebook, %s

en: Please check the format of the Instagram URL you entered. %s
ru: Перепроверьте введенный формат URL Instagram, %s

en: Please check the format of the Linkedin URL you entered. %s
ru: Перепроверьте введенный формат URL Linkedin, %s

en: Please check the format of the MySpace URL you entered. %s
ru: Перепроверьте введенный формат URL MySpace, %s

en: Please check the format of the Pinterest URL you entered. %s
ru: Перепроверьте введенный формат URL Pinterest, %s

en: Please check the format of the Wikipedia URL you entered. %s
ru: Перепроверьте введенный формат URL Wikipedia, %s

en: Please check the format of the Youtube URL you entered. %s
ru: Перепроверьте введенный формат URL YouTube, %s

en: Please check your posts and pages and see if the metadata was successfully imported.
ru: Пожалуйста, проверьте ваши статьи и страницы и убедитесь, что метаданные были импортированы правильно.

en: Please confirm below that you would like to install %s on this site.
ru: Подтвердите, что вы хотите установить %s на этом сайте.

en: Please don't show me this notification anymore
ru: Не показывайте мне больше это уведомление

en: Please enter a focus keyphrase first to get related keyphrases
ru: Пожалуйста, сначала введите фокусную ключевую фразу, чтобы получить связанные ключевые фразы

en: Please enter a focus keyphrase first to track keyphrase performance
ru: Пожалуйста, сначала введите основную ключевую фразу, чтобы отслеживать производительность по ней

en: Please finish the Configuration workout first in order for this workout to be effective.
ru: Чтобы эта тренировка была эффективной, сначала завершите тренировку "Конфигурация".

en: Please make a backup of your database before starting this process.
ru: Пожалуйста, создайте бекап-версию вашей базы данных прежде чем начинать.

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
ru: Укажите мета-описание страницы в этом сниппете.

en: Please provide a meta description by editing the snippet below. If you don’t, Google will try to find a relevant part of your post to show in the search results.
ru: Пожалуйста, укажите мета-описание, изменив фрагмент снизу. Если Вы не сделаете этого, Google попытается найти соответствующую часть Вашего поста, чтобы показать в поисковых результатах.

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
ru: Укажите SEO-заголовок страницы в этом сниппете.

en: Please read %1$sthis help article%2$s to find out how to resolve this problem.
ru: Пожалуйста, прочтите %1$sэту статью справки%2$s для решения проблемы.

en: Please select a user below to make your site's meta data complete.
ru: Ошибка: Пожалуйста, выберите пользователя ниже, чтобы сделать метаданные вашего сайта полными.

en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
ru: Пожалуйста выберите корректный тип записи для таксономии «%s»

en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
ru: Пожалуйста, выберите допустимую таксономию для типа записей «%s»

en: Please upgrade your WordPress version or install the Gutenberg plugin to get this %1$s feature.
ru: Пожалуйста, обновите версию WordPress или установите плагин Gutenberg для использования функции %1$s.

en: Please wait while %1$s connects to %2$s to get related keyphrases...
ru: Пожалуйста, подождите, пока %1$s соединится с %2$s, чтобы получить связанные ключевые фразы...

en: Plugin:
ru: Плагин:

en: Position
ru: Позиция

en: Position over time
ru: Позиция с течением времени

en: Post Content
ru: Содержимое записи

en: Post Noindexed
ru: Запись отмечена noindex

en: Post Status
ru: Статус

en: Post day
ru: День публикации записи

en: Post doesn't exist.
ru: Запись не существует.

en: Post has an invalid Content Type: %s.
ru: У записи неверный тип: %s.

en: Post is set to noindex.
ru: Запись отмечена как неиндексируемая.

en: Post month
ru: Месяц публикации записи

en: Post type (plural)
ru: Тип записей (plural)

en: Post type (singular)
ru: Тип записи (singular)

en: Post year
ru: Год публикации записи

en: Posts
ru: Записи

en: Posts %1$swithout%2$s a focus keyphrase
ru: Записи %1$sбез%2$s фокусного ключевого слова

en: Posts list
ru: Список сообщений

en: Posts list navigation
ru: Навигация Списка сообщений

en: Posts that should not show up in search results
ru: Записи которые не должны показываться в результатах поиска

en: Posts with the SEO score: %s
ru: Записи с SEO-оценкой: %s

en: Prefix for Archive breadcrumbs
ru: Префикс для цепочек навигации на страницах архива

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
ru: Префикс для цепочек навигации на странице поиска

en: Prefix for archive pages:
ru: Префикс для страниц архива:

en: Prefix for breadcrumbs:
ru: Префикс для цепочек навигации:

en: Prefix for search result pages:
ru: Prefix для страниц результатов поиска:

en: Prefix for the breadcrumb path
ru: Префикс

en: Premium
ru: Премиум

en: Premium support
ru: Премиум-поддержка

en: Prep time
ru: Время подготовки

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ru: Предпросмотр &#8220;%s&#8221;

en: Preview as:
ru: Предпросмотр как:

en: Preview your page in Facebook and Twitter
ru: Предпросмотр вашей страницы на Facebook и Twitter

en: Price
ru: Цена

en: Primary
ru: Основная

en: Primary %s
ru: Основная %s

en: Primary category
ru: Основная рубрика

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new sites.
ru: Настройки личного характера (Администраторы FB и.т.п.), специфичные для темы (перезапись заголовков) и отдельные узкоспециальные настройки сайта не будут импортированы на новые сайты.

en: Problems
ru: Проблемы

en: Profile Page
ru: Страница профиля

en: Prominent words
ru: Важные слова

en: Publication date
ru: Дата публикации

en: QA Page
ru: Страница контроля качества

en: REST API: Head endpoint
ru: REST API: Главная конечная точка

en: RSS feed settings
ru: Настройки RSS канала

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
ru: Получите лучший рейтинг среди локальных ресурсов на Картах Google без лишних усилий!

en: Rank better with synonyms & related keyphrases
ru: Получите лучшую ранжировку с использованием синонимов и похожих ключевых слов

en: Rank with articles you want to rank with
ru: Ранжирование по статьям, по которым вы хотите ранжировать

en: Rating
ru: Оценка

en: Rating: %s
ru: Рейтинг: %s

en: Read more about Schema.
ru: Узнать больше о Schema.

en: Read more about how %s works.
ru: Узнайте больше о том, как работает %s.

en: Read more about how internal linking can improve your site structure.
ru: Подробнее о том, как внутренние ссылки могут улучшить структуру сайта.

en: Read more about keyphrase tracking with Wincher
ru: Узнайте больше об отслеживании ключевых фраз через Wincher

en: Read more like this on our SEO blog
ru: Больше таких статей на нашем SEO блоге

en: Read our %1$sultimate guide to keyword research%2$s to learn more about keyword research and keyword strategy.
ru: Прочтите наше%1$sзамечательное руководство по исследованию ключевых слов%2$s, чтобы узнать больше о исследовании и стратегии ключевых слов.

en: Read why XML Sitemaps are important for your site.
ru: Узнайте почему XML карты важны для вашего сайта

en: Readability
ru: Читабельность

en: Readability analysis
ru: Анализ удобочитаемости

en: Readability analysis:
ru: Анализ читаемости:

en: Readability score
ru: Оценка читабельности

en: Readability: %s
ru: Читабельность: %s

en: Real Estate Listing
ru: Публикация недвижимости

en: Received internal links
ru: Принятые исходящие ссылки

en: Recipe cooking time
ru: Время приготовления рецепта

en: Recipe description
ru: Описание рецепта

en: Recipe ingredient(s)
ru: Ингредиенты рецепта

en: Recipe instructions
ru: Инструкции рецепта

en: Recipe prep time
ru: Время на подготовку по рецепту

en: Redirect attachment URLs to the attachment itself?
ru: Перенаправить URL вложений на файл вложения?

en: Redirect manager
ru: Менеджер перенаправления

en: Regular
ru: Обычный

en: Related keyphrase
ru: Связанная ключевая фраза

en: Related keyphrases
ru: Связанные ключевые фразы

en: Remove
ru: Убрать

en: Remove highlight from the text
ru: Убрать выделение из текста

en: Remove image
ru: Удалить изображение

en: Remove keyphrase
ru: Убрать ключевое слово

en: Remove marks in the text
ru: Удалить метки в тексте

en: Remove the categories prefix?
ru: Удалить префиксы рубрик?

en: Removes the focus keyphrase section from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
ru: Удаляет вкладку ключевых слов из METABOX и отключает все  связанные с ней SEO предложения.

en: Removes the readability analysis section from the metabox and disables all readability-related suggestions.
ru: Удаляет вкладку "Читаемость" из METABOX и отключает все связанные с ней предложения.

en: Renew %s
ru: Продлить %s

en: Renew your subscription
ru: Продлить подписку

en: Renew your subscription of %s
ru: Продлите подписку на %s

en: Replace image
ru: Заменить изображение

en: Replaced with a custom taxonomies description
ru: Описание произвольной таксономии

en: Replaced with a posts custom field value
ru: Значение пользовательского поля из записи

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
ru: Значение пользовательских таксономий из записи (через запятую)

en: Replaced with the category description
ru: Описание рубрики

en: Replaced with the content type plural label
ru: Заменено на множественное число лейбла типа содержимого

en: Replaced with the content type single label
ru: Заменено на единственное число лейбла типа содержимого

en: Replaced with the current date
ru: Текущая дата

en: Replaced with the current day
ru: Заменено на текущий день

en: Replaced with the current month
ru: Текущий месяц

en: Replaced with the current page number
ru: Номер страницы текущей записи

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
ru: Номер текущей страницы в контексте (т. е. страница 2 из 4)

en: Replaced with the current page total
ru: Общее количество страниц текущей записи

en: Replaced with the current search phrase
ru: Текущая фраза поиска

en: Replaced with the current tag/tags
ru: Текущая(ие) метка/метки

en: Replaced with the current year
ru: Текущий год

en: Replaced with the date of the post/page
ru: Дата записи/страницы

en: Replaced with the day the post was published
ru: Заменено днём публикации записи

en: Replaced with the first name of the author
ru: Заменено на имя автора

en: Replaced with the last name of the author
ru: Заменено на фамилию автора

en: Replaced with the month the post was published
ru: Заменено на месяц публикации записи

en: Replaced with the normal title for an archive generated by WordPress
ru: Заменено на нормальный заголовок для архива, сгенерированного WordPress

en: Replaced with the permalink
ru: Заменено на постоянную ссылку

en: Replaced with the post categories (comma separated)
ru: Рубрики записи (через запятую)

en: Replaced with the post content
ru: Заменено на содержимое записи

en: Replaced with the post/page ID
ru: ID записи/страницы

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
ru: Биография автора записи/страницы

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
ru: Псевдоним автора записи/страницы

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
ru: Цитата записи/страницы (при отсутствии генерируется автоматически)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
ru: Цитата записи/страницы (без автоматической генерации)

en: Replaced with the post/page modified time
ru: Время изменения записи/страницы

en: Replaced with the posts focus keyphrase
ru: Заменяется фокусным ключевым словом записи

en: Replaced with the primary category of the post/page
ru: Основная рубрика записи/страницы

en: Replaced with the slug which caused the 404
ru: Ярлык, вызвавший ошибку 404

en: Replaced with the tag description
ru: Описание метки

en: Replaced with the term ancestors hierarchy
ru: Заменено элементом родительной иерархии

en: Replaced with the term description
ru: Описание термина

en: Replaced with the term name
ru: Название термина

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
ru: Заголовок родительской страницы

en: Replaced with the title of the post/page
ru: Название записи/страницы

en: Replaced with the year the post was published
ru: Заменено на год публикации записи

en: Report
ru: Отчет

en: Request URL
ru: URL запроса

en: Request method
ru: Метод запроса

en: Request method %1$s is not valid.
ru: Метод запроса %1$s неверен.

en: Required by %s
ru: Требуется для %s

en: Response
ru: Ответ

en: Restore Site
ru: Восстановить сайт

en: Restore site to defaults
ru: Восстановить сайт по умолчанию

en: Return to your %s
ru: Вернуться к записи типа «%s»

en: Revise this step
ru: Просмотреть шаг

en: Rewrite titles
ru: Переписать заголовки

en: Right angle quotation mark
ru: Правая угловая кавычка

en: SEO Settings
ru: Настройки SEO

en: SEO Title
ru: SEO заголовок

en: SEO analysis
ru: SEO-анализ

en: SEO analysis:
ru: SEO-анализ:

en: SEO data optimization complete
ru: Оптимизация SEO-данных завершена

en: SEO data optimization is disabled for non-production environments.
ru: Оптимизация SEO-данных отключена для непроизводственных сред.

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
ru: Это изображение должно быть как минимум 200х200 пикселей, чтобы Facebook и другие социальные сети могли его использовать.

en: SEO performance
ru: SEO производительность

en: SEO score
ru: Оценка SEO

en: SEO score: %s
ru: Оценка SEO: %s

en: SEO title
ru: SEO-заголовок

en: SEO title preview
ru: Предварительный просмотр SEO названия:

en: SEO title preview:
ru: Предварительный просмотр SEO названия:

en: SEO workouts
ru: Тренажёры SEO

en: Satirical Article
ru: Сатирическая статья

en: Save
ru: Сохранить

en: Save all
ru: Сохранить все

en: Save and continue
ru: Сохранить и продолжить

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Save changes to %s
ru: Сохранить изменения в %s

en: Saved!
ru: Сохранено!

en: Schema
ru: Схема

en: Schema analysis:
ru: Анализ схемы:

en: Schema settings
ru: Настройки схемы

en: Scholarly Article
ru: Научная статья

en: Screenshot:
ru: Скриншот:

en: Scroll to see the preview content.
ru: Прокрутите, чтобы увидеть предпросмотр содержимого.

en: Scroll to see the table content.
ru: Прокрутите, чтобы увидеть содержимое таблицы.

en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
ru: Легкая интеграция плагина электронной коммерции WooCommerce с плагином %1$s даст много дополнительных функций!

en: Search Appearance
ru: Отображение в поисковой выдаче

en: Search Console
ru: Консоль поиска

en: Search Results Page
ru: Страница результатов поиска

en: Search engines and other websites can still send traffic to your deleted post.
ru: Поисковые системы и другие сайты все еще могут генерировать трафик на удаленную запись.

en: Search engines should ignore this link (mark as %1$snofollow%2$s)%3$s
ru: Поисковые системы должны игнорировать эту ссылку  (отметить как  %1$snofollow%2$s)%3$s

en: Search pages
ru: Страницы поиска

en: Search phrase
ru: Поисковая фраза

en: Security: no advanced or schema settings for authors
ru: Безопасность: нет дополнительных настроек и настроек схемы для авторов

en: See the XML sitemap.
ru: Посмотреть XML карту сайта

en: See who contributed to %1$s.
ru: Посмотрите, кто внес вклад в %1$s.

en: Select a user...
ru: Выбрать пользователя...

en: Select country
ru: Выберите страну

en: Select image
ru: Выберите изображение

en: Select the primary %s
ru: Выбрать основной %s

en: Separator
ru: Разделитель

en: Separator between breadcrumbs
ru: Разделитель в цепочках навигации

en: Serves #
ru: Порций #

en: Serving local customers?
ru: Обслуживаете местных клиентов?

en: Set up automated actions when you publish or update your content. By connecting %1$s with %2$s, you can easily send out your published posts to any of its 2000+ destinations, such as Twitter, Facebook and more.
ru: Настройте автоматические действия во время публикации или обновления содержимого. Связав %1$s с %2$s, вы с легкостью сможете разослать опубликованную запись в более 2000 направлений, таких как Twitter, Facebook и другие.

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings Updated.
ru: Настройки обновлены.

en: Settings could not be imported:
ru: Настройки не могут быть импортированы:

en: Settings for %s archive
ru: Настройки для архивов типа «%s»

en: Settings saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Settings successfully imported.
ru: Настройки успешно импортированы.

en: Seven months ago
ru: 7 месяцев назад

en: Share your post!
ru: Поделиться записью!

en: Shopping data preview:
ru: Предпросмотр данных для магазина:

en: Should search engines follow links on this %1$s?
ru: Должны ли поисковые системы проходить по ссылкам в этой записи типа «%1$s»?

en: Should search engines follow links on this %s
ru: Должны ли поисковые системы проходить по ссылкам в этой записи типа «%s»?

en: Show %s in search results?
ru: Показать %s в результатах поиска?

en: Show All Content Types
ru: Показывать все типы содержимого

en: Show Blog page
ru: Показывать страницу блога

en: Show SEO settings for %1$s?
ru: Показать настройки SEO для %1$s?

en: Show blog page in breadcrumbs
ru: Показывать страницу блога в цепочках навигации

en: Show debug information
ru: Показать отладочную информацию.

en: Show results for:
ru: Показать результаты для:

en: Show this item.
ru: Показать этот элемент.

en: Show your videos in Google Videos
ru: Покажите свои видео в Google Видео

en: Showing step items as an ordered list.
ru: Элементы шагов указаны в упорядоченном списке.

en: Showing step items as an unordered list
ru: Элементы шагов указаны в неупорядоченном списке.

en: Sign up for the Yoast newsletter!
ru: Подпишитесь на рассылку от Yoast!

en: Sign up!
ru: Зарегистрироваться!

en: Single %s settings
ru: Одиночные настройки %s

en: Site Admins (default)
ru: Администраторы сайта (по умолчанию)

en: Site ID
ru: ID сайта

en: Site tagline
ru: Слоган сайта

en: Site title
ru: Название сайта

en: Site with ID %d not found.
ru: Сайт с ID %d не найден.

en: Six months ago
ru: 6 месяцев назад

en: Skip%s
ru: Пропустить%s

en: Slug
ru: Ярлык

en: Slug preview:
ru: Просмотр ярлыка:

en: Small tilde
ru: Малая тильда

en: Social
ru: Социальные сети

en: Social Media Posting
ru: Публикация для социальных медиа

en: Social description
ru: Описание для социальных сетей

en: Social image
ru: Изображение соцсетей

en: Social media preview
ru: Предварительный просмотр в социальных сетях

en: Social previews
ru: Социальные предварительные просмотры

en: Social profiles
ru: Социальные профили

en: Social settings
ru: Социальные настройки

en: Social title
ru: Заголовок для социальных сетей

en: Something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please %1$sre-start the process%2$s.
ru: Что-то пошло не так, и мы не смогли завершить оптимизацию ваших SEO-данных. Пожалуйста, %1$sперезапустите процесс%2$s.

en: Something went wrong. Please reload the page.
ru: Что-то пошло не так, перезагрузите страницу.

en: Sorry, there's no data available for that keyphrase/country combination.
ru: Извините, но нет данных для этой комбинации ключевой фразы и страны.

en: SoundCloud profile URL
ru: Ссылка на профиль SoundCloud

en: Special pages
ru: Особые страницы

en: Start SEO data optimization
ru: Начать оптимизацию SEO-данных

en: Start ranking better for your videos
ru: Начните улучшение ранжирования своих видео

en: Start workout!
ru: Начните тренировку!

en: Status code
ru: Код статуса

en: Step 1: Create a backup
ru: Шаг 1: создайте резервную копию

en: Step 2: Import
ru: Шаг 2: импорт

en: Step 3: Check your data
ru: Шаг 3: проверьте ваши данные

en: Step 5: Clean up
ru: Шаг 5: очистка

en: Stop SEO data optimization
ru: Остановить оптимизацию SEO-данных

en: Stop losing customers to other local businesses
ru: Не отдавайте клиентов другим местным компаниям

en: Structured Data
ru: Структурированные данные

en: Success: %s
ru: Успешно: %s

en: Summary
ru: Краткое содержание

en: Summary with large image
ru: Краткое содержание с большой картинкой

en: Super Admins only
ru: Только суперадминистраторы

en: Superfast internal linking suggestions
ru: Мгновенно предлагаемые внутренние ссылки

en: Synonyms & related keyphrases
ru: Синонимы и похожие ключевые слова

en: Tag
ru: Метка

en: Tag description
ru: Описание метки

en: Tagline
ru: Подзаголовок

en: Take note:
ru: Обратите внимание:

en: Taxonomies
ru: Таксономии

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for content types
ru: Таксономия, которая будет показана в цепочках навигации для типов записей

en: Team Yoast
ru: Команда Yoast

en: Tech Article
ru: Техническая Статья

en: Ten months ago
ru: 10 месяцев назад

en: Term description
ru: Описание элемента

en: Term hierarchy
ru: Иерархия элементов

en: Term is set to noindex.
ru: Для элемента задан атрибут noindex.

en: Term title
ru: Заголовок элемента

en: Term404
ru: Элемент404

en: Text link counter
ru: Счетчик текстовых ссылок

en: That means that the form and information below is disabled, and not used.
ru: Это означает, что форма и информация ниже отключены и не используются.

en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
ru: %1$s меню администратора. Панель содержит список инструментов анализа страниц и предложения для исправлений.

en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
ru: Установка плагина %1$s не завершена. Обратитесь, пожалуйста, к %2$sинструкции по установке%3$s.

en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
ru: Плагин %1$s может вызвать проблемы в сочетании с %2$s.

en: The %s importer functionality uses temporary database tables. It seems your WordPress install does not have the capability to do this, please consult your hosting provider.
ru: Импортер %s использует временные таблицы баз данных. WordPress, который вы используете, не может делать этого. Пожалуйста, обратитесь к вашему хостинг-провайдеру.

en: The %s integration offers suggestions and insights for keywords related to the entered focus keyphrase.
ru: Интеграция %s предлагает предложения и идеи для ключевых слов, связанных с введенной фокусной ключевой фразой.

en: The SEO analysis offers suggestions to improve the SEO of your text.
ru: SEO Анализ предлагает предложения по улучшению SEO вашего текста.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
ru: Похоже, что стандартная библиотека PHP (SPL) недоступна. Пожалуйста, попросите вашу хостинг-компанию включить ее.

en: The URL that this page should redirect to.
ru: URL-адрес, на который должна перенаправлять эта страница.

en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to remove posts from the search results or change the canonical. The settings in the schema tab allows a user to change schema meta data for a post. These are things you might not want any author to do. That's why, by default, only editors and administrators can do this. Setting to "%2$s" allows all users to change these settings.
ru: Профессиональная секция метабокса %1$s позволяет пользователю удалять посты из результатов поиска или менять канонические ссылки. Настройки во вкладке схемы позволяют пользователю изменять мета данные записи. Возможно, вы не хотите, чтобы любой автор мог это делать на вашем сайте. Поэтому, по умолчанию, это могут делать только редакторы и администраторы. Настройка "%2$s" позволит любому пользователю менять эти настройки.

en: The browser you are currently using is unfortunately rather dated. Since we strive to give you the best experience possible, we no longer support this browser. Instead, please use %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s or %3$sMicrosoft Edge%4$s.
ru: Браузер, которым вы пользуетесь, к сожалению, устарел. Поскольку мы стремимся предоставить вам наилучшие возможности, мы больше не поддерживаем этот браузер. Вместо этого используйте %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s or %3$sMicrosoft Edge%4$s.

en: The canonical URL that this page should point to. Leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
ru: Канонический URL, на который должна указывать эта страница. Если оставить пустым, это будет ссылка по умолчанию. Также поддерживаются %1$sссылки на другие домены%2$s.

en: The cornerstone approach
ru: Краеугольный подход

en: The cornerstone content feature lets you to mark and filter cornerstone content on your website.
ru: Функция ключевого содержимого позволяет вам указывать ключевое содержимое на вашем сайте и фильтровать по нему.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
ru: Настройка «блог по умолчанию» должна быть числовым ID того блога, который вы хотите использовать по умолчанию.

en: The default card type to use
ru: Использовать тип карточки по-умолчанию

en: The file size of the uploaded image is too large for %s. File size must be less than %s.
ru: Размер файла загруженного изображения слишком велик для %s. Размер файла должен быть меньше, чем %s.

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
ru: Расширение фильтрации может быть недоступно. Свяжитесь с поставщиком услуг хостинга для включения.

en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
ru: Первое настоящее и полноценное решение для SEO в WordPress, в которое включен анализ содержимого страницы, создание карты сайта в формате XML и многое другое.

en: The following words occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on. If the words differ a lot from your topic, you might want to rewrite your content accordingly.
ru: Следующие слова и комбинации слов встречаются в содержимом чаще всего. Это дает информацию о том, какая основная тема Вашего текста. Если данные слова сильно отличаются от задуманной темы, возможно Вы захотите соответствующим образом переписать текст.

en: The form contains %1$s error. %2$s | The form contains %1$s errors. %2$s
ru[0]: Форма содержит %1$s ошибку. %2$s
ru[1]: Форма содержит %1$s ошибки. %2$s
ru[2]: Форма содержит %1$s ошибок. %2$s

en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s and %s.
ru: Формат загруженного изображения не поддерживается. Поддерживаются форматы: %s, %s и %s.

en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s, %s and %s.
ru: Формат загруженного изображения не поддерживается. Поддерживаются форматы: %s, %s, %s и %s.

en: The ingredients used in the recipe, e.g. sugar, flour or garlic.
ru: Ингредиенты используемые в рецепте (например: сахар, мука или чеснок).

en: The links columns show the number of articles on this site linking %3$sto%4$s this article and the number of URLs linked %3$sfrom%4$s this article. Learn more about %1$show to use these features to improve your internal linking%2$s, which greatly enhances your SEO.
ru: Столбцы ссылок отображают количество статей сайта, связанных %3$sс%4$s этой статьей и количество URL, связанных %3$sиз%4$s этой статьи. Узнайте больше, %1$sкак использовать эти функции для улучшения внутренней связности%2$s, что значительно улучшает SEO.

en: The number of headers and header labels don't match.
ru: Количество заголовков и меток заголовков не совпадают.

en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
ru: Плагин %2$s изменяет вид вашего сайта, так что поисковые системы и обычные пользователи видят его по-разному (это называется cloaking). Мы очень рекомендуем вам отключить его.

en: The post %1$s appeared first on %2$s.
ru: Сообщение %1$s появились сначала на %2$s.

en: The post could not be found.
ru: Не удалось найти запись.

en: The premium version of %1$s with more features & support.
ru: Премиум-версия плагина %1$s с дополнительными функциями и поддержкой.

en: The readability analysis offers suggestions to improve the structure and style of your text.
ru: Анализ читабельности подскажет, как улучшить структуру и стиль вашего текста.

en: The request to Ryte returned an error.
ru: Запрос к Ryte вернул ошибку.

en: The separator defined in your theme's %s tag.
ru: Разделитель определен в вашей теме %s тег.

en: The settings on this page allow you to specify what the default search appearance should be for any type of content you have. You can choose which content types appear in search results and what their default description should be.
ru: Настройки на этой странице позволяют указать как будет выглядеть результат поиска по умолчанию для любого типа содержимого. Вы можете выбрать какой тип содержимого появится в результатах поиска и вариант описания по умолчанию.

en: The site's name
ru: Имя сайта

en: The site's tagline
ru: Слоган сайта

en: The social appearance settings for archives require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
ru: Для настроек вида соцсетей для архивов необходимы метаданные Open Graph (на данный момент отключены). Вы можете включить их в %1$sнастройках ‘Соцсети’ во вкладке ‘Facebook’%2$s.

en: The social appearance settings for content types require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
ru: Для настроек вида соцсетей для типов содержимого необходимы метаданные Open Graph (на данный момент отключены). Вы можете включить их в %1$sнастройках ‘Соцсети’ во вкладке ‘Facebook’%2$s.

en: The social appearance settings for taxonomies require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
ru: Для настроек вида соцсетей для таксономии необходимы метаданные Open Graph (на данный момент отключены). Вы можете включить их в %1$sнастройках ‘Соцсети’ во вкладке ‘Facebook’%2$s.

en: The social appearance settings for your homepage require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
ru: Для настроек вида соцсетей для домашней страницы необходимы метаданные Open Graph (на данный момент отключены). Вы можете включить их в %1$sнастройках ‘Соцсети’ во вкладке ‘Facebook’%2$s.

en: The social homepage settings have been moved to the %1$s‘Search appearance’ settings under the ‘General’ tab%2$s.
ru: Настройки домашней страницы соцсетей были перенесены в %1$sнастройки ‘Вид поиска’ во вкладке ‘Общие’%2$s.

en: The steps of making the recipe, in the form of an ordered list with HowToStep and/or HowToSection items.
ru: Шаги создания рецепта в форме упорядоченного списка с элементами HowToStep и/или HowToSection.

en: The submitted value was: %s
ru: Представленное значение было: %s

en: The term could not be found.
ru: Не удаётся найти этот элемент.

en: The term is considered invalid. The following reason was given by WordPress: %s
ru: Этот элемент считается неверным. WordPress сообщил о следующей причине: %s

en: The text link counter feature is not working as expected
ru: Функция счетчика текстовых ссылок не работает должным образом

en: The text link counter helps you improve your site structure.
ru: Счетчик текстовых ссылок поможет улучшить структуру вашего сайта.

en: The text link counter helps you improve your site structure. %1$sFind out how the text link counter can enhance your SEO%2$s.
ru: Счетчик текстовых ссылок помогает вам улучшить структуру сайта. %1$sУзнайте больше, как счетчик текстовых ссылок улучшает SEO%2$s.

en: The text link counter is working as expected
ru: Счётчик ссылок работает корректно

en: The time it takes to actually cook the dish.
ru: Время на приготовление блюда.

en: The time it takes to prepare the items to be used in the instructions.
ru: Время, которое потребуется на подготовку к приготовлению по инструкциям.

en: There is a new notification. | There are new notifications.
ru[0]: Есть новое уведомление.
ru[1]: Есть новые уведомления.
ru[2]: Есть новые уведомления.

en: These are settings for the %1$s plugin by %2$s
ru: Это настройки для %1$s плагина от %2$s

en: These are the image, title and description used when a link to your homepage is shared on social media.
ru: Это изображение, название и описание, использующиеся, когда ссылкой на вашу домашнюю страницу делятся в соцсетях.

en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
ru: Эта страница %s по умолчанию проиндексирована не будет, а это значит, что в выдаче поисковых систем не отобразится.

en: This %1$s REST API endpoint gives you all the metadata you need for a specific URL. This will make it very easy for headless WordPress sites to use %1$s for all their SEO meta output.
ru: Эта конечная точка REST API %1$s предоставляет вам все необходимые метаданные для конкретного URL. Это позволит управляемым сайтам WordPress легко использовать %1$s для выдачи мета SEO.

en: This adds an author byline and reading time estimate to the article’s snippet when shared on Slack.
ru: Это добавит имя автора и примерное время для чтения в сниппет статьи для Slack.

en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. You can be either an organization, or a person.
ru: Эти данные показываются как метаданные вашего сайта. Они предназначены для %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. Вы можете быть либо Компанией, либо Частным лицом.

en: This feature has been disabled by the network admin.
ru: Эта возможность отключена администратором сети.

en: This feature has been disabled since subsites never send tracking data.
ru: Эта возможность отключена, так как подсайты никогда не отсылают данные отслеживания.

en: This feature includes and replaces the Text Link Counter and Internal Linking Analysis
ru: Эта возможность включает в себя и заменяет счетчик текстовых ссылок и анализ внутренних ссылок

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
ru: Эта функция автоматически добавит содержимое в RSS-поток, Вы можете добавить ссылки на Ваш сайт в каждую запись, защитив содержимое от автоматических агрегаторов, и указав поисковым системам адрес первоисточника.

en: This helps search engines understand your website and your content. You can change some of your settings for this page below.
ru: Это помогает поисковым движкам понимать ваш сайт и содержимое. Вы можете изменить некоторые настройки этой страницы ниже.

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
ru: Если страницей или записью поделятся (shared) и они не содержит изображений, то тогда будет использоваться эта картинка,

en: This is a sponsored link or advert (mark as %1$ssponsored%2$s)%3$s
ru: Это рекламная или спонсорская ссылка (отметить как %1$ssponsored%2$s)%3$s

en: This is what shows in the search results when people find your homepage. This means this is probably what they see when they search for your brand name.
ru: Так выглядит результат поиска, когда люди находят вашу домашнюю страницу. То есть, вероятно, они видят это, когда ищут имя вашего бренда.

en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
ru: Этот идентификатор должен принадлежать существующему блогу. Блог %s - не существует, или помечен на удаление.

en: This tab allows you to selectively disable %1$s integrations with third-party products for all sites in the network. By default all integrations are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle an integration on or off for their site. When you disable an integration here, site admins will not be able to use that integration at all.
ru: Эта вкладка позволяет выборочно отключить интеграцию %1$s со сторонними продуктами для всех сайтов в сети. По умолчанию все интеграции включены, что позволяет администраторам сайта самостоятельно выбирать, включать или выключать интеграцию для своего сайта. Если вы отключите интеграцию здесь, администраторы сайта вообще не смогут использовать эту интеграцию.

en: This tab allows you to selectively disable %s features for all sites in the network. By default all features are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle a feature on or off for their site. When you disable a feature here, site admins will not be able to use that feature at all.
ru: На этой вкладке можно выборочно отключить возможности %s для всех сайтов сети. По умолчанию все возможности включены, что позволяет администраторам сайта настраивать их самостоятельно для своих сайтов. Если вы отключите какую-либо возможность здесь, то администраторы сайта не смогут ее использовать совсем.

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
ru: Этот инструмент позволит быстро отредактировать такие важные для вашего SEO файлы, как robots.txt и .htaccess (при его наличии).

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
ru: Этот инструмент позволит вам быстро изменить заголовки и описания ваших записей и страниц без редактирования отдельных страниц.

en: This will import the post metadata like SEO titles and descriptions into your %1$s metadata. It will only do this when there is no existing %1$s metadata yet. The original data will remain in place.
ru: Это импортирует метаданные типа заголовка SEO и описаний в метаданные %1$s. Это произойдет только в том случае, если вы еще не задали метаданные %1$s. Первоначальные данные останутся на месте.

en: Three months ago
ru: 3 месяца назад

en: Time needed:
ru: Необходимое время:

en: Title
ru: Название

en: Title Separator
ru: Разделитель для заголовка

en: Title separator symbol
ru: Символ разделителя Заглавия

en: Title to use for Author page
ru: Название для страницы автора

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
ru: Заголовок этой страницы, который будет выводиться в цепочках навигации

en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
ru: Чтобы %1$sподтвердить авторство сайта для Pinterest%2$s, добавьте мета-тег здесь:

en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
ru: Чтобы создать перенаправление и исправить эту проблему, необходим %1$s. Купить этот плагин, а также год поддержки и обновлений, можно на %2$s.

en: To change the social accounts used for your site, update the details for %1$s.
ru: Чтобы изменить учетные записи социальных сетей, используемые для вашего сайта, обновите данные для %1$s.

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter your site social profiles data below.
ru: Для того чтобы сообщить поисковикам о том, какие профили в социальных сетях привязаны к этому сайту, введите ниже информацию о профилях социальных сетей вашего сайта

en: To make your site represent a Company or Organization go to %1$sSearch Appearance%2$s and set Organization or Person to "Organization".
ru: Чтобы ваш сайт представлял компанию или организацию, перейдите в раздел %1$sОтображение в поисковой выдаче%2$s и установите для параметра Организация или лицо значение «Организация».

en: To unlock this feature please update %s to the latest version.
ru: Для разблокировки этой функции, пожалуйста, обновите %s до последней версии.

en: To view your current crawl errors, %1$splease visit Google Search Console%2$s.
ru: Чтобы ознакомиться с актуальными результатами проверки на ошибки, %1$sпожалуйста, посетите панель администратора Google%2$s.

en: Toggle %1$s's XML Sitemap
ru: Переключить %1$s's XML-карту сайта

en: Tools
ru: Инструменты

en: Top performing keyphrases on your site
ru: Лучшие ключевые фразы на вашем сайте

en: Track SEO performance
ru: Отслеживать производительность SEO

en: Track all keyphrases on this page
ru: Отслеживать все ключевые фразы на этой странице

en: Tracking
ru: Отслеживание

en: Tracking the ranking position...
ru: Отслеживание позиции в ранжировке...

en: Trend
ru: Тенденция

en: Truly optimize your site for a local audience with our %s plugin! Optimized address details, opening hours, store locator and pickup option!
ru: Оптимизируйте свой сайт для местной аудитории с помощью нашего плагина %s! Оптимизированные детали адреса, часы работы, поиск магазина и возможность получения товара!

en: Try to make shorter sentences to improve readability
ru: Попробуйте писать более короткими предложениями, чтобы улучшить читабельность.

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability
ru: Попробуйте писать более короткими предложениями и использовать меньше трудных слов, чтобы улучшить читабельность.

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
ru: Попытка создать ключ кэша карты сайта, но постфиксу и комбинации префикса оставлено слишком мало места. Возможно вы запрашиваете страницу, которая находится вне ожидаемого диапазона.

en: Tumblr profile URL
ru: Ссылка на профиль Tumblr

en: Twelve months ago
ru: Год назад

en: Twitter Username
ru: Имя пользователя в Twitter

en: Twitter preview
ru: Предварительный просмотр Twitter

en: Twitter settings
ru: Настройки Twitter

en: Twitter username (without @)
ru: Ваше имя на Twitter (без @)

en: Twitter usernames can only contain letters, numbers, and underscores. %s
ru: Twitter имена пользователей могут содержать только буквы, цифры и символы подчеркивания. %s

en: Twitter uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Twitter.
ru: Twitter использует метаданные OpenGraph как и Facebook, так что для оптимизации сайта для Twitter включите настройку OpenGraph на вкладке Facebook.

en: Two months ago
ru: 2 месяца назад

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Unfortunately we cannot save changes to your SEO settings while you are working on a draft of an already-published %1$s. If you want to save your SEO changes, make sure to click 'Update', or wait to make your SEO changes until you are ready to update the %1$s.
ru: К сожалению, мы не можем сохранить изменения в ваших настройках SEO, пока вы работаете над черновиком, уже опубликованным как запись типа «%1$s». Если вы хотите сохранить изменения, нажмите «Обновить» или подождите, чтобы внести изменения в SEO тогда, когда будете готовы обновить запись типа «%1$s».

en: Unlink
ru: Убрать ссылку

en: Unlock with %s!
ru: Разблокируйте с помощью %s!

en: Unlock with Premium
ru: Разблокировать с помощью Премиум

en: Unordered list
ru: Несортированый список

en: Update %s
ru: Обновить %s

en: Update to the latest version of %s
ru: Обновить до последней версии %s

en: Updated %s
ru: %s обновлен

en: Upgrade to %s
ru: Обновить до %s

en: Upgrade your %s plan
ru: Улучшите ваш тарифный план %s

en: Upload Image
ru: Загрузить изображение

en: Upon saving, this setting will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched. | Upon saving, these settings will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched.
ru[0]: После сохранения эта настройка повлияет на все ваши %1$s. %1$s, настроенные вручную, останутся нетронутыми.
ru[1]: После сохранения эти настройки повлияют на все ваши %1$s. %1$s, настроенные вручную, останутся нетронутыми.
ru[2]: После сохранения эти настройки повлияют на все ваши %1$s. %1$s, настроенные вручную, останутся нетронутыми.

en: Url preview
ru: Предпросмотр URL

en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
ru: Использование этой функции цепочки навигации описывается в нашей %1$sстатье о внедрении цепочек навигации%2$s. Не забудьте добавить код в нужное место вашего шаблона (темы).

en: Usage tracking
ru: Отслеживание использования

en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
ru: Использовать %1$s цепочки навигации вместо таковых от %2$s

en: Use Image
ru: Использовать изображение

en: User description
ru: Описание пользователя

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
ru: С помощью этой формы можно восстановить настройки SEO сайта по умолчанию.

en: Variable
ru: Переменная

en: Vertical bar
ru: Вертикальная полоса

en: View
ru: Показать

en: View &#8220;%s&#8221;
ru: Показать &#8220;%s&#8221;

en: Volume
ru: Объем

en: WARNING:
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:

en: WP Page Title
ru: Заголовок страницы WP

en: Wait for a week or so, until %1$s automatically processes most of your content in the background.
ru: Подождите около недели, пока %1$s автоматически обработает большую часть содержимого сайта в фоновом режиме.

en: Want to learn SEO from Team Yoast? Check out our %1$s!
ru: Хотите изучать SEO вместе с Командой Yoast? Смотрите нашу %1$s!

en: Want to see how your content will look when it’s shared on %s?
ru: Хотите увидеть как содержтимое будет выглядеть, если поделиться им в %s?

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
ru: Предупреждение: Вы можете указать здесь параметры мета-тегов robots, однако в настройках чтения Вашего сайта включена опция «Попросить поисковые системы не индексировать сайт», так что эти настройки ни на что не повлияют.

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
ru: Внимание: ссылка добавлена, но может содержать ошибки. Пожалуйста, проверьте её.

en: Warning: the variable %1$s cannot be used in this template. See the %2$s for more info.
ru: Предупреждение: переменная %1$s не может быть использована в этом шаблоне. Смотрите %2$s для получения дополнительной информации.

en: We could not find any relevant articles on your website that you could link to from your post.
ru: Мы не смогли найти на вашем веб-сайте соответствующие статьи, на которые вы могли бы сослаться в своем сообщении.

en: We estimate this could take a long time, due to the size of your site. As an alternative to waiting, you could:
ru: По нашим оценкам, из-за размера вашего сайта это может занять длительное время. В качестве альтернативы можно:

en: We estimate this will take a couple of minutes.
ru: По нашим оценкам, это займёт пару минут.

en: We estimate this will take less than a minute.
ru: По нашим оценкам, это займёт меньше минуты.

en: We have both free and premium online courses to learn everything you need to know about SEO.
ru: У нас есть бесплатные и платные онлайн-курсы, чтобы узнать все, что вам нужно знать о SEO.

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
ru: Мы обнаружили следующие проблемы, влияющие на SEO вашего сайта.

en: We notice that you have installed WPML. To make sure your canonical URLs are set correctly, %1$sinstall and activate the Yoast SEO Multilingual add-on%2$s as well!
ru: Мы определили, что вы установили WPML, для того, чтобы ваши канонические URL устанавливались корректно, %1$sустановите и активируйте Yoast SEO Multilingual add-on%2$s.

en: We recommend you set this to Yes.
ru: Мы рекомендуем "Да"

en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. %2$sGo to your plugins overview to enable auto-updates for %1$s.%3$s
ru: Мы видим, что вы включили автоматическое обновление для WordPress. Мы рекомендуем сделать это и для %1$s. Таким образом, мы можем гарантировать, что WordPress и %1$s  продолжат бесперебойно работать вместе. %2$sПерейдите к списку плагинов, чтобы включить автоматические обновления для %1$s.%3$s

en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. Please contact your network admin to enable auto-updates for %1$s.
ru: Мы видим, что вы включили автоматическое обновление для WordPress. Мы рекомендуем сделать это и для %1$s. Таким образом, мы можем гарантировать, что WordPress и %1$s продолжат бесперебойно работать вместе. Обратитесь к администратору сети, чтобы включить автоматические обновления для %1$s.

en: We've analyzed your post. Everything looks good. Well done!
ru: Мы проанализировали вашу запись. Всё хорошо!

en: We've analyzed your post. There is still room for improvement!
ru: Мы проанализировали вашу запись. Кое-что можно всё еще улучшить!

en: We've detected data from one or more SEO plugins on your site. Please follow the following steps to import that data:
ru: Мы обнаружили данные одного или нескольких плагинов SEO на вашем сайте. Пожалуйста, пройдите по следующим ссылкам, чтобы импортировать ваши данные.

en: We've encountered a problem trying to get related keyphrases. Please try again later.
ru: Мы столкнулись с проблемой, пытаясь получить связанные ключевые фразы. Пожалуйста, попробуйте еще раз позже.

en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
ru: Мы заметили, вы используете %1$s  в течение некоторого времени; мы надеемся, что вы любите его! Мы были бы в восторге, если вы могли бы %2$s дать нам 5 звезд рейтинга на WordPress.org%3$s!

en: We've written an article about %1$show to use the SEO score and Readability score%2$s.
ru: Мы написали статью про %1$sиспользование рейтинга SEO и рейтинга читаемости%2$s.

en: Web Page
ru: Веб-страница

en: Webmaster Tools
ru: Инструменты веб-мастеров

en: Webmaster Tools verification
ru: Подтверждение инструментов для веб-мастеров

en: What type of page or content is this?
ru: Какой это тип страницы или содержимого?

en: When you click OK we will open our HelpScout beacon where you can find answers to your questions. This beacon will load our support data and also potentially set cookies.
ru: Когда вы нажмете OK, мы загрузим наш маяк HelpScout, который загрузит данные из HelpScout. Этот маяк может также устанавливать куки.

en: When you upload media (an image or video for example) to WordPress, it doesn't just save the media, it creates an attachment URL for it. These attachment pages are quite empty: they contain the media item and maybe a title if you entered one. Because of that, if you never use these attachment URLs, it's better to disable them, and redirect them to the media item itself.
ru: Если вы загружаете медиафайл (например, изображение или видео), WordPress не только сохраняет ваш медиафайл, но и создает URL для него. Страницы с этими URL почти пустые: на них есть только ваше медиа и, возможно, заголовок (если вы его добавили). По этой причине, если вы никогда не используете эти URL, лучше деактивировать их и перенаправить их на сам медиа-объект.

en: Who should have access to the %1$s settings
ru: Кто должен иметь доступ к настройкам %1$s

en: Wikipedia URL
ru: Ссылка на статью в Википедии

en: Wikipedia page about you
ru: Страница о вас в Wikipedia

en: With %s, you can easily create such redirects.
ru: C %s, вы с легкостью можете создавать такие перенаправления.

en: Workouts
ru: Тренажёры

en: Would you like to add a related keyphrase?
ru: Хотите добавить похожее ключевое слово?

en: Would you like to add another keyphrase?
ru: Хотите добавить другое ключевое слово?

en: Would you like to add keyphrase synonyms?
ru: Вы хотите добавить синонимы ключевых слов?

en: Would you like to add more than one keyphrase?
ru: Вы хотите добавить несколько ключевых слов?

en: Would you like to be able to add these related keyphrases to the %s analysis so you can optimize your content even further?
ru: Хотели бы вы иметь возможность добавить эти связанные ключевые фразы в анализ %s, для ещё лучшей оптимизации содержимого на сайте?

en: Written by
ru: Написано автором

en: XML sitemaps
ru: XML-карта сайта

en: Yandex confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
ru: Коды подтверждения Яндекса могут содержать только буквы от От А до F, числа, дефисы и подчеркивания. %s

en: Yandex verification code
ru: Код верификации Яндекс

en: Yes
ru: Да

en: Yes, you can track my site data
ru: Да, вы можете отслеживать данные моего сайта

en: Yoast Breadcrumbs
ru: Цепочки навигации Yoast

en: Yoast How-to
ru: Yoast руководства

en: Yoast SEO automatically describes your pages using schema.org
ru: Yoast SEO автоматически описывает ваши страницы с помощью schema.org

en: You are not allowed to activate plugins.
ru: Вам не разрешается активировать плагины.

en: You are not allowed to install plugins.
ru: Вам не разрешена установка плагинов.

en: You are not allowed to modify unregistered network settings.
ru: Вам не разрешено изменять незарегистрированные настойки сети.

en: You are not allowed to perform this action.
ru: Вам не разрешено выполнить это действие.

en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
ru: Вы не получаете обновления или поддержку! Решите эту проблему, добавив этот сайт и включив %1$s для него в %2$s.

en: You are using a custom tagline or an empty one.
ru: Вы используете пользовательский или пустой слоган.

en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. A common cause for not being able to connect is an out-of-date version of cURL, software used to connect to other servers. However, your cURL version seems fine. Please talk to your host and, if needed, the Yoast support team to figure out what is broken. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
ru: Вы %1$sне можете%2$s активировать ваши премиум плагины и получать обновления. %5$s не может подключиться к %6$s. Распространенная причина невозможности связи кроется в устаревшем программном обеспечении cURL вашего сервера. Однако, версия вашего cURL выглядит нормально. Пожалуйста, свяжитесь с поддержкой хостинга, а в случае необходимости — с командой поддержки Yoast для выяснения причин. %3$sУзнать больше о cURL в нашей базе знаний%4$s.

en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. The cause for this error is probably that the cURL software on your server is too old. Please contact your host and ask them to update it to at least version 7.34. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
ru: Вы %1$sне можете%2$s активировать ваши премиум-плагины и получать обновления. %5$s не может подключиться к %6$s. Причина этой ошибки, возможно, кроется в устаревшем програмном обеспечении cURL вашего сервера. Пожалуйста, свяжитесь с поддержкой хостинга для обновления минимум до версии 7.34. %3$sУзнать больше о cURL в нашей базе знаний%4$s.

en: You can change the default type for %1$s in your %2$sSearch Appearance Settings%3$s.
ru: Вы можете изменить тип по умолчанию для типа записей «%1$s» в ваших %2$sнастройках отображения поиска%3$s.

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
ru: Кликните на любом элементе предпросмотра, чтобы перейти к редактору снипета.

en: You can determine the title and description for the homepage by %1$sediting the homepage itself%2$s.
ru: Вы можете определить название и описание для домашней страницы %1$sредактированием самой страницы%2$s.

en: You can determine the title and description for the posts page by %1$sediting the posts page itself%2$s.
ru: Вы можете определить название и описание для страницы записей %1$sредактированием самой страницы%2$s.

en: You can edit the SEO meta-data for this custom type on the %1$sShop page%2$s.
ru: Вы можете редактировать SEO мета-данные для этого пользовательского типа на %1$sстранице магазина%2$s.

en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
ru: Вы можете исправить это на %1$s Постоянная ссылка страницы настройки %2$s.

en: You can probably find an answer to your question in our %1$shelp center%2$s.
ru: Возможно, вы найдёте ответ на свой вопрос в нашем %1$sСправочном центре%2$s.

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored.
ru: Вы можете ускорить свой сайт и получить представление о его внутренней структуре ссылок, позволив нам выполнить некоторые оптимизации способа хранения SEO-данных.

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored. If you have a lot of content it might take a while, but trust us, it's worth it.
ru: Вы можете ускорить свой сайт и получить представление о его внутренней структуре ссылок, позволив нам выполнить несколько оптимизаций способа хранения SEO-данных. Если у вас много содержимого, это может занять некоторое время, но поверьте нам, оно того стоит.

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools. This feature will add a verification meta tag on your home page. Follow the links to the different Webmaster Tools and look for instructions for the meta tag verification method to get the verification code. If your site is already verified, you can just forget about these.
ru: Используйте следующие блоки, чтобы верифицировать ваш сайт в разных поисковых системах. Эта настройка добавит метатег верификации на вашу домашнюю страницу. Пройдите по ссылкам на Инструменты для веб-разработчиков разных поисковых систем и получите верификационные коды. Если ваш сайт уже был верифицирован, вам ничего не надо делать.

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
ru: Следующие переменные можно использовать в шаблоне, они будут заменены на значения, указанные справа.

en: You can't edit %s that aren't yours.
ru: Вы не можете редактировать %s, не принадлежащие вам.

en: You can't edit %s.
ru: Вы не можете редактировать %s.

en: You cannot create a %s file.
ru: Вы не можете создать файл %s.

en: You cannot edit the %s file.
ru: Вы не можете редактировать файл %s.

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
ru: Вы не можете переопределить стандартную переменную плагина. Чтобы изменить значение этой переменной, используйте фильтр «wpseo_replacements».

en: You changed the default WordPress tagline
ru: Вы изменили стандартный слоган WordPress

en: You do have your postname in the URL of your posts and pages.
ru: Присутствуют названия в URL ваших записей и страниц.

en: You do not have the required rights to export settings.
ru: У вас нет необходимых прав для экспорта настроек.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages
ru: Отсутствует название записи в URL ваших записей и страниц

en: You don't have a %s file, create one here:
ru: На сайте отсутствует файл %s, создайте его сейчас:

en: You don't have any published posts, your SEO scores will appear here once you make your first post!
ru: У вас нет опубликованных записей, ваша SEO-оценка появится после того, как вы опубликуете свою первую запись!

en: You have %d hidden notification: | You have %d hidden notifications:
ru[0]: У вас %d скрытое уведомление:
ru[1]: У вас %d скрытых уведомления:
ru[2]: У вас %d скрытых уведомлений:

en: You have %d hidden problem: | You have %d hidden problems:
ru[0]: У вас %d скрытая проблема:
ru[1]: У вас %d скрытых проблемы:
ru[2]: У вас %d скрытых проблем:

en: You have previously set your site to represent a person. We’ve improved our functionality around Schema and the Knowledge Graph, so you should go in and %1$scomplete those settings%2$s.
ru: Ранее вы установили, что ваш сайт будет представлять интересы конкретного человека. Мы улучшили нашу функциональность в отношении Schema и Knowledge Graph, поэтому вам нужно войти и %1$s заполнить эти настройки %2$s.

en: You have selected the user %1$s as the person this site represents. Their user profile information will now be used in search results. %2$sUpdate their profile to make sure the information is correct.%3$s
ru: Вы выбрали пользователя %1$s в качестве лица, представляющего этот сайт. Теперь в результатах поиска будет использована информация из профиля пользователя. %2$sОбновите его профиль, чтобы убедиться, что информация верна.%3$s

en: You have successfully connected to %s! You can now track the SEO performance for the keyphrase(s) of this page.
ru: Вы успешно подключились к %s! Теперь вы можете отслеживать SEO производительность для ключевой фразы (или фраз) на этой странице.

en: You have uploaded a %s. Please note that, if it’s an animated %s, only the first frame will be used.
ru: Вы загрузили %s. Пожалуйста, обратите внимание, что в случае анимированного %s будет использован только первый кадр.

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
ru: В этом поле нельзя использовать HTML-теги.

en: You haven't set a Shop page in your WooCommerce settings. Please do this first.
ru: Вы не установили страницу магазина в настройках WooCommerce. Установите её сейчас.

en: You just deleted a %1$s.
ru: Вы удалили %1$s.

en: You just trashed a %1$s.
ru: Вы переместили %1$s в корзину.

en: You searched for
ru: Вы искали

en: You searched for %s
ru: Вы искали %s

en: You should change the default WordPress tagline
ru: Вам следует изменить стандартный слоган WordPress

en: You should create a redirect to ensure your visitors do not get a 404 error when they click on the no longer working URL.
ru: Вам стоит создать перенаправление, чтобы посетители не получали 404 ошибку при переходе на более несуществующий URL.

en: You still have the default WordPress tagline. Even an empty one is probably better.
ru: У вас до сих пор стандартный слоган WordPress. Даже пустой скорее всего лучше.

en: You've reached the maximum amount of 4 related keyphrases. You can change or remove related keyphrases in the %s metabox or sidebar.
ru: Вы достигли максимального количества из 4 связанных ключевых фраз. Вы можете изменить или удалить связанные ключевые фразы в метабоксе %s или на боковой панели.

en: You've reached your request limit for today. Check back tomorrow or upgrade your plan over at %s.
ru: Вы достигли предела запросов на сегодня. Попробуйте завтра или улучшите ваш тариф в %s.

en: You've successfully installed %s!
ru: Вы успешно установили %s!

en: YouTube URL
ru: URL-адрес YouTube

en: YouTube profile URL
ru: Ссылка на профиль YouTube

en: Your %1$s settings:
ru: Ваши %1$s настройки:

en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels.
ru: Неподходящие размеры вашего изображения. Минимальные размеры — %dx%d пикселей.

en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels. The maximum dimensions are %dx%d pixels.
ru: Неподходящие размеры вашего изображения. Минимальные размеры — %dx%d пикселей. Максимальные размеры — %dx%d пикселей.

en: Your keyphrase is too long. It can be a maximum of 191 characters.
ru: Ваша ключевая фраза слишком длинная. Она может быть максимум 191 символ.

en: Your permalink structure includes the post name
ru: Структура вашей постоянной ссылки включает в себя название записи

en: Your site can be found by search engines
ru: Ваш сайт может быть найден поисковыми системами

en: Your site cannot be found by search engines
ru: Ваш сайт не может быть найден поисковыми системами

en: Your site language is set to %s.
ru: Язык вашего сайта установлен как %s.

en: Your site language is set to %s. If this is not correct, contact your site administrator.
ru: Язык вашего сайта - %s. Если это неверно, сообщите администратору вашего сайта.

en: Your site will continue to work normally, but won't take full advantage of %s.
ru: Ваш сайт продолжит работать нормально, но не сможет воспользоваться преимуществами %s.

en: Your website is currently configured to represent a Person
ru: Ваш веб-сайт в настоящее время настроен на представление личности

en: a theme that has proper title-tag theme support, or adapt your theme to have that support
ru: тема с поддержкой тега title или адаптируйте тему для этого

en: always load our customer support window so we can immediately assist you when you need help.
ru: всегда загружайте наше окно поддержки клиентов, чтобы мы могли немедленно помочь вам, когда вам понадобится помощь.

en: archived
ru: в архиве

en: archives for authors without posts
ru: архивы авторов без записей

en: author archives
ru: Архивы автора

en: breadcrumbs
ru: цепочки навигации

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
ru: Проверяет, как будет выглядеть запись в Facebook или Twitter

en: collect info about the plugins and themes you have installed;
ru: собирать информацию об установленных вами плагинах и темах;

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
ru: создавать и управлять переадресацией из вашего WordPress.

en: date archives
ru: датированные архивы

en: days
ru: дни

en: default
ru: по умолчанию

en: deleted
ru: удалено

en: description (custom taxonomy)
ru: описание (произвольная таксономия)

en: difficult
ru: трудно

en: easy
ru: легко

en: fairly difficult
ru: довольно трудно

en: fairly easy
ru: довольно легко

en: gain access to our 24/7 support team.
ru: получить доступ к нашей службе поддержки 24/7.

en: hours
ru: часы

en: internal linking
ru: внутренние ссылки

en: mature
ru: для взрослых

en: minutes
ru: минуты

en: ok
ru: OK

en: optimize a single post for synonyms and related keyphrases.
ru: оптимизируйте отдельную запись по синонимам и похожим ключевым словам.

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Все <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Все <span class="count">(%s)</span>
ru[2]: Все <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Удаленные <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Удаленные <span class="count">(%s)</span>
ru[2]: Удаленные <span class="count">(%s)</span>

en: public
ru: публичный

en: reconnect to %s
ru: переподключение к %s

en: seconds
ru: сек.

en: site structure
ru: структура сайта

en: spam
ru: спам

en: the archive for %s
ru: архив типа «%s»

en: the following addons
ru: следующие дополнения

en: this author's archives
ru: архивы этого автора

en: upgrade your %s plan
ru: улучшите ваш тариф на %s

en: very difficult
ru: очень трудно

en: very easy
ru: очень легко

en: word
ru: слово

en: words
ru: слова

en: {{a}}Read our article about site structure{{/a}} to learn more about how internal linking can help improve your SEO.
ru: Прочитайте {{a}}нашу статью о структуре сайта{{/a}} для того, чтобы узнать больше как внутренняя перелинковка улучшает SEO.
