Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (1376 entries)

en: %1$s Continue to %2$s%3$s
da_DK: %1$s Fortsæt med at %2$s%3$s

en: %1$s Extensions
da_DK: %1$s udvidelser

en: %1$s Internal Linking Blocks
da_DK: %1$s Interne linkblokke

en: %1$s Recipe
da_DK: %1$s opskrift

en: %1$s Structured Data Blocks
da_DK: %1$s Strukturerede datablokke

en: %1$s adds several columns to this page.
da_DK: %1$s tilføjer adskillige kolonner til denne side.

en: %1$s can integrate with third parties products. You can enable or disable these integrations below.
da_DK: %1$s kan integreres med tredjepartsprodukter. Du kan aktivere eller deaktivere disse integrationer nedenfor.

en: %1$s cannot determine whether your site can be found by search engines
da_DK: %1$s kan ikke afgøre om dit websted kan findes af søgemaskiner

en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below. Clicking the question mark gives more information about the feature.
da_DK: %1$s har en lang række funktioner. Du kan aktivere eller deaktivere nogle af dem nedenfor. Klik på spørgsmålstegnene for at læse mere om funktionerne.

en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
da_DK: %1$s har nogle meget stærke indbyggede værktøjer:

en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
da_DK: %1$s har opdaget, at du bruger version %2$s af %3$s. Opgradér venligst til den seneste version for at undgå kompatibilitetsproblemer.

en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
da_DK: %1$s ser ikke ud til at være en gyldig verifikationsstreng hos %2$s. Ret venligst.

en: %1$s extensions
da_DK: %1$s-udvidelser

en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
da_DK: %1$s har automatisk opdaget, om det skal gennemtvinge omskrivning af titler på dine sider. Hvis du synes, det er forkert, og du ved, hvad du laver, kan du ændre indstillingen her.

en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
da_DK: %1$s er ikke et gyldigt valg for, hvem der skal have adgang til %2$s-indstillingerne. Værdien nulstillet til standard.

en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
da_DK: %1$s af ordene har %2$sover %3$s stavelser%4$s, hvilket er mindre end eller lig med det anbefalede maksimum på %5$s.

en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
da_DK: %1$s af ordene har %2$sover %3$s stavelser%4$s, hvilket er mere end det anbefalede maksimum på %5$s.

en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and it has determined that your site cannot be found by search engines. If this site is live or about to become live, this should be fixed.
da_DK: %1$s tilbyder et gratis tjek af indekseringsmuligheder til %2$s brugere og er nået frem til at dit websted ikke kan findes af søgemaskiner. Hvis dette er et live site, eller skal til at være det, så bør dette rettes.

en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and right now it has trouble determining
    			whether search engines can find your site. This could have several (legitimate) reasons and
    			is not a problem in itself. If this is a live site, it is recommended that you figure out why
    			the %1$s check failed.
da_DK: %1$s tilbyder en gratis tjek af indekseringsmuligheder til %2$s brugere og lige nu er det svært at afgøre, hvorvidt søgemaskiner kan finde dit websted. Det kan der være mange (legitime) grunde til og er ikke i sig selv et problem. Hvis det er et live websted, så anbefaler vi at du finder ud af, hvorfor %1$s tjekket mislykkedes.

en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users, and it shows that your site can be found by search engines.
da_DK: %1$s tilbyder et gratis indekserings tjek for %2$s brugere og det viser om dit websted kan findes af søgemaskiner.

en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users. The request to %1$s to check whether your site can be found by search engines failed due to an error.
da_DK: %1$s tilbyder gratis tjek af indekseringsevne til %2$s brugere. Anmodningen om at få %1$s til at tjekke om dit websted kan findes af søgemaskiner mislykkedes på grund af en fejl.

en: %1$s premium plugin updates work fine
da_DK: %1$s premium plugin opdateringer virker fint

en: %1$s premium plugins cannot update
da_DK: %1$s premium plugins kan ikke opdatere

en: %1$s recommendations for you
da_DK: %1$s anbefalinger til dig

en: %1$s settings
da_DK: %1$s-indstillinger

en: %1$s to optimize your site even further
da_DK: %1$s, hvis du vil optimere dit site yderligere

en: %1$s will check weekly if your site is still indexable by search engines and %2$s will notify you when this is not the case.
da_DK: %1$s tjekker ugentligt, om dit websted stadig kan indekseres af søgemaskinerne og %2$s vil give dig besked, hvis dette ikke er tilfældet.

en: %1$s, Author at %2$s
da_DK: %1$s, skribent på %2$s

en: %1$s, take your optimization to the next level!
da_DK: %1$s – løft din optimering til næste niveau!

en: %1$s/%2$s steps completed
da_DK: %1$s/%2$s trin fuldført

en: %1$sBack to all workouts
da_DK: %1$sTilbage til alle træningspas

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %3$d consecutive sentences starting with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s! | %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %4$d instances where %3$d or more consecutive sentences start with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s!
da_DK[0]: %1$sFortløbende sætninger%2$s: Teksten indeholder %3$d fortløbende sætninger der begynder med samme ord. %5$sPrøv at variere tingene lidt%2$s!
da_DK[1]: %1$sFortløbende sætninger%2$s: Teksten indeholder %4$d steder hvor %3$d eller flere fortløbende sætninger begynder med samme ord. %5$sPrøv at variere tingene lidt%2$s!

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: There is enough variety in your sentences. That's great!
da_DK: %1$sFortløbende sætninger%2$s: Der er nok variation i dine sætninger. Flot!

en: %1$sFind out how to solve this problem on our help center%2$s.
da_DK: %1$sFind ud af hvordan du løser dette problem i vores vidensbase%2$s.

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s
da_DK: %1$sFlesch læsevenlighed%2$s: Tekstindholdet scorer %3$s i testen, hvilket anses for at være %4$s at læse. %5$s

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s%6$s%7$s
da_DK: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: Teksten scorer %3$s i testen, hvilket anses for at være %4$s at læse. %5$s%6$s%7$s

en: %1$sFunction words in keyphrase%3$s: Your keyphrase "%4$s" contains function words only. %2$sLearn more about what makes a good keyphrase.%3$s
da_DK: %1$sFunktionsord i søgefrase%3$s: din søgefrase "%4$s" indeholder kun funktionsord. %2$sLær mere om, hvad der er en god søgefrase.%3$s

en: %1$sGo to %2$s to analyze your entire site%3$s
da_DK: %1$sGå til %2$s for at analysere hele dit websted%3$s

en: %1$sGo to the Discussion Settings page%2$s
da_DK: %1$sGå til siden med indstillingerne for diskussion%2$s

en: %1$sImage Keyphrase%2$s: Good job!
da_DK: %1$sBillede nøgleordsfrase%2$s: Godt gået!

en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page do not have alt attributes that reflect the topic of your text. %2$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of relevant images%3$s!
da_DK: %1$sBilleders alt attributter%3$s: Billeder på denne side har ikke alt attributter, der afspejler emnet i din tekst. %2$sTilføj din nøgleordsfrase eller synonymer til alt tags på relevante billeder%3$s!

en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page do not have alt attributes with at least half of the words from your keyphrase. %2$sFix that%3$s!
da_DK: %1$sBillede nøgleordsfrase%3$s: Billeder på denne side har ikke alt attributter med mindst halvdelen af ordene fra din nøgleordsfrase. %2$sFiks det%3$s!

en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page have alt attributes, but you have not set your keyphrase. %2$sFix that%3$s!
da_DK: %1$sBilleders alt attributter%3$s: Billeder på denne side har alt attributter, men du har ikke indstillet din nøgleordsfrase. %2$sFix det%3$s!

en: %1$sImage alt tags%2$s: All images have alt attributes. Good job!
da_DK: %1$sBilledernes alt attributter%2$s: Alle billeder har alt attributter. Godt arbejde!

en: %1$sImage alt tags%3$s: None of the images has alt attributes. %2$sAdd alt attributes to your images%3$s!
da_DK: %1$sBilleders alt tags%3$s: Ingen af billederne har alt attributter. %2$sTilføj alt attributter til dine billeder%3$s!

en: %1$sImages and videos%2$s: Good job!
da_DK: %1$sBilleder og videoer%2$s: Godt gået!

en: %1$sImages and videos%3$s: No images or videos appear on this page. %2$sAdd some%3$s!
da_DK: %1$sBilleder og videoer%3$s: Ingen billeder eller videoer optræder på denne side. %2$sTilføj nogle%3$s!

en: %1$sImages%2$s: Good job!
da_DK: %1$sBilleder%2$s: Godt gået!

en: %1$sImages%3$s: No images appear on this page. %2$sAdd some%3$s!
da_DK: %1$sAlt-attributter på billeder%3$s: Der er ingen billeder på denne side. %2$sTilføj nogle%3$s!

en: %1$sImportant%2$s: Please select a name in step 2 for this step to be effective.
da_DK: %1$sVigtigt%2$s: Vælg venligst et navn i trin 2 for at dette trin er effektivt.

en: %1$sImportant:%2$s After you’ve completed (or made any changes to) a step below, please make sure to save your changes by clicking the ‘Save and continue’ button below that step.
da_DK: %1$sVigtigt:%2$s Når du har gennemført (eller foretaget ændringer til) et trin nedenfor, skal du sørge for at gemme dine ændringer ved at klikke på knappen "Gem og fortsæt" under dette trin.

en: %1$sImportant:%2$s If the SEO data optimization in step 1 is running, you can already continue to the next steps.
da_DK: %1$sVigtigt:%2$s: Hvis SEO-dataoptimeringen i trin 1 kører, kan du allerede fortsætte til de næste trin.

en: %1$sInternal links%2$s: There are both nofollowed and normal internal links on this page. Good job!
da_DK: %1$sInterne links%2$s: Der er interne links både med og uden nofollow på denne side. Fint!

en: %1$sInternal links%2$s: You have enough internal links. Good job!
da_DK: %1$sInterne links%2$s: Du har nok interne links! Fint!

en: %1$sInternal links%3$s: No internal links appear in this page, %2$smake sure to add some%3$s!
da_DK: %1$sInterne links%3$s: Ingen interne links forekommer på denne side. %2$sSørg for at tilføje nogle%3$s!

en: %1$sInternal links%3$s: The internal links in this page are all nofollowed. %2$sAdd some good internal links%3$s.
da_DK: %1$sInterne links%3$s: De interne links på denne side har alle nofollow. %2$sTilføj nogle gode interne links%3$s.

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d time. This is great! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d times. This is great!
da_DK[0]: %1$sSøgeordstæthed%2$s: Søgefrasen blev fundet %3$d gange. Det er fint!
da_DK[1]: %1$sSøgeordstæthed%2$s: Søgefrasen blev fundet %3$d gange. Det er fint!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
da_DK[0]: %1$sSøgeordstæthed%2$s: Søgefrasen blev fundet %5$d gange. Dette er mindre end det anbefalede minimum på %3$d gange for en tekst af denne længde. %4$sFokuser på din søgefrase%2$s!
da_DK[1]: %1$sSøgeordstæthed%2$s: Søgefrasen blev fundet %5$d gange. Dette er mindre end det anbefalede minimum på %3$d gange for en tekst af denne længde. %4$sFokuser på din søgefrase%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
da_DK[0]: %1$sSøgeordstæthed%2$s: Søgefrasen blev fundet %5$d gange. Dette er mere end det anbefalede maksimum på %3$d gange for en tekst af denne længde. %4$sOverdriv nu ikke%2$s!
da_DK[1]: %1$sSøgeordstæthed%2$s: Søgefrasen blev fundet %5$d gange. Dette er mere end det anbefalede maksimum på %3$d gange for en tekst af denne længde. %4$sOverdriv nu ikke%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
da_DK[0]: %1$sSøgeordstæthed%2$s: Søgefrasen blev fundet %5$d gange. Dette er meget mere end det anbefalede maksimum på %3$d gange for en tekst af denne længde. %4$sOverdriv nu ikke%2$s!
da_DK[1]: %1$sSøgeordstæthed%2$s: Søgefrasen blev fundet %5$d gange. Dette er meget mere end det anbefalede maksimum på %3$d gange for en tekst af denne længde. %4$sOverdriv nu ikke%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found 0 times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
da_DK: %1$sSøgeordstæthed%2$s: Søgefrasen blev fundet 0 gange. Dette er mindre end det anbefalede minimum på %3$d gange for en tekst af denne længde. %4$sFokuser på din søgefrase%2$s!

en: %1$sKeyphrase distribution%2$s: Good job!
da_DK: %1$sSøgefrasefordeling%2$s: Flot arbejde!

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: %2$sInclude your keyphrase or its synonyms in the text so that we can check keyphrase distribution%3$s.
da_DK: %1$sSøgefrasefordeling%3$s:%2$sInkluder din søgefrase eller dens synonymer i teksten, så vi kan kontrollere søgefrasefordeling%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Uneven. Some parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
da_DK: %1$sSøgefrasefordeling%3$s: Ujævn. Nogle dele af din tekst indeholder ikke søgefrase eller synonymer. %2$sDistribuer dem mere jævnt%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Very uneven. Large parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
da_DK: %1$sSøgefrasefordeling%3$s: Meget ujævn. Store dele af din tekst indeholder ikke søgefrase eller synonymer. %2$sFordel dem mere jævnt%3$s.

en: %1$sKeyphrase in introduction%2$s: Well done!
da_DK: %1$sSøgeordsfrase i indledningen%2$s: Fint!

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms appear in the first paragraph of the copy, but not within one sentence. %2$sFix that%3$s!
da_DK: %1$sSøgeordsfrase i indledningen%3$s: Din søgeordsfrase eller dets synonymer forekommer i tekstens første afsnit, men ikke i en enkelt sætning. %2$sLøs det%3$s!

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms do not appear in the first paragraph. %2$sMake sure the topic is clear immediately%3$s.
da_DK: %1$sSøgeordsfrase i indledningen%3$s: Din søgeordsfrase eller dets synonymer forekommer ikke i første afsnit. %2$sSørg for at emnet står klart fra begyndelsen%3$s.

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: Keyphrase or synonym appear in the meta description. Well done!
da_DK: %1$sSøgeordsfrasen i meta-beskrivelsen%2$s: Søgeordsfrase eller synonym forekommer i meta-beskrivelsen! Fint!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description contains the keyphrase %3$s times, which is over the advised maximum of 2 times. %4$sLimit that%5$s!
da_DK: %1$sSøgeordsfrase i meta-beskrivelsen%2$s: Meta-beskrivelsen indeholder søgeordsfrasen %3$s gange, hvilket er mere end det anbefalede maksimum på 2 gange. %4$sBegræns brugen%5$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description has been specified, but it does not contain the keyphrase. %3$sFix that%4$s!
da_DK: %1$sSøgeordsfrase i meta-beskrivelse%2$s: Meta-beskrivelsen er indtastet, men indeholder ikke søgeordsfrasen. %3$sLøs det%4$s!

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: Great work!
da_DK: %1$sSøgefrase i korttitel%2$s: Godt arbejde!

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: More than half of your keyphrase appears in the slug. That's great!
da_DK: %1$sSøgefrase i korttitel%2$s: mere end halvdelen af din søgefrase vises i korttitel. Dette er storartet!

en: %1$sKeyphrase in slug%3$s: (Part of) your keyphrase does not appear in the slug. %2$sChange that%3$s!
da_DK: %1$sSøgefrase i korttitel%3$s: (en del af) din søgefrase vises ikke i korttitel. %2$sLav det om%3$s!

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job! | %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. Good job!
da_DK[0]: %1$sNøglesætning af underoverskrift%2$s: %3$s af dine høj-niveau underoverskrifter indeholder dit indholds emne. Godt arbejde!
da_DK[1]: %1$sNøglesætning af underoverskrift%2$s: %3$s af dine høj-niveau underoverskrifter indeholder dit indholds emne. Godt arbejde!

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
da_DK: %1$sNøglesætning af underoverskrift%2$s: Din høj-niveau underoverskrift indeholder dit indholds emne. Godt arbejde!

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: %2$sUse more keyphrases or synonyms in your H2 and H3 subheadings%3$s!
da_DK: %1$sNøglesætning af underoverskrift%3$s: %2$sBrug flere nøglesætninger eller synonymer i dine høj-niveau underoverskrifter.%3$s!

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: More than 75%% of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. %2$sDon't over-optimize%3$s!
da_DK: %1$sNøglesætning af underoverskrift%3$s: Mere end 75%% af dine høj-niveau underoverskrifter indeholder dit indholds emne. Det er for mange. %2$sPas på ikke at over-optimere%3$s!

en: %1$sKeyphrase in title%2$s: The exact match of the focus keyphrase appears at the beginning of the SEO title. Good job!
da_DK: %1$sNøgleordsfrase i titel%2$s: En enslydende nøgleordsfrase optræder i starten af din SEO-titel. Godt arbejde!

en: %1$sKeyphrase in title%2$s: The focus keyphrase appears at the beginning of the SEO title. Good job!
da_DK: %1$sNøglesætning i titlen%2$s: Fokusnøglesætningen vises i begyndelsen af ​​SEO-titlen. Godt arbejde!

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Does not contain the exact match. %2$sTry to write the exact match of your keyphrase in the SEO title and put it at the beginning of the title%3$s.
da_DK: %1$sNøgleordsfrase i titel%3$s: Svarer ikke fuldstændigt til hinanden. %2$sPrøv at få dem til at være fuldstændig ens og placer nøgleordsfrasen i starten af titlen%3$s.

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Not all the words from your keyphrase "%4$s" appear in the SEO title. %2$s%5$s%3$s.
da_DK: %1$sNøglesætning i titlen%3$s: Ikke alle ordene fra din søgesætning "%4$s" vises i SEO-titlen. %2$s%5$s%3$s.

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: The exact match of the focus keyphrase appears in the SEO title, but not at the beginning. %2$sMove it to the beginning for the best results%3$s.
da_DK: %1$sNøgleordsfrase i titel%3$s: En enslydende fokus nøgleordsfrase optræder i SEO-titlen, men ikke i starten. %2$sFlyt den til starten for at opnå det bedste resultat%3$s.

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Title does not begin with the focus keyphrase. %2$sMove your focus keyphrase to the beginning of the title%3$s.
da_DK: %1$sNøglesætning i titlen%3$s: Titlen begynder ikke med fokusnøglesætningen. %2$sFlyt din fokusnøglesætning til begyndelsen af ​​titlen%3$s.

en: %1$sKeyphrase length%2$s: Good job!
da_DK: %1$sSøgeordsfrasens længde%2$s: Fint!

en: %1$sKeyphrase length%3$s: %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
da_DK: %1$sSøgefraselængde%3$s:%2$s Angiv en søgefrase for at beregne din SEO score%3$s.

en: %1$sKeyphrase length%3$s: No focus keyphrase was set for this page. %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
da_DK: %1$sSøgeordsfrasens længde%3$s: Der er ikke indtastet nogen fokus-søgeordsfrase. %2$sIndtast en søgeordsfrase for at beregne din SEO-score%3$s.

en: %1$sLink keyphrase%3$s: You're linking to another page with the words you want this page to rank for. %2$sDon't do that%3$s!
da_DK: %1$sLink med nøglefrase%3$s: Du linker til en anden side med netop de ord du ønske at denne side skal SEO-score på. %2$sDet må du ikke gøre%3$s!

en: %1$sLists%2$s: There is at least one list on this page. Great!
da_DK: %1$sLister%2$s: Der er mindst en liste på denne side. Fremragende!

en: %1$sLists%3$s: No lists appear on this page. %2$sAdd at least one ordered or unordered list%3$s!
da_DK: %1$sLister%3$s: Ingen lister optræder på denne side. %2$sTilføj mindst en sorteret eller usorteret liste%3$s!

en: %1$sMeta description length%2$s: Well done!
da_DK: %1$sMeta-beskrivelsens længde%2$s: Fint!

en: %1$sMeta description length%3$s:  No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. %2$sMake sure to write one%3$s!
da_DK: %1$sMeta-beskrivelsens længde%3$s:  Der er ikke indtastet nogen meta-beskrivelse. Søgemaskinerne viser tekst fra selve siden i stedet for. %2$sSørg for at skrive en%3$s!

en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is over %4$d characters. To ensure the entire description will be visible, %2$syou should reduce the length%3$s!
da_DK: %1$sMeta-beskrivelsens længde%3$s: Meta-beskrivelsen er over %4$d tegn. For at sikre, at hele beskrivelsen kan ses, %2$sbør du forkorte den%3$s!

en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is too short (under %4$d characters). Up to %5$d characters are available. %2$sUse the space%3$s!
da_DK: %1$sMeta-beskrivelsens længde%3$s: Meta-beskrivelsens længde er for kort (under %4$d tegn). Du kan bruge op til %5$d tegn. %2$sBrug pladsen%3$s!

en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
da_DK: %1$sIkke flere døde links%2$s: Viderestillings-manager, som er nem at bruge

en: %1$sNot enough content%2$s: %3$sPlease add some content to enable a good analysis%2$s.
da_DK: %1$sIkke nok indhold%2$s: %3$sTilføj venligst mere indhold for at muliggøre en god analyse%2$s.

en: %1$sOutbound links%2$s: Good job!
da_DK: %1$sUdgående link%2$s: Fint!

en: %1$sOutbound links%2$s: There are both nofollowed and normal outbound links on this page. Good job!
da_DK: %1$sUdgående links%2$s: Der er både links med nofollow og normale udgående links på denne side. Det er fint!

en: %1$sOutbound links%3$s: All outbound links on this page are nofollowed. %2$sAdd some normal links%3$s.
da_DK: %1$sUdgående links%3$s: Alle udgående links på denne side har nofollow. %2$sTilføj nogle links uden nofollow%3$s.

en: %1$sOutbound links%3$s: No outbound links appear in this page. %2$sAdd some%3$s!
da_DK: %1$sUdgående links%3$s: Der ser ikke ud til at være udgående links på denne side. %2$sTilføj nogle%3$s!

en: %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %4$d %6$s. %5$sShorten your paragraphs%2$s! | %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %4$d %6$s. %5$sShorten your paragraphs%2$s!
da_DK[0]: %1$sAfsnitslængde%2$s: %3$d afsnit indeholder mere end det anbefalede maksimum på %4$d words. %5$sForkort dine afsnit%2$s!
da_DK[1]: %1$sAfsnitslængde%2$s: %3$d af afsnittene indeholder mere end det anbefalede maksimum på %4$d words. %5$sForkort dine afsnit%2$s!

en: %1$sParagraph length%2$s: None of the paragraphs are too long. Great job!
da_DK: %1$sAfsnitslængde%2$s: Ingen afsnit er for lange! Det er fint klaret!

en: %1$sPassive voice%2$s: %3$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %4$s. %5$sTry to use their active counterparts%2$s.
da_DK: %1$sPassiv%2$s: %3$s af dine sætninger indeholder passiv hvilket er mere end det anbefalede maksimum på  %4$s. %5$sPrøv at bruge de tilsvarende aktive formuleringer%2$s.

en: %1$sPassive voice%2$s: You're using enough active voice. That's great!
da_DK: %1$sPassiv%2$s: Din brug af aktiv er tilstrækkelig. Flot!

en: %1$sPreviously used keyphrase%2$s: You've not used this keyphrase before, very good.
da_DK: %1$sTidligere brugt søgefrase%2$s: Du har ikke brugt denne søgefrase før, det er fint.

en: %1$sRead more about troubleshooting search engine visibility.%2$s
da_DK: %1$sLæs mere om fejlretning og søgemaskinesynlighed.%2$s

en: %1$sReadability%2$s: %3$s
da_DK: %1$sLæsebarhed%2$s: %3$s

en: %1$sRun the indexation process on your server%2$s using %3$sWP CLI%2$s.
da_DK: %1$sKør indekseringsprocessen på din server%2$s ved at bruge %3$sWP CLI%2$s

en: %1$sSEO title width%2$s: Good job!
da_DK: %1$sSEO-titelbredde%2$s: Fint!

en: %1$sSEO title width%3$s: %2$sPlease create an SEO title%3$s.
da_DK: %1$sSEO-titelbredde%3$s: %2$sOpret venligst en SEO-titel%3$s.

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is too short. %2$sUse the space to add keyphrase variations or create compelling call-to-action copy%3$s.
da_DK: %1$sSEO-titelbredde%3$s: SEO-titlen er for bred. %2$sBrug pladsen til at tilføje søgeordsvariationer eller opret overbevisende call-to-action-tekst%3$s.

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is wider than the viewable limit. %2$sTry to make it shorter%3$s.
da_DK: %1$sSEO-titelbredde%3$s: SEO-titlen fylder mere end der kan vises. %2$sPrøv at forkorte den%3$s.

en: %1$sSentence length%2$s: %3$s of the sentences contain more than %4$s %7$s, which is more than the recommended maximum of %5$s. %6$sTry to shorten the sentences%2$s.
da_DK: %1$sSætningslængde%2$s: %3$s af dine sætninger indeholder mere end %4$s ord, hvilket er over det anbefalede maksimum på %5$s. %6$sPrøv at forkorte sætningerne%2$s.

en: %1$sSentence length%2$s: Great!
da_DK: %1$sSætningslængde%2$s: Flot!

en: %1$sSingle title%3$s: H1s should only be used as your main title. Find all H1s in your text that aren't your main title and %2$schange them to a lower heading level%3$s!
da_DK: %1$sEnkel titel%3$s: H1&#39;ere bør kun bruges som din hovedtitel. Find alle H1&#39;ere i din tekst som ikke er hovedtitlen og %2$sændr dem til et lavere overskriftsniveau%3$s!

en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook & Twitter
da_DK: %1$sSociale medier forhåndsvisning%2$s: Facebook & Twitter

en: %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d section of your text is longer than %4$d %6$s and is not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s. | %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d sections of your text are longer than %4$d %6$s and are not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s.
da_DK[0]: %1$sBrug af underoverskrifter%2$s: %3$d afsnit er længere end %4$d ord og har ingen underoverskrifter. %5$sTilføj underoverskrifter for at forbedre læsbarheden%2$s.
da_DK[1]: %1$sBrug af underoverskrifter%2$s: %3$d afsnit er længere end %4$d ord og har ingen underoverskrifter. %5$sTilføj underoverskrifter for at forbedre læsbarheden%2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: Great job!
da_DK: %1$sBrug af underoverskrifter%2$s: Fint!

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, although your text is rather long. %3$sTry and add some subheadings%2$s.
da_DK: %1$sBrug af underoverskrifter%2$s: Du bruger ingen underoverskrifter, men din tekst er temmelig lang. %3$sPrøv at tilføje nogle underoverskrifter%2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
da_DK: %1$sBrug af underoverskrifter%2$s: Du bruger ikke underoverskrifter, men din tekst er heller ikke særlig lang og har formentlig ikke brug for dem.

en: %1$sThis was reported by the %2$s plugin%3$s
da_DK: %1$sDette blev rapporteret af %2$s pluginet%3$s

en: %1$sTransition words%2$s: None of the sentences contain transition words. %3$sUse some%2$s.
da_DK: %1$sOvergangsord%2$s: Ingen af dine sætninger indeholder overgangsord. %3$sBrug nogle%2$s.

en: %1$sTransition words%2$s: Only %3$s of the sentences contain transition words, which is not enough. %4$sUse more of them%2$s.
da_DK: %1$sOvergangsord%2$s: Kun %3$s af sætningerne indeholder overgangsord, hvilket ikke er nok. %4$sBrug flere af dem%2$s.

en: %1$sTransition words%2$s: Well done!
da_DK: %1$sOvergangsord%2$s: Fint!

en: %1$sYou can change the tagline in the customizer%2$s.
da_DK: %1$sDu kan ændre undertitlen i tilpasseren%2$s.

en: %2$sText length%3$s: The text contains %1$d %4$s. Good job!
da_DK: %2$sTekstlængde%3$s: Teksten indeholder %1$d ord. Det er fint!

en: %2$sText length%4$s: The text contains %1$d %6$s. This is below the recommended minimum of %5$d %6$s. %3$sAdd more content%4$s.
da_DK: %2$sTekstlængde%4$s: Teksten indeholder %1$d %6$s. Dette er under det anbefalede minimum på %5$d %6$s. %3$sTilføj mere indhold%4$s.

en: %2$sText length%4$s: The text contains %1$d %6$s. This is far below the recommended minimum of %5$d %7$s. %3$sAdd more content%4$s. | %2$sText length%4$s: The text contains %1$d %7$s. This is far below the recommended minimum of %5$d %7$s. %3$sAdd more content%4$s.
da_DK[0]: %2$sTekstlængde%4$s: Teksten indeholder %1$d %6$s. Dette er langt under det anbefalede minimum på %5$d %7$s. %3$sTilføj mere indhold%4$s.
da_DK[1]: %2$sTekstlængde%4$s: Teksten indeholder %1$d %7$s. Dette er langt under det anbefalede minimum på %5$d %7$s. %3$sTilføj mere indhold%4$s.

en: %2$sText length%4$s: The text contains %1$d %6$s. This is slightly below the recommended minimum of %5$d %6$s. %3$sAdd a bit more copy%4$s.
da_DK: %2$sTekstlængde%4$s: Teksten indeholder %1$d %6$s. Dette er lidt under det anbefalede minimum på %5$d %6$s. %3$sTilføj en smule mere kopi%4$s.

en: %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, %1$d have alt attributes with words from your keyphrase or synonyms. That's a bit much. %4$sOnly include the keyphrase or its synonyms when it really fits the image%5$s.
da_DK: %3$sBillede alt attributter%5$s: Ud af %2$d billeder på denne side, %1$d har alt attributter med ord fra nøglefraser eller synonymer. Det er lidt for meget. %4$sInkluder kun nøglefraser eller synonymer når det virkelig passer til billedet%5$s.

en: %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d has an alt attribute that reflects the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s! | %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d have alt attributes that reflect the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s!
da_DK[0]: %3$sBilledets alt attributter%5$s: Ud af %2$d billeder på denne side, så har kun %1$d en alt attribut der afspejler emnet i din tekst. %4$sTilføj din nøgleordsfrase eller synonymer til alt tags på mere relevante billeder%5$s!
da_DK[1]: %3$sBilleders alt attributter%5$s: Ud af %2$d billeder på denne side, så har kun %1$d en alt attribut der afspejler emnet i din tekst. %4$sTilføj din nøgleordsfrase eller synonymer til alt tags på mere relevante billeder%5$s!

en: %3$sImage alt tags%5$s: %1$d image out of %2$d doesn't have alt attributes. %4$sAdd alt attributes to your images%5$s! | %3$sImage alt tags%5$s: %1$d images out of %2$d don't have alt attributes. %4$sAdd alt attributes to your images%5$s!
da_DK[0]: %3$sBilledets alt tag%5$s: %1$d billede ud af %2$d har ikke alt attributter. %4$sTilføj alt attributter til dine billeder%5$s!
da_DK[1]: %3$sBilleders alt tags%5$s: %1$d billeder ud af %2$d har ikke alt attributter. %4$sTilføj alt attributter til dine billeder%5$s!

en: %3$sImages and videos%5$s: Only %1$d image or video appears on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images or videos%5$s! | %3$sImages and videos%5$s: Only %1$d images or videos appear on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images or videos%5$s!
da_DK[0]: %3$sBilleder og videoer%5$s: Kun %1$d billede eller video optræder på denne side. Vi anbefaler mindst %2$d. %4$sTilføj flere relevante billeder og videoer%5$s!
da_DK[1]: %3$sBilleder og videoer%5$s: Kun %1$d billeder eller videoer optræder på denne side. Vi anbefaler mindst %2$d. %4$sTilføj flere relevante billeder og videoer%5$s!

en: %3$sImages%5$s: Only %1$d image appears on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images%5$s! | %3$sImages%5$s: Only %1$d images appear on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images%5$s!
da_DK[0]: %3$sBilleder%5$s: Kun %1$d billede optræder på denne side. Vi anbefaler mindst %2$d. %4$sTilføj flere relevante billeder%5$s!
da_DK[1]: %3$sBilleder%5$s: Kun %1$d billeder optræder på denne side. Vi anbefaler mindst %2$d. %4$sTilføj flere relevante billeder%5$s!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d %6$s long. That's longer than the recommended maximum of %2$d %6$s. %4$sMake it shorter%5$s!
da_DK: %3$sSøgeordsfrasens længde%5$s: Søgeordsfrasen er %1$d lang. Det er længere end det anbefalede maksimum på %2$d ord. %4$sForkort den%5$s!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d %6$s long. That's more than the recommended maximum of %2$d %6$s. %4$sMake it shorter%5$s!
da_DK: %3$sSøgeordsfrasens længde%5$s: Søgeordsfrasen indeholder %1$d ord. Det er mere end det anbefalede maksimum på %2$d ord. %4$sForkort den%5$s!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d %6$s long. That's shorter than the recommended minimum of %2$d %7$s. %4$sMake it longer%5$s! | %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d %7$s long. That's shorter than the recommended minimum of %2$d %7$s. %4$sMake it longer%5$s!
da_DK[0]: %3$sSøgeordsfrasens længde%5$s: Søgeordsfrasen er %1$d ord lang. Det er kortere end det anbefalede minimum på %2$d ord. %4$sGør den længere%5$s!
da_DK[1]: %3$sSøgeordsfrasens længde%5$s: Søgeordsfrasen er %1$d ord lang. Det er kortere end det anbefalede minimum på %2$d ord. %4$sGør den længere%5$s!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d %6$s long. That's slightly shorter than the recommended minimum of %2$d %6$s. %4$sMake it longer%5$s!
da_DK: %3$sSøgeordsfrasens længde%5$s: Søgeordsfrasen er %1$d ord lang. Det er lidt mindre end det anbefalede minimum på %2$d ord. %4$sForlæng den%5$s!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d %6$s long. That's way more than the recommended maximum of %2$d %6$s. %4$sMake it shorter%5$s!
da_DK: %3$sSøgeordsfrasens længde%5$s: Søgeordsfrasen indeholder %1$d ord. Det er over det anbefalede maksimum på %2$d ord. %4$sForkort den%5$s!

en: %3$sPreviously used keyphrase%5$s: You've used this keyphrase %1$sonce before%2$s. %4$sDo not use your keyphrase more than once%5$s.
da_DK: %3$sTidligere brugt søgefrase%5$s: Du har brugt denne søgefrase %1$s en gang før%2$s.
    %4$sBrug ikke dine søgefraser mere end én gang%5$s.

en: %4$sPreviously used keyphrase%6$s: You've used this keyphrase %1$s%2$d times before%3$s. %5$sDo not use your keyphrase more than once%6$s.
da_DK: %4$sTidligere brugt søgefrase%6$s: Du har brugt denne søgefrase %1$s%2$d gange før%3$s.
    %5$sBrug ikke dine søgefraser mere end én gang%6$s.

en: %d day | %d days
da_DK[0]: %d dag
da_DK[1]: %d dage

en: %d hour | %d hours
da_DK[0]: %d time
da_DK[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
da_DK[0]: %d minut
da_DK[1]: %d minutter

en: %d occurrences
da_DK: %d forekomster

en: %d result found, use up and down arrow keys to navigate | %d results found, use up and down arrow keys to navigate
da_DK[0]: %d resultat fundet, brug pil op og ned for at navigere
da_DK[1]: %d resultater fundet, brug pil op og ned for at navigere

en: %s (current default for %s)
da_DK: %s (nuværende standard for %s)

en: %s Archive
da_DK: %s Arkiv

en: %s Archives
da_DK: %s Arkiv

en: %s Breadcrumbs
da_DK: %s brødkrummer

en: %s Columns
da_DK: %s-kolonner

en: %s Posts Overview
da_DK: %s indlægsoversigt

en: %s SEO installation
da_DK: %s SEO-installation

en: %s account
da_DK: %s konto

en: %s and %s
da_DK: %s og %s

en: %s archive settings
da_DK: %s arkivindstillinger

en: %s data found.
da_DK: %s-data fundet

en: %s data not found.
da_DK: %s-data ikke fundet.

en: %s data successfully imported.
da_DK: %s-data importeret uden problemer.

en: %s data successfully removed.
da_DK: %s-data fjernet uden problemer.

en: %s description
da_DK: %s beskrivelse

en: %s did not detect any plugin data from plugins it can import from.
da_DK: %s har ikke fundet nogen plugindata fra plugins, den kan importere fra.

en: %s does not seem to be a valid Facebook App ID. Please correct.
da_DK: %s lader ikke til at være en gyldig Facebook App ID. Ret venligst.

en: %s does not seem to be a valid Twitter Username. Please correct.
da_DK: %s ser ikke ud til at være et gyldigt Twitter brugernavn. Ret venligst.

en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
da_DK: %s ser ikke ud til at være en gyldig URL. Ret venligst dette.

en: %s file
da_DK: %s-fil

en: %s had problems creating the database tables needed to speed up your site.
da_DK: %s havde problemer med at oprette de databasetabeller, der er nødvendige, for at øge hastigheden på dit websted.

en: %s image
da_DK: %s billede

en: %s integration
da_DK: %s-integration

en: %s is a required feature toggle argument.
da_DK: %s er et obligatorisk argument til skift af funktion.

en: %s is currently tracking the ranking position(s) of your page. This may take a few minutes. Please wait or check back later.
da_DK: %s sporer i øjeblikket ranking placering på din side. Dette kan tage et par minutter. Vent venligst eller vend tilbage senere.

en: %s minute | %s minutes
da_DK[0]: %s minut
da_DK[1]: %s minutter

en: %s notification | %s notifications
da_DK[0]: %s notifikation
da_DK[1]: %s notifikationer

en: %s preview
da_DK: %s forhåndsvis

en: %s restored to default SEO settings.
da_DK: %s er blevet nulstillet til standard SEO-indstillinger.

en: %s reviews
da_DK: %s bedømmelser

en: %s rolls out the red carpet for the search bots, which helps your site perform better in search engines.
da_DK: %s ruller den røde løber ud for søgerobotterne, hvilket hjælper dit websted med at præstere bedre i søgemaskiner.

en: %s settings to import:
da_DK: %s indstillinger der skal importeres:

en: %s title
da_DK: %s titel

en: %s video tutorial
da_DK: %s videovejledning

en: %s, %s and %s
da_DK: %s, %s og %s

en: &laquo; Back to Tools page
da_DK: &laquo; Tilbage til Værktøjer

en: (Opens in a new browser tab)
da_DK: (Åbner i en ny browserfane)

en: (Opens in a new browser window)
da_DK: (Åbner i et nyt browservindue)

en: (custom field)
da_DK: (brugerdefineret felt)

en: (custom taxonomy)
da_DK: (brugerdefineret taksonomi)

en: (if one exists)
da_DK: (hvis en findes)

en: (no parent)
da_DK: (ingen forælder)

en: (no title)
da_DK: (ingen titel)

en: * focus keyphrase
da_DK: * fokus nøglesætning

en: 1 year free support and updates included!
da_DK: 1 års gratis support og opgraderinger inkluderet!

en: 24/7 email support
da_DK: E-mailsupport 24/7

en: 301 Redirect
da_DK: 301-viderestilling (redirect)

en: 404 pages
da_DK: 404 sider

en: A company name and logo need to be set for structured data to work properly. %1$sLearn more about the importance of structured data.%2$s
da_DK: Et firmanavn og logo skal sættes op for at de strukturerede data virker efter hensigten. %1$sLær mere om vigtigheden af strukturerede data.%2$s

en: A description of the recipe.
da_DK: En beskrivelse af opskriften.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
da_DK: Et link til arkivet for indlæggets forfatter, med forfatterens navn som som ankertekst.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
da_DK: Et link til indlægget, med titlen som ankertekst.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
da_DK: Et link til dit websted med dit websteds navn og beskrivelse som ankertekst.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
da_DK: Et link til dit websted med dit websteds navn som ankertekst.

en: A new version of %1$s is available. %2$sRenew your subscription%3$s if you want to update to the latest version.
da_DK: En ny version af %1$s er tilgængelig. %2$sForny dit abonnement%3$s, hvis du ønsker at opdatere til den seneste version.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
da_DK: En udskiftningsvariabel kan ikke starte med "%%cf_" eller "%%ct_", da disse er forbeholdt variabler for brugerdefinerede felter og brugerdefinerede taksonomier i WPSEO-standardvariabler. Prøv at lave dit variabelnavn unikt.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
da_DK: En erstatningsvariabel kan kun indeholde alfanumeriske tegn, understregningstegnet _ eller skråstregen /. Prøv at give din variabel et nyt navn.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
da_DK: En udskiftningsvariabel med det samme navn er allerede registreret. Prøv at gøre dit variabelnavn unik.

en: A screenshot of the Contact Info section of a user's Profile page
da_DK: Et skærmbillede af sektionen Kontaktoplysninger på en brugers profilside

en: A seamless integration between %1$s and %2$s
da_DK: Perfekt integration mellem %1$s og %2$s

en: About Page
da_DK: Om side

en: Accessing the latest workouts requires an updated version of %s (at least 17.7), but it looks like your subscription has expired. Please renew your subscription to update and gain access to all the latest features.
da_DK: Adgang til de seneste træningsprogrammer kræver en opdateret version af %s (mindst 17.7), men det ser ud til, at dit abonnement er udløbet. Forny dit abonnement for at opdatere og få adgang til alle de nyeste funktioner.

en: Accounts
da_DK: Konti

en: Action
da_DK: Handling

en: Activate %s
da_DK: Aktiver %s

en: Activate %s for your site on MyYoast
da_DK: Aktiver %s for dit websted på MyYoast

en: Activate your subscription
da_DK: Aktiver dit abonnement

en: Activate your subscription of %s
da_DK: Aktiver dit abonnement på %s

en: Activated
da_DK: Aktiveret

en: Activation failed:
da_DK: Aktivering mislykkedes:

en: Add Open Graph meta data
da_DK: Tilføj Open Graph metadata

en: Add Twitter card meta data
da_DK: Tilføj Twitter-card-metadata

en: Add a block to your recipe...
da_DK: Tilføj en blok til din opskrift...

en: Add a catchy tagline that describes your site in the best light. Use the keywords you want people to find your site with. Example: %1$s’s tagline is ‘SEO for everyone.’
da_DK: Tilføj en iørefaldende tagline, der beskriver dit websted i det bedste lys. Brug de søgeord, du vil have folk til at finde dit websted med. Eksempel: %1$s' slogan er "SEO for alle".

en: Add image
da_DK: Tilføj billede

en: Add internal links to your posts and pages
da_DK: Tilføj interne links til dine indlæg og sider

en: Add question
da_DK: Tilføj spørgsmål

en: Add related keyphrase
da_DK: Tilføj relateret søgefrase

en: Add step
da_DK: Tilføj trin

en: Add synonyms
da_DK: Tilføj synonymer

en: Add total time
da_DK: Tilføj tid i alt

en: Adding all your existing keyphrases to %s has completed successfully
da_DK: Tilføjelse af alle dine eksisterende søgesætninger til %s er fuldført succesfuldt.

en: Addon activated.
da_DK: Addon aktiveret.

en: Addon activation failed because of an error: %s.
da_DK: Addon-aktivering mislykkedes på grund af en fejl: %s.

en: Addon installation failed because of an error: %s.
da_DK: Addon-installationen mislykkedes på grund af en fejl: %s.

en: Addon installed.
da_DK: Addon installeret.

en: Adds the Yoast SEO breadcrumbs to your template or content.
da_DK: Tilføjer Yoast SEO brødkrummer til dit tema eller indhold

en: Admin bar menu
da_DK: Kontrolbjælkemenu

en: Admin only notice: this page does not show a meta description because it does not have one, either write it for this page specifically or go into the [%1$s - %2$s] menu and set up a template.
da_DK: Besked kun til administrator: Denne side viser ikke en meta-beskrivelse fordi den ikke har en. Du kan enten skrive en specifikt til denne side eller gå til menuen [%1$s - %2$s] og opsætte en skabelon.

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Advertiser Content Article
da_DK: Annoncør indholdsartikel

en: All Readability Scores
da_DK: Alle læsbarheds-scorer

en: All SEO Scores
da_DK: Alle SEO-bedømmelser

en: All permalinks were successfully reset
da_DK: Alle permalinks blev nulstillet

en: Allow Control
da_DK: Tillad kontrol

en: Allow customers to pick up their %s order locally
da_DK: Tillad kunder at hente deres %s-ordre lokalt

en: Allow search engines to show this %s in search results?
da_DK: Tillad søgemaskiner at vise denne/dette %s i søgeresultaterne?

en: Allow us to track some data about your site to improve our plugin.
da_DK: Tillad at vi sporer noget data om dit websted med henblik på at forbedre vores plugin.

en: Amazing! You’ve successfully finished the Configuration workout! %1$s now outputs the essential structured data for your site.
da_DK: Fantastisk! Du har afsluttet konfigurationstræningen! %1$s viser nu de væsentlige strukturerede data for dit websted.

en: An error occurred in the '%1$s' assessment
da_DK: Der opstod en fejl i '%1$s'-beregningen.

en: An error occurred loading the %s primary taxonomy picker.
da_DK: Der opstod en fejl under indlæsningen af %s primære klassificeringsvælger.

en: An error occurred while checking whether your site can be found by search engines
da_DK: En fejl opstod mens vi undersøgte om dit websted kan findes af søgemaskiner

en: Analysis
da_DK: Analyse

en: Analysis results
da_DK: Analyseresultat:

en: Analyze this page
da_DK: Analyser denne side

en: Anchor text for the Homepage
da_DK: Link-tekst til forsiden

en: Anchor text for the homepage:
da_DK: Ankertekst for forsiden:

en: Apply the optimal SEO settings to your site
da_DK: Anvend de optimale SEO-indstillinger på dit websted

en: Archive title
da_DK: Arkivtitel

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: Archives for
da_DK: Arkiver for

en: Archives settings help
da_DK: Hjælp til indstillinger for arkiver

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
da_DK: Findes du i Google News? Forøg din trafik fra Google News ved at optimere din side dertil!

en: Are you trying to use multiple keyphrases? You should add them separately below.
da_DK: Forsøger du at bruge flere søgeord? Du bør tilføje dem hver for sig nedenfor.

en: Article
da_DK: Artikel

en: Article type
da_DK: Artikeltype

en: As the indexability status of your website can only be fetched from %1$s every 15 seconds,
    			a first step could be to wait at least 15 seconds and refresh the Site Health page. If that did not help,
    			%2$sread more about troubleshooting search engine visibility%3$s.
da_DK: Da indekseringsstatussen på dit websted kan kan hentes fra %1$s hvert 15 sekund, så vil et første skridt være at vente mindst 15 sekunder og genindlæse siden med Webstedshelbred. Hvis det ikke hjælper, så %2$slæs mere om fejlsøgning ved søgemaskinesynlighed%3$s.

en: Attachment caption
da_DK: Tekst til vedhæftning

en: Author archives
da_DK: Forfatterarkiver

en: Author first name
da_DK: Forfatterens fornavn

en: Author last name
da_DK: Forfatterens efternavn

en: Auto-updates are disabled based on this setting for %1$s.
da_DK: Automatiske opdateringer deaktiveres på basis af denne indstilling for %1$s.

en: Auto-updates are enabled based on this setting for %1$s.
da_DK: Automatiske opdateringer er aktiveret på basis af denne indstilling for %1$s.

en: Automatic tracking of keyphrases is enabled. Your keyphrase(s) will automatically be tracked by %s when you publish your post.
da_DK: Automatisk sporing af nøglesætninger er aktiveret. Din(e) søgesætning(er) vil automatisk blive sporet af %s, når du udgiver dit indlæg.

en: Availability
da_DK: Tilgængelighed

en: Available variables
da_DK: Tilgængelige variabler

en: Baidu verification code
da_DK: Baidu-verifikationskode

en: Baidu verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
da_DK: Baidu bekræftelseskoder kan kun indeholde bogstaver, numre, bindestreger og underscore. %s

en: Because of a change in your category base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
da_DK: På grund af en ændring i kategoribasisindstillingen skal nogle af SEO-dataene genbehandles.

en: Because of a change in your home URL setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
da_DK: På grund af en ændring af din indstilling for kategori URLer, så skal noget af dit SEO-data bearbejdes igen.

en: Because of a change in your permalink structure, some of your SEO data needs to be reprocessed.
da_DK: På grund af en ændring af din permalinkstruktur, vil noget af dit SEO-data skulle bearbejdes igen.

en: Because of a change in your tag base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
da_DK: På grund af en ændring i kodebasisindstillingen skal nogle af SEO-dataene genbehandles.

en: Before you can track your SEO performance make sure to set either the post’s title and save it as a draft or manually set the post’s slug.
da_DK: Før du kan spore din SEO-præstation, skal du sørge for at indstille enten indlæggets titel og gemme det som et udkast eller manuelt indstille indlæggets slug.

en: Before you finish this workout, please start the SEO data optimization in step 1 and wait until it is completed...
da_DK: Før du afslutter denne træning, vent venligst på denne side, indtil SEO-dataoptimeringen i trin 1 er fuldført...

en: Before you finish this workout, please wait on this page until the SEO data optimization in step 1 is completed...
da_DK: Før du afslutter denne træning, vent venligst på denne side, indtil SEO-dataoptimeringen i trin 1 er fuldført...

en: Below are the technical details for the error. See %1$sthis page%2$s for a more detailed explanation.
da_DK: Nedenfor er de tekniske enkeltheder for fejlen. Se %1$sdenne side%2$s for at få en mere detaljeret forklaring.

en: Below are your published posts' SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
da_DK: Nedenfor kan du se din SEO-score for dine udgivne indlæg. Nu vil være et godt tidspunkt at begynde at forbedre dine indlæg!

en: Bing confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
da_DK: Bing bekræftelseskoder kan kun indeholde bogstaver fra A til F, numre, bindestreger og underscore. %s

en: Bing verification code
da_DK: Bing-verifikationskode

en: Blog Post
da_DK: Blogindlæg

en: Bold
da_DK: Fed

en: Bold the last page
da_DK: Sidste side med fed

en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines and might slow down your site.
da_DK: Både %1$s og %2$s kan generere XML-sitemaps. To XML-sitemaps er ikke en fordel for søgemaskiner og gør dit websted langsommere.

en: Both %1$s and %2$s create Open Graph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
da_DK: Både %1$s og %2$s opretter OpenGraph-output, som kan få Facebook, Twitter, LinkedIn og andre sociale netværk til at bruge forkerte tekster og billeder, når dine sider bliver delt.

en: Both %1$s and %2$s manage the SEO of your site. Running two SEO plugins at the same time is detrimental.
da_DK: Både %1$s and %2$s håndterer SEO'en for dit websted. Det er skadeligt at have to SEO plugins kørende samtidigt.

en: Breadcrumb for 404 Page
da_DK: Brødkrumme for 404 siden

en: Breadcrumb for 404 pages:
da_DK: Brødkrumme for 404-sider:

en: Breadcrumbs
da_DK: Brødkrummer

en: Breadcrumbs Title
da_DK: Brødkrumme-titel

en: Breadcrumbs separator:
da_DK: Brødkrumme-separator:

en: Breadcrumbs settings
da_DK: Brødkrumme-indstillinger

en: Breadcrumbs title
da_DK: Brødkrummetitel

en: Bring more visitors to your articles
da_DK: Få flere besøgende til dine artikler

en: Bulk editor
da_DK: Masse-redigering

en: Bullet
da_DK: Punkttegn

en: Buy %s
da_DK: Køb %s

en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keyphrases. It also comes with 24/7 personal support.
da_DK: Vidste du forresten, at vi også har en %1$sbetalingsudgave%2$s? Den indeholder avancerede funktioner som fx administration af viderestilling og understøttelse af flere søgeord. Du får også personlig support 24/7.

en: CSS Validator
da_DK: CSS-validering

en: CSS class(es) to apply to the steps
da_DK: CSS klasse(r) at anvende på trinnene

en: Can we collect anonymous information about your website and how you use it?
da_DK: Kan vi indsamle anonyme oplysninger om din hjemmeside, og hvordan du bruger den?

en: Cancel
da_DK: Annullér

en: Cannot get the size of %1$s because it is hosted externally.
da_DK: Kan ikke få størrelsen af %1$s fordi den hostes eksternt.

en: Cannot get the size of %1$s because of unknown reasons.
da_DK: Kan ikke få størrelsen af %1$s af ukendte årsager.

en: Caption
da_DK: Billedtekst

en: Category
da_DK: Kategori

en: Category Title
da_DK: Kategorititel

en: Category URLs
da_DK: Kategori URL'er

en: Category URLs in WordPress contain a prefix, usually %s, this feature removes that prefix, for categories only.
da_DK: Kategori-URL'er i WordPress indeholder et præfiks, sædvanligvis %s. Denne funktioner fjerne dette præfix, men kun for kategorier.

en: Category description
da_DK: Kategoribeskrivelse

en: Change language
da_DK: Ændr sprog

en: Changing your permalinks settings can seriously impact your search engine visibility. It should almost %1$s never %2$s be done on a live website.
da_DK: At ændre dine indstillinger for permalinks kan have seriøs indvirkning på synlighed i søgeresultater. Det bør næsten %1$saldrig%2$s gøres på et live websted.

en: Check Google Cache
da_DK: Tjek Google Cache

en: Check Keyphrase Density
da_DK: Check søgefrasetæthed

en: Check links to this URL
da_DK: Tjek links til denne webadresse

en: Check out %1$s
da_DK: Tag et kig på %1$s

en: Check out %s!
da_DK: Tjek %s!

en: Checkout Page
da_DK: Kasse side

en: Choose how your %1$s should be described by default in your site's schema.org markup. You can change these settings for individual %1$s.
da_DK: Vælg hvordan din din %1$s som standard skal beskrives i dit websteds schema.org opmarkering. Du kan ændre disse indstillinger for individuelle %1$s.

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
da_DK: Vælg det website, hvis indstillinger du ønsker at bruge som standard for alle de websteder, der er tilføjet på dit netværk. Hvis du vælger 'Ingen', vil de normale standardindstillinger i pluginnet blive brugt.

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
da_DK: Vælg det tegn, du ønsker som din titeladskiller. Den vises for eksempel mellem dit indlægs titel og dit sites navn. Symboler vises i den størrelse, som de har i søgeresultaterne.

en: Choose whether the site represents an organization or a person.
da_DK: Vælg om dette websted repræsenterer en virksomhed eller en person.

en: Clean
da_DK: Ren

en: Clean up your unlinked content to make sure people can find it
da_DK: Ryd op i dit ikke-linkede indhold for at sikre, at folk kan finde det

en: Cleanup of %s data failed.
da_DK: Oprydning af %s&#39;s data mislykkedes.

en: Clear Image
da_DK: Fjern billede

en: Click the button below to optimize your SEO data. It will let us see your site as Google does, so we can give you the best SEO tips and improve technical SEO issues in the background! If you have a lot of content the optimization might take a while. But trust us, it's worth it! %1$sLearn more about the benefits of optimized SEO data.%2$s
da_DK: Klik på knappen nedenfor for at optimere dine SEO-data. Det vil lade os se dit websted, som Google gør, så vi kan give dig de bedste SEO-tip og forbedre tekniske SEO-problemer i baggrunden! Hvis du har meget indhold, kan optimeringen tage et stykke tid. Men tro os, det er det værd! %1$sFå flere oplysninger om fordelene ved optimerede SEO-data.%2$s

en: Close
da_DK: Luk

en: Close snippet editor
da_DK: Luk snippeteditor

en: Collection Page
da_DK: Indsamlingsside

en: Colon
da_DK: Kolon

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
da_DK: Du kan få pengene tilbage helt uden betingelser inden for 30 dage

en: Comments are displayed on a single page
da_DK: Kommentarer vises på én side

en: Comments break into multiple pages
da_DK: Kommentarer brydes op på flere sider

en: Comments on your posts are displayed on a single page. This is just like we'd suggest it. You're doing well!
da_DK: Kommentarer til dine indlæg vises på én side. Dette er lige præcis, hvad vi ville foreslå. Du gør det godt!

en: Comments on your posts break into multiple pages. As this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend you disable it. To fix this, uncheck "Break comments into pages..." on the Discussion Settings page.
da_DK: Kommentarer på dine indlæg brydes op på flere sider. Da dette ikke er nødvendigt i 999 ud af 1000 tilfælde, så anbefaler vi, at du deaktiverer det. For at rette dette, så fjern markeringen i "Bryd kommentarer op på flere sider..." på siden med indstillinger for diskussion.

en: Configuration
da_DK: Konfiguration

en: Configuration required
da_DK: Konfiguration påkrævet

en: Configure %1$s with optimal SEO settings for your site
da_DK: Konfigurer %1$s med optimale SEO-indstillinger for dit websted

en: Configure %1$s's Open Graph settings
da_DK: Konfigurér OpenGraph-indstillinger for %1$s

en: Configure %s
da_DK: Konfigurér %s

en: Configure %s in a few steps
da_DK: Konfigurér %s i nogle få trin

en: Configure %s!
da_DK: Konfigurer %s!

en: Congratulations!
da_DK: Tillykke!

en: Connect %1$s with %2$s to track the ranking position of your site in the search results based on your keyphrase(s). %3$s
da_DK: Forbind %1$s med %2$s for at spore placeringen af ​​dit websted i søgeresultaterne baseret på dine søgesætninger. %3$s

en: Connect with %s
da_DK: Forbind med %s

en: Consider linking to these articles:
da_DK: Overvej at linke til disse artikler:

en: Consider linking to these {{a}}cornerstone articles:{{/a}}
da_DK: Overvej at linke til disse {{a}}hjørnestensartikler:{{/a}}

en: Considerations
da_DK: Overvejelser

en: Contact Page
da_DK: Kontaktside

en: Content Type
da_DK: Indholdstype

en: Content Types
da_DK: Indholdstyper

en: Content optimization:
da_DK: Optimering af indhold:

en: Content to put after each post in the feed
da_DK: Indhold, der skal indsættes efter hvert indlæg i feedet

en: Content to put before each post in the feed
da_DK: indhold, der skal indsættes før hvert indlæg i feedet

en: Content type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
da_DK: Indholdstypearkiv at vise i brødkrummer for taksonomier

en: Continue
da_DK: Fortsæt

en: Continue workout!
da_DK: Fortsæt træning!

en: Cooking time
da_DK: Tilberedningstid

en: Copied!
da_DK: Kopieret!

en: Copy all these settings to another site's %1$s tab and click "%1$s" there.
da_DK: Kopier alle disse indstillinger til et andet websteds %1$s faneblad og klik "%1$s" der.

en: Copy error
da_DK: Kopieringsfejl

en: Copy link
da_DK: Kopiér link

en: Copy link to suggested article: %s
da_DK: Kopiér link til foreslået artikel: %s

en: Cornerstone content
da_DK: Hjørnestensindhold

en: Cornerstone content should be the most important and extensive articles on your site.
da_DK: Hjørnestensindhold bør være de vigtigste og længste artikler på dit site.

en: Could not save this value. Please check the URL or username.
da_DK: Kunne ikke gemme denne værdi. Tjek venligst URL eller brugernavn.

en: Could not save this value. Please check the URL.
da_DK: Kunne ikke gemme denne værdi. Tjek venligst URL'en.

en: Create %s file
da_DK: Opret filen %s

en: Create a How-to guide in an SEO-friendly way. You can only use one How-to block per post.
da_DK: Opret en vejledning på en SEO-venlig måde. Du kan kun bruge en How-to blok pr. Indlæg.

en: Create a Recipe in an SEO-friendly way. You can only use one Recipe block per post.
da_DK: Opret en opskrift på en SEO-venlig måde. Du kan kun bruge én opskriftsblok pr. indlæg.

en: Creates XML News Sitemaps
da_DK: Opretter XML news-sitemaps

en: Creating redirects is a %s feature
da_DK: Oprettelse af viderestillinger er en funktion i %s

en: Credits
da_DK: Anerkendelse

en: Current date
da_DK: Nuværende dato

en: Current day
da_DK: Nuværende dag

en: Current month
da_DK: Nuværende måned

en: Current or first category title
da_DK: Nuværende eller første kategorititel

en: Current year
da_DK: Dette år

en: Dash
da_DK: Tankestreg

en: Dashboard
da_DK: Kontrolpanel

en: Date
da_DK: Dato

en: Date archives
da_DK: Datoarkiver

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
da_DK: Datobaserede arkiver kan i visse tilfælde også blive anset for at være duplikeret indhold (duplicate content, indhold kopieret til flere hjemmesider. o.a.).

en: Deactivate %s
da_DK: Deaktivér %s

en: Default Article type
da_DK: Standard artikeltype

en: Default Page type
da_DK: Standard sidetype

en: Default for %1$s (%2$s)
da_DK: Standard for %1$s (%2$s)

en: Default for %2$s, currently: %1$s
da_DK: Standard for %2$s, aktuelt: %1$s

en: Default image
da_DK: Standard billede

en: Delete question
da_DK: Slet spørgsmål

en: Delete step
da_DK: Slet trin

en: Delete total time
da_DK: Slet tid i alt

en: Describe the duration of the instruction:
da_DK: Beskriv instruktionens varighed:

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Desktop preview
da_DK: Desktop-preview

en: Desktop result
da_DK: Resultat computer

en: Did you know %s also analyzes the different word forms of your keyphrase, like plurals and past tenses?
da_DK: Vidste du, at %s også analyserer de forskellige ordformer i dine søgefrase, som fx flertalsformer og datidsformer?

en: Disable
da_DK: Deaktiver

en: Disable SEO analysis
da_DK: Deaktivér SEO-analyse

en: Disable readability analysis
da_DK: Deaktivér læsbarhedsanalyse

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Disabling Yoast SEO's XML sitemaps will not disable WordPress' core sitemaps. In some cases, this %1$s may result in SEO errors on your site%2$s. These may be reported in Google Search Console and other tools.
da_DK: Deaktivering af Yoast SEO's XML-sitemaps deaktiverer ikke WordPresss egne sitemaps. I nogle tilfælde kan dette %1$s resultere i SEO-fejl på dit websted%2$s. Disse kan rapporteres i Google Search Console og andre værktøjer.

en: Discover why readability is important for SEO.
da_DK: Læs, hvorfor læsbarhed er vigtig for SEO.

en: Dismiss this alert
da_DK: Afvis denne alarm

en: Dismiss this notice
da_DK: Afvis denne meddelelse

en: Do not allow search engines to show %s in search results.
da_DK: Tillad ikke søgemaskiner at vise %s i søgeresultater.

en: Do the five steps in this workout to configure the essential %1$s settings!
da_DK: Udfør de fem trin i denne træning for at konfigurere de væsentlige %1$s indstillinger!

en: Do workout again
da_DK: Træn igen

en: Do you have profiles for your site on social media? Then, add all of their URLs here, so your social profiles may also appear in a Google Knowledge Panel.
da_DK: Har du profiler til dit websted på sociale medier? Tilføj derefter alle deres URL'er her, så dine sociale profiler muligvis også vises i et Google Videnspanel.

en: Does your site represent an Organization or Person?
da_DK: Repræsenterer dit websted en organisation eller person?

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
da_DK: Indsæt Google Maps, en find nærmeste butik-funktion, åbningstider m.m. så let som ingenting

en: Easy redirect manager
da_DK: Viderestillings-manager, der er nem at bruge

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit &#8220;%s&#8221;
da_DK: Redigér &#8220;%s&#8221;

en: Edit Files
da_DK: Rediger filer

en: Edit snippet
da_DK: Redigér snippet

en: Edit the content of your %s:
da_DK: Redigér indholdet af din %s:

en: Eight months ago
da_DK: Otte måneder siden

en: Eleven months ago
da_DK: Elleve måneder siden

en: Em dash
da_DK: Em-tankestreg

en: Email address
da_DK: Email adresse

en: En dash
da_DK: En-tankestreg

en: Enable Breadcrumbs for your theme
da_DK: Aktiver brødkrummestier til dit tema

en: Enable the XML sitemaps that %s generates.
da_DK: Aktivér XML-sitemaps, som %s genererer.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
da_DK: Aktivér denne funktion, hvis du ønsker, at Facebook og andre sociale medier skal vise en preview med billeder og tekstuddrag, når et link til dit websted deles.

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
da_DK: Aktivér denne funktion, hvis du ønsker, at Twitter skal vise et preview med billeder og et tekstuddrag, når folk deler et link til dit site.

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
da_DK: Giv folk en bedre oplevelse, når de deler indlæg med videoer

en: Enhanced Slack sharing
da_DK: Udvidet Slack-deling

en: Enter a description
da_DK: Indtast en beskrivelse

en: Enter a focus keyphrase to calculate the SEO score
da_DK: Indtast et fokussøgeord for at beregne SEO-score

en: Enter a question
da_DK: Skriv et spørgsmål

en: Enter a recipe description
da_DK: Angiv en opskriftsbeskrivelse

en: Enter a recipe name
da_DK: Angiv et opskriftsnavn

en: Enter a step description
da_DK: Indtast trinbeskrivelse

en: Enter a step title
da_DK: Indtast titel for dette trin

en: Enter an ingredient
da_DK: Angiv en ingrediens

en: Enter step
da_DK: Angiv trin

en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
da_DK: Indtast %1$swebsite-ID%2$s for det websted, hvis indstillinger du ønsker at bruge som standard for alle websites oprettet i dit netværk. Efterlad feltet tomt, hvis du ikke vil bruge funktionen (så vil de normale standardindstillinger i pluginnet blive anvendt).

en: Enter the answer to the question
da_DK: Skriv svaret til spørgsmålet

en: Error 404: Page not found
da_DK: Fejl 404: Siden blev ikke fundet

en: Error details
da_DK: Fejldetaljer

en: Error details: %1$s %2$s %3$s
da_DK: Fejl detaljer: %1$s %2$s %3$s

en: Error message
da_DK: Fejlmeddelelse

en: Error stack trace
da_DK: Fejl i stack trace

en: Error: %s
da_DK: Fejl: %s

en: Errors
da_DK: Fejl

en: Est. reading time
da_DK: Estimeret læsetid

en: Even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
da_DK: Selvom du kan opsætte meta robots indstillingen her, så er hele webstedet sat til noindex i de globale privatlivsindstillinger, så disse indstillinger vil ingen effekt have.

en: Everything you need for Google News
da_DK: Alt du har brug for til Google News

en: Excerpt
da_DK: Uddrag

en: Excerpt only
da_DK: Kun uddrag

en: Existing %1$s Title
da_DK: Eksisterende %1$s-titel

en: Existing Yoast Meta Description
da_DK: Eksisterende Yoast meta-beskrivelse

en: Expected an integer as input.
da_DK: Forventede et input bestående af et heltal.

en: Export settings
da_DK: Eksporter indstillinger

en: Export your %1$s settings
da_DK: Eksporter dine %1$s-indstillinger

en: Export your %1$s settings here, to copy them on another site.
da_DK: Eksporter dine %1$s indstillinger her for at kunne kopiere dem til et andet websted.

en: Extensions
da_DK: Udvidelser

en: FAQ Page
da_DK: FAQ side

en: Facebook Page URL
da_DK: Facebook-side-URL

en: Facebook preview
da_DK: Facebook forhåndsvisning

en: Facebook profile URL
da_DK: Facebook-profil-URL

en: Facebook settings
da_DK: Facebook-indstillinger

en: Features
da_DK: Funktioner

en: File editor
da_DK: Fil-editor

en: Filter by Readability Score
da_DK: Filtrér med læsbarheds-scorer

en: Filter by SEO Score
da_DK: Filtrér på SEO-score

en: Filter by content type
da_DK: Filtrér på indholdstype

en: Filter posts list
da_DK: Filtrér liste over indlæg

en: Find out how Insights can help you improve your content.
da_DK: Find ud af, hvordan Indblik kan hjælpe dig med at forbedre dit indhold.

en: Find out how a rich snippet can improve visibility and click-through-rate.
da_DK: Find ud af hvordan et fyldigt uddrag kan forbedre synligheden og klikfrekvensen.

en: Find out how cornerstone content can help you improve your site structure.
da_DK: Find ud af, hvordan hjørnestensindhold kan hjælpe dig med at forbedre dit websteds struktur.

en: Find out how the text link counter can enhance your SEO.
da_DK: Find ud af, hvordan tekstlink-tælleren kan forbedre din SEO.

en: Find out more about our %s integration.
da_DK: Læs mere om vores %s integration.

en: Find relevant data about your content right in the Insights section in the Yoast SEO metabox. You’ll see what words you use most often and if they’re a match with your keywords!
da_DK: Find relevante data om dit indhold direkte i afsnittet Indblik i Yoast SEO-metaboksen. Du vil se, hvilke ord du bruger oftest, og de om passer på dine søgeord!

en: Finish this workout
da_DK: Afslut denne træning

en: First-time SEO configuration
da_DK: Førstegangs SEO-opsætning

en: Five months ago
da_DK: Fem måneder siden

en: Focus keyphrase
da_DK: Fokus-søgeordsfrase

en: Focus keyphrase not set.
da_DK: Fokus søgefrase ikke angivet.

en: Focus keyword
da_DK: Fokussøgeord

en: For the best SEO results include all words of your keyphrase in the SEO title, and put the keyphrase at the beginning of the title
da_DK: For de bedste SEO-resultater skal du inkludere alle ord i din søgesætning i SEO-titlen og sætte søgesætningen i begyndelsen af ​​titlen

en: For the best SEO results write the exact match of your keyphrase in the SEO title, and put the keyphrase at the beginning of the title
da_DK: For de bedste SEO-resultater, skriv det nøjagtige match af din søgesætning i SEO-titlen, og sæt søgesætningen i begyndelsen af ​​titlen

en: For this feature to work, %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
da_DK: For at denne funktion skal virke, skal %1$s oprette en tabel i din database. Vi kunne ikke oprette denne tabel automatisk.

en: Force rewrite titles
da_DK: Gennemtving omskrivning af titler

en: Format-based archives
da_DK: Formatbaserede arkiver

en: Four months ago
da_DK: Fire måneder siden

en: Frequently Asked Questions
da_DK: Ofte stillede spørgsmål

en: General
da_DK: Generelt

en: Get %s
da_DK: Få %s

en: Get %s to unlock social previews!
da_DK: Få %s for at låse op for sociale forhåndsvisninger!

en: Get Premium
da_DK: Få Premium

en: Get better search results in local search
da_DK: Få bedre søgeresultater i lokale søgninger

en: Get guidance on how to use Yoast SEO to the fullest
da_DK: Få vejledning i, hvordan du bruger Yoast SEO fuldt ud

en: Get help activating your subscription
da_DK: Få hjælp til at aktivere dit abonnement

en: Get more insights at %s
da_DK: Få mere indsigt på %s

en: Get more insights over at %s
da_DK: Få mere indsigt hos %s

en: Get real-time suggestions for internal links
da_DK: Få realtidsforslag til interne link

en: Get related keyphrases
da_DK: Hent relaterede søgeordsfraser

en: Get relevant internal linking suggestions  — while you’re writing! The link suggestions metabox shows a list of posts on your blog with similar content that might be interesting to link to.
da_DK: Få relevante interne linkforslag — mens du skriver! Linkforslag metaboksen viser en liste over indlæg på din blog med lignende indhold, det kan være interessant at linke til.

en: Get started quickly with the %1$s%2$s Configuration workout%3$s and configure Yoast SEO with the optimal SEO settings for your site!
da_DK: Kom hurtigt i gang med %1$s%2$s onfiguration workout%3$s, og konfigurer Yoast SEO med de optimale SEO-indstillinger for dit websted!

en: Get started with Yoast SEO's content analysis for Elementor!
da_DK: Kom i gang med Yoast SEO's indholdsanalyse til Elementor!

en: Get the %s plugin now
da_DK: Hent %s plugin'et nu

en: Get your Baidu verification code in %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.
da_DK: Få din Baidu-verifikationskode i %1$sBaidu webmasterværktøjer%2$s.

en: Get your Bing verification code in %1$sBing Webmaster Tools%2$s.
da_DK: Få din Bing-verifikationskode i %1$sBing Webmasterværktøjer%2$s.

en: Get your Google verification code in %1$sGoogle Search Console%2$s.
da_DK: Få din Google-verifikationskode i %1$s-Google Søgekonsol%2$s.

en: Get your Yandex verification code in %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.
da_DK: Hent din Yandex-verifikationskode i %1$sYandex-webmasterværktøjer%2$s.

en: Getting your site in shape and keeping it SEO fit can be hard. We can help you get started! Take these step-by-step workouts, and you’ll be tackling some of the most fundamental SEO challenges!
da_DK: Det kan være svært at få dit websted i form og holde det SEO-fit. Vi kan hjælpe dig i gang! Tag disse trinvise træningspas, og du vil tackle nogle af de mest fundamentale SEO-udfordringer!

en: Go %s!
da_DK: Start %s!

en: Good
da_DK: God

en: Good SEO score
da_DK: God SEO-score

en: Good job!
da_DK: Det er fint klaret!

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
da_DK: Godt skuldret! Vi kunne ikke finde nogen alvorlige SEO-problemer.

en: Good results
da_DK: Gode resultater

en: Google Rich Results Test
da_DK: Google Rich Results test

en: Google has discontinued its Crawl Errors API. Therefore, any possible crawl errors you might have cannot be displayed here anymore. %1$sRead our statement on this for further information%2$s.
da_DK: Google har afviklet deres crawl-fejl API.  Derfor bliver mulige fejl ved gennemgang, som du måtte have, ikke vist her mere. %1$sLæs vores udtalelse om dette for yderligere information%2$s.

en: Google preview
da_DK: Google forhåndsvisning

en: Google verification code
da_DK: Google-verifikationskode

en: Google verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
da_DK: Google bekræftelseskoder kan kun indeholde bogstaver, numre, bindestreger og underscore. %s

en: Got it
da_DK: Forstået

en: Great news: you can, with %1$s!
da_DK: Godt nyt: du kan, med %1$s!

en: Great news: you can, with %s!
da_DK: Gode nyheder: du kan med %s!

en: Great! You can activate your premium plugin(s) and receive updates.
da_DK: Fantastisk! Du kan aktivere dine premium plugins og modtage opdateringer.

en: Greater than sign
da_DK: Større end-tegn

en: HTML Validator
da_DK: HTML-validering

en: Has feedback
da_DK: Har feedback

en: Help on choosing the perfect focus keyphrase
da_DK: Hjælp til at finde den perfekte søgefrase

en: Help on the author archives search results setting
da_DK: Hjælp til indstillinger for søgeresultater for forfatterarkiver

en: Help on the authors without posts archive search results setting
da_DK: Hjælp til indstillinger for søgeresultater for forfatterarkiver uden indlæg

en: Help on the category prefix setting
da_DK: Hjælp om indstilling af kategoripræfikser

en: Help on the date archives search results setting
da_DK: Hjælp til indstillinger for søgeresultater for datoarkiver

en: Help on this search results setting
da_DK: Hjælp til denne indstilling for søgeresultater

en: Help on: %s
da_DK: Hjælp til: %s

en: Help us improve Yoast SEO
da_DK: Hjælp os med at forbedre Yoast SEO

en: Hey, your SEO is doing pretty well! Check out the stats:
da_DK: Din SEO klarer sig godt! Se statistikkerne:

en: Hide this item.
da_DK: Skjul dette element.

en: Highlight this result in the text
da_DK: Fremhæv dette resultat i teksten

en: Home
da_DK: Hjem

en: Homepage
da_DK: Hjemmeside

en: Homepage &amp; Posts page
da_DK: Blogside &amp; forside

en: How to
da_DK: Hvordan

en: How to insert breadcrumbs in your theme
da_DK: Hvordan man indsætter brødkrummer i sit tema

en: How-to
da_DK: Hvordan

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
da_DK: Stort SEO problem: Du blokerer adgangen for robotter.

en: I don't want this site to show in the search results.
da_DK: Jeg ønsker ikke, at dette websted vises i søgeresultater.

en: I've finished this step
da_DK: Jeg har afsluttet dette trin

en: If a Wikipedia page for you or your organization exists, add it too.
da_DK: Hvis en Wikipedia-side findes for dig eller din organisation, så tilføj også den.

en: If the problem persists, please contact support.
da_DK: Hvis problemet fortsætter, så skal du kontakte supporten.

en: If this is a live site, %1$sit is recommended that you figure out why the check failed.%2$s
da_DK: Hvis dette er et live websted, %1$sså anbefales det, at du finder ud af, hvorfor kontrollen mislykkedes.%2$s

en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
da_DK: Hvis det er tilfældet på dit websted, kan du vælge enten at deaktivere det (hvorefter der viderestilles til hjemmesiden) eller tilføje %s til det, så det ikke medtages i søgeresultaterne.

en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
da_DK: Oplever du problemer, %1$sså opret en supportsag%2$s, og vi vil gøre, hvad vi kan, for at hjælpe dig.

en: If you had a %s file and it was editable, you could edit it from here.
da_DK: Hvis du havde en %s-fil, og den var redigerbar, kunne du redigere den herfra.

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
da_DK: Hvis du allerede har bekræftet dit site hos Pinterest, kan du springe trinene nedenfor over.

en: If you still need support and have an active subscription for this product, please email %s.
da_DK: Hvis du stadig har brug for support og har et aktivt abonnement på dette produkt, bedes du sende %s en e-mail.

en: If you want search engines to show this site in their results, you must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
da_DK: Hvis du ønsker, at søgemaskiner viser dette websted i deres søgeresultater, så skal du %1$sgå til dine Læseindstillinger%2$s og fjerne markeringen i Søgemaskinesynlighed.

en: If you want to apply advanced <code>meta</code> robots settings for this page, please define them in the following field.
da_DK: Hvis du vil anvende avancerede <code>meta</code> robots indstillinger for denne side, så definer venligst disse i det efterfølgende felt.

en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
da_DK: Hvis du har en blog med én forfatter, vil forfatterarkivet være nøjagtig det samme som forsiden. Det er dette, der kaldes et problem med %1$sduplikeret indhold%2$s (duplicate content dvs. samme indhold på flere sider o.a.).

en: If your %s were writable, you could edit it from here.
da_DK: Hvis din %s var skrivbar, ville du kunne redigere den her.

en: Image
da_DK: Billede

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
da_DK: Pinger Google med det samme, når et nyt indlæg er udgivet

en: Import
da_DK: Importer

en: Import and Export
da_DK: Import og eksport

en: Import from other SEO plugins
da_DK: Import fra andre SEO-plugins

en: Import of settings is only supported on servers that run PHP 5.3 or higher.
da_DK: Import af indstillinger understøttes kun på servere der kører PHP 5.3 eller højere.

en: Import settings
da_DK: Importer indstillinger

en: Import settings from another %1$s installation by pasting them here and clicking "%2$s".
da_DK: Importer indstillinger fra en anden %1$s installation ved at indsætte dem her og klikke "%2$s".

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
da_DK: Importér indstillinger fra andre SEO-plugins og eksportér dine indstillinger, så de kan genbruges på denne eller en anden blog.

en: Important: We will never sell this data. And of course, as always, we won't collect any personal data about you or your visitors!
da_DK: Vigtigt: Vi sælger aldrig disse data. Og selvfølgelig, som altid, indsamler vi ingen personlige data om dig eller dine besøgende!

en: Improve sharing on Facebook and Pinterest
da_DK: Forbedr deling til Facebook og Pinterest

en: Improve the quality of your site search! Automatically helps your users find your cornerstone and most important content in your internal search results. It also removes noindexed posts & pages from your site’s search results.
da_DK: Gør kvaliteten af din søgning på webstedet bedre! Hjælper automatisk dine brugere med at finde dine hjørnesten og vigtigste indhold i dine interne søgeresultater. Det fjerner også noindex-indlæg & sider fra dit websteds søgeresultater.

en: Improve your post with Yoast SEO
da_DK: Gør dit indlæg bedre med Yoast SEO

en: Improvements
da_DK: Forbedringer

en: In order to complete this step please select if we are allowed to improve Yoast SEO with your data.
da_DK: For at fuldføre dette trin skal du vælge, om vi har tilladelse til at forbedre Yoast SEO med dine data.

en: In this step, you need to add the personal social profiles of the person your site represents. To do that, you should go to the %1$sUsers%2$s > Profile page in a new browser tab. Alternatively, ask the user or an admin to do it if you are not allowed.
da_DK: I dette trin skal du tilføje de personlige sociale profiler for den person, dit websted repræsenterer. For at gøre det skal du gå til %1$sUsers%2$s > Profilside i en ny browserfane. Alternativt kan du bede brugeren eller en administrator om at gøre det, hvis du ikke får lov.

en: In this step, you need to add the personal social profiles of the person your site represents. To do that, you should go to the user’s %1$sProfile page%2$s (opens in a new browser tab). Then, scroll down to the ‘Contact info’ section (see screenshot below) and fill in the URLs of the personal social profiles you want to add. Alternatively, ask the user or an admin to do it if you are not allowed.
da_DK: I dette trin skal du tilføje de personlige sociale profiler for den person, dit websted repræsenterer. For at gøre det skal du gå til brugerens %1$sProfilside%2$s (åbner i en ny browserfane). Rul derefter ned til sektionen "Kontaktoplysninger" (se skærmbilledet nedenfor) og udfyld URL'erne på de personlige sociale profiler, du vil tilføje. Alternativt kan du bede brugeren eller en administrator om at gøre det, hvis du ikke får lov.

en: Increase your SEO reach
da_DK: Forøg din SEO-effekt

en: Ingredients
da_DK: Ingredienser

en: Ingredients title
da_DK: Ingredienstitel

en: Insert question
da_DK: Indsæt spørgsmål

en: Insert step
da_DK: Indsæt trin

en: Insert variable
da_DK: Indsæt variabel

en: Insights
da_DK: Indsigter

en: Instagram URL
da_DK: Instagram-URL

en: Instagram profile URL
da_DK: Instagram-profil URL

en: Install and activate
da_DK: Installer og aktiver

en: Installation Successful
da_DK: Installationen lykkedes

en: Installed
da_DK: Installeret

en: Installing and activating addons
da_DK: Installerer og aktiverer tilføjelsesprogrammer

en: Instructions
da_DK: Vejledning

en: Instructions title
da_DK: Titel på instruktioner

en: Integrations
da_DK: Integrationer

en: It looks like you aren't using our %1$s%2$s addon%3$s. %4$sUpgrade today%5$s to unlock more tools and SEO features to make your products stand out in search results.
da_DK: Det ser ud til at at du bruger vores %1$s%2$s addon%3$s. %4$sOpgrader det nu%5$s for at låse op for flere værktøjer og SEO-funktioner for at få dine produkter til at skille sig ud i søgeresultaterne.

en: It looks like you're running an outdated version of %1$s, please %2$supdate to the latest version (at least 17.7)%3$s to gain access to our updated workouts section.
da_DK: Det ser ud til, at du kører en forældet version af %1$s. %2$sopdater venligst til den seneste version (mindst 17.7)%3$s for at få adgang til vores opdaterede træningssektion.

en: It looks like you've installed our %1$s%2$s addon%3$s. %4$sActivate it now%5$s to unlock more tools and SEO features to make your products stand out in search results.
da_DK: Det ser ud til at at du har installeret vores %1$s%2$s addon%3$s. %4$sAktiver det nu%5$s for at låse op for flere værktøjer og SEO-funktioner for at få dine produkter til at skille sig ud i søgeresultaterne.

en: It looks like you’re running an outdated and unactivated version of %1$s, please activate your subscription in %2$sMyYoast%3$s and update to the latest version (at least 17.7) to gain access to our updated workouts section.
da_DK: Det ser ud til, at du kører en forældet og uaktiveret version af %1$s. Aktiver venligst dit abonnement i %2$sMyYoast%3$s og opdater til den seneste version (mindst 17.7) for at få adgang til vores opdaterede træningssektion.

en: It seems like something went wrong when retrieving your website's data. Please %s and try again.
da_DK: Det ser ud til, at noget gik galt, da du hentede dit websteds data. Venligst %s og prøv igen.

en: It's highly recommended to have your postname in the URL of your posts and pages. Consider setting your permalink structure to %s.
da_DK: Det anbefales kraftigt at have indlægsnavnet i URLen på dine indlæg og sider. Overvej at indstille dine permalinks til %s.

en: Item Page
da_DK: Elementside

en: Just another WordPress site
da_DK: Endnu et Wordpress-websted

en: Keep
da_DK: Behold

en: Keyphrase
da_DK: Søgefrase

en: Keyphrase position in the last 90 days on a scale from 0 to 100.
da_DK: Nøglesætningsposition inden for de sidste 90 dage på en skala fra 0 til 100.

en: Keyphrase volume in the last 12 months on a scale from 0 to 100.
da_DK: Nøgleordsfrase volumen i de sidste 12 måneder på en skala fra 0 til 100.

en: Keyphrase:
da_DK: Søgefrase:

en: Keyword Research
da_DK: Nøgleordsanalyse

en: Keyword research training
da_DK: Søgeord undersøgelsestræning

en: Last month
da_DK: Sidste måned

en: Latest blog posts on %1$s
da_DK: Seneste blogindlæg på %1$s

en: Learn SEO
da_DK: Lær SEO

en: Learn about why permalinks are important for SEO.
da_DK: Lær, hvorfor permalinks er vigtige for SEO.

en: Learn how the SEO analysis can help you rank.
da_DK: Lær, hvordan SEO-analyse kan hjælpe dig med dine søgemaskineplaceringer.

en: Learn more about Cornerstone Content.
da_DK: Lær mere om hjørnestensindhold.

en: Learn more about advanced meta robots settings on our help page.
da_DK: Lær mere om avancerede metarobot indstillinger på vores hjælpeside.

en: Learn more about canonical URLs on our help page.
da_DK: Lær mere om kanoniske URLer på vores hjælpeside.

en: Learn more about marking a link as nofollow or sponsored.
da_DK: Lær mere om at markere et link som nofollow eller sponsoreret.

en: Learn more about page or content types
da_DK: Lær mere om side- eller indholdstyper

en: Learn more about structured data with Schema.org
da_DK: Lær mere om struktureret data med Schema.org

en: Learn more about the Media and attachment URLs setting
da_DK: Læs mere om indstillinger for URL&#39;er for mediefiler og vedhæftede filer

en: Learn more about the RSS feed setting
da_DK: Lær mere om indstilling af RSS-feeds

en: Learn more about the SEO performance feature.
da_DK: Lær mere om SEO-præstationsfunktionen.

en: Learn more about the Webmaster Tools verification
da_DK: Læs mere om verifikation og webmasterværktøjer

en: Learn more about the archives setting
da_DK: Læs mere om indstillinger for arkiver

en: Learn more about the available variables
da_DK: Lær mere om de tilgængelige variabler

en: Learn more about the benefits of optimized SEO data.
da_DK: Få mere at vide om fordelene ved optimerede SEO-data.

en: Learn more about the breadcrumbs title setting on our help page.
da_DK: Lær mere om brødkrumme titelindstillingen på vores hjælpeside.

en: Learn more about the no-follow setting on our help page.
da_DK: Lær mere om no-follow indstillingerne på vores hjælpeside.

en: Learn more about the no-index setting on our help page.
da_DK: Lær mere om no-index indstillingen på vores hjælpeside.

en: Learn more about the readability analysis
da_DK: Lær mere om læsbarhedsanalyse.

en: Learn more about the related keyphrases trend
da_DK: Få mere at vide om tendensen med relaterede søgeordsfraser

en: Learn more about the related keyphrases volume
da_DK: Få mere at vide om den relaterede nøgleordsfrases volumen

en: Learn more about the schema settings
da_DK: Læs mere om indstillinger for arkiver

en: Learn more about the special pages setting
da_DK: Læs mere om indstillinger for specialsider

en: Learn more about your social profiles settings
da_DK: Lær mere om indstillinger af dine sociale profiler

en: Left angle quotation mark
da_DK: Venstre dobbel citations-vinkel

en: Less than sign
da_DK: Mindre end-tegn

en: Link edited.
da_DK: Link redigeret.

en: Link inserted.
da_DK: Link indsat.

en: Link removed.
da_DK: Link fjernet.

en: Link suggestions
da_DK: Linkforslag

en: LinkedIn URL
da_DK: LinkedIn-URL

en: LinkedIn profile URL
da_DK: LinkedIn profil-URL

en: List your Frequently Asked Questions in an SEO-friendly way. You can only use one FAQ block per post.
da_DK: Skriv dine ofte stillede spørgsmål på en SEO-venlig måde. Du kan kun bruge en FAQ-blok pr. Indlæg.

en: Low asterisk
da_DK: Lav asterisk

en: Make %1$s primary %2$s
da_DK: Gør %1$s til primær %2$s

en: Make pages easier for Google and visitors to find
da_DK: Gør sider nemmere for Google og besøgende at finde

en: Make primary
da_DK: Gør primær

en: Make sure to also check out our other SEO workouts to really get your site into shape!
da_DK: Sørg også for at tjekke vores andre SEO-træning for virkelig at få dit websted i form!

en: Make sure to save your %s for changes to take effect
da_DK: Sørg for at gemme dine %s, for at ændringerne kan træde i kraft

en: Make sure you don't miss out on traffic!
da_DK: Sørg for, at du ikke går glip af trafikken!

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
da_DK: Gør videoer responsive ved at aktivere fitvids.js

en: Make your important articles rank higher
da_DK: Få dine vigtige artikler til at rangere højt

en: Make your products stand out in Google
da_DK: Få dine produkter til at stå frem i Google

en: Man holding a tablet.
da_DK: Mand med en tablet.

en: Manage your %s subscription on MyYoast
da_DK: Administrér dit %s abonnement på MyYoast

en: Mark as cornerstone content
da_DK: Markér som hjørnestensindhold

en: Mark the most important %1$s as 'cornerstone content' to improve your site structure. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
da_DK: Markér vigtigste %1$s som 'hjørnestensindhold' for at forbedre din sides struktur. %2$sLæs mere om hjørnestensindhold%3$s.

en: Mark this result in the text
da_DK: Markér dette resultat i teksten

en: Marking links with nofollow/sponsored has been disabled for WordPress installs < 5.4.
da_DK: Markering af links med nofollow/sponsoreret er blevet sat ud af funktion i WordPress-installationer < 5.4.

en: Marks are disabled in current view
da_DK: Markeringer er deaktiveret i den aktuelle visning

en: Media
da_DK: Mediefiler

en: Media & attachment URLs
da_DK: URL for mediefiler og vedhæftede filer

en: Medical Web Page
da_DK: Medicinsk webside

en: Meta description
da_DK: Meta beskrivelse

en: Meta description not set.
da_DK: Metabeskrivelse ikke angivet.

en: Meta description preview:
da_DK: Preview af metabeskrivelse:

en: Meta description to use for Author page
da_DK: Meta-beskrivelse til brug på forfattersiden

en: Meta robots advanced
da_DK: Meta Robots Avanceret

en: Method %1$s() does not exist in class %2$s
da_DK: Metoden %1$s() findes ikke i class %2$s

en: Middle dot
da_DK: Midterste prik

en: Mobile preview
da_DK: Mobil-preview

en: Mobile result
da_DK: Mobilresultat

en: Mobile-Friendly Test
da_DK: Mobilvenlig test

en: Modified
da_DK: Ændret

en: More information %1$sabout %3$s%2$s
da_DK: Læs mere %1$som %3$s%2$s

en: More information about %1$s
da_DK: Mere information om %1$s

en: Move question down
da_DK: Flyt spørgsmål ned

en: Move question up
da_DK: Flyt spørgsmål op

en: Move step down
da_DK: Flyt et trin ned

en: Move step up
da_DK: Flyt et trin op

en: Multiple keyphrases
da_DK: Flere søgefraser

en: MySpace URL
da_DK: MySpace-URL

en: MySpace profile URL
da_DK: MySpace-profil URL

en: Name
da_DK: Navn

en: Name (important)
da_DK: Navn (vigtigt)

en: Need more guidance? We've covered every step in more detail in the %1$s%2$s configuration workout guide.%3$s
da_DK: Har du brug for mere vejledning? Vi har dækket hvert trin mere detaljeret i %1$s%2$s konfigurationstræningsvejledningen.%3$s

en: Need support?
da_DK: Har du brug for support?

en: Needs improvement
da_DK: Behov for forbedringer

en: Network Settings
da_DK: Netværksindstillinger

en: New
da_DK: Tilføj

en: New %1$s Title
da_DK: Ny %1$s-titel

en: New Yoast Meta Description
da_DK: Ny Yoast meta-beskrivelse

en: New question added
da_DK: Nyt spørgsmål tilføjet

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
da_DK: Nye websteder i netværket nedarver sine SEO-indstillinger fra dette websted

en: New step added
da_DK: Nyt trin tilføjet

en: New: Yoast SEO for Elementor
da_DK: Nyhed: Yoast SEO til Elementor

en: News Article
da_DK: Nyhedsartikel

en: Nine months ago
da_DK: Ni måneder siden

en: No
da_DK: Nej

en: No %1$s plugins have been installed. You don't seem to own any active subscriptions.
da_DK: Der er ikke installeret nogen %1$s plugins. Du synes ikke at eje nogen aktive abonnementer.

en: No Archive
da_DK: Intet arkiv

en: No Focus Keyphrase
da_DK: Ingen fokusnøgleordsfrase

en: No Image Index
da_DK: Intet billede-indeks

en: No JSON object was returned.
da_DK: Intet JSON objekt blev returneret.

en: No Snippet
da_DK: Intet uddrag

en: No ads!
da_DK: Ingen annoncer!

en: No focus keyword was entered
da_DK: Intet fokusnøgleord blev indtastet

en: No index
da_DK: Intet indeks

en: No keyphrase has been set. Please set a keyphrase first.
da_DK: Der er ikke indstillet nogen nøglesætning. Indstil venligst en nøglesætning først.

en: No more dead links
da_DK: Ikke flere døde links

en: No more dead links a.k.a. 404 pages
da_DK: Ikke flere døde link, også kaldet 404-sider

en: No new notifications.
da_DK: Ingen nye notifikationer.

en: No numeric value was received.
da_DK: Ingen numerisk værdi blev modtaget.

en: No results
da_DK: Ingen resultater

en: No settings found.
da_DK: Ingen indstillinger fundet.

en: No site has been selected to restore.
da_DK: Du har ikke valgt noget site til gendannelse.

en: No title
da_DK: ingen titel

en: No, don’t track my site data
da_DK: Nej, spor ikke mine webstedsdata

en: None
da_DK: Ingen

en: Not activated
da_DK: Ikke aktiveret

en: Not all required fields are given. Missing field %1$s
da_DK: Ikke alle obligatoriske felter er angivet. Manglende felt %1$s

en: Not available
da_DK: Ikke tilgængelig

en: Not showing %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
da_DK: Viser man ikke %1$s i søgeresultaterne, betyder det teknisk set, at de har en %2$s robots-meta og vil blive udeladt af XML-sitemaps. %3$sFlere oplysninger om indstillinger for søgesultater%4$s.

en: Not showing the archive for %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
da_DK: Viser man ikke arkiver for %1$s i søgeresultaterne, betyder det teknisk set, at de har en %2$s robots-meta og vil blive udeladt af XML-sitemaps. %3$sFlere oplysninger om indstillinger for søgesultater%4$s.

en: Not showing the archive for authors in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
da_DK: Viser man ikke forfatterarkiver i søgeresultaterne, betyder det teknisk set, at de har en %1$s robots-meta og vil blive udeladt af XML-sitemaps. %2$sFlere oplysninger om indstillinger for søgesultater%3$s.

en: Not showing the archives for authors without posts in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
da_DK: Viser man ikke forfatterarkiver uden indlæg i søgeresultaterne, betyder det teknisk set, at de har en %1$s robots-meta og vil blive udeladt af XML-sitemaps. %2$sFlere oplysninger om indstillinger for søgesultater%3$s.

en: Not showing the date archives in the search results technically means those will have a %1$s robots meta. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
da_DK: At skjule datoarkiver i søgeresultater betyder ganske enkelt at disse vil får en %1$s robots meta. %2$sMere info om indstillinger for søgeresultater%3$s.

en: Not supported!
da_DK: Ikke understøttet!

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
da_DK: Bemærk, at dit tema måske selv outputter link til arkiver. Dem er du nødt til selv at fjerne.

en: Note: You can always choose to enable / disable them for your theme below. This setting will not apply to breadcrumbs inserted through a widget, a block or a shortcode.
da_DK: Bemærk: Du kan altid vælge at aktivere / deaktivere dem for dit tema nedenfor. Denne indstilling gælder ikke for brødkrummer, der indsættes via en widget, en blok eller en kortkode.

en: Notifications
da_DK: Notifikationer

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
da_DK: Antal interne links, der linker til dette indlæg. Se "Yoast-kolonner"-teksten i hjælpefanen for flere oplysninger.

en: Number of outgoing internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
da_DK: Antal udgående links i dette indlæg. Se "Yoast-kolonner"-teksten i hjælpefanen for flere oplysninger.

en: OK SEO score
da_DK: OK SEO-score

en: Off
da_DK: Fra

en: On
da_DK: Til

en: On the %1$sUsers%2$s page, hover your mouse over the username you want to edit. Click ‘Edit’ to access the user’s profile. Then, scroll down to the ‘Contact info’ section (see screenshot below) and fill in the URLs of the personal social profiles you want to add.
da_DK: På siden %1$sUsers%2$s skal du holde musen over det brugernavn, du vil redigere. Klik på 'Rediger' for at få adgang til brugerens profil. Rul derefter ned til sektionen "Kontaktoplysninger" (se skærmbilledet nedenfor) og udfyld URL'erne på de personlige sociale profiler, du vil tilføje.

en: Once Weekly
da_DK: Én gang om ugen

en: Once you add a bit more copy, we'll give you a list of words that occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on.
da_DK: Lige så snart du tilføjer mere indhold, så kan vi give dig en liste med ord der optræder mest. Disse giver et fingerpeg om, hvilket fokus der er på dit indhold.

en: Once you're certain your site is OK, you can clean up. This will remove all the original data.
da_DK: Når du er sikker på, at dit websted er ok, kan du rydde op. Det fjerner alle de oprindelige data.

en: Oops! Something went wrong. Check your email address and try again.
da_DK: Ups! Noget gik galt. Tjek din e-mailadresse, og prøv igen.

en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please click the button again to re-start the process.
da_DK: Ups, noget er gået galt, og vi kunne ikke fuldføre optimeringen af dine SEO-data. Klik på knappen igen for at genstarte processen.

en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please make sure to activate your subscription in MyYoast by completing %1$sthese steps%2$s.
da_DK: Ups, noget er gået galt, og vi kunne ikke fuldføre optimeringen af dine SEO-data. Sørg for at aktivere dit abonnement i MyYoast ved at udføre %1$sdisse trin%2$s.

en: Open
da_DK: Åbn

en: Open in new tab
da_DK: Åbn i et nyt faneblad

en: Optimize SEO Data
da_DK: Optimér SEO-data

en: Optimize SEO data
da_DK: Optimer SEO data

en: Optimize your site for Google News
da_DK: Optimér dit site til Google News

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
da_DK: Optimer dine videoer for at vise dem i søgeresultater og derved få flere klik!

en: Optimizing SEO data... This may take a while.
da_DK: Optimerer SEO-data... Dette kan tage et stykke tid.

en: Optional. Customize how you want to describe the duration of the instruction
da_DK: Valgfrit. Tilpas, hvordan du vil beskrive varigheden af instruktionen

en: Optional. This can give you better control over the styling of the steps.
da_DK: Valgfrit. Dette kan give dig bedre kontrol over trinenes udseende.

en: Organization
da_DK: Organisation

en: Organization logo
da_DK: Organisationslogo

en: Organization logo (important)
da_DK: Organisationslogo (vigtigt)

en: Organization name
da_DK: Organisationsnavn

en: Organization name (important)
da_DK: Organisationsnavn (vigtigt)

en: Organization or person
da_DK: Virksomhed eller Person

en: Organization social profiles
da_DK: Virksomhedens sociale profiler

en: Orphaned content
da_DK: Forældreløst indhold

en: Other benefits of %s for you:
da_DK: Andre fordele, %s giver dig:

en: Outgoing internal links
da_DK: Udgående interne links

en: Page
da_DK: Side

en: Page %1$d of %2$d
da_DK: Side %1$d af %2$d

en: Page %s
da_DK: Side %s

en: Page URL/Slug
da_DK: Sides URL/korttitel

en: Page not found
da_DK: Siden blev ikke fundet

en: Page number
da_DK: Sidenummer

en: Page type
da_DK: Sidetype

en: Pagenumber
da_DK: Sidenummer

en: Pagetotal
da_DK: Sidetotal

en: Parent title
da_DK: Forældertitel

en: Permalink
da_DK: Permanente links

en: Person logo / avatar
da_DK: Personens logo / avatar

en: Person logo / avatar (important)
da_DK: Personlogo/avatar (vigtigt)

en: Personal info
da_DK: Personlig info

en: Pinterest Rich Pins Validator
da_DK: Pinterest Rich Pins validering

en: Pinterest URL
da_DK: Pinterest-URL

en: Pinterest confirmation
da_DK: Pinterest-bekræftelse

en: Pinterest confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
da_DK: Pinterest bekræftelseskoder kan kun indeholde bogstaver fra A til F, numre, bindestreger og underscore. %s

en: Pinterest profile URL
da_DK: Pinterest profil-URL

en: Pinterest settings
da_DK: Pinterest-indstillinger

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Pinterest.
da_DK: Pinterest bruger Open Graph metadata lige som Facebook, så vær sikker på at "Add Open Graph meta data" indstillingen på Facebook-fanen er aktiveret, hvis du ønsker at optimere dit websted til Pinterest.

en: Please be aware that you need to set a name and logo in step 2 for structured data to work properly.
da_DK: Vær opmærksom på, at du skal angive et navn og logo i trin 2, for at strukturerede data kan fungere korrekt.

en: Please check the format of the Facebook Page URL you entered. %s
da_DK: Tjek venligst formatet på den Facebook-URL du har indtastet. %s

en: Please check the format of the Instagram URL you entered. %s
da_DK: Tjek venligst formatet på den Instagram-URL du har indtastet. %s

en: Please check the format of the Linkedin URL you entered. %s
da_DK: Tjek venligst formatet på den LinkedIn-URL du har indtastet. %s

en: Please check the format of the MySpace URL you entered. %s
da_DK: Tjek venligst formatet på den MySpace-URL du har indtastet. %s

en: Please check the format of the Pinterest URL you entered. %s
da_DK: Tjek venligst formatet på den Pinterest-URL du har indtastet. %s

en: Please check the format of the Wikipedia URL you entered. %s
da_DK: Tjek venligst formatet på den Wikipedia-URL du har indtastet. %s

en: Please check the format of the Youtube URL you entered. %s
da_DK: Tjek venligst formatet på den YouTube-URL du har indtastet. %s

en: Please check your posts and pages and see if the metadata was successfully imported.
da_DK: Kontrollér dine indlæg og sider og se, om metadataene blev importeret korrekt.

en: Please confirm below that you would like to install %s on this site.
da_DK: Bekræft nedenfor, at du vil installere %s på dette websted.

en: Please don't show me this notification anymore
da_DK: Vis mig venligst ikke denne notifikation igen

en: Please enter a focus keyphrase first to get related keyphrases
da_DK: Angiv først en fokussøgeords-frase for at få relaterede søgeords-fraser

en: Please enter a focus keyphrase first to track keyphrase performance
da_DK: Indtast venligst en fokusnøglesætning først for at spore nøglesætningernes ydeevne

en: Please finish the Configuration workout first in order for this workout to be effective.
da_DK: Afslut venligst konfigurationstræningen først, for at denne træning kan være effektiv.

en: Please make a backup of your database before starting this process.
da_DK: Lav venligst en backup af din database, før du starter denne proces.

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
da_DK: Tilføj venligst en meta-beskrivelse ved at redigere uddraget i snippeteditoren nedenfor.

en: Please provide a meta description by editing the snippet below. If you don’t, Google will try to find a relevant part of your post to show in the search results.
da_DK: Skriv venligst en meta-beskrivelse ved at redigere snippetten herunder. Hvis du ikke gør dette, vil Google prøve at finde en relevant del af dit indlæg til at vise i søgeresultaterne.

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
da_DK: Tilføj venligst en SEO-titel ved at redigere uddraget i snippeteditoren nedenfor.

en: Please read %1$sthis help article%2$s to find out how to resolve this problem.
da_DK: Læs venligst %1$sdenne hjælpeartikel%2$s for at finde ud af, hvordan du løser dette problem.

en: Please select a user below to make your site's meta data complete.
da_DK: Vælg venligst en bruger herunder for at fuldføre dit websteds metadata.

en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
da_DK: Vælg venligst en gyldig indholdstype for taksonomien "%s"

en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
da_DK: Vælg venligst en gyldig taksonomi for indholdstypen "%s"

en: Please upgrade your WordPress version or install the Gutenberg plugin to get this %1$s feature.
da_DK: Opgrader venligst din WordPress-version eller installer Gutenberg-pluginet for at få denne %1$s funktion.

en: Please wait while %1$s connects to %2$s to get related keyphrases...
da_DK: Vent, mens %1$s opretter forbindelse til %2$s for at få relaterede søgeordsfraser...

en: Position over time
da_DK: Position over tid

en: Post Content
da_DK: Indlægsindhold

en: Post Noindexed
da_DK: Indlæg er Noindexed

en: Post Status
da_DK: Indlægsstatus

en: Post day
da_DK: Indlæg dag

en: Post doesn't exist.
da_DK: Indlæg eksisterer ikke

en: Post has an invalid Content Type: %s.
da_DK: Indlæg har en ugyldig indholdstype: %s.

en: Post is set to noindex.
da_DK: Indlæg er sat til noindex.

en: Post month
da_DK: Indlæg måned

en: Post type (plural)
da_DK: Indlægstype (flertal)

en: Post type (singular)
da_DK: Indlægstype (ental)

en: Post year
da_DK: Indlæg år

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Posts %1$swithout%2$s a focus keyphrase
da_DK: Indlæg %1$suden%2$s en fokussøgefrase

en: Posts list
da_DK: Liste over indlæg

en: Posts list navigation
da_DK: Navigering for liste over indlæg

en: Posts that should not show up in search results
da_DK: Indlæg, der ikke skal vises i søgeresultater

en: Posts with the SEO score: %s
da_DK: Indlæg med SEO-scoren: %s

en: Prefix for Archive breadcrumbs
da_DK: Præfiks for arkiv-brødkrummer

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
da_DK: Præfiks for søgeside-brødkrummer

en: Prefix for archive pages:
da_DK: Præfiks for arkivsider:

en: Prefix for breadcrumbs:
da_DK: Præfiks for brødkrummer:

en: Prefix for search result pages:
da_DK: Præfiks for søgeresultatssider:

en: Prefix for the breadcrumb path
da_DK: Præfiks for brødkrummestien

en: Premium support
da_DK: Premium-support

en: Prep time
da_DK: Forberedelsestid

en: Preview
da_DK: Forhåndsvisning

en: Preview &#8220;%s&#8221;
da_DK: Forhåndsvis &#8220;%s&#8221;

en: Preview as:
da_DK: Forhåndsvis som:

en: Preview your page in Facebook and Twitter
da_DK: Forhåndsvis din side på Facebook eller Twitter

en: Price
da_DK: Pris

en: Primary
da_DK: Primær

en: Primary %s
da_DK: Primær %s

en: Primary category
da_DK: Primær kategori

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new sites.
da_DK: Indstillinger med betydning for privatliv (FB-admins og lignende), temaspecifikke (omskrivning af titel) og nogle få meget websitespecifikke indstillinger vil ikke blive importeret til nye sites.

en: Problems
da_DK: Problemer

en: Profile Page
da_DK: Profilside

en: Prominent words
da_DK: Fremtrædende ord

en: Publication date
da_DK: Udgivelsesdato

en: QA Page
da_DK: Spørgsmål og svar side

en: RSS feed settings
da_DK: RSS-feed-indstillinger

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
da_DK: Få bedre placering lokalt og i Google Maps, uden at komme til at svede!

en: Rank better with synonyms & related keyphrases
da_DK: Opnå bedre placering med synonymer og relaterede søgefraser

en: Rank with articles you want to rank with
da_DK: Ranger med artikler, du vil rangere med

en: Rating
da_DK: Anmeldelse

en: Rating: %s
da_DK: Bedømmelse: %s

en: Read more about Schema.
da_DK: Læs mere om skema.

en: Read more about how %s works.
da_DK: Læs mere om, hvordan %s virker.

en: Read more about how internal linking can improve your site structure.
da_DK: Læs mere om, hvordan interne links kan forbedre dit sites struktur.

en: Read more about keyphrase tracking with Wincher
da_DK: Læs mere om sporing af nøglesætninger med Wincher

en: Read more like this on our SEO blog
da_DK: Læs mere som dette på vores SEO-blog

en: Read our %1$sultimate guide to keyword research%2$s to learn more about keyword research and keyword strategy.
da_DK: Læs vores %1$sultimative guide til søgeordsresearch%2$s for at lære mere om søgeordsresearch og søgeordsstrategier.

en: Read why XML Sitemaps are important for your site.
da_DK: Læs, hvorfor XML-sitemaps er vigtige for dit site.

en: Readability
da_DK: Læsbarhed

en: Readability analysis
da_DK: Læsbarhedsanalyse

en: Readability analysis:
da_DK: Læsbarhedsanalyse:

en: Readability score
da_DK: Læsbarheds-score

en: Readability: %s
da_DK: Læsbarhed: %s

en: Real Estate Listing
da_DK: Boligsalgsliste

en: Receive best-practice tips and learn how to rank on search engines
da_DK: Modtag tips til bedste praksis, og lær hvordan du rangerer på søgemaskiner

en: Received internal links
da_DK: Modtagne interne links

en: Recipe cooking time
da_DK: Opskriftens tilberedningstid

en: Recipe description
da_DK: Opskrift beskrivelse

en: Recipe ingredient(s)
da_DK: Opskrift ingrediens(er)

en: Recipe instructions
da_DK: Opskriftsinstruktionerne

en: Recipe prep time
da_DK: Opskriftens forberedelsestid

en: Redirect attachment URLs to the attachment itself?
da_DK: Viderestil URL&#39;er for vedhæftede filer til de vedhæftede filer selv?

en: Redirect manager
da_DK: Viderestillings-administrator

en: Regular
da_DK: Normal

en: Related keyphrase
da_DK: Relateret søgeordsfrase

en: Related keyphrases
da_DK: Relaterede søgeordsfraser

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove highlight from the text
da_DK: Fjern fremhævelser fra teksten

en: Remove image
da_DK: Fjern billede

en: Remove keyphrase
da_DK: Fjern søgefrase

en: Remove marks in the text
da_DK: Fjern markeringer i teksten

en: Remove the categories prefix?
da_DK: Fjern kategoripræfikser

en: Removes the focus keyphrase section from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
da_DK: Fjerner søgeordsfanen fra metaboksen og deaktiverer alle SEO-relaterede forslag.

en: Removes the readability analysis section from the metabox and disables all readability-related suggestions.
da_DK: Fjerner fanen læsbarhed fra metaboksen og deaktiverer alle forslag relateret til læsbarhed.

en: Renew %s
da_DK: Forny %s

en: Renew your subscription
da_DK: Forny dit abonnement

en: Renew your subscription of %s
da_DK: Forny dit abonnement på %s

en: Replace image
da_DK: Erstat billede

en: Replaced with a custom taxonomies description
da_DK: Erstattes med en brugerdefineret taksonomis beskrivelse

en: Replaced with a posts custom field value
da_DK: Erstattet med et indlægs brugerdefineret felts værdi

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
da_DK: Erstattet med et indlæg brugerdefinerede taksonomier, kommasepareret.

en: Replaced with the category description
da_DK: Erstattes med kategori-beskrivelsen

en: Replaced with the content type plural label
da_DK: Erstattes med indholdstypens flertalslabel

en: Replaced with the content type single label
da_DK: Erstattes med indholdstypens entalslabel

en: Replaced with the current date
da_DK: Erstattes med den nuværende dato

en: Replaced with the current day
da_DK: Erstattes med den aktuelle dag

en: Replaced with the current month
da_DK: Erstattes med den nuværende måned

en: Replaced with the current page number
da_DK: Erstattes med det nuværende sidetal

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
da_DK: Erstattet af det nuværende sidenummer med kontekst (dvs.: side 2 af 4)

en: Replaced with the current page total
da_DK: Erstattes med det nuværende totale antal sider

en: Replaced with the current search phrase
da_DK: Erstattes med den nuværende søgning

en: Replaced with the current tag/tags
da_DK: Erstattes med det/de nuværende tag/tags

en: Replaced with the current year
da_DK: Erstattes med det nuværende år

en: Replaced with the date of the post/page
da_DK: Erstattes med datoen for indlægget/siden

en: Replaced with the day the post was published
da_DK: Erstattet med den dag, hvor indlægget blev udgivet

en: Replaced with the first name of the author
da_DK: Erstattet med forfatterens fornavn

en: Replaced with the last name of the author
da_DK: Erstattet med forfatterens efternavn

en: Replaced with the month the post was published
da_DK: Erstattet med den måned, indlægget blev udgivet

en: Replaced with the normal title for an archive generated by WordPress
da_DK: Erstattet med den normale titel for et arkiv genereret af WordPress

en: Replaced with the permalink
da_DK: Erstattet med permalinket

en: Replaced with the post categories (comma separated)
da_DK: Erstattes med indlæggets kategorier (komma-separeret)

en: Replaced with the post content
da_DK: Erstattet med indlæggets indhold

en: Replaced with the post/page ID
da_DK: Erstattes med indlæggets/sidens ID

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
da_DK: Erstattes med indlæggets/sidens forfatter-beskrivelse

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
da_DK: Erstattes med indlæggets/sidens forfatter-kaldenavn

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
da_DK: Erstattet med indlæg-/sideuddrag (eller auto-genereret hvis det ikke eksisterer)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
da_DK: Erstattet med indlægs-/sideuddrag (uden auto-generation)

en: Replaced with the post/page modified time
da_DK: Erstattes med indlæggets/sidens ændringsdato

en: Replaced with the posts focus keyphrase
da_DK: Erstattet med indlæggets fokusnøgleord

en: Replaced with the primary category of the post/page
da_DK: Erstattet med den primære kategori for indlægget/siden

en: Replaced with the slug which caused the 404
da_DK: Erstattet med den korte titel, som forårsagede 404

en: Replaced with the tag description
da_DK: Erstattes med tag-beskrivelsen

en: Replaced with the term ancestors hierarchy
da_DK: Erstattet med et hierarki for termers slægtninge

en: Replaced with the term description
da_DK: Erstattes med term-beskrivelsen

en: Replaced with the term name
da_DK: Erstattes med term-navnet

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
da_DK: Erstattes med titlen på forælderen til den nuværende side

en: Replaced with the title of the post/page
da_DK: Erstattes med titlen på indlægget/siden

en: Replaced with the year the post was published
da_DK: Erstattet med det år, indlægget blev udgivet

en: Report
da_DK: Rapport

en: Request URL
da_DK: Anmodningsurl

en: Request method
da_DK: Anmodningsmetode

en: Request method %1$s is not valid.
da_DK: Forespørgselsmetoden %1$s er ikke gyldig.

en: Required by %s
da_DK: Kræves af %s

en: Response
da_DK: Svar

en: Restore Site
da_DK: Gendan site

en: Restore site to defaults
da_DK: Gendan websted til standardindstillinger

en: Return to your %s
da_DK: Gå tilbage til dit %s

en: Revise this step
da_DK: Revider dette trin

en: Rewrite titles
da_DK: Omskriv titler

en: Right angle quotation mark
da_DK: Højre dobbel citations-vinkel

en: SEO Settings
da_DK: SEO-indstillinger

en: SEO Title
da_DK: SEO titel

en: SEO analysis
da_DK: SEO-analyse

en: SEO analysis:
da_DK: SEO analyse:

en: SEO data optimization complete
da_DK: SEO-dataoptimering afsluttet

en: SEO data optimization is disabled for non-production environments.
da_DK: SEO-dataoptimering er deaktiveret for ikke-produktionsmiljøer.

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
da_DK: SEO-problem: Det fremhævede billede skal være mindst 200 x 200 pixels for at kunne bruges af Facebook og andre sociale mediesites.

en: SEO performance
da_DK: SEO præstation

en: SEO score
da_DK: SEO-score

en: SEO title
da_DK: SEO-titel

en: SEO title preview
da_DK: Preview af SEO-titel

en: SEO title preview:
da_DK: Preview af SEO-titel:

en: SEO workouts
da_DK: SEO øvelser

en: Satirical Article
da_DK: Satirisk artikel

en: Save
da_DK: Gem

en: Save all
da_DK: Gem alle

en: Save and continue
da_DK: Gem og fortsæt

en: Save changes
da_DK: Gem ændringer

en: Save changes to %s
da_DK: Gem ændringerne i %s

en: Saved!
da_DK: Gemt!

en: Schema
da_DK: Skema

en: Schema analysis:
da_DK: Skemaanalyse:

en: Schema settings
da_DK: Skemaindstillinger

en: Scholarly Article
da_DK: Forskningsartikel

en: Scroll to see the preview content.
da_DK: Scroll for at se preview-indholdet.

en: Scroll to see the table content.
da_DK: Scroll for at se tabelindholdet.

en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
da_DK: Integrer WooCommerce med %1$s helt transparent og få ekstra funktioner!

en: Search Appearance
da_DK: Visning af søgeresultater

en: Search Console
da_DK: Søgekonsol

en: Search Results Page
da_DK: Søgeresultater side

en: Search engines and other websites can still send traffic to your deleted post.
da_DK: Søgemaskiner og andre websteder kan stadig sende trafik til dit slettede indlæg.

en: Search engines should ignore this link (mark as %1$snofollow%2$s)%3$s
da_DK: Søgemaskiner bør ignorere dette link (marker som %1$snofollow%2$s)%3$s

en: Search pages
da_DK: Søge sider

en: Search phrase
da_DK: Søgefrase

en: Security: no advanced or schema settings for authors
da_DK: Sikkerhed: ingen avancerede eller skemaindstillinger til forfattere

en: See the XML sitemap.
da_DK: Vis XML-sitemap.

en: See who contributed to %1$s.
da_DK: Læs, hvem der har bidraget til %1$s.

en: Select a user...
da_DK: Vælg en bruger...

en: Select country
da_DK: Vælg land

en: Select image
da_DK: Vælg billede

en: Select the primary %s
da_DK: Vælg den primære %s

en: Separator between breadcrumbs
da_DK: Seperator imellem brødkrummer

en: Serves #
da_DK: Portioner #

en: Serving local customers?
da_DK: Rettet mod lokale kunder?

en: Set the essential %s settings in a few steps.
da_DK: Indstil de væsentlige %s-indstillinger med nogle få trin.

en: Set up automated actions when you publish or update your content. By connecting %1$s with %2$s, you can easily send out your published posts to any of its 2000+ destinations, such as Twitter, Facebook and more.
da_DK: Indstil automatiserede handlinger, når du udgiver eller opdaterer dit indhold. Ved at forbinde %1$s med %2$s kan du nemt sende dine offentliggjorte indlæg til en af dens 2000+ destinationer, såsom Twitter, Facebook og meget mere.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings Updated.
da_DK: Indstillinger opdateret.

en: Settings could not be imported:
da_DK: Indstillingerne kunne ikke importeres:

en: Settings for %s archive
da_DK: Indstillinger for arkivet %s

en: Settings saved.
da_DK: Indstillinger gemt.

en: Settings successfully imported.
da_DK: Indstillingerne er importeret succesfuldt.

en: Seven months ago
da_DK: Syv måneder siden

en: Share your post!
da_DK: Del dit indlæg!

en: Shopping data preview:
da_DK: Eksempel på shoppingdata:

en: Should search engines follow links on this %1$s?
da_DK: Skal søgemaskiner følge links for denne %1$s?

en: Should search engines follow links on this %s
da_DK: Skal søgemaskiner følge links for denne %s

en: Show %s in search results?
da_DK: Vis %s i søgeresultater?

en: Show All Content Types
da_DK: Vis alle indholdstyper

en: Show Blog page
da_DK: Vis blogside

en: Show SEO settings for %1$s?
da_DK: Vis SEO-indstillinger for %1$s

en: Show blog page in breadcrumbs
da_DK: Vis blogside i brødkrummestien

en: Show debug information
da_DK: Vis debug information

en: Show results for:
da_DK: Vis resultater for:

en: Show this item.
da_DK: Vis dette element.

en: Show your videos in Google Videos
da_DK: Vis dine videoer i Google-videoer

en: Showing step items as an ordered list.
da_DK: Vis trinelementer som en sorteret liste.

en: Showing step items as an unordered list
da_DK: Vis trinelementer som en usorteret liste

en: Sign up for the Yoast newsletter!
da_DK: Tilmeld dig Yoasts nyhedsbrev!

en: Sign up!
da_DK: Tilmelde!

en: Single %s settings
da_DK: Indstillinger for enkelt %s

en: Site Admins (default)
da_DK: Side Administratorer

en: Site ID
da_DK: Websted-ID

en: Site representation
da_DK: Repræsentation af webstedet

en: Site title
da_DK: Sitetitel

en: Site with ID %d not found.
da_DK: Site med id&#39;et %d ikke fundet.

en: Six months ago
da_DK: Seks måneder siden

en: Skip%s
da_DK: Spring over%s

en: Slug
da_DK: Korttitel

en: Slug preview:
da_DK: Preview af korttitel:

en: Small tilde
da_DK: Lille tilde

en: Social Media Posting
da_DK: Sociale medier indlæg

en: Social description
da_DK: Social beskrivelse

en: Social image
da_DK: Socialt billede

en: Social media preview
da_DK: Preview af sociale medier

en: Social previews
da_DK: Sociale previews

en: Social profiles
da_DK: Sociale profiler

en: Social settings
da_DK: Indstillinger for sociale medier

en: Social title
da_DK: Social titel

en: Something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please %1$sre-start the process%2$s.
da_DK: Noget er gået galt, og vi kunne ikke fuldføre optimeringen af dine SEO-data. %1$sstart processen igen%2$s.

en: Something went wrong while tracking the ranking position(s) of your page. Please try again later.
da_DK: Noget gik galt under sporing af rangeringsposition(er) på din side. Prøv igen senere.

en: Something went wrong. Please reload the page.
da_DK: Noget gik galt. Genindlæs venligst siden.

en: Sorry, there's no data available for that keyphrase/country combination.
da_DK: Der er desværre ingen tilgængelige data for den pågældende kombination af nøglefraser/lande.

en: SoundCloud profile URL
da_DK: SoundCloud-profil URL

en: Special pages
da_DK: Specialsider

en: Start SEO data optimization
da_DK: Start SEO-dataoptimering

en: Start configuration workout!
da_DK: Start konfigurationstræning!

en: Start ranking better for your videos
da_DK: Begynd at ranke bedre med dine videoer

en: Start workout!
da_DK: Start træning!

en: Status code
da_DK: Statuskode

en: Stay up-to-date with the latest SEO news
da_DK: Hold dig opdateret med de seneste SEO-nyheder

en: Step 1: Create a backup
da_DK: Trin 1: Opret en backup

en: Step 2: Import
da_DK: Trin 2: Importer

en: Step 3: Check your data
da_DK: Trin 3: Tjek dine data

en: Step 4: Do the configuration workout
da_DK: Trin 4: Udfør konfigurationstræningen

en: Step 5: Clean up
da_DK: Trin 5: Ryd op

en: Stop SEO data optimization
da_DK: Stop SEO-dataoptimering

en: Stop losing customers to other local businesses
da_DK: Hold op med at miste kunder til andre lokale forretninger

en: Structured Data
da_DK: Strukturerede data

en: Success: %s
da_DK: Succes: %s

en: Summary
da_DK: Resume

en: Summary with large image
da_DK: Resume med stort billede

en: Super Admins only
da_DK: Kun Super Admins

en: Superfast internal linking suggestions
da_DK: Lynhurtige forslag til interne links

en: Synonyms & related keyphrases
da_DK: Synonymer og relaterede søgefraser

en: Tag description
da_DK: Tagbeskrivelse

en: Take note:
da_DK: Bemærk:

en: Taxonomies
da_DK: Taksonomier

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for content types
da_DK: Taksonomi at vise i brødkrummer for indholdstyper

en: Tech Article
da_DK: Teknikartikel

en: Tell Google what kind of site you have and increase the chance it gets features in a Google Knowledge Panel. Select ‘Organization’ if you are working on a site for a business or an organization. Select ‘Person’ if you have, say, a personal blog.
da_DK: Fortæl Google, hvilken slags websted du har, og øg chancen for, at det får funktioner i et Google Knowledge Panel. Vælg 'Organisation', hvis du arbejder på et websted for en virksomhed eller en organisation. Vælg 'Person', hvis du f.eks. har en personlig blog.

en: Ten months ago
da_DK: Ti måneder siden

en: Term description
da_DK: Termbeskrivelse

en: Term hierarchy
da_DK: Hierarki for termer

en: Term is set to noindex.
da_DK: Term er sat til noindex.

en: Term title
da_DK: Termtitel

en: Text link counter
da_DK: Tekstlinktæller

en: Thanks! Please click the link in the email we just sent you to confirm your newsletter subscription.
da_DK: Tak! Klik venligst på linket i den e-mail, vi netop har sendt til dig, for at bekræfte dit nyhedsbrevstilmelding.

en: That email address has already been subscribed.
da_DK: Denne e-mailadresse er allerede blevet tilmeldt.

en: That is not a valid email address. Check your email address and try again.
da_DK: Det er ikke en gyldig e-mailadresse. Tjek din e-mailadresse, og prøv igen.

en: That means that the form and information below is disabled, and not used.
da_DK: Det betyder at formularen og informationerne nedenfor er deaktiverede og ikke bruges.

en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
da_DK: %1$s&#39;s menu i kontrolbjælken rummer en række nyttige links til tredjeparts-værktøjer, der kan analysere sider, og gør det let at se, om du har nye notifikationer.

en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
da_DK: Installationen af pluginnet %1$s er ikke færdiggjort. Se venligst %2$sinstallationsvejledningen%3$s.

en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
da_DK: %1$s-pluginnet kan forårsage problemer, når de anvendes sammen med %2$s.

en: The %s importer functionality uses temporary database tables. It seems your WordPress install does not have the capability to do this, please consult your hosting provider.
da_DK: %s&#39; importfunktioner bruger midlertidige databaser. Det ser ud, som om din WordPress-installation ikke giver mulighed for dette. Kontakt venligst din udbyder.

en: The %s integration offers suggestions and insights for keywords related to the entered focus keyphrase.
da_DK: Den %s integration giver forslag og indsigt i nøgleord relateret til den indtastede fokusnøgleordsfrase.

en: The %s integration offers the option to track specific keyphrases and gain insights in their positions.
da_DK: %s integrationen giver mulighed for at spore specifikke søgesætninger og få indsigt i deres positioner.

en: The SEO analysis offers suggestions to improve the SEO of your text.
da_DK: SEO-analyse kommer med forslag til, hvordan du forbedrer din teksts SEO.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
da_DK: Udvidelsen Standard PHP Library  (SPL) ser ikke ud til at være tilgængelig. Bed din webhost om at aktivere den.

en: The URL that this page should redirect to.
da_DK: URL'en som denne side skal viderestille til

en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to remove posts from the search results or change the canonical. The settings in the schema tab allows a user to change schema meta data for a post. These are things you might not want any author to do. That's why, by default, only editors and administrators can do this. Setting to "%2$s" allows all users to change these settings.
da_DK: Den avancerede sektion i %1$s metaboks lader en bruger fjerne indlæg fra søgeresultaterne eller ændre den kanoniske URL. Indstillingen under skemafanebladet tillader en bruger at ændre skema metadata for et indlæg. Det er ikke noget, du ønsker, alle forfattere skal kunne gøre. Derfor er det som standard kun redaktører og administratorer, der kan gøre det. Indstillingen "%2$s" lader alle brugere ændre disse indstillinger.

en: The browser you are currently using is unfortunately rather dated. Since we strive to give you the best experience possible, we no longer support this browser. Instead, please use %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s or %3$sMicrosoft Edge%4$s.
da_DK: Browseren du benytter i øjeblikket er desværre ret forældet. Da vi efterstræber at give den bedst mulige oplevelse, understøtter vi ikke længere denne browser. Brug i stedet  %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s eller %3$sMicrosoft Edge%4$s.

en: The canonical URL that this page should point to. Leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
da_DK: Den kanoniske webadresse, som denne side skal pege på. Efterlad den tom, hvis permanent link skal bruges som standard. %1$sKanoniske adresser på tværs af domæner%2$s understøttes også.

en: The cornerstone approach
da_DK: Hjørnestenstilgang

en: The cornerstone content feature lets you to mark and filter cornerstone content on your website.
da_DK: Hjørnestensindhold-funktionen lader dig vælge og filtrere hjørnestensindhold på dit websted.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
da_DK: Standardblogindstillingerne skal være den numerisk blog-ID på den blog, du ønsker at bruge som standard.

en: The default card type to use
da_DK: Korttype til brug som standard

en: The file size of the uploaded image is too large for %s. File size must be less than %s.
da_DK: Filstørrelsen på den uploadede fil er for stor til %s. Filstørrelsen skal være mindre end %s.

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
da_DK: Filterudvidelsen er ikke tilgængelig. Bed venligst din webudbyder om at aktivere den.

en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
da_DK: Den første rigtige alt-i-en SEO-løsning for WordPress, inklusiv analyse af siders indhold, XML-sitemaps og meget mere.

en: The following words occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on. If the words differ a lot from your topic, you might want to rewrite your content accordingly.
da_DK: De følgende ord og kombinationer af ord forekommer oftest i indholdet. De giver dig en fornemmelse af, hvad dit indhold koncentrerer sig om. Hvis ordene adskiller sig ret meget fra dit emne, skulle du omskrive dit indhold.

en: The form contains %1$s error. %2$s | The form contains %1$s errors. %2$s
da_DK[0]: Formularen indeholder %1$s fejl. %2$s
da_DK[1]: Formularen indeholder %1$s fejl. %2$s

en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s and %s.
da_DK: Formatet af det uploadede billede er ikke understøttet. De understøttede formater er:  %s, %s og %s.

en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s, %s and %s.
da_DK: Formatet af det uploadede billede er ikke understøttet. De understøttede formater er: %s, %s, %s og %s.

en: The ingredients used in the recipe, e.g. sugar, flour or garlic.
da_DK: De ingredienser, der anvendes i opskriften, f.eks. sukker, mel eller hvidløg.

en: The links columns show the number of articles on this site linking %3$sto%4$s this article and the number of URLs linked %3$sfrom%4$s this article. Learn more about %1$show to use these features to improve your internal linking%2$s, which greatly enhances your SEO.
da_DK: Kolonnen med links viser antallet af artikler, der linker %3$stil%4$s denne artikel og antallet af URLer, der linker %3$sfra%4$s denne artikel. Lær mere om %1$shvordan du bruger disse funktioner til at forbedre din interne links%2$s, hvilket forbedrer din SEO betydeligt.

en: The number of headers and header labels don't match.
da_DK: Antallet af overskrifter og overskriftsetiketter stemmer ikke overens.

en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
da_DK: Pluginnet %2$s ændrer dit sites outpunkt, men på en måde, som skelner mellem søgemaskiner og normale bruger, en proces, der kaldes tilsløring (cloaking). Vi opfordrer indtrængende til, at du deaktiverer det.

en: The post %1$s appeared first on %2$s.
da_DK: Indlægget %1$s blev først udgivet på %2$s.

en: The post could not be found.
da_DK: Indlægget blev ikke fundet.

en: The premium version of %1$s with more features & support.
da_DK: Premium-udgaven af %1$s med flere funktioner og support.

en: The readability analysis offers suggestions to improve the structure and style of your text.
da_DK: Læsbarhedsanalysen kommer med forslag til, hvordan du kan forbedre din teksts struktur og stil.

en: The request to Ryte returned an error.
da_DK: Anmodningen til Ryte gav en fejl

en: The separator defined in your theme's %s tag.
da_DK: Separatoren defineret i dit temas %s-tag.

en: The settings on this page allow you to specify what the default search appearance should be for any type of content you have. You can choose which content types appear in search results and what their default description should be.
da_DK: Indstillingerne på denne side giver dig mulighed for at angive, hvordan søgeresultaterne skal vises som standard for enhver type indhold, du har. Du kan vælge, hvilke indholdstyper der vises i søgeresultater, og hvad deres standardbeskrivelse skal være.

en: The site's name
da_DK: Sidens navn

en: The site's tagline
da_DK: Websitets taglinje

en: The social appearance settings for archives require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
da_DK: Indstillingerne for det sociale udseende for arkiver kræver Open Graph-metadata (som i øjeblikket er deaktiveret). Du kan aktivere dette i indstillingerne for %1$s'Social' under fanen 'Facebook'%2$s.

en: The social appearance settings for content types require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
da_DK: Indstillingerne for socialt udseende for indholdstyper kræver Open Graph-metadata (som i øjeblikket er deaktiveret). Du kan aktivere dette i indstillingerne for %1$s'Social' under fanen 'Facebook'%2$s.

en: The social appearance settings for taxonomies require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
da_DK: Indstillingerne for det sociale udseende for taksonomier kræver Open Graph-metadata (som i øjeblikket er deaktiveret). Du kan aktivere dette i indstillingerne for %1$s'Social' under fanen 'Facebook'%2$s.

en: The social appearance settings for your homepage require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
da_DK: Indstillingerne for det sociale udseende på din startside kræver Open Graph-metadata (som i øjeblikket er deaktiveret). Du kan aktivere dette i indstillingerne for %1$s'Social' under fanen 'Facebook'%2$s.

en: The social homepage settings have been moved to the %1$s‘Search appearance’ settings under the ‘General’ tab%2$s.
da_DK: Indstillingerne for den sociale hjemmeside er blevet flyttet til indstillingerne for %1$s 'Søg efter udseende' under fanen 'Generelt%2$s.

en: The steps of making the recipe, in the form of an ordered list with HowToStep and/or HowToSection items.
da_DK: Trinene til at lave opskriften i form af en ordnet liste med HowToStep og/eller HowToSection-elementer.

en: The submitted value was: %s
da_DK: Den indtastede værdi var: %s

en: The term could not be found.
da_DK: Udtrykket blev ikke fundet.

en: The term is considered invalid. The following reason was given by WordPress: %s
da_DK: Udtrykket betragtes som ugyldigt. Følgende grund blev givet af WordPress: %s

en: The text link counter feature is not working as expected
da_DK: Tekstlink tællefunktionen virker ikke som forventet

en: The text link counter helps you improve your site structure.
da_DK: Tekstlink-tælleren hjælper dig med at forbedre din sides struktur.

en: The text link counter helps you improve your site structure. %1$sFind out how the text link counter can enhance your SEO%2$s.
da_DK: Tekstlink tælleren hjælper med at forbedre dit websteds struktur. %1$sFind ud af hvordan tekstlink tælleren kan forbedre din SEO%2$s.

en: The text link counter is working as expected
da_DK: Tekstlink tælleren virker som forventet

en: The time it takes to actually cook the dish.
da_DK: Den tid det tager at tilberede retten.

en: The time it takes to prepare the items to be used in the instructions.
da_DK: Den tid det tager at bruge enkeltelementerne i vejledningen.

en: There is a new notification. | There are new notifications.
da_DK[0]: Der er en ny notifikation.
da_DK[1]: Der er nye notifikationer.

en: These are settings for the %1$s plugin by %2$s
da_DK: Der er indstillinger til %1$s plugin af %2$s

en: These are the image, title and description used when a link to your homepage is shared on social media.
da_DK: Dette er det billede, den titel og den beskrivelse, der bruges, når et link til din hjemmeside deles på sociale medier.

en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
da_DK: Disse sider vil være markeret med %s som standard, så de vil aldrig dukke op i søgeresultaterne.

en: This %1$s REST API endpoint gives you all the metadata you need for a specific URL. This will make it very easy for headless WordPress sites to use %1$s for all their SEO meta output.
da_DK: Dette %1$s REST API endpoint giver dig alle de metadata du har brug for til en specifik URL. Dette vil gøre det meget enkelt for "headless" WordPress websteder at bruge %1$s til at præsentere alt deres SEO meta.

en: This adds an author byline and reading time estimate to the article’s snippet when shared on Slack.
da_DK: Dette føjer en forfatterkreditering og et læsetidsestimat til artiklens uddrag, når det deles på Slack.

en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. You can be either an organization, or a person.
da_DK: Disse data vises som metadata på dit websted. Det er hensigten, at de skal vises på %1$sGoogles Knowledge Graph%2$s. Du kan være enten et firma eller en person.

en: This feature has been disabled by the network admin.
da_DK: Denne funktion er deaktiveret af netværkets administrator.

en: This feature has been disabled since subsites never send tracking data.
da_DK: Denne funktion er deaktiveret, da underordnede websteder aldrig sender sporingsdata.

en: This feature includes and replaces the Text Link Counter and Internal Linking Analysis
da_DK: Denne funktion omfatter og erstatter tekstlinktælleren og analysen af intern linkning

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
da_DK: Denne funktion bruges til automatisk at tilføje indhold til dit RSS-feed. Mere specifikt skal det bruges til at tilføje links tilbage til din blog og dine blogindlæg, så »dumb scrapers« (søgemaskiner, der hugger dine indlæg. o.a.) automatisk tilføjer disse links også. Det hjælper søgemaskiner med at identificere dig som den oprindelige kilde til indholdet.

en: This helps search engines understand your website and your content. You can change some of your settings for this page below.
da_DK: Dette hjælper søgemaskiner til at forstå dit websted og dets indhold. Du kan ændre nogle af dine indstillinger for denne side herunder.

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
da_DK: Dette billede bruges, hvis indlægget/siden, som deles, ikke indeholder billeder.

en: This is a sponsored link or advert (mark as %1$ssponsored%2$s)%3$s
da_DK: Dette er et sponsoreret link eller en reklame (marker som %1$ssponsoreret%2$s)%3$s

en: This is what shows in the search results when people find your homepage. This means this is probably what they see when they search for your brand name.
da_DK: Dette vises i søgeresultaterne, når man finder din hjemmeside. Det er formentlig, hvad man ser, når man søger efter navnet på dit brand.

en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
da_DK: Dette skal være en eksisterende blog. Bloggen %s findes ikke eller er blevet markeret som slettet.

en: This overview only shows you keyphrases added to Yoast SEO. There may be other keyphrases added to your %s.
da_DK: Denne oversigt viser dig kun nøglesætninger tilføjet til Yoast SEO. Der kan være tilføjet andre søgesætninger til din %s.

en: This tab allows you to selectively disable %1$s integrations with third-party products for all sites in the network. By default all integrations are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle an integration on or off for their site. When you disable an integration here, site admins will not be able to use that integration at all.
da_DK: Under denne fane kan du selektivt deaktivere %1$s integrationer med tredjepartsprodukter for alle websteder i netværket. Som standard er alle integrationer aktiveret, hvilket gør det muligt for webstedsadministratorer selv at vælge, om de vil slå en integration til eller fra for deres websted. Når du deaktiverer en integration her, kan webstedsadministratorer slet ikke bruge denne integration.

en: This tab allows you to selectively disable %s features for all sites in the network. By default all features are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle a feature on or off for their site. When you disable a feature here, site admins will not be able to use that feature at all.
da_DK: Dette faneblad tillader dig at deaktivere %s funktioner for alle websteder i netværket. Som standard er de aktiverede, så det enkelte websted administrator kan vælge at aktivere en funktion eller ej. Hvis du deaktiverer en funktion her, vil ingen administrator have adgang til denne funktion.

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
da_DK: Dette værktøj gør det muligt hurtigt at ændre vigtige filer i relation til din SEO, så som din robots.txt, og hvis du har en, din .htaccess-fil.

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
da_DK: Dette værktøj gør det muligt hurtigt at ændre overskrifter og beskrivelser af dine indlæg og sider uden at skulle ind og redigere hver side manuelt.

en: This will import the post metadata like SEO titles and descriptions into your %1$s metadata. It will only do this when there is no existing %1$s metadata yet. The original data will remain in place.
da_DK: Dette vil importere metadata fra indlæg så som SEO-titler og beskrivelser og indsætte i dine %1$s-metadata. Det vil kun ske, når der ikke er nogen eksisterende %1$s-metadata endnu. De oprindelige data forbliver uændret.

en: This workout step is currently disabled, because you're not running the latest version of Yoast SEO Premium. Please update to the latest version (at least %1$s).
da_DK: Dette træningstrin er i øjeblikket deaktiveret, fordi du ikke kører den nyeste version af Yoast SEO Premium. Opdater venligst til den seneste version (mindst %1$s).

en: Three months ago
da_DK: Tre måneder siden

en: Time needed:
da_DK: Tidsforbrug:

en: Title
da_DK: Titel

en: Title Separator
da_DK: Titel-separator

en: Title separator symbol
da_DK: Symbol for titelseparator

en: Title to use for Author page
da_DK: Titel til forfatter-side

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
da_DK: Titel, der skal bruge for denne side i brødkrummestier

en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
da_DK: For at %1$sbekræfte dit site hos Pinterest%2$s, tilføj metatagget her:

en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
da_DK: For at kunne viderestille og løse dette problem, har du brug for %1$s. Du kan købe pluginnet, inklusiv et års support og opdateringer, på %2$s.

en: To change the social accounts used for your site, update the details for %1$s.
da_DK: For at ændre de sociale konti, der er brugt for sit websted, opdater detaljerne for %1$s.

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter your site social profiles data below.
da_DK: For at lade søgemaskiner vide, hvilke sociale profiler er knyttet til dette site, skal du indtaste dine sociale profiler nedenfor.

en: To make your site represent a Company or Organization go to %1$sSearch Appearance%2$s and set Organization or Person to "Organization".
da_DK: For at få dit websted til at repræsentere et firma eller organisation gå til %1$sSearch Appearance%2$s og sæt Virksomhed eller Person til "Virksomhed".

en: To provide the best experience for you, we need your permission to do the following things:
da_DK: For at give dig den bedste oplevelse skal vi have din tilladelse til at gøre følgende:

en: To unlock this feature please update %s to the latest version.
da_DK: Hvis du vil låse denne funktion op, skal du opdatere %s til den nyeste version.

en: To view your current crawl errors, %1$splease visit Google Search Console%2$s.
da_DK: For at se dine nuværende crawl-fejl, %1$sså besøg venligst Google Search Console%2$s.

en: Toggle %1$s's XML Sitemap
da_DK: Slå %1$s&#39;s XML-sitemap til/fra

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: Top performing keyphrases on your site
da_DK: Top præsterende søgesætninger på dit websted

en: Track SEO performance
da_DK: Spor SEO præstation

en: Track all keyphrases on this page
da_DK: Spor alle søgesætninger på denne side

en: Tracking
da_DK: Sporing

en: Tracking has already been enabled for one or more keyphrases of this page. Clicking the button below will enable tracking for all of its keyphrases.
da_DK: Sporing er allerede blevet aktiveret for en eller flere søgesætninger på denne side. Hvis du klikker på knappen nedenfor, aktiveres sporing af alle dets nøglesætninger.

en: Tracking the ranking position...
da_DK: Sporer ranking placering...

en: Trend
da_DK: Tendens

en: Truly optimize your site for a local audience with our %s plugin! Optimized address details, opening hours, store locator and pickup option!
da_DK: Få virkelig optimeret dit websted til lokale besøgende med vores %s plugin! Optimerede adresseoplysninger, åbningstider, butikslokalisering og afhentningsmuligheder!

en: Try to make shorter sentences to improve readability
da_DK: Prøv at lav kortere sætninger for at øge læsbarhed.

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability
da_DK: Prøv at lav kortere sætninger, og øh læsbarheden ved at benytte mindre vanskelige ord.

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
da_DK: Forsøger at lave en cachenøgle for sitemaps, men kombinationen af postfix og præfix giver for lidt plads til at gøre det. Du har formentlig sendt en forespørgsel om en side, som ligger langt uden for det forventede område.

en: Tumblr profile URL
da_DK: Tumblr-profil URL

en: Twelve months ago
da_DK: Tolv måneder siden

en: Twitter Username
da_DK: Twitter-brugernavn

en: Twitter preview
da_DK: Twitter forhåndsvisning

en: Twitter settings
da_DK: Twitter-indstillinger

en: Twitter username (without @)
da_DK: Twitter brugernavn (uden @)

en: Twitter usernames can only contain letters, numbers, and underscores. %s
da_DK: Twitter brugernavne kan kun indeholde bogstaver, numre og underscore. %s

en: Twitter uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Twitter.
da_DK: Twitter bruger Open Graph metadata lige som Facebook, så vær sikker på, at "Add Open Graph meta data"-indstillingen på Facebook-fanen er aktiveret, hvis du ønsker at optimere dit websted til Twitter.

en: Two months ago
da_DK: To måneder siden

en: Uncategorized
da_DK: Ikke kategoriseret

en: Unfortunately we cannot save changes to your SEO settings while you are working on a draft of an already-published %1$s. If you want to save your SEO changes, make sure to click 'Update', or wait to make your SEO changes until you are ready to update the %1$s.
da_DK: Desværre kan vi ikke gemme ændringer af dine SEO-indstillinger, mens du arbejder på et udkast til en allerede offentliggjort %1$s. Hvis du vil gemme dine SEO-ændringer, skal du sørge for at klikke på “Opdater” eller vente med at foretage dine SEO-ændringer, indtil du er klar til at opdatere %1$s.

en: Unlink
da_DK: Fjern link

en: Unlock with %s!
da_DK: Lås op med %s!

en: Unlock with Premium
da_DK: Lås op med Premium

en: Unordered list
da_DK: Usorteret liste

en: Update %s
da_DK: Updater %s

en: Update to the latest version of %s
da_DK: Opdater til den seneste version af %s

en: Updated %s
da_DK: Opdateret %s

en: Upgrade to %s
da_DK: Opgrader til %s

en: Upgrade your %s plan
da_DK: Opgrader din %s pakke

en: Upload Image
da_DK: Overfør billede

en: Upon saving, this setting will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched. | Upon saving, these settings will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched.
da_DK[0]: Når du gemmer, så vil denne indstilling blive anvendt på alle dine %1$s. %1$s der er sat op manuelt vil være uberørte.
da_DK[1]: Når du gemmer, så vil disse indstillinger blive anvendt på alle dine %1$s. %1$s der er sat op manuelt vil være uberørte

en: Url preview
da_DK: URL-forhåndsvisning

en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
da_DK: Brug af brødkrummefunktionen forklares i %1$sartiklen om implementering af brødkrummer i vores vidensbank%2$s.

en: Usage tracking
da_DK: Brugersporing

en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
da_DK: Brug %1$s-brødkrummer i stedet for dem genereret af %2$s

en: Use Image
da_DK: Benyt billede

en: User description
da_DK: Brugerbeskrivelse

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
da_DK: Ved at bruge denne formular kan du nulstille et website til standard-SEO-indstillinger.

en: Variable
da_DK: Variabel

en: Vertical bar
da_DK: Lodret streg

en: View
da_DK: Vis

en: View &#8220;%s&#8221;
da_DK: Vis &#8220;%s&#8221;

en: View other SEO workouts%1$s
da_DK: Se andre SEO-træning%1$s

en: Volume
da_DK: Lydstyrke

en: WARNING:
da_DK: ADVARSEL:

en: WP Page Title
da_DK: WP sidetitel

en: Wait for a week or so, until %1$s automatically processes most of your content in the background.
da_DK: Vent i en uges tid, indtil %1$s automatisk behandler det meste af dit indhold i baggrunden.

en: Want to learn SEO from Team Yoast? Check out our %1$s!
da_DK: Vil du lære SEO af team Yoast? Så tag et kik på %1$s!

en: Want to see how your content will look when it’s shared on %s?
da_DK: Vil du se, hvordan dit indhold vil se ud, når det deles på %s?

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
da_DK: Advarsel: Selvom du kan sætte metarobot-indstillinger her, er hele sitet sat til noindex i "privatlivsindstillingerne for hele sitet", så indstillingerne her vil ikke have nogen effekt.

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
da_DK: Advarsel: linket er indsat, men kan have fejl. Test det venligst.

en: Warning: the variable %1$s cannot be used in this template. See the %2$s for more info.
da_DK: Advarsel: variablen %1$s kan ikke bruges i denne skabelon. Se %2$s for yderligere info.

en: We could not find any relevant articles on your website that you could link to from your post.
da_DK: Vi kunne ikke finde nogen relevante artikler på dit websted, som du kan linke til i dit indlæg.

en: We estimate this could take a long time, due to the size of your site. As an alternative to waiting, you could:
da_DK: Vi vurderer, at dette vil tage lang tid, da dit websted er ret omfattende. Et alternativ til at vente kunne være:

en: We estimate this will take a couple of minutes.
da_DK: Vi vurderer, at dette vil tage et par minutter.

en: We estimate this will take less than a minute.
da_DK: Vi vurderer, at dette vil tage under et minut.

en: We have both free and premium online courses to learn everything you need to know about SEO.
da_DK: Vi har både gratis og premium onlinekurser, hvor du kan lære hvad du har brug for at vide om SEO.

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
da_DK: Vi har registreret følgende problemer, der påvirker dit websteds SEO.

en: We notice that you have installed WPML. To make sure your canonical URLs are set correctly, %1$sinstall and activate the Yoast SEO Multilingual add-on%2$s as well!
da_DK: Vi bemærker, at du har installeret WPML. Hvis du vil sikre dig, at dine kanoniske URL-adresser er indstillet korrekt, så %1$sinstaller og aktiver Yoast SEO Multilingual%2$s også!

en: We recommend you set this to Yes.
da_DK: Vi anbefaler dig at sætte det til ja.

en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. %2$sGo to your plugins overview to enable auto-updates for %1$s.%3$s
da_DK: Vi kan se, at du har aktiveret automatiske opdateringer til WordPress. Vi anbefaler, at du også gør dette for %1$s. På denne måde kan vi garantere, at WordPress og %1$s vil fortsætte med at køre problemfrit sammen. %2$s Gå til din oversigt over plugins for at aktivere automatiske opdateringer til %1$s. %3$s

en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. Please contact your network admin to enable auto-updates for %1$s.
da_DK: Vi kan se, at du har aktiveret automatiske opdateringer til WordPress. Vi anbefaler, at du også gør dette for %1$s. På denne måde kan vi garantere, at WordPress og %1$s vil fortsætte med at køre problemfrit sammen. Kontakt netværksadministratoren for at aktivere automatiske opdateringer til %1$s.

en: We've analyzed your post. Everything looks good. Well done!
da_DK: Vi har analyseret dit indlæg. Det ser fint ud. Godt gået!

en: We've analyzed your post. There is still room for improvement!
da_DK: Vi har analyseret dit indlæg. Der er stadig plads til forbedringer!

en: We've detected data from one or more SEO plugins on your site. Please follow the following steps to import that data:
da_DK: Vi har fundet data fra en eller flere SEO-plugins på dit websted. Følg nedenstående trin for at importere disse data:

en: We've encountered a problem trying to get related keyphrases. Please try again later.
da_DK: Vi er stødt på et problem med at forsøge at få relaterede søgeordsfraser. Prøv igen senere.

en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
da_DK: Vi har bemærket, at du har brugt %1$s i nogen tid; vi håber, du er begejstret det! Vi ville blive henrykt, hvis du kunne %2$sgive os en 5-stjernet bedømmelse på WordPress.org%3$s!

en: We've written an article about %1$show to use the SEO score and Readability score%2$s.
da_DK: Vi har skrevet en artikel om %1$shvordan du bruger SEO score and Læsvenlighed score%2$s.

en: Web Page
da_DK: Webside

en: Webmaster Tools
da_DK: Webmasterværktøjer

en: Webmaster Tools verification
da_DK: Webmaster Tools-bekræftelse

en: What type of page or content is this?
da_DK: Hvilken slags side eller indhold er dette?

en: When you click OK we will open our HelpScout beacon where you can find answers to your questions. This beacon will load our support data and also potentially set cookies.
da_DK: Når du klikker OK vil vi åbne vores HelpScout beacon, hvor du kan finde svar på dine spørgsmål. Dette hjælpeværkstøj vil indlæse vores supportdata og måske også lave nogle cookies.

en: When you upload media (an image or video for example) to WordPress, it doesn't just save the media, it creates an attachment URL for it. These attachment pages are quite empty: they contain the media item and maybe a title if you entered one. Because of that, if you never use these attachment URLs, it's better to disable them, and redirect them to the media item itself.
da_DK: Når du uploader mediefiler (fx et billede eller en video) i WordPress, gemmer det ikke kun mediefilen, men opretter en URL for vedhæftede filer for den. Disse sider med vedhæftede filer er ofte tomme: de indeholder mediefilen og muligvis en titel, hvis du har indtastet en. Hvis du aldrig bruger disse URL&#39;er, er det derfor bedre at deaktivere dem og viderestille til mediefilen.

en: Who should have access to the %1$s settings
da_DK: Hvem der skal have adgang til indstillingerne for %1$s

en: Wikipedia page about you
da_DK: Wikipedia-side om dig

en: With %1$s you can track the ranking position of your page in the search results based on your keyphrase(s). %2$s
da_DK: Med %1$s kan du spore placeringen af ​​din side i søgeresultaterne baseret på dine søgesætninger. %2$s

en: With %s, you can easily create such redirects.
da_DK: Med %s kan du nemt oprette denne slags viderestillinger.

en: Workouts
da_DK: Øvelser

en: Would you like to add a related keyphrase?
da_DK: Ønsker du at tilføje en relateret søgefrase?

en: Would you like to add another keyphrase?
da_DK: Ønsker du at tilføje endnu et søgeord?

en: Would you like to add keyphrase synonyms?
da_DK: Vil du gerne tilføje søgeordssynonymer?

en: Would you like to add more than one keyphrase?
da_DK: Vil du gerne tilføje flere end et søgeord?

en: Would you like to be able to add these related keyphrases to the %s analysis so you can optimize your content even further?
da_DK: Vil du gerne kunne føje disse relaterede søgeordsfraser til %s analyse, så du kan optimere dit indhold yderligere?

en: Written by
da_DK: Skrevet af

en: XML sitemaps
da_DK: XML-sitemaps

en: Yandex confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
da_DK: Yandex bekræftelseskoder kan kun indeholde bogstaver fra A to F, numre, bindestreger og underscore. %s

en: Yandex verification code
da_DK: Yandex-verifikationskode

en: Yes
da_DK: Ja

en: Yes, you can track my site data
da_DK: Ja, du kan spore mine webstedsdata

en: Yoast Breadcrumbs
da_DK: Yoast brødkrummer

en: Yoast SEO automatically describes your pages using schema.org
da_DK: Yoast SEO beskriver automatisk dine sider ved at bruge schema.org

en: Yoast respects your privacy. Read %1$sour privacy policy%2$s on how we handle your personal information.
da_DK: Yoast respekterer dit privatliv. Læs %1$sour privatlivspolitik%2$s om, hvordan vi håndterer dine personlige oplysninger.

en: You are not allowed to activate plugins.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at aktivere plugins.

en: You are not allowed to install plugins.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at installere plugins.

en: You are not allowed to modify unregistered network settings.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at ændre uregistrerede netværksindstillinger.

en: You are not allowed to perform this action.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at gøre dette.

en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
da_DK: Du får ingen opdateringer eller support! Løs problemet ved at tilføje dette site og aktivere %1$s på det i %2$s.

en: You are using a custom tagline or an empty one.
da_DK: Du bruger din egen beskrivelse eller en tom.

en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. A common cause for not being able to connect is an out-of-date version of cURL, software used to connect to other servers. However, your cURL version seems fine. Please talk to your host and, if needed, the Yoast support team to figure out what is broken. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
da_DK: Du kan %1$sikke%2$s aktivere dine premium plugins og modtage opdateringer fordi %5$s ikke kan forbindes til %6$s. En typisk årsag til ikke at kunne opnå forbindelse er en uddateret version af cURL, en software der bruges til at forbinde til andre servere. Det skal siges, at cURL version synes at være i orden. Tag kontakt til din udbyder og, om nødvendigt, Yoast supportteamet for at finde ud af, hvad der ikke virker. %3$sLæs mere om cURL i vores vidensbase%4$s.

en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. The cause for this error is probably that the cURL software on your server is too old. Please contact your host and ask them to update it to at least version 7.34. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
da_DK: Du kan %1$sikke%2$s aktivere dine premium plugins og modtage opdateringer fordi %5$s ikke kan forbindes til %6$s. Årsagen til dette er sandsynligvis, at cURL softwaren på din server er forældet. Kontakt venligst din udbyder og bed dem om at opgradere til minimum version 7.34. %3$sLæs mere om cURL i vores vidensbase%4$s.

en: You can change the default type for %1$s in your %2$sSearch Appearance Settings%3$s.
da_DK: Du kan ændre standardtypen for %1$s i dine %2$sIndstillinger for udseende for søgning%3$s.

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
da_DK: Du kan klikke på hvert enkelt element i previewet for at komme til Snippeteditoren.

en: You can determine the title and description for the homepage by %1$sediting the homepage itself%2$s.
da_DK: Du kan bestemme titel og beskrivelse for blogsiden ved at %1$sredigere selve blogsiden%2$s.

en: You can determine the title and description for the posts page by %1$sediting the posts page itself%2$s.
da_DK: Du kan bestemme startsidens titel og beskrivelse ved at %1$sredigere direkte i selve startsiden%2$s.

en: You can edit the SEO meta-data for this custom type on the %1$sShop page%2$s.
da_DK: Du kan redigere SEO-metadataene for denne brugerdefinerede type på %1$sShop-siden%2$s.

en: You can enable / disable tracking the SEO performance for each keyphrase below.
da_DK: Du kan aktivere/deaktivere sporing af SEO præstationen for hver søgesætning nedenfor.

en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
da_DK: Du kan fiske dette på siden %1$sPermanente links%2$s.

en: You can probably find an answer to your question in our %1$shelp center%2$s.
da_DK: Du kan sikkert finde et svar på dit spørgsmål i vores %1$shjælpecenter%2$s.

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored.
da_DK: Du kan sætte farten op på dit websted og få indsigt i din interne linkstruktur ved at lade os udføre et par optimeringer til den måde, SEO-data gemmes på.

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored. If you have a lot of content it might take a while, but trust us, it's worth it.
da_DK: Du kan sætte farten op på dit websted og få indsigt i din interne linkstruktur ved at lade os udføre et par optimeringer til den måde, SEO-data gemmes på. Hvis du har meget indhold, kan det tage et stykke tid, men stol på os, det er det værd.

en: You can still run the SEO data optimization in the %1$sTools section%2$s. Once that is finished, please refresh this workout.
da_DK: Du kan stadig køre SEO-dataoptimeringen i %1$sVærktøjssektionen%2$s. Når det er færdigt, skal du opdatere denne træning.

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools. This feature will add a verification meta tag on your home page. Follow the links to the different Webmaster Tools and look for instructions for the meta tag verification method to get the verification code. If your site is already verified, you can just forget about these.
da_DK: Du kan bruge boksene nedenfor til at blive verificeret hos de forskellige webmasterværktøjer. Denne funktion vil tilføje en verifikations-meta-tag på hjem-siden. Følg linket til de forskellige webmasterværktøjer og læs instruktionerne for metatag-verifikationsmetoden for at få verifikationskoden. Hvis dit site allerede er verificeret, kan du bare gå videre.

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
da_DK: Du kan bruge følgende variabler i indholdet; de vil blive erstattet af værdien til højre.

en: You can't edit %s that aren't yours.
da_DK: Du kan ikke redigere %s, som ikke er dit.

en: You can't edit %s.
da_DK: Du kan ikke redigere %s.

en: You cannot create a %s file.
da_DK: Du kan ikke oprette en %s-fil.

en: You cannot edit the %s file.
da_DK: Du kan ikke redigere filen %s.

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
da_DK: Du kan ikke overtrumfe en WPSEO-standardvariabeludskiftning ved at registrere en variabel med det samme navn. Brug i stedet filteret "wpseo_replacements" til at justere erstatningsværdien.

en: You changed the default WordPress tagline
da_DK: Du har ændret WordPress' standardbeskrivelse

en: You do have your postname in the URL of your posts and pages.
da_DK: Du har dit indlægsnavn i URLen på dine indlæg og sider.

en: You do not have the required rights to export settings.
da_DK: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at eksportere indstillinger.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages
da_DK: Du har ikke dit indlægsnavn i URLen på dine indlæg og sider

en: You don't have a %s file, create one here:
da_DK: Du har ikke en %s-fil. Opret en her:

en: You don't have any published posts, your SEO scores will appear here once you make your first post!
da_DK: Du har ingen udgivne indlæg. Din SEO-score vil fremgå her, når du har udgivet dit første indlæg!

en: You have %d hidden notification: | You have %d hidden notifications:
da_DK[0]: Du har %d skjult notifikation:
da_DK[1]: Du har %d skjulte notifikationer:

en: You have %d hidden problem: | You have %d hidden problems:
da_DK[0]: Du har %d skjult problem:
da_DK[1]: Du har %d skjulte problemer:

en: You have previously set your site to represent a person. We’ve improved our functionality around Schema and the Knowledge Graph, so you should go in and %1$scomplete those settings%2$s.
da_DK: Du har tidligere opsat dit websted til at repræsentere en person. Vi har forbedret vores funktionalitet vedrørende Schema og Knowledge Graph, så du bør gå hen og %1$sfuldføre de indstillinger%2$s.

en: You have selected the user %1$s as the person this site represents. Their user profile information will now be used in search results. %2$sUpdate their profile to make sure the information is correct.%3$s
da_DK: Du har valgt brugeren %1$s som den person som dette websted repræsenterer. Dennes brugerprofil vil nu blive brugt i søgeresultater. %2$sOpdater deres profil for at være sikker på at informationerne er rigtige.%3$s

en: You have selected the user %1$s as the person this site represents. Their user profile information will now be used in search results. %2$sUpdate their profile to make sure the information is correct.%3$s Alternatively, ask the user or an admin to do it if you are not allowed.
da_DK: Du har valgt brugeren %1$s som den person, som dette websted repræsenterer. Deres brugerprofiloplysninger vil nu blive brugt i søgeresultaterne. %2$sOpdater deres profil for at sikre, at oplysningerne er korrekte.%3$s Alternativt kan du bede brugeren eller en administrator om at gøre det, hvis du ikke har tilladelse.

en: You have successfully connected to %s! You can now track the SEO performance for the keyphrase(s) of this page.
da_DK: Du har oprettet forbindelse til %s! Du kan nu spore SEO-præstationen for søgesætningerne på denne side.

en: You have uploaded a %s. Please note that, if it’s an animated %s, only the first frame will be used.
da_DK: Du har uploadet et %s. Bemærk venligst at, hvis det er en animeret %s, så vil kun første frame blive brugt.

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
da_DK: Du har brugt HTML i din værdi, hvilket ikke er tilladt.

en: You just deleted a %1$s.
da_DK: Du har lige slettet en %1$s.

en: You just trashed a %1$s.
da_DK: Du har lige smidt %1$s i papirkurven.

en: You need to set a person name and logo for structured data to work properly.
da_DK: Du skal angive et personnavn og logo for at strukturerede data fungerer korrekt.

en: You need to set an organization name and logo for structured data to work properly.
da_DK: Du skal angive et organisationsnavn og logo for at strukturerede data fungerer korrekt.

en: You searched for
da_DK: Du søgte efter

en: You searched for %s
da_DK: Du søgte efter %s

en: You should change the default WordPress tagline
da_DK: Du bør ændre WordPress' standardbeskrivelse.

en: You should complete the configuration workout, from the SEO &rarr; Workouts page, to make sure the most important settings for your site are correct and your SEO data has been optimized.
da_DK: Du bør fuldføre konfigurationstræningen fra SEO &rarr; Træningsside, for at sikre, at de vigtigste indstillinger for dit websted er korrekte, og at dine SEO-data er blevet optimeret.

en: You should create a redirect to ensure your visitors do not get a 404 error when they click on the no longer working URL.
da_DK: Du skal oprette en viderestilling for at sikre, at dine besøgende ikke får en 404-fejl, når de klikker på en URL, der ikke længere fungerer.

en: You still have the default WordPress tagline. Even an empty one is probably better.
da_DK: Du har stadig WordPress' standard undertitel. Selv en tom er formodentlig bedre.

en: You've reached the maximum amount of %d keyphrases you can add to your Wincher account. If you wish to add more keyphrases, please %s.
da_DK: Du har nået det maksimale antal %d søgesætninger, du kan tilføje til din Wincher konto. Hvis du ønsker at tilføje flere søgesætninger, venligst %s.

en: You've reached the maximum amount of 4 related keyphrases. You can change or remove related keyphrases in the %s metabox or sidebar.
da_DK: Du har nået den maksimale mængde på 4 relaterede nøgleordsfraser. Du kan ændre eller fjerne relaterede nøgleordsfraser i %s metaboks eller sidekolonne.

en: You've reached your request limit for today. Check back tomorrow or upgrade your plan over at %s.
da_DK: Du har nået din grænse for forespørgsler for i dag. Vend tilbage i morgen eller opgrader din pakke på %s.

en: You've successfully installed %s!
da_DK: Du har installeret %s!

en: YouTube URL
da_DK: YouTube-URL

en: YouTube profile URL
da_DK: YouTube-profil URL

en: Your %1$s settings:
da_DK: Dine %1$s indstillinger:

en: Your %s account does not contain any keyphrases for this website yet. You can track keyphrases by using the "Track SEO Performance" button in the post editor.
da_DK: Din %s konto indeholder endnu ingen søgesætninger for denne hjemmeside. Du kan spore nøglesætninger ved at bruge knappen "Spor SEO Performance" i indlægseditoren.

en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels.
da_DK: Dine billeder er ikke egnede. Minimumsdimensionerne er %dx%d pixels.

en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels. The maximum dimensions are %dx%d pixels.
da_DK: Dit billedes dimensioner er ikke passende. Minimumsdimensionerne er %dx%d pixels. Maksimumsdimensionerne er %dx%d pixels.

en: Your keyphrase is too long. It can be a maximum of 191 characters.
da_DK: Din søgefrase er for lang. Den kan højst være på 191 tegn.

en: Your permalink structure includes the post name
da_DK: Din permalinkstruktur inkluderer indlægsnavnet

en: Your site can be found by search engines
da_DK: Dit websted kan findes af søgemaskiner

en: Your site cannot be found by search engines
da_DK: Dit websted kan ikke findes af søgemaskiner

en: Your site is now easy to find for search engines!
da_DK: Dit websted er nu nemt at finde for søgemaskiner!

en: Your site language is set to %s.
da_DK: Sproget på dit websted er sat til %s.

en: Your site language is set to %s. If this is not correct, contact your site administrator.
da_DK: Dit websteds sprog er indstillet til %s. Hvis dette ikke er korrekt, kontakt dit websteds administrator.

en: Your site will continue to work normally, but won't take full advantage of %s.
da_DK: Dit websted vil fungere normalt, men vil ikke få det fulde udbytte af %s.

en: Your website is currently configured to represent a Person
da_DK: Dit websted er for øjeblikket sat op til at repræsentere en Person

en: a theme that has proper title-tag theme support, or adapt your theme to have that support
da_DK: et tema der har ordentlig titel-tag understøttelse, eller ret dit tema til, så det har den understøttelse

en: always load our customer support window so we can immediately assist you when you need help.
da_DK: indlæs altid vores kundesupportvindue, så vi straks kan hjælpe dig, når du har brug for hjælp.

en: archived
da_DK: arkiveret

en: archives for authors without posts
da_DK: arkiver for forfattere uden indlæg

en: author archives
da_DK: Forfatterarkiver

en: breadcrumbs
da_DK: Brødkrummer

en: character
da_DK: Tegn

en: characters
da_DK: Tegn

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
da_DK: tjek, hvordan din Facebook- eller Twitter-indlæg vil se ud.

en: collect info about the plugins and themes you have installed;
da_DK: indsamle oplysninger om de plugins og temaer, du har installeret;

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
da_DK: opret og administrér viderestillinger direkte i WordPress.

en: date archives
da_DK: datoarkiver

en: days
da_DK: dage

en: default
da_DK: standard

en: deleted
da_DK: slettet

en: description (custom taxonomy)
da_DK: beskrivelse (brugerdefineret taksonomi)

en: difficult
da_DK: vanskelig

en: easy
da_DK: nem

en: fairly difficult
da_DK: lettere vanskelig

en: fairly easy
da_DK: rimelig nem

en: gain access to our 24/7 support team.
da_DK: få adgang til vores 24/7-supportteam.

en: hours
da_DK: timer

en: internal linking
da_DK: Interne links

en: mature
da_DK: voksen

en: minutes
da_DK: minutter

en: optimize a single post for synonyms and related keyphrases.
da_DK: optimer et enkelt indlæg for synonymer og relaterede søgefraser.

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>

en: public
da_DK: offentlig

en: reconnect to %s
da_DK: genopret forbindelse til %s

en: seconds
da_DK: sekunder

en: see which %s features you use or don't use;
da_DK: se hvilke %s funktioner du bruger eller ikke bruger;

en: site structure
da_DK: sidestruktur

en: the archive for %s
da_DK: arkivet for %s

en: the following addons
da_DK: følgende tilføjelser

en: this author's archives
da_DK: denne forfatters arkiver

en: upgrade your %s plan
da_DK: opgrader din %s pakke

en: very difficult
da_DK: meget vanskelig

en: very easy
da_DK: meget nem

en: word
da_DK: Ord

en: words
da_DK: Ord

en: {{a}}Read our article about site structure{{/a}} to learn more about how internal linking can help improve your SEO.
da_DK: Læs {{a}}vores artikel om sitestruktur{{/a}} for at lære mere om, hvordan interne links kan bidrage til at forbedre din SEO.
