Plugins - WooCommerce Stripe Payment Gateway - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (302 entries)

en: Pay with Sofort
sv_SE: Betala med Sofort

en: Enable Stripe Sofort
sv_SE: Aktivera Stripe Sofort

en: Enable Stripe Boleto
sv_SE: Aktivera Stripe Boleto

note: translators: %s: the error message.
en: Unknown error
sv_SE: Okänt fel

en: Enable Stripe OXXO
sv_SE: Aktivera Stripe OXXO

en: Invalid order status
sv_SE: Ogiltig beställningsstatus

en: Order not found
sv_SE: Beställning hittades inte

en: The payment cannot be captured
sv_SE: Betalningen kan inte genomföras

en: Customer Geography: Brazil
sv_SE: Kundgeografi: Brasilien

en: Customer Geography: Mexico
sv_SE: Kundgeografi: Mexiko

en: This payment method is not available on the selected country
sv_SE: Denna betalningsmetod är inte tillgänglig i det valda landet

en: Invalid zip code, please correct and try again
sv_SE: Ogiltigt postnummer, rätta och försök igen

en: This payment method is not available in the selected country
sv_SE: Denna betalningsmetod är inte tillgänglig i det valda landet

en: Awaiting payment.
sv_SE: Inväntar betalning.

en: We're not able to add this payment method. Please try again later.
sv_SE: Vi kan inte lägga till denna betalningsmetod. Försök igen senare.

en: If Stripe should be enabled.
sv_SE: Om Stripe ska vara aktiverat.

en: Pay with Przelewy24
sv_SE: Betala med Przelewy24

en: Pay with iDEAL
sv_SE: Betala med iDEAL

en: Pay with giropay
sv_SE: Betala med giropay

en: Pay with EPS
sv_SE: Betala med EPS

en: Credit card / debit card
sv_SE: Kreditkort/betalkort

en: Get more payment methods
sv_SE: Skaffa fler betalningsmetoder

en: No
sv_SE: Nej

en: Yes
sv_SE: Ja

en: disabled
sv_SE: inaktiverad

en: enabled
sv_SE: aktiverad

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Method
sv_SE: Metod

en: Failed to add payment method.
sv_SE: Misslyckades att lägga till betalningsmetod.

en: Book
sv_SE: Bok

en: Only icon
sv_SE: Endast ikon

en: Large (56px)
sv_SE: Stor (56px)

en: Default (40px)
sv_SE: Standard (40px)

en: Select the size of the button.
sv_SE: Välj storleken på knappen.

en: Popular payment methods
sv_SE: Populära betalningsmetoder

en: Return to Stripe
sv_SE: Tillbaka till Stripe

note: translators: $1. Count of enabled payment methods.
en: %d payment method | %d payment methods
sv_SE[0]: %d betalningsmetod
sv_SE[1]: %d betalningsmetoder

note: translators: %1$s Name.
en: Name: %1$s, Guest
sv_SE: Namn: %1$s, gäst

note: translators: %1$s Name, %2$s Username.
en: Name: %1$s, Username: %2$s
sv_SE: Namn: %1$s, användarnamn: %2$s

en: Requires currency
sv_SE: Kräver valuta

en: Pending activation
sv_SE: Väntar på aktivering

en: Enable in your store
sv_SE: Aktivera i din butik

en: unknown
sv_SE: okänd

en: prepaid
sv_SE: förbetalt

en: credit
sv_SE: kredit

en: You must save your changes.
sv_SE: Du måste spara dina ändringar.

en: Select pages
sv_SE: Välj sidor

en: Cart
sv_SE: Varukorg

en: Product
sv_SE: Produkt

en:  and
sv_SE:  och

note: translators: %s. WordPress version installed.
en: WordPress %s or greater
sv_SE: WordPress %s eller senare

en: Return to payments
sv_SE: Tillbaka till betalningar

en: Credit / Debit Card
sv_SE: Kredit/betalkort

note: translators: %1$s is a stripe error message
en: There was a problem initiating a refund: %1$s
sv_SE: Det var ett problem med att initiera en återbetalning: %1$s

en: Unknown error.
sv_SE: Okänt fel.

en: No error
sv_SE: Inga fel

en: The dispute was resolved in your favor.
sv_SE: Tvisten löstes till din fördel.

en: The dispute was lost or accepted.
sv_SE: Tvisten förlorades eller accepterades.

en: Your card could not be set up for future usage.
sv_SE: Ditt kort kunde inte ställas in för framtida användning.

en: Boost sales with Apple Pay!
sv_SE: Öka försäljningen med Apple Pay!

en: Unable to save this payment method, please try again or use alternative method.
sv_SE: Kan inte spara denna betalningsmetod, försök igen eller använd alternativ metod.

en: Unable to verify your request. Please reload the page and try again.
sv_SE: Kan inte verifiera din begäran. Ladda om sidan och försök igen.

en: Failed to save payment method.
sv_SE: Misslyckades att spara betalningsmetod.

en: Customer Geography: Germany
sv_SE: Kundgeografi: Tyskland

en: Customer Geography: Poland
sv_SE: Kundgeografi: Polen

en: Customer Geography: Belgium
sv_SE: Kundgeografi: Belgien

en: Customer Geography: The Netherlands
sv_SE: Kundgeografi: Nederländerna

en: Learn more
sv_SE: Lär dig mer

en: Manually enter Stripe keys below.
sv_SE: Ange Stripe-nycklar manuellt nedan.

en: See marketing guide
sv_SE: Se marknadsföringsguide

en: Customer Geography: Portugal
sv_SE: Kundgeografi: Portugal

en: Customer Geography: China
sv_SE: Kundgeografi: Kina

en: Customer Geography: Austria
sv_SE: Kundgeografi: Österrike

en: Customer Geography: Germany, Austria
sv_SE: Kundgeografi: Tyskland, Österrike

en: View Documentation
sv_SE: Visa dokumentation

en: Text and logo
sv_SE: Text och logga

en: Logo only
sv_SE: Endast logga

en: Buy now
sv_SE: Köp nu

en: Button Label
sv_SE: Knappetikett

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Open a support request at WooCommerce.com
sv_SE: Öppna en supportförfråga på WooCommerce.com

en: Get your API keys from your stripe account. Invalid values will be rejected. Only values starting with "pk_test_" will be saved.
sv_SE: Skaffa dina API-nycklar från ditt Stripe-konto. Ogiltiga värden kommer att avvisas. Endast värden som börjar med ”pk_test_” kommer att sparas.

en: Get your API keys from your stripe account. Invalid values will be rejected. Only values starting with "sk_live_" or "rk_live_" will be saved.
sv_SE: Skaffa dina API-nycklar från ditt Stripe-konto. Ogiltiga värden kommer att avvisas. Endast värden som börjar med ”sk_live_” eller ”rk_live_” kommer att sparas.

en: Get your API keys from your stripe account. Invalid values will be rejected. Only values starting with "pk_live_" will be saved.
sv_SE: Skaffa dina API-nycklar från ditt Stripe-konto. Ogiltiga värden kommer att avvisas. Endast värden som börjar med ”pk_live_” kommer att sparas.

en: Get your API keys from your stripe account. Invalid values will be rejected. Only values starting with "sk_test_" or "rk_test_" will be saved.
sv_SE: Skaffa dina API-nycklar från ditt Stripe-konto. Ogiltiga värden kommer att avvisas. Endast värden som börjar med ”sk_test_” eller ”rk_test_” kommer att sparas.

en: Enter the custom text you would like the button to have.
sv_SE: Ange den anpassade texten du vill att knappen ska ha.

note: translators: $1. Minimum WooCommerce version. $2. Current WooCommerce version.
en: Stripe requires WooCommerce %1$s or greater to be installed and active. WooCommerce %2$s is no longer supported.
sv_SE: Stripe kräver att WooCommerce %1$s eller högre är installerat och aktivt. WooCommerce %2$s stöds inte längre.

note: translators: 1) int version 2) int version
en: WooCommerce Stripe - This is the last version of the plugin compatible with WooCommerce %1$s. All future versions of the plugin will require WooCommerce %2$s or greater.
sv_SE: WooCommerce Stripe – Detta är den sista versionen av tillägget som är kompatibelt med WooCommerce %1$s. Alla framtida versioner av tillägget kommer att kräva WooCommerce %2$s eller högre.

en: Your early renewal order was successful.
sv_SE: Din tidiga förnyelseorder lyckades.

en: Payment authorization for the renewal order was unsuccessful, please try again.
sv_SE: Autentiseringen av betalningen för förnyelseordern misslyckades. Försök igen.

en: Attempting to update a Stripe customer without a customer ID.
sv_SE: Försöker uppdatera en Stripe-kund utan kund-ID.

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
sv_SE: Aktivera/inaktivera

note: translators: %1$s First name, %2$s Second name.
en: Name: %1$s %2$s, Guest
sv_SE: Namn: %1$s %2$s, gäst

en: Enable this email notification
sv_SE: Aktivera denna e-postavisering

en: This transaction requires authentication.
sv_SE: Denna transaktion kräver autentisering.

en: Payment authorization needed for pre-order {order_number}
sv_SE: Betalnings-auktorisering krävs för förhandsbeställning {order_number}

en: This is an order notification sent to the customer once a pre-order is complete, but additional payment steps are required.
sv_SE: Detta är ett ordermeddelande som skickas till kunden när en förhandsbeställning är färdig, men där det krävs fler betalningssteg.

en: Pre-order Payment Action Needed
sv_SE: Betalningsåtgärd för förhandsbeställning krävs

en: Payment authorization needed for renewal of order {order_number}
sv_SE: Betalnings-auktorisering krävs för förnyelse av beställning {order_number}

en: Payment authorization needed for renewal of {site_title} order {order_number}
sv_SE: Betalnings-auktorisering krävs för förnyelse av beställning {order_number} på {site_title}

en: Sent to a customer when a renewal fails because the transaction requires an SCA verification. The email contains renewal order information and payment links.
sv_SE: Skickas till en kund när en förnyelse misslyckas för att transaktionen kräver SCA-verifiering. E-postmeddelandet innehåller orderinformation om förnyelse och betalningslänkar.

en: Failed Subscription Renewal SCA Authentication
sv_SE: Misslyckad prenumerationsförnyelse SCA-autentisering

en: Automatic renewal payment failed due to authentication required
sv_SE: Automatisk betalning av förnyelsen misslyckades eftersom autentisering krävs

note: translators: %s is the charge Id translators: %s is the stripe charge Id
en: Stripe charge awaiting authentication by user: %s.
sv_SE: Stripe-betalning inväntar autentisering av användaren: %s.

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}. Customer asked to authenticate payment and will be notified again {retry_time}
sv_SE: [{site_title}] Automatisk betalning misslyckades för {order_number}. Kunden har blivit ombedd att autentisera betalningen och kommer att påminnas igen {retry_time}

en: Payment authentication requested emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment fails because the transaction requires an SCA verification, the customer is requested to authenticate the payment, and a retry rule has been applied to notify the customer again within a certain time period.
sv_SE: E-postmeddelanden med uppmaning att autentisera betalningar skickas till vald/valda mottagare när ett försök att automatiskt förnya en prenumeration misslyckas därför att transaktionen kräver SCA-verifiering. Kunden ombeds att autentisera betalningen och regel för upprepade försök har lagts till för att informera kunden en gång till efter en viss tid.

note: translators: %1$s First name, %2$s Second name, %3$s Username.
en: Name: %1$s %2$s, Username: %3$s
sv_SE: Namn: %1$s %2$s, Användarnamn: %3$s

en: Payment Authentication Requested Email
sv_SE: E-post om begärd autentisering av betalning

note: translators: %s is the order Id
en: Payment Intent not found for order #%s
sv_SE: Betalningsavsikt hittades inte för beställning #%s

note: translators: 1) name of the blog, 2) link to payment re-authentication URL, note: no full stop due to url at the end
en: Authorize the payment &raquo;
sv_SE: Auktorisera betalning &raquo;

note: translators: 1) is a link to the payment re-authentication URL.
en: Authorize the payment now &raquo;
sv_SE: Auktorisera betalningen nu &raquo;

en: Thanks for shopping with us.
sv_SE: Tack för att du handlar av oss.

en: The renewal order is as follows:
sv_SE: Förnyelsebeställningen är som följer:

[ctx: In admin renewal failed email]
note: translators: 1) an order number, 2) the customer's full name, 3) lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'.
en: The automatic recurring payment for order %1$s from %2$s has failed. The customer was sent an email requesting authentication of payment. If the customer does not authenticate the payment, they will be requested by email again %3$s.
sv_SE: Den automatiska, återkommande betalningen för ordernummer %1$s från %2$s misslyckades. Ett meddelande har skickats till kunden med begäran att autentisera betalningen. Om kunden inte autentiserar betalningen kommer ett nytt meddelande att skickas %3$s.

[ctx: In failed renewal authentication email]
note: translators: 1) name of the blog, 2) link to payment re-authentication URL, note: no full stop due to url at the end translators: 1) name of the blog, 2) link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please login and authorize the renewal from your account page: %2$s
sv_SE: Den automatiska betalningen för förnyelse av din prenumeration hos %1$s misslyckades. För att aktivera prenumerationen igen behöver du logga in och godkänna förnyelsen på sidan för hanteringen av ditt konto: %2$s

en: Invalid email address, please correct and try again.
sv_SE: Ogiltig e-postadress, korrigera och försök igen.

en: Webhook Secret
sv_SE: Webhook ”Secret”

en: Get your webhook signing secret from the webhooks section in your stripe account.
sv_SE: Skaffa din webhook ”signing secret" från webhook-sektionen i ditt Stripe-konto.

en: Test Webhook Secret
sv_SE: Test Webhook ”Secret”

note: translators: Error message text
en: Payment verification error: %s
sv_SE: Verifieringsfel vid betalning: %s

en: Missing order ID for payment confirmation
sv_SE: Saknar order-ID för betalningsbekräftelse

en: CSRF verification failed.
sv_SE: CSRF-verifiering misslyckades

en: Stripe SCA authentication failed.
sv_SE: Stripe SCA-autentisering misslyckades.

note: translators: 1) The error message that was received from Stripe.
en: Stripe SCA authentication failed. Reason: %s
sv_SE: Stripe SCA-autentisering misslyckades. Anledning: %s

en: Almost there!
    
    Your order has already been created, the only thing that still needs to be done is for you to authorize the payment with your bank.
sv_SE: Nästan där!
    
    Din order har skapats, det enda du behöver göra nu är att auktorisera betalningen med din bank.

en: We couldn't initiate the payment. Please try again.
sv_SE: Vi kunde inte initiera betalningen. Vänligen försök igen.

en: Sorry, we're not accepting prepaid cards at this time. Your credit card has not been charged. Please try with alternative payment method.
sv_SE: Vi tar inte emot förbetalda kort i nuläget. Ditt betalkort har inte debiterats. Vänligen försök igen med ett annat betalsätt.

en: There was a problem adding the payment method.
sv_SE: Det var ett problem med att lägga till betalningsmetoden.

en: Update the Payment Method used for all of my active subscriptions.
sv_SE: Uppdatera betalsättet som används för alla mina aktiva prenumerationer.

note: translators: 1) product name 2) quantity in stock
en: You cannot add that amount of "%1$s"; to the cart because there is not enough stock (%2$s remaining).
sv_SE: Du kan inte lägga till antalet ”%1$s” i varukorgen, det finns inte tillräckligt många i lager (%2$s kvar).

en: Billing First Name and Last Name are required.
sv_SE: För- och efternamn för fakturering krävs.

note: translators: %d Order ID
en: Order ID %d is less than set retention days. Personal data retained. (Stripe)
sv_SE: Order-ID %d är mindre än angivet antal bevarandedagar. Personliga uppgifter bevaras. (Stripe)

note: translators: %d Order ID
en: Order ID %d contains an active Subscription. Personal data retained. (Stripe)
sv_SE: Order-ID %d innehåller en aktiv prenumeration. Personliga uppgifter bevaras. (Stripe)

en: Retains any Stripe data such as Stripe customer ID, source ID.
sv_SE: Behåll alla Stripe-uppgifter, såsom Stripe kund-ID, käll-ID.

en: Retain Stripe Data
sv_SE: Behåll Stripe-uppgifter

en: Stripe personal data erased.
sv_SE: Stripe personuppgifter raderade.

en: Stripe Subscription Data Erased.
sv_SE: Stripe prenumerationsuppgifter raderade.

en: Stripe User Data Erased.
sv_SE: Stripe användaruppgifter borttagna.

en: Customer Data
sv_SE: Kunduppgifter

en: Subscriptions
sv_SE: Prenumerationer

en: Stripe customer id
sv_SE: Stripe kund-ID

en: Stripe payment id
sv_SE: Stripe betalnings-ID

en: Orders
sv_SE: Ordrar

en: WooCommerce Stripe Customer Data
sv_SE: WooCommerce Stripe användaruppgifter

en: WooCommerce Stripe Subscriptions Data
sv_SE: WooCommerce Stripe prenumerationsuppgifter

en: WooCommerce Stripe Order Data
sv_SE: WooCommerce Stripe orderuppgifter

en: WooCommerce Stripe Data
sv_SE: WooCommerce Stripe-uppgifter

note: translators: 1. URL link.
en: Stripe requires WooCommerce to be installed and active. You can download %s here.
sv_SE: Stripe kräver att WooCommerce är installerat och aktivt. Du kan ladda ner %s här.

note: translators: partial captured amount
en: This charge was partially captured via Stripe Dashboard in the amount of: %s
sv_SE: Denna betalning genomfördes delvis via Stripe Dashboard med beloppet: %s

en: Awaiting Multibanco payment
sv_SE: Inväntar betalning från Multibanco

note: translators: 1) last 4 digits of SEPA Direct Debit
en: Via SEPA Direct Debit ending in %1$s
sv_SE: Via SEPA Direct Debit som slutar på %1$s

note: translators: 1) amount (including currency symbol) 2) transaction id 3) refund message
en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s - %3$s
sv_SE: Återbetalt %1$s %ndash; Återbetalnings-ID: %2$s &ndash; %3$s

en: Stripe Payout:
sv_SE: Stripe-utbetalning:

en: This represents the net total that will be credited to your Stripe bank account. This may be in the currency that is set in your Stripe account.
sv_SE: Detta representerar det totala nettobeloppet som krediteras till ditt Stripe-bankkonto. Det kan vara i den valuta som anges i ditt Stripe-konto.

en: Stripe Fee:
sv_SE: Stripe-avgift:

en: This represents the fee Stripe collects for the transaction.
sv_SE: Detta representerar avgiften som Stripe tar ut för transaktionen.

en: Sorry, we are unable to process your payment at this time. Please retry later.
sv_SE: Vi kan inte genomföra din betalning just nu. Vänligen försök igen senare.

note: translators: 1) Opening anchor tag 2) closing anchor tag
en: If your billing address has been changed for saved payment methods, be sure to remove any %1$ssaved payment methods%2$s on file and re-add them.
sv_SE: Om din faktureringsadress har ändrats för sparade betalsätt, se till att ta bort eventuella %1$ssparade betalsätt%2$s och lägg sedan till dem igen.

en: You will be redirected to Multibanco.
sv_SE: Du kommer att omdirigeras till Multibanco.

en: Enable Stripe Multibanco
sv_SE: Aktivera Stripe Multibanco

en: You will be redirected to EPS.
sv_SE: Du kommer att omdirigeras till EPS.

en: Enable Stripe EPS
sv_SE: Aktivera Stripe EPS

en: Save payment information to my account for future purchases.
sv_SE: Spara betalningsinformation till mitt konto för framtida köp.

note: translators: 1) The reason type.
en: The opened review for this order is now closed. Reason: (%s)
sv_SE: Den öppnade granskningen för denna order är nu stängd. Anledning: (%s)

en: Invalid customer ID. A valid "Stripe Customer ID" must begin with "cus_".
sv_SE: Ogiltigt kund-ID. Ett giltigt ”Stripe kund-ID” måste börja med ”cus_”.

en: A "Stripe Customer ID" value is required.
sv_SE: Ett värde för ”Stripe kund-ID” krävs.

en: Card Number
sv_SE: Kortnummer

en: Card Code (CVC)
sv_SE: Kortkod (CVC)

en: Expiry Date
sv_SE: Utgångsdatum

en: Select the button type you would like to show.
sv_SE: Välj knapptypen du vill visa.

en: The card number is incomplete.
sv_SE: Kortnumret är ofullständigt.

en: The card's expiration year is in the past
sv_SE: Kortets utgångsår har redan passerats.

en: The card's expiration date is incomplete.
sv_SE: Kortets utgångsdatum är ofullständigt.

en: The card's security code is incomplete.
sv_SE: Kortets säkerhetskod är ofullständig.

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
sv_SE: Åtgärden misslyckades. Vänligen uppdatera sidan och försök igen.

en: OR
sv_SE: ELLER

en: Pending
sv_SE: Inväntar betalning

note: translators: statement descriptor
en: By providing your IBAN and confirming this payment, you are authorizing %s and Stripe, our payment service provider, to send instructions to your bank to debit your account and your bank to debit your account in accordance with those instructions. You are entitled to a refund from your bank under the terms and conditions of your agreement with your bank. A refund must be claimed within 8 weeks starting from the date on which your account was debited.
sv_SE: Genom att du anger ditt IBAN och bekräftar den här betalningen, ger du tillåtelse till %s och Stripe, vår betalningsleverantör, att skicka instruktioner till din bank för att debitera ditt konto i enlighet med dessa instruktioner. Du har rätt till återbetalning från din bank enligt villkoren för ditt avtal med din bank. Återbetalning måste krävas inom 8 veckor från och med det konto då ditt konto debiterades.

en: TEST MODE ENABLED. In test mode, you can use IBAN number DE89370400440532013000.
sv_SE: TESTLÄGET ÄR AKTIVERAT. I testläget kan du använda IBAN-nummer DE89370400440532013000.

en: Add Payment
sv_SE: Lägg till betalning

en: This payment failed to clear.
sv_SE: Den här betalningen gick inte igenom.

note: translators: last 4 digits of IBAN account
en: SEPA IBAN ending in %s
sv_SE: SEPA IBAN som slutar på %s

note: translators: error message
en: Stripe payment failed: %s
sv_SE: Stripe-betalning misslyckades: %s

en: Unable to process this payment, please try again or use alternative method.
sv_SE: Det gick inte att genomföra den här betalningen, vänligen försök igen eller använd ett annat betalsätt.

en: Unable to add payment source.
sv_SE: Det gick inte att lägga till betalningskälla.

en: There was a problem connecting to the Stripe API endpoint.
sv_SE: Ett problem uppstod vid anslutning till ändpunkten för Stripe API.

en: Please enter your IBAN account number.
sv_SE: Ange ditt IBAN-kontonummer.

en: Please enter your IBAN account name.
sv_SE: Ange ditt IBAN-kontonamn.

en: Credit or debit card
sv_SE: Kredit- eller bankkort

en: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#sofort" target="_blank">Payment Method Guide</a>
sv_SE: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#sofort" target="_blank">Guide för betalsätt</a>

en: Enter the height you would like the button to be in pixels. Width will always be 100%.
sv_SE: Ange knappens höjd i pixlar. Bredden kommer alltid vara 100 %.

en: Button Height
sv_SE: Knapphöjd

en: Payment Request Button Height
sv_SE: Payment Request knapphöjd

en: Light-Outline
sv_SE: Ljus-Kontur

en: Light
sv_SE: Ljus

en: Dark
sv_SE: Mörk

en: Button Theme
sv_SE: Knapptema

en: Payment Request Button Theme
sv_SE: Payment Request knapptema

en: Donate
sv_SE: Donera

en: Buy
sv_SE: Köp

en: Default
sv_SE: Standard

en: Button Type
sv_SE: Knapptyp

en: Payment Request Button Type
sv_SE: Payment Request knapptyp

en: Payment Request Buttons
sv_SE: Knappar för Payment Request

en: Mandate Information.
sv_SE: Mandatinformation.

en: Enable Stripe SEPA Direct Debit
sv_SE: Aktivera Stripe SEPA Direct Debit

en: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#sepa-direct-debit" target="_blank">Payment Method Guide</a>
sv_SE: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#sepa-direct-debit" target="_blank">Guide för betalsätt</a>

en: You will be redirected to P24.
sv_SE: Du kommer omdirigeras till P24.

en: Enable Stripe P24
sv_SE: Aktivera Stripe P24

en: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#ideal" target="_blank">Payment Method Guide</a>
sv_SE: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#ideal" target="_blank">Guide för betalsätt</a>

en: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#giropay" target="_blank">Payment Method Guide</a>
sv_SE: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#giropay" target="_blank">Guide för betalsätt</a>

en: You will be redirected to Bancontact.
sv_SE: Du kommer omdirigeras till Bancontact.

en: Enable Stripe Bancontact
sv_SE: Aktivera Stripe Bancontact

en: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#bancontact" target="_blank">Payment Method Guide</a>
sv_SE: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#bancontact" target="_blank">Guide för betalsätt</a>

en: Choose the style you want to show for your credit card form. When unchecked, the credit card form will display separate credit card number field, expiry date field and cvc field.
sv_SE: Välj kortformulärets stil. Om avmarkerad kommer kortformuläret visa separata fält för kortnummer, utgångsdatum och CVC.

en: Inline Credit Card Form
sv_SE: Infogat kortformulär

en: Refunded via Stripe Dashboard
sv_SE: Återbetald via Stripe Dashboard

note: translators: 1) Payment method, 2) List of supported currencies translators: %1$s Payment method, %2$s List of supported currencies
en: %1$s is enabled - it requires store currency to be set to %2$s
sv_SE: %1$s är aktiverat &ndash; det kräver att butiksvalutan är inställd på %2$s

en: Customer Geography: France, Germany, Spain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, Italy, Portugal, Austria, Ireland
sv_SE: Kundgeografi: Frankrike, Tyskland, Spanien, Belgien, Nederländerna, Luxemburg, Italien, Portugal, Österrike, Irland

en: This payment was cancelled.
sv_SE: Denna betalning avbröts.

en: You will be redirected to Sofort.
sv_SE: Du kommer att omdirigeras till Sofort.

en: You will be redirected to iDEAL.
sv_SE: Du kommer att omdirigeras till iDEAL.

en: Enable Stripe iDEAL
sv_SE: Aktivera Stripe iDEAL

en: Enable Stripe giropay
sv_SE: Aktivera Stripe giropay

en: You will be redirected to giropay.
sv_SE: Du kommer att omdirigeras till giropay.

en: Webhook Endpoints
sv_SE: Webhook-ändpunkter

en: You will be redirected to Alipay.
sv_SE: Du kommer omdirigeras till Alipay.

en: Enable Stripe Alipay
sv_SE: Aktivera Stripe Alipay

en: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#alipay" target="_blank">Payment Method Guide</a>
sv_SE: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#alipay" target="_blank">Guide för betalsätt</a>

en: Payment processing failed. Please retry.
sv_SE: Betalningsbehandlingen misslyckades. Vänligen försök igen.

note: translators: transaction id
en: Stripe charge awaiting payment: %s.
sv_SE: Stripe-betalning inväntar betalning: %s.

en: customer_name
sv_SE: kundens_namn

en: Must be activated from your Stripe Dashboard Settings <a href="https://dashboard.stripe.com/account/payments/settings" target="_blank">here</a>
sv_SE: Måste aktiveras i inställningarna i Stripe Dashboard<a href="https://dashboard.stripe.com/account/payments/settings" target="_blank">här</a>

en: Statement Descriptor
sv_SE: Utdragsinformation

note: translators: Do not translate the [option] placeholder
en: Unknown shipping option "[option]".
sv_SE: Okänt leveransalternativ

en: Discount
sv_SE: Rabatt

en: Shipping
sv_SE: Frakt

en: Tax
sv_SE: Moms

en: Unable to find shipping method for address.
sv_SE: Det gick inte att hitta leveransmetod för adress.

en: Cheatin&#8217; huh?
sv_SE: Fuskar du, va?

note: translators: 1) amount (including currency symbol) 2) transaction id 3) refund message
en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s - Reason: %3$s
sv_SE: Återbetalad %1$s - Återbetalnings-ID: %2$s - Anledning: %3$s

en: Unable to copy domain association file to domain root.
sv_SE: Det gick inte att kopiera domänassociationsfilen till domänroten.

en: Unable to create domain association folder to domain root.
sv_SE: Det gick inte att skapa domänassociationskatalog i domänroten.

note: translators: error message
en: Unable to verify domain - %s
sv_SE: Det gick inte att verifiera domän - %s

en: Unable to verify domain - missing secret key.
sv_SE: Det gick inte att verifiera domän - hemlig nyckel saknas.

en: Empty cart
sv_SE: Töm varukorgen

en: If enabled, users will be able to pay using Apple Pay or Chrome Payment Request if supported by the browser.
sv_SE: Om aktiverad kommer användare att kunna betala genom att använda Apple Pay eller Payment Request API om det stöds av webbläsaren.

en: customer_email
sv_SE: kundens_epost

en: Select the button theme you would like to show.
sv_SE: Välj knapptemat du vill visa.

en: The card's zip code failed validation.
sv_SE: Kortets postnummer kunde inte valideras.

en: The card's security code is incorrect.
sv_SE: Kortets säkerhetskod är felaktig.

en: The card's security code is invalid.
sv_SE: Kortets säkerhetskod är ogiltig.

en: The card's expiration month is invalid.
sv_SE: Kortets utgångsmånad är ogiltig.

en: The card number is not a valid credit card number.
sv_SE: Kortnumret är inte ett giltigt kreditkortsnummer.

en: The card number is incorrect.
sv_SE: Kortnumret är felaktigt.

en: The card was declined.
sv_SE: Kortet nekades.

en: WooCommerce Stripe - cURL is not installed.
sv_SE: WooCommerce Stripe - cURL är inte installerat.

note: translators: 1) int version 2) int version
en: WooCommerce Stripe - The minimum PHP version required for this plugin is %1$s. You are running %2$s.
sv_SE: WooCommerce Stripe - Den lägsta PHP-version som krävs för detta tillägg är %1$s. Du använder %2$s.

en: There is no card on a customer that is being charged.
sv_SE: Det finns inget kort för en kund som ska debiteras.

en: Sorry, we're not accepting prepaid cards at this time.
sv_SE: Vi tar inte emot kontantkort i nuläget.

en: The card's expiration year is invalid.
sv_SE: Kortets utgångsår är ogiltigt.

en: The card has expired.
sv_SE: Kortet har löpt ut.

en: An error occurred while processing the card.
sv_SE: Ett fel uppstod vid bearbetning av kortet.

en: Credit Card (Stripe)
sv_SE: Kreditkort (Stripe)

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Test mode
sv_SE: Testläge

en: Enable Test Mode
sv_SE: Aktivera testläge

note: translators: error message
en: Stripe Transaction Failed (%s)
sv_SE: Stripe-transaktionen misslyckades (%s)

en: Please accept the terms and conditions first
sv_SE: Vänligen acceptera villkoren först

en: This card is no longer available and has been removed.
sv_SE: Detta kort är inte längre tillgängligt och har tagits bort.

note: translators: transaction id
en: Stripe charge complete (Charge ID: %s)
sv_SE: Stripe-betalning slutförd (Betalnings-ID: %s)

en: Enable/Disable
sv_SE: Aktivera/inaktivera

en: Enable Stripe
sv_SE: Aktivera Stripe

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Saved Cards
sv_SE: Sparade kort

en: Enable Payment via Saved Cards
sv_SE: Aktivera betalning via sparade kort

en: If enabled, users will be able to pay with a saved card during checkout. Card details are saved on Stripe servers, not on your store.
sv_SE: Om aktiverat kommer användare kunna betala med ett sparat kort i kassan. Kortuppgifterna sparas på Stripes servrar och inte i din butik.

en: Logging
sv_SE: Loggning

en: Log debug messages
sv_SE: Logga felsökningsmeddelanden

en: Save debug messages to the WooCommerce System Status log.
sv_SE: Spara felsökningsmeddelanden till loggen WooCommerce systemstatus.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Docs
sv_SE: Dokumentation

note: Description of the plugin
en: Take credit card payments on your store using Stripe.
sv_SE: Ta emot kortbetalningar i din butik genom att använda Stripe.

en: Live Publishable Key
sv_SE: Publik live-nyckel

en: Live Secret Key
sv_SE: Hemlig live-nyckel

en: Place the payment gateway in test mode using test API keys.
sv_SE: Sätt betalmodulen i testläge genom att använda testnycklar för API.

en: Pay with your credit card via Stripe.
sv_SE: Betala med kort via Stripe.

en: Customer not found
sv_SE: Kund hittades inte

note: translators: 1) card brand 2) last 4 digits
en: Via %1$s card ending in %2$s
sv_SE: Via kort %1$s som slutar på %2$s

en: Please fill in required checkout fields first
sv_SE: Vänligen fyll i de obligatoriska fälten först

note: translators: error message
en: Unable to capture charge! %s
sv_SE: Betalningen kunde inte genomföras! %s

en: Whether or not to immediately capture the charge. When unchecked, the charge issues an authorization and will need to be captured later. Uncaptured charges expire in 7 days.
sv_SE: Anger om betalningen ska genomföras omedelbart. När alternativet inte är markerat så auktoriseras beloppet och måste sedan genomföras senare. Betalningar som inte genomförts förfaller efter 7 dagar.

en: Capture
sv_SE: Betalning

en: Test Publishable Key
sv_SE: Publik testnyckel

en: Test Secret Key
sv_SE: Hemlig testnyckel

en: This controls the description which the user sees during checkout.
sv_SE: Beskrivningen som användaren ser i kassan.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
sv_SE: Rubriken som användaren ser i kassan.

en: Unable to store payment details. Please try again.
sv_SE: Det gick inte att lagra betalningsinformation. Vänligen försök igen.

note: translators: 1) amount (including currency symbol)
en: Sorry, the minimum allowed order total is %1$s to use this payment method.
sv_SE: Lägsta ordervärde är %1$s för att använda det här betalsättet.

en: Invalid payment method. Please input a new card number.
sv_SE: Ogiltigt betalsätt. Vänligen ange ett nytt kortnummer.

en: Capture charge immediately
sv_SE: Genomför betalning omedelbart

note: translators: link to Stripe testing page
en: TEST MODE ENABLED. In test mode, you can use the card number 4242424242424242 with any CVC and a valid expiration date or check the <a href="%s" target="_blank">Testing Stripe documentation</a> for more card numbers.
sv_SE: TESTLÄGET ÄR AKTIVERAT. I testläget kan du använda kortnummer 4242424242424242 med valfritt CVC och ett giltigt utgångsdatum. Du kan även läsa dokumentationen ”<a href="%s" target="_blank">Testing Stripe</a>” för fler kortnummer.
