Plugins - WooCommerce Stripe Payment Gateway - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (191 entries)

en: Credit / Debit Card
da_DK: Kreditkort / Debitkort

en: Unknown error.
da_DK: Ukendt fejl.

en: Boost sales with Apple Pay!
da_DK: Boost dit salg med Apple Pay!

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: Buy now
da_DK: Køb nu

en: Invalid email address, please correct and try again.
da_DK: Ugyldig e-mailadresse, prøv venligst igen.

note: translators: %d is the product Id
en: Product with the ID (%d) cannot be found.
da_DK: Varen med ID (%d) blev ikke fundet.

en: Sorry, we're not accepting prepaid cards at this time. Your credit card has not been charged. Please try with alternative payment method.
da_DK: Beklager, men vi accepterer desværre ikke forudbetalte kort på nuværende tidspunkt. Dit kreditkort er ikke blevet debiteret. Prøv venligst med alternativ betalingsmetode.

en: There was a problem adding the payment method.
da_DK: Der opstod et problem under tilføjelse af betalingsmetoden.

note: translators: 1: product name 2: quantity in stock
en: You cannot add that amount of "%1$s"; to the cart because there is not enough stock (%2$s remaining).
da_DK: Du kan ikke tilføje det antal "%1$s"; til varekurven fordi der ikke er nok lagerantal (%2$s tilbage).

en: Billing First Name and Last Name are required.
da_DK: Betaling fornavn og efternavn er påkrævet.

note: translators: 1) link
en: Stripe is enabled, but a SSL certificate is not detected. Your checkout may not be secure! Please ensure your server has a valid <a href="%1$s" target="_blank">SSL certificate</a>
da_DK: Stripe er aktiveret, men et SSL-certifikat er ikke registreret. Din checkout er muligvis ikke sikker! Sørg for, at din server har et gyldigt <a href="%1$s" target="_blank">SSL-certifikat</a>

en: Retain Stripe Data
da_DK: Bevar Stripe data

en: Retains any Stripe data such as Stripe customer ID, source ID.
da_DK: Beholder alle Stripe data som f.eks. Stripe kunde id, kilde id.

note: translators: %d Order ID
en: Order ID %d is less than set retention days. Personal data retained. (Stripe)
da_DK: Ordre id %d er mindre end fastsatte tilbageholdelsesdage. Personoplysninger opbevares. (Stripe)

note: translators: %d Order ID
en: Order ID %d contains an active Subscription. Personal data retained. (Stripe)
da_DK: Ordre id %d indeholder en aktiv abonnement. Personlige data bevares. (Stripe)

en: Customer Data
da_DK: Kunde oplysninger

en: WooCommerce Stripe Order Data
da_DK: WooCommerce Stripe ordre data

en: WooCommerce Stripe Subscriptions Data
da_DK: WooCommerce Stripe abonnements data

en: WooCommerce Stripe Customer Data
da_DK: WooCommerce Stripe kunde data

en: WooCommerce Stripe Data
da_DK: WooCommerce Stripe data

en: Stripe payment id
da_DK: Stripe betalings id

en: Stripe customer id
da_DK: Stripe kunde id

en: Subscriptions
da_DK: Abonnementer

en: Stripe User Data Erased.
da_DK: Stripe bruger data er slettet.

en: Stripe Subscription Data Erased.
da_DK: Stripe abonnements data er slettet.

en: Stripe personal data erased.
da_DK: Stripe personlige oplysninger er slettet.

note: translators: %s URL to docs
en: By using this extension, you may be storing personal data or sharing data with an external service. <a href="%s" target="_blank">Learn more about how this works, including what you may want to include in your privacy policy.</a>
da_DK: Når du bruger denne udvidelse, gemmer du muligvis personlige data eller deler data med en ekstern tjeneste. <a href="%s" target="_blank">Lær mere om, hvordan dette fungerer, herunder hvad du måske vil medtage i din politik om beskyttelse af personlige oplysninger.</a>

en: Orders
da_DK: Ordrer

note: translators: partial captured amount
en: This charge was partially captured via Stripe Dashboard in the amount of: %s
da_DK: Denne opkrævning blev delvist opkrævet via Stripe Kontrolpanel med beløbet: %s

note: translators: 1. URL link.
en: Stripe requires WooCommerce to be installed and active. You can download %s here.
da_DK: Stripe kræver, at WooCommerce installeres og aktiveres. Du kan downloade %s her.

en: Sorry, we are unable to process your payment at this time. Please retry later.
da_DK: Beklager, vi har i øjeblikket problemer med at behandle din betaling. Prøv venligst senere.

en: This represents the net total that will be credited to your Stripe bank account. This may be in the currency that is set in your Stripe account.
da_DK: Dette er det totale beløb, som bliver trukket fra din Stripe konto. Det viser evt. valutaen, som din konto er opsat med.

en: This represents the fee Stripe collects for the transaction.
da_DK: Dette er en gebyr, som Stripe opkræver for at behandle betalingen.

en: Entidade:
da_DK: Enheder:

en: Referencia:
da_DK: Reference:

en: Montante:
da_DK: Samlet beløb:

en: Stripe Fee:
da_DK: Stripe Gebyr:

note: translators: 1) amount (including currency symbol) 2) transaction id 3) refund message
en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s - %3$s
da_DK: Refunderet %1$s - Refunderings ID: %2$s - %3$s

note: translators: 1) last 4 digits of SEPA Direct Debit
en: Via SEPA Direct Debit ending in %1$s
da_DK: Via SEPA Direct Debit slutter på %1$s

en: Stripe Multibanco
da_DK: Stribet Multibanco

en: Awaiting Multibanco payment
da_DK: Afventer Multibanco betaling

en: Save payment information to my account for future purchases.
da_DK: Gem betalingsoplysninger til fremtidige betalinger fra min konto.

en: You will be redirected to EPS.
da_DK: Du bliver omdirigeret til EPS.

en: Enable Stripe Multibanco
da_DK: Aktiver Stripe Multibanco

en: You will be redirected to Multibanco.
da_DK: Du vil blive omdirigeret til Multibanco.

note: translators: 1) Opening anchor tag 2) closing anchor tag
en: If your billing address has been changed for saved payment methods, be sure to remove any %1$ssaved payment methods%2$s on file and re-add them.
da_DK: Hvis din fakturerings adresse er blevet ændret for gemte betalingsmetoder, skal du fjerne eventuelle %1$sgemte betalingsmåde%2$s i en fil og tilføje dem igen.

en: Enable Stripe EPS
da_DK: Aktiver Stripe EPS

note: translators: 1) The URL to the order.
en: A dispute was created for this order. Response is needed. Please go to your <a href="%s" title="Stripe Dashboard" target="_blank">Stripe Dashboard</a> to review this dispute.
da_DK: Der blev oprettet en tvist for denne ordre. Svar er nødvendigt. Gå til dit <a href="%s" title="Stripe Dashboard" target="_blank">Stripe Kontrolpanel for</a> at gennemgå denne tvist.

note: translators: 1) The URL to the order. 2) The reason type.
en: A review has been opened for this order. Action is needed. Please go to your <a href="%1$s" title="Stripe Dashboard" target="_blank">Stripe Dashboard</a> to review the issue. Reason: (%2$s)
da_DK: Der er behov for handling. Gå til din <a href="%1$s" title="Stripe Dashboard" target="_blank">Stripe Kontrolpanel</a> for at gennemgå problemet. Årsag: (%2$s)

note: translators: 1) The reason type.
en: The opened review for this order is now closed. Reason: (%s)
da_DK: Den åbnede gennemgang af denne ordre er nu lukket. Årsag: ( %s)

en: The billing country is not accepted by SOFORT. Please try another country.
da_DK: Faktureringslandet accepteres ikke af SOFORT. Prøv et andet land.

en: A "Stripe Customer ID" value is required.
da_DK: Værdien "Stripe Customer ID" er påkrævet.

en: Invalid customer ID. A valid "Stripe Customer ID" must begin with "cus_".
da_DK: Ugyldigt kunde-ID. Et gyldigt "Stripe-kunde-ID" skal begynde med "cus_".

note: translators: 1) link
en: Stripe is in test mode however your test keys may not be valid. Test keys start with pk_test and sk_test or rk_test. Please go to your settings and, <a href="%s">set your Stripe account keys</a>.
da_DK: Stripe er i test tilstand, men dine testnøgler er muligvis ikke gyldige. Testnøgler starter med pk_test og sk_test eller rk_test. Gå til dine indstillinger, og <a href="%s">angiv dine Stripe-kontonøgler</a> .

en: Card Code (CVC)
da_DK: Kontrolcifre (CVC)

en: Card Number
da_DK: Kortnummer

en: Expiry Date
da_DK: Udløbsdato

en: The card's expiration year is in the past
da_DK: Kortet har overskredet udløbsdatoen

en: Select the button type you would like to show.
da_DK: Vælg den knap type, du vil have vist.

en: The card's security code is incomplete.
da_DK: Kontrolcifre er udfyldt forkert.

en: The card's expiration date is incomplete.
da_DK: Kortets udløbsdato er udfyldt forkert.

en: The card number is incomplete.
da_DK: Kortnummeret er udfyldt forkert.

en: Pending
da_DK: Behandles

en: OR
da_DK: ELLER

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
da_DK: Fejl - Prøv venligst at genindlæse siden.

note: translators: statement descriptor
en: By providing your IBAN and confirming this payment, you are authorizing %s and Stripe, our payment service provider, to send instructions to your bank to debit your account and your bank to debit your account in accordance with those instructions. You are entitled to a refund from your bank under the terms and conditions of your agreement with your bank. A refund must be claimed within 8 weeks starting from the date on which your account was debited.
da_DK: Ved at give din IBAN og bekræfte denne betaling bemyndiger du %s og Stripe, vores betalingstjenesteudbyder, at sende instruktioner til din bank for at debitere din konto og din bank for at debitere din konto i overensstemmelse med disse instruktioner. Du har ret til refusion fra din bank i henhold til vilkårene for din aftale med din bank. En refusion skal kræves inden for 8 uger fra den dato, hvor din konto blev debiteret.

en: TEST MODE ENABLED. In test mode, you can use IBAN number DE89370400440532013000.
da_DK: TEST MODE AKTIVERET. I test tilstand kan du bruge IBAN nummer DE89370400440532013000.

en: Credit or debit card
da_DK: Kredit- eller Debitkort

en: Add Payment
da_DK: Tilføj betaling

en: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#bancontact" target="_blank">Payment Method Guide</a>
da_DK: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#bancontact" target="_blank">Guide til betalingsmpde</a>

en: Enable Stripe Bancontact
da_DK: Aktiver Stripe Bankcontact

en: You will be redirected to Bancontact.
da_DK: Du bliver omdirigeret til Bancontact.

en: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#giropay" target="_blank">Payment Method Guide</a>
da_DK: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#giropay" target="_blank">Guide til betalingsmåde</a>

en: Enable Stripe Giropay
da_DK: Aktiver Stripe Giropay

en: You will be redirected to Giropay.
da_DK: Du vil blive omdirigeret til Giropay.

en: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#ideal" target="_blank">Payment Method Guide</a>
da_DK: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#ideal" target="_blank">Guide til betalingsmåde</a>

en: Enable Stripe iDeal
da_DK: Aktiver Stripe iDeal

en: You will be redirected to iDeal.
da_DK: Du vil blive omdirigeret til iDeal.

en: Enable Stripe P24
da_DK: Aktiver Stripe P24

en: You will be redirected to P24.
da_DK: Du vil blive omdirigeret til P24.

en: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#sepa-direct-debit" target="_blank">Payment Method Guide</a>
da_DK: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#sepa-direct-debit" target="_blank">Guide til betalingsmpde</a>

en: Enable Stripe SEPA Direct Debit
da_DK: Aktiver Stripe SEPA Direct Debit

en: Mandate Information.
da_DK: Påkrævet Information.

en: Inline Credit Card Form
da_DK: Indlejret kreditkort formular

en: Choose the style you want to show for your credit card form. When unchecked, the credit card form will display separate credit card number field, expiry date field and cvc field.
da_DK: Vælg den typografi, du vil have vist i kreditkort formularen. Når den ikke er markeret, vil kreditkort formularen vise et separat kreditkortnummer felt, feltet udløbsdato og kontrol feltet CVC.

en: Payment Request Buttons
da_DK: Betalings anmodnings knapper

en: Button Type
da_DK: Knap type

en: Default
da_DK: Standard

en: Buy
da_DK: Køb

en: Donate
da_DK: Doner

en: Payment Request Button Theme
da_DK: Tema for betalings anmodnings knap

en: Button Theme
da_DK: Knap tema

en: Dark
da_DK: Mørk

en: Light
da_DK: Lys

en: Payment Request Button Height
da_DK: Knap højde på betalingsanmodning

en: Button Height
da_DK: Knap højde

en: Enter the height you would like the button to be in pixels. Width will always be 100%.
da_DK: Indtast den højde, du vil have, at knappen skal være i pixels. Bredden vil altid være 100%.

en: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#sofort" target="_blank">Payment Method Guide</a>
da_DK: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#sofort" target="_blank">Guide til betalingsmåde</a>

en: You will be redirected to SOFORT.
da_DK: Du bliver omdirigeret til SOFORT.

en: Please enter your IBAN account name.
da_DK: Indtast venligst dit IBAN kontonavn.

en: Please enter your IBAN account number.
da_DK: Indtast venligst dit IBAN kontonummer.

en: There was a problem connecting to the Stripe API endpoint.
da_DK: Der var problemer med at oprette forbindelse til Stripe API-slutpunktet.

en: Unable to add payment source.
da_DK: Kan ikke tilføje betalingskilde.

en: Unable to process this payment, please try again or use alternative method.
da_DK: Kan ikke gennemføre denne betaling, prøv igen eller brug alternativ metode.

note: translators: error message
en: Stripe payment failed: %s
da_DK: Stripe betaling mislykkedes: %s

note: translators: last 4 digits of IBAN account
en: SEPA IBAN ending in %s
da_DK: SEPA IBAN slutter i %s

en: Refunded via Stripe Dashboard
da_DK: Refunderet via Stripe Kontrolpanel

note: translators: %1$s Payment method, %2$s List of supported currencies
en: %1$s is enabled - it requires store currency to be set to %2$s
da_DK: %1$s er aktiveret - det kræves at webshoppens valuta er angivet til %2$s

note: translators: link
en: All other general Stripe settings can be adjusted <a href="%s">here</a>.
da_DK: Alle andre generelle Stripe indstillinger kan justeres <a href="%s">her</a>.

en: Enable Stripe SOFORT
da_DK: Aktiver Stripe SOFORT

en: Payment Request Button Type
da_DK: Betalings anmodnings knap type

en: This payment failed to clear.
da_DK: Betaling godkendelse mislykkedes.

en: This payment was cancelled.
da_DK: Betalingen blev annulleret.

note: translators: transaction id
en: Stripe charge awaiting payment: %s.
da_DK: Stripe afventer betaling: %s.

en: Payment processing failed. Please retry.
da_DK: Betalingsprocessen mislykkedes. Prøv igen.

en: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#alipay" target="_blank">Payment Method Guide</a>
da_DK: <a href="https://stripe.com/payments/payment-methods-guide#alipay" target="_blank">Guide til betalingsmåde</a>

en: Enable Stripe Alipay
da_DK: Aktiver Stripe Alipay

en: You will be redirected to Alipay.
da_DK: Du vil blive omdirigeret til Alipay.

en: Must be activated from your Stripe Dashboard Settings <a href="https://dashboard.stripe.com/account/payments/settings" target="_blank">here</a>
da_DK: Skal være aktiveret fra din Stripe Kontrolpanel Indstillinger <a href="https://dashboard.stripe.com/account/payments/settings" target="_blank">her</a>

en: Unable to find shipping method for address.
da_DK: Der er ikke mulighed for at levere til denne adresse.

en: Shipping
da_DK: Fragt

en: Tax
da_DK: Moms

en: Empty cart
da_DK: Tom kurv

en: Unable to verify domain - missing secret key.
da_DK: Kunne ikke verificere domæne - mangler den hemmelige nøgle.

note: translators: error message
en: Unable to verify domain - %s
da_DK: Kunne ikke verificere domæne - %s

en: Unable to create domain association folder to domain root.
da_DK: Kunne ikke oprette domæne association mappe for domæne rod.

en: Unable to copy domain association file to domain root.
da_DK: Kunne ikke kopier domæne association fil til domæne rod.

note: translators: 1) blog name 2) order number
en: %1$s - Order %2$s
da_DK: %1$s - Ordre %2$s

note: translators: 1) amount (including currency symbol) 2) transaction id 3) refund message
en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s - Reason: %3$s
da_DK: Tilbagebetalt %1$s - ID nr.: %2$s - Årsag; %3$s

en: Cheatin&#8217; huh?
da_DK: Snyder du?

en: Discount
da_DK: Rabat

note: translators: Do not translate the [option] placeholder
en: Unknown shipping option "[option]".
da_DK: Ukendt forsendelsesvalg "[valg]".

en: Statement Descriptor
da_DK: Tekst på kontoudtog

en: If enabled, users will be able to pay using Apple Pay or Chrome Payment Request if supported by the browser.
da_DK: Hvis aktiveret, vil brugerne kunne betale ved hjælp af Apple Pay eller Chrome Payment Request, hvis de understøttes af browseren.

en: Select the button theme you would like to show.
da_DK: Vælg det tema for knappen, du gerne vil vise.

en: Sorry, we're not accepting prepaid cards at this time.
da_DK: Beklager, vi accepterer ikke forudbetalte betalingskort i øjeblikket.

en: The card was declined.
da_DK: Betalingskortet blev afvist.

en: The card has expired.
da_DK: Betalingskortet er udløbet.

en: The card's security code is incorrect.
da_DK: Betalingskortets kontrolcifre er forkert.

en: The card's security code is invalid.
da_DK: Betalingskortets kontrolcifre er ugyldig.

en: The card's expiration month is invalid.
da_DK: Betalingskortets måned for udløb er ugyldig.

en: The card's expiration year is invalid.
da_DK: Betalingskortets udløbsdato er ugyldig.

en: The card number is incorrect.
da_DK: Kortnummeret er forkert.

en: The card number is not a valid credit card number.
da_DK: Kortnummeret er ugyldigt.

en: The card's zip code failed validation.
da_DK: Kortets zip validering mislykkedes.

en: There is no card on a customer that is being charged.
da_DK: Kunden har ingen kort som er blevet opkrævet.

en: An error occurred while processing the card.
da_DK: En fejl opstod under behandlingen af kortet.

note: translators: 1) int version 2) int version
en: WooCommerce Stripe - The minimum PHP version required for this plugin is %1$s. You are running %2$s.
da_DK: WooCommerce Stripe - Minimum PHP version som er påkrævet for dette plugin er %1$s. Du bruger %2$s.

en: WooCommerce Stripe - cURL is not installed.
da_DK: WooCommerce Stripe - cURL er ikke installeret.

en: Enable/Disable
da_DK: Aktiver/Deaktiver

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Pay with your credit card via Stripe.
da_DK: Betal med dit kreditkort via Stripe.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
da_DK: Dette kontrollerer titlen, som kunden ser under kassen.

en: This card is no longer available and has been removed.
da_DK: Dette kort er ikke længere til rådighed og er blevet fjernet.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
da_DK: Dette styrer beskrivelsen som brugeren ser under checkout.

en: Docs
da_DK: Dokumentation

en: Save debug messages to the WooCommerce System Status log.
da_DK: Gem fejlfindingsmeddelelser i WooCommerce systemstatuslog.

en: Saved Cards
da_DK: Gemte kort

en: If enabled, users will be able to pay with a saved card during checkout. Card details are saved on Stripe servers, not on your store.
da_DK: Hvis det er aktiveret, vil brugere kunne betale med et gemt kort under betaling. Kortoplysninger gemmes på Stripe-servere, ikke i din butik.

en: Capture charge immediately
da_DK: Indsaml opkrævning med det samme

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Unable to store payment details. Please try again.
da_DK: Kan ikke gemme betalingsoplysninger. Prøv igen.

en: Credit Card (Stripe)
da_DK: Kreditkort (Stripe)

en: Customer not found
da_DK: Kunde ikke fundet

en: Live Secret Key
da_DK: Live hemmelig nøgle

en: Logging
da_DK: Logføring

en: Capture
da_DK: Modtage

en: Whether or not to immediately capture the charge. When unchecked, the charge issues an authorization and will need to be captured later. Uncaptured charges expire in 7 days.
da_DK: Om opkrævning skal indsamles med det samme eller ej. Når det ikke er markeret, udsteder opkrævningen en godkendelse, som skal indsamles senere. Opkrævninger, som ikke er indsamlet, udløber efter 7 dage.

en: Place the payment gateway in test mode using test API keys.
da_DK: Sæt betalingsgateway i test-tilstand ved hjælp af API-nøglerne til test.

note: translators: 1) link
en: Stripe is almost ready. To get started, <a href="%s">set your Stripe account keys</a>.
da_DK: Stripe er næsten klar. <a href="%s">Konfigurér dine Stripe-kontonøgler</a> for at komme i gang.

note: translators: transaction id
en: Stripe charge complete (Charge ID: %s)
da_DK: Stripe-opkrævning gennemført (opkrævnings-id: %s)

note: translators: error message
en: Stripe Transaction Failed (%s)
da_DK: Stripe-transaktion mislykkedes (%s)

note: Description of the plugin
en: Take credit card payments on your store using Stripe.
da_DK: Tag imod kreditkortbetalinger i din butik ved hjælp af Stripe.

en: Test Secret Key
da_DK: Test hemmelig nøgle

en: Test Publishable Key
da_DK: Test nøgle, som kan udgives

en: Test mode
da_DK: Test-tilstand

en: Title
da_DK: Titel

en: Please fill in required checkout fields first
da_DK: Udfyld først de obligatoriske betalingsfelter

en: Invalid payment method. Please input a new card number.
da_DK: Ugyldig betalingsmetode. Indtast et nyt kortnummer.

note: translators: 1) card brand 2) last 4 digits
en: Via %1$s card ending in %2$s
da_DK: Via %1$s kort, der ender med %2$s

note: translators: 1) amount (including currency symbol)
en: Sorry, the minimum allowed order total is %1$s to use this payment method.
da_DK: Beklager, det tilladte minimumsbeløb for ordren er kr. %1$s for at benytte denne betalingsløsning.

note: translators: link to Stripe testing page
en: TEST MODE ENABLED. In test mode, you can use the card number 4242424242424242 with any CVC and a valid expiration date or check the <a href="%s" target="_blank">Testing Stripe documentation</a> for more card numbers.
da_DK: TEST TILSTAND AKTIV. I test tilstand kan du anvende kort nummer 4242424242424242 og en vilkårlig CVC og en gyldig udløbsdato, eller se dokumentationen <a href="%s" target="_blank">Test Stripe</a>” for andre test kort numre.

en: Live Publishable Key
da_DK: Live Offentlige nøgle

en: Log debug messages
da_DK: Logfør fejlfindings meddelelser

en: Please accept the terms and conditions first
da_DK: Accepter først betingelser og vilkår

en: Enable Payment via Saved Cards
da_DK: Aktiver betaling via gemte kort

en: Enable Stripe
da_DK: Aktiver Stripe

en: Enable Test Mode
da_DK: Aktiver test-tilstand

note: translators: error message
en: Unable to capture charge! %s
da_DK: Opkrævning kunne ikke gennemføres! %s

note: translators: 1) link to Stripe register page 2) link to Stripe api keys page
en: Stripe works by adding payment fields on the checkout and then sending the details to Stripe for verification.
da_DK: Stripe fungerer ved at tilføje kreditkortfelter ved betalingen og derefter sende oplysningerne til Stripe for bekræftelse.
