Plugins - UpdraftPlus WordPress Backup &amp - en to ja_JP translation catalogue (1324 entries)

en:  Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
ja_JP:  お使いのホスティングプロバイダーでは、1日に1回の増分バックアップしか取得できません。

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
ja_JP: "%s" には主キーがありません。 %s行目で手動変更する必要があります。

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
ja_JP: テナント

en: %d token | %d tokens
ja_JP[0]: %d個のトークン

en: %s (%s used)
ja_JP: %s (%s 使用)

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
ja_JP: %s - この実体をバックアップできませんでした。対応するディレクトリが存在しません (%s)

en: %s Error
ja_JP: %s のエラー

en: %s Error: Failed to initialise
ja_JP: %s エラー: 初期化に失敗

en: %s Error: Failed to open local file
ja_JP: %s エラー: ローカルファイルが開けませんでした

en: %s Error: Failed to upload
ja_JP: %s エラー: ファイルのアップロードに失敗

en: %s access key
ja_JP: %s アクセスキー

en: %s add-on not found
ja_JP: %s アドオンが見つかりません

en: %s archives remain
ja_JP: 残り%s件のアーカイブ

en: %s authentication
ja_JP: %s 認証

en: %s authentication code:
ja_JP: %s 認証コード:

en: %s authentication failed
ja_JP: %s 認証に失敗

en: %s authentication:
ja_JP: %s 認証:

en: %s bits
ja_JP: %sビット

en: %s bytes
ja_JP: %sバイト

en: %s checksum: %s
ja_JP: %s チェックサム: %s

en: %s de-authentication
ja_JP: %s の認証取り消し

en: %s end-point
ja_JP: %s エンドポイント

en: %s error - failed to access the container
ja_JP: %s のエラー - コンテナへのアクセスに失敗

en: %s error - failed to re-assemble chunks
ja_JP: %s エラー - チャンクの再構築に失敗しました

en: %s error - failed to upload file
ja_JP: %s エラー - ファイルをアップロードできませんでした

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
ja_JP: %s エラー - コンテナに接続できましたが、 ファイルを作成できませんでした

en: %s error: %s
ja_JP: %s エラー: %s

en: %s from now
ja_JP: 今から%s

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
ja_JP: %s がリモートストレージとして選択されましたが、現在接続されていません。

en: %s location
ja_JP: %s の場所

en: %s login failure
ja_JP: %s へのログインに失敗

en: %s logo
ja_JP: %s のロゴ

en: %s minutes, %s seconds
ja_JP: %s分%s秒

en: %s month %s trial
ja_JP: %sヶ月 %s トライアル

en: %s per quarter
ja_JP: %s/四半期

en: %s per year
ja_JP: %s/年

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
ja_JP: %s の再構築エラー (%s):（詳細はログファイルを参照）

en: %s restoration options:
ja_JP: %s の復元オプション:

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
ja_JP: %s は予期しない HTTP 応答を返しました: %s

en: %s secret key
ja_JP: %s シークレットキー

en: %s settings test result:
ja_JP: %s の設定テストの結果:

en: %s support is available as an add-on
ja_JP: %s 対応はアドオンで可能になります

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
ja_JP: %s アップロード: マルチパートアップロード用のアップロード ID の取得に失敗 - 詳細はログファイルを参照

en: %s version:
ja_JP: %s バージョン:

en: %s: unreadable file - could not be backed up
ja_JP: %s: ファイルが読み込み不可能 - バックアップできませんでした

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
ja_JP: %s: 読み込み不能なファイル - バックアップできませんでした (権限と保有者をご確認ください)

en: (%d archive(s) in set, total %s).
ja_JP: (セット内に%d個のアーカイブ、合計%s)。

en: (Not finished)
ja_JP: (未完了)

en: (Nothing has been logged yet)
ja_JP: (まだ何も記録されていません)

en: (Nothing yet logged)
ja_JP: (まだ何もありません)

en: (Read more)
ja_JP: (続きを読む)

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
ja_JP: (マルチサイト互換性用に明示的にコード化されていない限り、これはすべての WordPress のバックアップ用プラグインに適用されます)。

en: (after %ss)
ja_JP: (%s秒後)

en: (already uploaded)
ja_JP: (アップロード済み)

en: (backup set imported from remote location)
ja_JP: (バックアップ一式をリモートの場所からインポート)

en: (current version)
ja_JP: (現在のバージョン)

en: (including management of WP-Optimize)
ja_JP: (WP-Optimize の管理を含む)

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
ja_JP: (以前に UpdraftPlus にて作成した ZIP ファイルをアップロードしようとしたか確認してください)

en: (tap on an icon to select or unselect)
ja_JP: (選択または選択解除するア​​イコンをタップ)

en: (the asterisk character matches zero or more characters)
ja_JP: (アスタリスク記号は0個以上の文字と一致します)

[ctx: (verb)]
en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: (version: %s)
ja_JP: (バージョン: %s)

en: (when decrypted)
ja_JP: (復号した時)

en: ... and many more!
ja_JP: ... 他にも多数 !

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
ja_JP: 再帰の原因となるので、アップロードやプラグインのディレクトリ内に<b>置かないでください</b>
    (バックアップのバックアップのバックアップ...)。

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
ja_JP: <strong>(すでに認証済みのようですが</strong>、問題があれば再認証しアクセスを更新できます)

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here and follow this link to complete authentication with %s.
ja_JP: 下の「変更を保存」をクリックした<strong>後</strong>に、ここに戻ってこのリンクをクリックし、%s との認証を完了してください。

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
ja_JP: <strong>これはフォルダ名ではありません</strong>。

en: A PHP exception (%s) has occurred: %s
ja_JP: PHP の例外 (%s) が発生 : %s

en: A PHP fatal error (%s) has occurred: %s
ja_JP: PHP fatal error (%s) が発生 : %s

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
ja_JP: 同じ名前のキーがすでに存在しています。別の名前をつけてください。

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
ja_JP: UpdraftCentral との新規接続は確立されていません。

en: A password protected post can not be set to sticky.
ja_JP: パスワード保護された投稿を先頭固定表示に設定することはできません。

en: A post can not be sticky and have a password.
ja_JP: 投稿を、先頭固定表示かつパスワード保護ありにすることはできません。

en: A sticky post can not be password protected.
ja_JP: 先頭固定表示投稿はパスワード保護できません。

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
ja_JP: 非常に大きなファイルが検出されました: %s (サイズ: %s MB)

en: A website where you have installed %s
ja_JP: %s をインストールしたサイト

en: A zip error occurred
ja_JP: zip エラーが発生しました

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
ja_JP: 中止: 復元する実態の情報が見つかりませんでした。

en: API key
ja_JP: API キー

en: API secret
ja_JP: API シークレット

en: Access this site as user:
ja_JP: ユーザーとしてこのサイトにアクセス:

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
ja_JP: アカウントがいっぱいです: 現在の %s アカウントには%dバイトしか残っていませんが、ファイルのアップロードには %dバイト必要です

en: Account holder's name: %s.
ja_JP: アカウント所有者名: %s

en: Account is not authorized.
ja_JP: アカウントは許可されていません。

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
ja_JP: rackspacecloud.com で作成していれば米国アカウントです。 rackspace.co.uk で作成していれば英国のアカウントです。

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
ja_JP: rackspacecloud.com で作成していれば、米国アカウントです。 rackspace.co.uk で作成していれば、英国拠点です

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Actions upon selected backups
ja_JP: 選択したバックアップへの操作

en: Activity log
ja_JP: アクティビティログ

en: Add SFTP to send your data securely, lock settings and encrypt your database backups for extra security.
ja_JP: セキュリティ強化のために SFTP を追加し、データを安全に送信し、設定をロックし、データベースのバックアップを暗号化します。

en: Add a site
ja_JP: サイトの追加

en: Add an exclusion rule
ja_JP: 除外ルールを追加

en: Add an exclusion rule for %s
ja_JP: %s に対する除外ルールを追加

en: Add changed files (incremental backup) ...
ja_JP: 変更されたファイルを追加する (増分バックアップ)

en: Add exclusion rule
ja_JP: 除外ルールを追加

en: Add site
ja_JP: サイト追加

en: Adding...
ja_JP: 追加中...

en: Additional and enhanced remote storage locations
ja_JP: 追加および拡張リモートストレージの場所

en: Additional storage
ja_JP: 追加容量

en: Advanced / Debugging Settings
ja_JP: 高度 / デバッグの設定

en: Advanced Tools
ja_JP: 高度なツール

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
ja_JP: このボタンを押した後、復元したい構成要素の選択画面が表示されます

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
ja_JP: データベースのバックアップ後は、サイトのパフォーマンス改善のために WP-Optimize プラグインのインストールをおすすめします。

en: All WordPress tables will be backed up.
ja_JP: すべての WordPress テーブルがバックアップされます。

en: All files beginning with given characters
ja_JP: 指定された文字で始まるすべてのファイル

en: All files beginning with these characters
ja_JP: これらの文字で始まるすべてのファイル

en: All files with this extension
ja_JP: この拡張子のすべてのファイル

en: Allow only administrators to log in
ja_JP: 管理者のみのログインを許可する

en: Allowed Files
ja_JP: アップロードできるファイル

en: Allows you to only backup changes to your files (such as a new image) that have been made to your site since the last backup.
ja_JP: 最後のバックアップ以降にサイトに加えられたファイルへの変更 (新しい画像など) のみをバックアップできます。

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
ja_JP: ほとんどすべての FTP サーバーはパッシブモードを必要とします。ただし、アクティブモードが必要な場合は、これをオフにしてください。

en: Already got space?
ja_JP: すでにスペースをお持ちの場合。

en: Also delete from remote storage
ja_JP: リモートストレージからも削除

en: Also send this backup to the active remote storage locations
ja_JP: このバックアップを有効なリモートストレージにも送信する

en: Also, you should read this important FAQ.
ja_JP: この重要な FAQ もご覧ください。

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
ja_JP: 最大パケットサイズよりも大きく分割することができない、SQL 行がありました。この行は処理されませんが、削除されます: %s

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
ja_JP: UpdraftCentral との接続が確立されました。

en: An email is required and needs to be in a valid format.
ja_JP: メールアドレスが必要で、有効な形式である必要があります。

en: An empty WordPress install
ja_JP: 空の WordPress インストール

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
ja_JP: 最初のコマンドでエラー %s が発生しました - 処理を中止

en: An error occurred when fetching storage module options:
ja_JP: ストレージモジュールのオプションを取得中にエラーが発生しました:

en: An error occurred while attempting to check the support of stored routines creation (%s %s)
ja_JP: ストアドルーチン作成のサポートを確認しようとした際にエラーが発生しました (%s %s)

en: An error occurred while attempting to retrieve routine status (%s %s)
ja_JP: ルーチンステータス (%s %s) を取得しようとした際にエラーが発生しました

en: An error occurred while attempting to retrieve the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
ja_JP: MySQL globallog_bin_trust_function_creators 変数 %s を取得しようとした際にエラーが発生しました

en: An error occurred while attempting to retrieve the routine SQL/DDL statement (%s %s)
ja_JP: ルーチン SQL / DDL ステートメント %s %s) を取得しようとした際にエラーが発生しました

en: An error occurred while attempting to set a new value to the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
ja_JP: MySQL globallog_bin_trust_function_creators 変数 %s に新しい値を設定しようとした際にエラーが発生しました

en: An error occurred whilst closing the final database file
ja_JP: 最終的なデータベースファイルを閉じる際にエラーが発生しました

en: An invalid URL was entered
ja_JP: 無効な URL が入力されました

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
ja_JP: UpdraftPlus.com への接続試行中に不明なエラーが発生

en: Anonymisation functions
ja_JP: 匿名化機能

en: Any other directories found inside wp-content
ja_JP: wp-content 中の他のディレクトリ

en: Any settings in your .htaccess or web.config file that affects the maximum upload or post size.
ja_JP: アップロードまたは投稿の最大サイズに影響する設定ファイル。

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
ja_JP: %s に関するサポートリクエストは、ご利用のホスティングサービスにご連絡ください。

en: Apache modules
ja_JP: Apache モジュール

en: Approve
ja_JP: 承認

en: Archive is expected to be size:
ja_JP: アーカイブの予想サイズ:

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
ja_JP: %sを UpdraftPlus から削除してよいですか ?

en: Are you sure you want to dismiss all UpdraftPlus news forever?
ja_JP: 今後もすべての UpdraftPlus のニュースを非表示にしますか ?

en: Are you sure you want to remove this exclusion rule?
ja_JP: 本当にこの除外ルールを削除してよいですか ?

en: Ask WordPress to automatically update UpdraftPlus when it finds an available update.
ja_JP: WordPress が利用可能な更新を見つけたら、自動的に UpdraftPlus をアップデートするようにします。

en: Ask a pre-sales question
ja_JP: 購入前に質問する

en: At the same time as the files backup
ja_JP: ファイルのバックアップと同時に

en: Attempts by the browser to contact the website failed.
ja_JP: ブラウザーによるサイトへの接続試行に失敗しました。

en: Authenticate with %s
ja_JP: %s で認証

en: Authenticate with Google
ja_JP: Google で認証

en: Authorisation failed (check your credentials)
ja_JP: 認証に失敗 (認証情報をご確認ください)

en: Authorization failed
ja_JP: 認証に失敗

en: Automatic backup before update
ja_JP: 更新前の自動バックアップ

en: Automatic updates
ja_JP: 自動アップデート

en: Available temporary clone tokens:
ja_JP: 使用可能な一時複製のトークン:

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Back to other %s options
ja_JP: 他の %s オプションに戻る

en: Back...
ja_JP: 戻る…

en: Backed up: %s
ja_JP: バックアップしました: %s

en: Backup
ja_JP: バックアップ

en: Backup / Restore
ja_JP: バックアップ / 復元

en: Backup Contents And Schedule
ja_JP: コンテンツのバックアップとスケジュール

en: Backup Now
ja_JP: 今すぐバックアップ

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
ja_JP: WordPress のコアと、WordPress 以外のファイル、データベースをバックアップ

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
ja_JP: WordPress マルチサイト (ネットワーク) を安全にバックアップ。

en: Backup and restore: take backups locally, or backup to Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV & email, on automatic schedules.
ja_JP: 複数のバックアップ保存先に対応したバックアップと復元プラグイン。ローカル、Amazon S3、Dropbox、Google Drive、Rackspace、(S)FTP、WebDAV、メールに自動スケジュールでバックアップします。

en: Backup begun
ja_JP: バックアップ開始

en: Backup contains:
ja_JP: バックアップに含まれる:

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
ja_JP: 未知のソース (%s) にて作成されたバックアップ - 復元できません。

en: Backup created by:
ja_JP: ファイルのバックアップ作成者:

en: Backup created by: %s.
ja_JP: 作成者によるバックアップ: %s

en: Backup data (click to download)
ja_JP: データをバックアップ (クリックしてダウンロード)

en: Backup data will be sent to:
ja_JP: バックアップデータの送信先:

en: Backup date
ja_JP: バックアップ日付

en: Backup directory
ja_JP: バックアップ用ディレクトリ

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
ja_JP: バックアップ用ディレクトリ (%s) は、書き込み可能でないか、存在しません。

en: Backup directory could not be created
ja_JP: バックアップ用ディレクトリを作成できませんでした

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
ja_JP: 指定したバックアップ用ディレクトリは<b>存在しません</b>でした。

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
ja_JP: 指定したバックアップ用ディレクトリは存在しますが、書き込み可能<b>ではありません</b>でした。

en: Backup directory specified is writable, which is good.
ja_JP: 指定されたバックアップ用ディレクトリは書き込み可能です。正常です。

en: Backup directory successfully created.
ja_JP: バックアップ用ディレクトリを作成しました。

en: Backup does not exist in the backup history
ja_JP: バックアップ履歴にバックアップが存在しません

en: Backup file not available.
ja_JP: バックアップファイルは利用できません。

en: Backup finished
ja_JP: バックアップ完了

en: Backup is of: %s.
ja_JP: 以下のバックアップ: %s

en: Backup label:
ja_JP: バックアップ用のラベル:

en: Backup more databases
ja_JP: もっとデータベースをバックアップ

en: Backup non-WordPress files and databases
ja_JP: WordPress 以外のファイルやデータベースをバックアップ

en: Backup of:
ja_JP: バックアップ:

en: Backup of: %s
ja_JP: バックアップ: %s

en: Backup sent to remote site - not available for download.
ja_JP: バックアップをリモートサイトに送信します。ダウンロードはできません。

en: Backup set not found
ja_JP: バックアップ一式が見つかりません

en: Backup sets removed:
ja_JP: バックアップ一式の削除

en: Backup time and scheduling
ja_JP: バックアップ時刻と予約

en: Backup to remote storage locations
ja_JP: リモートストレージにバックアップ

en: Backup using %s?
ja_JP: %s を使ってバックアップしますか ?

en: Backup, update and manage all your WordPress sites from one dashboard
ja_JP: 1つのダッシュボードからすべての WordPress サイトをバックアップ、更新、管理

en: Backup:
ja_JP: バックアップ:

en: Backups are saved in %s.
ja_JP: バックアップは %s に保存されます。

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
ja_JP: ファイル名の形式が良くありません - これは UpdraftPlus によって作成されたファイルのようにみえません。

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
ja_JP: ファイル名の形式が良くありません - これは UpdraftPlus によって作成された、暗号化されたデータベースのファイルのようにみえません。

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive.
ja_JP: メールサーバーにはサイズ制限が存在する傾向があることに注意してください。一般的には約%sMb程度です。制限を超えるバックアップは届かない可能性が高いです。

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
ja_JP: メールサーバーにはサイズ制限が存在する傾向があることに注意してください。一般的には約%sMb程度です。制限を超えるバックアップは届かない可能性が高いです。

en: Be safe
ja_JP: 安全を確保

en: Begun
ja_JP: 開始済み

en: Begun looking for this entity
ja_JP: この実体を検索開始

en: Blog link
ja_JP: ブログリンク

en: Both email and password fields are required.
ja_JP: メールとパスワードの両方のフィールドが入力必須です。

en: Browse contents
ja_JP: コンテンツを参照

en: Browsing zip file
ja_JP: zip ファイルの参照

en: Bucket access style
ja_JP: バケットアクセススタイル

en: Call
ja_JP: 呼び出し

en: Call WordPress action:
ja_JP: WordPress action を呼び出す:

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Check this box to have a basic report sent to
ja_JP: 基本的なレポートを送信するには、ここをチェックします

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. if you uncheck, then any files despatched remotely will also remain locally, and any files being kept locally will not be subject to the retention limits).
ja_JP: チェックを入れると、バックアップの実行が終了後に、サーバーから過剰となったバックアップファイルを削除します (例: チェックを外せば、遠隔に送信されたファイルもローカルに残ったままとなり、ローカルに保存されているファイルは保存の制限の対象となりません)。

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
ja_JP: ここをチェックすると、バックアップ処理に関する詳細な情報とメールを受信します- 何か問題が生じた場合に役立ちます。

en: Chicago (ORD)
ja_JP: シカゴ (ORD)

en: Choose a default for each table
ja_JP: 各テーブルのデフォルトを選択

en: Choose the components to restore
ja_JP: 復元する構成を選択

en: Choose the components to restore:
ja_JP: 復元するコンポーネントを選択:

en: Choose the schedule that you want your backups to run on.
ja_JP: バックアップを実行したいスケジュールを選択してください。

en: Choose your backup schedule
ja_JP: 独自バックアップスケジュールを作成

en: Choose your remote storage
ja_JP: 保存先を選択

en: Cleaning
ja_JP: クリーニング

en: Cleaning up rubbish...
ja_JP: 不要なものをクリーニング中…

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Clear list of existing sites
ja_JP: 既存サイトのリストをクリア

en: Client ID
ja_JP: クライアント ID

en: Client Secret
ja_JP: クライアントシークレット

en: Clone of %s
ja_JP: %s の複製

en: Clone package
ja_JP: パッケージ複製

en: Clone ready
ja_JP: 複製準備完了

en: Clone region:
ja_JP: 複製領域:

en: Clone server being provisioned and booted (can take several minutes)
ja_JP: 複製サーバーのプロビジョニングとブート中 (数分かかる場合があります)

en: Clone:
ja_JP: 複製:

en: Cloning and migration
ja_JP: 複製と移行

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Closing 1st October 2018
ja_JP: 2018年10月1日締め切り

en: Cloud Files API Key
ja_JP: Cloud Files API キー

en: Cloud Files Container
ja_JP: Cloud Files コンテナ

en: Cloud Files Storage Region
ja_JP: Cloud Files ストレージの地域

en: Cloud Files Username
ja_JP: Cloud Files ユーザー名

en: Cloud Files authentication failed
ja_JP: Cloud Files の認証に失敗

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
ja_JP: Cloud Files エラー - コンテナにアクセスしましたが、その中にファイルを作成できませんでした

en: Cloud Files username
ja_JP: Cloud Files ユーザー名

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Compare with the free version
ja_JP: 無料版と比較する

en: Complete
ja_JP: 完了

en: Complete manual authentication
ja_JP: 完全な手動認証

en: Confirm change
ja_JP: 変更を確認

en: Congratulations! Your first backup is running.
ja_JP: おめでとうございます。最初のバックアップを作成中です。

en: Congratulations, your settings have successfully been saved.
ja_JP: おめでとうございます。設定を保存しました。

en: Connect
ja_JP: 接続

en: Connect this site to UpdraftCentral Cloud
ja_JP: このサイトを UpdraftCentral Cloud に接続

en: Connect this site to an UpdraftCentral dashboard found at...
ja_JP: このサイトをこちらの UpdraftCentral ダッシュボードに接続…

en: Connect to UpdraftCentral Cloud
ja_JP: UpdraftCentral クラウドに接続

en: Connect to updraftplus.com
ja_JP: Updraftplus.com へ接続

en: Connect to your %s
ja_JP: %s に接続

en: Connect to your %s account
ja_JP: %s アカウントに接続

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
ja_JP: UpdraftPlus.Com のアカウントに連携

en: Connecting...
ja_JP: 接続中…

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
ja_JP: 接続失敗: アクセス詳細、データベースサーバーの稼働状態、ネットワーク接続がファイヤーウォールで保護されていないかどうかをご確認ください。

en: Constants
ja_JP: 定数

en: Container
ja_JP: コンテナ

en: Content URL:
ja_JP: コンテンツ URL:

en: Continue restoration
ja_JP: 復元を続行

en: Control all your WordPress installations from one place using UpdraftCentral remote site management!
ja_JP: UpdraftCentral によるサイトのリモート管理で、すべての WordPress インストールを1か所から管理しましょう !

en: Control all your backups in one place
ja_JP: すべてのバックアップを一箇所でコントロール

en: Copying this entity failed.
ja_JP: この実体をコピーできませんでした。

en: Could not access %s container
ja_JP: %s コンテナにアクセスできませんでした

en: Could not access filesystem.
ja_JP: ファイルシステムにアクセスできませんでした。

en: Could not copy file.
ja_JP: ファイルをコピーできませんでした。

en: Could not create directory.
ja_JP: ディレクトリを作成できませんでした。

en: Could not delete old path.
ja_JP: 古いパスを削除できませんでした。

en: Could not extract file from archive.
ja_JP: アーカイブからファイルを展開できません。

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
ja_JP: ジョブが見つかりませんでした - すでに終了していませんか ?

en: Could not move old files out of the way.
ja_JP: 邪魔になっている古いファイルを移動できませんでした。

en: Could not open the backup file for writing
ja_JP: 書き込みのためにバックアップファイルを開くことができませんでした。

en: Could not read one of the files for restoration
ja_JP: 復元用のファイルの1つを読み込むことができませんでした

en: Could not read the directory
ja_JP: ディレクトリを読み込めませんでした

en: Could not retrieve file from archive.
ja_JP: アーカイブからファイルを取得できません。

en: Counting...
ja_JP: 計算中...

en: Create
ja_JP: 作成

en: Create a temporary clone on our servers (UpdraftClone)
ja_JP: 一時的な複製を UpdraftClone サーバー上に作成

en: Create another key
ja_JP: 別のキーを作る

en: Create clone
ja_JP: 複製の作成

en: Created database backup
ja_JP: データベースのバックアップを作成

en: Created file backup zips
ja_JP: ファイルのバックアップ用の ZIP を作成

en: Created:
ja_JP: 作成日時:

en: Creating database backup
ja_JP: データベースのバックアップを作成中

en: Creating file backup zips
ja_JP: ファイルのバックアップ用の ZIP を作成中

en: Creating your first backup
ja_JP: 最初のバックアップを作成

en: Creating...
ja_JP: 作成中...

en: Current SQL mode:
ja_JP: 現在の SQL モード:

en: Current clones
ja_JP: 現在の複製

en: Current limit is:
ja_JP: 現在の制限:

en: Current memory usage
ja_JP: 現在のメモリ使用量

en: Current use:
ja_JP: 現在使用:

en: Currently disabled
ja_JP: 現在無効

en: Currently enabled
ja_JP: 現在有効

en: Daily
ja_JP: 毎日

en: Dallas (DFW) (default)
ja_JP: ダラス (DFW) (デフォルト)

en: Dashboard:
ja_JP: ダッシュボード:

en: Data size
ja_JP: データサイズ

en: Database
ja_JP: データベース

en: Database (created by %s)
ja_JP: データベース (%s が作成)

en: Database (files backup has not completed)
ja_JP: データベース (ファイルのバックアップ未完了)

en: Database Options
ja_JP: データベースオプション

en: Database backup interval
ja_JP: データベースのバックアップ間隔

en: Database backup schedule
ja_JP: データベースバックアップのスケジュール

en: Database encryption phrase
ja_JP: データベース暗号化フレーズ

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
ja_JP: データベースのみ (ファイルはこの個別の予定には含まれませんでした)

en: Database size
ja_JP: データベース容量

en: Database successfully decrypted.
ja_JP: データベースは正常に復号化されました。

en: Day of the month
ja_JP: 月の任意の日

en: Day of the week
ja_JP: 曜日

en: Debug mode
ja_JP: デバッグモード

en: Decrypting database (can take a while)...
ja_JP: データベース復号化中 (しばらく時間がかかります)...

en: Default template
ja_JP: デフォルトテンプレート

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Old Directories
ja_JP: 古いディレクトリを削除

en: Delete backup set
ja_JP: バックアップ一式を削除

en: Delete failed:
ja_JP: 削除失敗:

en: Delete from your web server
ja_JP: Web サーバーから削除

en: Delete local backup
ja_JP: ローカルバックアップを削除

en: Delete selected backups
ja_JP: 選択したバックアップを削除

en: Delete this backup set
ja_JP: このバックアップ一式を削除

en: Delete...
ja_JP: 削除...

en: Deleting...
ja_JP: 削除中...

en: Deploying site data
ja_JP: サイトデータをデプロイ中

en: Description
ja_JP: 説明

en: Deselect
ja_JP: 選択を解除

en: Deselect All
ja_JP: すべて選択解除

en: Deselect all backups
ja_JP: すべてのバックアップの選択を解除

en: Detailed instructions for this can be found at %s
ja_JP: この詳細手順は %s にあります

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Disable SSL entirely where possible
ja_JP: 可能な限り SSL を完全に無効化

en: Disconnect
ja_JP: 切断

en: Disconnecting...
ja_JP: 切断中...

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Dismiss (for %s months)
ja_JP: 非表示 (%sヶ月間)

en: Dismiss all UpdraftPlus news
ja_JP: UpdraftPlus ニュースをすべて非表示

en: Dismiss notice
ja_JP: 通知を非表示

en: Do not verify SSL certificates
ja_JP: SSL 証明書を検証しない

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
ja_JP: 復元前に知っておくと役立つ情報を得るには、この記事をお読みください。

en: Do you need WordPress Multisite support?
ja_JP: WordPress のマルチサイトへの対応が必要ですか ?

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
ja_JP: 複数のサイトで UpdraftPlus を使用していますか ?

en: Do you want to carry out the import?
ja_JP: インポートを実行しますか ?

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
ja_JP: サイトの移行または複製をしたいですか ?

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
ja_JP: メールアドレスが分からないか、パスワードを忘れた場合。

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
ja_JP: 覗き見されたくない場合、UpdraftPlus プレミアム版ではデータベースバックアップを暗号化できます。

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
ja_JP: ダウンロードエラー: サーバーは認識できない応答を返しました。

en: Download failed
ja_JP: ダウンロード失敗

en: Download in progress
ja_JP: 進行中のダウンロード

en: Download log file
ja_JP: ログファイルをダウンロード

en: Download most recently modified log file
ja_JP: 最近のログファイルをダウンロード

en: Download to your computer
ja_JP: お使いのコンピュータにダウンロード

en: Downloading backup files if needed
ja_JP: 必要に応じてバックアップ ファイルをダウンロード

en: Drop backup files here
ja_JP: ここへバックアップ用ファイルをドロップ

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
ja_JP: 復号化のためのアップロードを行うには、ここに暗号化されたデータベースファイル (db.gz.crypt ファイル) をドロップします

en: Drop your backup files
ja_JP: ここへバックアップ用ファイルをドロップ

en: Easy
ja_JP: 簡単

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Email
ja_JP: メール

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
ja_JP: UpdraftPlus (無料版) で作成されたメールレポートは、UpdraftPlus.com の最新ニュースをお届けします。

en: Encrypted database
ja_JP: 暗号化されたデータベース

en: Encrypting database
ja_JP: データベースを暗号化中

en: Encryption key size:
ja_JP: 暗号化キーのサイズ:

en: End tour
ja_JP: ツアーを終了

en: Enjoy professional, fast, and friendly help whenever you need it with Premium.
ja_JP: プレミアム版を使えば、必要なときにいつでも、プロによる迅速でフレンドリーなヘルプを受けることができます。

en: Ensure you are logged into the correct account before continuing.
ja_JP: 続行する前に、正しいアカウントにログインしていることを確認してください。

en: Enter any description
ja_JP: 説明を入力

en: Enter the URL where your self-hosted install of UpdraftCentral is located:
ja_JP: UpdraftCentral のセルフホスト型インストールが配置されている URL を入力します:

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
ja_JP: 接続するには UpdraftPlus.Com のメールアドレスとパスワードを入力してください:

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error - failed to download the file
ja_JP: エラー - ファイルのダウンロードに失敗しました

en: Error - no such file exists.
ja_JP: エラー - そのファイルは存在しません。

en: Error data:
ja_JP: エラーデータ:

en: Error downloading remote file: Failed to download
ja_JP: リモートファイルのダウンロードエラー: ダウンロードに失敗

en: Error message
ja_JP: エラーメッセージ

en: Error opening local file: Failed to download
ja_JP: ローカルファイルのオープンエラー: ダウンロードに失敗しました

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: Error: %s
ja_JP: エラー: %s

en: Error: Failed to initialise
ja_JP: エラー: 初期化に失敗しました

en: Error: Failed to open local file
ja_JP: エラー: ローカルファイルを開けませんでした

en: Error: Failed to upload
ja_JP: エラー: アップロード失敗

en: Error: invalid path
ja_JP: エラー: 無効なパス

en: Error: the server sent an empty response.
ja_JP: エラー: サーバが空の応答を送信しました。

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
ja_JP: エラー: サーバーが、プラグインには理解できない応答を送信しました。

en: Error: unexpected file read fail
ja_JP: エラー: 予期しないファイルの読み込みの失敗

en: Errors encountered:
ja_JP: 発生したエラー:

en: Errors:
ja_JP: エラー:

en: Every %s hours
ja_JP: %s時間ごと

en: Every hour
ja_JP: 毎時間

en: Examples of S3-compatible storage providers:
ja_JP: S3 互換性ストレージプロバーダーの例:

en: Exclude files/directories
ja_JP: ファイル/ディレクトリを除外

en: Exclude these from
ja_JP: 以下から除外:

en: Existing backups
ja_JP: 既存のバックアップ

en: Existing keys
ja_JP: 既存のキー

en: Exit full-screen
ja_JP: 全画面表示を終了

en: Expected parameter(s) missing.
ja_JP: あるべき変数が存在しません。

en: Expert settings
ja_JP: エキスパート設定

en: Export / import settings
ja_JP: エクスポート / インポート設定

en: Export settings
ja_JP: エクスポート設定

en: Extensions
ja_JP: 拡張機能

en: External database
ja_JP: 外部データベース

en: External database (%s)
ja_JP: 外部データベース (%s)

en: Extra database
ja_JP: 他のデータベース

en: FAQs
ja_JP: よくある質問

en: FTP login
ja_JP: FTP ログイン

en: FTP password
ja_JP: FTP パスワード

en: FTP server
ja_JP: FTP サーバー

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
ja_JP: 削除中に %s のアクセスエラーとなりました(詳細はログを参照ください)

en: Failed to attach media.
ja_JP: メディアの添付に失敗しました。

en: Failed to create a temporary directory
ja_JP: 一時ディレクトリの作成に失敗しました

en: Failed to delete selected media.
ja_JP: 選択したメディアを削除できませんでした。

en: Failed to delete working directory after restoring.
ja_JP: 復元直後に作業用ディレクトリの削除に失敗しました。

en: Failed to detach media.
ja_JP: メディアの添付解除に失敗しました。

en: Failed to download
ja_JP: ダウンロードできませんでした

en: Failed to download %s
ja_JP: %s をダウンロードできませんでした

en: Failed to find a manifest file in the backup.
ja_JP: バックアップにマニフェストファイルが見つかりませんでした。

en: Failed to find database file
ja_JP: データベースファイルが見つかりませんでした

en: Failed to open database file
ja_JP: データベースファイルを開けませんでした

en: Failed to open database file for reading:
ja_JP: 読み込むためのデータベースファイルを開けませんでした:

en: Failed to open database file.
ja_JP: データベースファイルを開く際に失敗しました。

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
ja_JP: ZIP ファイル (%s) の展開に失敗 - %s

en: Failed to read from the working directory.
ja_JP: 作業ディレクトリからの読み込みに失敗しました。

en: Failed to read the manifest file from backup.
ja_JP: バックアップからマニフェストファイルを読み取れませんでした。

en: Failed to unpack the archive
ja_JP: アーカイブの展開に失敗

en: Failed to upload %s
ja_JP: %s のアップロードに失敗

en: Failed to upload to %s
ja_JP: %s へのアップロードに失敗

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
ja_JP: 解読されたデータベースをファイルシステムに書き出すことができませんでした

en: Failure
ja_JP: 失敗

en: Failure: No %s was given.
ja_JP: 失敗: %s が与えられていません。

en: Failure: No bucket details were given.
ja_JP: 失敗: バケットの詳細がありません。

en: Failure: No container details were given.
ja_JP: 失敗: コンテナの詳細が指定されていません。

en: Failure: No server details were given.
ja_JP: 失敗: サーバーの詳細がありません。

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
ja_JP: 失敗: この認証情報ではログインできませんでした。

en: Fast
ja_JP: 高速

en: Fast, personal support
ja_JP: 迅速な、パーソナル・サポート

en: Fetch
ja_JP: 取得

en: Fetching...
ja_JP: 取得中...

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
ja_JP: (%s)のファイルは見つかりましたが、(%s)とは異なるファイルサイズ(%s) - もしかしたら壊れているかもしません。

en: File Options
ja_JP: ファイルオプション

en: File backup options
ja_JP: ファイルバックアップ設定

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
ja_JP: ファイルがローカルに存在しません - リモートストレージから取得する必要があります

en: File not found
ja_JP: ファイルが見つかりません

en: File not found (you need to upload it): %s
ja_JP: ファイルが見つかりません(ファイルをアップロードしてください): %s

en: File ready.
ja_JP: ファイルの準備完了。

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
ja_JP: ファイルはありましたが、0サイズでした(ファイルを再アップロードしてください): %s

en: File/directory
ja_JP: ファイル/ディレクトリ

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Files (database backup has not completed)
ja_JP: ファイル (データベースのバックアップ未完了)

en: Files and database
ja_JP: ファイルとデータベース

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
ja_JP: WordPress のファイルとデータベースのバックアップ (%s が作成)

en: Files backup (created by %s)
ja_JP: ファイルのバックアップ (%s が作成)

en: Files backup interval
ja_JP: ファイルのバックアップ間隔

en: Files backup schedule
ja_JP: ファイルのバックアップスケジュール

en: Files found:
ja_JP: 見つかったファイル:

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
ja_JP: ファイルのみ (このスケジュールにはデータベースは含まれていませんでした)

en: Final checks
ja_JP: 最終チェック

en: Find out more
ja_JP: さらに詳しく

en: Find out more about incremental backups here.
ja_JP: 増分バックアップの詳細はこちらをご覧ください。

en: Find out more here.
ja_JP: 詳しくはこちらをご覧ください。

en: Finish
ja_JP: 完了

en: Finished
ja_JP: 完了

en: First, enter the decryption key
ja_JP: 最初に、復号化キーを入力

en: Flexible
ja_JP: 柔軟

en: Folder
ja_JP: フォルダー

en: Follow this link for help
ja_JP: ヘルプが必要な場合はこのリンクへ

en: Follow this link for more information
ja_JP: 以下より詳細をお読みください

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
ja_JP: ここをクリックし、ディレクトリの作成とアクセス権を設定します。

en: Follow this link to authorize access to your %s account (you will not be able to backup to %s without it).
ja_JP: このリンクから、%s アカウントへのアクセスを許可してください (そうしないと %s にバックアップできません)。

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
ja_JP: この復元用のログファイル (サポートに必要) をダウンロードするには、このリンクにアクセスしてください。

en: Follow this link to remove these settings for %s.
ja_JP: %s のこれらの設定を削除するには、このリンクをご利用ください。

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
ja_JP: このリンクをクリックして、UpdraftPlus ニュースレターにご登録ください。

en: Follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
ja_JP: インストール手順 (特に手順1) へ進むこちらのリンクに従ってください。

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
ja_JP: このリンクから Google API コンソールにアクセスすると、そこで Drive API を有効化したり、API アクセスセクションでクライアント ID を作成したりできます。

en: For backups older than
ja_JP: より古いバックアップ

en: For even more features and personal support, check out
ja_JP: 追加機能や個人サポートをご希望の場合はこちらをご覧ください:

en: For the ability to migrate websites, upgrade to UpdraftPlus Premium.
ja_JP: サイト移行機能を利用するには UpdraftPlus プレミアムにアップグレードしてください。

en: Forgotten your details?
ja_JP: 詳細を忘れましたか ?

en: Fortnightly
ja_JP: 2週間ごと

en: Free
ja_JP: 無料

en: Free Newsletter
ja_JP: 無料メールマガジン

en: Free disk space in account:
ja_JP: アカウント内の空き容量:

en: Free two-factor security plugin
ja_JP: 無料の二段階認証セキュリティプラグイン

en: Front page:
ja_JP: フロントページ:

en: Full backup
ja_JP: フルバックアップ

en: Full feature list
ja_JP: 全機能一覧

en: Full-screen
ja_JP: 全画面表示

en: Further information may be found in the browser JavaScript console, and the server PHP error logs.
ja_JP: 更に詳しい情報は、ブラウザーの JavaScript コンソールや、サーバーにある、PHP のエラーログの中に見つかるかもしれません。

en: Get %s here
ja_JP: %s をここで取得

en: Get Premium
ja_JP: プレミアム版を入手

en: Get UpdraftCentral
ja_JP: UpdraftCentral を入手

en: Get it here
ja_JP: こちらで入手

en: Get more quota
ja_JP: さらに多くの保存容量を取得

en: Go here for help
ja_JP: ヘルプ

en: Go here for more information.
ja_JP: 詳細はこちら。

en: Go here to connect it.
ja_JP: 接続するにはここへ移動します。

en: Go there
ja_JP: こちらへ

en: Go to settings
ja_JP: 設定画面に移動

en: Go to the remote storage settings in order to connect.
ja_JP: 接続するために、リモートストレージの設定に移動します。

en: Go to the shop.
ja_JP: ショップに進む。

en: Goes to the updraftplus.com checkout page
ja_JP: updraftplus.com の購入手続きページへ移動

en: Goes to updraftplus.com checkout page
ja_JP: updraftplus.com の購入手続きページへ移動

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
ja_JP: Google Drive の一覧ファイル: 親フォルダーにアクセスできません

en: HTTP code:
ja_JP: HTTP コード:

en: Hold or Unapprove
ja_JP: 保留または不承認

en: Hong Kong (HKG)
ja_JP: 香港 (HKG)

en: However, subsequent access attempts failed:
ja_JP: しかし、その後のアクセス試行は失敗しました。

en: I accept the UpdraftClone terms and conditions
ja_JP: UpdraftClone の利用規約に同意します

en: I consent to %s
ja_JP: %s に同意します

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
ja_JP: もし Google が "invalid_client" メッセージを表示した場合、ここに正しいクライアント ID を入力していません。

en: If making a request for support, please include this information:
ja_JP: サポートを求める際、この情報を含めてください:

en: If not, you will need to either remove data from this table, or contact your hosting company to request more resources.
ja_JP: そうでない場合は、このテーブルからデータを削除するか、ホスティングサービスに連絡して、追加リソースをリクエストする必要があります。

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
ja_JP: サイトからサイトへの直接送信が機能しない場合には、他にも3つの方法があります。代わりにこれらのいずれかを試してください。

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
ja_JP: それが失敗した場合は、サーバーの権限を確認するか、Web サーバープロセスが書き込み可能な別のディレクトリに変更します。

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
ja_JP: これが別のバックアッププラグインによって作成されたバックアップである場合、 UpdraftPlus プレミアム版が役立つ場合があります。

en: If you already have an updraftplus.com account, then enter the details below.
ja_JP: すでに updraftplus.com アカウントをお持ちの場合は、以下に詳細を入力してください。

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
ja_JP: 予想よりも多くのバックアップが表示される場合は、恐らく新しいバックアップが完了するまで古いバックアップセットが削除されないためと考えられます。

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
ja_JP: あなたはこれを使用している場合、ターボ/ロードモードをオフにしてください。

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
ja_JP: ページ読み込み完了後もこれらの単語を読むことができる場合は、サイト上に JavaScript または jQuery の問題があるということになります。

en: If you do not want to restore all your database tables, then choose some to exclude here.
ja_JP: すべてのデータベーステーブルを復元したくない場合は、ここで除外するテーブルを選択してください。

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
ja_JP: データベースとファイルの両方を除外すると、何も選択されません。

en: If you have a valid Premium license, you get 1GB of storage included.
ja_JP: 有効なプレミアムライセンスをお持ちの場合は、1GB のストレージが含まれます。

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
ja_JP: もしあなたがパスワードを忘れたなら、updraftplus.com.でパスワードを変更する場合、ここにいきます。

en: If you have purchased from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
ja_JP: UpdraftPlus.Com から購入した場合は、このリンクからインストール手順 (特にステップ1) に進んでください。

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
ja_JP: SSL 証明書に関するエラーが表示された場合、こちらのヘルプをご覧ください。

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
ja_JP: マルチサイトのバックアップを復元したい場合、まずはあなたのWordPressをマルチサイトにしてください。

en: If you want, test upgrading to a different PHP or WP version.
ja_JP: 必要に応じて、異なる PHP や WP のバージョンへのアップグレードをテストできます。

en: Import settings
ja_JP: インポート設定

en: Importer
ja_JP: インポーター

en: Importing...
ja_JP: インポート中...

en: Include all tables not listed below
ja_JP: 以下にリストされていないすべてのテーブルを含める

en: Include in files backup
ja_JP: バックアップに含めるファイル

en: Include your database in the backup
ja_JP: バックアップにデータベースを含める

en: Include your files in the backup
ja_JP: バックアップ内のすべてのファイルを含める

en: Incompatible Archive.
ja_JP: 互換性のないアーカイブ。

en: Incomplete
ja_JP: 未完成

en: Incremental
ja_JP: 増分

en: Incremental backups
ja_JP: 増分バックアップ

en: Incremental backups are a feature of %s (upgrade by following this link).
ja_JP: 増分バックアップは %s の機能です (アップグレードするにはこのリンクをたどってください)。

en: Index size
ja_JP: インデックスサイズ

en: Infinite recursion: consult your log for more information
ja_JP: 無限再帰: 詳細はログを参照してください

en: Install debugging plugins:
ja_JP: デバッグプラグインをインストール:

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
ja_JP: UpdraftPlus.Com のパスワードセキュリティに興味がある場合は、こちらをお読みください。

en: Introducing UpdraftCentral
ja_JP: UpdraftCentral のご案内

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
ja_JP: サーバーの IP アドレス (%s) がブロックされているようです。

en: It can also backup external databases.
ja_JP: 外部のデータベースにもバックアップできます。

en: It is an ID number internal to Google Drive
ja_JP: これは Google ドライブ内部で使用される ID 番号です

en: It is for sending backups to the following site:
ja_JP: 以下のサイトへバックアップを送信するために使われます:

en: It will be imported as a new site.
ja_JP: 新しいサイトとしてインポートされます。

en: JavaScript warning
ja_JP: JavaScript の警告

en: Job ID: %s
ja_JP: ジョブ ID: %s

en: Job deleted
ja_JP: ジョブを削除しました

en: Key
ja_JP: キー

en: Key created successfully.
ja_JP: キーの作成に成功しました。

en: Key description
ja_JP: キーの説明

en: Key size: %d bits
ja_JP: キーのサイズ: %dビット

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
ja_JP: これは v2 (キーストーン) 認証 URI である必要があります。v1 (Swauth) はサポートされていません。

en: Known backups (raw)
ja_JP: 既知のバックアップ (未加工データ)

en: Last log message
ja_JP: 最後のログメッセージ

en: Latest UpdraftPlus.com news:
ja_JP: UpdraftPlus.com の最新ニュース:

en: Latest status:
ja_JP: 最新の状態:

en: Lead developer's homepage
ja_JP: 開発者のホームページ

en: Learn more about UpdraftCentral
ja_JP: UpdraftCentral の詳細を読む

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
ja_JP: ここを空白にすると、初期値が選択されます。

en: Loading log file
ja_JP: ログファイルの読み込み中

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: Local backup upload has started; please check the log file to see the upload progress
ja_JP: ローカルバックアップのアップロードを開始しました。アップロードの進行状況を確認するには、ログファイルを確認してください

en: Local files deleted:
ja_JP: 削除されたローカルファイル:

en: Lock access to UpdraftPlus via a password so you choose which admin users can access backups.
ja_JP: パスワードを使って UpdraftPlus へのアクセスをロックし、バックアップにアクセスできる管理ユーザーを選択できます。

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
ja_JP: UpdraftPlus 設定ページへのアクセスを制限します

en: Lock settings
ja_JP: ロックの設定

en: Log in here to enable all the features you have access to.
ja_JP: アクセスできるすべての機能を有効化するには、ここでログインしてください。

en: Login or register for UpdraftCentral Cloud
ja_JP: UpdraftCentral Cloud のログインまたは登録

en: Login or register with this email address
ja_JP: メールアドレスでログインまたは登録

en: Login successful.
ja_JP: ログイン成功。

en: Login successful; reloading information.
ja_JP: ログインに成功しました。情報を再読み込みしています。

en: London (LON)
ja_JP: ロンドン (LON)

en: Look through the other settings here, making any changes you’d like.
ja_JP: ここで他の設定を確認し、必要な変更を加えてください。

en: Looking for %s archive: file name: %s
ja_JP: %s 圧縮ファイルを探し中です: ファイル名: %s

en: Make updates easy with UpdraftPlus
ja_JP: UpdraftPlus でアップグレードを簡単に

en: Manage existing keys (%d)...
ja_JP: 既存のキーを管理 (%d)...

en: Manage your clones
ja_JP: 複製を管理

en: Manual backup options
ja_JP: 手動バックアップ設定

en: Manually decrypt a database backup file
ja_JP: 手動でデータベースバックアップファイルを解読

en: Many sites?
ja_JP: サイトを多数お持ちですか ?

en: Maybe later
ja_JP: 後で確認

en: Media has been attached to post.
ja_JP: 投稿にメディアが添付されています。

en: Media has been detached from post.
ja_JP: メディアと投稿の添付関係を解除しました。

en: Memory limit
ja_JP: メモリの制限

en: Messages:
ja_JP: メッセージ:

en: Migrate (create a copy of a site on hosting you control)
ja_JP: 移行 (自分でコントロールしているホスティング上のサイトにコピーを作成)

en: Migrate / Clone
ja_JP: 移行 / 複製

en: Migrator
ja_JP: 移行ツール

en: Missing authentication data:
ja_JP: 認証データが欠落しています:

en: Missing instance id:
ja_JP: インスタンス ID がありません:

en: Missing pages:
ja_JP: 存在しないページ:

en: Monthly
ja_JP: 月

en: More database options
ja_JP: その他のデータベース設定

en: More great plugins by the Updraft Team
ja_JP: Updraft チームによるその他の便利なプラグイン

en: More information here.
ja_JP: こちらに詳しい情報があります。

en: More information...
ja_JP: 詳細情報…

en: More plugins
ja_JP: 他のプラグイン

en: More quality plugins
ja_JP: 他の高品質なプラグイン

en: More settings
ja_JP: 追加設定

en: More tasks:
ja_JP: 他のタスク:

en: Moving old data out of the way...
ja_JP: 古いデータを別の場所に移動中...

en: Moving unpacked backup into place...
ja_JP: 展開したバックアップを正しい場所に移動中...

en: Multisite
ja_JP: マルチサイト

en: Name: %s.
ja_JP: 名前: %s。

en: Need to get space?
ja_JP: スペースが必要ですか ?

en: Need to use sub-folders?
ja_JP: サブフォルダを使用する必要がありますか ?

en: Needs to already exist
ja_JP: すでに存在している必要があります

en: Network / multisite
ja_JP: ネットワーク / マルチサイト

en: Network and multisite
ja_JP: ネットワークとマルチサイト

en: Never
ja_JP: なし

en: News
ja_JP: ニュース

en: Newsletter sign-up
ja_JP: メールマガジン購読

en: Next
ja_JP: 次へ

en: Next scheduled backups
ja_JP: 次回に予定されたバックアップ

en: No
ja_JP: いいえ

en: No %s settings were found
ja_JP: %s の設定が見つかりませんでした

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
ja_JP: このサイトの保管庫との接続が見つかりませんでした。移動した可能性もあります。一度接続を解除してから再接続してください。

en: No ads
ja_JP: 広告なし

en: No backup has been completed
ja_JP: 完了しているバックアップはありません

en: No database tables found
ja_JP: データベーステーブルが見つかりません

en: No keys to allow remote sites to send backup data here have yet been created.
ja_JP: リモートサイトがバックアップデータを送信できるようにするキーがまだ作成されていません。

en: No local copy present.
ja_JP: ローカルコピーが存在しません。

en: No log files were found.
ja_JP: ログファイルが見つかりませんでした。

en: No receiving sites have yet been added.
ja_JP: 受信サイトはまだ追加されていません。

en: No settings were found
ja_JP: 設定が見つかりませんでした

en: No settings were found - please go to the Settings tab and check your settings
ja_JP: 設定がありません - 設定タブからご確認ください

en: No such backup set exists
ja_JP: そのようなバックアップ一式は存在しません

en: None
ja_JP: なし

en: Northern Virginia (IAD)
ja_JP: ノーザンバージニア (IAD)

en: Not got an account? Get one by buying some tokens here.
ja_JP: アカウントを持っていませんか ? トークンを購入して作成しましょう。

en: Not got any remote storage?
ja_JP: リモートストレージをお持ちでない場合

en: Not installed
ja_JP: 未インストール

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
ja_JP: まだ (無料) アカウントを持っていなければ、作成しましょう。

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
ja_JP: すべてのクラウドバックアップ方式が必ずしも SSL 認証を使用しているわけではないことにご注意ください。

en: Note:
ja_JP: 注:

en: Nothing currently scheduled
ja_JP: 予定なし

en: Nothing yet logged
ja_JP: まだ何もありません

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Ok, you deserve it
ja_JP: 了解です。その価値があります

en: Old ABSPATH:
ja_JP: 旧 ABSPATH:

en: Old folders successfully removed.
ja_JP: 古いフォルダーを正常に削除しました。

en: Old table prefix:
ja_JP: 古いテーブル接頭辞:

en: One Time Password (check your OTP app to get this password)
ja_JP: ワンタイムパスワード (OTP アプリでこのパスワードを取得してください)

en: One VPS (Virtual Private Server) per clone, shared with nobody.
ja_JP: 複製ごとに1つの VPS (仮想専用サーバー)、非共有。

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
ja_JP: リモートストレージのスキャンから1つ以上のバックアップが追加されました。これらのバックアップは、「保持」設定によって自動的に削除されないことに注意してください。削除したい場合は手動で削除する必要があります。

en: Only allow this backup to be deleted manually (i.e. keep it even if retention limits are hit).
ja_JP: このバックアップは手動削除のみを許可 (保持期限が過ぎても残す)。

en: Only email the database backup
ja_JP: データベースバックアップをメールで送信するのみ

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
ja_JP: 暗号化されないFTPは通常の UpdraftPlus でサポートされています。

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
ja_JP: 復元できるのは WordPress データベースだけです。外部データベースは手動で処理する必要があります。

en: Opera web browser
ja_JP: Opera ウェブブラウザについて

en: OptimizePress 2.0 encodes its contents, so search/replace does not work.
ja_JP: OptimizePress 2.0 は、コンテンツをエンコードしているため、検索/置換ができません。

en: Options (raw)
ja_JP: オプション (raw)

en: Or if you prefer to self-host, then you can get the self-hosted version here.
ja_JP: ご自分でホスティングしたい場合は、ここでセルフホスト版を入手できます。

en: Or, use an UpdraftClone key
ja_JP: または、UpdraftClone キーを使用

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
ja_JP: または、利用中の UpdraftPlus ディレクトリへと (通常は wp-content/updraft) 手動で配置できます。例えばFTP を介して。その後、上記の「再スキャン」を使用します。

en: Other %s FAQs.
ja_JP: 他の %s FAQ。

en: Other great plugins
ja_JP: 他の便利なプラグイン

en: Others
ja_JP: その他

en: Otherwise, you can try UpdraftVault for 1 month for only $1!
ja_JP: それ以外の場合は、1ヶ月間1ドルで UpdraftVault を試すことができます。

en: PHP information
ja_JP: PHP 情報

en: Passive mode
ja_JP: パッシブモード

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Path style
ja_JP: パスのスタイル

en: Payments can be made in US dollars, euros or GB pounds sterling, via card or PayPal.
ja_JP: お支払いは、カードまたは PayPal を通じて、米ドル、ユーロ、英ポンドで行うことができます。

en: Peak memory usage
ja_JP: 最大メモリ使用量

en: Perform a backup
ja_JP: バックアップを実行

en: Perhaps you would want to login instead.
ja_JP: おそらく、代わりにログインする必要があります。

en: Pings
ja_JP: トラックバック/ピンバック

en: Please allow time for the communications with the remote storage to complete.
ja_JP: リモートストレージとの通信が完了するまでしばらくお待ちください。

en: Please check out UpdraftPlus Premium.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムをご覧ください。

en: Please check the error log for more details
ja_JP: 詳細については、エラーログを確認してください

en: Please check your access credentials.
ja_JP: アクセス用の認証情報をご確認ください。

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
ja_JP: バックアップに関する問題があればこの FAQ をご覧ください。

en: Please contact your hosting company (%s) if you require further support.
ja_JP: さらにサポートが必要な場合は、ホスティング会社 (%s) にお問い合わせください。

en: Please enter a file extension, like zip
ja_JP: zip のように、ファイル拡張子を入力してください

en: Please enter a valid URL
ja_JP: 有効な URL を入力してください

en: Please enter a valid URL e.g http://example.com
ja_JP: 有効な URL を入力してください (例: http://example.com)

en: Please enter a valid file extension
ja_JP: 有効なファイル拡張子を入力してください

en: Please enter a valid file name prefix
ja_JP: 有効なファイル名の接頭辞を入力してください

en: Please enter characters that begin the filename which you would like to exclude
ja_JP: 除外したいファイル名の先頭の文字を入力してください

en: Please enter part of the file name
ja_JP: ファイル名の一部を入力してください

en: Please enter the URL where your UpdraftCentral dashboard is hosted.
ja_JP: UpdraftCentral ダッシュボードがホストされている URL を入力してください。

en: Please enter your %s email address
ja_JP: %s のメールアドレスを入力してください

en: Please enter your %s password
ja_JP: %s パスワードを入力してください

en: Please fill in the required information.
ja_JP: 必要な情報を入力してください。

en: Please follow this link to open %s in a new window.
ja_JP: %s を新しいウィンドウで開くには、このリンクをたどってください。

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
ja_JP: このキーに名前を付けてください (例: 対象のサイト):

en: Please read %s for use of our %s authorization app (none of your backup data is sent to us).
ja_JP: %s をご覧ください: %s 認証アプリの使用について (バックアップデータは送信されません)。

en: Please read this link for important information on this process.
ja_JP: この処理の重要な情報については、このリンクをお読みください。

en: Please select a file/folder which you would like to exclude
ja_JP: 除外したいファイル / フォルダを選択してください

en: Please select a folder in which the files/directories you would like to exclude are located
ja_JP: 除外したいファイル/ディレクトリが置かれているフォルダーを選択してください

en: Please specify the Microsoft OneDrive folder name, not the URL.
ja_JP: URL ではなく、Microsoft OneDrive のフォルダー名を指定してください。

en: Please supply the requested information, and then continue.
ja_JP: 要求された情報を入力してから、続行してください。

en: Please wait while the system generates and registers an encryption key for your website with UpdraftCentral Cloud.
ja_JP: UpdraftCentral Cloud を使用してサイトの暗号化キーを生成・登録するまでお待ちください。

en: Please wait while you are redirected to UpdraftCentral Cloud.
ja_JP: UpdraftCentral Cloud にリダイレクトされるまでお待ちください。

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Pre-sales FAQs
ja_JP: 購入前 FAQ

en: Pre-update backups
ja_JP: バックアップを事前に更新

en: Premium
ja_JP: プレミアム

en: Premium / Extensions
ja_JP: プレミアム / 拡張機能

en: Premium / Find out more
ja_JP: プレミアム版 / 詳細

en: Premium / Pro Support
ja_JP: プレミアム / プロサポート

en: Premium WooCommerce plugins
ja_JP: プレミアム WooCommerce プラグイン

en: Preparing backup files
ja_JP: バックアップファイルを準備中

en: Press a button to get started.
ja_JP: ボタンを押して開始します。

en: Press here to download or browse
ja_JP: ダウンロードまたは閲覧するにはここをクリック

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
ja_JP: ここを押して、アップロードしたすべての新しいバックアップ一式の (ウェブホスティングの領域内の) UpdraftPlus ディレクトリで確認してください。

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
ja_JP: ここを押して、リモートストレージメソッド内の既存のバックアップセットを確認します (同じフォルダーに保存されている場合ならどのサイトからでも)。

en: Press here to run a manual backup.
ja_JP: 手動バックアップを実行するにはここをクリックします。

en: Press here to save your settings.
ja_JP: 設定を保存するにはここをクリック。

en: Press here to start!
ja_JP: スタートするにはここをクリック。

en: Press this button to take a tour of the plugin.
ja_JP: このボタンを押して、プラグインのツアーを開始します。

en: Proceed with update
ja_JP: 更新を続行

en: Processing
ja_JP: 処理中

en: Processing files - please wait...
ja_JP: ファイルを処理中 - お待ちください...

en: Processing table (%s)
ja_JP: テーブルの処理中 (%s)

en: Processing...
ja_JP: 処理中...

en: Provides expert help and support from the developers whenever you need it.
ja_JP: 必要なときはいつでも、開発者から専門的なヘルプとサポートを提供します。

en: Pruning old backup sets
ja_JP: 古いバックアップ一式を刈り込み整理

en: Public key was sent to:
ja_JP: 公開キーをこちらに送信しました:

en: Quota:
ja_JP: 割り当て:

en: RSS link
ja_JP: RSS

en: Raw backup history
ja_JP: 未加工のバックアップ履歴

en: Read FAQs here.
ja_JP: こちらでよくある質問をお読みください。

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: Read more about %s here.
ja_JP: %s の詳細については、こちらをご覧ください。

en: Read more about Easy Updates Manager
ja_JP: Easy Updates Manager の詳細について読む

en: Read more about bucket access style
ja_JP: バケットアクセススタイルについてもっと読む

en: Read more about it here.
ja_JP: 詳しくはこちら。

en: Read the %s FAQs here.
ja_JP: %s FAQをご覧ください。

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
ja_JP: 考えられる原因とそれを修正する手引きは、このページをご覧ください。

en: Receiving site data
ja_JP: サイトデータを受信中

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
ja_JP: おすすめ: WP-Optimize でデータベースの最適化。

en: Records
ja_JP: レコード

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Refresh connection
ja_JP: 接続を更新

en: Refresh current status
ja_JP: 現在の状態を更新

en: Region
ja_JP: 地域

en: Region: %s
ja_JP: 地域: %s

en: Registration successful.
ja_JP: 登録成功。

en: Reliable
ja_JP: 信頼できる

en: Remote files deleted:
ja_JP: 削除されたリモートファイル:

en: Remote path
ja_JP: リモートパス

en: Remote storage
ja_JP: リモートストレージ

en: Remote storage authentication
ja_JP: リモートストレージの認証

en: Remote storage method and instance id are required for authentication.
ja_JP: 認証には、リモートストレージメソッドとインスタンス ID が必要です。

en: Remote storage: %s
ja_JP: リモートストレージ: %s

en: Remove old directories
ja_JP: 古いディレクトリを削除

en: Remove old folders
ja_JP: 古いフォルダーを削除

en: Reporting
ja_JP: レポート

en: Requested character set (%s) is not present - changing to %s.
ja_JP: リクエストされた文字セット (%s) は存在しません。%s に変更しています。

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
ja_JP: 要求されたテーブルエンジン (%s) が存在しません - MyISAM に変更します。

en: Requesting start of backup...
ja_JP: バックアップの開始を要求中...

en: Rescan local folder for new backup sets
ja_JP: 新規バックアップ一式のためにローカルフォルダーを再スキャン

en: Rescan remote storage
ja_JP: リモートストレージを再スキャン

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
ja_JP: 再スキャン中 (内部のバックアップ保管にて、手動でアップロードしたバックアップを検索) …

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
ja_JP: オンラインおよびローカルストレージからバックアップ一式を再スキャン...

en: Reset tour
ja_JP: ツアーをリセット

en: Restoration progress:
ja_JP: 復元の進行状況:

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Restore backup
ja_JP: バックアップを復元

en: Restore error:
ja_JP: 復元エラー:

en: Restore files from
ja_JP: ファイルの復元元

en: Restoring %s1 files out of %s2
ja_JP: %s2件中%s1件のファイルを復元中

en: Restoring stored routine: %s
ja_JP: 保存されたルーチンを復元しています: %s

en: Restoring table: %s
ja_JP: テーブル復元中: %s

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
ja_JP: データベースを復元しています...
    (大きいサイトは時間がかかります - タイムアウトが起こった (ホスティング会社があなたのリソースを制限しているときに起こる) 場合、 phpMyAdmin など別の方法で復元したほうがいいでしょう。

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
ja_JP: 復元すると、このサイトのテーマ、プラグイン、アップロード、データベース、および/または他のコンテンツディレクトリが置き換えられます (バックアップセットに含まれている内容と選択したものに応じて)。

en: Retain this many scheduled database backups
ja_JP: 予約からのデータベースバックアップを保存しておく数

en: Retain this many scheduled file backups
ja_JP: 予約からのファイルバックアップを保存しておく数

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
ja_JP: バックアップファイルの取得 (必要であれば) および準備中...

en: Return to UpdraftPlus configuration
ja_JP: UpdraftPlus 設定に戻る

en: Review UpdraftPlus
ja_JP: UpdraftPlus の評価

en: Runs on capacity from a leading cloud computing provider.
ja_JP: 大手クラウドコンピューティングプロバイダー上で実行。

en: S3 (Compatible)
ja_JP: S3 (互換)

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save time
ja_JP: 時間を節約

en: Saving...
ja_JP: 保存中…

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search / replace database
ja_JP: データベースの検索 / 置換

en: Search and replacing table:
ja_JP: 検索と置換テーブル:

en: Search for table
ja_JP: テーブルを検索

en: Searching for backups...
ja_JP: バックアップを検索中...

en: Secure
ja_JP: 安全

en: Secure multisite installation, advanced reporting and much more.
ja_JP: 安全なマルチサイトのインストール、高機能なレポートなど。

en: See this FAQ also.
ja_JP: この FAQ も参照してください。

en: Select 'Web Application' as the application type.
ja_JP: アプリケーションの種類は「ウェブアプリケーション」を選択します。

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Select Files
ja_JP: ファイルを選択

en: Select a file to view information about it
ja_JP: 情報を表示するファイルを選択

en: Select a file/folder which you would like to exclude
ja_JP: 除外したいファイルまたはフォルダーを選択

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Select all backups
ja_JP: バックアップをすべて選択

en: Select what you want to backup
ja_JP: バックアップする内容を選択

en: Selected media has been deleted successfully.
ja_JP: 選択したメディアを削除しました。

en: Self-hosted dashboard
ja_JP: インストール版のダッシュボード

en: Send
ja_JP: 送信

en: Send a backup to another site
ja_JP: 別のサイトにバックアップを送信

en: Send a new backup
ja_JP: 新規バックアップを送信

en: Send a report only when there are warnings/errors
ja_JP: 警告/エラー時のみレポートを送信

en: Send existing backup
ja_JP: 既存のバックアップを送信

en: Send this backup to remote storage
ja_JP: このバックアップをリモートストレージに送信

en: Send to site:
ja_JP: サイトに送信:

en: Sending Your Backup To Remote Storage
ja_JP: バックアップをリモートストレージに送信中

en: Sending files to remote site
ja_JP: リモートサイトへのファイルの送信

en: Set exact times to create or delete backups.
ja_JP: バックアップを作成または削除する正確な時刻を設定します。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Show all backups...
ja_JP: すべてのバックアップを表示…

en: Show expert settings
ja_JP: 上級設定を表示

en: Show more backups...
ja_JP: さらにバックアップを表示…

en: Show raw backup and file list
ja_JP: バックアップとファイルの未加工の一覧を表示

en: Show the options
ja_JP: オプションを表示

en: Sign in with %s
ja_JP: %sでログイン

en: Sign up
ja_JP: 登録

en: Site
ja_JP: サイト

en: Site data has been deployed
ja_JP: サイトデータをデプロイしました

en: Site data received
ja_JP: サイトデータを受信しました

en: Site home:
ja_JP: サイトのホーム:

en: Site information
ja_JP: サイト情報

en: Site information:
ja_JP: サイトの情報:

en: Site size
ja_JP: サイトのサイズ

en: Size: %s MB
ja_JP: サイズ: %s MB

en: Skip this step
ja_JP: このステップをスキップ

en: Skipped tables:
ja_JP: スキップしたテーブル:

en: Skipping table %s: already restored on a prior run; next table to restore: %s
ja_JP: テーブル %s をスキップ: 前の実行ですでに復元されています。復元する次のテーブル: %s

en: Skipping table %s: user has chosen not to restore this table
ja_JP: テーブル %s をスキップします: ユーザーはこのテーブルを復元しないことを選択しました

en: Skipping: this archive was already restored.
ja_JP: 省略: この圧縮ファイルはすでに復元済み

en: Some backup plugins can't restore a backup, so Premium allows you to restore backups from other plugins.
ja_JP: 一部のバックアッププラグインでバックアップを復元できないことがありますが、プレミアム版では他のバックアッププラグインのバックアップから復元できるようになっています。

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
ja_JP: 一部のファイルがまだダウンロード中か処理中です - お待ち下さい。

en: Sophisticated reporting and emailing capabilities.
ja_JP: 高度なレポート作成とメール送信機能。

en: Spam
ja_JP: スパム

en: Split archives every:
ja_JP: アーカイブを分割:

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
ja_JP: 最大パケットサイズを超えないように行を分割

en: Start %s Subscription
ja_JP: %s サブスクリプションを開始

en: Start %s Trial
ja_JP: %s 試用版をスタート

en: Start Subscription
ja_JP: サブスクリプションを開始

en: Start Trial
ja_JP: トライアルを開始

en: Start a %s UpdraftVault Subscription
ja_JP: %s UpdraftVault サブスクリプションを開始

en: Start backup
ja_JP: バックアップ開始

en: Subscriptions can be cancelled at any time.
ja_JP: 購読はいつでもキャンセル可能です。

en: Success
ja_JP: 成功

en: Success:
ja_JP: 成功:

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
ja_JP: 成功: 正常にログインし、指定のディレクトリにファイルを作成できることを確認しました (ログイン種別:

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
ja_JP: 進行中の復元操作に関する十分な情報が見つかりませんでした。

en: Super-charge and secure your WordPress site with our other top plugins:
ja_JP: 私たちの他の人気プラグインを使って WordPress サイトをパワーアップし、安全にしましょう。

en: Support
ja_JP: サポート

en: Sydney (SYD)
ja_JP: シドニー (SYD)

en: Table name
ja_JP: テーブル名

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
ja_JP: テーブル接頭辞が変更されました。よって、%s件のテーブルフィールドを変更しました:

en: Take Tour
ja_JP: ツアーを開始

en: Take a new backup
ja_JP: 新規バックアップを取得

en: Take an incremental backup
ja_JP: 増分バックアップを実行

en: Takes just the time needed to create a backup and send it.
ja_JP: バックアップを作成して送信するのに必要な時間だけで済みます。

en: Tenant
ja_JP: テナント

en: Test %s Settings
ja_JP: %s の設定をテスト

en: Testing %s Settings...
ja_JP: %s の設定をテスト中...

en: Testing connection...
ja_JP: 接続テスト中...

en: Thank you for installing UpdraftPlus!
ja_JP: UpdraftPlus をインストールしていただきありがとうございます !

en: Thank you for taking the tour.
ja_JP: ツアーへのご参加ありがとうございます。

en: Thank you so much!
ja_JP: どうもありがとうございます !

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
ja_JP: %s の接続のタイムアウト: サーバーに正しく入力していれば、これは通常、接続をブロックするファイアウォールが原因です - 利用中のウェブホスティング会社に確認してください。

en: The %s object was not found
ja_JP: %s オブジェクトが見つかりませんでした

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
ja_JP: バックアップ用ディレクトリが書き込み可能ではないため、「今すぐバックアップ」ボタンは無効になっています (「設定」タブに移動し、関連するオプションを見つけてください)。

en: The AWS access key looks to be wrong (valid %s access keys begin with "AK")
ja_JP: AWS アクセスキーが間違っているように見えます (有効な %s アクセスキーは "AK" で始まります)

en: The Database connection has been closed and cannot be reopened.
ja_JP: データベース接続は閉じられており、再度開くことはできません。

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
ja_JP: この zip ファイル内に WordPress のコンテンツフォルダー (wp-content) が見つかりません。

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
ja_JP: 以上のディレクトリですべてです。ただし、WordPress.org から再ダウンロード可能な WordPress コアを除きます。

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
ja_JP: PHP で使用できるメモリ (RAM) 量が非常に少ないです (%sMB)  - メモリ不足による失敗を避けるには、増量すべきです (支援を得るには利用中のウェブホスティング業者にご相談ください)

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
ja_JP: WordPress プラグインの実行に許可された時間が、非常に少ないです (%s秒) - タイムアウトによるバックアップの失敗を避けるために増加させる必要があります (支援が必要であればウェブホスティング業者にご相談ください - 問題となるのは、PHP の max_execution_time の設定で推奨値は %s秒以上です)

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
ja_JP: メールを介したバックアップの送信に失敗 (おそらくこの方法を使うにはバックアップが巨大すぎます)

en: The attempt to undo the double-compression failed.
ja_JP: 二重圧縮の取り消し試行に失敗しました。

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
ja_JP: 二重圧縮の取り消し試行に成功しました。

en: The available memory on the server.
ja_JP: サーバー上の使用可能なメモリー。

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
ja_JP: バックアップは終了しましたが、失敗しているようです

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
ja_JP: バックアップ用ディレクトリが書き込み可能ではありません (またはディスク容量がいっぱいです) - データベースのバックアップはまもなく失敗すると予想されます。

en: The backup has finished running
ja_JP: バックアップの実行が終了しました

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
ja_JP: バックアップは完了していません。再開が予定されています。

en: The backup is being aborted for a repeated failure to progress.
ja_JP: 進行しない失敗が繰り返されたため、バックアップを中止しています。

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
ja_JP: バックアップの記録には、このファイルの適切なサイズに関する情報は含まれていません。

en: The backup was aborted
ja_JP: ユーザーがバックアップを中止しました

en: The backup was aborted by the user
ja_JP: バックアップはユーザーによって中止されました

en: The communication with %s was encrypted.
ja_JP: %s との通信は暗号化されていました。

en: The communication with %s was not encrypted.
ja_JP: %s との通信は暗号化されていませんでした。

en: The database backup has failed
ja_JP: データベースのバックアップに失敗しました

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
ja_JP: データベースのバックアップには、このサイトが実行されている古い MySQL のバージョン (%s) にはない MySQL の機能が使用されます。

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
ja_JP: このデータベースは、有効な WordPress のデータベースとしては小さすぎます (サイズ: %sKB)。

en: The decryption key used:
ja_JP: 使用する復号キー:

en: The directory does not exist
ja_JP: ディレクトリが存在しません。

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
ja_JP: 入力されたキーはリモートサイトに属していません (このサイトに属しています)。

en: The entered key was corrupt - please try again.
ja_JP: 入力したキーが壊れています - 再度入力してください。

en: The entered key was the wrong length - please try again.
ja_JP: 入力したキーの文字数が正しくありません。再度入力してください。

en: The error reported by %s was:
ja_JP: %s で発生したエラー:

en: The exclusion rule which you are trying to add already exists
ja_JP: 追加しようとしている除外ルールはすでに存在しています

en: The file %s has a "byte order mark" (BOM) at its beginning. | The files %s have a "byte order mark" (BOM) at their beginning.
ja_JP[0]: ファイル %s の先頭に「バイトオーダーマーク (BOM)」があります。

en: The file was uploaded.
ja_JP: ファイルはアップロードされました。

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
ja_JP: フォルダーは存在しますが、ウェブサーバーに書き込み権限がありません。

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
ja_JP: このデータは自動復元できません: "%s"。

en: The following remote storage options are configured.
ja_JP: 以下のリモートストレージオプションが設定されています。

en: The given file was not found, or could not be read.
ja_JP: 指定されたファイルが見つからないか、読み込めません。

en: The higher the value, the more server resources are required to create the archive.
ja_JP: 値が大きいほど、アーカイブの作成に必要なサーバーリソースが多くなります。

en: The key referred to was unknown.
ja_JP: 参照されたキーが不明です。

en: The key was successfully added.
ja_JP: キーを追加しました。

en: The list of existing sites has been removed
ja_JP: 既存サイトのリストを削除しました

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
ja_JP: このディレクトリの場所は、「設定」タブの「上級設定」で設定されています。

en: The log file could not be read.
ja_JP: ログファイルを読み取れませんでした。

en: The log file has been attached to this email.
ja_JP: このメールにログファイルが添付されています。

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
ja_JP: 新しいユーザーの RackSpace のコンソールのパスワード (再度表示されません):

en: The number of restore options that will be sent exceeds the configured maximum in your PHP configuration (max_input_vars).
ja_JP: 送信される復元オプションの数が、ご利用の PHP 構成で設定でされている最大値 (max_input_vars) を超えています。

en: The preparation of the clone data has been aborted.
ja_JP: 複製データの作成を中止しました。

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
ja_JP: ディレクトリ作成時のファイルシステムへの処理が失敗しました。

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
ja_JP: 必要な %s PHP モジュールがインストールされていません - 有効にするには、ウェブホスティング業者にお問い合わせください

en: The ultimately secure and convenient place to store your backups.
ja_JP: バックアップを保存するための究極的に安全で便利な場所。

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
ja_JP: エラー (%s) が発生しました:

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
ja_JP: ウェブサーバーがエラーコードを返しました (再試行するか、サーバーログを確認してください)

en: The zip engine returned the message: %s.
ja_JP: zip エンジンが以下のメッセージを返しました: %s。

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: There are no UpdraftCentral dashboards that can currently control this site.
ja_JP: 現在、このサイトをコントロールできる UpdraftCentral ダッシュボードはありません。

en: There was an error while trying to remove the list of existing sites.
ja_JP: 既存サイト一覧を削除しようとした際にエラーが発生しました。

en: This backup set is of this site, but at the time of the backup you were using %s, whereas the site now uses %s.
ja_JP: このバックアップセットはこのサイトのものですが、バックアップ時には%sを使用していましたが、現在サイトでは%sを使用しています。

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
ja_JP: このバックアップ·セットは、現在の WordPress のインストール時に UpdraftPlus によって作成されなかったが、いずれかのリモートストレージに発見された、またはリモートサイトから送信されました。

en: This backup was created by %s, and can be imported.
ja_JP: このバックアップは %s によって作成され、インポート可能です。

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
ja_JP: バックアップ用ディレクトリが書き込み可能ではないため、このボタンは無効になっています (設定を参照)。

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
ja_JP: このボタンをクリックすると、UpdraftPlus のすべての設定と進行中のバックアップの進行状況情報が削除されます (ただし、既存のバックアップはクラウドストレージから削除されません)。

en: This connection appears to already have been made.
ja_JP: この接続はすでに確立しているようです。

en: This current site
ja_JP: この現在のサイト

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
ja_JP: このデータベースのバックアップには、WordPress コアのテーブルがありません: %s

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
ja_JP: このデータベースは、MySQLバージョン %s 以降にデプロイする必要があります。

en: This decryption key will be attempted:
ja_JP: この復号化キーを試行します:

en: This feature requires %s version %s or later
ja_JP: この機能には %s バージョン %s 以降が必要です

en: This file could not be uploaded
ja_JP: このファイルはアップロードできませんでした

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
ja_JP: このファイルは UpdraftPlus のバックアップ用圧縮ファイルではないようです (そうしたファイルは次のような名前の .zip ファイルや .gz ファイルです: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).

en: This functionality has been disabled by the site administrator.
ja_JP: この機能はサイト管理者によって無効化されています。

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
ja_JP: これはマルチサイト (別名サイトネットワーク) のインストールです。

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
ja_JP: Updraft ディレクトリの内容を算出したものです

en: This is older than the server which you are now restoring onto (version %s).
ja_JP: これは、復元先のサーバー (バージョン%s) より古いものです。

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
ja_JP: これは、復元先のサーバー (バージョン%s) よりかなり新しいものです。

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
ja_JP: これはファイアウォールが原因で発生することがあります - 上級設定から SSL を無効にして、再度テストしてください。

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
ja_JP: 過去にハッキング元として使用されたウェブサイトとサーバーを共有している可能性があります。

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
ja_JP: このマルチ圧縮のバックアップ一式は、不足する次の圧縮ファイルを持っているようです: %s

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
ja_JP: 元となるデータベースと互換性のない、とても古い MySQL のバージョンのデータベースを復元しようとするときにこの問題が起こります。

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
ja_JP: このリモートストレージ (%s) を使うには PHP %s 以上が必要です。

en: This storage method does not allow downloading
ja_JP: この保存方法では、ダウンロードを許可できません

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
ja_JP: このバージョンの UpdraftPlus は、この種類の異質なバックアップを処理できません。

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
ja_JP: これにより、すべてのプラグインからのデバッグ出力がこの画面に表示されるようになります - これらを見ても驚かないでください。

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
ja_JP: すべての UpdraftPlus 設定を削除します。本当に実行してもよいですか ?

en: This will import data from:
ja_JP: 以下からインポートされるデータ:

en: Tidy things up for clients and remove all adverts for our other products.
ja_JP: クライアント向けに表示をすっきりとさせるため、私たちの他製品のすべての広告を削除します。

en: Time now
ja_JP: 現在の時間

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
ja_JP: フォルダ名を変更するには UpdraftPlus Premium が必要です。

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
ja_JP: 移行/複製を完了するには、リモートサイトにログインしてバックアップセットを復元する必要があります。

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, upgrade to Premium.
ja_JP: このバケットのみにアクセスできる IAM サブユーザーとアクセスキーを新規作成するには、プレミアム版にアップグレードしてください。

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use Premium.
ja_JP: この Rackspace コンテナにのみアクセスできる新規 Rackspace API サブユーザーと API キーを作成するには、プレミアム版をご利用ください。

en: To create a temporary clone you need credit in your account.
ja_JP: 一時的な複製を作成するには、アカウントにクレジットが必要です。

en: To create a temporary clone you need: 1) credit in your account and 2) to connect to your account, below.
ja_JP: 一時複製を作成するためには 1) アカウントのクレジットと 2) 以下でアカウントに接続する事が必要です。

en: To de-authorize UpdraftPlus (all sites) from accessing your Google Drive, follow this link to your Google account settings.
ja_JP: UpdraftPlus (すべてのサイト) の Google ドライブへのアクセスを許可しないようにするには、このリンクをクリックして Google アカウントの設定にアクセスしてください。

en: To fix the time at which a backup should take place,
ja_JP: バックアップが実行される時間を変更するには

en: To fix this problem go here.
ja_JP: この問題を解決するにはここをクリックします。

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
ja_JP: マルチサイトインストールに通常の WordPress のサイトをインポートするには %s が必要です。

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
ja_JP: バックアップするには「今すぐバックアップ」ボタンをクリックするだけです。

en: To read FAQs/documentation about UpdraftClone, go here.
ja_JP: UpdraftClone に関する FAQ/ドキュメントはこちらをご覧ください。

en: To remove the block, please go here.
ja_JP: ブロックを除去するには、こちらへ。

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
ja_JP: 複数のアドレスに送信するには、各アドレスをカンマで区切ってください。

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
ja_JP: このバックアップを使うために、データベースサーバーが %s 文字コードに対応している必要があります。

en: Too many database errors have occurred - aborting
ja_JP: 多くのデータベースエラーが発生しました - 強制終了

en: Total (uncompressed) on-disk data:
ja_JP: ディスク上の総データ (未圧縮):

en: Total Size
ja_JP: 合計サイズ

en: Total backup size:
ja_JP: バックアップサイズの合計:

[ctx: Translators: UpdraftVault is a product name and should not be translated.]
en: To get started with UpdraftVault, select one of the options below:
ja_JP: UpdraftVault を開始するには、次のいずれかのオプションを選択してください。

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Trouble connecting? Try using an alternative method in the advanced security options.
ja_JP: 接続できない場合は、詳細セキュリティ設定で別の方法を試してください。

en: Try UpdraftVault for 1 month for only $1!
ja_JP: 1ヶ月1ドルで UpdraftVault を試してみてください。

en: Try UpdraftVault!
ja_JP: UpdraftVault をお試しください。

en: Try it - 1 month for $1!
ja_JP: お試しください。1ヶ月1ドルです。

en: Trying...
ja_JP: 試行中...

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Type a file prefix
ja_JP: ファイル接頭辞をお試しください

en: Type an extension like zip
ja_JP: zip のような拡張子を入力

en: UK
ja_JP: 英国 (UK)

en: URL for the site of your UpdraftCentral dashboard
ja_JP: サイトの UpdraftCentral ダッシュボードの URL

en: US (default)
ja_JP: 米国 (US, 既定)

en: US or UK Cloud
ja_JP: 英/米のクラウド

en: US or UK-based Rackspace Account
ja_JP: 英/米の Rackspace アカウント

en: Unable to connect to the filesystem
ja_JP: ファイルシステムに接続できませんでした

en: Unable to get renew date
ja_JP: 更新日を取得できませんでした

en: Unattached
ja_JP: 未添付

en: Under Maintenance
ja_JP: メンテナンス中です

en: Unexpected response:
ja_JP: 予期しない応答:

en: Unfinished restoration
ja_JP: 未完了の復元

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unknown server response status:
ja_JP: 不明なサーバーの応答状態:

en: Unknown server response:
ja_JP: 不明なサーバーの応答:

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
ja_JP: 不明/予期しないエラー - サポートリクエストを行ってください

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
ja_JP: 問題がなければ、ここのすべてを完全に無視することができます。

en: Unpacking backup...
ja_JP: バックアップを解凍中...

en: Unzip progress: %d out of %d files
ja_JP: 解凍の進行状況: %dファイル (%dファイル中)

en: Update Plugin
ja_JP: プラグインを更新

en: Update Theme
ja_JP: テーマを更新

en: Update quota count
ja_JP: アップデート割当数

en: UpdraftCentral (Remote Control)
ja_JP: UpdraftCentral (リモート管理)

en: UpdraftCentral Connection
ja_JP: UpdraftCentral 接続

en: UpdraftCentral dashboard connection details
ja_JP: UpdraftCentral ダッシュボード接続詳細

en: UpdraftCentral is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
ja_JP: UpdraftCentral は複数のウェブサイトを一元的に管理、更新、バックアップするための非常に効率的な方法です。

en: UpdraftCentral key created successfully
ja_JP: UpdraftCentral キーを作成しました

en: UpdraftClone image:
ja_JP: UpdraftClone 画像:

en: UpdraftClone key is required.
ja_JP: UpdraftClone キーが必要です。

en: UpdraftPlus - Backup/Restore
ja_JP: UpdraftPlus - バックアップ/復元

en: UpdraftPlus - Upload backup files
ja_JP: UpdraftPlus - バックアップファイルをアップロード

en: UpdraftPlus Backups
ja_JP: UpdraftPlus バックアップ

en: UpdraftPlus Blog - get up-to-date news and offers
ja_JP: UpdraftPlus ブログ- 最新情報やお得情報を入手

en: UpdraftPlus Migrator clones your WordPress site and moves it to a new domain directly and simply.
ja_JP: UpdraftPlus Migrator は、WordPressサイトを複製し、直接かつ簡単に新しいドメインに移動します。

en: UpdraftPlus News
ja_JP: UpdraftPlus ニュース

en: UpdraftPlus Newsletter
ja_JP: UpdraftPlus メールマガジン

en: UpdraftPlus Premium
ja_JP: UpdraftPlus プレミアム

en: UpdraftPlus Premium and addons
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムとアドオン

en: UpdraftPlus Premium has many more exciting features!
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムにはさらに便利な機能がたくさん詰まっています。

en: UpdraftPlus Premium:
ja_JP: UpdraftPlus プレミアム:

en: UpdraftPlus Restoration
ja_JP: UpdraftPlus 復元

en: UpdraftPlus Tour
ja_JP: UpdraftPlus ツアー

en: UpdraftPlus is on social media - check us out!
ja_JP: UpdraftPlus の SNS をご覧ください !

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
ja_JP: UpdraftPlus はコンテンツディレクトリに %s を作成する必要がありましたが、失敗しました。ファイルの権限を確認し、アクセス (%s) を有効化してください

en: UpdraftPlus notice
ja_JP: UpdraftPlus 通知

en: UpdraftPlus notice:
ja_JP: UpdraftPlus からの通知:

en: UpdraftPlus on %s
ja_JP: %s 上の UpdraftPlus

en: UpdraftPlus settings
ja_JP: UpdraftPlus 設定

en: UpdraftPlus temporary clone user login settings:
ja_JP: UpdraftPlus 一次複製ユーザーログイン設定:

en: UpdraftPlus warning:
ja_JP: UpdraftPlus 警告:

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
ja_JP: UpdraftPlus は、データベースのバックアップのスキャン中に、テーブル接頭辞を見つけられませんでした。

en: UpdraftPlus.Com account terms and policies
ja_JP: UpdraftPlus.Com アカウントの利用規約とポリシー

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
ja_JP: UpdraftPlus.Com が理解できない応答を返しました (データ: %s)

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
ja_JP: UpdraftPlus.Com は応答しましたが、理解できませんでした

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
ja_JP: UpdraftPlus.com は「アクセス拒否」の応答を返しました。

en: UpdraftVault is our remote storage which works seamlessly with UpdraftPlus.
ja_JP: UpdraftVault は、UpdraftPlus とシームレスに連携するリモートストレージです。

en: UpdraftVault storage
ja_JP: UpdraftVault ストレージ

en: Upgrade now
ja_JP: 今すぐアップグレード

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload backup
ja_JP: バックアップをアップロード

en: Upload backup files
ja_JP: バックアップファイルをアップロード

en: Upload error
ja_JP: アップロードエラー

en: Upload error:
ja_JP: アップロードエラー:

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s GB (%d bytes)
ja_JP: アップロードの失敗が予想されます。個別ファイルの%s制限は%sですが、このファイルは%s GB (%dバイト) です

en: Upload files into UpdraftPlus.
ja_JP: UpdraftPlus にファイルをアップロード。

en: Uploaded to:
ja_JP: アップロード先:

[ctx: Uploader: Drop backup files here - or - Select Files]
en: or
ja_JP: または

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
ja_JP: または

[ctx: Uploader: Drop your backup files - or - Select Files]
en: or
ja_JP: または

en: Uploading files to remote storage
ja_JP: リモートストレージにファイルをアップロード

en: Uploads
ja_JP: アップロード

en: Uploads URL:
ja_JP: アップロード URL:

en: Use ctrl / cmd + press to select several items, or ctrl / cmd + shift + press to select all in between
ja_JP: Control / Command を押しながら複数の項目を選択するか、または Control / Command + Shift を押して間にあるすべての項目を選択できます。

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
ja_JP: ダッシュボードに接続するための代替手段を使用します。

en: Use the server's SSL certificates
ja_JP: サーバーの SSL 証明書を使用

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Vault owner
ja_JP: Vault の所有者

en: Verifying
ja_JP: 認証中

en: Verifying one-time password...
ja_JP: ワンタイムパスワードを認証中…

en: Version
ja_JP: バージョン

en: View Log
ja_JP: ログを表示

en: View log
ja_JP: ログを表示

en: View recent UpdraftCentral log events
ja_JP: UpdraftCentral の最近のログイベントを表示

en: Virtual-host style
ja_JP: バーチャルホストスタイル

en: WP-CLI commands to take, list and delete backups.
ja_JP: バックアップを取得、リストアップ、削除する WP-CLI コマンド。

en: WP-CLI support
ja_JP: WP-CLI サポート

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
ja_JP: エラーが発生したため、予定時間まで再試行を待機中

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Warning:
ja_JP: 警告:

en: Warning: %s
ja_JP: 警告: %s

en: Warnings encountered:
ja_JP: 警告が発生:

en: Warnings:
ja_JP: 警告:

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
ja_JP: バケットにアクセスし、その中にファイルを作成できました。

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
ja_JP: コンテナにアクセスし、その中にファイルを作成できました。

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
ja_JP: ファイルの削除を要求しましたが、サーバーからの応答が認識できませんでした。

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
ja_JP: バケットに正常にアクセスできましたが、ファイルの作成に失敗しました。

en: Web server:
ja_JP: ウェブサーバー:

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
ja_JP: UpdraftPlus が使用しているウェブサーバの容量

en: Weekly
ja_JP: 毎週

en: Welcome to UpdraftPlus
ja_JP: UpdraftPlus へようこそ

en: Welcome to UpdraftPlus!
ja_JP: UpdraftPlus へようこそ !

en: Welcome to your UpdraftClone (temporary clone)
ja_JP: UpdraftClone へようこそ (一次複製)

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
ja_JP: お疲れ様でした。セットアップが完了しました。

en: Which was exported on:
ja_JP: エクスポートされたもの:

en: Why am I seeing this?
ja_JP: なぜこれが表示されていますか ?

en: Wipe settings
ja_JP: 設定を消去

en: With UpdraftPlus Premium, you can choose to backup non-WordPress tables, backup only specified tables, and backup other databases too.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアム、WordPress以外のテーブルのバックアップ、指定したテーブルのみのバックアップ、ほかのデータベースもバックアップ可能です。

en: With UpdraftPlus Premium, you can directly download individual files from here.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムでは、ここから直接各ファイルをダウンロードすることができます。

en: Without it, encryption will be a lot slower.
ja_JP: それがないと、暗号化はかなり遅くなります。

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to backup (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customized modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
ja_JP: アップグレードすることなく、UpdraftPlus では、プラグインの設定を変更できる<strong>すべての</strong>ブログの管理者が、<strong>ネットワーク全体</strong>のバックアップ (故にパスワードや対象ファイルなどデータへのアクセスも) と、復元 (パスワードの変更などの独自の変更を含む) を行うことができます。

en: WooCommerce plugins
ja_JP: WooCommerce プラグイン

en: WordPress Backup
ja_JP: WordPress バックアップ

en: WordPress Core
ja_JP: WordPress コア

en: WordPress backup is complete
ja_JP: WordPress のバックアップが完了しました

en: WordPress installed
ja_JP: WordPress インストール済み

en: WordPress installed; now awaiting the site data to be sent.
ja_JP: WordPress インストール済み。現在、サイトデータの送信を待機しています。

en: Yes
ja_JP: はい

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus.
ja_JP: 現在、UpdraftPlus の無料版をご利用中です。

en: You are not authenticated with %s
ja_JP: %s で認証されていません

en: You are not authenticated with %s (whilst deleting)
ja_JP: %s で認証されていません (削除中)

en: You are not authenticated with Dropbox
ja_JP: Dropbox で認証されていません

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
ja_JP: この WordPress サイトに Web ブラウザーでログインしていません。

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
ja_JP: WordPress はマルチサイトで動作していますが、バックアップがマルチサイトになっていません。

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
ja_JP: %s のウェブサーバを使用していますが、%s のモジュールが読み込まれていないようです。

en: You can also close this wizard.
ja_JP: このウィザードを閉じることもできます。

en: You can buy UpdraftClone tokens from our shop, here.
ja_JP: UpdraftClone トークンはこちらのショップで購入できます。

en: You can buy more temporary clone tokens here.
ja_JP: ここで一時複製用トークンをさらに購入できます。

en: You can check the progress here or in %s
ja_JP: ここまたは%sで進行状況を確認できます

en: You can choose another suitable character set instead and continue with the restoration at your own risk.
ja_JP: 代わりに別の適切な文字セットを選択し、自己責任において復元を続行できます。

en: You can choose another suitable collation instead and continue with the restoration (at your own risk).
ja_JP: 代わりに別の適切な照合を選択し、(自己責任において) 復元を続行できます。

en: You can find out more about clone keys here.
ja_JP: Clone Key についての詳細はこちらをご覧ください。

en: You can find your temporary clone information in your updraftplus.com account here.
ja_JP: 一時複製の情報は、 updraftplus.com アカウントで確認できます。

en: You can forbid non-admins logins to this cloned site by checking the checkbox below
ja_JP: 以下のチェックボックスにチェックを入れることで、この複製サイトへの非管理者のログインを禁止することができます。

en: You can get more quota here
ja_JP: ディスク容量を増やすにはこちら

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
ja_JP: ここで暗号化されたデータベースを手動で復号化できます。

en: You can now control this site via your UpdraftCentral dashboard at %s.
ja_JP: %s の UpdraftCentral ダッシュボードからこのサイトを制御できるようになりました。

en: You can send a backup to more than one destination with Premium.
ja_JP: プレミアム版では、バックアップを複数の宛先に送信できます。

en: You can test running your site on a different PHP (or WordPress) version using UpdraftClone credits.
ja_JP: UpdraftClone クレジットを使用して、異なる PHP (または WordPress) バージョンでのサイトの実行をテストできます。

en: You can test upgrading your site on an instant copy using UpdraftClone credits
ja_JP: UpdraftClone のクレジットを使用して、インスタントコピーでサイトのアップグレードをテストすることができます。

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
ja_JP: UpdraftPlus %s アドオンがインストールされていません - %s から取得できます

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
ja_JP: UpdraftPlus.Com によって認識されないメールアドレスが入力されました。

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
ja_JP: %s前に開始した未完了の復元操作があります。

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
ja_JP: データベースをバックアップすることを選択しましたが、テーブルは選択されていません

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
ja_JP: ファイルのバックアップを選択していますが、実際のファイルが選択されていません

en: You have chosen to send this backup to remote storage, but no remote storage locations have been selected
ja_JP: このバックアップをリモートストレージに送信しようとしましたが、リモートストレージの場所が選択されていません

en: You have made changes to your settings, and not saved.
ja_JP: 設定を変更していますが、保存していません。

en: You have no local backups to send.
ja_JP: 送信するローカルバックアップがありません。

en: You have not selected a restore path for your chosen backups
ja_JP: 選択したバックアップの復元パスが選択されていません

en: You have not yet made any backups.
ja_JP: まだバックアップを行っていません。

en: You have not yet selected a file to import.
ja_JP: インポートするファイルをまだ選択していません。

en: You have requested saving to remote storage (%s), but without entering any settings for that storage.
ja_JP: リモートストレージ (%s) への保存をリクエストしましたが、そのストレージの設定を入力していません。

en: You have selected a remote storage option which has an authorization step to complete:
ja_JP: 完了するための承認手順があるリモートストレージオプションを選択しました:

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
ja_JP: 尋ねられた際、(詳細オプションの) 承認済みのリダイレクト URI として、以下を追加する必要があります

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Dropbox console (under "API Settings") when asked
ja_JP: 尋ねられたときには、Dropbox コンソールの認証済みリダイレクト URI として次のように追加する必要があります (「API 設定」の下)。

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
ja_JP: このキーをコピーして、どこかに貼り付けて保存しておいてください。キーは再表示されません。

en: You must copy and paste this key on the sending site now - it cannot be shown again.
ja_JP: このキーを送信サイトにコピーして貼り付ける必要があります。再表示することはできません。

en: You must select at least one remote storage destination to upload this backup set to.
ja_JP: このバックアップセットのアップロード先のリモートストレージ先を少なくとも1つ選択する必要があります。

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
ja_JP: このデータベースを使用するには MySQL をアップグレードする必要があります。

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
ja_JP: この URL には、キーを作成したときと同じブラウザーとログインセッションでアクセスする必要があります。

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
ja_JP: このリンクには、キーを作成したときと同じブラウザーとログインセッションでアクセスする必要があります。

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
ja_JP: 既存の認証情報が機能していないため、%s で再認証する必要があります。

en: You need to read and accept the UpdraftCentral Cloud data and privacy policies before you can proceed.
ja_JP: 続行する前に、UpdraftCentral Cloud のデータとプライバシーポリシーを読んで同意する必要があります。

en: You need to supply both an email address and a password
ja_JP: メールアドレスとパスワードの両方を指定する必要があります

en: You now need to copy the key below and enter it at your %s.
ja_JP: 以下のキーをコピーして %s に入力してください。

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
ja_JP: 以下をご確認ください。リモートサイトがオンラインになっている、 ファイアーウォールにブロックされていない、アクセスをブロックするようなセキュリティーモジュールが入っていない、 UpdraftPlus のバージョンが %s 以上である、 正しいキーが入力されている。

en: You should check the file ownerships and permissions in your WordPress installation
ja_JP: WordPress のファイル所有権や権限を確認してください。

en: You should enable %s to make any pretty permalinks (e.g. %s) work
ja_JP: きれいなパーマリンク (例: %s) を動作させるには %s を有効化する必要があります。

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
ja_JP: 復元する前に、これが本当にこのサイトで使用することを目的としたバックアップセットであることを確認する必要があります (無関係なサイトのバックアップセットではなく)。

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
ja_JP: 現在のサーバーを更新できず、お使いのプラグイン/テーマなどが古い %s のバージョンと互換性があると確信している (またはリスクを負う覚悟がある) 場合にのみ、作業を進めてください。

en: You should only proceed if you have checked and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the new %s version.
ja_JP: お使いのプラグインやテーマなどが新しいバージョンの %s と互換性があることを確認し、問題がないことに自信を持っている (またはリスクを冒す覚悟がある) 場合にのみ、作業を進めてください。

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
ja_JP: 変更を保存して、バックアップの作成に確実に使用されるようにする必要があります。

en: You successfully purchased UpdraftPremium.
ja_JP: UpdraftPremium の購入が完了しました。

en: You will find more information about this in the Settings section.
ja_JP: 詳細は「設定」からご覧ください。

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
ja_JP: アップグレードするには、ホスティング業者に問い合わせる必要があります。

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
ja_JP: WordPress プラグインがディレクトリに書き込むための権限設定方法を見つけるには、ホスティングプロバイダーに相談する必要があります。

en: You will need to restore it manually.
ja_JP: 手動で復元する必要があります。

en: Your %s account name: %s
ja_JP: %s アカウント名: %s

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
ja_JP: %s クォータ使用量: %s %% 使用済み、%s 使用可能

en: Your %s version: %s.
ja_JP: お使いの %s バージョン: %s

en: Your PHP version: %s.
ja_JP: 現在の PHP バージョン: %s。

en: Your UpdraftClone is still setting up.
ja_JP: UpdraftClone はまだ設定中です。

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
ja_JP: WordPress のインストールには、復元/移行前の状態から古いディレクトリがあります (技術的な情報: これらのディレクトリには -old という接尾辞がつきます)。

en: Your backup has been restored.
ja_JP: バックアップが復元されました。

en: Your chosen character set to use instead:
ja_JP: 代わりに使用するために選択した文字セット:

en: Your chosen replacement collation
ja_JP: 選択した置換照合順序

en: Your clone has started and will be available at the following URLs once it is ready.
ja_JP: 複製の作成が開始され、準備が整い次第、以下の URL で利用できるようになります。

en: Your clone has started, network information is not yet available but will be displayed here and at your updraftplus.com account once it is ready.
ja_JP: 複製を開始しました。ネットワーク情報はまだ利用できませんが、準備が整い次第、ここと updraftplus.com アカウントに表示されます。

en: Your clone will now deploy this data to re-create your site.
ja_JP: 複製がこのデータをデプロイし、サイトを再作成します。

en: Your clone will renew on:
ja_JP: 複製はこの日に更新されます:

en: Your database user does not have permission to drop tables
ja_JP: データベースのユーザーがテーブルをドロップする権限を持っていません

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
ja_JP: メールアドレスとパスワードを UpdraftPlus.Com で確認できません。

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
ja_JP: メールアドレスは有効ですが、パスワードが UpdraftPlus.Com に承認されていません。

en: Your email backup and a report will be sent to
ja_JP: メールバックアップとレポートはこちらに送信されます

en: Your export file will be of your displayed settings, not your saved ones.
ja_JP: エクスポートファイルは、保存された設定ではなく、表示された設定のものになります。

en: Your first backup
ja_JP: 最初のバックアップ

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
ja_JP: ディスクの空き容量が非常に少なくなっています - 残り%s Mb のみ

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
ja_JP: ホスティングアカウントの空き容量が非常に少なくなっています。残り %s MB

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
ja_JP: %s が動作するには、ホスティングサービスがこれらの機能を有効化しておく必要があります。

en: Your hosting provider only allows you to take one backup per month.
ja_JP: お使いのホスティングプロバイダーでは、毎月1回のバックアップ取得のみが許可されています。

en: Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
ja_JP: お使いのホスティングプロバイダーでは、1日に1回の増分バックアップしか取得できません。

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
ja_JP: 保存した設定も、バックアップされるものに影響します。例: 除外ファイル。

en: Your settings have been saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Your settings have been wiped.
ja_JP: 設定をすべて消去しました。

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
ja_JP: サイトの管理者メールアドレス (%s) が使われます。

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
ja_JP: お使いのサーバーは PHP の safe_mode が有効です。

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
ja_JP: ウェブサーバーの PHP インストールでは、これらの機能が無効化されています: %s

en: Your web-server does not have the %s module installed.
ja_JP: この Web サーバーには %s モジュールがインストールされていません。

en: Your website is hosted using the %s web server.
ja_JP: このサイトは %s サーバーを使用してホストされています。

en: Your website is hosted with %s (%s).
ja_JP: このサイトは %s (%s) でホストされています。

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
ja_JP: このサイトは頻繁に訪問されておらず、UpdraftPlus は期待したリソースを得られていません。こちらのページを御覧ください。

en: Your wp-content directory server path: %s
ja_JP: wp-content ディレクトリサーバーパス: %s

en: [deleted]
ja_JP: [削除済み]

en: advanced options
ja_JP: 高度なオプション

en: already uploaded
ja_JP: すでにアップロード済み

en: an account
ja_JP: アカウント

en: and retain this many scheduled backups
ja_JP: 予約からのバックアップを保存しておく数

en: archive
ja_JP: アーカイブ

en: at the beginning of their names
ja_JP: 名前の最初に

en: authentication URI
ja_JP: 認証 URI

en: authentication error
ja_JP: 認証エラー

en: authentication failed
ja_JP: 認証の失敗

en: back
ja_JP: 戻る

en: backs up automatically when you update plugins, themes or core
ja_JP: プラグイン、テーマ、コアを更新すると自動的にバックアップします

en: calculate
ja_JP: 計算

en: calculating...
ja_JP: 計算中...

en: check your log for more details.
ja_JP: 詳細はログを確認してください。

en: chunk %s: upload failed
ja_JP: チャンク %s: アップロード失敗

en: configure it here
ja_JP: こちらで設定

en: count
ja_JP: 計算する

en: credentials
ja_JP: 認証情報

en: database connection attempt failed.
ja_JP: データベースへの接続に失敗しました。

en: day
ja_JP: 日

en: day(s)
ja_JP: 日

en: did not return the expected response - check your log file for more details
ja_JP: は期待した応答を返しませんでした - 詳細はログファイルをご覧ください

en: dismiss notice
ja_JP: 通知を非表示

en: download: failed: file not found
ja_JP: ダウンロード: 失敗: ファイルが見つかりません

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
ja_JP: 例えば昼間はサーバーが混雑していて夜間に実行したい場合

en: easily migrate or clone your site in minutes
ja_JP: 数分で簡単にサイトを移行または複製

en: easy to break, fastest
ja_JP: 壊れやすい、最速

en: encrypted FTP (explicit encryption)
ja_JP: 暗号化された FTP (明示的な暗号化)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
ja_JP: 暗号化された FTP (暗黙的な暗号化)

en: enhanced remote storage options
ja_JP: リモートストレージのオプションを拡張する

en: error - failed to create and access the container
ja_JP: エラー - コンテナーの作成とアクセスに失敗しました

en: error - failed to re-assemble chunks
ja_JP: エラー - チャンクの再アセンブリに失敗しました

en: error - failed to upload file
ja_JP: エラー - ファイルのアップロードに失敗しました

en: error: %s (see log file for more)
ja_JP: エラー: %s (詳細はログを参照)

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
ja_JP: エラー: %s のファイルアップロードに失敗しました (詳細はログファイルを参照)

en: error: file %s was shortened unexpectedly
ja_JP: エラー: ファイル %s が予期せず短縮されました。

en: failed to access parent folder
ja_JP: 親フォルダへのアクセスに失敗しました

en: failed to list files
ja_JP: ファイルの一覧表示に失敗

en: failed to upload file to %s (see log file for more)
ja_JP: %s へのファイルアップロード失敗 (詳細はログファイルを参照)

en: faster (possibility for slow PHP installs)
ja_JP: 高速化 (PHP のインストールが遅い場合向け)

en: file
ja_JP: ファイル

en: file is size:
ja_JP: ファイルのサイズ:

en: files: %s
ja_JP: ファイル: %s

en: folder
ja_JP: フォルダー

en: follow this link to get it
ja_JP: このリンクから取得

en: go here to learn more
ja_JP: 詳しくはこちらへ

en: handles updates automatically as you want them
ja_JP: 必要に応じて更新を自動的に処理

en: here
ja_JP: こちら

en: hour(s)
ja_JP: 時間

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
ja_JP: 手動

en: i.e. if you have %s there
ja_JP: 例: そこに%sがある場合

en: in the month
ja_JP: 月

en: including any passwords
ja_JP: パスワードを含む

en: incremental backup; base backup: %s
ja_JP: 増分バックアップ。ベースバックアップ: %s

en: is
ja_JP: 一致

en: is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
ja_JP: は、複数のサイトを一括して管理・更新・バックアップする効率の高い方法です。

en: is not
ja_JP: 一致しない

en: key
ja_JP: キー

en: key name
ja_JP: キー名

en: last activity: %d seconds ago
ja_JP: 最近のアクティビティ: %d秒前

en: last activity: %ss ago
ja_JP: 最後の実行: %s秒前

en: log results to console
ja_JP: 結果をコンソールに記録

en: login
ja_JP: ログイン

en: login failure
ja_JP: ログイン失敗

en: manage
ja_JP: 管理

en: manages all your WordPress sites at once from one place
ja_JP: すべての WordPress サイトを1か所から同時に管理

en: more info
ja_JP: 詳細

en: next resumption: %d
ja_JP: 次回再開: %d

en: no options or sitemeta table was found
ja_JP: オプションまたはサイトメタテーブルが見つかりませんでした

en: no recent activity; will offer resumption after: %d seconds
ja_JP: 最近のアクティビティはありません。%d秒後に再開します

en: notice image
ja_JP: 通知画像

en: on every backup
ja_JP: すべてのバックアップで

en: open this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
ja_JP: ここを開くと追加のオプションが表示されますが、問題が起きているか好奇心がある以外には気にする必要はありません。

en: or (annual discount)
ja_JP: もしくは (年間割引)

en: or to configure more complex schedules
ja_JP: またはより複雑なスケジュールを設定する

en: or to restore manually
ja_JP: または手動で復元

en: or, to reset this option
ja_JP: または、このオプションを初期化

en: password
ja_JP: パスワード

en: please wait for the rescheduled attempt
ja_JP: 再試行をお待ちください

en: press here
ja_JP: ここをクリック

en: read more at %s
ja_JP: %s の続きを読む

en: recommended
ja_JP: 推奨

en: refresh
ja_JP: 更新

en: regular non-encrypted FTP
ja_JP: 通常の暗号化されていない FTP

en: remote files deleted
ja_JP: リモートファイルを削除しました

en: remote site
ja_JP: リモートサイト

en: required for some remote storage providers
ja_JP: 一部のリモートストレージプロバイダに必要

en: reset
ja_JP: 初期化

en: restoration
ja_JP: 復元

en: rows: %d
ja_JP: 行数: %d

en: search and replace
ja_JP: 検索と置換

en: secure your backups
ja_JP: バックアップを保護

en: settings
ja_JP: 設定

en: show PHP information (phpinfo)
ja_JP: PHP の情報を表示 (phpinfo)

en: show log
ja_JP: ログを表示

en: site not found
ja_JP: サイトは見つかりません

en: slower, strongest
ja_JP: 遅い、最強

en: stop
ja_JP: 停止

en: table: %s
ja_JP: テーブル: %s

en: template not found
ja_JP: テンプレートが見つかりません

en: the database query being run was:
ja_JP: 実行したデータベースクエリー :

en: the migrator add-on
ja_JP: 移行アドオン

en: the options table was not found
ja_JP: オプションテーブルが見つかりませんでした

en: the world’s most trusted backup plugin!
ja_JP: 世界で最も信頼できるバックアッププラグイン !

en: these backup sets
ja_JP: これらバックアップ一式

en: these characters
ja_JP: これらの文字

en: this backup set
ja_JP: このバックアップ一式

en: this privacy policy
ja_JP: このプライバシーポリシー

en: to take incremental backups
ja_JP: 増分バックアップを実行するには

en: two unsuccessful attempts were made to include it, and it will now be omitted from the backup
ja_JP: これを含めるために2回失敗しましたが、バックアップから除外されます

en: unknown source
ja_JP: 不明なソース

[ctx: updraftplus]
en: To make a simple backup to your server, press this button. Or to setup regular backups and remote storage, go to %s settings %s
ja_JP: サーバーに簡単なバックアップを作成するには、このボタンを押します。または、定期的なバックアップとリモートストレージを設定するために%s設定画面%sへ移動してください。

en: upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
ja_JP: アップロード (%s): 再構築に失敗しました（詳細はログを参照）

en: upload failed
ja_JP: アップロード失敗

en: use UpdraftPlus Premium
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムを使用ください

en: username
ja_JP: ユーザー名

en: week(s)
ja_JP: 週

en: will restore as:
ja_JP: 次のように復元:

en: with the option of
ja_JP: オプションとして

en: you have authenticated your %s account
ja_JP: あなたの %s のアカウントの認証中

en: you have authenticated your %s account.
ja_JP: %s アカウントを認証しました。

en: your PHP install lacks the openssl module; as a result, this can take minutes; if nothing has happened by then, then you should either try a smaller key size, or ask your web hosting company how to enable this PHP module on your setup.
ja_JP: ご利用中の PHP インストールに openssl モジュールがないため、この処理に数分かかることがあります。その後何も起こらない場合は、キーサイズを小さくするか、ホスティング会社に問い合わせて、この PHP モジュールを有効にする方法を教えてもらってください。

en: your UpdraftPlus.com account
ja_JP: UpdraftPlus.com アカウント

en: your site's admin address
ja_JP: サイトの管理者アドレス

en: zip executable found:
ja_JP: 見つかった実行可能な zip ファイル:
