Plugins - Post SMTP Mailer/Email Log - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (366 entries)

en: You can download the chrome extension here (if link not available, check later).
sv_SE: Du kan ladda ner Chrome-utökningen här (om länken inte är tillgänglig, kontrollera senare).

en: Need help setup everything? (paid)
sv_SE: Behöver du hjälp med att konfigurera allt? (betalad)

en: Solution
sv_SE: Lösning

en: <strong>ONLY</strong> if the default mailer type is not working for you.
sv_SE: <strong>ENDAST</strong> om den sändfunktion som är standard inte fungerar för dig.

en: Facebook Group
sv_SE: Facebook-grupp

en: %s has invalid or expired license key for Post SMTP.
sv_SE: %s har en ogiltig eller utgången licensnyckel för Post SMTP.

en: Nonce verification failed
sv_SE: Nonce-verifikationen misslyckades

en: Enter your extension license keys here to receive updates for purchased extensions. If your license key has expired, please <a href="%s" target="_blank">renew your license</a>.
sv_SE: Mata in dina nycklar här för utökning av licensen för att få uppdateringar för de köpta utökningarna. Om din licensnyckel är utgången bör du <a href="%s" target="_blank">förnya licensen</a>.

en: You do not have permission to install plugin updates
sv_SE: Du har inte behörighet att installera uppdateringar av tillägg

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
sv_SE: En ny version av %1$s finns tillgänglig. %2$sVisa uppgifter om version %3$s%4$s eller %5$suppdatera direkt%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
sv_SE: En ny version av %1$s är tillgänglig. %2$sVisa uppgifter om version %3$s%4$s.

en: Extensions
sv_SE: Utökningar

en: Export To CSV
sv_SE: Exportera till CSV

en: WP Admin Email
sv_SE: WP admin e-postadress

en: Sendmail (server defualt - not SMTP)
sv_SE: Sendmail (standardserver – inte SMTP)

en: Beta Feature: ONLY change this to <strong>PHPMailer</strong> only if you see <code>wp_mail</code> conflict message, conflicts when another plugin is activated, and <strong><u>sometimes</u></strong> your mail marked as spam.
sv_SE: Beta-funktion: Ändra detta till <strong>PHPMailer</strong> ENDAST om du får meddelande om konflikt med <code>wp_mail</code>, konflikter när andra tillägg är aktiverade och dina meddelanden <strong><u>ibland</u></strong> märks som skräppost.

en: Mailer Type
sv_SE: Sändfunktion

en: click to enlarge image.
sv_SE: klicka för större bild.

en: I recommend to change it and <strong>TEST</strong> Post SMTP with the value <code>PHPMailer</code>.
sv_SE: Jag rekommenderar att du ändrar det och <strong>TESTAR</strong> Post SMTP med värdet <code>PHPMailer</code>.

en: Post SMTP v2 includes and new feature called: <b>Mailer Type</b>.
sv_SE: Post SMTP v2 innehåller den nya funktionen <b>Sändfunktion</b>.

en: Check the detailes here
sv_SE: Kontrollera detaljerna här

en: <b style="background-color:yellow">New for v1.9.8!</b> Fallback - setup a second delivery method when the first one is failing
sv_SE: <b style="background-color:yellow">Nytt i v1.9.8!</b> Reserv – konfigurera en extra leveransmetod om den första inte fungerar

en: Use allowed email, for example: If you are using Gmail, type your Gmail adress.
sv_SE: Använd tillåtna e-postadresser. Om du till exempel använder Gmail, ange din Gmail-adress.

en: From Email
sv_SE: Från e-post

en: User name
sv_SE: Användarnamn

en: Use SMTP Authentication?
sv_SE: Använd SMTP-autentisering?

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: Mail Server Port
sv_SE: Serverport för e-post

en: Outgoing Mail Server
sv_SE: Utgående e-postserver

en: Use Fallback?
sv_SE: Använd reserv?

en: By enable this option, if your email is fail to send Post SMTP will try to use the SMTP service you define here.
sv_SE: Du kan aktivera detta alternativ för att ha en SMTP-tjänst i reserv som Post SMTP använder, om den ursprungliga inte skulle fungera.

en: Failed emails fallback
sv_SE: Reserv för misslyckad e-post

en: Fallback
sv_SE: Reserv

en: Allow user to load saved options
sv_SE: Låter användare ladda sparade alternativ

en: Same settings as the main site/blog (id:1)
sv_SE: Samma inställningar som huvudwebbplatsen (id:1)

en: Enable global settings
sv_SE: Aktivera globala inställningar

en: Post SMTP Settings
sv_SE: Inställningar för Post SMTP

en: Your UID as you see in the extension.
sv_SE: Ditt UID som du ser i utökningen.

en: This is an extra notification to the selection above
sv_SE: Detta är en extra notifikation till valet ovan

en: Push To Chrome Extension
sv_SE: Utökningen ”Push To Chrome”

[ctx: Configuration Input Field]
en: Chrome Extension UID
sv_SE: UID för Chrome-utökningen

[ctx: Configuration Input Field]
en: Push to chrome extension
sv_SE: Utökningen ”Push To Chrome”

en: Check this article how to configure Gmail/Gsuite OAuth:<a href="%1$s" target="_blank">Read Here</a>
sv_SE: Se den här artikeln om hur du konfigurerar Gmail/Gsuite OAuth: <a href="%1$s" target="_blank">Läs här</a>

en: Mailgun Europe Region?
sv_SE: Regionen Mailgun Europa?

en: <code>%1$s</code> method of a <code>PostmanMessage</code> object is <strong>not supported</strong>. Use one of the following methods <pre><code>%2$s</code></pre>
sv_SE: Metod <code>%1$s</code> av ett <code>PostmanMessage</code>-objekt <strong>stöds inte</strong>. Använd en av följande metoder <pre><code>%2$s</code></pre>

en: <code>%1$s</code> property of a <code>PostmanMessage</code> object is <strong>not supported</strong>. For now all of this class properties are private.
sv_SE: Egenskap <code>%1$s</code> av ett <code>PostmanMessage</code>-objekt <strong>stöds inte</strong>. För närvarande är alla egenskaper för denna klass privata.

en: ERROR: No recipient supplied. Status code is %1$s
sv_SE: FEL: Ingen mottagare angiven. Statuskod %1$s

en: ERROR: The SendGrid v3 Web API is not available. Status code is %1$s
sv_SE: FEL: SendGrid v3 Web API är inte tillgänglig. Statuskod %1$s

en: ERROR: An error occurred on a SendGrid server. Status code is %1$s
sv_SE: FEL: Ett fel inträffade i en SendGrid-server. Statuskod %1$s

en: ERROR: The number of requests you have made exceeds SendGrid rate limitations. Status code is %1$s
sv_SE: FEL: Antal förfrågningar du har gjort överstiger SendGrids begränsningar. Statuskod %1$s

en: ERROR: The JSON payload you have included in your request is too large. Status code is %1$s
sv_SE: FEL: JSON-datan som du har inkluderat i din begäran är för stor. Statuskod %1$s

en: Success, try to send test email.
sv_SE: Testmeddelandet skickades utan problem.

en: ERROR: Status code is %1$s
sv_SE: FEL: Statuskod %1$s

en: Release Lock File Error
sv_SE: Fel vid upplåsning av låst fil

en: Failed, try again.
sv_SE: Misslyckades, försök igen.

en: No lock file found.
sv_SE: Ingen låst fil hittades.

en: This is override by the account configured on Post SMTP plugin configuration.
sv_SE: Detta åsidosätts av kontot som är konfigurerat i konfigurationen av tillägget Post SMTP.

en: "From" address
sv_SE: ”Från”-adress

en: The log to paste when you open a support issue:
sv_SE: Loggen att klistra in när du öppnar ett supportärende:

en: For the domain: %1$s
sv_SE: För domänen: %1$s

en: Get your webhook URL here
sv_SE: Skaffa din webhook-URL här

en: Select the notification service you want to recieve alerts about failed emails.
sv_SE: Välj notifikationstjänsten du vill använda för att få varningar om misslyckade e-postleveranser.

[ctx: Configuration Input Field]
en: Slack Webhook
sv_SE: Webhook för Slack

[ctx: Configuration Section Title]
en: Slack Credentials
sv_SE: Uppgifter för Slack

[ctx: Configuration Input Field]
en: Pushover App Token
sv_SE: App Token för Pushover

[ctx: Configuration Input Field]
en: Pushover User Key
sv_SE: Användarnyckel för Pushover

[ctx: Configuration Section Title]
en: Pushover Credentials
sv_SE: Uppgifter för Pushover

[ctx: Configuration Input Field]
en: Notification Service
sv_SE: Notifikationstjänst

[ctx: Configuration Section Title]
en: Notifications Settings
sv_SE: Notifikationsinställningar

en: Get your webhook URL here.
sv_SE: Skaffa din webhook-URL här.

en: Slack webhook
sv_SE: Webhook för Slack

en: Slack Credentials
sv_SE: Uppgifter för Slack

en: Pushover App Token
sv_SE: App Token för Pushover

en: Pushover User Key
sv_SE: Användarnyckel för Pushover

en: Pushover Credentials
sv_SE: Uppgifter för Pushover

en: Select a notify service to notify you when an email is failed to delivered.
sv_SE: Välj notifikationstjänsten du vill använda för att bli meddelad när ett e-postmeddelande inte kunde levereras.

en: Notifications
sv_SE: Notifikationer

en: I have no time for this
sv_SE: Jag har inte tid för detta

en: Domain Name
sv_SE: Domännamn

en: Domain Name can not be empty
sv_SE: Domännamn kan inte vara tomt

note: translators: where (1) is the secure icon and (2) is the transport name
en: Post SMTP will send mail via the <b>%1$s %2$s</b>.
sv_SE: Post SMTP kommer skicka e-post via <b>%1$s %2$s</b>.

en: Sent To
sv_SE: Skickat till

en: Trash All
sv_SE: Ta bort alla

en: Filter/Search
sv_SE: Filtrera/sök

en: Records per page
sv_SE: Poster per sida

en: Here I will list top users that help Post SMTP grow (bugs, features, etc...)
sv_SE: Här kommer jag lista toppanvändarna som hjälper Post SMTP att växa (buggar, funktioner m.m.)

en: Top Community Members
sv_SE: Toppmedlemmar

en: Lead Developer
sv_SE: Utvecklingsledare

en: Project Leaders
sv_SE: Projektledare

en: Post SMTP started by Jason Hendriks, Jason left the project and Yehuda Hassine (me) continue his work.
sv_SE: Post SMTP grundades av Jason Hendriks. Jason lämnade sedan projektet och Yehuda Hassine (jag) fortsätter hans arbete.

en: Thank you for updating! bbPress %s is waxed, polished, and ready for you to take it for a lap or two around the block!
sv_SE: Tack för att du uppdaterar! bbPress %s är vaxat, polerat och redo för att du ska ta det ett varv eller två runt kvarteret!

en: Go to Post SMTP Settings
sv_SE: Gå till Post SMTP inställningar

en: Full Transcripts, Connectivity Test, Diagnostic Test.
sv_SE: Fullständiga transkript, anslutningstest, diagnostiktest.

en: The best debugging tools.
sv_SE: De bästa felsökningsverktygen.

en: if email fail to sent you will get notified using the local mail system.
sv_SE: om e-postmeddelanden inte kan skickas så meddelas du genom det lokala e-postsystemet.

en: Continues email delivery
sv_SE: Fortsätter e-postleverans

en: You can now see sent emails as HTML.
sv_SE: Du kan nu se skickade e-postmeddelanden som HTML.

en: Email log HTML preview
sv_SE: HTML-förhandsgranskning i e-postlogg

en: Easy-to-use, powerful Setup Wizard for perfect configuration,
    						Commercial-grade Connectivity Tester to diagnose server issues,
    						Log and resend all emails; see the exact cause of failed emails,
    						Supports International alphabets, HTML Mail and MultiPart/Alternative,
    						Supports forced recipients (cc, bcc, to) and custom email headers,
    						SASL Support: Plain/Login/CRAM-MD5/XOAUTH2 authentication,
    						Security Support: SMTPS and STARTTLS (SSL/TLS),
    						Copy configuration to other instances of Post.
sv_SE: Enkelt att använda, kraftfull konfigurationsguide för perfekt konfigurering,
    						Anslutningstest i kommersiell kvalitet för att diagnostisera serverproblem,
    						Logga och skicka om alla e-postmeddelanden, se den exakta orsaken varför e-postmeddelanden inte kan skickas,
    						Stöd för internationella alfabet, HTML och ”MultiPart/Alternative”,
    						Stöd för tvingade mottagare (cc, bcc, till) och anpassade e-posthuvuden,
    						SASL-stöd: Enkel/Login/CRAM-MD5/XOAUTH2-autentisering,
    						Säkerhetsstöd: SMTPS och STARTTLS (SSL/TLS),
    						Kopiera konfigurationen till andra installationer av Post.

en: The best delivery experience
sv_SE: Den bästa leveransupplevelsen

en: Resend any email to the original recipient or any other emails you choose.
sv_SE: Skicka om vilket e-postmeddelande som helst till originalmottagaren eller till en annan mottagare som du väljer själv.

en: Multiple emails resend
sv_SE: Skicka om flera e-postmeddelanden

en: You can easily filter by dates and search in your log.
sv_SE: Du kan enkelt filtrera efter datum och söka i din logg.

en: Email log filter
sv_SE: E-postloggfilter

en: Email Log
sv_SE: E-postlogg

en: What&#8217;s New
sv_SE: Vad är nytt

en: Thank you for updating! Post SMTP %s is bundled up and ready to take your SMTP needs to the next level!
sv_SE: Tack för att du uppdaterar! Post SMTP %s är redo att ta dina SMTP-behov till nästa nivå!

en: Welcome to Post SMTP %s
sv_SE: Välkommen till Post SMTP %s

en: Credits
sv_SE: Medverkande

en: Welcome
sv_SE: Välkommen

en: You getting this message because an error detected while delivered your email.
sv_SE: Du får det här meddelandet för att ett fel upptäcktes när ditt e-postmeddelande skulle levereras.

en: or
sv_SE: eller

en: comma-separated for multiple emails
sv_SE: separera med komma för flera e-postadresser

en: Guides
sv_SE: Guider

en: Open A support ticket for me
sv_SE: Öppna ett supportärende

en: Other Reason
sv_SE: Annan orsak

en: The plugin didn't work
sv_SE: Tillägget fungerade inte

en: Found a better plugin
sv_SE: Hittade ett bättre tillägg

en: Deactivate
sv_SE: Inaktivera

[ctx: plugin]
en: Deactivate %s
sv_SE: Inaktivera %s

en: Post SMTP email error
sv_SE: Post SMTP e-postfel

en: Search
sv_SE: Sök

en: To Date
sv_SE: Till datum

en: From Date
sv_SE: Från datum

note: Description of the plugin
en: Email not reliable? Post SMTP is the first and only WordPress SMTP plugin to implement OAuth 2.0 for Gmail, Hotmail and Yahoo Mail. Setup is a breeze with the Configuration Wizard and integrated Port Tester. Enjoy worry-free delivery even if your password changes!
sv_SE: Fungerar e-posten dåligt ibland? Post SMTP är det första och hittils enda tillägget som implementerat OAuth 2.0 för Gmail, Hotmail och Yahoo Mail. Du kommer igång enkelt med hjälp av inställningsguiden och den inbyggda port-testaren. Dina meddelanden kommer att levereras utan problem även om du byter lösenord!

en: Online Support
sv_SE: Onlinesupport

[ctx: Main Menu]
en: Troubleshooting
sv_SE: Felsökning

[ctx: Main Menu]
en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Show All Settings
sv_SE: visa alla inställningar

en: Start the Wizard
sv_SE: Starta guiden

en: Configuration
sv_SE: Konfiguration

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: This will purge all of Postman's settings, including account credentials and the email log.
sv_SE: Detta kommer att rensa alla inställningar för Post SMTP, inklusive kontouppgifter och e-postloggen.

en: Using the same OAuth 2.0 Client ID and Client Secret from this site at the same time as another site will cause failures.
sv_SE: Att använda samma OAuth 2.0 klient-ID och klient-hemlighet på den här webbplatsen samtidigt som en annan webbplats kommer orsaka fel.

en: Paste data from another instance of Postman here to duplicate the configuration.
sv_SE: Klistra in data här från en annan instans av Post SMTP för att duplicera konfigurationen.

en: Copy this data into another instance of Postman to duplicate the configuration.
sv_SE: Kopiera denna data till en annan instans av Post SMTP för att duplicera konfigurationen.

en: Reset Plugin
sv_SE: Återställ tillägg

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Import
sv_SE: Importera

[ctx: Return to main menu link]
en: Back To Main Menu
sv_SE: Åter till huvudmenyn

en: Postman needs translators! Please take a moment to <a href="%s">translate a few sentences on-line</a>
sv_SE: Post SMTP behöver översättare! Ta en stund och <a href="%s">översätt några meningar på nätet </a>

note: translators: where %s is the URL to the WordPress.org review and ratings page
en: Please consider <a href="%s">leaving a review</a> to help spread the word! :D
sv_SE: Överväg att <a href="%s">lämna en recension</a> för att sprida budskapet! :D

en: Alternately, <a href="%s">manually configure</a> your own settings and/or modify advanced options.
sv_SE: Du kan även <a href="%s">konfigurera manuellt</a> dina egna inställningar och/eller modifiera avancerade alternativ.

note: translators: where %s is the URL of the Setup Wizard
en: Let's get started! All users are strongly encouraged to <a href="%s">run the Setup Wizard</a>.
sv_SE: Låt oss komma igång! Alla användare uppmanas att <a href="%s">köra installationsguiden</a>.

en: Thank-you for choosing Postman!
sv_SE: Tack för att du valt Post SMTP!

en: The last %d email attempts are recorded <a href="%s">in the log</a>.
sv_SE: De senaste %d e-postförsöken är registrerade <a href="%s">i loggen</a>.

en: Postman has delivered <span style="color:green">%d</span> email. | Postman has delivered <span style="color:green">%d</span> emails.
sv_SE[0]: Post SMTP har levererat <span style="color:green">%d</span> e-postmeddelande.
sv_SE[1]: Post SMTP har levererat <span style="color:green">%d</span> e-postmeddelanden.

en: Postman is unable to run. Email delivery is being handled by WordPress (or another plugin).
sv_SE: Post SMTP kan inte köras. E-postleverans hanteras av WordPress (eller ett annat tillägg).

[ctx: Press this button to go to the previous step]
en: Previous
sv_SE: Föregående

[ctx: Press this button to go to the next step]
en: Next
sv_SE: Nästa

[ctx: Press this button to Finish this task]
en: Finish
sv_SE: Slutför

en: Unexpected PHP messages corrupted the Ajax response
sv_SE: Oväntade PHP-meddelanden gjorde Ajax-svaret korrupt

en: An unexpected error occurred
sv_SE: Ett oväntat fel uppstod

en: must be greater than 0
sv_SE: måste vara större än 0

en: Grant OAuth 2.0 Permission
sv_SE: Bevilja OAuth 2.0 åtkomst

[ctx: Name of the Application Callback Domain]
en: Website Domain
sv_SE: Webbplatsdomän

[ctx: Name of the Application Callback URI]
en: Redirect URI
sv_SE: Omdirigera URI

en: Enter an Outgoing Mail Server with OAuth2 capabilities.
sv_SE: Ange en utgående e-postserver med OAuth2-funktioner.

[ctx: Description of the email service OAuth 2.0 Application]
note: Translators: This description is specific to Microsoft Translators: This description is specific to Yahoo
en: an Application
sv_SE: en applikation

[ctx: Description of the email service OAuth 2.0 Application]
note: Translators: This description is specific to Google
en: a Client ID for web application
sv_SE: ett klient-ID för webbprogram

[ctx: Command to initiate OAuth authentication]
note: translators: where %s is the Email Service Owner (e.g. Google, Microsoft or Yahoo)
en: Grant permission with %s
sv_SE: Godkänn behörighet med %s

en: Attention
sv_SE: Observera

note: translators: %s is the error message
en: Error authenticating with this Client ID. [%s]
sv_SE: Det gick inte att autentisera med detta klient-ID. [%s]

en: The grant code from Google had no accompanying state and may be a forgery
sv_SE: Behörighetskoden från Google hade ingen medföljande status och kan vara en förfalskning

en: Your email provider did not grant Postman permission. Try again.
sv_SE: Din e-postleverantör beviljade inte Post SMTP behörighet. Försök igen.

en: The OAuth 2.0 authorization was successful. Ready to send e-mail.
sv_SE: OAuth 2.0 autentisering lyckades. Redo att skicka e-post.

en: Plugin data was removed.
sv_SE: Tilläggsdata togs bort.

en: There was an error importing the data.
sv_SE: Ett fel uppstod när datan importerades.

en: Visit us
sv_SE: Besök oss

note: Translators: where %1$s is the name of the library
en: This PHP installation requires the <b>%1$s</b> library.
sv_SE: Denna PHP-installation kräver biblioteket <b>%1$s</b>.

[ctx: The plugin successfully saved new settings.]
en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

en: Used with permission
sv_SE: Används med tillåtelse

en: Image source
sv_SE: Bildkälla

[ctx: Test Email Tagline]
en: Sent by Postman %s
sv_SE: Skickat med Post SMTP %s

[ctx: Test Email Subject]
note: translators: where %s is the domain name of the site
en: Postman SMTP Test (%s)
sv_SE: Post SMTP test (%s)

en: Examine the Session Transcript if you need to.
sv_SE: Granska sessionstranskriptet om du behöver.

en: Sending the message:
sv_SE: Skickar meddelandet:

en: Send The Message
sv_SE: Skicka meddelandet

[ctx: Configuration Input Field]
en: Recipient Email Address
sv_SE: Mottagarens e-postadress

note: translators: where %d is an amount of time, in seconds
en: If there is a problem, Postman will give up after %d second. | If there is a problem, Postman will give up after %d seconds.
sv_SE[0]: Om det finns ett problem, kommer Post SMTP att ge upp efter %d sekund.
sv_SE[1]: Om det finns ett problem, kommer Post SMTP att ge upp efter %d sekunder.

en: This utility allows you to send an email message for testing.
sv_SE: Det här verktyget låter dig skicka ett e-postmeddelande för teständamål.

en: Who is this message going to?
sv_SE: Vem går detta meddelande till?

en: Specify the Recipient
sv_SE: Ange mottagare

en: Send a Test Email
sv_SE: Skicka ett testmeddelande

en: Ajax Error
sv_SE: Ajax-fel

[ctx: Email Test Status]
en: Failed
sv_SE: Misslyckades

[ctx: Email Test Status]
en: Success
sv_SE: Lyckades

[ctx: Email Test Status]
en: Sending...
sv_SE: Skickar…

[ctx: Email Test Status]
en: In Outbox
sv_SE: I utkorgen

en: Communication Error [334] - make sure the Envelope From email is the same account used to create the Client ID.
sv_SE: Kommunikationsfel [334] – kontrollera att ”Från” e-postadress är samma konto som används för att skapa klient-ID.

en: Postman is configured.
sv_SE: Post SMTP är konfigurerat.

note: Translators: Where (%1$s) is the SPF-info URL and (%2$s) is the name of the web host
en: If you own this domain, make sure it has an <a href="%1$s">SPF record authorizing %2$s</a> as a relay, or you will have delivery problems.
sv_SE: Om du äger denna domän, se till att den har en <a href="%1$s">SPF register auktorisering %2$s</a> som ett relä, annars kommer du att få leveransproblem.

en: If you have access to cPanel, enable the Remote Mail Exchanger.
sv_SE: Om du har tillgång till cPanel, aktivera Remote Mail Exchanger.

note: Translators: Where (%s) is the name of the web host
en: Your email address <b>requires</b> access to a remote SMTP server blocked by %s.
sv_SE: Din e-postadress <b>kräver</b> tillgång till en extern SMTP-server men blockeras av %s.

en: Note that many WordPress hosts, such as GoDaddy, Bluehost and Dreamhost, require that you use their mail accounts with their mail servers, and prevent you from using others.
sv_SE: Observera att många webbhotell, till exempel GoDaddy, Bluehost och Dreamhost, kräver att du använder deras e-postkonton med deras e-postservrar, och hindrar dig från att använda andra.

en: This is the Outgoing (SMTP) Mail Server, or Mail Submission Agent (MSA), which Postman delegates mail delivery to. This server is specific to your email account, and if you don't know what to use, ask your email service provider.
sv_SE: Detta är den utgående (SMTP) e-postservern, eller Mail Submission Agent (MSA), som Postman delegater epostleverans till. Denna server är specifik för ditt e-postkonto, och om du inte vet vad man ska använda, be e-postleverantören om råd.

[ctx: Wizard Step Title]
en: Which host will relay the mail?
sv_SE: Vilken värd kommer att vidarebefordra e-post?

en: For reliable delivery, this domain must specify an <a target="_blank" href="%s">SPF record</a> permitting the use of the SMTP server named above.
sv_SE: För tillförlitlig leverans behöver denna domän specificera ett <a target="_blank" href="%s">SPF record (Sender Policy Framework)</a> som tillåter användning av SMTP-servern angiven ovan.

en: Error computing your domain root - please enter it manually
sv_SE: Fel vid beräkning av din domän root - Ange den manuellt

en: The Username is usually the same as the Envelope-From Email Address.
sv_SE: Användarnamnet är oftast samma som e-postadressen du skickar från.

en: Enter the account credentials.
sv_SE: Fyll i kontouppgifterna.

en: Configure the communication with the mail server.
sv_SE: Konfigurera kommunikationen med e-postservern.

en: Username
sv_SE: Användarnamn

[ctx: Configuration Input Field]
en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: Envelope-From Email Address
sv_SE: ”Från” e-postadress

en: Outgoing Mail Server Port
sv_SE: Utgående e-postservers port

en: Transport Settings
sv_SE: Transportinställningar

note: translators: where %1$s is a description of the transport (eg. SMTPS-SSL), %2$s is a description of the authentication (eg. Password-CRAMMD5), %3$d is the TCP port (eg. 465), %4$d is the hostname
en: Postman recommends %1$s with %2$s authentication to host %4$s on port %3$d.
sv_SE: Post SMTP rekommenderar %1$s med autentiseringen %2$s till värden %4$s på port %3$d.

note: translators: %1$s is the Client ID label, and %2$s is the Client Secret label (e.g. Warning: OAuth 2.0 authentication requires an OAuth 2.0-capable Outgoing Mail Server, Sender Email Address, Client ID, and Client Secret.)
en: OAuth 2.0 authentication requires a supported OAuth 2.0-capable Outgoing Mail Server.
sv_SE: OAuth 2.0 autentisering kräver stöd från en OAuth 2.0-kompatibel utgående e-postserver.

en: Username and password can not be empty.
sv_SE: Användarnamn och lösenord får inte vara tomma.

en: Envelope-From Email Address can not be empty
sv_SE: ”Från” e-postadress får inte vara tom

en: Outgoing Mail Server Hostname and Port can not be empty.
sv_SE: Utgående e-postservers värdnamn och port måste anges.

note: Translators where %s is the name of the page
en: MyMail: Change the delivery method in the %s!
sv_SE: MyMail: Ändra leveransmetod i %s!

en: Password (requires username and password)
sv_SE: Lösenord (kräver användarnamn och lösenord)

note: translators: %1$s is the Client ID label, and %2$s is the Client Secret label (e.g. Warning: OAuth 2.0 authentication requires an OAuth 2.0-capable Outgoing Mail Server, Sender Email Address, Client ID, and Client Secret.)
en: OAuth 2.0 authentication requires a %1$s and %2$s.
sv_SE: OAuth 2.0 autentisering kräver %1$s och %2$s.

en: Password
sv_SE: Lösenord

[ctx: as in "There is no Spoon"]
en: no
sv_SE: ingen

note: translators: where (1) is the transport type, (2) is the host, and (3) is the Authentication Type (e.g. Postman will send mail via smtp.gmail.com:465 using OAuth 2.0 authentication.)
en: Postman will send mail via %1$s to %2$s using %3$s authentication.
sv_SE: Post SMTP skickar e-post via %1$s %2$s med autentiseringen %3$s.

note: Translators: Where (1) is the service URL and (2) is the service name and (3) is a api key URL
en: Create an account at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> and enter <a href="%3$s" target="_blank">an API key</a> below.
sv_SE: Skapa ett konto på <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> och fyll i <a href="%3$s" target="_blank">en API-nyckel</a> nedan.

en: API Key
sv_SE: API-nyckel

en: Message From Address can not be empty
sv_SE: Meddelandets ”Från” e-postadress får inte vara tom

en: API Key can not be empty
sv_SE: API-nyckeln kan inte vara tom

en: OAuth 2.0 (requires Client ID and Client Secret)
sv_SE: OAuth 2.0 (kräver klient-ID och klient-hemlighet)

note: translators: %1$s is the Client ID label, and %2$s is the Client Secret label
en: You have configured OAuth 2.0 authentication, but have not received permission to use it.
sv_SE: Du har konfigurerat OAuth 2.0 autentisering, men har inte fått tillåtelse att använda den.

note: translators: where (1) is the secure icon and (2) is the transport name
en: Postman will send mail via the <b>%1$s %2$s</b>.
sv_SE: Post SMTP kommer att skicka e-postmeddelanden via <b>%1$s %2$s</b>.

en: Default
sv_SE: Standard

en: Sent
sv_SE: Skickat

[ctx: A relative time as in "five days ago"]
note: Translators: where %s indicates the relative time from now
en: %s ago
sv_SE: %s sedan

[ctx: When was this email sent?]
en: Delivery Time
sv_SE: Leveranstid

en: Session Transcript
sv_SE: Sessionstranskript

[ctx: View an item from the email log]
en: View
sv_SE: Visa

[ctx: Delete an item from the email log]
en: Delete
sv_SE: Radera

en: .. +%d more
sv_SE: .. + %d till

en: An empty subject line can result in delivery failure.
sv_SE: En tom ämnesrad kan resultera i att e-post ej kan levereras.

[ctx: An Email that has been delivered]
en: Sent Email
sv_SE: Skickat e-postmeddelande

[ctx: The group of Emails that have been delivered]
en: Sent Emails
sv_SE: Skickade e-postmeddelanden

en: This is a record of deliveries made to the mail server. It does not neccessarily indicate sucessful delivery to the recipient.
sv_SE: Detta är en lista över leveranser till e-postservern. Det behöver inte nödvändigtvis betyda att leverans till mottagaren lyckats.

en: Resend
sv_SE: Skicka igen

note: Translators: Where %s is an error message
en: Email could not be resent. Error: %s
sv_SE: E-post kunde inte skickas igen. Fel: %s

en: Email was successfully resent (but without attachments)
sv_SE: E-post har skickats (men utan bilagor)

note: Translators where (%s) is the name of the plugin
en: %s Email Log
sv_SE: %s E-postlogg

en: This is the conversation between Postman and the mail server. It can be useful for diagnosing problems. <b>DO NOT</b> post it on-line, it may contain your account password.
sv_SE: Detta är konversationen mellan Post SMTP och din e-postserver. Den kan vara användbar för att diagnostisera problem. <b>LÄGG INTE</b> upp den online, den kan innehålla ditt kontolösenord.

[ctx: What is the unique URI of the configuration?]
en: Delivery-URI
sv_SE: Leverans-URI

[ctx: What is the subject of this message?]
en: Subject
sv_SE: Ämne

[ctx: What is the date today?]
en: Date
sv_SE: Datum

[ctx: Who is this message Bcc'd to?]
en: Bcc
sv_SE: Dold kopia

[ctx: Who is this message Cc'd to?]
en: Cc
sv_SE: Kopia

[ctx: Who is this message To?]
en: To
sv_SE: Till

[ctx: Who is this message From?]
en: From
sv_SE: Från

en: Mail Log Entry was deleted.
sv_SE: E-postlogg har raderats.

en: Mail Log Entries were deleted.
sv_SE: E-postloggar har raderats.

en: Your message was delivered (%d ms) to the SMTP server! Congratulations :)
sv_SE: Ditt meddelande levererades (%d ms) till SMTP-servern! Grattis :)

en: If you write for help, please include the following:
sv_SE: Om du skriver för att få hjälp, inkludera följande:

note: translators: where %1$s and %2$s are the URLs to the Troubleshooting and Support Forums on WordPress.org
en: Please check the <a href="%1$s">troubleshooting and error messages</a> page and the <a href="%2$s">support forum</a>.
sv_SE: Kontrollera sidan <a href="%1$s">felsökning och felmeddelanden</a> och <a href="%2$s">supportforumet</a>.

en: Are you having issues with Postman?
sv_SE: Har du problem med Post SMTP?

en: Diagnostic Test
sv_SE: Diagnostiktest

en: Postman is operating in per-site mode.
sv_SE: Post SMTP arbetar i per-webbplats-läge.

en: Postman is <em>not</em> configured and is mimicking out-of-the-box WordPress email delivery.
sv_SE: Post SMTP är <em>inte</em> konfigurerat och använder samma inställningar för e-postleverans som WordPress.

en: <span style="color:green">Postman is configured</span> and has delivered <span style="color:green">%d</span> email. | <span style="color:green">Postman is configured</span> and has delivered <span style="color:green">%d</span> emails.
sv_SE[0]: <span style="color:green">Post SMTP är konfigurerat</span> och har levererat <span style="color:green">%d</span> e-postmeddelande.
sv_SE[1]: <span style="color:green">Post SMTP är konfigurerat</span> och har levererat <span style="color:green">%d</span> e-postmeddelanden.

en: Postman is in <em>non-Production</em> mode and is dumping all emails.
sv_SE: Post SMTP är <em>inte i produktionsläge</em> och dumpar alla e-postmeddelanden.

en: Postman: wp_mail has been declared by another plugin or theme, so you won't be able to use Postman until the conflict is resolved.
sv_SE: Post SMTP: wp_mail har deklarerats av ett annat tillägg eller tema, så du kan inte använda Post SMTP förrän denna konflikt är löst.

en: Error: Postman is missing a required PHP library.
sv_SE: Fel: Post SMTP saknar ett nödvändigt PHP-bibliotek.

[ctx: The log of Emails that have been delivered]
en: Email Log
sv_SE: E-postlogg

en: If the issues above can not be resolved, your last option is to configure Postman to use an email account managed by your web host with an SMTP server managed by your web host.
sv_SE: Om ovanstående problem inte kan lösas, är ditt sista alternativ att konfigurera Post SMTP till att använda ett e-postkonto som förvaltas av ditt webbhotell med en SMTP-server som hanteras av ditt webbhotell.

note: translators: where (1) is the URL and (2) is the system
en: Your <a href="%1$s">%2$s configuration</a> is preventing outbound connections
sv_SE: Din <a href="%1$s">konfiguration för %2$s</a> hindrar utgående anslutningar

en: The SMTP hostname is wrong or the mail server does not provide service on this port
sv_SE: SMTP-värdnamnet är fel eller så tillåter inte e-postservern att denna port används

en: Your web host has placed a firewall between this site and the Internet
sv_SE: Ditt webbhotell har placerat en brandvägg mellan denna webbplats och internet

en: A test with <span style="color:red">"No"</span> Service Available indicates one or more of these issues:
sv_SE: Ett test med <span style="color:red">”Ingen”</span> tjänst tillgänglig pekar på ett eller flera av följande problem:

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

note: Translators: Where %s is the name of the service providing Internet connectivity test
en: According to %s
sv_SE: Enligt %s

note: Translators: Meaning "Not Applicable"
en: n/a
sv_SE: Ej tillgängligt

en: Server ID
sv_SE: Server-ID

en: Service Available
sv_SE: Service tillgänglig

[ctx: Button Label]
en: Begin Test
sv_SE: Starta testet

en: This test determines which well-known ports are available for Postman to use.
sv_SE: Detta test avgör vilka välkända portnummer som är tillgängliga för Post SMTP att använda.

note: translators: where %d is a port number and %s is the URL for the Postman Gmail Extension
en: Port %d can be used with the %s.
sv_SE: Port %d kan användas med %s.

note: translators: where %d is the port number and %s is the hostname
en: Port %d can be used for SMTP to %s.
sv_SE: Port %d kan användas för SMTP till %s.

note: translators: where %d is a port number and %s is a hostname
en: Port %d is open, but not to %s.
sv_SE: Port %d är öppen, men inte till %s.

note: translators: where %d is a port number
en: No outbound route between this site and the Internet on Port %d.
sv_SE: Ingen utgående rutt mellan denna webbplats och Internet på port %d.

[ctx: The port is closed]
en: Closed
sv_SE: Stängd

[ctx: The port is open]
en: Open
sv_SE: Öppen

[ctx: The "please wait" message]
en: Checking..
sv_SE: Kontrollerar..

en: Invalid
sv_SE: Ogiltig

en: Valid
sv_SE: Giltig

en: Lockfiles are written here to prevent users from triggering an OAuth 2.0 token refresh at the same time.
sv_SE: Förreglingsfiler skrivs här för att förhindra att olika användare triggar förnyelse av OAuth 2.0 token samtidigt.

en: Remove the Postman X-Header signature from messages
sv_SE: Ta bort Post SMTP X-Header signatur från meddelanden

en: Delete All Emails
sv_SE: Ta bort alla e-postmeddelanden

en: Log Email and Delete
sv_SE: Logga e-post och ta bort

[ctx: When the server is online to the public, this is "Production" mode]
en: Log Email and Send
sv_SE: Logga e-post och skicka

en: Delivery mode offers options useful for developing or testing.
sv_SE: Leveransmetod erbjuder alternativ användbara för utveckling eller test.

en: Error
sv_SE: Fel

en: Debug
sv_SE: Felsök

en: Trace
sv_SE: Spåra

en: Off
sv_SE: Av

en: Log Level specifies the level of detail written to the <a target="_blank" href="%s">WordPress Debug log</a> - view the log with <a target-"_new" href="%s">Debug</a>.
sv_SE: Loggningsnivån anger hur detaljerad information som skrivs i <a target="_blank" href="%s">WordPress felsökningslogg</a> ska vara – Se loggen med hjälp av <a target="_blank" href="%s">Felsökning</a>.

en: Disable e-mail validation
sv_SE: Inaktivera e-postvalidering

en: Change this value if you can't see the beginning of the transcript because your messages are too big.
sv_SE: Ändra detta värde om du inte kan se början av kommunikationsloggen på grund av att dina meddelanden är för stora.

en: No
sv_SE: Nej

en: Yes
sv_SE: Ja

en: This address, like the <b>return address</b> printed on an envelope, identifies the account owner to the SMTP server.
sv_SE: På samma sätt som en <b>returadressen</b> på ett kuvert, identifierar denna adress kontots ägare för SMTP-servern.

en: Required
sv_SE: Obligatoriskt

en: Prevent <b>plugins</b> and <b>themes</b> from changing this
sv_SE: Förhindra att <b>tillägg</b> och <b>teman</b> ändrar detta

en: E-mail addresses can be validated before sending e-mail, however this may fail with some newer domains.
sv_SE: E-postadresser kan valideras innan e-post skickas, detta kan dock misslyckas på vissa nyare domäner.

en: Specify custom headers (e.g. <code>X-MC-Tags: wordpress-site-A</code>), one per line. Use custom headers with caution as they can negatively affect your Spam score.
sv_SE: Ange anpassade e-posthuvuden (t.ex. <code>X-MC-Tags: wordpress-site-A</code> ), en per rad. Använd e-posthuvuden med försiktighet eftersom det kan försämra din skräppostpoäng.

en: Increase the timeouts if your host is intermittenly failing to send mail. Be careful, this also correlates to how long your user must wait if the mail server is unreachable.
sv_SE: Öka timeout om din värd intermittent misslyckas med att skicka e-post. Var försiktig, detta påverkar också hur länge din användare måste vänta om e-postservern inte kan nås.

en: Separate multiple <b>to</b>/<b>cc</b>/<b>bcc</b> recipients with commas.
sv_SE: Avskilj flera mottagare i fälten <b>till</b>/<b>kopia</b> och <b>dold kopia</b> med kommatecken.

en: This address, like the <b>letterhead</b> printed on a letter, identifies the sender to the recipient. Change this when you are sending on behalf of someone else, for example to use Google's <a href="%s">Send Mail As</a> feature. Other plugins, especially Contact Forms, may override this field to be your visitor's address.
sv_SE: Denna adress, som <b>brevhuvud</b> trycks på ett brev, identifierar avsändaren till mottagaren. Ändra detta när du skickar åt någon annan, till exempel som att använda Googles funktion <a href="%s">Skicka e-post som</a>. Andra tillägg, särskilt kontaktformulär, kan åsidosätta det här fältet som besökarens adress.

en: Configure the delivery audit log:
sv_SE: Konfigurera leverans av granskningsloggen:

en: Choose SMTP or a vendor-specific API:
sv_SE: Välj mellan SMTP och leverantörsspecifikt API:

en: Temporary Directory
sv_SE: Temporär katalog

[ctx: This mode removes the Postman X-Mailer signature from emails]
en: Stealth Mode
sv_SE: Stealth-läge

[ctx: Configuration Input Field]
en: Delivery Mode
sv_SE: Leveransläge

[ctx: Configuration Input Field]
en: PHP Log Level
sv_SE: Loggningsnivå för PHP

[ctx: Configuration Section Title]
en: Miscellaneous Settings
sv_SE: Övriga inställningar

[ctx: Configuration Input Field]
en: TCP Read Timeout (sec)
sv_SE: TCP läs-timeout (sek)

[ctx: Configuration Input Field]
en: TCP Connection Timeout (sec)
sv_SE: TCP anslutnings-timeout (sek)

en: Network Settings
sv_SE: Nätverksinställningar

en: Maximum Transcript Size
sv_SE: Maxstorlek för transkript

en: Maximum Log Entries
sv_SE: Maxstorlek för logg-poster

en: Enable Logging
sv_SE: Aktivera loggning

en: Email Log Settings
sv_SE: Inställningar för loggning av e-post

en: Validation
sv_SE: Validering

en: Custom Headers
sv_SE: Anpassade e-posthuvuden

en: Additional Headers
sv_SE: Ytterligare e-posthuvuden

en: Blind Carbon Copy Recipient(s)
sv_SE: Mottagare av dold kopia

en: Carbon Copy Recipient(s)
sv_SE: Mottagare av kopia (CC)

en: To Recipient(s)
sv_SE: Till mottagare

en: Reply-To
sv_SE: Svara till

en: Additional Email Addresses
sv_SE: Ytterligare e-postadresser

[ctx: The Message Sender Email Address]
en: From Address
sv_SE: ”Från” e-postadress

[ctx: (i.e.) What kind is it?]
en: Type
sv_SE: Typ

note: translators: where %s is the URL to the Connectivity Test page
en: Postman can't find any way to send mail on your system. Run a <a href="%s">connectivity test</a>.
sv_SE: Post SMTP kan inte hitta något sätt att skicka e-post från ditt system. Kör ett <a href="%s">anslutningstest</a>.

en: Send yourself a Test Email to make sure everything is working!
sv_SE: Skicka ett testmeddelande till dig själv för att bekräfta att allt fungerar!

en: Grant permission with the Email Provider for Postman to send email and
sv_SE: Ge behörighet via e-postleverantören för Post SMTP att skicka e-post och

en: Click Finish to save these settings, then:
sv_SE: Klicka på slutför för att spara dessa inställningar, sedan:

[ctx: Wizard Step Title]
en: You're Done!
sv_SE: Du är klar!

[ctx: The final step of the Wizard]
en: Finish
sv_SE: Slutför

en: How will you prove your identity to the mail server?
sv_SE: Hur kommer du bevisa din identitet för e-postservern?

en: This configuration option will send your authorization credentials in the clear.
sv_SE: Det här konfigurationsalternativet skickar dina autentiseringsuppgifter i klartext.

en: Authentication
sv_SE: Autentisering

[ctx: TCP Port Test Status]
en: Ready
sv_SE: Klar

en: Your connection settings depend on what your email service provider offers, and what your WordPress host allows.
sv_SE: Inställningarna för anslutning beror på vad e-postleverantören erbjuder, och vad ditt webbhotell tillåter.

en: How will the connection to the mail server be established?
sv_SE: Hur kommer anslutningen till e-postservern att etableras?

en: Connectivity Test
sv_SE: Anslutningstest

en: Outgoing Mail Server Hostname
sv_SE: Utgående e-postservers värdnamn

en: Name
sv_SE: Namn

en: Email Address
sv_SE: E-postadress

en: Please note that to prevent abuse, many email services will <em>not</em> let you send from an email address other than the one you authenticate with.
sv_SE: Observera att för att förhindra missbruk, kommer många e-posttjänster <em>inte</em> att tillåta dig skicka från en annan e-postadress än den som du autentiserar dig med.

en: Enter the email address and name you'd like to send mail as.
sv_SE: Ange den e-postadress och namn du vill skicka e-post som.

[ctx: Wizard Step Title]
en: Who is the mail coming from?
sv_SE: Vem kommer e-posten från?

[ctx: Wizard Step Title]
en: Sender Details
sv_SE: Avsändarens detaljer

en: None
sv_SE: Ingen

en: If you had a working configuration with another Plugin, the Setup Wizard can begin with those settings.
sv_SE: Om du hade en fungerande konfiguration med ett annat tillägg, kan installationsguiden börja med de inställningar.

[ctx: Wizard Step Title]
en: Import configuration from another plugin?
sv_SE: Importera konfiguration från ett annat tillägg?

[ctx: Wizard Step Title]
en: Import Configuration
sv_SE: Importera konfiguration

en: Setup Wizard
sv_SE: Installationsguide

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Logging
sv_SE: Loggning

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: Account
sv_SE: Konto

note: Translators where %s is the name of the page
en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Postman SMTP
sv_SE: Post SMTP

en: %s Setup
sv_SE: %s Installation

note: translators: where %d is a port number
en: You are about to configure OAuth 2.0 with an IP address instead of a domain name. This is not permitted. Either assign a real domain name to your site or add a fake one in your local host file.
sv_SE: Du håller på att konfigurera OAuth 2.0 med en IP-adress i stället för ett domännamn. Detta är inte tillåtet. Antingen tilldelar du ett riktigt domännamn till din webbplats eller så lägger du till ett falskt namn i din lokala värdfil.

note: translators: where %s is the name of the SMTP server
en: connected to %1$s instead of %2$s.
sv_SE: ansluten till %1$s istället för %2$s.

en: Warning
sv_SE: Varning
