RocketGenius - Gravity Forms User Registration - en to tr translation catalogue (176 entries)

en: Activate User
tr: Kullanıcıyı etkinleştir

note: translators: 1: Opening a tag with login URL, 2: Closing a tag, 3: Opening a tag with home URL.
en: Your account is now activated. %1$sLog in%2$s or go back to the %3$shomepage%2$s.
tr: Hesabınız etkinleştirildi. %1$sGiriş yapın%2$s veya %3$sana sayfaya%2$s geri dönün.

note: translators: 1: Opening a tag with site URL, 2: Closing a tag, 3: Opening a tag with login URL.
en: Your account is now activated. %1$sView your site%2$s or %3$sLog in%2$s
tr: Hesabınız etkinleştirildi %1$sSitenizi görüntüleyin%2$s veya %3$sGiriş yapın%2$s

en: Password:
tr: Parola:

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: An error occurred during the activation
tr: Etkinleştirme sırasında hata oluştu

note: translators: 1: Site link, 2: Username, 3: User email address, 4: Opening a tag with lost password URL, 5: Closing a tag.
en: Your site at %1$s is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %4$sreset your password%5$s.
tr: %1$s adresindeki siteniz etkin. Dilerseniz belirlediğiniz kullanıcı adı &#8220;%2$s&#8221; ile giriş yapabilirsiniz. Yönergeler için lütfen %3$s posta kutunuzu kontrol edin. Eğer bir e-posta almadıysanız, lütfen istenmeyen veya önemsiz klasörlerini kontrol edin. Eğer bir saat içinde bir e-posta almazsanız %4$sşifrenizi sıfırlayabilirsiniz%5$s.

note: translators: 1: Opening a tag with login URL, 2: Closing a tag, 3: Username, 4: User email address, 5: Opening a tag with lost password URL.
en: Your account has been activated. You may now %1$slog in%2$s to the site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %5$sreset your password%2$s.
tr: Hesabınız etkinleştirildi. Dilerseniz seçtiğiniz kullanıcı adı olan &#8220;%3$s&#8221; ile siteye %1$sgiriş yap%2$sabilirsiniz. Giriş yönergeleri için lütfen %4$s posta kutunuzu kontrol edin. Eğer bir e-posta almadıysanız, lütfen istenmeyen veya önemsiz klasörlerini kontrol edin. Eğer bir saat içinde bir e-posta almazsanız %5$sşifrenizi sıfırlayabilirsiniz%2$s.

en: Your account is now active!
tr: Hesabınız etkinleştirildi!

en: Activation Key:
tr: Etkinleştirme anahtarı:

en: Activation Key Required
tr: Etkinleştirme Anahtarı Gerekiyor

en: There was an issue deleting this user registration. | There was an issue deleting one or more selected user registrations.
tr[0]: Bu kullanıcı kaydını silerken bir sorun oluştu.
tr[1]: Bu kullanıcı kayıtlarını silerken bir sorun oluştu.

en: User registration deleted. | User registrations deleted.
tr[0]: Kullanıcı kaydı silindi.
tr[1]: Kullanıcı kayıtları silindi.

en: You must have at least one Email Address field.
tr: En az bir e-posta adresi alanına sahip olmalısınız.

en: Allows users to choose their own username when registering a new account.
tr: Kullanıcıların yeni bir hesap açarken kendi kullanıcı adlarını seçmelerine izin verir.

en: Set your password.
tr: Parolanızı ayarlayın.

en: Check your email for the set password link.
tr: Parola belirleme bağlantısı için e-postanızı kontrol edin.

en: User pending activation deleted
tr: Bekleyen kullanıcı etkinleştirmesi silindi

en: Set Password URL
tr: Parola belirleme web adresi

en: User Activation URL
tr: Kullanıcı etkinleştirme web adresi

en: User is updated
tr: Kullanıcı güncelleştirildi

en: User is registered
tr: Kullanıcı kayıt edildi

en: User is activated
tr: Kullanıcı etkinleştirildi

en: User is pending activation
tr: Kullanıcı etkinleştirme bekliyor

en: Site is created
tr: Site oluşturuldu

en: Update site when subscription is cancelled.
tr: Abonelik iptal edildiğinde siteyi güncelleştir.

en: Update Site on Cancel
tr: İptalde siteyi güncelleştir

en: Update user when subscription is cancelled.
tr: Abonelik iptal edildiğinde kullanıcıyı güncelleştir.

en: Update User on Cancel
tr: İptalde kullanıcıyı güncelleştir

en: Delay User Registration
tr: Kullanıcı kaydını geciktir

en: User Registration Options
tr: Kullanıcı kaydı seçenekleri

en: &mdash; No role for this site &mdash;
tr: &mdash; Bu blog için hiç rol yok &mdash;

en: &mdash; Preserve current role &mdash;
tr: &mdash; Şu anki rolü koru &mdash;

en: Select a Role
tr: Bir rol seçin

en: &mdash; Preserve current display name &mdash;
tr: &mdash; Geçerli ekran adını koru &mdash;

en: Update User
tr: Kullanıcı Bilgisini Güncelle

en: Create User
tr: Kullanıcı oluştur

en: Set Password via Email Link
tr: E-posta bağlantısı ile parola ayarla

en: &mdash; Preserve current password &mdash;
tr: &mdash; Geçerli parolayı koru &mdash;

en: &mdash; Preserve current email &mdash;
tr: &mdash; Geçerli e-postayı koru &mdash;

en: Select Meta Key
tr: Bilgi anahtarını seç

en: Add Custom Meta
tr: Özel meta ekle

en: Other User Meta
tr: Diğer kullanıcı bilgisi

en: Biographical Information
tr: Biyografik bilgi

en: Website
tr: Web sitesi

en: Standard User Meta
tr: Standart kullanıcı bilgisi

en: Delete site
tr: Siteyi sil

en: Deactivate site
tr: Siteyi devre dışı bırak

en: Set as %s
tr: %s olarak belirle

en: When a form submission creates a post and registers a user, set the new user as the post author. %sEnabled by default.%s
tr: Form gönderimi bir yazı oluşturduğunda ve bir kullanıcıyı kaydettiğinde, yeni kullanıcıyı yazının yazarı olarak ayarlayın. %sVarsayılan olarak etkin.%s

en: Set user as post author.
tr: Kullanıcıyı yazının yazarı olarak ayarla.

en: Set Post Author
tr: Yazının yazarını ayarla

en: When the registration condition is enabled, form submissions will only register the user when the condition is met.
tr: Kayıt koşulu etkinleştirildiğinde, form gönderimleri yalnızca koşul yerine getirildiğinde kullanıcıyı kaydeder.

en: When the update condition is enabled, form submissions will only update the user when the condition is met. The user data will always be populated into the form.
tr: Güncelleme koşulu etkinleştirildiğinde, form gönderimleri yalnızca koşul karşılandığında kullanıcıyı günceller. Kullanıcı verileri her zaman forma doldurulur.

en: Register user if
tr: Kullanıcıyı kaydet, eğer

en: Update user if
tr: Kullanıcıyı güncelle, eğer

en: Enable
tr: İzin ver

en: Registration Condition
tr: Kayıt koşulu

en: Update Condition
tr: Güncelleme koşulu

en: Send users an email with an activation link. Users are only registered once they have activated their accounts.
tr: Kullanıcılara etkinleştirme bağlantısı içeren bir e-posta gönderin. Kullanıcılar yalnızca hesaplarını etkinleştirdikten sonra kaydedilir.

en: %3$s
    								%1$sBy Email:%2$s%3$sWordPress will send the user an email with an activation link.%3$s%3$s
    								%1$sManually:%2$s%3$sActivate each user manually from the Pending Activations page or send a form notification for the User Activation event with an activation link (via the %4$s{activation_url}%5$s merge tag).
tr: %3$s
    								%1$sE-posta ile:%2$s%3$sWordPress kullanıcıya etkinleştirme bağlantısı içeren bir e-posta gönderir.%3$s%3$s
    								%1$sManually:%2$s%3$sHer bir kullanıcıyı bekleyen etkinleştirmeler sayfasından el ile etkinleştirin ya da bir etkinleştirme bağlantısı içeren form bildirimini kullanıcı etkinleştirme olayına gönderin (%4$s{activation_url}%5$s birleştirme etiketi ile).

en: User Activation Type
tr: Kullanıcı etkinleştirme türü

en: manually or by form notification
tr: elle veya form bildirimi ile

en: Enable user activation:
tr: Kullanıcı etkinleştirmesini etkinleştir:

en: Enable user activation.
tr: Kullanıcı etkinleştirmesini etkinleştir.

en: User Activation
tr: Kullanıcı etkinleştirme

en: Specify whether an email (or notification) should be sent to the new user about their account. %sEnabled by default.%s
tr: Yeni kullanıcıya hesapları hakkında bir e-postanın (veya bildirimin) gönderilmesi gerekip gerekmediğini belirtin. %sVarsayılan olarak etkin.%s

en: %3$s
    									%1$sBy email from WordPress:%2$s%3$s WordPress will send the user an email with their login and a login URL. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", WordPress will include a link where the user can set their password.%3$s%3$s
    									%1$sBy form notification:%2$s%3$s Configure a form notification for the desired User Registration event. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", you must include the %4$s{set_password_url}%5$s merge tag in your notification to provide a URL where the user can set their password.
tr: %3$s
    									%1$sWordPress tarafından e-posta:%2$s%3$s WordPress kullanıcıya giriş bilgileri ve giriş adresini içeren bir e-posta gönderir. Eğer %1$sparola%2$s ayarı "Parolayı e-posta bağlantısı ile belirle" şeklinde yapılandırıldıysa, WordPress kullanıcının parolasını belirleyebileceği bir adresi de beraberinde gönderir.%3$s%3$s
    									%1$sForm bildirimi ile:%2$s%3$s İstenen kullanıcı kayıt olayı için bir form bildirimi yapılandırın. Eğer %1$sparola%2$s ayarı "Parolayı e-posta bağlantısı ile belirle" şeklinde yapılandırıldıysa, %4$s{set_password_url}%5$s birleştirme etiketini bir web adresi olarak bildiriminize dahil etmelisiniz ki kullanıcı parola belirleyebilsin.

en: Send Email Options
tr: E-posta gönderme seçenekleri

en: by form notification
tr: form bildirimi ile

en: by email from WordPress
tr: WordPress e-postası ile

en: Send the new user an email about their account:
tr: Yeni kullanıcıya hesabı hakkında bir bilgilendirme e-postası gönderin:

en: Send the new user an email about their account.
tr: Yeni kullanıcıya hesabı hakkında bir bilgilendirme e-postası gönderin.

en: Additional Options
tr: Ek seçenekler

en: Specify whether to send the new site details to the user by email. %sEnabled by default.%s
tr: Kullanıcıya e-posta ile yeni site ayrıntılarının gönderilip gönderilmeyeceği. %sVarsayılan olarak etkin.%s

en: Send the new site details to the user by email.
tr: Yeni site ayrıntılarını kullanıcıya e-posta ile gönder.

en: Send Email?
tr: E-posta gönderilsin mi?

en: Select role the user should be assigned on the site they registered from. This option overrides the "Role" option under User Settings.
tr: Kullanıcının kaydolduğu sitede atanması gereken rolü seçin. Bu seçenek, kullanıcı ayarları altındaki "Rol" seçeneğini geçersiz kılar.

en: Current Site Role
tr: Geçerli site rolü

en: Select role the user should be assigned on the newly created site.
tr: Yeni oluşturulan sitede kullanıcının atanması gereken rolü seçin.

en: Site Role
tr: Site rolü

en: Select the form field that should be used for the site title.
tr: Site başlığı için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Site Title
tr: Site Başlığı

en: Select the form field that should be used for the site address.
tr: Site adresi için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Site Address
tr: Site adresi

en: Create new site when a user registers.
tr: Kullanıcı kaydolduğunda yeni bir site oluşturun.

en: Network Options
tr: Ağ ayarları

en: BuddyPress Profile
tr: BuddyPress profili

en: User Meta
tr: Kullanıcı bilgisi

en: Select the role the user should be assigned.
tr: Kullanıcının atanması gereken rolü seçin.

en: Role
tr: Rol

en: Select the form field that should be used for the user's password or select "Set Password via Email Link" to have a URL emailed to the user where they can set their password.
tr: Kullanıcının parolası için kullanılacak form alanını seçin ya da kullanıcıya parola belirlemek üzere ziyaret edeceği web adresini e-postayla göndermek için "Parolayı e-posta bağlantısı ile belirle" seçeneğini seçin.

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
tr: Kullanıcının e-posta adresi için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Email Address
tr: E-posta adresi

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
tr: Kullanıcının adının genel olarak nasıl görüntülenmesi gerektiğini seçin.

en: Display Name
tr: Gösterilen ad

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
tr: Kullanıcının takma adı için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Nickname
tr: Takma isim

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
tr: Kullanıcının soyadı için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Last Name
tr: Soyad

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
tr: Kullanıcının ilk adı için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: First Name
tr: Ad

en: Select the form field that should be used for the user's username.
tr: Kullanıcının kullanıcı adı için kullanılacak form alanını seçin.

en: User Settings
tr: Kullanıcı ayarları

en: A form can have multiple "Create" feeds <strong>or</strong> a single "Update" feed. A form cannot have both a "Create" feed and an "Update" feed.
tr: Bir form birden çok "Oluştur" özet akışı içerebilir <strong>ya da </strong> bir "Güncelle" özet akışı içerebilir. Bir form aynı anda hem "Oluştur" hem "Güncelle" özet akışı içeremez.

en: Select the type of feed you would like to create. "Create" feeds will create a new user. "Update" feeds will update users.
tr: Oluşturmak istediğiniz özet akışının tipini seçin. "Oluştur" özet akışı yeni bir kullanıcı oluşturur. "Güncelle" özet akışı kullanıcıları günceller.

en: Action
tr: Eylem

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
tr: Bu kurulumu eşsiz olarak tanımlamak için bir özet akışı adı girin.

en: Name
tr: Ad

en: Feed Settings
tr: Özet akışı ayarları

en: Custom URL
tr: Özel bağlantı

en: Other
tr: Diğer

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Select a Page
tr: Bir sayfa seçin

en: Registration Page
tr: Kayıt sayfası

en: When users attempt to access the default WordPress registration page, they will be redirected to this custom page instead.
tr: Kullanıcılar varsayılan WordPress kayıt sayfasına erişmeye çalıştıklarında bu özel sayfaya yönlendirilecekler.

en: Enable Custom Registration Page
tr: Özel kayıt sayfasını etkinleştir

en: Custom Registration Page
tr: Özelleştirilmiş kayıt sayfası

en: Global Settings
tr: Genel ayarlar

en: Access denied.
tr: Erişim reddedildi.

en: Remember Me
tr: Beni hatırla

en: Password
tr: Parola

en: Login Form
tr: Giriş formu

en: You are currently logged in as %s%s%s. %sLog out?%s
tr: %s%s%s olarak oturum açmış durumdasınız. %sÇıkış?%s

en: Forgot Password
tr: Parolamı unuttum

en: Select BuddyPress Field
tr: BuddyPress alanını seçin

en: Oops! You need to be logged in to use this form.
tr: Offf! Bu formu kullanmak için oturum açmanız gerekir.

en: Forgot your password? Visit the following address to reset your password:
tr: Parolanızı mı unuttunuz? Takip eden adresi ziyaret ederek parolanızı sıfırlayın:

en: Use the password you set at registration to login.
tr: Kayıt sırasında belirlediğiniz parola ile giriş yapın.

en: This username is already registered
tr: Bu kullanıcı adı zaten kayıtlı

en: The username can only contain alphanumeric characters (A-Z, 0-9), underscores and dashes
tr: Kullanıcı adı sadece alfasayısal karakterler (A-Z, 0-9), alt çizgi ve tire içerebilir

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
tr: Bu kullanıcı adı, hatalı karakterler kullanıldığından geçersizdir. Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin.

en: The username can not be empty
tr: Kullanıcı adı boş olamaz

en: This email address is already registered
tr: E-posta adresi zaten kayıtlı

en: The email address can not be empty
tr: E-posta adresi boş olamaz

en: Passwords may not contain the character "\"
tr: Parolalar "\" karakteri içeremez

en: Process the feed only when a payment is received.
tr: Özet akışını sadece ödeme alındığında işle.

en: Delete
tr: Sil

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
tr: Vazgeçmek için 'İptal', silmek için 'Tamam'.

en: Delete this sign up?
tr: Bu kayıt silinsin mi?

en: Delete this sign up?
tr: Bu kayıt silinsin mi?

en: View Entry
tr: Girişi görüntüle

en: View the entry associated with this sign up
tr: Bu kayıt ile ilişkili girişi görüntüle

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to activate.
tr: Durmak için \'İptal\', etkinleştirmek için \'Tamam\'.

en: Activate this sign up?
tr: Bu kayıt etkinleştirilsin mi?

en: Activate this sign up
tr: Bu kaydı etkinleştir

en: Email
tr: EPosta

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Show user avatar
tr: Kullanıcı küçük resmini göster

en: Logout Redirect URL
tr: Çıkış yönlendirme web adresi

en: Welcome Message
tr: Hoşgeldiniz mesajı

en: Tab Index Start
tr: Sekme dizini başlangıcı

en: Add Link
tr: Bağlantı ekle

en: Link URL
tr: Bağlantı adresi

en: Link Text
tr: Bağlantı metni

en: Links
tr: Linkler

en: Current Page
tr: Geçerli sayfa

en: Login Redirect URL
tr: Giriş yönlendirme web adresi

en: Title
tr: Başlık

en: Forgot Password?
tr: Parolanızı mı unuttunuz?

en: Register
tr: Üye Ol

en: Logout
tr: Çıkış

en: Gravity Forms Login Widget
tr: Gravity Forms giriş bileşeni

en: Login
tr: Giriş Yap

en: Set at registration.
tr: Kayıt sırasında belirle.

en: User Activated Successfully!
tr: Kullanıcı başarıyla etkinleştirildi!

en: Are you sure you want to activate this user?
tr: Bu kullanıcıyı etkinleştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: This entry created a user who is pending activation. Click the "Activate User" button to activate the user.
tr: Bu girdi etkinleştirmesi beklemede olan bir kullanıcı tarafından oluşturulmuş. Kullanıcıyı etkinleştirmek için "Kullanıcıyı etkinleştir" tuşuna basın.

en: Pending Activation
tr: Bekleyen etkinleştirme

en: User Registration
tr: Kullanıcı kaydı

en: User activated. | Users activated.
tr[0]: Kullanıcı etkinleştirildi.
tr[1]: Kullanıcılar etkinleştirildi.

en: There was an issue activating this item | There was an issue activating one or more selected items
tr[0]: Bu öğeyi etkinleştirme konusunda bir sorun var
tr[1]: Bir ya da daha çok seçili öğeyi etkinleştirme konusunda bir sorun var

en: Pending Activations
tr: Bekleyen etkinleştirmeler

note: Description of the plugin
en: Allows WordPress users to be automatically created upon submitting a Gravity Form.
tr: WordPress kullanıcılarının Gravity formunu gönderdikten sonra otomatik olarak oluşturulmasını sağlar.

note: Plugin Name of the plugin
en: Gravity Forms User Registration Add-On
tr: Gravity Forms User Registration eklentisi
