RocketGenius - Gravity Forms User Registration - en to sv_SE translation catalogue (176 entries)

en: Activate User
sv_SE: Aktivera användaren

note: translators: 1: Opening a tag with login URL, 2: Closing a tag, 3: Opening a tag with home URL.
en: Your account is now activated. %1$sLog in%2$s or go back to the %3$shomepage%2$s.
sv_SE: Ditt konto är nu aktiverat. %1$sLogga in%2$s eller gå tillbaka till %3$sstartsidan%2$s.

note: translators: 1: Opening a tag with site URL, 2: Closing a tag, 3: Opening a tag with login URL.
en: Your account is now activated. %1$sView your site%2$s or %3$sLog in%2$s
sv_SE: Ditt konto är nu aktiverat. %1$sVisa webbplatsen%2$s eller %3$slogga in%2$s

en: Password:
sv_SE: Lösenord:

en: Username:
sv_SE: Användarnamn:

en: An error occurred during the activation
sv_SE: Ett fel uppstod under aktiveringen

note: translators: 1: Site link, 2: Username, 3: User email address, 4: Opening a tag with lost password URL, 5: Closing a tag.
en: Your site at %1$s is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %4$sreset your password%5$s.
sv_SE: Din webbplats på %1$s är aktiverad. Du kan logga in på din webbplats med ditt valda användarnamn ”%2$s”. I inkorgen för e-postadressen %3$s hittar du instruktioner för inloggning. Om du inte fått något e-postmeddelande bör du kolla i mappen för skräppost. Om du efter en timme ännu inte fått något e-postmeddelande kan du %4$såterställa lösenordet%5$s.

note: translators: 1: Opening a tag with login URL, 2: Closing a tag, 3: Username, 4: User email address, 5: Opening a tag with lost password URL.
en: Your account has been activated. You may now %1$slog in%2$s to the site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %5$sreset your password%2$s.
sv_SE: Ditt konto är aktiverat. Nu kan du %1$slogga in%2$s till webbplatsen med användarnamnet du valt för ”%3$s”. I inkorgen för e-postadressen %4$s hittar du instruktioner för inloggning. Om du inte fått något e-postmeddelande bör du kolla i mappen för skräppost. Om du efter en timme ännu inte fått något e-postmeddelande kan du %5$såterställa lösenordet%2$s.

en: Your account is now active!
sv_SE: Ditt konto är aktiverat!

en: Activation Key:
sv_SE: Aktiveringsnyckel:

en: Activation Key Required
sv_SE: Aktiveringsnyckel krävs

en: There was an issue deleting this user registration. | There was an issue deleting one or more selected user registrations.
sv_SE[0]: Ett problem inträffade när denna användarregistrering skulle tas bort.
sv_SE[1]: Ett problem inträffade när en eller flera användarregistreringar skulle tas bort.

en: User registration deleted. | User registrations deleted.
sv_SE[0]: Användarregistreringen har tagits bort.
sv_SE[1]: Användarregistreringarna har tagits bort.

en: You must have at least one Email Address field.
sv_SE: Du måste ange åtminstone ett fält med e-postadress.

en: Allows users to choose their own username when registering a new account.
sv_SE: Låter användare välja sitt eget användarnamn när de registrerar ett nytt konto.

en: Set your password.
sv_SE: Ange ditt lösenord.

en: Check your email for the set password link.
sv_SE: Kolla din e-post. Du ska ha fått en länk för val av lösenord.

en: User pending activation deleted
sv_SE: Användaren som inväntade aktivering har tagits bort

en: Set Password URL
sv_SE: URL för val av lösenord

en: User Activation URL
sv_SE: URL för användaraktivering

en: User is updated
sv_SE: Användaren har uppdaterats

en: User is registered
sv_SE: Användaren är registrerad

en: User is activated
sv_SE: Användaren är aktiverad

en: User is pending activation
sv_SE: Användaren väntar på att aktiveras

en: Site is created
sv_SE: Webbplatsen är skapad

en: Update site when subscription is cancelled.
sv_SE: Uppdatera webbplatsen när prenumerationen avbryts.

en: Update Site on Cancel
sv_SE: Uppdatera webbplatsen vid avbryt

en: Update user when subscription is cancelled.
sv_SE: Uppdatera användaren när prenumerationen avbryts.

en: Update User on Cancel
sv_SE: Uppdatera användaren vid ”avbryt”

en: Delay User Registration
sv_SE: Senarelägg användarregistreringen

en: User Registration Options
sv_SE: Alternativ för användarregistrering

en: &mdash; No role for this site &mdash;
sv_SE: &mdash; Ingen roll för den här webbplatsen &mdash;

en: &mdash; Preserve current role &mdash;
sv_SE: &ndash; Behåll nuvarande roll &ndash;

en: Select a Role
sv_SE: Välj en roll

en: &mdash; Preserve current display name &mdash;
sv_SE: &ndash; Behåll nuvarande visningsnamn &ndash;

en: Update User
sv_SE: Uppdatera användare

en: Create User
sv_SE: Skapa användare

en: Set Password via Email Link
sv_SE: Ange lösenord via länk i e-post

en: &mdash; Preserve current password &mdash;
sv_SE: &ndash; Behåll nuvarande lösenord &ndash;

en: &mdash; Preserve current email &mdash;
sv_SE: &ndash; Behåll nuvarande e-post &ndash;

en: Select Meta Key
sv_SE: Välj meta-nyckel

en: Add Custom Meta
sv_SE: Lägg till anpassade meta-uppgifter

en: Other User Meta
sv_SE: Annan användar-meta

en: Biographical Information
sv_SE: Biografiska uppgifter

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Standard User Meta
sv_SE: Standard användar-meta

en: Delete site
sv_SE: Ta bort webbplatsen

en: Deactivate site
sv_SE: Inaktivera webbplatsen

en: Set as %s
sv_SE: Ange som %s

en: When a form submission creates a post and registers a user, set the new user as the post author. %sEnabled by default.%s
sv_SE: När ett inskickat formulär skapar en post och en användare sätts den nya användaren som inläggsförfattare. %sAktivt som standard.%s

en: Set user as post author.
sv_SE: Sätt användaren som postens författare.

en: Set Post Author
sv_SE: Ange postens författare

en: When the registration condition is enabled, form submissions will only register the user when the condition is met.
sv_SE: När registreringsvillkoret är aktivt registrerar inskickade formulär användaren endast om villkoret är uppfyllt.

en: When the update condition is enabled, form submissions will only update the user when the condition is met. The user data will always be populated into the form.
sv_SE: När uppdateringsvillkoret är aktivt uppdaterar inskickade formulär användaren endast om villkoret är uppfyllt. Användarens uppgifter kommer alltid att vara ifyllda i formuläret.

en: Register user if
sv_SE: Registrera användaren om

en: Update user if
sv_SE: Uppdatera användaren om

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Registration Condition
sv_SE: Registreringsvillkor

en: Update Condition
sv_SE: Uppdateringsvillkor

en: Send users an email with an activation link. Users are only registered once they have activated their accounts.
sv_SE: Skicka e-post till användaren med en aktiveringslänk. Användare registreras först när de har aktiverat sitt konto.

en: %3$s
    								%1$sBy Email:%2$s%3$sWordPress will send the user an email with an activation link.%3$s%3$s
    								%1$sManually:%2$s%3$sActivate each user manually from the Pending Activations page or send a form notification for the User Activation event with an activation link (via the %4$s{activation_url}%5$s merge tag).
sv_SE: %3$s %1$sVia e-post:%2$s%3$sWordPress kommer att skicka ett e-postmeddelande till användaren med en aktiveringslänk.%3$s%3$s%1$sManuellt:%2$s%3$sAktivera varje användare manuellt från sidan med väntande aktiveringar eller skicka formuläraviseringar för händelsen användaraktivering med en aktiveringslänk (via innehållstaggen %4$s{activation_url}%5$s).

en: User Activation Type
sv_SE: Typ av användaraktivering

en: manually or by form notification
sv_SE: manuellt eller genom formuläravisering

en: Enable user activation:
sv_SE: Aktivera användaraktivering:

en: Enable user activation.
sv_SE: Aktivera användaraktivering.

en: User Activation
sv_SE: Användaraktivering

en: Specify whether an email (or notification) should be sent to the new user about their account. %sEnabled by default.%s
sv_SE: Ange om ett e-postmeddelande (eller en avisering) ska skickas till den nya användaren om det nya kontot. %sSom standard är detta aktiverat.%s

en: %3$s
    									%1$sBy email from WordPress:%2$s%3$s WordPress will send the user an email with their login and a login URL. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", WordPress will include a link where the user can set their password.%3$s%3$s
    									%1$sBy form notification:%2$s%3$s Configure a form notification for the desired User Registration event. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", you must include the %4$s{set_password_url}%5$s merge tag in your notification to provide a URL where the user can set their password.
sv_SE: %3$s %1$sVia e-post från WordPress:%2$s%3$s WordPress skickar e-post till användaren med deras användar-ID och URL för inloggning. Om inställningen för %1$slösenord%2$s är vald till ”Ange lösenord via länk i e-post” kommer WordPress att inkludera en länk som låter användaren välja lösenord.%3$s%3$s%1$sVia avisering från formulär:%2$s%3$s Konfigurera en avisering från formuläret för önskad händelse i registreringsflödet. Om inställningen %1$sLösenord%2$s är vald som ”Ange lösenord via länk i e-post” måste du inkludera innehållstaggen %4$s{set_password_url}%5$s i din avisering för att på det sättet tillhandahålla en URL som låter användaren välja ett lösenord.

en: Send Email Options
sv_SE: Inställningar för att skicka e-post

en: by form notification
sv_SE: via avisering från formulär

en: by email from WordPress
sv_SE: via e-post från WordPress

en: Send the new user an email about their account:
sv_SE: Skicka ett meddelande till nya användare med kontouppgifter:

en: Send the new user an email about their account.
sv_SE: Skicka ett meddelande till nya användare med kontouppgifter.

en: Additional Options
sv_SE: Ytterligare alternativ

en: Specify whether to send the new site details to the user by email. %sEnabled by default.%s
sv_SE: Ange om uppgifterna om den nya webbplatsen ska skickas till användaren via e-post. %sSom standard är detta aktiverat%s

en: Send the new site details to the user by email.
sv_SE: Skicka uppgifterna om den nya webbplatsen till användaren via e-post.

en: Send Email?
sv_SE: Skicka e-post?

en: Select role the user should be assigned on the site they registered from. This option overrides the "Role" option under User Settings.
sv_SE: Välj vilken roll användaren ska tilldelas på webbplatsen, från vilken de registrerade sig. Detta alternativ åsidosätter alternativet ”roll” under användarinställningar.

en: Current Site Role
sv_SE: Nuvarande användarroll

en: Select role the user should be assigned on the newly created site.
sv_SE: Välj vilken roll användaren ska tilldelas på den nyskapade webbplatsen.

en: Site Role
sv_SE: Webbplatsroll

en: Select the form field that should be used for the site title.
sv_SE: Markera vilket fält som ska användas för webbplatsens rubrik.

en: Site Title
sv_SE: Webbplatsrubrik

en: Select the form field that should be used for the site address.
sv_SE: Markera vilket fält som ska användas för webbplatsens adress.

en: Site Address
sv_SE: Webbplatsadress

en: Create new site when a user registers.
sv_SE: Skapa en ny webbplats när en användare registrerar sig.

en: Network Options
sv_SE: Nätverksinställningar

en: BuddyPress Profile
sv_SE: BuddyPress-profil

en: User Meta
sv_SE: Användarmeta

en: Select the role the user should be assigned.
sv_SE: Välj vilken roll användaren ska tilldelas.

en: Role
sv_SE: Roll

en: Select the form field that should be used for the user's password or select "Set Password via Email Link" to have a URL emailed to the user where they can set their password.
sv_SE: Välj det fält i formuläret som ska användas för användarens lösenord eller välj ”Ange lösenord via e-postlänk” för att en URL ska skickas till användaren där de kan ange sitt lösenord.

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
sv_SE: Välj vilket formulärfält som ska användas för användarens e-postadress.

en: Email Address
sv_SE: E-postadress

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
sv_SE: Välj hur användarens namn ska visas offentligt.

en: Display Name
sv_SE: Visningsnamn

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
sv_SE: Välj vilket formulärfält som ska användas för användarens smeknamn.

en: Nickname
sv_SE: Smeknamn

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
sv_SE: Välj vilket formulärfält som ska användas för användarens efternamn.

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
sv_SE: Välj vilket formulärfält som ska användas för användarens förnamn.

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: Select the form field that should be used for the user's username.
sv_SE: Markera vilket fält i formuläret som ska användas för användarens användarnamn.

en: User Settings
sv_SE: Användarinställningar

en: A form can have multiple "Create" feeds <strong>or</strong> a single "Update" feed. A form cannot have both a "Create" feed and an "Update" feed.
sv_SE: Ett formulär kan innehålla flera ”skapa”-flöden <strong>eller</strong> ett enstaka flöde för ”uppdatera”. Ett formulär kan inte samtidigt innehålla ett ”skapa”-flöde och ett ”uppdatera”-flöde.

en: Select the type of feed you would like to create. "Create" feeds will create a new user. "Update" feeds will update users.
sv_SE: Välj vilken typ av flöde du vill skapa. ”Skapa” kommer att skapa en ny användare. ”Uppdatera” uppdaterar användare.

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
sv_SE: Ange ett flödesnamn som unikt identifierar denna konfiguration.

en: Name
sv_SE: Namn

en: Feed Settings
sv_SE: Inställningar för flöde

en: Custom URL
sv_SE: Anpassad URL

en: Other
sv_SE: Övrigt

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Select a Page
sv_SE: Välj en sida

en: Registration Page
sv_SE: Registreringssida

en: When users attempt to access the default WordPress registration page, they will be redirected to this custom page instead.
sv_SE: När en användare försöker öppna standardsidan för registrering i WordPress kommer de i stället att omdirigeras till denna anpassade sida.

en: Enable Custom Registration Page
sv_SE: Aktivera anpassad registreringssida

en: Custom Registration Page
sv_SE: Anpassad registreringssida

en: Global Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Access denied.
sv_SE: Åtkomst nekad.

en: Remember Me
sv_SE: Kom ihåg mig

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Login Form
sv_SE: Inloggningsformulär

en: You are currently logged in as %s%s%s. %sLog out?%s
sv_SE: Du är inloggad som %s%s%s. %sVill du logga ut?%s

en: Forgot Password
sv_SE: Glömt lösenord

en: Select BuddyPress Field
sv_SE: Välj BuddyPress-fält

en: Oops! You need to be logged in to use this form.
sv_SE: Hoppsan! Du måste vara inloggad för att kunna använda detta formulär.

en: Forgot your password? Visit the following address to reset your password:
sv_SE: Har du glömt lösenordet? Gå till följande adress för att återställa det:

en: Use the password you set at registration to login.
sv_SE: Använd lösenordet du angav vid registreringen för att logga in.

en: This username is already registered
sv_SE: Detta användarnamn är redan registrerat

en: The username can only contain alphanumeric characters (A-Z, 0-9), underscores and dashes
sv_SE: Användarnamnet kan bara innehålla alfanumeriska tecken (A-Z, 0-9), understreck och bindestreck

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
sv_SE: Användarnamnet är ogiltigt eftersom det innehåller otillåtna tecken. Ange ett giltigt användarnamn.

en: The username can not be empty
sv_SE: Fältet för användarnamn får inte vara tomt

en: This email address is already registered
sv_SE: Denna e-postadress är redan registrerad

en: The email address can not be empty
sv_SE: Fältet för e-post får inte vara tomt

en: Passwords may not contain the character "\"
sv_SE: Lösenord får inte innehålla tecknet ”\”

en: Process the feed only when a payment is received.
sv_SE: Bearbeta flödet först när betalning har tagits emot.

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
sv_SE: ”Avbryt” för att återgå, ”OK” för att ta bort.

en: Delete this sign up?
sv_SE: Vill du ta bort denna registrering?

en: Delete this sign up?
sv_SE: Vill du ta bort denna registrering?

en: View Entry
sv_SE: Visa post

en: View the entry associated with this sign up
sv_SE: Visa posten som hör samman med denna registrering

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to activate.
sv_SE: ”Avbryt” för att stoppa, ”OK” för att aktivera.

en: Activate this sign up?
sv_SE: Aktivera denna registrering?

en: Activate this sign up
sv_SE: Aktivera denna registrering

en: Email
sv_SE: E-post

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Show user avatar
sv_SE: Visa användarens avatar

en: Logout Redirect URL
sv_SE: URL för omdirigering efter utloggning

en: Welcome Message
sv_SE: Välkomstmeddelande

en: Tab Index Start
sv_SE: Startvärde för flikindex

en: Add Link
sv_SE: Lägg till länk

en: Link URL
sv_SE: Länkadress

en: Link Text
sv_SE: Länktext

en: Links
sv_SE: Länkar

en: Current Page
sv_SE: Nuvarande sida

en: Login Redirect URL
sv_SE: URL för omdirigering efter inloggning

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Forgot Password?
sv_SE: Har du glömt ditt lösenord?

en: Register
sv_SE: Registrera

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Gravity Forms Login Widget
sv_SE: Gravity Forms Inloggningswidget

en: Login
sv_SE: Logga in

en: Set at registration.
sv_SE: Anges vid registrering.

en: User Activated Successfully!
sv_SE: Användaren har aktiverats!

en: Are you sure you want to activate this user?
sv_SE: Är du säker på att du vill aktivera denna användare?

en: This entry created a user who is pending activation. Click the "Activate User" button to activate the user.
sv_SE: Detta formulärsvar har skapat ett användarkonto som inväntar aktivering. Klicka på knappen ”aktivera användare” för att aktivera kontot.

en: Pending Activation
sv_SE: Väntade aktivering

en: User Registration
sv_SE: Användarregistrering

en: User activated. | Users activated.
sv_SE[0]: Användaren aktiverad.
sv_SE[1]: Användarna har aktiverats.

en: There was an issue activating this item | There was an issue activating one or more selected items
sv_SE[0]: Ett problem inträffade när detta objekt skulle aktiveras
sv_SE[1]: Ett problem inträffade när ett eller flera objekt skulle aktiveras

en: Pending Activations
sv_SE: Väntande aktiveringar

note: Description of the plugin
en: Allows WordPress users to be automatically created upon submitting a Gravity Form.
sv_SE: Gör det möjligt att automatiskt skapa WordPress-användare när de skickar in ett formulär i Gravity Forms.

note: Plugin Name of the plugin
en: Gravity Forms User Registration Add-On
sv_SE: Gravity Forms-utökning för användarregistrering
