RocketGenius - Gravity Forms User Registration - en to ja_JP translation catalogue (176 entries)

en: Activate User
ja_JP: ユーザーを有効化

note: translators: 1: Opening a tag with login URL, 2: Closing a tag, 3: Opening a tag with home URL.
en: Your account is now activated. %1$sLog in%2$s or go back to the %3$shomepage%2$s.
ja_JP: アカウントが有効になりました。%1$sログイン%2$sするか、%3$sホームページ%2$sに戻ります。

note: translators: 1: Opening a tag with site URL, 2: Closing a tag, 3: Opening a tag with login URL.
en: Your account is now activated. %1$sView your site%2$s or %3$sLog in%2$s
ja_JP: アカウントが有効になりました。%1$sサイトを表示する%2$sか、%3$sログインします%2$s

en: Password:
ja_JP: パスワード

en: Username:
ja_JP: ユーザー名

en: An error occurred during the activation
ja_JP: 有効中にエラーが発生しました

note: translators: 1: Site link, 2: Username, 3: User email address, 4: Opening a tag with lost password URL, 5: Closing a tag.
en: Your site at %1$s is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %4$sreset your password%5$s.
ja_JP: %1$sのサイトは有効化済みです。これで、選択したユーザー名 &#8220;%2$s&#8221; を使用してサイトにログインできます。ログイン手順については、%3$s のメール受信ボックスを確認してください。メールが届かない場合は、迷惑メールフォルダや迷惑メールフォルダーをご確認ください。1 時間経ってもメールが届かない場合は、%4$sパスワードをリセットできます。%5$s

note: translators: 1: Opening a tag with login URL, 2: Closing a tag, 3: Username, 4: User email address, 5: Opening a tag with lost password URL.
en: Your account has been activated. You may now %1$slog in%2$s to the site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %5$sreset your password%2$s.
ja_JP: アカウントが有効化されました。これで、選択したユーザー名 &#8220;%3$s&#8221; を使用してサイトに%1$sログイン%2$sできます。ログイン手順については、%4$s のメール受信ボックスを確認してください。メールが届かない場合は、迷惑メールフォルダや迷惑メールフォルダーをご確認ください。1 時間経ってもメールが届かない場合は、%5$sパスワードをリセットできます%2$s。

en: Your account is now active!
ja_JP: アカウントが有効になりました。

en: Activation Key:
ja_JP: アクティベーションキー：

en: Activation Key Required
ja_JP: アクティベーションキーが必要です

en: There was an issue deleting this user registration. | There was an issue deleting one or more selected user registrations.
ja_JP[0]: このユーザー登録の削除中に問題が発生しました。

en: User registration deleted. | User registrations deleted.
ja_JP[0]: ユーザー登録を削除しました。

en: You must have at least one Email Address field.
ja_JP: 少なくとも 1 つのメールアドレスフィールドが必要です。

en: Allows users to choose their own username when registering a new account.
ja_JP: ユーザーが新しいアカウントを登録するときに自分のユーザー名を選択できるようにします。

en: Set your password.
ja_JP: パスワードを選択します。

en: Check your email for the set password link.
ja_JP: 新しいパスワードのリンクについては、メールを確認してください。

en: User pending activation deleted
ja_JP: 有効化を保留中のユーザーが削除されました

en: Set Password URL
ja_JP: パスワード URL を設定

en: User Activation URL
ja_JP: ユーザー有効化 URL

en: User is updated
ja_JP: ユーザーを更新しました。

en: User is registered
ja_JP: ユーザーが登録されています

en: User is activated
ja_JP: ユーザーが有効化した

en: User is pending activation
ja_JP: ユーザーは有効化するを保留しています

en: Site is created
ja_JP: サイトが作成されました

en: Update site when subscription is cancelled.
ja_JP: 購読がキャンセルされたときにサイトを更新します。

en: Update Site on Cancel
ja_JP: キャンセル時にサイトを更新

en: Update user when subscription is cancelled.
ja_JP: 購読がキャンセルされたときにユーザーを更新します。

en: Update User on Cancel
ja_JP: キャンセル時にユーザーを更新

en: Delay User Registration
ja_JP: ユーザー登録を遅らせる

en: User Registration Options
ja_JP: ユーザー登録オプション

en: &mdash; No role for this site &mdash;
ja_JP: &mdash; このサイトの役割はありません &mdash;

en: &mdash; Preserve current role &mdash;
ja_JP: &mdash; 現在の役割を保持 &mdash;

en: Select a Role
ja_JP: 権限グループを選択

en: &mdash; Preserve current display name &mdash;
ja_JP: &mdash; 現在の表示名を保持 &mdash;

en: Update User
ja_JP: ユーザーを更新

en: Create User
ja_JP: ユーザーを作成

en: Set Password via Email Link
ja_JP: メールリンクでパスワードを設定

en: &mdash; Preserve current password &mdash;
ja_JP: &mdash; 現在のパスワードを保持 &mdash;

en: &mdash; Preserve current email &mdash;
ja_JP: &mdash; 現在のメールを保持 &mdash;

en: Select Meta Key
ja_JP: メタキーを選択

en: Add Custom Meta
ja_JP: カスタムメタを追加

en: Other User Meta
ja_JP: その他のユーザーメタ

en: Biographical Information
ja_JP: プロフィール情報

en: Website
ja_JP: サイト

en: Standard User Meta
ja_JP: 標準ユーザーメタ

en: Delete site
ja_JP: サイトを削除

en: Deactivate site
ja_JP: サイトを無効化

en: Set as %s
ja_JP: %s に設定

en: When a form submission creates a post and registers a user, set the new user as the post author. %sEnabled by default.%s
ja_JP: フォームの送信により投稿が作成され、ユーザーが登録されたら、新しいユーザーを投稿者として設定します。%sデフォルトで有効になっています。%s

en: Set user as post author.
ja_JP: ユーザーを投稿者として設定します。

en: Set Post Author
ja_JP: 投稿者として設定します

en: When the registration condition is enabled, form submissions will only register the user when the condition is met.
ja_JP: 登録条件が有効になっている場合、フォーム送信は、条件が満たされた場合にのみユーザーを登録します。

en: When the update condition is enabled, form submissions will only update the user when the condition is met. The user data will always be populated into the form.
ja_JP: 更新条件が有効な場合、フォームの送信は、条件が満たされた場合にのみユーザーを更新します。ユーザーデータは常にフォームに入力されます。

en: Register user if
ja_JP: 次の場合にユーザーを登録

en: Update user if
ja_JP: 次の場合にユーザーを更新

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Registration Condition
ja_JP: 登録条件

en: Update Condition
ja_JP: 更新条件

en: Send users an email with an activation link. Users are only registered once they have activated their accounts.
ja_JP: 有効化リンクを含むメールをユーザーに送信します。ユーザーは、アカウントを有効化した後にのみ登録されます。

en: %3$s
    								%1$sBy Email:%2$s%3$sWordPress will send the user an email with an activation link.%3$s%3$s
    								%1$sManually:%2$s%3$sActivate each user manually from the Pending Activations page or send a form notification for the User Activation event with an activation link (via the %4$s{activation_url}%5$s merge tag).
ja_JP: %3$s
    								%1$sメールで：%2$s%3$sWordPress は、有効化リンクを含むメールをユーザーに送信します。%3$s%3$s
    								%1$s手動：%2$s%3$s「保留中の有効化」ページから各ユーザーを手動で有効化するか、（%4$s{activation_url}%5$s マージタグを介して）有効化リンクを含むユーザー有効化イベントのフォーム通知を送信します。

en: User Activation Type
ja_JP: ユーザー有効化タイプ

en: manually or by form notification
ja_JP: 手動またはフォーム通知

en: Enable user activation:
ja_JP: ユーザー有効化を有効にする：

en: Enable user activation.
ja_JP: ユーザー有効化を有効にする

en: User Activation
ja_JP: ユーザー有効化

en: Specify whether an email (or notification) should be sent to the new user about their account. %sEnabled by default.%s
ja_JP: アカウントに関するメール（または通知）を新しいユーザーに送信するかどうかを指定します。%sデフォルトで有効になっています。%s

en: %3$s
    									%1$sBy email from WordPress:%2$s%3$s WordPress will send the user an email with their login and a login URL. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", WordPress will include a link where the user can set their password.%3$s%3$s
    									%1$sBy form notification:%2$s%3$s Configure a form notification for the desired User Registration event. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", you must include the %4$s{set_password_url}%5$s merge tag in your notification to provide a URL where the user can set their password.
ja_JP: %3$s
    									%1$sWordPress からのメール：%2$s%3$s WordPress はユーザーにログイン名とログインURLをメールで送信します。%1$sパスワード%2$s 設定が「メールリンク経由でパスワードを設定」に設定されている場合、WordPress にはユーザーがパスワードを設定できるリンクが含まれます。%3$s%3$s
    									%1$sフォームによる通知：%2$s%3$s 目的のユーザー登録イベントのフォーム通知を構成します。 %1$sパスワード%2$s設定が「メールリンクでパスワードを設定」に設定されている場合は、通知に %4$s{set_password_url}%5$s マージタグを含めて、ユーザーがパスワードを設定できる URL を提供する必要があります。

en: Send Email Options
ja_JP: メール送信オプション

en: by form notification
ja_JP: フォーム通知を通じて

en: by email from WordPress
ja_JP: WordPress からのメールで

en: Send the new user an email about their account:
ja_JP: 新規ユーザーにアカウントに関するメールを送信：

en: Send the new user an email about their account.
ja_JP: 新規ユーザーにアカウントに関するメールを送信

en: Additional Options
ja_JP: 追加のオプション

en: Specify whether to send the new site details to the user by email. %sEnabled by default.%s
ja_JP: 新しいサイトの詳細をメールでユーザーに送信するかどうかを指定します。%sデフォルトで有効になっています。%s

en: Send the new site details to the user by email.
ja_JP: 新しいサイトの詳細をメールでユーザーに送信します。

en: Send Email?
ja_JP: メールを送る？

en: Select role the user should be assigned on the site they registered from. This option overrides the "Role" option under User Settings.
ja_JP: 登録元のサイトでユーザーに割り当てる権限グループを選択します。このオプションは、「ユーザー設定」の「権限グループ」オプションを上書きします。

en: Current Site Role
ja_JP: 現在のサイトの権限グループ

en: Select role the user should be assigned on the newly created site.
ja_JP: 新しく作成したサイトでユーザーに割り当てる権限グループを選択します。

en: Site Role
ja_JP: サイトの権限グループ

en: Select the form field that should be used for the site title.
ja_JP: サイトのタイトルに使用するフォームフィールドを選択します。

en: Site Title
ja_JP: サイトのタイトル

en: Select the form field that should be used for the site address.
ja_JP: サイトアドレスに使用するフォームフィールドを選択します。

en: Site Address
ja_JP: サイトアドレス

en: Create new site when a user registers.
ja_JP: ユーザー登録時に新しいサイトを作成します。

en: Network Options
ja_JP: ネットワークオプション

en: BuddyPress Profile
ja_JP: BuddyPress プロフィール

en: User Meta
ja_JP: ユーザーメタ

en: Select the role the user should be assigned.
ja_JP: ユーザーに割り当てる権限グループを選択します。

en: Role
ja_JP: 権限グループ

en: Select the form field that should be used for the user's password or select "Set Password via Email Link" to have a URL emailed to the user where they can set their password.
ja_JP: ユーザーのパスワードに使用するフォームフィールドを選択するか、「メールリンクでパスワードを設定」を選択して、ユーザーにパスワードを設定できる URL をユーザーにメールで送信します。

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
ja_JP: ユーザーのメールアドレスに使用するフォームフィールドを選択します。

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
ja_JP: ユーザー名を公開する方法を選択します。

en: Display Name
ja_JP: 表示名

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
ja_JP: ユーザーのニックネームに使用するフォームフィールドを選択します。

en: Nickname
ja_JP: ニックネーム

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
ja_JP: ユーザーの姓に使用するフォームフィールドを選択します。

en: Last Name
ja_JP: 姓

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
ja_JP: ユーザーの名に使用するフォームフィールドを選択します。

en: First Name
ja_JP: 名

en: Select the form field that should be used for the user's username.
ja_JP: ユーザーのユーザー名に使用するフォームフィールドを選択します。

en: User Settings
ja_JP: ユーザー設定

en: A form can have multiple "Create" feeds <strong>or</strong> a single "Update" feed. A form cannot have both a "Create" feed and an "Update" feed.
ja_JP: フォームには、複数の「作成」フィード<strong>または</strong>単一の「更新」フィードを含めることができます。フォームに「作成」フィードと「更新」フィードの両方を含めることはできません。

en: Select the type of feed you would like to create. "Create" feeds will create a new user. "Update" feeds will update users.
ja_JP: 作成するフィードのタイプを選択します。「作成」フィードは新しいユーザーを作成します。「更新」フィードはユーザーを更新します。

en: Action
ja_JP: アクション

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
ja_JP: この設定を識別するフィード名を入力してください。

en: Name
ja_JP: 名

en: Feed Settings
ja_JP: フィード設定

en: Custom URL
ja_JP: カスタム URL

en: Other
ja_JP: その他

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Select a Page
ja_JP: ページを選択

en: Registration Page
ja_JP: 登録ページ

en: When users attempt to access the default WordPress registration page, they will be redirected to this custom page instead.
ja_JP: ユーザーがデフォルトの WordPress 登録ページにアクセスしようとすると、代わりにこのカスタムページにリダイレクトされます。

en: Enable Custom Registration Page
ja_JP: カスタム登録ページを有効化

en: Custom Registration Page
ja_JP: カスタム登録ページ

en: Global Settings
ja_JP: グローバル設定

en: Access denied.
ja_JP: アクセスが拒否されました。

en: Remember Me
ja_JP: ログイン状態を保存する

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Login Form
ja_JP: ログインフォーム

en: You are currently logged in as %s%s%s. %sLog out?%s
ja_JP: 現在、%s%s%sとしてログインしています。%sログアウト？%s

en: Forgot Password
ja_JP: パスワードをお忘れですか ?

en: Select BuddyPress Field
ja_JP: BuddyPress フィールドを選択

en: Oops! You need to be logged in to use this form.
ja_JP: おっとっと！このフォームを使用するには、ログインする必要があります。

en: Forgot your password? Visit the following address to reset your password:
ja_JP: パスワードをお忘れですか？パスワードをリセットするには、次のアドレスにアクセスしてください：

en: Use the password you set at registration to login.
ja_JP: 登録時に設定したパスワードでログインしてください。

en: This username is already registered
ja_JP: このユーザー名はすでに登録されています

en: The username can only contain alphanumeric characters (A-Z, 0-9), underscores and dashes
ja_JP: ユーザー名に使用できるのは、英数字（A〜Z、0〜9）、下線、およびダッシュのみです。

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ja_JP: このユーザー名は使用できない文字を含んでいるため、無効です。有効なユーザー名を入力してください。

en: The username can not be empty
ja_JP: ユーザー名は空にできません

en: This email address is already registered
ja_JP: このメールアドレスはすでに登録されています

en: The email address can not be empty
ja_JP: メールアドレスは空にできません

en: Passwords may not contain the character "\"
ja_JP: パスワードに文字「\」を含めることはできません

en: Process the feed only when a payment is received.
ja_JP: 支払いを受信した場合のみ、フィードを処理

en: Delete
ja_JP: 削除

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
ja_JP: 中止するには \'キャンセル\' 、削除するには \'OK\' を選択してください。

en: Delete this sign up?
ja_JP: この登録を削除しますか？

en: Delete this sign up?
ja_JP: この登録を削除しますか？

en: View Entry
ja_JP: エントリーを表示

en: View the entry associated with this sign up
ja_JP: このサインアップに関連付けられているエントリーを表示

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to activate.
ja_JP: 中止するには \'キャンセル\' 、削除するには \'OK\' を選択してください。

en: Activate this sign up?
ja_JP: このサインアップを有効化にしますか？

en: Activate this sign up
ja_JP: このサインアップを有効化する

en: Email
ja_JP: メール

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Show user avatar
ja_JP: ユーザーのアバターを表示

en: Logout Redirect URL
ja_JP: ログアウトリダイレクト URL

en: Welcome Message
ja_JP: ようこそメッセージ

en: Tab Index Start
ja_JP: タブインデックスの開始

en: Add Link
ja_JP: リンクを追加

en: Link URL
ja_JP: リンク URL

en: Link Text
ja_JP: リンクテキスト

en: Links
ja_JP: リンク

en: Current Page
ja_JP: 現在のページ

en: Login Redirect URL
ja_JP: ログインリダイレクトURL

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Forgot Password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか？

en: Register
ja_JP: 登録

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: Gravity Forms Login Widget
ja_JP: Gravity Forms ログインウィジェット

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Set at registration.
ja_JP: 登録時に設定します。

en: User Activated Successfully!
ja_JP: ユーザーが正常に有効化した！

en: Are you sure you want to activate this user?
ja_JP: このユーザーを有効化してもよろしいですか？

en: This entry created a user who is pending activation. Click the "Activate User" button to activate the user.
ja_JP: このエントリーは、有効化を保留しているユーザーを作成しました。「ユーザーを有効化する」ボタンをクリックして、ユーザーを有効化にします。

en: Pending Activation
ja_JP: 有効化を保留している

en: User Registration
ja_JP: ユーザー登録

en: User activated. | Users activated.
ja_JP[0]: ユーザーが有効化した。

en: There was an issue activating this item | There was an issue activating one or more selected items
ja_JP[0]: この項目を有効化するに問題が発生しました

en: Pending Activations
ja_JP: 保留中の有効化

note: Description of the plugin
en: Allows WordPress users to be automatically created upon submitting a Gravity Form.
ja_JP: Gravity Forms の送信時に WordPress ユーザーを自動的に作成できるようにします。

note: Plugin Name of the plugin
en: Gravity Forms User Registration Add-On
ja_JP: Gravity Forms User Registration アドオン
