RocketGenius - Gravity Forms User Registration - en to it translation catalogue (172 entries)

en: Activate User
it: Attiva l'utente

note: translators: 1: Opening a tag with login URL, 2: Closing a tag, 3: Opening a tag with home URL.
en: Your account is now activated. %1$sLog in%2$s or go back to the %3$shomepage%2$s.
it: Il tuo account è stato attivato. %1$sAccedi%2$s o torna alla %3$shomepage%2$s.

note: translators: 1: Opening a tag with site URL, 2: Closing a tag, 3: Opening a tag with login URL.
en: Your account is now activated. %1$sView your site%2$s or %3$sLog in%2$s
it: Il tuo account è stato attivato. %1$sVisualizza il tuo sito%2$s o %3$sAccedi%2$s

en: Username:
it: Nome utente:

en: An error occurred during the activation
it: Si è verificato un errore durante l'attivazione

note: translators: 1: Site link, 2: Username, 3: User email address, 4: Opening a tag with lost password URL, 5: Closing a tag.
en: Your site at %1$s is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %4$sreset your password%5$s.
it: Il tuo sito su %1$s è attivo. Ora puoi accedere al tuo sito usando il nome utente che hai scelto: &#8220;%2$s&#8221;. Controlla la tua casella di posta elettronica %3$s dove abbiamo inviato le istruzioni per accedere. Se non ricevi l'email, controlla la cartella della posta indesiderata o dello spam. Se entro un'ora non avrai ancora ricevuto l'email, puoi %4$sreimpostare la tua password%5$s.

note: translators: 1: Opening a tag with login URL, 2: Closing a tag, 3: Username, 4: User email address, 5: Opening a tag with lost password URL.
en: Your account has been activated. You may now %1$slog in%2$s to the site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %5$sreset your password%2$s.
it: Il tuo account è stato attivato. Ora puoi %1$saccedere%2$s al sito usando il nome utente che hai scelto: &#8220;%3$s&#8221;. Controlla la tua casella di posta elettronica %4$s dove abbiamo inviato le istruzioni per accedere. Se non ricevi l'email, controlla la cartella della posta indesiderata o dello spam. Se entro un'ora non avrai ancora ricevuto l'email, puoi %5$sreimpostare la tua password%2$s.

en: Your account is now active!
it: Il tuo account è attivo!

en: Activation Key:
it: Chiave di attivazione:

en: Activation Key Required
it: La chiave di attivazione è obbligatoria

en: There was an issue deleting this user registration. | There was an issue deleting one or more selected user registrations.
it[0]: Si è verificato un problema nella eliminazione della registrazione di questo utente.
it[1]: Si è verificato un problema nella eliminazione di una o più registrazioni utente.

en: User registration deleted. | User registrations deleted.
it[0]: Registrazione utente eliminata.
it[1]: Registrazioni utente eliminate.

en: You must have at least one Email Address field.
it: Devi avere almeno un campo per l'indirizzo email.

en: Allows users to choose their own username when registering a new account.
it: Permette agli utenti di scegliere il proprio nome utente quando registrano un nuovo account.

en: Set your password.
it: Imposta la tua password.

en: Check your email for the set password link.
it: Controlla la tua email per il link di impostazione della password.

en: User pending activation deleted
it: L'utente in attesa di attivazione è stato cancellato

en: Set Password URL
it: Imposta URL della password

en: User Activation URL
it: URL di Attivazione utente

en: User is updated
it: L'utente è aggiornato

en: User is registered
it: L'utente è registrato

en: User is activated
it: L'utente è attivato

en: User is pending activation
it: L'utente è in attesa di essere attivato

en: Site is created
it: Il sito é stato creato

en: Update site when subscription is cancelled.
it: Aggiorna il sito quando l'abbonamento viene cancellato.

en: Update Site on Cancel
it: Aggiorna il sito alla cancellazione

en: Update user when subscription is cancelled.
it: Aggiorna l'utente quando l'abbonamento viene cancellato.

en: Update User on Cancel
it: Aggiorna l'utente alla cancellazione

en: Delay User Registration
it: Ritarda Registrazione utente

en: User Registration Options
it: Opzioni Registrazione utente

en: &mdash; No role for this site &mdash;
it: &mdash; Nessun ruolo per questo sito &mdash;

en: &mdash; Preserve current role &mdash;
it: &mdash; Mantieni il ruolo attuale &mdash;

en: Select a Role
it: Seleziona un Ruolo

en: &mdash; Preserve current display name &mdash;
it: &mdash; Mantieni l'attuale nome visualizzato &mdash;

en: Update User
it: Aggiorna utente

en: Create User
it: Crea utente

en: Set Password via Email Link
it: Imposta la password tramite il link email

en: &mdash; Preserve current password &mdash;
it: &mdash; Mantieni la password attuale &mdash;

en: &mdash; Preserve current email &mdash;
it: &mdash; Mantieni l'email attuale &mdash;

en: Select Meta Key
it: Seleziona Chiave meta

en: Add Custom Meta
it: Aggiungi Meta personalizzati

en: Other User Meta
it: Meta Altro utente

en: Biographical Information
it: Informazioni biografiche

en: Website
it: Sito web

en: Standard User Meta
it: Meta utente standard

en: Delete site
it: Elimina sito

en: Deactivate site
it: Disattiva sito

en: Set as %s
it: Definisci come %s

en: When a form submission creates a post and registers a user, set the new user as the post author. %sEnabled by default.%s
it: Quando la sottoscrizione di un modulo crea un articolo e registra un utente, definisci il nuovo utente come autore dell'articolo. %sAbilitazione predefinita.%s

en: Set user as post author.
it: Definisci l'utente come autore dell'articolo

en: Set Post Author
it: Definisci l'Autore dell'articolo

en: When the registration condition is enabled, form submissions will only register the user when the condition is met.
it: Quando la condizione Registrazione è abilitata, i moduli sottoscritti aggiorneranno l'utente solo all'avverarsi della condizione.

en: When the update condition is enabled, form submissions will only update the user when the condition is met. The user data will always be populated into the form.
it: Quando la condizione Aggiorna è abilitata, i moduli sottoscritti aggiorneranno l'utente solo all'avverarsi della condizione. I dati dell'utente saranno sempre inseriti nel modulo.

en: Register user if
it: Registra utente se

en: Update user if
it: Aggiorna utente se

en: Enable
it: Abilita

en: Registration Condition
it: Condizione Registrazione

en: Update Condition
it: Condizione Aggiorna

en: Send users an email with an activation link. Users are only registered once they have activated their accounts.
it: Manda una email all'utente con il link per l'attivazione. Gli utenti vengono registrati solamente dopo aver attivato il proprio account.

en: %3$s
    								%1$sBy Email:%2$s%3$sWordPress will send the user an email with an activation link.%3$s%3$s
    								%1$sManually:%2$s%3$sActivate each user manually from the Pending Activations page or send a form notification for the User Activation event with an activation link (via the %4$s{activation_url}%5$s merge tag).
it: %3$s %1$sTramite email:%2$s%3$sWordPress invierà un'email all'utente con un link di attivazione.%3$s%3$s %1$sTramite attivazione manuale:%2$s%3$sAttiva manualmente ogni utente dalla pagina delle attivazioni in sospeso o inviare un modulo di notifica per l'evento di attivazione dell'utente con un link di attivazione (tramite il merge tag %4$s{activation_url}%5$s).

en: User Activation Type
it: Tipo di Attivazione utente

en: manually or by form notification
it: manualmente o attraverso notifica del modulo

en: Enable user activation:
it: Abilita l'attivazione dell'utente:

en: Enable user activation.
it: Abilita l'attivazione utente

en: User Activation
it: Attivazione utente

en: Specify whether an email (or notification) should be sent to the new user about their account. %sEnabled by default.%s
it: Specifica se al nuovo utente deve essere inviata un'email (o una notifica) sul suo account. %sAttivato per impostazione predefinita.%s

en: %3$s
    									%1$sBy email from WordPress:%2$s%3$s WordPress will send the user an email with their login and a login URL. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", WordPress will include a link where the user can set their password.%3$s%3$s
    									%1$sBy form notification:%2$s%3$s Configure a form notification for the desired User Registration event. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", you must include the %4$s{set_password_url}%5$s merge tag in your notification to provide a URL where the user can set their password.
it: %3$s %1$sTramite email da WordPress:%2$s%3$s WordPress invierà all'utente un'email con il suo accesso e un URL di accesso. Se l'impostazione della %1$spassword%2$s è configurata su "Imposta la password tramite il link email", WordPress includerà un link dove l'utente può impostare la propria password.%3$s%3$s %1$sTramite modulo di notifica:%2$s%3$s Configura un modulo di notifica per l'evento di registrazione utente desiderato. Se l'impostazione %1$sPassword%2$s è configurata su "Imposta la password tramite il link email", è necessario includere il tag merge %4$s{set_password_url}%5$s nella notifica per fornire un URL dove l'utente può impostare la propria password.

en: Send Email Options
it: Opzioni di invio delle email

en: by form notification
it: tramite modulo di notifica

en: by email from WordPress
it: via email da WordPress

en: Send the new user an email about their account:
it: Invia al nuovo utente un’email a proposito del suo account.

en: Send the new user an email about their account.
it: Invia al nuovo utente un’email a proposito del suo account.

en: Additional Options
it: Opzioni aggiuntive

en: Specify whether to send the new site details to the user by email. %sEnabled by default.%s
it: Specifica se inviare, via email, all'utente, i dettagli del nuovo sito. %sAbilitazione predefinita.%s

en: Send the new site details to the user by email.
it: Invia i dettagli del nuovo sito all'utente via email.

en: Send Email?
it: Inviare un'email?

en: Select role the user should be assigned on the site they registered from. This option overrides the "Role" option under User Settings.
it: Seleziona il ruolo che sarà assegnato all'utente nel sito dal quale si sono registrati. Questa opzione sovrascrive l'opzione "Ruolo" nelle Impostazioni utente.

en: Current Site Role
it: Ruolo del sito attuale

en: Select role the user should be assigned on the newly created site.
it: Seleziona il ruolo che sarà assegnato al nuovo sito creato.

en: Site Role
it: Ruolo del sito

en: Select the form field that should be used for the site title.
it: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per il titolo del sito.

en: Site Title
it: Titolo del sito

en: Select the form field that should be used for the site address.
it: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per l'indirizzo del sito.

en: Site Address
it: Indirizzo del sito

en: Create new site when a user registers.
it: Crea un nuovo sito quando un utente si registra.

en: Network Options
it: Opzioni network

en: BuddyPress Profile
it: Profilo di BuddyPress

en: User Meta
it: Meta utente

en: Select the role the user should be assigned.
it: Seleziona il ruolo che sarà assegnato all'utente.

en: Role
it: Ruolo

en: Select the form field that should be used for the user's password or select "Set Password via Email Link" to have a URL emailed to the user where they can set their password.
it: Seleziona il campo modulo che dovrebbe essere usato per la password utente o seleziona "Imposta la password tramite link email" per inviare via email un URL all'utente in modo che possa impostare la password.

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
it: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per l'indirizzo email dell'utente.

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
it: Seleziona come il nome dell'utente sarà visualizzato pubblicamente.

en: Display Name
it: Visualizza il Nome utente

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
it: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per il Nickname dell'utente.

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
it: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per il Cognome dell'utente.

en: Last Name
it: Cognome

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
it: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per il Nome dell'utente.

en: First Name
it: Nome

en: Select the form field that should be used for the user's username.
it: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per il Nome utente dell'utente.

en: User Settings
it: Impostazioni utente

en: A form can have multiple "Create" feeds <strong>or</strong> a single "Update" feed. A form cannot have both a "Create" feed and an "Update" feed.
it: Un modulo può avere molteplici feed "Crea" <strong>oppure</strong> un solo feed  "Aggiorna". Un modulo non può avere sia un feed "Crea" sia un feed "Aggiorna."

en: Select the type of feed you would like to create. "Create" feeds will create a new user. "Update" feeds will update users.
it: Seleziona il tipo di feed che vuoi creare. "Crea" creerà un nuovo utente. "Aggiorna" aggiornerà gli utenti.

en: Action
it: Azione

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
it: Inserisci un nome per il feed per identificare in modo univoco questa impostazione.

en: Name
it: Nome

en: Feed Settings
it: Impostazioni del feed

en: Custom URL
it: URL personalizzata

en: Other
it: Altro

en: Pages
it: Pagine

en: Select a Page
it: Seleziona una pagina

en: Registration Page
it: Pagina di registrazione

en: When users attempt to access the default WordPress registration page, they will be redirected to this custom page instead.
it: Quando un utente cercherà di accedere alla pagina di registrazione standard di WordPress, verrà reindirizzato a questa pagina personalizzata.

en: Enable Custom Registration Page
it: Abilita la pagina di registrazione personalizzata

en: Custom Registration Page
it: Pagina di registrazione personalizzata

en: Global Settings
it: Impostazioni globali

en: Access denied.
it: Accesso negato

en: Remember Me
it: Ricordami

en: Login Form
it: Modulo di accesso

en: You are currently logged in as %s%s%s. %sLog out?%s
it: Al momento sei connesso come %s%s%s. %sVuoi disconnetterti?%s

en: Forgot Password
it: Password dimenticata

en: Select BuddyPress Field
it: Seleziona il campo BuddyPress

en: Oops! You need to be logged in to use this form.
it: Oops! Devi accedere per utilizzare questo modulo.

en: Forgot your password? Visit the following address to reset your password:
it: Hai dimenticato la password? Visita l'indirizzo seguente per reimpostare la tua password:

en: Use the password you set at registration to login.
it: Per accedere, usa la password che hai impostato al momento della registrazione.

en: This username is already registered
it: Questo nome utente è già stato registrato

en: The username can only contain alphanumeric characters (A-Z, 0-9), underscores and dashes
it: Il nome utente può solo contenere caratteri alfanumerici (A-Z, 0-9), underscore, trattini e spazi

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
it: Questo nome utente non è valido poiché contiene caratteri che non sono ammessi. Inserisci un nome utente valido.

en: The username can not be empty
it: Il nome utente non può essere lasciato vuoto

en: This email address is already registered
it: Questo indirizzo email è già stato registrato

en: The email address can not be empty
it: L'indirizzo email non può essere lasciato vuoto

en: Passwords may not contain the character "\"
it: La password non può contenere il carattere "\"

en: Process the feed only when a payment is received.
it: Elabora il feed solo quando hai ricevuto il pagamento.

en: Delete
it: Elimina

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
it: \'Annulla\' per interrompere, \'OK\' per eliminare.

en: Delete this sign up?
it: Elimina questa iscrizione?

en: Delete this sign up?
it: Elimina questa iscrizione?

en: View Entry
it: Visualizza la registrazione

en: View the entry associated with this sign up
it: Visualizza la registrazione associata a questa iscrizione

en: Activate
it: Attiva

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to activate.
it: \'Annulla\' per interrompere, \'OK\' per attivare.

en: Activate this sign up?
it: Vuoi attivare questa iscrizione?

en: Activate this sign up
it: Attiva questa iscrizione

en: Username
it: Nome utente

en: Show user avatar
it: Mostra avatar utente

en: Logout Redirect URL
it: URL di Re-indirizzamento uscita

en: Welcome Message
it: Messaggio di benvenuto

en: Tab Index Start
it: Inizio Tab index

en: Add Link
it: Aggiungi Link

en: Link URL
it: URL del Link

en: Link Text
it: Testo del link

en: Links
it: Link

en: Current Page
it: Pagina attuale

en: Login Redirect URL
it: URL di Re-indirizzamento accesso

en: Title
it: Titolo

en: Forgot Password?
it: Password dimenticata?

en: Register
it: Registrati

en: Logout
it: Disconnettiti

en: Gravity Forms Login Widget
it: Widget di Accesso di Gravity Forms

en: Login
it: Accesso

en: Set at registration.
it: Imposta al momento della registrazione.

en: User Activated Successfully!
it: L'utente è stato creato con successo!

en: Are you sure you want to activate this user?
it: Sei sicuro di voler attivare questo utente?

en: This entry created a user who is pending activation. Click the "Activate User" button to activate the user.
it: Questa registrazione ha creato un utente che è in attesa di attivazione. Fai clic sul pulsante "Attiva utente" per attivarlo

en: Pending Activation
it: Attivazione in attesa

en: User Registration
it: Registrazione utente

en: User activated. | Users activated.
it[0]: Utente attivato.
it[1]: L'utente è attivato

en: There was an issue activating this item | There was an issue activating one or more selected items
it[0]: Si è verificato un problema nell'attivazione di questa voce.
it[1]: Si è verificato un problema nell'eliminazione di una o più voci.

en: Pending Activations
it: Attivazione in attesa

note: Description of the plugin
en: Allows WordPress users to be automatically created upon submitting a Gravity Form.
it: Consente di creare automaticamente nuovi utenti di WordPress all'invio di un modulo di Gravity Form.

note: Plugin Name of the plugin
en: Gravity Forms User Registration Add-On
it: Add-On User Registration di Gravity Forms
