RocketGenius - Gravity Forms User Registration - en to es translation catalogue (174 entries)

en: Activate User
es: Activar usuario

note: translators: 1: Opening a tag with login URL, 2: Closing a tag, 3: Opening a tag with home URL.
en: Your account is now activated. %1$sLog in%2$s or go back to the %3$shomepage%2$s.
es: Se ha activado tu cuenta.  %1$sAccede%2$s o vuelve a la %3$spágina de inicio%2$s.

note: translators: 1: Opening a tag with site URL, 2: Closing a tag, 3: Opening a tag with login URL.
en: Your account is now activated. %1$sView your site%2$s or %3$sLog in%2$s
es: Se ha activado tu cuenta.  %1$sVer tu sitio%2$s o %3$sacceder%2$s.

en: Password:
es: Contraseña:

en: Username:
es: Nombre de usuario:

en: An error occurred during the activation
es: Se ha producido un error durante la activación

note: translators: 1: Site link, 2: Username, 3: User email address, 4: Opening a tag with lost password URL, 5: Closing a tag.
en: Your site at %1$s is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %4$sreset your password%5$s.
es: Se ha activado tu sitio en %1$s. Ahora puedes acceder a tu sitio utilizando el nombre de usuario elegido &#8220;%2$s&#8221;. Por favor, revisa la bandeja de entrada del correo electrónico %3$s para consultar las instrucciones de acceso. Si no recibes un correo electrónico, por favor, revisa la bandeja de correo basura o de spam. Si sigues sin recibir el correo electrónico en una hora, puedes %4$srestablecer tu contraseña%5$s.

note: translators: 1: Opening a tag with login URL, 2: Closing a tag, 3: Username, 4: User email address, 5: Opening a tag with lost password URL.
en: Your account has been activated. You may now %1$slog in%2$s to the site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %5$sreset your password%2$s.
es: Tu cuenta ha sido activada. Ahora puedes %1$saceder%2$s al sitio utilizando el nombre de usuario elegido &#8220;%3$s&#8221;. Por favor, revisa la bandeja de entrada del correo electrónico %4$s para consultar las instrucciones de acceso. Si no recibes un correo electrónico, por favor, revisa la bandeja de correo basura o de spam. Si sigues sin recibir el correo electrónico en una hora, puedes %5$srestablecer tu contraseña%2$s.

en: Your account is now active!
es: ¡Tu cuenta está activa!

en: Activation Key:
es: Clave de activación:

en: Activation Key Required
es: Clave de activación obligatoria

en: There was an issue deleting this user registration. | There was an issue deleting one or more selected user registrations.
es[0]: Hubo un error al borrar este registro de usuario.
es[1]: Hubo un error al borrar uno o varios registros de usuarios seleccionados.

en: User registration deleted. | User registrations deleted.
es[0]: Registro de usuario borrado.
es[1]: Registros de usuarios borrados.

en: You must have at least one Email Address field.
es: Debes tener al menos un campo de dirección de correo electrónico.

en: Allows users to choose their own username when registering a new account.
es: Permitir a los usuarios utilizar su propio nombre de usuario al registrar una cuenga nueva.

en: Set your password.
es: Establece tu contraseña.

en: Check your email for the set password link.
es: Revisa tu correo electrónico para la configuración del enlace de la contraseña.

en: User pending activation deleted
es: Borrada la activación de usuario pendiente

en: Set Password URL
es: Fijar la URL de contraseña

en: User Activation URL
es: URL de activación de usuario

en: User is updated
es: Usuario actualizado

en: User is registered
es: Usuario registrado

en: User is activated
es: Usuario activado

en: User is pending activation
es: Usuario pendiente de activación

en: Site is created
es: Sitio creado

en: Update site when subscription is cancelled.
es: Actualizar sitio cuando la suscripción se cancela.

en: Update Site on Cancel
es: Actualizar sitio al cancelar

en: Update user when subscription is cancelled.
es: Actualizar usuario cuando la suscripción se cancela.

en: Update User on Cancel
es: Actualizar usuario al cancelar

en: Delay User Registration
es: Retrasar registro de usuarios

en: User Registration Options
es: Opciones de registro de usuarios

en: &mdash; No role for this site &mdash;
es: &mdash; Sin rol para este sitio &mdash;

en: &mdash; Preserve current role &mdash;
es: &mdash; Conservar rol actual &mdash;

en: Select a Role
es: Selecciona un rol

en: &mdash; Preserve current display name &mdash;
es: &mdash; Conservar nombre para mostrar actual &mdash;

en: Update User
es: Actualizar usuario

en: Create User
es: Crear usuario

en: Set Password via Email Link
es: Establecer la contraseña vía enlace de correo electrónico

en: &mdash; Preserve current password &mdash;
es: &mdash; Conservar contraseña actual &mdash;

en: &mdash; Preserve current email &mdash;
es: &mdash; Conservar email actual &mdash;

en: Select Meta Key
es: Seleccionar clave meta

en: Add Custom Meta
es: Añadir meta personalizada

en: Other User Meta
es: Otra información meta

en: Biographical Information
es: Información biográfica

en: Website
es: Web

en: Standard User Meta
es: Información meta estándar

en: Delete site
es: Borrar sitio

en: Deactivate site
es: Desactivar sitio

en: Set as %s
es: Fijar como %s

en: When a form submission creates a post and registers a user, set the new user as the post author. %sEnabled by default.%s
es: Cuando un envío de formulario crea una entrada y registra un usuario, establecer al nuevo usuario como el autor de la entrada. %sActivado de forma predetermianda.%s

en: Set user as post author.
es: Fijar usuario como autor de entrada.

en: Set Post Author
es: Fijar como autor de entrada

en: When the registration condition is enabled, form submissions will only register the user when the condition is met.
es: Cuando la condición de registro está activada, los envíos del formulario registrarán el usuario sólo cuando se cumpla la condición.

en: When the update condition is enabled, form submissions will only update the user when the condition is met. The user data will always be populated into the form.
es: Cuando la condición de actualización está activada, los envíos del formulario actualizarán el usuario sólo cuando se cumpla la condición. Los datos del usuario se rellenarán siempre en el formulario.

en: Register user if
es: Registrar usuario si

en: Update user if
es: Actualizar usuario si

en: Enable
es: Activar

en: Registration Condition
es: Condición de registro

en: Update Condition
es: Condición de actualización

en: Send users an email with an activation link. Users are only registered once they have activated their accounts.
es: Enviar a los usuarios un email con un enlace de activación. Los usuarios serán registrados sólo cuando activen sus cuentas.

en: %3$s
    								%1$sBy Email:%2$s%3$sWordPress will send the user an email with an activation link.%3$s%3$s
    								%1$sManually:%2$s%3$sActivate each user manually from the Pending Activations page or send a form notification for the User Activation event with an activation link (via the %4$s{activation_url}%5$s merge tag).
es: %3$s %1$sPor correo electrónico:%2$s%3$sWordPress enviará al usuario un correo electrónico con el enlace de activación.%3$s%3$s %1$sManualmente:%2$s%3$sActivar a cada usuario manualmente desde la página de activaciones pendientes o enviar una notificación de formulario del eventio de activación de usuario con el enlace de activación (vía la etiqueta de fusión %4$s{activation_url}%5$s).

en: User Activation Type
es: Tipo de activación del usuario

en: manually or by form notification
es: manual o por notificación de formulario

en: Enable user activation:
es: Habilitar la activación de usuarios:

en: Enable user activation.
es: Activar activación de usuario.

en: User Activation
es: Activación de usuario

en: Specify whether an email (or notification) should be sent to the new user about their account. %sEnabled by default.%s
es: Especifica si debe enviarse un correo electrónico (o un aviso) sobre su cuenta al nuevo usuario. %sActivado por defecto.%s

en: %3$s
    									%1$sBy email from WordPress:%2$s%3$s WordPress will send the user an email with their login and a login URL. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", WordPress will include a link where the user can set their password.%3$s%3$s
    									%1$sBy form notification:%2$s%3$s Configure a form notification for the desired User Registration event. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", you must include the %4$s{set_password_url}%5$s merge tag in your notification to provide a URL where the user can set their password.
es: %3$s %1$sPor correo electónico de WordPress:%2$s%3$s WordPress enviará al usuario un correo electrónico con su acceso y la URL correspondiente. Si los ajustes de  %1$scontraseña%2$s están configurados como "Establecer la contraseña vía enlace de correo electrónico", WordPress incluirá un enlace para que el usuario pueda poner su contraseña.%3$s%3$s %1$sPor notificación de formulario:%2$s%3$s Configura una notificación de formulario para el evento registro de usuario deseado. Si los ajustes de %1$sContraseña%2$s están configurados a "Establecer la contraseña vía enlace de correo electrónico", debes incluir la etiqueta de fusión %4$s{set_password_url}%5$s en las notificaciones para proporcionar una URL para que el usuario pueda establecer su contraseña.

en: Send Email Options
es: Opciones de envío de correos electrónicos

en: by form notification
es: por aviso de formulario

en: by email from WordPress
es: por correo electrónico de WordPress

en: Send the new user an email about their account:
es: Envía al usuario nuevo un correo electrónico con información sobre su cuenta:

en: Send the new user an email about their account.
es: Envía al usuario nuevo un correo electrónico con información sobre su cuenta.

en: Additional Options
es: Opciones adicionales

en: Specify whether to send the new site details to the user by email. %sEnabled by default.%s
es: Especifica si quieres enviar por email los detalles del nuevo sitio al usuario. %sActivado de forma predeterminada.%s

en: Send the new site details to the user by email.
es: Enviar los detalles del nuevo sitio al usuario por email.

en: Send Email?
es: ¿Enviar email?

en: Select role the user should be assigned on the site they registered from. This option overrides the "Role" option under User Settings.
es: Selecciona el rol que debe asignarse al usuario en el sitio en el que se registra. Esta opción anula la opción "Rol" de los ajustes de usuario.

en: Current Site Role
es: Rol sitio actual

en: Select role the user should be assigned on the newly created site.
es: Selecciona el rol que debería asignarse al usuario en el nuevo sitio creado.

en: Site Role
es: Rol del sitio

en: Select the form field that should be used for the site title.
es: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para el título del sitio.

en: Site Title
es: Título del sitio

en: Select the form field that should be used for the site address.
es: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para la dirección del sitio

en: Site Address
es: Dirección del sitio

en: Create new site when a user registers.
es: Crear un nuevo sitio cuando se registra un usuario.

en: Network Options
es: Opciones de red

en: BuddyPress Profile
es: Perfil BuddyPress

en: User Meta
es: Meta información de usuario

en: Select the role the user should be assigned.
es: Selecciona el rol que debe asignarse al usuario.

en: Role
es: Rol

en: Select the form field that should be used for the user's password or select "Set Password via Email Link" to have a URL emailed to the user where they can set their password.
es: Elige el campo de formulario que debe ser utilizado en la contraseña de usuario o elige "Establecer la contraseña vía enlace de correo electrónico" para enviar la URL por correo electrónico para que el usuario pueda establecer su contraseña.

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
es: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para la dirección de email del usuario.

en: Email Address
es: Dirección de email

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
es: Selecciona como debería mostrarse públicamente el nombre del usuario.

en: Display Name
es: Nombre para mostrar

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
es: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para el apodo del usuario.

en: Nickname
es: Apodo

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
es: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para los apellidos del usuario.

en: Last Name
es: Apellido

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
es: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para el nombre del usuario.

en: First Name
es: Nombre

en: Select the form field that should be used for the user's username.
es: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para el nombre de usuario.

en: User Settings
es: Ajustes de usuario

en: A form can have multiple "Create" feeds <strong>or</strong> a single "Update" feed. A form cannot have both a "Create" feed and an "Update" feed.
es: Un formulario puede tener varios feeds de "crear" <strong>o</strong> un único feed de "actualizar". No se puede tener a la vez un feed de "crear" y otro de "actualizar" en el mismo formulario.

en: Select the type of feed you would like to create. "Create" feeds will create a new user. "Update" feeds will update users.
es: Selecciona el tipo de feed que te gustaría crear. Los feeds de "Crear" crearán un nuevo usuario. Los de "Actualizar" actualizarán los usuarios.

en: Action
es: Acción

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
es: Introduce un nombre de feed para identificar de forma única esta configuración.

en: Name
es: Nombre

en: Feed Settings
es: Ajustes del feed

en: Custom URL
es: URL personalizada

en: Other
es: Otra

en: Pages
es: Páginas

en: Select a Page
es: Selecciona una página

en: Registration Page
es: Página de registro

en: When users attempt to access the default WordPress registration page, they will be redirected to this custom page instead.
es: Cuando los usuarios intenten acceder a la página de registro predeterminada de WordPress, será redirigidos a esta página personalizada en su lugar.

en: Enable Custom Registration Page
es: Activar página personalizada de registro

en: Custom Registration Page
es: Página de registro personalizada

en: Global Settings
es: Ajustes globales

en: Access denied.
es: Acceso denegado.

en: Remember Me
es: Recuérdame

en: Password
es: Contraseña

en: Login Form
es: Formulario de inicio de sesión

en: You are currently logged in as %s%s%s. %sLog out?%s
es: Estas conectado como %s%s%s. %s¿Desconectar?%s

en: Forgot Password
es: Contraseña olvidada

en: Select BuddyPress Field
es: Selecciona campo de BuddyPress

en: Oops! You need to be logged in to use this form.
es: ¡Vaya! Necesitas iniciar sesión para usar este formulario.

en: Forgot your password? Visit the following address to reset your password:
es: ¿Has olvidado tu contraseña? Ve a la siguiente dirección para reestablecer tu contraseña:

en: Use the password you set at registration to login.
es: Utiliza para acceder la contraseña que elegiste cuando te registraste.

en: This username is already registered
es: Este nombre de usuario ya está registrado.

en: The username can only contain alphanumeric characters (A-Z, 0-9), underscores and dashes
es: El nombre de usuario sólo pueden contener carácteres alfanuméricos(A-Z, 0-9), guiones bajos y guiones.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
es: Este nombre de usuario no es válido porque usa carácteres ilegales. Por favor introduce un nombre de usuario válido.

en: The username can not be empty
es: El nombre de usuario no puede estar vacío.

en: This email address is already registered
es: Esta dirección de email ya está registrada.

en: The email address can not be empty
es: La dirección de email no puede estar vacía.

en: Passwords may not contain the character "\"
es: Las contraseñas no pueden contener el caracter "\"

en: Process the feed only when a payment is received.
es: Procesar feed sólo cuando se recibe el pago.

en: Delete
es: Borrar

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
es: \'Cancelar\' para parar, \'OK\' para borrar.

en: Delete this sign up?
es: ¿Borrar este registro?

en: Delete this sign up?
es: ¿Borrar este registro?

en: View Entry
es: Ver entrada

en: View the entry associated with this sign up
es: Ver la entrada asociada con este registro

en: Activate
es: Activar

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to activate.
es: \'Cancelar\' para parar, \'OK\' para activar.

en: Activate this sign up?
es: ¿Activar este registro?

en: Activate this sign up
es: Activar este registro

en: Username
es: Nombre de usuario

en: Show user avatar
es: Mostrar avatar de usuario

en: Logout Redirect URL
es: URL de redirección al desconectar

en: Welcome Message
es: Mensaje de bienvenida

en: Tab Index Start
es: Comienzo del índice del tabulador

en: Add Link
es: Añadir enlace

en: Link URL
es: URL del enlace

en: Link Text
es: Texto del enlace

en: Links
es: Enlaces

en: Current Page
es: Página actual

en: Login Redirect URL
es: URL de redirección al iniciar

en: Title
es: Título

en: Forgot Password?
es: ¿Olvidaste tu contraseña?

en: Register
es: Registrar

en: Logout
es: Desconectar

en: Gravity Forms Login Widget
es: Widget de inicio de sesión de Gravity Forms

en: Login
es: Inicio de sesión

en: Set at registration.
es: Establecer en el registro.

en: User Activated Successfully!
es: ¡Usuario activado correctamente!

en: Are you sure you want to activate this user?
es: ¿Seguro que quieres activar este usuario?

en: This entry created a user who is pending activation. Click the "Activate User" button to activate the user.
es: Esta entrada creó un usuario que está pendiente de activación. Haz clic en el botón "Activar usuario" para activar este usuario.

en: Pending Activation
es: Activación pendiente

en: User Registration
es: Registro de usuarios

en: User activated. | Users activated.
es[0]: Usuario activado.
es[1]: Usuarios activados.

en: There was an issue activating this item | There was an issue activating one or more selected items
es[0]: Hubo un problema al activar este elemento
es[1]: Hubo un problema al activar uno o más elementos seleccionados

en: Pending Activations
es: Activaciones pendientes

note: Description of the plugin
en: Allows WordPress users to be automatically created upon submitting a Gravity Form.
es: Permite crear usuarios de WordPress automáticamente sólo con enviar un Gravity Form.
