RocketGenius - Gravity Forms - en to ja_JP translation catalogue (2680 entries)

en:  Bulk action
ja_JP: 一括操作

en:  Bulk action
ja_JP: 一括操作

en: "%s" indicates required fields
ja_JP: 「%s」は必須フィールドを示します

en: "Other" Choice
ja_JP: 「その他」選択肢

en: "Select All" Choice
ja_JP: すべて選択

en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s %2$s

en: %1$sView version %2$s details %3$s or %4$supdate now%5$s.
ja_JP: %1$s バージョンを表示 %2$s 詳細 %3$s または %4$s 今すぐ更新 %5$s.

en: %1$sView version %2$s details %3$s.
ja_JP: %1$sバージョン %2$s の詳細を表示 %3$s。

en: %d entries
ja_JP: %d件の回答

en: %d files
ja_JP: %dファイル

en: %d of %d items shown. Edit field to view all
ja_JP: %d件中の%d件を表示。フィールド編集ですべてを表示

en: %s Feeds
ja_JP: %s フィード

en: %s Settings
ja_JP: %s設定

en: %s ago
ja_JP: %s前

en: %s deleted.
ja_JP: %sを削除しました。

en: %s form deleted. | %s forms deleted.
ja_JP[0]: %s個のフォームを削除しました。

en: %s form has been marked as active. | %s forms have been marked as active.
ja_JP[0]: %s個のフォームを有効とマークしました。

en: %s form has been marked as inactive. | %s forms have been marked as inactive.
ja_JP[0]: %s 個のフォームを無効とマークしました。

en: %s form moved to the trash. | %s forms moved to the trash.
ja_JP[0]: %s個のフォームをゴミ箱に移動しました。

en: %s form restored. | %s forms restored.
ja_JP[0]: %s個のフォームを復元しました。

en: %s has been captured successfully. Amount: %s. Transaction Id: %s
ja_JP: %s は正常に回収できました。金額: %s。取引 ID: %s。

en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
ja_JP: %s を正常にアンインストールしました。%sプラグインページ%sから再度有効化できます。

en: %s has requested permission to take over control of these settings.
ja_JP: %s が、この設定の処理許可を求めています。

en: %s has requested permission to take over control of this entry.
ja_JP: %s が、この回答を処理する許可を求めています。

en: %s has requested permission to take over control of this form.
ja_JP: %s が、このフォームの処理許可を求めています。

en: %s has requested permission to take over control.
ja_JP: %s が処理許可を求めています。

en: %s has taken over and is currently editing this entry.
ja_JP: %s が引き継ぎ、現在このエントリーを編集しています。

en: %s has taken over and is currently editing this form.
ja_JP: %s が引き継ぎ、現在このフォームを編集しています。

en: %s has taken over and is currently editing.
ja_JP: %s が処理を引き継ぎ、現在編集中です。

en: %s is currently editing
ja_JP: %s が現在編集中です

en: %s is currently editing this entry
ja_JP: %s は現在このエントリーを編集しています

en: %s is currently editing this form
ja_JP: %s は現在このフォームを編集しています

en: %s is not a valid feed property
ja_JP: %s は有効なフィードプロパティーではありません

en: %s is not able to run because your WordPress environment has not met the minimum requirements.
ja_JP: WordPress 環境が最小要件を満たしていないため、%s は実行できません。

en: %s marked as read.
ja_JP: %sを既読にしました。

en: %s marked as spam.
ja_JP: %sをスパムとしてマークしました。

en: %s marked as unread.
ja_JP: %sを未読にしました。

en: %s moved to Trash.
ja_JP: %sをゴミ箱から移動しました。

en: %s permanently deleted.
ja_JP: %s を永久に削除しました。

en: %s restored from the Trash.
ja_JP: %sをゴミ箱から復元しました。

en: %s restored from the spam.
ja_JP: %sをスパムから復元しました。

en: %s settings updated.
ja_JP: %s 設定が更新されました

en: %s starred.
ja_JP: %sにスターを追加しました。

en: %s uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
ja_JP: %sはアンインストールされました。%sプラグインページ%sから再有効化できます。

en: %s unstarred.
ja_JP: %sのスターを削除しました。

en: %s%% complete.
ja_JP: %s%% 完了

en: %s: Checked "%s"
ja_JP: %s: チェックあり "%s"

en: %s: Unchecked "%s"
ja_JP: %s: チェックなし "%s"

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
ja_JP: 自動更新やサポートへのアクセスを受け取るには Gravity Forms に%s登録%sしましょう。ライセンスキーが必要ですか ? %s今すぐ購入%sできます。

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
ja_JP: 自動更新へのアクセス、およびサポートを受けるには Gravity Forms を%s登録%sしてください。ライセンスキーが必要ですか ? %s ライセンスを購入 %s

en: %sThis operation deletes ALL %s settings%s. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
ja_JP: %sこの操作はすべての %s の設定を削除します%s。続行すると、これらの設定を元に戻すことはできません。

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja_JP: 中止するには「キャンセル」、削除するには「OK」を選択してください。

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
ja_JP: 中止するには「キャンセル」、リセットするには「OK」を選択してください。

en: (Required)
ja_JP: (必須)

en: 1 entry
ja_JP: 1件の回答

en: 1 entry moved to the Trash. %sUndo%s
ja_JP: 1個のエントリーがゴミ箱に移動しました。 %s元に戻す%s

en: 1 item | %s items
ja_JP[0]: %sアイテム

en: 1-3 years
ja_JP: 1〜3年

en: 1-6 months
ja_JP: 1〜6ヶ月

en: 12 hour
ja_JP: 12時間

en: 18-24
ja_JP: 18〜24歳

en: 2 to 3 times a month
ja_JP: 月に2〜3回

en: 2 to 3 times a week
ja_JP: 週に2〜3回

en: 24 hour
ja_JP: 24時間

en: 25-34
ja_JP: 25〜34歳

en: 35-44
ja_JP: 35〜44歳

en: 45-54
ja_JP: 45〜54歳

en: 5 of %d items shown. Edit field to view all
ja_JP: %d件中の5件を表示。フィールド編集ですべてを表示

en: 55-64
ja_JP: 55〜64歳

en: 65 or Above
ja_JP: 65歳以上

en: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="View %1$s version %2$s details" href="%3$s">
ja_JP: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%1$s %2$s バージョンの詳細を表示" href="%3$s">

en: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="Update %2$s now">
ja_JP: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="今すぐアップデート %2$s">

en: <em>This page does not exist.</em>
ja_JP: <em> このページは存在しません。</em>

en: A valid license key is required for access to automatic plugin upgrades and product support.
ja_JP: プラグインの自動アップグレードと製品サポートにアクセスするには、有効なライセンスキーが必要です。

en: AM/PM
ja_JP: 午前 / 午後

en: API Functions
ja_JP: API 機能

en: API Key successfully updated.
ja_JP: API キーが正常に更新されました。

en: API Keys
ja_JP: API キー

[ctx: Abbreviation: Minutes]
en: MM
ja_JP: 分

[ctx: Abbreviation: Month]
en: MM
ja_JP: 分

en: About the Same
ja_JP: ほぼ同じ

en: Above inputs
ja_JP: フィールドの上

en: Accept
ja_JP: 承認

en: Accepted file types: %s
ja_JP: サポートしているファイルタイプ: %s

en: Accepted file types: %s.
ja_JP: サポートしているファイルタイプ: %s

en: Access denied.
ja_JP: アクセスが拒否されました。

en: Accounting/Finance
ja_JP: 会計 / 財務

en: Activate this option to allow users to skip this field and submit the values entered in the associated field. For example, this is useful for shipping and billing address fields.
ja_JP: オプションを有効化すると、ユーザーはこのフィールドの入力をスキップでき、代わりに関連付けられたフィールドの値が送信されます。例えば配送先と請求先が同じ場合に便利です。

en: Activated by Default
ja_JP: デフォルトで有効化済み

en: Activated by default
ja_JP: デフォルトで有効化

en: Active
ja_JP: 有効

en: Active Columns
ja_JP: 有効なカラム

en: Active Plugins
ja_JP: 有効化済みのプラグイン

en: Active Theme
ja_JP: 現在のテーマ

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add Another Rule
ja_JP: 別のルールを追加

en: Add Choices to this field. You can mark a choice as selected by default by using the radio buttons on the left.
ja_JP: フィールドに選択肢を追加します。左側のラジオボタンを使用して、デフォルトで選択済みの項目を設定できます。

en: Add Custom
ja_JP: カスタムを追加

en: Add Custom Key
ja_JP: カスタムキーを追加

en: Add Custom Value
ja_JP: カスタム値を追加

en: Add Fields
ja_JP: フィールドを追加

en: Add Form
ja_JP: フォームを追加

en: Add Gravity Form
ja_JP: Gravity Form を追加

en: Add Icon URL
ja_JP: アイコン URL を追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add Note
ja_JP: メモを追加

en: Add Star
ja_JP: スターを追加

en: Add a %s field to your form.
ja_JP: フォームに %s フィールドを追加します。

en: Add a condition
ja_JP: 条件を追加

en: Add a new row
ja_JP: 新しい行を追加

en: Add another row
ja_JP: 行を追加

en: Add choice
ja_JP: 選択を追加

en: Add page break between entries
ja_JP: 回答と回答の間に改ページを追加

en: Add-On Framework
ja_JP: アドオンフレームワーク

en: Add-On Page
ja_JP: アドオンページ

en: Add-On Settings
ja_JP: アドオン設定

en: Add-On browser is currently unavailable. Please try again later.
ja_JP: アドオンのブラウザは現在使用できません。しばらくたってから再度実行してください。

en: Add-Ons
ja_JP: アドオン

en: Adding conditional logic to the form submit button could cause usability problems for some users and negatively impact the accessibility of your form. Learn more about button conditional logic in our %1$sdocumentation%2$s.
ja_JP: フォームの送信ボタンに条件付きロジックを追加すると、一部のユーザーにとって使いやすさの問題が発生し、フォームのアクセシビリティに悪影響を与える可能性があります。ボタンの条件付きロジックの詳細については、%1$sドキュメント%2$sをご覧ください。

en: Address
ja_JP: 住所

en: Address (Address Line 2)
ja_JP: 住所 (2行目)

en: Address (City)
ja_JP: 住所 (区市町村)

en: Address (Country)
ja_JP: 住所 (国)

en: Address (State / Province)
ja_JP: 住所 (都道府県)

en: Address (Street Address)
ja_JP: 住所 (丁目、番地、号)

en: Address (Zip / Postal Code)
ja_JP: 住所 (郵便番号)

en: Address 2
ja_JP: 住所2

en: Address Fields
ja_JP: 住所フィールド

en: Address Line 2
ja_JP: 住所2

en: Address Type
ja_JP: 住所タイプ

en: Adds a captcha field to your form to help protect your website from spam and bot abuse.
ja_JP: フォームに CAPTCHA フィールドを追加して、スパムやボットの悪用からWebサイトを保護します。

en: Adds a content separator to your form to help organize groups of fields. This is a visual element and does not collect any data.
ja_JP: フォームにコンテンツ区切り文字を追加して、フィールドのグループを整理しやすくします。 これは視覚的な要素であり、データを収集しません。

en: Admin Field Label
ja_JP: 管理者用ラベル

en: Admin Label
ja_JP: 管理ラベル

en: Admin Notification
ja_JP: 管理者への通知

en: Administrative
ja_JP: 管理者用

en: Advanced
ja_JP: 高度

en: Advanced Fields
ja_JP: 高度なフィールド

en: Advanced Fields are for specific uses.  They enable advanced formatting of regularly used fields such as Name, Email, Address, etc.
ja_JP: 高度なフィールドは、特定の用途に使用されます。名前、メール、住所など、通常使用されるフィールドの高度な書式を設定できます。

en: Advanced Options
ja_JP: 高度な設定

en: Advertising/Public Relations
ja_JP: 広告 / PR

en: Aerospace/Aviation
ja_JP: 航空宇宙 / 航空

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: Africa
ja_JP: アフリカ

en: Afrikaans
ja_JP: アフリカーンス語

en: Age
ja_JP: 年齢

en: Aggregate Rank
ja_JP: 集計ランク

en: Agree
ja_JP: そう思う

en: Agreement
ja_JP: 評価

en: Ajax error while adding field
ja_JP: フィールド追加中に Ajax エラーが発生しました

en: Ajax error while changing input type
ja_JP: 入力の種類を変更中に Ajax エラーが発生しました

en: Ajax error while deleting field.
ja_JP: フィールドを削除中に Ajax エラーが発生しました。

en: Ajax error while selecting a form
ja_JP: フォーム選択中に Ajax エラーが発生

en: Ajax error while setting lead property
ja_JP: リードプロパティを設定中に Ajax エラーが発生

en: Ajax error while updating form
ja_JP: フォーム更新中に Ajax エラーが発生しました。

en: Akismet Integration
ja_JP: Akismet 統合

en: Alabama
ja_JP: アラバマ州

en: Alaska
ja_JP: アラスカ州

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Alberta
ja_JP: アルバータ州

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: All %s{0}%s entries have been selected.
ja_JP: すべての %s{0}%s 回答を選択しました。

en: All %s{0}%s entries on this page are selected.
ja_JP: このページのすべての %s{0}%s 回答を選択しました。

en: All Categories
ja_JP: すべてのカテゴリー

en: All Forms
ja_JP: すべてのフォーム

en: All Pricing Fields
ja_JP: すべての価格フィールド

en: All Submitted Fields
ja_JP: すべての送信済フィールド

en: All choices are selected.
ja_JP: すべての選択肢が選択されています。

en: All choices are unselected.
ja_JP: すべての選択肢が選択されていません。

en: All other characters are literal values and will be displayed automatically.
ja_JP: 他のすべての文字は定数値のため、自動的に表示されます。

en: Allow field to be populated dynamically
ja_JP: フィールドの動的入力を許可する

en: Allowable form fields
ja_JP: 利用可能なフィールド

en: Allowed File Extensions
ja_JP: 利用可能なファイル拡張子

en: Allowed Files
ja_JP: サポートされたファイル

en: Allowed file extensions
ja_JP: 利用可能なファイル拡張子

en: Allows a quantity to be specified for product field.
ja_JP: 製品フィールドに数量を指定できます。

en: Allows a shipping fee to be added to the form total.
ja_JP: フォームの合計に配送料を追加できます。

en: Allows multi-page forms.
ja_JP: 複数ページのフォームを許可します。

en: Allows notification to be sent to different email addresses depending on values selected in the form.
ja_JP: フォームで選択した値によって通知の宛先メールアドレスを変更できます。

en: Allows the creation of products in the form.
ja_JP: フォームで製品を作成できます。

en: Allows the user to add/remove additional rows of information per field.
ja_JP: ユーザーがフィールドごとに情報の行を追加/削除できるようにします。

en: Allows the user to enter a password and confirm it.  The password will be masked with blobs or asterisks.
ja_JP: ユーザーがパスワードを入力して確認できるようにします。 パスワードは、アスタリスクでマスクされます。

en: Allows the user to select a category for the post they are creating.
ja_JP: ユーザーが作成する投稿のカテゴリーを選択できるようにします。

en: Allows users to enter a date.
ja_JP: ユーザーが日付を入力できるようにします。

en: Allows users to enter a number.
ja_JP: ユーザーが番号を入力できるようにします。

en: Allows users to enter a phone number.
ja_JP: ユーザーが電話番号を入力できるようにします。

en: Allows users to enter a physical address.
ja_JP: ユーザーが物理アドレスを入力できるようにします。

en: Allows users to enter a valid email address.
ja_JP: ユーザーが有効なメールアドレスを入力できるようにします。

en: Allows users to enter a website URL.
ja_JP: ユーザーがサイトの URL を入力できるようにします。

en: Allows users to enter credit card information.
ja_JP: ユーザーがクレジットカード情報を入力できるようにします。

en: Allows users to enter their name in the format you have specified.
ja_JP: ユーザーが指定した形式で名前を入力できるようにします。

en: Allows users to select multiple options available in the multi select box.
ja_JP: ユーザーが複数選択ボックスで使用可能な複数のオプションを選択できるようにします。

en: Allows users to select one option from a list.
ja_JP: ユーザーがリストから1つのオプションを選択できるようにします。

en: Allows users to select one or many checkboxes.
ja_JP: ユーザーが1つまたは複数のチェックボックスを選択できるようにします。

en: Allows users to select options for products created by a product field.
ja_JP: ユーザーが商品フィールドで作成された商品のオプションを選択できるようにします。

en: Allows users to submit a single line of text.
ja_JP: ユーザーが1行のテキストを送信できるようにします。

en: Allows users to submit a time as hours and minutes.
ja_JP: ユーザーが時間を時間と分で送信できるようにします。

en: Allows users to submit data that is then used as the excerpt of a post.
ja_JP: ユーザーがデータを送信して、投稿の抜粋として使用できるようにします。

en: Allows users to submit data that is used as a custom field value for a post.
ja_JP: ユーザーが投稿のカスタムフィールド値として使用されるデータを送信できるようにします。

en: Allows users to submit multiple lines of text.
ja_JP: ユーザーが複数行のテキストを送信できるようにします。

en: Allows users to submit the body content for a post.
ja_JP: ユーザーが投稿の本文コンテンツを送信できるようにします。

en: Allows users to submit the tags for a post.
ja_JP: ユーザーが投稿のタグを送信できるようにします。

en: Allows users to submit the title for a post.
ja_JP: ユーザーが投稿のタイトルを送信できるようにします。

en: Allows users to upload a file.
ja_JP: ユーザーがファイルをアップロードできるようにします。

en: Allows users to upload an image that is added to the Media Library and Gallery for the post that is created.
ja_JP: 作成された投稿のメディアライブラリーとギャラリーに追加された画像をユーザーがアップロードできるようにします。

en: Also email this note to
ja_JP: メモをメールで送信:

en: Alternative Text
ja_JP: 代替テキスト

en: American Samoa
ja_JP: 米サモア

en: Amharic
ja_JP: アムハラ語

en: Amount
ja_JP: 数量

en: An empty label violates %1$sWCAG%2$s. Please use descriptive text for your label. To hide the label, use the "Field Label Visibility" setting.
ja_JP: 空のラベルは %1$sWCAG%2$s に違反しています。ラベルには説明文を使用してください。 ラベルを非表示にするには、「フィールドラベルの表示」設定を使用します。

en: An error prevented the entry for this form submission being saved. Please contact support.
ja_JP: エラーのためこのフォームの回答を保存できませんでした。サポートにお問い合わせください。

en: An example of reCAPTCHA
ja_JP: reCAPTCHA の例

en: An outdated add-on or custom code is attempting to access the %1$s table which is not valid in this version of Gravity Forms. Update your add-ons and custom code to prevent loss of form data. Further details: %2$s
ja_JP: 古いバージョンのアドオンまたはカスタムコードが、このバージョンの Gravity Forms では無効な %1$s テーブルにアクセスしようとしています。アドオンとカスタムコードを更新して、フォームデータの損失を防ぎます。詳細：%2$s

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Anguilla
ja_JP: アンギラ

en: Animated transitions
ja_JP: 切り替えアニメーション

en: Antarctica
ja_JP: 南極大陸

en: Anti-spam honeypot
ja_JP: アンチスパム・ハニーポット

en: Antigua and Barbuda
ja_JP: アンチグアバーブーダ

en: Any form field
ja_JP: すべてのフィールド

en: Appearance
ja_JP: 外観

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Apply filters
ja_JP: フィルタを適用

en: Apr
ja_JP: 4月

en: April
ja_JP: 4月

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Are you sure you want to remove this item?
ja_JP: この項目を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you wish to cancel these changes?
ja_JP: 本当に変更をキャンセルしますか ?

en: Are you sure you wish to delete this confirmation?
ja_JP: 確認を本当に削除しますか ?

en: Are you sure you would like to reset the Views for the selected forms?
ja_JP: 選択したフォームの表示数を本当にリセットしますか ?

en: Are you sure?
ja_JP: 本当によろしいですか ?

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Arizona
ja_JP: アリゾナ州

en: Arkansas
ja_JP: アーカンソー州

en: Armed Forces Americas
ja_JP: アメリカ国軍

en: Armed Forces Europe
ja_JP: ヨーロッパ国軍

en: Armed Forces Pacific
ja_JP: 太平洋国軍

en: Armenia
ja_JP: アルメリア

en: Armenian
ja_JP: アルメリア語

en: Arts/Entertainment/Publishing
ja_JP: アート / 芸能 / 出版

en: Aruba
ja_JP: アルバ

en: As this site doesn't support background tasks the upgrade process will take longer than usual and the status will change infrequently.
ja_JP: このサイトはバックグラウンドタスクをサポートしていないため、アップグレードプロセスには通常より時間がかかり、ステータスはめったに変更されません。

en: Asia
ja_JP: アジア

en: Associate Degree
ja_JP: 短期大学士号

en: Asterisk: *
ja_JP: アスタリスク：*

en: At least one field must be filled out
ja_JP: 少なくとも1つのフィールドは入力してください。

en: Attach uploaded fields to notification
ja_JP: アップロードされたフィールドを通知に添付する

en: Attachments
ja_JP: 添付ファイル

en: Aug
ja_JP: 8月

en: August
ja_JP: 8月

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Australian Dollar
ja_JP: オーストラリアドル

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Authentication ( API version 1 )
ja_JP: 認証 ( API バージョン 1 )

en: Authentication ( API version 2 )
ja_JP: 認証 ( API バージョン 2 )

en: Authorization has been voided. Transaction Id: %s
ja_JP: 承認は無効になりました。取引 ID: %s

en: Authorized
ja_JP: 承認済み

en: Auto-Formatting
ja_JP: 自動書式設定

en: Auto-formatting
ja_JP: 自動書式設定

en: Auto-updates unavailable.
ja_JP: 自動更新無効

en: Autocomplete Attribute
ja_JP: オートコンプリート属性

en: Autocomplete Attribute:
ja_JP: オートコンプリート属性：

en: Automatic Background Updates
ja_JP: 自動バックグラウンド更新

en: Automatic background migration is disabled but the database needs to be upgraded to version %s. %s
ja_JP: 自動バックグラウンド移行は無効になっていますが、データベースをバージョン %s にアップグレードする必要があります。%s

en: Automotive
ja_JP: 自動車

en: Average Global Score
ja_JP: 全体の平均スコア

en: Average Row Score
ja_JP: 行の平均スコア

en: Average Score
ja_JP: 平均スコア

en: Average global score
ja_JP: 全体の平均スコア

en: Average score
ja_JP: 平均スコア

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Azerbaijani
ja_JP: アゼルバイジャン語

en: Bachelor's Degree
ja_JP: 学士号

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Background Updates
ja_JP: バックグラウンド更新

en: Background tasks
ja_JP: バックグラウンドタスク

en: Background updates
ja_JP: バックグラウンド更新

en: Bad
ja_JP: 悪い

en: Bad request
ja_JP: 不正な要求

en: Badge Position
ja_JP: バッジの位置

en: Bahamas
ja_JP: バハマ

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bangladesh
ja_JP: バングラデシュ

en: Banking/Mortgage
ja_JP: 銀行 / 住宅金融

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Base Price
ja_JP: 標準価格

en: Basque
ja_JP: バスク語

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Below inputs
ja_JP: フィールドの下

en: Bengali
ja_JP: ベンガル語

en: Benin
ja_JP: ベナン

en: Bermuda
ja_JP: バミューダ

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: Billing Cycle
ja_JP: 請求の周期

en: Billing Information
ja_JP: 請求情報

en: Blind Carbon Copy Addresses
ja_JP:  BCC アドレス

en: Blue
ja_JP: 青

en: Body
ja_JP: 本文

en: Bolivia
ja_JP: ボリビア

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ja_JP: ボネール、シント・ユースタティウスおよびサバ

en: Bosnia and Herzegovina
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ

en: Bottom Left
ja_JP: 左下

en: Bottom Right
ja_JP: 右下

en: Bouvet Island
ja_JP: ブーベ島

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: Brazilian Real
ja_JP: ブラジル レアル

en: British Columbia
ja_JP: ブリティッシュコロンビア州

en: British Indian Ocean Territory
ja_JP: イギリス領インド洋地域

en: Browser Icon
ja_JP: ブラウザーのアイコン

en: Browser details
ja_JP: ブラウザーの詳細

en: Brunei Darussalam
ja_JP: ブルネイ・ダルサラーム国

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア語

en: Bulk Add / Predefined Choices
ja_JP: 一括追加  / サンプルから選択

en: Bulk Print
ja_JP: 一括印刷

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナファソ

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Business Development
ja_JP: 事業開発

en: Business Opportunity
ja_JP: 新規事業

en: Button Image URL
ja_JP: ボタン画像のURL

en: Button Text
ja_JP: ボタンのテキスト

en: Button Text:
ja_JP: ボタンの文字列:

en: By disabling background updates your site may not get critical bug fixes and security enhancements. We only recommend doing this if you are experienced at managing a WordPress site and accept the risks involved in manually keeping your WordPress site updated.
ja_JP: バックグラウンド更新を無効化すると、サイトは重要なバグ修正やセキュリティ拡張を取得できません。WordPress サイトの管理経験があり、WordPress サイトを手動で更新することのリスクを受け入れられる場合にのみ、バックグラウンド更新を無効化してください。

en: By selecting this option, the %s jQuery script will be applied to this field, enabling search capabilities to Drop Down fields and a more user-friendly interface for Multi Select fields.
ja_JP: このオプションを選択すると、%s jQueryスクリプトがこのフィールドに適用され、ドロップダウンフィールドの検索機能と、複数選択フィールドのより使いやすいインターフェイスが有効になります。

en: CAPTCHA Badge Position
ja_JP: CAPTCHAバッジの位置

en: CAPTCHA Type
ja_JP: CAPTCHA タイプ

en: CSS Class Name
ja_JP: CSS クラス名

en: CSS Ready Classes
ja_JP: 使用可能な CSS クラス

en: CSS Selectors
ja_JP: CSS セレクタ

en: CSS Targeting Examples
ja_JP: CSS ターゲティングの例

en: Calculation
ja_JP: 計算

en: Calendar Icon
ja_JP: カレンダーアイコン

en: California
ja_JP: カリフォルニア州

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: Can't find your form? Make sure it is active.
ja_JP: フォームが見つかりませんか ? フォームが有効なことを確認してください。

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Canadian
ja_JP: カナダ

en: Canadian Dollar
ja_JP: カナダドル

en: Canadian Province/Territory
ja_JP: カナダ

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancel Subscription
ja_JP: 購読をキャンセル

en: Cancel this upload
ja_JP: アップロードをキャンセル

en: Cancel to stop, OK to delete.
ja_JP: 中止するには「キャンセル」、削除するには「OK」を選択してください。

en: Canceled
ja_JP: キャンセルされました

en: Cancelled
ja_JP: キャンセル済み

en: Cannot send email because the FROM address is invalid.
ja_JP: FROM アドレスが無効なため、メールを送信できません。

en: Cannot send email because the TO address is invalid.
ja_JP: TO アドレスが無効なため、メールを送信できません。

en: Cannot send email because there is no SUBJECT and no MESSAGE.
ja_JP: 件名とメッセージがないため、メールを送信できません。

en: Cape Verde
ja_JP: カーボヴェルデ

en: Caption
ja_JP: キャプション

en: Carbon Copy Addresses
ja_JP:  CC アドレス

en: Card Number
ja_JP: カード番号

en: Card Type
ja_JP: カードの種類

en: Cardholder Name
ja_JP: クレジットカード名義人名

en: Catalan
ja_JP: カタルーニャ語

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Change the %sWordPress Permalink Settings%s from default to any of the other options to get started.
ja_JP: %sWordPress パーマリンク設定%sをデフォルトから変更して開始します。

en: Check this box if you would like the progress bar to display with the confirmation text.
ja_JP: 進捗バーと確認テキストを一緒に表示するには、このボックスをチェックしてください。

en: Check this box if you would like to include data from this form when exporting or erasing personal data on this site.
ja_JP: このサイトの個人データをエクスポートまたは消去するときにこのフォームのデータを含める場合は、このボックスをオンにします。

en: Check this box if you would like to prevent the IP address from being stored during form submission.
ja_JP: フォームの送信中に IP アドレスが保存されないようにする場合は、このボックスをオンにします。

en: Check this box if you would like to use the rich text editor for this field.
ja_JP: フィールドでビジュアルエディタを使用する場合は、このボックスをチェックしてください。

en: Check this box to add a toggle allowing the user to see the password they are entering in.
ja_JP: このボックスをオンにして、ユーザーが入力しているパスワードを表示できるトグルを追加します。

en: Check this box to prevent Province field from being displayed in the form.
ja_JP: 都道府県フィールドをフォームで非表示にするには、このボックスにチェックを入れてください。

en: Check this box to prevent the State field from being displayed in the form.
ja_JP: 州フィールドをフォームで非表示にするには、このボックスにチェックを入れてください。

en: Check this box to prevent the State/Province/Region from being displayed in the form.
ja_JP: 州 / 都道府県をフォームで非表示にするには、このボックスにチェックを入れてください。

en: Check this box to prevent the extra address input (Address Line 2) from being displayed in the form.
ja_JP: 追加の住所入力 (住所2) をフォームで非表示にするには、このボックスにチェックを入れてください。

en: Check this box to prevent this field from being displayed in a non-secure page (i.e. not https://). It will redirect the page to the same URL, but starting with https:// instead. This option requires a properly configured SSL certificate.
ja_JP: このボックスをチェックすると、フィールドは http:// などの安全でないページで表示されません。代わりにページは https:// で始まる同じ URL に転送されます。このオプションには正しく構成された SSL 証明書が必要です。

en: Check this option to add a "Select All" checkbox before the checkbox choices to allow users to check all the checkboxes with one click.
ja_JP: このオプションをオンにすると、ユーザーがワンクリックですべてのチェックボックスをチェックできるように、チェックボックスの選択肢の前に「すべて選択」チェックボックスが追加されます。

en: Check this option to add a text input as the final choice of your radio button field. This allows the user to specify a value that is not a predefined choice.
ja_JP: ラジオボタンのその他の項目としてテキストボックスを追加するには、このオプションを選択します。あらかじめ用意された選択肢にはない値をユーザーが指定できます。

en: Check this option to enable Gravity Forms' legacy markup. This will hinder the accessibility of your form.
ja_JP: このオプションをオンにすると、Gravity Forms のレガシーマークアップが有効になります。これにより、フォームのアクセシビリティーが低下します。

en: Check this option to enable a sliding animation when displaying/hiding conditional logic fields.
ja_JP: 条件付きロジックフィールドの表示、非表示を切り替える際のスライドアニメーションを有効にするにはこのオプションを選択してください。

en: Check this option to enable data to be passed to the form and pre-populate this field dynamically. Data can be passed via Query Strings, Shortcode and/or Hooks.
ja_JP: フォームに渡したデータを動的にフィールドに入力するにはこのオプションを選択してください。データはクエリストリング、ショートコード、またはフックを使用して渡すことができます。

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Content.
ja_JP: 投稿の本文内に統合タグを設定、挿入するには、このオプションをチェックしてください。

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Title.
ja_JP: 投稿のタイトル内に統合タグを設定、挿入するには、このオプションをチェックしてください。

en: Check this option to require a user to be logged in to view this form.
ja_JP: このフォームの表示にユーザーのログインが必要な場合は、このオプションをチェックしてください。

en: Check this option to set this image as the post's Featured Image.
ja_JP: 画像を投稿のアイキャッチ画像として設定するには、このオプションをチェックしてください。

en: Check this option to specify a value for each choice. Choice values are not displayed to the user viewing the form, but are accessible to administrators when viewing the entry.
ja_JP: 各選択肢の値を指定するには、このオプションをチェックしてください。選択肢の値はフォームを表示するユーザーには見えませんが、回答を閲覧する管理者には表示されます。

en: Checkbox
ja_JP: チェックボックス

en: Checkbox Label
ja_JP: チェックボックスラベル

en: Checkbox Text
ja_JP: チェックボックスのテキスト

en: Checkboxes
ja_JP: チェックボックス

en: Checked
ja_JP: チェックあり

en: Chile
ja_JP: チリ

en: China
ja_JP: 中国

en: Chinese (Hong Kong)
ja_JP: 中国語（香港）

en: Chinese (Simplified)
ja_JP: 中国語 (簡体字)

en: Chinese (Traditional)
ja_JP: 中国語 (繁体字)

en: Choice
ja_JP: 選択肢

en: Choices
ja_JP: 選択肢

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス島

en: City
ja_JP: 区市町村

en: Clear
ja_JP: 解除

en: Clear selection
ja_JP: 選択を解除

en: Clerical/Administrative
ja_JP: 事務

en: Click the file selection button to upload a Gravity Forms export file from your computer. Please make sure your file has the .json extension, and that it was generated by the Gravity Forms Export tool.
ja_JP: ファイル選択ボタンをクリックして、コンピューターから Gravity Forms エクスポート ファイルをアップロードします。ファイルに .json 拡張子が付いていること、および Gravity Forms Export ツールによって生成されたことを確認してください。

en: Click to select...
ja_JP: クリックして選択 ...

en: Click to view
ja_JP: クリックして表示

en: Close Window
ja_JP: ウィンドウを閉じる

en: Cocos Islands
ja_JP: ココス諸島

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Colorado
ja_JP: コロラド州

en: Column
ja_JP: カラム

en: Column 1
ja_JP: 列1

en: Column 2
ja_JP: 列2

en: Column 3
ja_JP: 列3

en: Columns
ja_JP: カラム

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: Comparison
ja_JP: 比較

en: Completed
ja_JP: 完了

en: Completion Text
ja_JP: 完了テキスト

en: Conditional Logic
ja_JP: 条件付きロジック

[ctx: Conditional Logic]
en: All
ja_JP: 以下のすべて

[ctx: Conditional Logic]
en: Any
ja_JP: どれか1つ

en: Conditional logic allows you to change what the user sees depending on the fields they select.
ja_JP: 条件付きロジックを使用すると、ユーザーが選択したフィールドに応じて、ユーザーに表示される内容を変更できます。

en: Configure
ja_JP: 構成します

en: Configure Notifications
ja_JP: 通知設定

en: Configure Routing
ja_JP: ルーティングの構成

en: Configure your API Key below to use the REST API version 1. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %sVisit our documentation pages%s for more information.
ja_JP: 以下の API キーを設定して、REST API バージョン1を使用します。または、ログインしているユーザーに対してサポートされている Cookie 認証を使用できます。詳細については、%sドキュメンテーションページをご覧ください。%s

en: Configuring Confirmations
ja_JP: 確認の設定

en: Configuring Notifications
ja_JP: 通知の設定

en: Confirm Email
ja_JP: メールアドレスを確認

en: Confirm Password
ja_JP: パスワードを確認

en: Confirmation Message Text
ja_JP: 確認メッセージテキスト

en: Confirmation Name
ja_JP: 確認名

en: Confirmation Settings
ja_JP: 確認設定

en: Confirmation Type
ja_JP: 確認のタイプ

en: Confirmation deleted.
ja_JP: 確認を削除しました。

en: Confirmation not found
ja_JP: 確認が見つかりません

en: Confirmations
ja_JP: 確認

en: Congo, Democratic Republic of the
ja_JP: コンゴ民主共和国

en: Congo, Republic of the
ja_JP: コンゴ共和国

en: Congratulations! Click the 'Create A Form' button to get started.
ja_JP: おめでとうございます !「フォームを作成」ボタンをクリックして始めましょう。

en: Connecticut
ja_JP: コネチカット州

en: Consent
ja_JP: 同意

en: Construction/Facilities
ja_JP: 建設 / 施設

en: Consumer Goods
ja_JP: 消費財

en: Consumer Key
ja_JP: Consumer キー

en: Consumer Secret
ja_JP: Consumer シークレット

en: Consumer key is invalid.
ja_JP: コンシューマキーが無効です。

en: Consumer secret is invalid.
ja_JP: コンシューマシークレットが無効です。

en: Contact Us
ja_JP: お問い合わせ

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Content Template
ja_JP: コンテンツテンプレート

en: Continents
ja_JP: 大陸

en: Continue Editing this Form
ja_JP: フォームの編集を続行

en: Contract
ja_JP: 契約社員

en: Conversion
ja_JP: コンバージョン

en: Conversion is the percentage of form views that generated an entry. If a form was viewed twice, and one entry was generated, the conversion will be 50%.
ja_JP: コンバージョンは、回答を作成したフォームビューの割合です。フォームが2回表示され、1件の回答を作成した場合のコンバージョンは50%です。

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Copy %d
ja_JP: コピー%d

en: Copy 1
ja_JP: コピー1

en: Copy System Report
ja_JP: システムレポートをコピー

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Countries
ja_JP: 国

en: Country
ja_JP: 国

[ctx: Country]
en: Georgia
ja_JP: ジョージア

[ctx: Country]
en: South Georgia
ja_JP: サウスジョージア

en: Course Code
ja_JP: コースコード

en: Create A Form
ja_JP: フォームを作成

en: Create Form
ja_JP: フォームの作成

en: Create Forms
ja_JP: フォームの作成

en: Create a New Form
ja_JP: フォームの新規作成

en: Create an API Key below to use the REST API version 2. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %sVisit our documentation pages%s for more information.
ja_JP: REST API バージョン 2 を使用するには、以下の API キーを作成します。または、ログインしているユーザーに対してサポートされている Cookie 認証を使用できます。詳細については、%sドキュメンテーションのページをご覧ください。%s

en: Create content template
ja_JP: コンテンツテンプレートを作成

en: Create rules to dynamically display or hide the page's Next Button based on values from another field.
ja_JP: 別のフィールドの値に基づいて、ページの「次へ」ボタンを動的に表示または非表示にするルールを作成します。

en: Create rules to dynamically display or hide the submit button based on values from another field.
ja_JP: 別のフィールドの値に基づいて、送信ボタンを動的に表示または非表示にするルールを作成します。

en: Create rules to dynamically display or hide this field based on values from another field.
ja_JP: 別のフィールドの値に基づいて、このフィールドを動的に表示または非表示にするルールを作成します。

en: Create rules to dynamically display or hide this page based on values from another field.
ja_JP: 別のフィールドの値に基づいて、このページを動的に表示または非表示にするルールを作成します。

en: Created By
ja_JP: 投稿者

en: Created By (User Id)
ja_JP: 作成者 (ユーザー ID)

en: Creating Form...
ja_JP: フォームの作成中 ...

en: Creating a Form
ja_JP: フォームの作成

en: Credit Card
ja_JP: クレジットカード

en: Croatia
ja_JP: クロアチア

en: Croatian
ja_JP: クロアチア語

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Curaçao
ja_JP: キュラソー島

en: Currency
ja_JP: 通貨

en: Current PHP version (%s) does not meet minimum PHP version requirement (%s).
ja_JP: 現在の PHP バージョン  (%s) は、必要なバージョン要件を満たしていません (%s)

en: Current Status: %s
ja_JP: 現在のステータス：%s

en: Current WordPress version (%s) does not meet minimum WordPress version requirement (%s).
ja_JP: 現在の WordPress バージョン (%s) は、必要なバージョン要件 (%s) を満たしていません。

en: Current status: %s
ja_JP: 現在のステータス：%s

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom CSS Class
ja_JP: カスタム CSS クラス

en: Custom Choices
ja_JP: カスタム選択肢

en: Custom Field
ja_JP: カスタムフィールド

en: Custom Field Name
ja_JP: カスタムフィールド名

en: Custom Icon
ja_JP: カスタムアイコン

en: Custom Key
ja_JP: カスタムキー

en: Custom Mask Instructions
ja_JP: カスタムマスク説明文

en: Custom Required Indicator
ja_JP: カスタム必須インジケーター

en: Custom Sub-Label
ja_JP: 任意のサブラベル

en: Custom Validation Message
ja_JP: カスタム確認メッセージ

en: Custom Value
ja_JP: カスタム値

en: Custom settings
ja_JP: カスタム設定

en: Custom:
ja_JP: カスタム：

en: Customer Service
ja_JP: 顧客サービス

en: Customize Fields
ja_JP: カスタマイズフィールド

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: Czech Koruna
ja_JP: チェココルナ

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ共和国

en: Côte d'Ivoire
ja_JP: コートジボワール

en: DD dash MM dash YYYY
ja_JP: DD ダッシュ MM ダッシュ YYYY

en: DD dot MM dot YYYY
ja_JP: DD ドット MM ドット YYYY

en: DD slash MM slash YYYY
ja_JP: DD スラッシュ MM スラッシュ YYYY

en: Daily
ja_JP: 毎日

en: Danish
ja_JP: デンマーク語

en: Danish Krone
ja_JP: デンマーククローネ

en: Dark
ja_JP: ダーク

en: Database
ja_JP: データベース

en: Database Character Set
ja_JP: データベース文字セット

en: Database Collation
ja_JP: データベース照合

en: Database Management System
ja_JP: データベースマネージメントシステム

en: Database Server
ja_JP: データベースサーバー

en: Database Version
ja_JP: データベースのバージョン

en: Database upgrade failed.
ja_JP: データベースのアップグレードが失敗しました。

en: Database upgraded successfully.
ja_JP: データベースを正常にアップグレードしました。

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date Drop Down
ja_JP: 日付ドロップダウン

en: Date Field
ja_JP: 日付フィールド

en: Date Format
ja_JP: 日付の書式

en: Date Format Placement
ja_JP: 日付形式の配置

en: Date Input Type
ja_JP: 日付入力タイプ

en: Date Picker
ja_JP: 日付ピッカー

en: Date Range
ja_JP: 日付範囲

en: Date Range is optional, if no date range is selected all entries will be exported.
ja_JP: 日付の範囲はオプションです。日付の範囲を選択しなければすべての回答をエクポートします。

en: Date Range is optional, if no date range is specified it will be ignored.
ja_JP: 日付範囲はオプションです。日付範囲を指定しなければ無視されます。

en: Date and Time
ja_JP: 日付と時刻

en: Date must not include HTML tags.
ja_JP: 日付に HTML タグを含めることはできません。

en: Day
ja_JP: 日

en: Days Left
ja_JP: 残り日

en: Days of the Week
ja_JP: 曜日

en: Dec
ja_JP: 12月

en: December
ja_JP: 12月

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default %s
ja_JP: デフォルト %s

en: Default Confirmation
ja_JP: デフォルトの確認

en: Default Country
ja_JP: デフォルト国

en: Default Currency
ja_JP: デフォルトの通貨

en: Default Filter
ja_JP: デフォルトフィルター

en: Default Post Author
ja_JP: デフォルト投稿作成者

en: Default Province
ja_JP: デフォルトの都道府県

en: Default State
ja_JP: デフォルトの州

en: Default Value
ja_JP: デフォルト値

en: Default Value:
ja_JP: デフォルト値:

en: Default Values
ja_JP: デフォルト値

en: Default option. The field is visible when viewing the form.
ja_JP: デフォルトの設定。フォーム表示時にフィールドを表示します。

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) using a radio or checkbox located to the left of the choice.
ja_JP: このフィールドの選択肢を定義してください。フィールドタイプでサポートされている場合は、選択肢の左側にあるラジオまたはチェックボックスを使用して、デフォルトの選択肢を選択することもできます。

en: Definitely
ja_JP: 必ず

en: Definitely Not
ja_JP: 全くない

en: Delaware
ja_JP: デラウェア州

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete All Spam
ja_JP: すべてのスパムを削除

en: Delete Entries
ja_JP: エントリーを消す

en: Delete Forms
ja_JP: フォームを選択

en: Delete Icon URL
ja_JP: アイコン URL を削除

en: Delete Permanently
ja_JP: 完全に削除

en: Delete choice
ja_JP: 選択を削除

en: Delete entries permanently automatically
ja_JP: エントリーを完全に自動的に削除する

en: Delete file
ja_JP: ファイルを削除

en: Delete permanently
ja_JP: 完全に削除

en: Delete this custom choice list? 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
ja_JP: カスタム選択リストを削除しますか ? 削除するには「OK」中止するには「キャンセル」を選択してください。

en: Delete this file
ja_JP: ファイルを削除

en: Deleted Field
ja_JP: 削除されたフィールド

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Description
ja_JP: 説明

en: Description Placement
ja_JP: 説明の位置

en: Deselect All
ja_JP: すべての選択を解除

en: Designer Documentation
ja_JP: デザイナードキュメント

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Developer Documentation
ja_JP: 開発者ドキュメント

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Disable Auto-Formatting
ja_JP: 自動書式設定を無効化

en: Disable CSS
ja_JP: CSSを無効化

en: Disable Default Margins
ja_JP: デフォルトのマージンを無効化

en: Disable Quantity
ja_JP: 数量を無効化

en: Disable auto-formatting
ja_JP: 自動書式設定を無効化

en: Disable auto-updates
ja_JP: 自動更新を無効化

en: Disable default margins
ja_JP: デフォルトのマージンを無効化

en: Disable quantity field
ja_JP: 数量フィールドを無効化

en: Disable script output
ja_JP: スクリプト出力を無効化

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disables the quantity field.  A quantity of 1 will be assumed or you can add a Quantity field to your form from the Pricing Fields.
ja_JP: 数量フィールドを無効化します。数量は1として仮定するか、価格フィールドからフォームに数量フィールドを追加できます。

en: Disagree
ja_JP: そう思わない

en: Discover the Gravity Forms API
ja_JP: Gravity Forms API を発見

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Dismiss notification
ja_JP: 通知を却下します

en: Display Mode
ja_JP: 表示モード

en: Display completed progress bar on confirmation
ja_JP: 確認で進捗バーを表示する

en: Display form description
ja_JP: フォームの説明を表示

en: Display form title
ja_JP: フォーム名を表示

en: Display option to use the values submitted in different field
ja_JP: 異なるフィールドに送信された値を使用するオプションの表示

en: Display placeholder
ja_JP: プレースホルダー表示

en: District of Columbia
ja_JP: コロンビア特別区

en: Divorced
ja_JP: 離婚

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: Do not close or navigate away from this page until the upgrade is 100% complete.
ja_JP: アップグレードが 100％ 完了するまで、このページを閉じたり、このページから移動したりしないでください。

en: Do not round
ja_JP: 四捨五入しない

en: Document Root
ja_JP: ドキュメントルート

en: Does not expire
ja_JP: 有効期限が切れない

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: Donation
ja_JP: 寄付

en: Donations
ja_JP: 寄付

en: Download Export File
ja_JP: エクスポートファイルをダウンロード

en: Download file
ja_JP: ファイルをダウンロード

en: Draft
ja_JP: 下書き

en: Draft Forms (Save and Continue Later)
ja_JP: 下書きフォーム（保存して後で続行）

en: Drag a field to the left to start building your form and then start configuring it.
ja_JP: フィールドを左にドラッグしてフォームの作成を開始してから、構成を開始します。

en: Drop Down
ja_JP: ドロップダウン

en: Drop files here or
ja_JP: ファイルをここにドロップするか、

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: END PAGING
ja_JP: ページ送りを終了

en: Easily create web forms and manage form entries within the WordPress admin.
ja_JP: WordPress の管理画面で、簡単に Web フォームを作成し、回答を管理できます。

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Entries
ja_JP: エントリーを編集

en: Edit Entry Notes
ja_JP: エントリーノートの編集

en: Edit Form
ja_JP: フォームを編集

en: Edit Forms
ja_JP: フォームを編集

en: Edit Plugin Settings
ja_JP: プラグイン設定の編集

en: Edit Post
ja_JP: 投稿の編集

en: Edit settings for this form
ja_JP: フォームの設定を編集

en: Editor
ja_JP: 編集者

en: Education
ja_JP: 教育

en: Education/Training
ja_JP: 教育 / 研修

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Email
ja_JP: メール

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Email Service
ja_JP: メールサービス

en: Embed Post/Page Id
ja_JP: 表示先の投稿またはページ ID

en: Embed Post/Page Title
ja_JP: 表示先の投稿またはページのタイトル

en: Embed URL
ja_JP: 表示先の投稿またはページ URL

en: Embed Url
ja_JP: 設置元 URL

en: Embedding a Form
ja_JP: フォームの設置

en: Employed Full-Time
ja_JP: フルタイム勤務

en: Employed Part-Time
ja_JP: パートタイム勤務

en: Employee
ja_JP: 従業員

en: Employment
ja_JP: 職業

en: Empty (no choices selected)
ja_JP: 空（選択肢が選択されていません）

en: Empty Trash
ja_JP: ゴミ箱を空にする

en: Enable
ja_JP: 有効

en: Enable "Select All" choice
ja_JP: 「すべて選択」を有効化

en: Enable "other" choice
ja_JP: 選択肢「その他」を有効化

en: Enable Ajax
ja_JP: Ajax を有効化

en: Enable Akismet Integration
ja_JP: Akismet 統合を有効化

en: Enable Animation
ja_JP: アニメーションを有効化

en: Enable Anti-spam honeypot
ja_JP: アンチスパムハニーポットを有効化

en: Enable Autocomplete
ja_JP: オートコンプリートを有効化

en: Enable Automatic Background Updates
ja_JP: 自動バックグラウンド更新を有効化

en: Enable Calculation
ja_JP: 計算を有効化

en: Enable Choice Values
ja_JP: 選択肢の値を有効化

en: Enable Condition
ja_JP: 条件を有効化

en: Enable Conditional Logic
ja_JP: 条件付きロジックの有効化

en: Enable Email Confirmation
ja_JP: メールでの確認を有効化

en: Enable Enhanced UI
ja_JP: 拡張 UI を有効化

en: Enable Logging
ja_JP: ログを有効化

en: Enable Multi-File Upload
ja_JP: 複数ファイルのアップロードを有効化

en: Enable Next Button Conditional Logic
ja_JP: 「次へ」ボタンの条件付きロジックを有効化

en: Enable Page Conditional Logic
ja_JP: ページの条件付きロジックを有効化

en: Enable Password Input
ja_JP: パスワード入力を有効化

en: Enable Password Strength
ja_JP: パスワード強度を有効化

en: Enable Password Visibility Toggle
ja_JP: パスワードの可視性の切り替えを有効化

en: Enable Personal Data Tools
ja_JP: 個人データツールを有効化

en: Enable Save and Continue
ja_JP: 「保存して続行」を有効化

en: Enable Toolbar Menu
ja_JP: ツールバーメニューを有効化

en: Enable a trial period.  The user's recurring payment will not begin until after this trial period.
ja_JP: お試し期間を有効化する。定期支払はお試し期間の終了後に始まります。

en: Enable access to the API
ja_JP: API へのアクセスを有効化

en: Enable auto-updates
ja_JP: 自動更新を有効化

en: Enable conditional logic
ja_JP: 条件付きロジックの有効化

en: Enable enhanced user interface
ja_JP: 拡張ユーザーインターフェースを有効化

en: Enable entry limit
ja_JP: 回答制限を有効化

en: Enable if you would like logging within Gravity Forms. Logging allows you to easily debug the inner workings of Gravity Forms to solve any possible issues.
ja_JP: Gravity Forms 内でログを記録する場合は有効にします。ロギングを使用すると、Gravity Forms の内部動作を簡単にデバッグして、考えられる問題を解決できます。

en: Enable integration with the WordPress tools for exporting and erasing personal data.
ja_JP: 個人データをエクスポートおよび消去するための WordPress ツールとの統合を有効にします。

en: Enable legacy markup
ja_JP: レガシーマークアップを有効化

en: Enable logging
ja_JP: ログ取得を有効化

en: Enable logging and log all messages
ja_JP: ロギングを有効にして、すべてのメッセージをログに記録します

en: Enable multiple columns
ja_JP: 複数カラムを有効化

en: Enable this option to output the default form CSS. Disable it if you plan to create your own CSS in a child theme.
ja_JP: このオプションを有効にすると、デフォルトのフォーム CSS が出力されます。子テーマで独自の CSS を作成する場合は、無効にしてください。

en: Enable to allow Gravity Forms to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
ja_JP: Gravity Forms がバグ修正とセキュリティアップデートをバックグラウンドで自動的にダウンロードしてインストールできるようにします。 有効なライセンスキーが必要です。

en: Enable to display the forms menu in the WordPress top toolbar. The forms menu will display the ten forms recently opened in the form editor.
ja_JP: WordPress のトップツールバーにフォームメニューを表示できるようにします。フォームメニューには、フォームエディタで最近開いた10個のフォームが表示されます。

en: Enable to prevent extraneous scripts and styles from being printed on a Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
ja_JP: 無関係なスクリプトやスタイルが Gravity Forms 管理ページに印刷されないようにして、他のプラグインやテーマとの競合を減らします。

en: Enable to show a summary that lists validation errors on top of the form.
ja_JP: フォームの上に検証エラーを一覧表示する要約を表示できるようにします。

en: Enabled
ja_JP: 有効化

en: Enables the honeypot spam protection technique, which is an alternative to the reCAPTCHA field.
ja_JP: reCAPTCHA フィールドの代替となる、ハニーポットスパム保護技術を有効化します。

en: Enabling calculations will allow the value of this field to be dynamically calculated based on a mathematical formula.
ja_JP: 計算を有効化すると、フィールドの値は数式を使用して動的に計算されます。

en: End
ja_JP: 終了

en: End date
ja_JP: 終了日

en: Energy/Utilities
ja_JP: エネルギー

en: Engineering
ja_JP: 工学

en: English (UK)
ja_JP: 英語 (英国)

en: English (US)
ja_JP: 英語 (米国)

en: Enter Email
ja_JP: メールアドレスの入力

en: Enter Password
ja_JP: パスワードを入力

en: Enter Your License Key
ja_JP: ライセンスキーを入力

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a BCC of the notification email.
ja_JP: 通知メールを BCC で受け取るメールアドレスをカンマ区切りで入力してください。

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a CC of the notification email.
ja_JP: 通知メールを CC で受け取るメールアドレスをカンマ区切りで入力してください。

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive the selected notification emails.
ja_JP: 選択した通知メールを受け取るには、メールアドレスのリストをカンマ区切りで入力してください。

en: Enter a custom mask
ja_JP: カスタムマスクを入力

en: Enter a description for your form. This may be used for user instructions.
ja_JP: フォームの説明を入力してください。ユーザーへの入力手順でもかまいません。

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
ja_JP: この設定を識別するフィード名を入力してください。

en: Enter a message to be displayed to users who are not logged in (shortcodes and HTML are supported).
ja_JP: ログインしていないユーザーに表示されるメッセージを入力してください (ショートコードと HTML がサポートされます)。

en: Enter a number in the input box below to limit the number of entries allowed for this form. The form will become inactive when that number is reached.
ja_JP: このフォームの回答数を制限するには、下の入力ボックスに数値を入力してください。回答が制限値に達するとフォームは無効になります。

en: Enter a value
ja_JP: 値を入力

en: Enter an amount
ja_JP: 金額を入力

en: Enter an authorized email address you would like the notification email sent from. To avoid deliverability issues, always use your site domain in the from email.
ja_JP: 通知メールの送信元となる承認済みメールアドレスを入力します。配信の問題を回避するには、送信するメールで常にサイトドメインを使用します。

en: Enter consent agreement text here.  The Consent Field will store this agreement text with the form entry in order to track what the user has consented to.
ja_JP: ここに同意書を入力してください。同意フィールドは、ユーザーが同意した内容を追跡するために、この同意テキストをフォームエントリーとともに保存します。

en: Enter name
ja_JP: 名前を入力

en: Enter text to display at the top of the progress bar.
ja_JP: 進捗バーの上部に表示するテキストを入力してください。

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this field.
ja_JP: フィールドのデフォルトのスタイルを上書きするには、使用する CSS クラス名を入力してください。

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this form.
ja_JP: フォームの標準のスタイルを上書きするには、任意の CSS クラス名を入力してください。

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'add item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
ja_JP: デフォルトの「項目を追加」アイコンを上書きするカスタム画像の URL を入力してください。 最大高さ16px、幅16pxを推奨します。

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'delete item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
ja_JP: デフォルトの「項目を削除」アイコンを上書きするカスタム画像の URL を入力してください。最大高さ16px、幅16pxを推奨します。

en: Enter the URL of the webpage you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
ja_JP: フォーム送信後に転送する Web ページの URL を入力してください。

en: Enter the admin label of the form field.  Entering a value in this field will override the Field Label when displayed in the Gravity Forms administration tool.
ja_JP: フィールドの管理ラベルを入力してください。 Gravity Forms 管理ツールでの表示の際、フィールドラベルはこの管理ラベルで上書きされます。

en: Enter the allowed file extensions for file uploads.  This will limit the type of files a user may upload.
ja_JP: アップロードを許可するファイルタイプの拡張子を入力してください。ユーザーがアップロードできるファイルタイプを制限します。

en: Enter the base price for this product.
ja_JP: この商品の標準価格を入力してください。

en: Enter the content (Text or HTML) to be displayed on the form.
ja_JP: フォームに表示されるコンテンツ (テキストまたは HTML) を入力してください。

en: Enter the description for the form field.  This will be displayed to the user and provide some direction on how the field should be filled out or selected.
ja_JP: フィールドの説明を入力してください。ユーザーにフィールドの記入方法やオプションの詳細を示すことができます。

en: Enter the email address you would like the notification email sent to.
ja_JP: 通知メールの宛先メールアドレスを入力してください。

en: Enter the email address you would like to be used as the reply to address for the notification email.
ja_JP: 通知メールの返信先として使用するメールアドレスを入力してください。

en: Enter the label for this HTML block. It will help you identify your HTML blocks in the form editor, but it will not be displayed on the form.
ja_JP: HTML ブロックのラベルを入力します。フォーム編集時に HTML ブロックを識別するのに役立ちますが、フォームでは表示されません。

en: Enter the label of the form field.  This is the field title the user will see when filling out the form.
ja_JP: フィールドのラベルを入力します。ラベルはフォームに入力する際に表示されるフィールドのタイトルになります。

en: Enter the label to be displayed next to the check box. For example, &quot;same as shipping address&quot;.
ja_JP: チェックボックスの横に表示されるラベルを入力してください。例:「配送先と同じ住所を使用する」。

en: Enter the maximum number of characters that this field is allowed to have.
ja_JP: このフィールドの最大文字数を入力してください。

en: Enter the maximum number of rows that users are allowed to add.
ja_JP: 追加可能な最大列数を入力してください。

en: Enter the minimum and maximum values for this form field.  This will require that the value entered by the user must fall within this range.
ja_JP: フィールドの最大値と最小値を入力してください。ユーザーはこの範囲内で値を入力する必要があります。

en: Enter the name you would like the notification email sent from, or select the name from available name fields.
ja_JP: 通知メールの送信者名を入力するか、名前フィールドから名前を選択してください。

en: Enter the path to an image you would like to use as the form submit button.
ja_JP: フォーム送信ボタンで使用する画像へのパスを入力してください。

en: Enter the path to an image you would like to use as the page next button.
ja_JP: ページの「次へ」ボタンで使用する画像へのパスを入力してください。

en: Enter the path to an image you would like to use as the page previous button.
ja_JP: ページの「前へ」ボタンで使用する画像へのパスを入力してください。

en: Enter the text you would like the user to see on the confirmation page of this form.
ja_JP: このフォームの確認ページでユーザーに表示するテキストを入力してください。

en: Enter the text you would like to appear on the form submit button.
ja_JP: フォーム送信ボタンに表示する文字列を入力してください。

en: Enter the text you would like to appear on the page next button.
ja_JP: ページの「次へ」ボタンに表示するテキストを入力してください。

en: Enter the text you would like to appear on the page previous button.
ja_JP: ページの「前へ」ボタンに表示するテキストを入力してください。

en: Enter the title of your form.
ja_JP: フォームのタイトルを入力してください。

en: Enter value
ja_JP: 値を入力

en: Enter values in this setting to override the Sub-Label for each field.
ja_JP: 各フィールドのサブラベルを上書きするには、この設定に値を入力してください。

en: Enter your Gravity Forms License Key below.  Your key unlocks access to automatic updates, the add-on installer, and support.  You can find your key on the My Account page on the %sGravity Forms%s site.
ja_JP: Gravity Forms のライセンスキーを以下に入力してください。キーの入力により自動更新、アドオンインストーラ、サポートの機能制限が解除されます。キーは %sGravity Forms%s サイトのアカウントページで確認できます。

en: Enter your email address if you would like to receive the link via email.
ja_JP: メールでリンクを受け取りたい場合は、メールアドレスを入力してください。

en: Enter your reCAPTCHA Secret Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
ja_JP: reCAPTCHA 秘密鍵を入力してください。キーがない場合は、リンクから登録してください。reCAPTCHA は無料サービスです。

en: Enter your reCAPTCHA Site Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
ja_JP: reCAPTCHA サイトキーを入力してください。キーがない場合は、リンクから登録してください。reCAPTCHA は無料サービスです。

en: Enter your reCAPTCHA site and secret keys in the %sreCAPTCHA Settings%s.
ja_JP: %sreCAPTCHA 設定%sに reCAPTCHA サイトと秘密鍵を入力します。

en: Entries
ja_JP: 回答

en: Entries Conversion
ja_JP: 回答コンバージョン

en: Entries deleted successfully: %d
ja_JP: 回答を正常に削除しました: %d

en: Entries for %s form have been deleted. | Entries for %s forms have been deleted.
ja_JP[0]: %s件のフォームへの回答を削除しました。

en: Entries processed: %1$d of %2$d
ja_JP: 処理された回答: %2$d の %1$d

en: Entries updated successfully
ja_JP: 回答を正常に更新しました

en: Entry
ja_JP: 回答

en: Entry #
ja_JP: 回答 #

en: Entry Date
ja_JP: 回答日

en: Entry ID
ja_JP: 回答 ID

en: Entry Id
ja_JP: 回答 ID

en: Entry Limit Reached Message
ja_JP: 回答数の上限に達したメッセージ

en: Entry List
ja_JP: 回答一覧

[ctx: Entry List]
en: All
ja_JP: すべて

[ctx: Entry List]
en: Starred
ja_JP: スター付き

[ctx: Entry List]
en: Unread
ja_JP: 未読

en: Entry Meta
ja_JP: エントリーメタ

en: Entry Properties
ja_JP: エントリーの性質

en: Entry URL
ja_JP: エントリー URL

en: Entry Updated.
ja_JP: 回答を更新しました。

en: Entry deleted.
ja_JP: 回答を削除しました。

en: Entry details migrated.
ja_JP: エントリーの詳細が移行されました。

en: Entry not found
ja_JP: 回答は見つかりません

en: Entry updated successfully
ja_JP: 回答を正常に更新しました

en: Entry with id %s not found
ja_JP: ID %s の回答は見つかりません

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア共和国

en: Erase
ja_JP: 消す

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error Migrating Entry Details: %s
ja_JP: エントリーの詳細の移行エラー：%s

en: Error Migrating Entry Headers: %s
ja_JP: エントリーのヘッダーの移行エラー：%s

en: Error Migrating Entry Meta: %s
ja_JP: エントリーメタの移行エラー：%s

en: Error Migrating incomplete submissions: %s
ja_JP: 不完全な提出の移行エラー：%s

en: Error processing request.  Please refresh and try again.
ja_JP: リクエストの処理中にエラーが発生しました。更新して再試行してください。

en: Error retrieving notes.
ja_JP: メモの取得中にエラーが発生しました。

en: Error retrieving results. If the problem persists, please contact support.
ja_JP: 結果の取得中にエラーが発生しました。問題が続くようであれば、サポートにお問い合わせください。

en: Error updating form
ja_JP: フォーム更新中にエラーが発生しました。

en: Error updating form confirmations
ja_JP: フォーム確認を更新中にエラーが発生しました。

en: Error updating form notifications
ja_JP: フォーム通知を更新中にエラーが発生しました。

en: Error updating title
ja_JP: タイトル更新中にエラーが発生しました

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Estonian
ja_JP: エストニア語

en: Eswatini (Swaziland)
ja_JP: エスワティニ

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: Euro
ja_JP: ユーロ

en: Europe
ja_JP: ヨーロッパ

en: Event
ja_JP: イベント

en: Every %d Minutes
ja_JP: %d分毎

en: Every day
ja_JP: 毎日

en: Examples
ja_JP: 例

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Existing
ja_JP: 既存

en: Expiration Date
ja_JP: 有効期限

en: Expiration Month
ja_JP: 有効月

en: Expiration Year
ja_JP: 有効年

en: Expired
ja_JP: 期限切れ

en: Expired On
ja_JP: 有効期限が切れた日付

en: Expires On
ja_JP: 有効期限

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Export Date Range
ja_JP: 特定の期間をエクスポート

en: Export Entries
ja_JP: 回答をエクスポート

en: Export Forms
ja_JP: フォームをエクスポート

en: Export Selected Fields
ja_JP: 選択したフィールドをエクスポート

en: Export Selected Form
ja_JP: 選択したフォームをエクスポート

en: Export Selected Forms
ja_JP: 選択したフォームをエクスポート

en: Export entries if {0} of the following match:
ja_JP: 次のうち {0} が一致すれば、回答をエクスポートする

en: Exporting and Erasing Data
ja_JP: データのエクスポートと消去

en: Exporting entries. Progress:
ja_JP: 回答をエクスポートしています。進捗:

en: Extended
ja_JP: 拡張

en: Extra Large
ja_JP: とても大きい

en: Extra Small
ja_JP: とても小さい

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Failed to capture %s. Reason: %s.
ja_JP: 未回収 %s。理由: %s。

en: Failed to load the preview for this form.
ja_JP: このフォームのプレビューを読み込めませんでした。

en: Failed to move uploaded file.
ja_JP: アップロードされたファイルの移動に失敗しました。

en: Failed to open input stream.
ja_JP: input stream を開けませんでした。

en: Failed to open output stream.
ja_JP: output stream を開けませんでした。

en: Failed to open temp directory.
ja_JP: temp ディレクトリを開けませんでした。

en: Failed to upload file.
ja_JP: ファイルのアップロードに失敗しました。

en: Falkland Islands
ja_JP: フォークランド諸島

en: Faroe Islands
ja_JP: フェロー諸島

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Feb
ja_JP: 2月

en: February
ja_JP: 2月

en: Feed Settings
ja_JP: フィードの設定

en: Feed id %s not found
ja_JP: フィード iD %s は見つかりません

en: Feed meta should be an associative array or JSON
ja_JP: フィード メタは連想配列または JSON である必要があります

en: Feed not found
ja_JP: フィードは見つかりません

en: Feed updated successfully
ja_JP: フィードを正常に更新しました。

en: Feed updated successfully.
ja_JP: フィードを正常に更新しました。

en: Feeds deleted successfully: %d
ja_JP: 正常に削除したフィード: %d

en: Feeds updated: %d
ja_JP: 更新したフィード: %d

en: Female
ja_JP: 女性

en: Field
ja_JP: フィールド

en: Field Choices
ja_JP: フィールドの選択肢

en: Field Date Format
ja_JP: 日付の書式

en: Field Description
ja_JP: フィールドの説明

en: Field Label
ja_JP: フィールドのラベル

en: Field Label Visibility
ja_JP: フィールドラベル表示

en: Field Name Format
ja_JP: フィールド名の書式

en: Field Settings
ja_JP: フィールド設定

en: Field Size
ja_JP: フィールド文字数

en: Field Type
ja_JP: フィールドの種類

en: Field could not be rendered.
ja_JP: フィールドをレンダリングできませんでした。

en: Field type
ja_JP: フィールドの種類

en: Field type '%s' has not been implemented
ja_JP: フィールドの種類「%s」が実装されていません。

en: Fields
ja_JP: フィールド

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: File
ja_JP: ファイル

en: File Upload
ja_JP: ファイルアップロード

en: File exceeds size limit
ja_JP: ファイルサイズが上限を超えています。

en: File exceeds size limit. Maximum file size: %dMB
ja_JP: ファイルサイズが上限を超えています。最大ファイルサイズ: %dMB

en: File uploads, entry exports, and logging will not function properly.
ja_JP: ファイルアップロード、回答のエクスポート、ログの書き込みが正常に機能しない可能性があります。

en: Filipino
ja_JP: フィリピン語

en: Filter the entries by adding conditions.
ja_JP: 条件を追加して回答を絞り込みます。

en: Filters
ja_JP: フィルター

en: Finished
ja_JP: 終了しました

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: Finnish
ja_JP: フィンランド語

en: First
ja_JP: 名

en: First Choice
ja_JP: 選択1

en: First Name
ja_JP: 名

en: First Option
ja_JP: オプション1

en: First name
ja_JP: 名

en: Fix it
ja_JP: 修正

en: Florida
ja_JP: フロリダ州

en: Font Color
ja_JP: 文字色

en: For addresses that only apply to one country, you can choose to not display the country drop down. Entries will still be recorded with the selected country.
ja_JP: 住所の国が1つのみの場合、国のドロップダウンを非表示にできます。なお回答には選択した国が記録されます。

en: Forbidden
ja_JP: 禁止

en: Force SSL
ja_JP: 強制 SSL

en: Force the migration manually
ja_JP: 強制的に手動で移行する

en: Force the upgrade
ja_JP: 強制的にアップグレードする

en: Form
ja_JP: フォーム

en: Form Basics
ja_JP: フォームの基本

en: Form Button
ja_JP: フォームボタン

en: Form Button Image
ja_JP: フォームボタンの画像

en: Form Button Text
ja_JP: フォームボタンの文字列

en: Form CSS Class Name
ja_JP: フォームの CSS クラス名

en: Form Description
ja_JP: フォームの説明

en: Form Expired Message
ja_JP: 期限切れフォームのメッセージ

en: Form Field
ja_JP: フィールド

en: Form Fields
ja_JP: フォームのフィールド

en: Form Id
ja_JP: フォーム ID

en: Form Id and Entry Id are required parameters.
ja_JP: フォーム IDとエントリ ID は必須変数です。

en: Form Label Placement
ja_JP: フォームラベルの位置

en: Form Layout
ja_JP: フォームレイアウト

[ctx: Form List]
en: Active
ja_JP: 有効

[ctx: Form List]
en: All
ja_JP: すべて

[ctx: Form List]
en: Inactive
ja_JP: 停止中

[ctx: Form List]
en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Form Options
ja_JP: フォームのオプション

en: Form Pending Message
ja_JP: 保留中フォームのメッセージ

en: Form Preview
ja_JP: フォームのプレビュー

en: Form Settings
ja_JP: フォーム設定

en: Form Title
ja_JP: フォーム名

en: Form Total
ja_JP: フォームの合計

en: Form deleted.
ja_JP: フォームを削除しました。

en: Form duplicated.
ja_JP: フォームを複製しました。

en: Form entries must be retained for at least one day.
ja_JP: フォームのエントリーは、少なくとも1日は保持する必要があります。

en: Form is saved
ja_JP: フォームを保存しました

en: Form is submitted
ja_JP: フォームを送信しました

en: Form moved to the trash.
ja_JP: フォームをゴミ箱に移動しました。

en: Form not found
ja_JP: フォームが見つかりません

en: Form not found.
ja_JP: フォームが見つかりません。

en: Form restored.
ja_JP: フォームを復元しました。

en: Form updated successfully
ja_JP: フォームを正常に更新しました

en: Form updated.
ja_JP: フォームが更新されました。

en: Form with id: %s not found
ja_JP: フォーム ID: %s は見つかりませんでした

en: Forms
ja_JP: フォーム

en: Forms could not be imported. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool.
ja_JP: フォームをインポートできませんでした。 ファイルに .json 拡張子が付いていること、およびそれらが %sGravity Forms Export form%s ツールによって生成されたことを確認してください。

en: Forms could not be imported. Your export file is not compatible with your current version of Gravity Forms.
ja_JP: フォームをインポートできませんでした。エクスポートファイルと Gravity Forms のバージョンに互換性がありません。

en: Forms deleted successfully: %d
ja_JP: 正常に削除したフォーム: %d

en: Forms migrated.
ja_JP: フォームが移行されました。

en: Forms per page
ja_JP: ページあたりのフォーム

en: Forms updated successfully
ja_JP: フォームを正常に更新しました

en: Formula
ja_JP: 式

en: France
ja_JP: フランス

en: French
ja_JP: フランス語

en: French (Canadian)
ja_JP: フランス語 (カナダ)

en: French Guiana
ja_JP: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja_JP: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja_JP: フランス南部領土

en: Frequency
ja_JP: 頻度

en: Fri
ja_JP: 金

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: From Email
ja_JP: 送信元メールアドレス

en: From Email Address
ja_JP: 送信元メールアドレス

en: From Name
ja_JP: 送信者名

en: Full
ja_JP: すべて

en: Full Address
ja_JP: 完全な住所

en: Full Name
ja_JP: 氏名

en: Full Size
ja_JP: フルサイズ

en: Full Size - Centered
ja_JP: フルサイズ - 中央寄せ

en: Full Size - Left Aligned
ja_JP: フルサイズ - 左揃え

en: Full Size - Right Aligned
ja_JP: フルサイズ - 右揃え

en: Full Width
ja_JP: 全幅

en: Full-Time
ja_JP: フルタイム

en: GF Add-Ons
ja_JP: GF アドオン

en: GFAddOn
ja_JP: GF アドオン

en: Gabon
ja_JP: ガボン

en: Galician
ja_JP: ガリシア語

en: Gambia
ja_JP: ガンビア

en: Gender
ja_JP: 性別

en: General
ja_JP: 一般

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Georgian
ja_JP: ジョージア語

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: German (Austria)
ja_JP: ドイツ語 (オーストリア)

en: German (Switzerland)
ja_JP: ドイツ語 (スイス)

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Global Settings
ja_JP: グローバル設定

en: Go to the first page
ja_JP: 最初のページへ

en: Go to the last page
ja_JP: 最後のページヘ

en: Go to the next page
ja_JP: 次のページへ

en: Go to the previous page
ja_JP: 前のページヘ

en: Good
ja_JP: 良い

en: Government/Military
ja_JP: 政府 / 軍

en: Gradient: Blues
ja_JP: グラデーション：ブルース

en: Gradient: Rainbow
ja_JP: グラデーション：レインボー

en: Gradient: Spring
ja_JP: グラデーション：春

en: Graduate or Professional Degree
ja_JP: 学位または専門職学位

en: Gravity Forms %s is required. Activate it now or %spurchase it today!%s
ja_JP: Gravity Forms %s が必要です。有効化または%s購入してください%s。

en: Gravity Forms API Settings
ja_JP: Gravity Forms API 設定

en: Gravity Forms API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
ja_JP: Gravity Forms API。ユーザー名フィールドにコンシューマキーを使用し、パスワードフィールドにコンシューマシークレットを使用します。

en: Gravity Forms Add-Ons
ja_JP: Gravity Forms アドオン

en: Gravity Forms Environment
ja_JP: Gravity Forms 環境

en: Gravity Forms Widget
ja_JP: Gravity Forms ウィジェット

en: Gravity Forms has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
ja_JP: Gravity Forms を正常にアンインストールしました。%s プラグインページ %s から再度、有効化できます。

en: Gravity Forms imported %d %s successfully
ja_JP: Gravity Forms は %d %s を正常にインポートしました

en: Gravity Forms integrates with reCAPTCHA, a free CAPTCHA service that uses an advanced risk analysis engine and adaptive challenges to keep automated software from engaging in abusive activities on your site.
ja_JP: Gravity Forms は、無料の CAPTCHA サービスである reCAPTCHAと統合されます。reCAPTCHA は、高度なリスク分析エンジンと適応型チャレンジを使用して、自動化されたソフトウェアがサイトでの不正行為を行わないようにします。

en: Gravity Forms is currently upgrading the database to version %1$s. For sites with a large number of entries this may take a long time. Check the %2$sSystem Status%3$s page for further details.
ja_JP: Gravity Forms は現在、データベースをバージョン %1$s にアップグレードしています。エントリー数が多いサイトの場合、これには時間がかかる場合があります。詳細については、%2$sシステムステータス%3$sページを確認してください。

en: Gravity Forms logging is currently enabled.
ja_JP: Gravity Forms のログは現在有効になっています。

en: Gravity Forms outputs HTML5 form fields by default. Disable this option if you would like to prevent the plugin from outputting HTML5 form fields.
ja_JP: Gravity Forms は、デフォルトで HTML5 フォームフィールドを出力します。プラグインが HTML5 フォームフィールドを出力しないようにする場合は、このオプションを無効にします。

en: Gravity Forms requires MySQL 5 or above.
ja_JP: Gravity Forms を利用するには MySQL 5 以上のバージョンが必要です

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms
ja_JP: Gravity Forms は WordPress %s またはそれ以上のバージョンが必要です。Gravity Forms を利用するには WordPress を更新してください。

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms.
ja_JP: Gravity Forms は WordPress %s またはそれ以上のバージョンが必要です。Gravity Forms を利用するには WordPress を更新してください。

en: Gravity Forms will download important bug fixes, security enhancements and plugin updates automatically. Updates are extremely important to the security of your WordPress site.
ja_JP: Gravity Forms は重要なバグ修正やセキュリティ強化、プラグインの更新を自動的にダウンロードします。更新は WordPress サイトのセキュリティにとって非常に重要です。

en: Gray
ja_JP: グレー

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: Green
ja_JP: 緑

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Guam
ja_JP: グアム

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Guernsey
ja_JP: ガーンジー

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニアビサウ

en: Gujarati
ja_JP: グジャラート語

en: Guyana
ja_JP: ガイアナ

en: HH
ja_JP: 時間

en: HTML Block
ja_JP: HTML ブロック

en: HTML Content
ja_JP: HTML コンテンツ

en: HTTP Referer URL
ja_JP: HTTP リファラ URL

en: HTTP User Agent
ja_JP: HTTP ユーザーエージェント

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: Hawaii
ja_JP: ハワイ

en: Healthcare
ja_JP: ヘルスケア

en: Heard and McDonald Islands
ja_JP: ハード島とマクドナルド諸島

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Hey! The Multi Select field type is hard to use for people who cannot use a mouse. Please select a different field type to improve the accessibility of your form.
ja_JP: マルチセレクトフィールドタイプは、マウスが使えない人には使いにくいです。フォームのアクセシビリティーを向上させるために、別のフィールドタイプを選択してください。

en: Hidden
ja_JP: 非表示

en: Hidden Field
ja_JP: 非表示フィールド

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Hide Address Line 2
ja_JP: 住所2を非表示

en: Hide Country
ja_JP: 国を非表示

en: Hide Field Label
ja_JP: フィールドラベルを非表示

en: Hide Password
ja_JP: パスワードを隠す

en: Hide Province Field
ja_JP: 都道府県フィールドを非表示

en: Hide State Field
ja_JP: 州フィールドを非表示

en: Hide State/Province/Region
ja_JP: 州 / 都道府県を非表示

en: Hiding the label can make it difficult for users to fill out your form.  Please keep the label visible to improve the accessibility of your form.
ja_JP: ラベルを非表示にすると、ユーザーがフォームに入力しにくくなる可能性があります。 フォームのアクセシビリティーを向上させるために、ラベルを表示したままにしてください。

en: High School
ja_JP: 高校

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Hmmm, you seem to be using an unsupported browser. To get the most out of the Gravity Forms editing experience you’ll need to switch to a supported browser.
ja_JP: サポートされていないブラウザを使用しているようです。Gravity Forms の編集エクスペリエンスを最大限に活用するには、サポートされているブラウザーに切り替える必要があります。

en: Holy See
ja_JP: 聖座

en: Home URL
ja_JP: ホーム URL

en: Homemaker
ja_JP: 主婦

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: Hong Kong Dollar
ja_JP: 香港ドル

en: Hospitality/Travel
ja_JP: サービス / 観光

en: Hour
ja_JP: 時

en: Hours
ja_JP: 時

en: How Long
ja_JP: 期間

en: How Often
ja_JP: 頻度

en: How can we help you?
ja_JP: 何か手伝いましょうか？

en: Human Resources
ja_JP: 人材

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: Hungarian Forint
ja_JP: ハンガリーフォリント

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: I agree to the privacy policy.
ja_JP: プライバシーポリシーに同意します。

en: I understand and accept the risk of not enabling background updates.
ja_JP: バックグラウンド更新を有効にしないリスクを理解し、受け入れます。

en: I understand the risks of not providing a valid license key.
ja_JP: 有効なライセンスキーを提供しないことのリスクを理解しています。

en: IMPORTANT: As this is a major update, we strongly recommend creating a backup of your site before updating.
ja_JP: 重要：これはメジャーアップデートであるため、アップデートする前にサイトのバックアップを作成することを強くお勧めします。

en: IP Address
ja_JP: IP アドレス

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: Icelandic
ja_JP: アイスランド語

en: Idaho
ja_JP: アイダホ州

en: Identification
ja_JP: 識別

en: Identification Field
ja_JP: 識別フィールド

en: If you currently have a support ticket open, please do not disable logging until the Support Team has reviewed your logs.
ja_JP: 現在サポートチケットを開いている場合は、サポートチームがログを確認するまでログを無効にしないでください。

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Forms when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
ja_JP: 有効なライセンスキーを入力しない場合、重要なバグ修正やセキュリティ拡張がリリースされても Gravity Forms を更新できません。これはサイトの深刻なセキュリティ上のリスクになる可能性があります。

en: If you have other forms on the page (i.e. Comments Form), specify a higher tabindex start value so that your Gravity Form does not end up with the same tabindices as your other forms. To disable the tabindex, enter 0 (zero).
ja_JP: ページにコメントフォームなどの他のフォームがある場合、Gravity Form のタブが他のフォームのタブと重ならないよう開始インデックスタブ値には大きな値を設定してください。インデックスタブを無効化するには、0 (ゼロ) を入力してください。

en: If you would like to override the default error validation for a field, enter it here.  This message will be displayed if there is an error with this field when the user submits the form.
ja_JP: フィールドに設定したデフォルトのエラーメッセージを上書きするには、ここに新しいメッセージを入力してます。ユーザーのフォーム送信時、フィールドにエラーがあればこのメッセージが表示されます。

en: If you would like to pre-populate the value of a field, enter it here.
ja_JP: フィールドの値を事前に入力する場合はここに入力してください。

en: Illinois
ja_JP: イリノイ州

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image Meta
ja_JP: 画像メタ

en: Image Metadata
ja_JP: 画像メタデータ

en: Image Path:
ja_JP: 画像パス:

en: Image Path:
ja_JP: 画像パス:

en: Impersonate account
ja_JP: アカウントを偽装

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import Forms
ja_JP: フォームをインポート

en: Import/Export
ja_JP: インポート / エクスポート

en: Importance
ja_JP: 重要度

en: Important
ja_JP: 重要

en: Inactive
ja_JP: 停止中

en: Inactive Columns
ja_JP: 無効なカラム

en: Include Notes
ja_JP: メモを含める

en: Include notes
ja_JP: メモを含める

en: Include results if
ja_JP: 次の場合に結果を含める

en: Incoming Field Data
ja_JP: 受信フィールドデータ

en: India
ja_JP: インド

en: Indiana
ja_JP: インディアナ州

en: Indicates if the feed is active or inactive.
ja_JP: フィードが有効化か無効化かを示します。

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Industry
ja_JP: 業種

en: Initial payment
ja_JP: 頭金

en: Inline
ja_JP: インライン

en: Input Mask
ja_JP: 入力マスク

en: Input Type
ja_JP: 入力タイプ

en: Input masks provide a visual guide allowing users to more easily enter data in a specific format such as dates and phone numbers.
ja_JP: 入力マスクは、決まった書式で簡単に日付や電話番号を入力できるよう視覚的にガイドします。

en: Insert Choices
ja_JP: 選択を挿入

en: Insert Form
ja_JP: フォームを挿入

en: Insert Merge Tag
ja_JP: 統合タグを挿入

en: Installation Complete
ja_JP: インストール完了

en: Installation/Maintenance
ja_JP: 設置 / 整備

en: Insurance
ja_JP: 保険

en: Intern
ja_JP: インターン

en: Internal Error
ja_JP: 内部エラー

en: International
ja_JP: 海外

en: Internet
ja_JP: インターネット

en: Invalid
ja_JP: 無効

en: Invalid JSON. Properties should be sent as key value pairs.
ja_JP: 無効な JSON です。 プロパティーはキーと値のペアとして送信する必要があります。

en: Invalid Key - an Enterprise license is required.
ja_JP: 無効なキー - エンタープライズライセンスが必要です。

en: Invalid credit card number.
ja_JP: クレジットカード番号が無効です。

en: Invalid entry
ja_JP: 無効なエントリー

en: Invalid entry id.
ja_JP: エントリー ID が無効です。

en: Invalid entry id: %s
ja_JP: 無効な回答 ID: %s

en: Invalid feed id.
ja_JP: フィードIDが無効です。

en: Invalid form id.
ja_JP: 無効なフォーム ID。

en: Invalid form object
ja_JP: 無効なフォームオブジェクト

en: Invalid form objects
ja_JP: 無効なフォームオブジェクト

en: Invalid log file.
ja_JP: 無効なログファイル。

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
ja_JP: 無効な nonce - nonce はすでに使用されています。

en: Invalid note
ja_JP: 無効なメモ

en: Invalid note format
ja_JP: 無効なメモフォーマット

en: Invalid note id.
ja_JP: 無効なメモ ID。

en: Invalid or Expired Key - Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
ja_JP: 無効または期限切れのキー - 正しい値を入力したこと、およびキーの有効期限が切れていないことを確認してください。

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
ja_JP: 無効または期限切れのキー: 入力した値が正しいこと、キーが有効期限切れでないことを確認してください。

en: Invalid or Expired.
ja_JP: 無効または期限切れです。

en: Invalid or empty note
ja_JP: 無効または空のメモ

en: Invalid selection.
ja_JP: 選択が無効です。

en: Invalid selection. Please select one of the available choices.
ja_JP: 無効な選択です。選択肢から一つ選択してください。

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
ja_JP: 無効な署名 - 変数の並べ替えに失敗しました。

en: Invalid signature - provided signature does not match.
ja_JP: 無効な署名 - 指定された署名が一致しません。

en: Invalid signature - signature method is invalid.
ja_JP: 無効な署名 - 署名方法が無効です。

en: Invalid timestamp.
ja_JP: タイムスタンプが無効です。

en: Invalid value
ja_JP: 無効な値

en: Invisible
ja_JP: インビジブル

en: Iowa
ja_JP: アイオワ州

en: Iran
ja_JP: イラン

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Isle of Man
ja_JP: マン島

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: Israeli New Sheqel
ja_JP: イスラエル新シェケル

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Item
ja_JP: 項目

en: Item has been deleted.
ja_JP: 項目を削除しました。

en: Item has been saved.
ja_JP: 項目が保存されました。

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Jan
ja_JP: 1月

en: January
ja_JP: 1月

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: Japanese Yen
ja_JP: 日本円

en: Jersey
ja_JP: ジャージー島

en: Job Search Aids
ja_JP: 職業案内

en: Job Type
ja_JP: 職種

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Jul
ja_JP: 7月

en: July
ja_JP: 7月

en: Jun
ja_JP: 6月

en: June
ja_JP: 6月

en: Kannada
ja_JP: カンナダ語

en: Kansas
ja_JP: カンザス州

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Keep background updates enabled
ja_JP: バックグラウンド更新の有効化を維持

en: Kentucky
ja_JP: ケンタッキー州

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Key
ja_JP: キー

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Kuwait
ja_JP: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja_JP: キルギスタン

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Label Placement
ja_JP: ラベルの位置

en: Label Visibility
ja_JP: ラベル表示

en: Language
ja_JP: 言語

en: Lao People's Democratic Republic
ja_JP: ラオス人民民主共和国

en: Laothian
ja_JP: ラトビア語

en: Large
ja_JP: 大サイズ

en: Large - Centered
ja_JP: 大サイズ - 中央寄せ

en: Large - Left Aligned
ja_JP: 大サイズ - 左揃え

en: Large - Right Aligned
ja_JP: 大サイズ - 右揃え

en: Last
ja_JP: 姓

en: Last 30 Days
ja_JP: 過去30日

en: Last Access
ja_JP: 最終アクセス

en: Last Entry: %s
ja_JP: 最後のエントリー: %s

en: Last Name
ja_JP: 姓

en: Last name
ja_JP: 姓

en: Last page options
ja_JP: 最後のページのオプション

en: Latest values:
ja_JP: 最新の値:

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Law Enforcement/Security
ja_JP: 警察 / 警備

en: Learn More
ja_JP: 続きを読む

en: Learn more
ja_JP: もっと詳しく知る

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Left aligned
ja_JP: 左揃え

en: Legacy Markup
ja_JP: レガシーマークアップ

en: Legacy Settings
ja_JP: レガシー設定

en: Legal
ja_JP: 法務

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Less than a month
ja_JP: 1ヶ月以内

en: Less than once a month
ja_JP: 月に1回未満

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: Libya
ja_JP: リビア

en: License Activations
ja_JP: ライセンスの有効化

en: License Key
ja_JP: ライセンスキー

en: License Status
ja_JP: ライセンスのステータス

en: License Type
ja_JP: ライセンの種類

en: License successfully removed.
ja_JP: ライセンスが削除されました。

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: Light
ja_JP: ライト

en: Limit Form Activity
ja_JP: フォームアクティビティを制限

en: Limit Number of Entries
ja_JP: 回答数を制限

en: Limit number of entries
ja_JP: 回答数を制限

en: Limit the number of entries a form can generate and/or schedule a time period the form is active.
ja_JP: フォームが生成できる回答データ数を制限するか、フォームが有効な期間を予約してください。

en: Link Text
ja_JP: リンクのテキスト

en: Link to continue editing later
ja_JP: 後で編集を続けるためのリンク

en: List
ja_JP: リスト

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Lithuanian
ja_JP: リトアニア語

en: Loaded Extensions
ja_JP: ロード済み拡張モジュール

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: Log Files
ja_JP: ログファイル

en: Log file could not be deleted.
ja_JP: ログファイルを削除できませんでした。

en: Log file was successfully deleted.
ja_JP: ログファイルを正常に削除しました。

en: Logging
ja_JP: ログ取得

en: Logging Settings
ja_JP: ロギング設定

en: Logging assists in tracking down issues by logging debug and error messages in Gravity Forms Core and Gravity Forms Add-Ons. Important information may be included in the logging messages, including API usernames, passwords and credit card numbers. Logging is intended only to be used temporarily while trying to track down issues. Once the issue is identified and resolved, it should be disabled.
ja_JP: Gravity Forms や Gravity Forms アドオンのデバッグメッセージ、エラーメッセージをログに取得することで問題解決の手がかりとなります。ログメッセージにはAPI ユーザー名、パスワード、クレジットカード番号など重要な情報が含まれます。ログ取得は問題解決のために、一時的に使用されるものです。問題の発見、解決後は無効化してください。

en: Logging disabled.
ja_JP: ロギングは無効です。

en: Louisiana
ja_JP: ルイジアナ州

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルク

en: MM slash DD slash YYYY
ja_JP: MM スラッシュ DD スラッシュ YYYY

en: Macau
ja_JP: マカオ

en: Macedonia
ja_JP: マケドニア

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Maine
ja_JP: メイン州

en: Make sure you have copied the consumer key and secret below. They will not be available once you leave this page.
ja_JP: 以下のコンシューマキーとシークレットをコピーしたことを確認してください。 このページを離れると、それらは利用できなくなります。

en: Malawi
ja_JP: マラウイ

en: Malay
ja_JP: マレー語

en: Malayalam
ja_JP: マラヤーラム語

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Malaysian Ringgit
ja_JP: マレーシアリンギット

en: Maldives
ja_JP: モルディブ

en: Male
ja_JP: 男性

en: Mali
ja_JP: マリ

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Manage
ja_JP: 管理

en: Manage Add-Ons
ja_JP: アドオンの管理

en: Manage Updates
ja_JP: 更新を管理

en: Manage last page options
ja_JP: 最後のページのオプションを管理

en: Manage pagination options
ja_JP: ページネーションオプションを管理

en: Management/Executive
ja_JP: 経営者 / 管理職

en: Manitoba
ja_JP: マニトバ州

en: Manufacturing/Operations
ja_JP: 製造 / 運用

en: Map your Form Fields to the available listed fields.
ja_JP: フィールドを利用可能な一覧にマッピングしてください。

en: Mar
ja_JP: 3月

en: Marathi
ja_JP: マラーティー語

en: March
ja_JP: 3月

en: Marital Status
ja_JP: 結婚歴

en: Mark as Active
ja_JP: 有効としてマーク

en: Mark as Inactive
ja_JP: 無効としてマーク

en: Mark as Read
ja_JP: 既読にする

en: Mark as Spam
ja_JP: スパムとしてマーク

en: Mark as Unread
ja_JP: 未読にする

en: Mark read
ja_JP: 既読にする

en: Mark this entry as not spam
ja_JP: 回答をスパムから除外

en: Mark this entry as spam
ja_JP: 回答をスパムとしてマーク

en: Mark this entry as unread
ja_JP: 回答を未読にする

en: Mark unread
ja_JP: 未読にする

en: Marketing
ja_JP: マーケティング

en: Married
ja_JP: 既婚

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: Martinique
ja_JP: マルティニーク

en: Maryland
ja_JP: メリーランド州

en: Mask
ja_JP: マスク

en: Massachusetts
ja_JP: マサチューセッツ州

en: Math Challenge
ja_JP: 計算の質問

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: Max
ja_JP: 最大値

en: Max. file size: %s
ja_JP: 最大ファイルサイズ：%s

en: Max. files: %s
ja_JP: 最大ファイル: %s

en: Maximum Characters
ja_JP: 最大文字数

en: Maximum Execution Time
ja_JP: 最大実行時間

en: Maximum File Size
ja_JP: 最大ファイルサイズ

en: Maximum File Upload Size
ja_JP: 最大ファイルアップロードサイズ

en: Maximum File Uploads
ja_JP: 最大ファイルアップロード数

en: Maximum Input Variables
ja_JP: 最大入力変数

en: Maximum Number of Files
ja_JP: 最大ファイル数

en: Maximum Post Size
ja_JP: 最大投稿サイズ

en: Maximum Rows
ja_JP: 最大行数

en: Maximum allowed on this server: %sMB
ja_JP: サーバーの上限: %sMB

en: Maximum number of files reached
ja_JP: ファイル数が上限に達しました。

en: May
ja_JP: 5月

en: Mayotte
ja_JP: マヨット

en: Mbstring Enabled
ja_JP: Mbstring の有効化

en: Mcrypt Enabled
ja_JP: Mcrypt の有効化

en: Medium
ja_JP: 中サイズ

en: Medium - Centered
ja_JP: 中サイズ - 中央寄せ

en: Medium - Left Aligned
ja_JP: 中サイズ - 左揃え

en: Medium - Right Aligned
ja_JP: 中サイズ - 右揃え

en: Memory Limit
ja_JP: メモリ上限

en: Merge Tags
ja_JP: 統合タグ

en: Merge tags allow you to dynamically populate submitted field values in your form content wherever this merge tag icon is present.
ja_JP: 統合タグは送信されたフィールド値をフォーム内に動的に挿入します。挿入位置に統合タグアイコンを配置してください。

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Mexican Peso
ja_JP: メキシコペソ

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Michigan
ja_JP: ミシガン州

en: Micronesia
ja_JP: ミクロネシア

en: Middle
ja_JP: ミドルネーム

en: Middle name
ja_JP: ミドルネーム

en: Migrating entry notes.
ja_JP: エントリーノートの移行。

en: Migrating forms.
ja_JP: フォームの移行中。

en: Migrating incomplete submissions.
ja_JP: 不完全な提出物の移行。

en: Migrating leads. Step 1/3 Migrating entry headers. %d rows remaining.
ja_JP: リードの移行。ステップ 1/3 エントリーのヘッダーを移行します。残り：%d 行。

en: Migrating leads. Step 2/3 Migrating entry details. %d rows remaining.
ja_JP: リードの移行。ステップ 2/3 エントリーの詳細を移行します。残り：%d 行。

en: Migrating leads. Step 3/3 Migrating entry meta. %d rows remaining.
ja_JP: リードの移行。ステップ 3/3 エントリーメタの移行。残り：%d 行。

en: Min
ja_JP: 最小値

en: Minimum Strength
ja_JP: 最小強度

en: Minnesota
ja_JP: ミネソタ州

en: Minute
ja_JP: 分

en: Minutes
ja_JP: 分

en: Mismatch
ja_JP: 不一致

en: Missing Key Value Pairs JSON
ja_JP: キー値ペア JSON がありません

en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
ja_JP[0]: OAuth 変数がありません %s

en: Missing add-on slug
ja_JP: アドオンスラッグがありません

en: Missing entry JSON
ja_JP: エントリー JSON がありません

en: Missing entry id
ja_JP: 回答 ID なし

en: Missing feed JSON
ja_JP: フィード JSON がありません

en: Missing feed meta
ja_JP: フィードメタがありません

en: Missing form id
ja_JP: フォーム ID が見つかりません

en: Missing note id
ja_JP: メモ ID が見つかりません

en: Mississippi
ja_JP: ミシシッピー州

en: Missouri
ja_JP: ミズーリ州

en: Moldova
ja_JP: モルドバ

en: Mon
ja_JP: 月

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Mongolian
ja_JP: モンゴル語

en: Montana
ja_JP: モンタナ州

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: Month
ja_JP: 月

en: Monthly
ja_JP: 月

en: Months of the Year
ja_JP: 月

en: Montserrat
ja_JP: モントセラート

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Move
ja_JP: 移動

en: Move this entry to the trash
ja_JP: 回答をゴミ箱へ移動

en: Move this form to the trash
ja_JP: フォームをゴミ箱に移動

en: Move to Trash
ja_JP: ゴミ箱に移動

en: Move to trash
ja_JP: ゴミ箱に移動

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Much Better
ja_JP: はるかに良い

en: Much Worse
ja_JP: はるかに悪い

en: Multi Select
ja_JP: 複数選択

en: Multiple Files
ja_JP: 複数のファイル

en: MySQL - Local time
ja_JP: MySQL - 現地時間

en: MySQL - Universal time (UTC)
ja_JP: MySQL - 協定世界時 (UTC)

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name (First)
ja_JP: 名

en: Name (Last)
ja_JP: 姓

en: Name Fields
ja_JP: 名前フィールド

en: Name Format
ja_JP: 名前の書式

en: Name Prefix Choices
ja_JP: 接頭辞選択肢に名前を付ける

en: Name each of the pages on your form.  Page names are displayed with the selected progress indicator.
ja_JP: フォームの各ページに名前をつけます。ページ名は選択した進捗インジケーターで表示されます。

en: Name prefix
ja_JP: 敬称

en: Name suffix
ja_JP: 称号

en: Namibia
ja_JP: ナミビア

en: Narrow the results by adding filters. Note that some field types support more options than others.
ja_JP: フィルターを追加して結果を絞り込めます。フィールドの種類によってオプションの数は異なります。

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: Nebraska
ja_JP: ネブラスカ州

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: Network Active Plugins
ja_JP: ネットワークで有効化済みのプラグイン

en: Neutral
ja_JP: どちらでもない

en: Nevada
ja_JP: ネバダ州

en: Never Accessed
ja_JP: アクセスされない

en: Never used
ja_JP: 使用したことがない

en: New
ja_JP: 新規

en: New Brunswick
ja_JP: ニューブランズウィック州

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: New Form
ja_JP: 新規フォーム

en: New Hampshire
ja_JP: ニューハンプシャー州

en: New Jersey
ja_JP: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja_JP: ニューメキシコ州

en: New York
ja_JP: ニューヨーク州

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: New Zealand Dollar
ja_JP: ニュージーランドドル

en: New row added.
ja_JP: 新しい行が追加されました。

en: New submission from
ja_JP: 新しい回答フォーム

en: New version %s available.
ja_JP: 新しいバージョン %s が利用可能です。

en: Newfoundland and Labrador
ja_JP: ニューファンドランド・ラブラドール州

en: Next
ja_JP: 次ヘ

en: Next Button
ja_JP: 「次へ」ボタン

en: Next Button Conditional Logic
ja_JP: 「次へ」ボタンの条件付きロジック

en: Next Button Image
ja_JP: 「次へ」ボタンの画像

en: Next Button Text
ja_JP: 「次へ」ボタンの文字列

en: Next Page
ja_JP: 次のページ

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: No
ja_JP: いいえ

en: No Conflict Mode
ja_JP: 無競合モード

en: No Duplicates
ja_JP: 重複を禁止

en: No Icon
ja_JP: アイコンなし

en: No Matching Fields
ja_JP: 一致するフィールドがありません

en: No entries for this field
ja_JP: フィールドへの回答なし

en: No field selected
ja_JP: フィールドが選択されていません

en: No forms were found for your search query. %sView all forms%s.
ja_JP: 指定の検索条件でフォームは見つかりませんでした。 %s すべてのフォームを表示 %s.

en: No mapping fields are available.
ja_JP: 使用可能なマッピングフィールドはありません。

en: No notifications have been selected. Please select a notification to be sent.
ja_JP: 通知が選択されていません。送信する通知を選択してください。

en: No property values were found in the request body
ja_JP: リクエスト本文に属性値が見つかりません。

en: No response
ja_JP: 応答なし

en: No results
ja_JP: 結果はありません。

en: No results matched
ja_JP: 一致する結果はありません

en: No results.
ja_JP: 結果はありません。

en: No-Conflict Mode
ja_JP: 無競合モード

en: Non-Profit/Volunteer
ja_JP: 非営利 / ボランティア

en: None
ja_JP: なし

en: Norfolk Island
ja_JP: ノーフォーク島

en: North America
ja_JP: 北アメリカ

en: North Carolina
ja_JP: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja_JP: ノースダコタ州

en: North Korea
ja_JP: 北朝鮮

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島連邦

en: Northwest Territories
ja_JP: ノースウェスト準州

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Norwegian
ja_JP: ノルウェー語

en: Norwegian Krone
ja_JP: ノルウェークローネ

en: Not Checked
ja_JP: チェックなし

en: Not Important
ja_JP: 重要ではない

en: Not Spam
ja_JP: スパムではない

en: Not Sure
ja_JP: 分からない

en: Not authorized
ja_JP: 認証なし

en: Not employed and not looking for work
ja_JP: 雇用されておらず就職活動もしていない

en: Not employed but looking for work
ja_JP: 雇用されておらず就職活動中

en: Not found
ja_JP: 見つかりません。

en: Not implemented
ja_JP: 実装なし

en: Not writable
ja_JP: 書き込み不可能

en: Note not found
ja_JP: メモが見つかりませんでした

en: Note: This is a simple form preview. This form may display differently when added to your page based on normal inheritance from parent theme styles.
ja_JP: 注: これは簡易的なフォームのプレビューです。親テーマのスタイルを継承すると、実際のページでは表示が異なる可能性があります。

en: Note: This link will expire after 30 days.
ja_JP: 注: このリンクは 30 日後に期限切れになります。

en: Notes
ja_JP: メモ

en: Notification deleted.
ja_JP: 通知を削除しました。

en: Notification duplicated.
ja_JP: 通知を複製しました。

en: Notification not found
ja_JP: 通知が見つかりません。

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Notifications for %s were resent successfully.
ja_JP: %s の通知を正常に再送しました。

en: Notifications were resent successfully.
ja_JP: 通知を正常に再送しました。

en: Nov
ja_JP: 11月

en: Nova Scotia
ja_JP: ノバスコシア州

en: November
ja_JP: 11月

en: Number
ja_JP: 数値

en: Number Format
ja_JP: 数値の書式

en: Number Range
ja_JP: 数値の範囲

en: Number of Entries
ja_JP: 回答数

en: Number of days to retain entries before trashing/deleting:
ja_JP: ゴミ箱 / 削除する前にエントリーを保持する日数：

en: Number of entries per page:
ja_JP: ページあたりの回答数:

en: Nunavut
ja_JP: ヌナブト州

en: Oct
ja_JP: 10月

en: October
ja_JP: 10月

en: Off
ja_JP: オフ

en: Offers a “yes/no” consent checkbox and a detailed description of what is being consented to.
ja_JP: 「はい/いいえ」の同意チェックボックスと、同意されている内容の詳細な説明を提供します。

en: Ohio
ja_JP: オハイオ州

en: Oklahoma
ja_JP: オクラホマ州

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: On
ja_JP: オン

en: Once a month
ja_JP: 月に1回

en: Once a week
ja_JP: 週に1回

en: Once troubleshooting is complete, %1$sclick here to disable logging and permanently delete your log files.%2$s
ja_JP: トラブルシューティングが完了したら、%1$sここをクリックしてログを無効にし、ログファイルを完全に削除します%2$s。

en: Only digits are allowed
ja_JP: 数字のみ

en: Only one Post Content field can be added to the form
ja_JP: 投稿コンテンツフィールドはフォームに1つしか追加できません。

en: Only one Post Excerpt field can be added to the form
ja_JP: 投稿抜粋フィールドはフォームに1つしか追加できません。

en: Only one Post Title field can be added to the form
ja_JP: 投稿タイトルフィールドはフォームに1つしか追加できません。

en: Only one Shipping field can be added to the form
ja_JP: 配送フィールドはフォームに1つしか追加できません。

en: Only one credit card field can be added to the form
ja_JP: クレジットカードフィールドはフォームに1つしか追加できません。

en: Only one reCAPTCHA field can be added to the form
ja_JP: reCAPTCHA フィールドはフォームに1つしか追加できません。

en: Ontario
ja_JP: オンタリオ州

en: Oops! There was an error saving the form title. Please refresh the page and try again.
ja_JP: フォーム名を保存中にエラーが発生しました。ページを更新して、再度実行してください。

en: Oops! We could not locate your form.
ja_JP: フォームが見つかりませんでした。

en: Oops! We could not locate your form. Please try again.
ja_JP: フォームが見つかりません。再度実行してください。

en: Oops! We couldn't find your entry. Please try again
ja_JP: 回答が見つかりませんでした。再度実行してください。

en: Oops!! Something went wrong. %sPlease try again or %scontact us%s.
ja_JP: エラーが発生しました。%s 再度実行するか、または %s サポートにお問い合わせください %s

en: Oops!! Something went wrong.%sPlease try again or %scontact us%s.
ja_JP: エラーが発生しました。%s再度実行するか、または%sサポートにお問い合わせください%s

en: Open Date Picker
ja_JP: 日付ピッカーを開く

en: Option
ja_JP: オプション

en: Option Label
ja_JP: オプションラベル

en: Optional form fields
ja_JP: 任意フィールド

en: Options
ja_JP: 設定

en: Orange
ja_JP: オレンジ

en: Order
ja_JP: ご注文

en: Orders
ja_JP: 注文

en: Oregon
ja_JP: オレゴン州

en: Other
ja_JP: その他

en: Other Choice, please specify
ja_JP: その他の選択肢、具体的にご記入ください

en: Other Data
ja_JP: その他のデータ

en: Other Settings
ja_JP: その他の設定

en: Output CSS
ja_JP: CSS 出力

en: Output Default CSS
ja_JP: デフォルトの CSS を出力

en: Output HTML5
ja_JP: HTML5 出力

en: Over 3 years
ja_JP: 3年以上

en: Override Notifications
ja_JP: 通知を上書き

en: PAGE BREAK
ja_JP: 改ページ

en: PHP - Local time
ja_JP: PHP - 現地時間

en: PHP - Universal time (UTC)
ja_JP: PHP - 協定世界時 (UTC)

en: Page
ja_JP: ページ

en: Page Conditional Logic
ja_JP: ページの条件付きロジック

en: Page Names
ja_JP: ページ名

en: Pagination
ja_JP: ページ送り

en: Pagination Options
ja_JP: ページネーションオプション

en: Paid
ja_JP: 有料

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Palau
ja_JP: パラオ

en: Palestine, State of
ja_JP: パレスチナ自治政府

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプアニューギニア

en: Paragraph Text
ja_JP: 段落テキスト

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Parameter Name
ja_JP: パラメータ名:

en: Parameter Name:
ja_JP: パラメータ名:

en: Parent
ja_JP: 親

en: Part-Time
ja_JP: パートタイム

en: Pass Data Via Query String
ja_JP: クエリストリングを介してデータを渡す

en: Pass Field Data via Query String
ja_JP: クエリ文字列を介してフィールドデータを渡す

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password Fields
ja_JP: パスワードフィールド

en: Password Visibility Toggle
ja_JP: パスワードの可視性の切り替え

en: Password strength unknown
ja_JP: パスワード強度不明

en: Paste Your License Key Here
ja_JP: ここにライセンスキーを貼り付けます

en: Payment Amount
ja_JP: 支払い金額

en: Payment Date
ja_JP: 支払日

en: Payment Details
ja_JP: 支払情報の詳細

en: Payment Method
ja_JP: 支払い方法

en: Payment Status
ja_JP: 支払い状況

en: Payment failed to be captured. Reason: %s
ja_JP: 支払いを回収できませんでした。理由: %s

en: Payment has been authorized. Amount: %s. Transaction Id: %s.
ja_JP: 支払いは承認されました。金額: %s。取引 ID: %s。

en: Payment has been completed. Amount: %s. Transaction Id: %s.
ja_JP: 支払いが完了しました。金額: %s。取引 ID: %s。

en: Payment has been refunded. Amount: %s. Transaction Id: %s.
ja_JP: 支払いは返金されました。金額: %s。取引 ID: %s。

en: Payment has failed. Amount: %s.
ja_JP: 支払いは失敗しました。金額: %s。

en: Payment is pending. Amount: %s. Transaction Id: %s.
ja_JP: 支払いは保留されています。金額: %s。取引 ID: %s。

en: Pending
ja_JP: 承認待ち

en: Pending Review
ja_JP: レビュー待ち

en: Pennsylvania
ja_JP: ペンシルベニア州

en: Per Diem
ja_JP: 日当制

en: Permalinks are not in the correct format.
ja_JP: パーマリンクの書式が正しくありません。

en: Permanently Delete Entries
ja_JP: 回答を完全に削除

en: Permission denied
ja_JP: 権限なし

en: Permissions
ja_JP: パーミッション

en: Permissions error.
ja_JP: 権限エラー

en: Persian
ja_JP: ペルシア語

en: Personal Data
ja_JP: 個人データ

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Pharmaceutical/Biotech
ja_JP: 製薬 / バイオテクノロジー

en: Philippine Peso
ja_JP: フィリピンペソ

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Phone
ja_JP: 電話番号

en: Phone Format
ja_JP: 電話番号の書式

en: Phone Number Format
ja_JP: 電話番号の書式

en: Phone format:
ja_JP: 電話番号の書式:

en: Pitcairn
ja_JP: ピトケアン諸島

en: Placeholder
ja_JP: プレースホルダー

en: Placeholder Label
ja_JP: プレースホルダーラベル

en: Placeholder text is not supported when using the Rich Text Editor.
ja_JP: プレースホルダーテキストはビジュアルエディタ利用時は使用できません。

en: Placeholder:
ja_JP: プレースホルダー:

en: Placeholders
ja_JP: プレースホルダー

en: Placeholders will not be submitted along with the form. Use Placeholders to give a hint at the expected value or format.
ja_JP: プレースホルダーは送信されません。入力が期待される値や入力形式のヒントを表示できます。

en: Places a block of free form HTML anywhere in your form.
ja_JP: フォーム内の任意の場所に自由形式の HTML のブロックを配置します。

en: Please %scontact our support team%s.
ja_JP: %s サポートチームへお問い合わせ%sください。

en: Please accept the terms
ja_JP: 条件に同意してください

en: Please accept the terms.
ja_JP: 条件に同意してください。

en: Please add a %s field to your form.
ja_JP: フォームに %s フィールドを追加してください。

en: Please complete the following fields: %s.
ja_JP: 次のフィールドに入力してください： %s

en: Please complete the reCAPTCHA widget to validate your reCAPTCHA keys:
ja_JP: reCAPTCHA ウィジェットを完成させて、reCAPTCHA キーを検証してください。

en: Please enter a Title for this form. When adding the form to a page or post, you will have the option to hide the title.
ja_JP: フォームのタイトルを入力してください。フォームをページや投稿に追加する場合、オプションでタイトルを非表示にすることもできます。

en: Please enter a URL.
ja_JP: URL を入力してください。

en: Please enter a confirmation name.
ja_JP: 確認名を入力してください。

en: Please enter a form title.
ja_JP: フォーム名を入力してください。

en: Please enter a number from %s to %s.
ja_JP: %s から %s までの数字を入力してください。

en: Please enter a number greater than or equal to %s.
ja_JP: %s 以上の数値を入力してください。

en: Please enter a number less than or equal to %s.
ja_JP: %s 以下の数値を入力してください。

en: Please enter a unique form title.
ja_JP: ユニークなフォーム名を入力してください。

en: Please enter a valid Website URL (e.g. https://gravityforms.com).
ja_JP: 有効なウェブサイトの URL を入力してください。(例: http://www.gravityforms.com)

en: Please enter a valid amount.
ja_JP: 有効な金額を入力してください。

en: Please enter a valid date in the format (%s).
ja_JP: 書式 (%s) に有効な日付を入力してください。

en: Please enter a valid date.
ja_JP: 有効な日付を入力してください。

en: Please enter a valid email address for all highlighted routing rules above.
ja_JP: ハイライトされたすべてのルーティングルールに対して有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid email address or merge tag in the BCC field.
ja_JP: BCC フィールドに有効なメールアドレスまたは統合タグを入力してください。

en: Please enter a valid email address or merge tag in the CC field.
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力するか、CC フィールドにタグをマージしてください。

en: Please enter a valid email address or merge tag in the From Email field.
ja_JP: 「差出人のメール」フィールドに有効なメールアドレスまたはマージタグを入力してください。

en: Please enter a valid email address or merge tag in the Reply To field.
ja_JP: 返信先フィールドに有効なメールアドレスまたは統合タグを入力してください。

en: Please enter a valid email address.
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid license key to see details.
ja_JP: 詳細を表示するには、有効なライセンスキーを入力してください。

en: Please enter a valid license key.
ja_JP: 有効なライセンスキーを入力してください。

en: Please enter a valid number.
ja_JP: 有効な数値を入力してください。

en: Please enter a valid quantity
ja_JP: 有効な数量を入力してください

en: Please enter a valid quantity. Quantity cannot contain decimals.
ja_JP: 有効な数量を入力してください。数量は小数点以下を含めることはできません。

en: Please enter a valid time.
ja_JP: 有効な時刻を入力してください。

en: Please enter a valid value.
ja_JP: 有効な値を入力してください。

en: Please enter name.
ja_JP: 名前を入力してください。

en: Please enter your card's security code.
ja_JP: カードのセキュリティコードを入力してください。

en: Please enter your credit card information.
ja_JP: クレジットカード情報を入力してください。

en: Please note, only v2 keys are supported and checkbox keys are not compatible with invisible reCAPTCHA.
ja_JP: v2 キーのみがサポートされ、チェックボックスキーはインビジブルの reCAPTCHA と互換性がないことに注意してください。

en: Please register your copy of Gravity Forms to enable automatic updates.
ja_JP: 自動更新を有効にするには、Gravity Forms のコピーを登録してください。

en: Please resolve the following issues to use %s:
ja_JP: %s を使用するには、次の問題を解決してください。

en: Please review the %sdocumentation%s first. If you still can't find the answer %sopen a support ticket%s and we will be happy to answer your questions and assist you with any problems.
ja_JP: 最初に%sドキュメンテーション%sを確認してください。それでも答えが見つからない場合は、%sサポートチケットを開いてください。%s質問に答え、問題が発生した場合は喜んでサポートします。

en: Please review the fields below.
ja_JP: 以下のフィールドを確認してください。

en: Please select a form
ja_JP: フォームを選択してください。

en: Please select a form.
ja_JP: フォームを選択してください。

en: Please select a page.
ja_JP: ページを選択してください。

en: Please select an Email Address field.
ja_JP: メールアドレスフィールドを選択してください。

en: Please select at least one entry.
ja_JP: 少なくとも1件の回答を選択してください。

en: Please select at least one entry...
ja_JP: 少なくとも1件の回答を選択してください...

en: Please select the currency for your location.  Currency is used for pricing fields and price calculations.
ja_JP: お住まいの地域の通貨を選択してください。通貨は、価格フィールドと価格の計算に使用されます。

en: Please select the fields to be exported
ja_JP: エクスポートするフィールドを選択

en: Please select the forms to be exported
ja_JP: エクポートするフォームを選択してください。

en: Please use the following link to return and complete this form from any computer.
ja_JP: 次のリンクを使用して、どのコンピューターからでもこのフォームに戻って記入してください。

en: Please wait for the uploading to complete
ja_JP: アップロードが完了するまでお待ちください。

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Plugin Logging Settings
ja_JP: ログ取得プラグインの設定

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Polish Zloty
ja_JP: ポーランドズロティ

en: Port
ja_JP: ポート

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Portuguese
ja_JP: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazil)
ja_JP: ポルトガル語 (ブラジル)

en: Portuguese (Portugal)
ja_JP: ポルトガル語 (ポルトガル)

en: Post Author
ja_JP: 著者

en: Post Body
ja_JP: 投稿本文

en: Post Category
ja_JP: 投稿カテゴリー

en: Post Content Template
ja_JP: 投稿コンテンツテンプレート

en: Post Custom Field
ja_JP: 投稿カスタムフィールド

en: Post Edit URL
ja_JP: 投稿編集 URL

en: Post Excerpt
ja_JP: 投稿抜粋

en: Post Fields
ja_JP: 投稿フィールド

en: Post Fields allow you to add fields to your form that create Post Drafts in WordPress from the submitted data.
ja_JP: 投稿フィールドは、送信されたデータに基づき、WordPress の投稿の下書きを作成するフィールドを追加します。

en: Post Format
ja_JP: 投稿の書式

en: Post Id
ja_JP: 投稿 ID

en: Post Image
ja_JP: 投稿画像

en: Post Payment Actions
ja_JP: 支払後の操作

en: Post Status
ja_JP: 投稿ステータス

en: Post Tags
ja_JP: 投稿タグ

en: Post Title
ja_JP: 投稿タイトル

en: Post Title Template
ja_JP: 投稿タイトルテンプレート

en: Postal Code
ja_JP: 郵便番号

en: Pound Sterling
ja_JP: イギリスポンド

en: Predefined Choices
ja_JP: 選択肢サンプル

en: Prefer Not to Answer
ja_JP: 回答しない

en: Prefix
ja_JP: 接頭辞

en: Prefix Choices
ja_JP: 接頭辞の選択

en: Prevent the storage of IP addresses during form submission
ja_JP: フォームの送信中にIPアドレスが保存されないようにします。

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Preview Forms
ja_JP: フォームをプレビュー

en: Preview this Form
ja_JP: フォームをプレビュー

en: Preview this form
ja_JP: フォームをプレビュー

en: Preview this form to see your custom icon.
ja_JP: フォームをプレビューしてカスタムアイコンを表示

en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Previous Button
ja_JP: 「前へ」ボタン

en: Previous Button Image
ja_JP: 「前へ」ボタンの画像

en: Previous Button Text
ja_JP: 「前へ」ボタンの文字列

en: Previous Page
ja_JP: 前のページ

en: Price
ja_JP: 価格

en: Price:
ja_JP: 価格:

en: Pricing Fields
ja_JP: 価格フィールド

en: Pricing fields allow you to add fields to your form that calculate pricing for selling goods and services.
ja_JP: 価格フィールドは、商品やサービスの販売価格を計算するフィールドをフォームに追加します。

en: Pricing fields are not editable
ja_JP: 価格設定フィールドは編集できません

en: Pricing form fields
ja_JP: 価格フィールド

en: Prince Edward Island
ja_JP: プリンスエドワードアイランド州

en: Print
ja_JP: 印刷

en: Print Entries
ja_JP: 回答を印刷

en: Print Preview
ja_JP: 印刷プレビュー

en: Print all of the selected entries at once.
ja_JP: 選択したすべての回答を印刷

en: Print entry
ja_JP: エントリーをプリント

en: Private API Key
ja_JP: 非公開 API キー

en: Probably
ja_JP: おそらく

en: Probably Not
ja_JP: おそらくない

en: Process %s feed only when payment is received.
ja_JP: 支払いを受信した場合のみ、 %s フィードを処理

en: Process this feed if
ja_JP: フィードの処理条件:

en: Processing
ja_JP: 処理中

en: Product
ja_JP: 商品

en: Product Field
ja_JP: 商品フィールド

en: Product Field Mapping
ja_JP: 商品フィールドマッピング

en: Product Name
ja_JP: 商品名

en: Products &amp; Services Settings
ja_JP: 商品 &amp; サービス設定

en: Products and Services
ja_JP: 商品とサービス

en: Professional Services
ja_JP: 専門サービス

en: Progress Bar
ja_JP: 進捗バー

en: Progress Bar Completion Text
ja_JP: 進捗バー完了テキスト

en: Progress Bar Confirmation Display
ja_JP: 進捗バー確認表示

en: Progress Bar Style
ja_JP: 進捗バーのスタイル

en: Progress Indicator
ja_JP: 進捗インジケーター

en: Property key incorrect
ja_JP: 不正なプロパティキー

en: Property values should be sent as an array
ja_JP: 属性値は配列として送信してください。

en: Protect your form entries from spam using Akismet.
ja_JP: Akismet を使用してスパムからフォームの回答を保護します。

en: Provide a title and a description for this form
ja_JP: このフォームのタイトルと説明を入力してください

en: Province
ja_JP: 都道府県

en: Public API Key
ja_JP: 公開 API キー

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: Purchase Date
ja_JP: 購入日

en: QA/Quality Control
ja_JP: 品質管理 / 品質保証

en: QR Code
ja_JP: QR コード

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Qty
ja_JP: 数量

en: Qty:
ja_JP: 数量:

en: Quantity
ja_JP: 数量

en: Quantity:
ja_JP: 数量:

en: Quebec
ja_JP: ケベック州

en: Queued for upgrade.
ja_JP: アップグレード待ち。

en: REST API Settings
ja_JP: REST API の設定

en: Radio Buttons
ja_JP: ラジオボタン

en: Range
ja_JP: 範囲

en: Re-run database upgrade
ja_JP: データベースのアップグレードを再度実行

en: Read more about reCAPTCHA.
ja_JP: reCAPTCHA についての詳細を参照する。

en: Real Estate
ja_JP: 不動産

en: Recent
ja_JP: 最近

en: Recommended: PHP 7.3 or higher.
ja_JP: 推奨：PHP 7.3 以降。

en: Recurring Amount
ja_JP: 定期支払い金額

en: Recurring Payments
ja_JP: 定期支払

en: Recurring Times
ja_JP: 繰り返し回数

en: Red
ja_JP: 赤

en: Redirect
ja_JP: リダイレクト

en: Redirect Form to Page
ja_JP: フォームから固定ページへ転送

en: Redirect Form to URL
ja_JP: フォームから URL へ転送

en: Redirect URL
ja_JP: リダイレクト URL

en: Refunded
ja_JP: 払い戻し済み

en: Refunds
ja_JP: 払い戻し

en: Registration
ja_JP: 登録

en: Reject Request
ja_JP: リクエストを拒否

en: Remove Star
ja_JP: スターを削除

en: Remove This Rule
ja_JP: ルールを削除

en: Remove a condition
ja_JP: 条件を削除

en: Remove row {0}
ja_JP: 行を削除 {0}

en: Remove this row
ja_JP: この行を削除

en: Renews On
ja_JP: 更新日

en: Repeater
ja_JP: 繰り返し

en: Reply To
ja_JP: 返信先

en: Report Copied!
ja_JP: レポートをコピーしました。

en: Report generated!
ja_JP: レポートを作成しました。

en: Request Control
ja_JP: リクエストコントロール

en: Request again
ja_JP: 再度要求

en: Require Login Message
ja_JP: ログイン要求のメッセージ

en: Require user to be logged in
ja_JP: ログインをユーザに要求

en: Required
ja_JP: 必須

en: Required Field
ja_JP: 必須のフィールド

en: Required Field Indicator
ja_JP: 必須フィールドインジケータ

en: Required Gravity Forms Add-On "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
ja_JP: インストールされている Gravity Forms アドオン「%s」は必要なバージョン要件を満たしていません : %s

en: Required Gravity Forms Add-On is missing: %s.
ja_JP: 必須の Gravity Forms アドオンが見つかりません: %s

en: Required Indicator
ja_JP: 必要なインジケーター

en: Required PHP extension "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
ja_JP: インストールされている PHP エクステンション「%s」は、必要なバージョン要件を満たしていません: %s

en: Required PHP extension missing: %s
ja_JP: 必須の PHP エクステンションが見つかりません: %s

en: Required PHP function missing: %s
ja_JP: 必須の PHP 関数が見つかりません: %s

en: Required WordPress plugin is missing: %s.
ja_JP: 必須の WordPress プラグインが見つかりません: %s

en: Required form fields
ja_JP: 必須フィールド

en: Requirements check
ja_JP: 要件確認

en: Resend
ja_JP: 再送

en: Resend Notifications
ja_JP: 通知を再送

en: Resending...
ja_JP: 再送信中 ...

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Reset Views
ja_JP: 表示数をリセット

en: Response code: %s
ja_JP: 応答コード：%s

en: Restaurant/Food Service
ja_JP: 飲食店 / 食品サービス

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Restrictions
ja_JP: 制限事項

en: Results
ja_JP: 結果

en: Results Filters
ja_JP: 結果フィルタ

en: Results Page
ja_JP: 結果ページ

en: Retail
ja_JP: 小売

en: Retain entries indefinitely
ja_JP: エントリーを無期限に保持する

en: Retention Policy
ja_JP: 保持ポリシー

en: Retired
ja_JP: 退職

en: Return to Form List
ja_JP: フォームリストに戻る

en: Return to form list
ja_JP: フォームリストに戻る

en: Revenue
ja_JP: 収入

en: Review Form
ja_JP: フォームをレビュー

en: Reviewing Form Submissions
ja_JP: 回答の閲覧

en: Rhode Island
ja_JP: ロードアイランド州

en: Right aligned
ja_JP: 右揃え

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Rounding
ja_JP: 四捨五入

en: Routing
ja_JP: ルーティング

en: Row removed
ja_JP: 行が削除されました

en: Rules
ja_JP: ルール

en: Russia
ja_JP: ロシア

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Russian Ruble
ja_JP: ロシアルーブル

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: Réunion
ja_JP: レユニオン

en: START PAGING
ja_JP: ページ送りを開始

en: Saint Barthélemy
ja_JP: サン・バルテルミー

en: Saint Helena
ja_JP: セントヘレナ

en: Saint Kitts and Nevis
ja_JP: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Saint Martin
ja_JP: セント・マーチン

en: Saint Pierre and Miquelon
ja_JP: サンピエール島・ミクロン島

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja_JP: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Sales
ja_JP: 販売

en: Same as previous
ja_JP: 前回と同じ

en: Samoa
ja_JP: サモア

en: Sample Option
ja_JP: サンプルオプション

en: Sample: phone={Phone:1}&email={Email:2}
ja_JP: 例: phone={Phone:1}&email={Email:2}

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: Sao Tome and Principe
ja_JP: サントメ・プリンシペ

en: Saskatchewan
ja_JP: サスカチュワン州

en: Sat
ja_JP: 土

en: Satisfaction
ja_JP: 満足度

en: Satisfied
ja_JP: 満足

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save & Continue Link
ja_JP: 「保存して続行」リンク

en: Save & Continue Token
ja_JP: 「保存して続行」トークン

en: Save &amp; Continue Email Input
ja_JP: 「保存して続行」メール入力

en: Save &amp; Continue Link
ja_JP: 「保存して続行」リンク

en: Save &amp; Continue Token
ja_JP: 「保存して続行」トークン

en: Save Confirmation
ja_JP: 確認を保存

en: Save Form
ja_JP: フォームを保存

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Save and Continue
ja_JP: 保存して続行

en: Save and Continue Confirmation
ja_JP: 「保存して続行」確認

en: Save and Continue Email
ja_JP: 「保存して続行」メール

en: Save and Continue Email Sent Confirmation
ja_JP: 「保存して続行」メールの送信確認

en: Save and Continue Later
ja_JP: 保存してあとで再開する

en: Save and Continue link used is expired or invalid.
ja_JP: 使用された「保存して続行」リンクの有効期限が切れているか無効です。

en: Save and continue email is requested
ja_JP: 「保存して続行」メールが要求されました。

en: Save as
ja_JP: 名前を付けて保存

en: Save as new custom choice
ja_JP: 新しいカスタム選択肢として保存

en: Saved! Redirecting...
ja_JP: 保存しました ! リダイレクト中...

en: Saving...
ja_JP: 保存中 ...

en: Schedule Form
ja_JP: フォームを予約

en: Schedule Form End Date/Time
ja_JP: 予約の終了日時

en: Schedule Start Date/Time
ja_JP: 予約の開始日時

en: Schedule a time period the form is active.
ja_JP: フォームが有効な期間を予約してください。

en: Science/Research
ja_JP: サイエンス / 研究

en: Scores are weighted calculations. Items ranked higher are given a greater score than items that are ranked lower. The total score for each item is the sum of the weighted scores.
ja_JP: スコアは加重計算です。高いランクの項目は、低くランクされている項目よりも大きなスコアが与えられます。各項目の合計スコアは、加重計算の合計です。

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Forms
ja_JP: フォームを検索

en: Search Our Documentation
ja_JP: ドキュメンテーションで検索する

en: Search for a field
ja_JP: フィールドを検索

en: Search for form
ja_JP: フォームを検索

en: Search forms
ja_JP: フォーム検索

en: Seasonal
ja_JP: 季節労働

en: Second Choice
ja_JP: 選択2

en: Second Option
ja_JP: オプション2

en: Secret Key
ja_JP: 秘密鍵

en: Section
ja_JP: セクション

en: Section Break
ja_JP: セクション区切り

en: Security Code
ja_JP: セキュリティコード

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Select Categories
ja_JP: カテゴリーを選択

en: Select Date Range
ja_JP: 日付の範囲を選択

en: Select Entry Table Columns
ja_JP: エントリーテーブルの列を選択

en: Select Fields
ja_JP: フィールドを選択

en: Select Files
ja_JP: ファイルを選択

en: Select Forms
ja_JP: フォームを選択

en: Select On or Off to enable or disable no-conflict mode. Setting this to On will prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
ja_JP: 無競合モードを有効にするには「オン」、無効にするには「オフ」を選択してください。
    「オン」に設定すると、余分なスクリプトやスタイルが Gravity Forms 管理ページに出力されず、他のプラグインやテーマとの衝突を減らします。

en: Select a %s Field
ja_JP: %s フィールドを選択

en: Select a Currency
ja_JP: 通貨を選択

en: Select a Field
ja_JP: フィールドを選択

en: Select a Form
ja_JP: フォームを選択

en: Select a Mask
ja_JP: マスクを選択

en: Select a Page
ja_JP: ページを選択

en: Select a category
ja_JP: カテゴリーを選択

en: Select a category and customize the predefined choices or paste your own list to bulk add choices.
ja_JP: カテゴリーを選択してサンプルをカスタマイズするか、任意の選択肢を一括追加欄へ貼り付けます。

en: Select a date range. Setting a range will limit the export to entries submitted during that date range. If no range is set, all entries will be exported.
ja_JP: 期間を選択します。指定の期間内の回答のみがエクスポートされます。期間が選択されていない場合、すべての回答がエクポートされます。

en: Select a different form
ja_JP: 別のフォームを選択

en: Select a field
ja_JP: フィールドを選択

en: Select a form
ja_JP: フォームを選択

en: Select a form below to add it to your post or page.
ja_JP: 投稿またはページに追加するフォームを次から選択してください。

en: Select a form below to export entries. Once you have selected a form you may select the fields you would like to export and then define optional filters for field values and the date range. When you click the download button below, Gravity Forms will create a CSV file for you to save to your computer.
ja_JP: 回答をエクスポートするには、まずフォームを選択してください。次にエクスポートするフィールドを選択します。必要であればフィールドの値や日付範囲でフィルターを定義できます。ダウンロードボタンをクリックすると Gravity Forms は保存用の CSV ファイルを作成します。

en: Select a form field size from the available options. This will set the width of the field. Please note: if using a paragraph field, the size applies only to the height of the field.
ja_JP: オプションからフィールドのサイズを選択してください。サイズはフィールドの幅として設定されます。注意: 段落フィールドの場合はフィールドの高さに適用されます。

en: Select a form from the list to add it to your post or page.
ja_JP: 投稿またはページに追加するフォームをリストから選択してください。

en: Select a format
ja_JP: 書式を選択

en: Select a product field
ja_JP: 商品フィールドを選択

en: Select a transaction type
ja_JP: 取引種類を選択

en: Select a transaction type.
ja_JP: 取引種類を選択してください。

en: Select all %s{0}%s entries.
ja_JP: すべての %s{0}%s 回答を選択。

en: Select an action
ja_JP: アクションを選択

en: Select an action for this shortcode. Actions are added by some add-ons.
ja_JP: ショートコードのアクションを選択してください。アクションはアドオンによって追加されます。

en: Select an existing custom field
ja_JP: 既存のカスタムフィールドを選択

en: Select date
ja_JP: 日付を選択

en: Select files
ja_JP: ファイルを選択

en: Select how many times the recurring payment should be made.  The default is to bill the customer until the subscription is canceled.
ja_JP: 定期支払いの回数を選択してください。デフォルトでは、購読がキャンセルされるまで請求が続きます。

en: Select how you would like the sales data to be displayed.
ja_JP: 売上データの表示方法を選択してください。

en: Select image size
ja_JP: 画像サイズを選択

en: Select one or more image metadata field to be displayed along with the image upload field. They enable users to enter additional information about the uploaded image.
ja_JP: 画像アップロードフィールと一緒に表示される1つ以上の画像メタデータフィールドを選択してください。ユーザーはアップロードする画像に関する追加情報を入力できます。

en: Select the Gravity Forms export files you would like to import. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool. When you click the import button below, Gravity Forms will import the forms.
ja_JP: インポートする Gravity Forms エクスポート ファイルを選択します。ファイルに .json 拡張子が付いていること、およびそれらが %sGravity Forms Export Form%s ツールによって生成されたことを確認してください。下のインポート ボタンをクリックすると、Gravity Forms がフォームをインポートします。

en: Select the author that will be used for the post that is created by the form entry.
ja_JP: フォームの回答から作成される投稿で使用する作成者を選択してください。

en: Select the category that will be used for the post that is created by the form entry.
ja_JP: フォームの回答から作成される投稿で使用するカテゴリーを選択してください。

en: Select the country you would like to be selected by default when the form gets displayed.
ja_JP: デフォルトで表示するフォームの国を選択してください。

en: Select the custom field name from available existing custom fields, or enter a new custom field name.
ja_JP: 既存のカスタムフィールドから選択するか、新しいカスタムフィールド名を入力してください。

en: Select the default currency for your forms. This is used for product fields, credit card fields and others.
ja_JP: フォームのデフォルト通貨を選択します。これは、製品フィールド、クレジットカードフィールドなどに使用されます。

en: Select the default description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
ja_JP: デフォルトの説明の位置を選択してください。説明はフィールドの上か下に配置できます。この設定は各フィールドの外観設定で上書きできます。

en: Select the default label placement.  Labels can be top aligned above a field, left aligned to the left of a field, or right aligned to the right of a field. This is a global label placement setting.
ja_JP: デフォルトのラベル配置を選択します。ラベルは、フィールドの上に上揃え、フィールドの左側に左揃え、またはフィールドの右側に右揃えにすることができます。これは、グローバルなラベル配置設定です。

en: Select the default sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
ja_JP: デフォルトのサブラベルの位置を選択してください。サブラベルはフィールドの上か下に配置できます。この設定は各フィールドの外観設定で上書きできます。

en: Select the description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs.
ja_JP: 説明の配置を選択してください。説明文はフィールドの上か下に配置することができます。

en: Select the field to be used as the source for the values for this field.
ja_JP: このフィールドの値のソースとして使用するフィールドを選択してください。

en: Select the field which will be used to identify the owner of the personal data.
ja_JP: 個人データの所有者を識別するために使用されるフィールドを選択します。

en: Select the fields which will be included when exporting or erasing personal data.
ja_JP: 個人データをエクスポートまたは消去するときに含めるフィールドを選択します。

en: Select the fields you would like to include in the export.
ja_JP: エクスポートに含めるフィールドを選択してください。

en: Select the fields you'd like to use in this Address Field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
ja_JP: 住所フィールドで使用するフィールドを選択し、新規に入力してサブラベルをカスタマイズしてください。

en: Select the fields you'd like to use in this Name field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
ja_JP: 名前フィールドで使用するフィールドを選択し、新規に入力してサブラベルをカスタマイズしてください。

en: Select the form you would like to export entry data from. You may only export data from one form at a time.
ja_JP: 回答データをエクスポートするフォームを選択してください。一度に1つのフォームからのみデータをエクスポートできます。

en: Select the format of numbers that are allowed in this field. You have the option to use a comma or a dot as the decimal separator.
ja_JP: このフィールドで入力可能な数値の書式を選択してください。オプションで桁区切り文字にカンマやピリオドを使えます。

en: Select the format you would like to use for the Name field.  There are 3 options, Normal which includes First and Last Name, Extended which adds Prefix and Suffix, or Simple which is a single input field.
ja_JP: 名前フィールドで使用する書式を選択してください。姓と名を含む「通常」、敬称や接尾辞を追加した「拡張」、単一行入力フィールドの「シンプル」の3種類があります。

en: Select the format you would like to use for the date input.
ja_JP: 日付の入力に使用する書式を選択してください。

en: Select the format you would like to use for the phone input.  Available options are domestic US/CANADA style phone number and international long format phone number.
ja_JP: 電話番号の入力に使用する書式を選択してください。米国 / カナダ式、または国際的な長い形式を選択できます。

en: Select the format you would like to use for the time field.  Available options are 12 hour (i.e. 8:30 pm) and 24 hour (i.e. 20:30).
ja_JP: 時間フィールドで使用する書式を選択してください。12時間表示 (例: 8:30 PM) または 24時間表示 (例: 20:30) を選択できます。

en: Select the forms you would like to export.
ja_JP: エクスポートするフォームを選択してください。

en: Select the forms you would like to export. When you click the download button below, Gravity Forms will create a JSON file for you to save to your computer. Once you've saved the download file, you can use the Import tool to import the forms.
ja_JP: エクスポートするフォームを選択してください。ダウンロードボタンをクリックすると、 Gravity Forms が コンピューターに保存する JSON ファイルを作成します。ダウンロードファイルを保存しておくと、インポートツールを使用してフォームをインポートできます。

en: Select the label visibility for this field.  Labels can either inherit the form setting or be hidden.
ja_JP: フィールドのラベル表示の有無を選択してください。ラベルはフォーム設定を継承するか、または非表示にできます。

en: Select the language you would like to use for the reCAPTCHA display from the available options.
ja_JP: reCAPTCHA 表示で使用する言語をオプションから選択してください。

en: Select the page you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
ja_JP: フォーム送信後に転送するページを選択してください。

en: Select the position of the badge containing the links to Google's privacy policy and terms.
ja_JP: Google のプライバシーポリシーと利用規約へのリンクを含むバッジの位置を選択します。

en: Select the post format that will be used for the post that is created by the form entry.
ja_JP: フォームの回答から作成される投稿で使用する書式を選択してください。

en: Select the post status that will be used for the post that is created by the form entry.
ja_JP: フォームの回答から作成される投稿で使用する投稿ステータスを選択してください。

en: Select the province you would like to be selected by default when the form gets displayed.
ja_JP: デフォルトで表示するフォームの都道府県を選択してください。

en: Select the state you would like to be selected by default when the form gets displayed.
ja_JP: デフォルトで表示するフォームの州を選択してください。

en: Select the sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs.
ja_JP: サブラベルの配置を選択してください。サブラベルはフィールドの上か下に配置することができます。

en: Select the type of CAPTCHA you would like to use.
ja_JP: 使用する CAPTCHA タイプを選んでください。

en: Select the type of address you would like to use.
ja_JP: 使用する住所の種類を選択してください。

en: Select the type of field from the available form fields.
ja_JP: 利用可能なフィールドからフィールドの種類を選択してください。

en: Select the type of inputs you would like to use for the date field. Date Picker will let users select a date from a calendar. Date Field will let users free type the date.
ja_JP: 日付フィールドで使用する入力の種類を選択してください。日付ピッカーではカレンダーから日付を選択できます。日付フィールドではユーザーが自由に日付を入力できます。

en: Select the type of reCAPTCHA you would like to use.
ja_JP: 使用する reCAPTCHA のタイプを選択します。

en: Select the visibility for this field.
ja_JP: フィールドを表示するかどうか選択します。

en: Select the visual theme for the reCAPTCHA field from the available options to better match your site design.
ja_JP: サイトデザインに合う reCAPTCHA フィールドのビジュアルテーマをオプションから選択してください。

en: Select this option to enable multiple files to be uploaded for this field.
ja_JP: このフィールドで複数ファイルのアップロードを有効化するには、このオプションを選択してください。

en: Select this option to hide the field label in the form.
ja_JP: フォームでフィールドラベルを非表示にするには、このオプションを選択します。

en: Select this option to limit user input to unique values only.  This will require that a value entered in a field does not currently exist in the entry database for that field.
ja_JP: ユーザーの入力をユニークな値のみに制限する場合はこのオプションを選択してください。フィールドには既存の回答データにない値のみを入力できます。

en: Select this option to make the form field required.  A required field will prevent the form from being submitted if it is not filled out or selected.
ja_JP: フィールドを必須にするにはこのオプションを選択してください。ユーザーは必須フィールドが空欄や未選択のままではフォームを送信できません。

en: Select this setting to display the option as activated by default when the form first loads.
ja_JP: 最初にフォームがロードされた際、デフォルトで有効化されたオプションとして表示するにはこの設定を選択してください。

en: Select this setting to let browsers help a user fill in a field with autocomplete.  You can enter a single autocomplete attribute or multiple attributes separated with a space.  Learn more about autocomplete in the %s accessibility documentation %s.
ja_JP: この設定を選択すると、ブラウザーはユーザーがオートコンプリートをフィールドに入力できるようになります。スペースで区切って、単一のオートコンプリート属性または複数の属性を入力できます。オートコンプリートの詳細については、%sアクセシビリティドキュメンテーション%sをご覧ください。

en: Select which Product this field is tied to.
ja_JP: このフィールドに関係する商品を選択してください。

en: Select which actions should only occur after payment has been received.
ja_JP: 支払いが受理された後にのみ発生すべき操作を選択してください。

en: Select which categories are displayed. You can choose to display all of them or select individual ones.
ja_JP: 表示するカテゴリーを選択してください。すべて、または個々の表示を選択できます。

en: Select which field determines the payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the payment amount.
ja_JP: 支払い金額用のフィールドを選択するか、または「フォーム合計」を選択してすべての価格フィールドの合計を支払い金額として使用します。

en: Select which field determines the recurring payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the recurring amount.
ja_JP: 定期支払い金額用のフィールドを選択するか、または「フォーム合計」を選択してすべての価格フィールドの合計を定期支払い金額として使用します。

en: Select which progress bar style you would like to use.  Select custom to choose your own text and background color.
ja_JP: 使用する進捗バーのスタイルを選んでください。独自のテキストと背景色を使用するには「カスタム」を選択します。

en: Select which type of visual progress indicator you would like to display.  Progress Bar, Steps or None.
ja_JP: 表示する進捗インジケーターの種類を「進捗バー」、「ステップ」、「なし」から選択してください。

en: Select yes or no to enable or disable CSS output.  Setting this to no will disable the standard Gravity Forms CSS from being included in your theme.
ja_JP: CSS 出力を有効にするには「はい」、無効にするには「いいえ」を選択してください。「いいえ」に設定すると、テーマに組み込まれる標準の Gravity Forms CSS が無効化されます。

en: Select yes or no to enable or disable HTML5 output. Setting this to no will disable the standard Gravity Forms HTML5 form field output.
ja_JP: HTML5 出力を有効にするには「はい」、無効にするには「いいえ」を選択してください。
    「いいえ」に設定すると、標準 Gravity Forms の HTML5 フィールド出力は無効化されます。

en: Select your billing cycle.  This determines how often the recurring payment should occur.
ja_JP: 請求の周期を選択してください。定期支払の頻度を決定します。

en: Select/Deselect All
ja_JP: すべて選択 / 選択解除

en: Selected
ja_JP: 選択しました

en: Selecting this option will set the post author to the WordPress user that submitted the form.
ja_JP: このオプションを選択すると、投稿の作成者にフォームを送信した WordPress ユーザーを設定します。

en: Self-employed
ja_JP: 自営業

en: Send Link
ja_JP: リンクを送信

en: Send To
ja_JP: 送り先

en: Send To Email
ja_JP: 送信先のメールアドレス

en: Send To Email Address
ja_JP: 送信先メールアドレス

en: Send To Field
ja_JP: 「送信先」フィールド

en: Send this notification if
ja_JP: 通知の送信条件:

en: Send to
ja_JP: 送り先

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Sep
ja_JP: 9月

en: Separate tags with commas
ja_JP: タグをカンマで区切ります

en: Separated with commas (i.e. jpg, gif, png, pdf)
ja_JP: カンマで区切る (例: jpg, gif, png, pdf)

en: September
ja_JP: 9月

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Serbian
ja_JP: セルビア語

en: Server Environment
ja_JP: サーバー環境

en: Service
ja_JP: サービス

en: Set as Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像に設定

en: Set this to ON to display the Forms menu in the WordPress top toolbar. The Forms menu will display the latest ten forms recently opened in the form editor.
ja_JP: WordPress の上部ツールバーにフォームメニューを表示するにはオンに設定します。フォームメニューでは、フォームの編集画面を開いた最新10件のフォームを表示します。

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
ja_JP: 余分なスクリプトやスタイルが Gravity Forms の管理ページに書かれるのを防ぎ、他のプラグインやテーマとの衝突を減らすには「オン」に設定します。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings License Key
ja_JP: ライセンスキー設定

en: Settings updated.
ja_JP: 設定が更新されました。

en: Settings: General
ja_JP: 設定：一般

en: Setup Email Notifications for this Form
ja_JP: フォームのメール通知を設定

en: Setup Fee
ja_JP: セットアップ料金

en: Seychelles
ja_JP: セイシェル

en: Shipping
ja_JP: 配送料

en: Short
ja_JP: 短い

en: Show
ja_JP: 表示

en: Show Password
ja_JP: パスワードを表示

en: Show more
ja_JP: もっと見る

en: Show/hide QR Code
ja_JP: QR コードを表示 / 非表示

en: Sierra Leone
ja_JP: シエラレオネ

en: Sign up%s for an API key pair for your site.
ja_JP: %s で API キーのペアをサインアップしてください。

en: Simply drag and drop the fields or elements you want in this form.
ja_JP: このフォームに必要なフィールドまたは要素をドラッグアンドドロップするだけです。

en: Since logs may contain sensitive information, please ensure that you only leave it enabled for as long as it is needed for troubleshooting.
ja_JP: ログには機密情報が含まれている可能性があるため、トラブルシューティングに必要な場合にのみ有効にしておいてください。

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Singapore Dollar
ja_JP: シンガポールドル

en: Single
ja_JP: 未婚

en: Single Line Text
ja_JP: 一行テキスト

en: Single Method
ja_JP: 単一の選択肢

en: Single Product
ja_JP: 商品

en: Single line text
ja_JP: 一行テキスト

en: Sinhalese
ja_JP: シンハラ語

en: Sint Maarten
ja_JP: セント・マーチン

en: Site Key
ja_JP: サイトキー

en: Site Locale
ja_JP: サイトロケール

en: Site Registration
ja_JP: サイト登録

en: Site URL
ja_JP: サイト URL

en: Site registered
ja_JP: サイトが登録されました

en: Sites Exceeded
ja_JP: 超過したサイト

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Skilled Labor
ja_JP: 熟練労働者

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Slovakia
ja_JP: スロバキア

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Slovenian
ja_JP: スロベニア語

en: Small
ja_JP: 小さい

en: Social Security Number
ja_JP: 社会保障番号

en: Software
ja_JP: ソフトウェア

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: Somalia
ja_JP: ソマリア

en: Some College
ja_JP: 大学

en: Somewhat Better
ja_JP: いくらか良い

en: Somewhat Important
ja_JP: やや重要

en: Somewhat Worse
ja_JP: いくらか悪い

en: Sorry, this file extension is not permitted for security reasons.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このファイル拡張子はセキュリティ上の理由から許可されていません。

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ja_JP: このファイルタイプはセキュリティ上の理由から、許可されていません。

en: Sorry. This form is no longer accepting new submissions.
ja_JP: このフォームは新規の回答を受け付けていません。

en: Sorry. This form is no longer available.
ja_JP: このフォームは使用できません。

en: Sorry. You must be logged in to view this form.
ja_JP: フォームを表示するにはログインしてください。

en: Source Field
ja_JP: ソースフィールド

en: Source URL
ja_JP: ソース URL

en: Source Url
ja_JP: ソース URL

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: South African Rand
ja_JP: 南アフリカランド

en: South America
ja_JP: 南アメリカ

en: South Carolina
ja_JP: サウスカロライナ州

en: South Dakota
ja_JP: サウスダコタ州

en: South Korea
ja_JP: 韓国

en: South Sudan
ja_JP: 南スーダン

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: Spam
ja_JP: スパム

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Spanish (Latin America)
ja_JP: スペイン語 (中南米)

en: Specify a mathematical formula. The result of this formula will be dynamically populated as the value for this field.
ja_JP: 数式を指定してください。数式の結果はフィールドの値として動的に入力されます。

en: Specify how many decimal places the number should be rounded to.
ja_JP: 小数点第何位まで四捨五入するかを指定してください。

en: Specify the maximum file size in megabytes allowed for each of the files.
ja_JP: 各ファイルの最大ファイルサイズをメガバイト単位で指定してください。

en: Specify the maximum number of files that can be uploaded using this field. Leave blank for unlimited. Note that the actual number of files permitted may be limited by this server's specifications and configuration.
ja_JP: このフィールドを使用してアップロードできる最大ファイル数を指定してください。何も指定しなければ制限はありません。ただしサーバーの仕様や構成によっては実際に許可されるファイル数が制限される場合があります。

en: Specify the starting tab index for the fields of this form.
ja_JP: このフォームのフィールドの開始インデックスタブを指定してください。

en: Specify whether or not to use Ajax to submit the form.
ja_JP: フォームの送信に Ajax を使用するかどうかを指定してください。

en: Specify which notifications you would like to resend for the selected entries.
ja_JP: 選択した回答について再送する通知を指定してください。

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: Standard
ja_JP: 標準

en: Standard Fields
ja_JP: 標準フィールド

en: Standard Fields provide basic form functionality.
ja_JP: 標準フィールドでは、基本的なフォーム機能が提供されます。

en: Starred
ja_JP: スター付き

en: Start
ja_JP: 開始

en: Start Date
ja_JP: 開始日

en: Start date
ja_JP: 開始日

en: State
ja_JP: 州

en: State / Province
ja_JP: 州 / 県

en: State / Province / Region
ja_JP: 州 / 都道府県

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Step
ja_JP: ステップ

en: Steps
ja_JP: ステップ

en: Stores information that should not be visible to the user but can be processed and saved with the user submission.
ja_JP: ユーザーには表示されるべきではないが、ユーザーの送信で処理および保存できる情報を格納します。

en: Street Address
ja_JP: 住所 (丁目、番地、号)

en: Strength indicator
ja_JP: パスワード強度

en: Strong
ja_JP: 強い

en: Strongly Agree
ja_JP: 非常にそう思う

en: Strongly Disagree
ja_JP: 全くそう思わない

en: Student
ja_JP: 学生

en: Sub-Label Placement
ja_JP: サブラベルの位置

en: Sub-Label:
ja_JP: サブラベル:

en: Sub-Labels
ja_JP: サブラベル

en: Subject
ja_JP: 件名

en: Subject:
ja_JP: 件名:

en: Submissions are currently blocked due to an upgrade in progress
ja_JP: アップグレードは進行中のため、提出は現在ブロックされています

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Submitted on
ja_JP: 送信日時

en: Subscription
ja_JP: 購読

en: Subscription Details
ja_JP: 購読詳細

en: Subscription Id
ja_JP: 購読 ID

en: Subscription Settings
ja_JP: 購読設定

en: Subscription failed to be created. Reason: %s
ja_JP: 購読を作成できませんでした。理由 : %s

en: Subscription has been cancelled. Subscription Id: %s.
ja_JP: 購読がキャンセルされました。購読 ID: %s

en: Subscription has been created. Subscription Id: %s.
ja_JP: 購読が作成されました。購読 Id: %s

en: Subscription has been paid. Amount: %s. Subscription Id: %s
ja_JP: 購読の支払いが行われました。金額: %s 購読 ID: %s

en: Subscription has expired. Subscriber Id: %s
ja_JP: 購読期限が切れました。購読者 ID: %s

en: Subscription payment has failed. Amount: %s. Subscription Id: %s.
ja_JP: 購読の支払いが失敗しました。金額: %s 購読 ID: %s

en: Subscriptions
ja_JP: 購読

en: Success
ja_JP: 成功

en: Success!
ja_JP: 成功しました !

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Suffix
ja_JP: 接尾辞

en: Sun
ja_JP: 日

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Support License Key
ja_JP: ライセンスキー対応

en: Supported Credit Cards
ja_JP: 対応しているクレジットカード

en: Supported Credit Cards:
ja_JP: 対応しているクレジットカード:

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ja_JP: スヴァールバル諸島およびヤンマイエン島

en: Swahili
ja_JP: スワヒリ語

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Swedish Krona
ja_JP: スウェーデンクローナ

en: Swiss Franc
ja_JP: スイスフラン

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Syria
ja_JP: シリア

en: System Report
ja_JP: システムレポート

en: System Status
ja_JP: システムステータス

en: Tab Index Start
ja_JP: 開始インデックスタブ

en: Tab Index Start Value
ja_JP: インデックスタブの開始値

en: Table does not exist
ja_JP: テーブルが存在しません。

en: Table has not been upgraded successfully.
ja_JP: テーブルを正常にアップグレードできませんでした。

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Taiwan New Dollar
ja_JP: 台湾ニュードル

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Take Over
ja_JP: 引き継ぐ

en: Tamil
ja_JP: タミル語

en: Tanzania
ja_JP: タンザニア

en: Technology
ja_JP: テクノロジー

en: Telecommunications
ja_JP: 電気通信

en: Telugu
ja_JP: テルグ語

en: Temporary
ja_JP: 短期契約

en: Tennessee
ja_JP: テネシー州

en: Texas
ja_JP: テキサス州

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Text Color
ja_JP: テキスト色

en: Text of the consent checkbox.
ja_JP: 同意チェックボックスのテキスト。

en: Text:
ja_JP: テキスト:

en: Text: (Required)
ja_JP: テキスト: (必須）

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: Thai Baht
ja_JP: タイバーツ

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: Thank you for saving {form_title}. Please use the unique link below to return to the form from any computer. <br /><br /> {save_link} <br /><br /> Remember that the link will expire after 30 days so please return via the provided link to complete your form submission.
ja_JP: {form_title}を保存いただきありがとうございます。コンピュータからフォームに戻るには、下のユニークリンクを使用してください。<br /><br /> {save_link} <br /><br /> 注意 : リンクの有効期限は30日です。それまでにリンクを使用してフォームの回答を完了してください。

en: Thanks for contacting us! We will get in touch with you shortly.
ja_JP: ありがとうございます。ご連絡までしばらくお待ち下さい。

en: The %s is not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
ja_JP: %s は、このバージョンの Gravity Forms と互換性がありません。詳細については、プラグインのリストをご覧ください。

en: The %s table does not exist.
ja_JP: %s テーブルは存在しません。

en: The %sSend To%s email address provided is not valid.
ja_JP: %s 送信先 %s メールアドレスは有効ではありません。

en: The API key provided does not have read permissions.
ja_JP: 提供された API キーには読み取り権限がありません。

en: The API key provided does not have write permissions.
ja_JP: 提供された API キーには書き込み権限がありません。

en: The CAPTCHA wasn't entered correctly. Go back and try it again.
ja_JP: CAPTCHA が正しく入力されていません。元に戻り、再度実行してください。

en: The Enhanced User Interface is not accessible for screen reader users and people who cannot use a mouse.
ja_JP: スクリーンリーダーのユーザーやマウスを使用できないユーザーは、拡張ユーザーインターフェイスにアクセスできません。

en: The Form ID for the entry.
ja_JP: エントリーのフォームID。

en: The Form ID for the feed.
ja_JP: フィードのフォーム ID。

en: The Form object must be sent as a JSON string in the request body with the content-type header set to application/json.
ja_JP: フォームオブジェクトは、content-type ヘッダーを application / json に設定して、リクエスト本文に JSON 文字列として送信する必要があります。

en: The Gravity Forms API allows developers to interact with this install via a JSON REST API.
ja_JP: Gravity Forms API を使用すると開発者は JSON REST API を介してサイトと対話できます。

en: The Gravity Forms support agreement requires WordPress %s or greater. This site must be upgraded in order to be eligible for support.
ja_JP: Gravity Forms サポート規約では、 WordPress %s 以上のバージョンが必須です。このサイトをサポート対象とするには更新する必要があります。

en: The IP address of the entry creator.
ja_JP: エントリー作成者の IP アドレス。

en: The JSON string containing the feed meta.
ja_JP: フィードメタを含む JSON 文字列。

en: The PHP readfile function is not available, please contact the web host.
ja_JP: PHP の readfile 関数を使用できません。ウェブサイトのホスティング会社にお問い合わせください。

en: The Placeholder will not be submitted along with the form. Use the Placeholder to give a hint at the expected value or format.
ja_JP: プレースホルダーは送信されません。入力が期待される値や入力形式のヒントを表示できます。

en: The URL where the form was embedded.
ja_JP: フォームが埋め込まれた URL。

en: The add-on the feed belongs to.
ja_JP: フィードが属するアドオン。

en: The aggregate rank is the overall rank for all entries based on the weighted scores for each item.
ja_JP: 集計ランクは、各項目の加重スコアに基づくすべての回答の総合ランクです。

en: The amount of the payment, if applicable.
ja_JP: 該当する場合、支払い額。

en: The average (mean) score for each row: the sum of all the scores for each row divided by the total number of entries.
ja_JP: 各行の平均スコア : 各行のスコア合計をすべての回答数で割った値

en: The average (mean) score for the whole field. The sum of the total scores divided by the number of entries.
ja_JP: 全フィールドの平均スコア。すべてのスコアの合計を回答数で割った値

en: The average (mean) score: The sum of the scores divided by the number of entries.
ja_JP: 平均スコア : スコア合計を回答数で割った値

en: The database is currently being upgraded to version %s. %s
ja_JP: データベースは現在バージョン %s にアップグレードされています。%s

en: The date of the payment, if applicable.
ja_JP: 該当する場合、支払い日。

en: The date the entry was created, in UTC.
ja_JP: エントリーが作成された日付（UTC）。

en: The date the entry was updated, in UTC.
ja_JP: エントリーが更新された日付（UTC）。

en: The datepicker is not accessible for users who rely on the keyboard or screen reader. Please select a different input type to improve the accessibility of your form.
ja_JP: キーボードまたはスクリーンリーダーに依存しているユーザーは、日付ピッカーにアクセスできません。フォームのアクセシビリティーを向上させるには、別の入力タイプを選択してください。

en: The email address entered is invalid, please check the formatting (e.g. email@domain.com).
ja_JP: 入力したメールアドレスが無効です。フォーマットを確認してください（例：email@domain.com）

en: The entry has already been deleted.
ja_JP: エントリーはすでに削除されています。

en: The entry object must be an array
ja_JP: 回答オブジェクトは配列でなければなりません。

en: The field is hidden when viewing the form. Useful when you require the functionality of this field but do not want the user to be able to see this field.
ja_JP: フォーム表示時にフィールドを非表示にします。機能としてフィールドが必要で、ユーザーに入フィールドを表示したくない場合に便利です。

en: The field is only visible when administering submitted entries. The field is not visible or functional when viewing the form.
ja_JP: このフィールドは送信された回答の管理時にのみ表示されます。フォームが表示される際には非表示で、機能もしません。

en: The field values.
ja_JP: フィールド値。

en: The following is a system report containing useful technical information for troubleshooting issues. If you need further help after viewing the report, click on the "Copy System Report" button below to copy the report and paste it in your message to support.
ja_JP: システムレポートでは問題解決に役立つ技術情報を表示します。レポート確認後、サポートが必要な場合は、下の「システムレポートをコピー」をクリックしてレポートをコピーし、サポートへのお問い合わせに貼り付けてください。

en: The form fields are missing
ja_JP: フォームフィールドがありません

en: The form for this entry does not exist
ja_JP: この回答のフォームは存在しません

en: The form has already been deleted.
ja_JP: フォームは既に削除されています。

en: The form has been saved.  The content contains the link to return and complete the form.
ja_JP: フォームが保存されました。コンテンツには、フォームに戻って記入するためのリンクが含まれています。

en: The form id must be specified
ja_JP: フォーム ID を指定してください。

en: The form title is missing
ja_JP: フォーム名がありません

en: The form title you have entered has already been used. Please enter a unique form title.
ja_JP: 入力したフォーム名はすでに使用されています。他のユニークな名前を入力してください。

en: The form title you have entered is already taken. Please enter a unique form title
ja_JP: 入力したフォーム名はすでに使用されています。ユニークな名前を入力してください。

en: The form title you have entered is already taken. Please enter a unique form title.
ja_JP: 入力したフォーム名はすでに使用されています。他と重ならないフォーム名を入力してください。

en: The formula appears to be valid.
ja_JP: 式は有効です。

en: The input values.
ja_JP: 入力値。

en: The license key entered has been revoked; please check its status in your %1$sGravity Forms account.%2$s
ja_JP: 入力したライセンスキーは取り消されています。%1$sGravity Forms アカウント%2$sでそのステータスを確認してください。

en: The license key entered is incorrect; please visit the %1$sGravity Forms website%2$s to verify your license.
ja_JP: 入力したライセンスキーが正しくありません。 ライセンスを確認するには、%1$sGravity Forms のサイト%2$sにアクセスしてください。

en: The link was sent to the following email address:
ja_JP: リンクは次のメール アドレスに送信されました。

en: The payment method for the payment, if applicable.
ja_JP: 該当する場合、支払い方法。

en: The position of the feed on the feeds list page and when processed; for add-ons which support feed ordering.
ja_JP: フィードリストページでのフィードの位置、および処理されたとき。 フィードの順序付けをサポートするアドオン用。

en: The reCAPTCHA was invalid. Go back and try it again.
ja_JP: CAPTCHA は無効です。再度実行してください。

en: The status of the entry.
ja_JP: エントリのステータス。

en: The status of the payment, if applicable.
ja_JP: 該当する場合、支払いのステータス。

en: The subscription could not be canceled. Please try again later.
ja_JP: 購読をキャンセルできませんでした。しばらくたってから再度実行してください。

en: The table `%1$s` does not exist. Please visit the %2$sForms > System Status%3$s page and click the "Re-run database upgrade" link (under the Database section) to create the missing table.
ja_JP: テーブル`%1$s`は存在しません。%2$s「フォーム」>「システムステータス」%3$sページにアクセスし、「データベースアップグレードの再実行」リンク（「データベース」セクションの下）をクリックして、不足しているテーブルを作成してください。

en: The text entered exceeds the maximum number of characters.
ja_JP: 入力したテキストが最大文字数を超えています。

en: The text you have entered is not valid. For security reasons, some characters are not allowed.
ja_JP: 入力したテキストは有効ではありません。セキュリティ上の理由から、一部の文字は使用できません。

en: The transaction ID for the payment, if applicable.
ja_JP: 該当する場合、支払いのトランザクションID。

en: The type of the transaction, if applicable.
ja_JP: トランザクションのタイプ（該当する場合）。

en: The uploaded file type is not allowed.
ja_JP: アップロードされたファイルタイプはサポートしていません。

en: The uploaded file type is not allowed. Must be one of the following: %s
ja_JP: アップロードされたファイルタイプはサポートしていません。サポートしているファイルタイプ: %s

en: The user ID of the entry submitter.
ja_JP: エントリー提出者のユーザーID。

en: The user agent string for the browser used to submit the entry.
ja_JP: エントリーの送信に使用されるブラウザーのユーザーエージェント文字列。

en: The versions of the following add-ons you're running haven't been tested with Gravity Forms %s. Please update them or confirm compatibility before updating Gravity Forms, or you may experience issues:
ja_JP: 実行している次のアドオンのバージョンは、Gravity Forms %s でテストされていません。Gravity Forms を更新する前に、それらを更新するか互換性を確認してください。そうしないと、問題が発生する可能性があります。

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: There appears to be a problem with the formula.
ja_JP: 式に問題があります。

en: There appears to be an issue with one of the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
ja_JP: Gravity Forms のデータベーステーブルの1つに問題があります。サポートにお問い合わせください。

en: There appears to be an issue with the data in the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
ja_JP: Gravity Forms のデータベーステーブルのデータに問題があります。サポートにお問い合わせください。

en: There are %d add-ons installed that are not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
ja_JP: このバージョンの Gravity Forms と互換性のない  %d アドオンがインストールされています。詳細については、プラグインのリストをご覧ください。

en: There are issues with your database.
ja_JP: データベースに問題が発生しました。

en: There are no forms in the trash.
ja_JP: ゴミ箱にフォームはありません。

en: There are unsaved changes to the current confirmation. Would you like to discard these changes?
ja_JP: この確認の変更は保存されていません。変更を破棄しますか ?

en: There aren't any transactions that match your criteria.
ja_JP: 条件に一致する取引はありません。

en: There hasn't been any sales in the specified date range.
ja_JP: 指定された日付範囲で売上はありませんでした。

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
ja_JP: %1$s の新しいバージョンが利用可能です。%2$s バージョン %3$s の詳細 %4$s を表示するか %5$s 今すぐアップデート %6$s してください。

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
ja_JP: %1$s の新しいバージョンが利用可能です。%2$s このバージョン %3$s の詳細を見る %4$s

en: There is a new version of %1$s available. %s.
ja_JP: 新しいバージョンの %1$s が利用可能です。%s。

en: There is a new version of %s available.
ja_JP: 新しいバージョンの %s が利用可能です。

en: There is a new version of Gravity Forms available.
ja_JP: Gravity Form の新しいバージョンが利用可能です。

en: There is an update available for Gravity Forms. %sView Details%s
ja_JP: 利用可能な Gravity Form の更新があります。%s 詳細を表示 %s

en: There was a problem while inserting one of the input values for the entry
ja_JP: 回答の入力値を挿入中に問題が発生しました。

en: There was a problem while inserting the entry properties
ja_JP: 回答のプロパティの挿入中に問題が発生しました。

en: There was a problem while inserting the field values
ja_JP: フィールド値を挿入中に問題が発生しました。

en: There was a problem while inserting the form
ja_JP: フォーム挿入中に問題が発生しました

en: There was a problem while saving the file on the server
ja_JP: サーバーにファイルを保存中に問題がありました。

en: There was a problem while updating one of the input values for the entry
ja_JP: 回答の入力値を更新中に問題が発生しました。

en: There was a problem while updating the entry properties
ja_JP: 回答のプロパティの更新中に問題が発生しました。

en: There was a problem while updating the field values
ja_JP: フィールド値を更新中に問題が発生しました。

en: There was a problem with your submission.
ja_JP: 回答に問題があります。

en: There was an error registering your site. Please check that the licence key entered is valid and not expired. If the problem persists, please contact support. %1$sRegister Site%2$s.
ja_JP: サイトの登録中にエラーが発生しました。入力したライセンスキーが有効であり、有効期限が切れていないことを確認してください。問題が解決しない場合は、サポートに連絡してください。%1$sサイトを登録します%2$s。

en: There was an error updating this feed. Please review all errors below and try again.
ja_JP: フィード更新中にエラーが発生しました。以下のすべてのエラーを確認して、再度実行してください。

en: There was an error while deleting feed id %s
ja_JP: フィード iD %s を削除中にエラーが発生しました

en: There was an error while inserting a feed
ja_JP: フィード挿入中にエラーが発生しました

en: There was an error while processing the entries. Please contact support.
ja_JP: 回答の処理中にエラーが発生しました。サポートにお問い合わせください。

en: There was an error while processing the form:
ja_JP: フォームの処理中にエラーが発生しました。

en: There was an error while resending the notifications.
ja_JP: 通知を再送信中にエラーが発生しました。

en: There was an error while saving your form.
ja_JP: フォーム保存中にエラーが発生しました。

en: There was an error while saving your settings.
ja_JP: 設定の保存中にエラーが発生しました。

en: There was an error while updating feed id %s
ja_JP: フィード iD %s 更新中にエラーが発生しました

en: There was an error while uploading the file. Error code: %d
ja_JP: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。エラーコード: %d

en: There was an error while validating your license key. Gravity Forms will continue to work, but automatic upgrades will not be available. Please contact support to resolve this issue.
ja_JP: ライセンスキーの検証中にエラーが発生しました。Gravity Forms は引き続き動作しますが、自動更新は使用できません。この問題を解決するにはサポートにお問い合わせください。

en: There was an issue creating your form.
ja_JP: フォームの作成で問題が発生しました。

en: There was an issue deleting this confirmation.
ja_JP: 確認を削除中に問題が発生しました。

en: There was an issue deleting this notification.
ja_JP: 通知を削除中に問題が発生しました。

en: There was an issue duplicating this notification.
ja_JP: 通知の複製中に問題が発生しました。

en: There was an issue saving this confirmation.
ja_JP: 確認を保存中に問題が発生しました。

en: There was an problem while verifying your file.
ja_JP: ファイルの検証中に問題が発生しました。

en: These form settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
ja_JP: これらのフォームの設定は、現在ロックされています。「リクエストコントロール」をクリックして %s に処理許可を求めてください。

en: These settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
ja_JP: これらの設定は現在ロックされています。「リクエストコントロール」をクリックして %s に処理許可を求めてください。

en: These settings are required only if you decide to use the reCAPTCHA field.
ja_JP: これらの設定は、reCAPTCHA フィールドを使用する場合にのみ必要です。

en: Third Choice
ja_JP: 選択3

en: Third Option
ja_JP: オプション3

en: This add-on needs to be updated. Please contact the developer.
ja_JP: このアドオンは更新が必要です。開発者にお問い合わせください。

en: This custom choice name is already in use. Please enter another name.
ja_JP: このカスタム選択名は既に使用されています。別の名前を入力してください。

en: This date has already been taken. Please select a new date.
ja_JP: この日付はすでに選択されています。新しい日付を選択してください。

en: This entry is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
ja_JP: この回答は現在ロックされています。「リクエストコントロール」をクリックして %s  に処理許可を求めてください。

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually.
ja_JP: この機能は明示的に無効化しない限り、デフォルトで有効化されます。手動で更新を管理する必要性がある場合にのみ、バックグラウンド更新を無効化してください。

en: This field has accessibility issues.
ja_JP: このフィールドにはアクセシビリティーの問題があります。

en: This field has errors.
ja_JP: このフィールドにはエラーがあります。

en: This field is for validation purposes and should be left unchanged.
ja_JP: このフィールドは入力チェック用です。変更しないでください。

en: This field is not associated with a product. Please add a Product Field to the form.
ja_JP: このフィールドは商品に関連付けられていません。フォームに商品フィールドを追加してください。

en: This field is required.
ja_JP: このフィールドは必須です。

en: This field is required. Please complete the following fields: %s.
ja_JP: このフィールドは必須です。 次のフィールドに入力してください。%s

en: This field requires a unique entry and '%s' has already been used
ja_JP: 「%s」はすでに使用されています。このフィールドにはユニークな回答が必要です。

en: This field requires a unique entry and the values you entered have already been used.
ja_JP: 入力した値はすでに使用されています。このフィールドはユニークな回答が必要です。

en: This form contains conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to delete this choice? 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
ja_JP: フォームにはこの選択肢に依存する条件付きロジックが含まれます。選択肢を本当に削除しますか ? 削除するには「OK」、中止するには「キャンセル」を選択してください。

en: This form contains conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to modify this choice? 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
ja_JP: フォームにはこの選択肢に依存する条件付きロジックが含まれます。選択肢を本当に変更しますか ? 削除するには「OK」、中止するには「キャンセル」を選択してください。

en: This form contains conditional logic dependent upon this field. Are you sure you want to mark this field as Admin Only? 'OK' to confirm, 'Cancel' to abort.
ja_JP: フォームにはこのフィールドに依存する条件付きロジックが含まれます。フィールドを本当に管理者のみとしてマークしますか ? 続行するには「OK」、中止するには「キャンセル」を選択してください。

en: This form does not have any entries in the trash matching the search criteria.
ja_JP: このフォームに検索条件に一致するゴミ箱内の回答はありません。

en: This form does not have any entries in the trash.
ja_JP: このフォームにゴミ箱内の回答はありません。

en: This form does not have any entries matching the search criteria.
ja_JP: このフォームに検索条件に一致する回答はありません。

en: This form does not have any entries yet.
ja_JP: このフォームはまだ回答がありません。

en: This form does not have any fields that can be used for results
ja_JP: このフォームには結果として使用できるフィールドがありません。

en: This form does not have any spam.
ja_JP: フォームにスパムはありません。

en: This form does not have any starred entries matching the search criteria.
ja_JP: このフォームに検索条件に一致するスター付きの回答はありません。

en: This form does not have any starred entries.
ja_JP: このフォームにスター付きの回答はありません。

en: This form does not have any unread entries matching the search criteria.
ja_JP: このフォームに検索条件に一致する未読の回答はありません。

en: This form does not have any unread entries.
ja_JP: このフォームに未読の回答はありません。

en: This form doesn't have any notifications. Let's go %screate one%s.
ja_JP: フォームに通知がありません。%s新しく作成%sしましょう。

en: This form has legacy markup enabled and doesn’t support field resizing within the editor. Please disable legacy markup in the form settings to enable live resizing.
ja_JP: このフォームではレガシーのマークアップが有効になっており、エディター内でのフィールドのサイズ変更はサポートされていません。 ライブサイズ変更を有効にするには、フォーム設定でレガシーのマークアップを無効にしてください。

en: This form is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
ja_JP: このフォームは現在ロックされています。「リクエストコントロール」をクリックして %s に処理許可を求めてください。

en: This form is not yet available.
ja_JP: フォームはまだ使用できません。

en: This form uses deprecated Ready Classes. Adding columns is easier than ever with the new Drag and Drop Layout Editor.
ja_JP: このフォームは、非推奨の Ready Class を使用します。新しいドラッグアンドドロップレイアウトエディターを使用すると、列の追加がこれまでになく簡単になります。

en: This iframe contains the logic required to handle Ajax powered Gravity Forms.
ja_JP: この iframe には Gravity Forms での Ajax 処理に必要なロジックが含まれます。

en: This is a content placeholder. HTML content is not displayed in the form admin. Preview this form to view the content.
ja_JP: コンテンツのプレースホルダーです。HTML コンテンツはフォーム管理では表示されません。コンテンツを表示するにはプレビューしてください。

en: This license key does not support multisite installations. Please use a different license.
ja_JP: このライセンスキーは、マルチサイトインストールをサポートしていません。別のライセンスを使用してください。

en: This license key has already been activated on its maximum number of sites; please upgrade your license.
ja_JP: このライセンスキーは、最大数のサイトですでに有効化されています。 ライセンスをアップグレードしてください。

en: This license key has expired; please visit your %1$sGravity Forms account%2$s to manage your license.
ja_JP: このライセンスキーの有効期限が切れています。 ライセンスを管理するには、%1$sGravity Forms アカウント%2$sにアクセスしてください。

en: This operation deletes ALL %s settings.
ja_JP: この操作により、すべての%s設定が削除されます。

en: This operation deletes ALL Gravity Forms settings. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
ja_JP: この操作により、すべての Gravity Forms 設定が削除されます。 続行すると、これらの設定を取得できなくなります。

en: This page is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
ja_JP: このページは現在ロックされています。「リクエストコントロール」をクリックして %s に処理許可を求めてください。

en: This page is unsecured. Do not enter a real credit card number! Use this field only for testing purposes.
ja_JP: このページは安全でないため、本物のクレジットカード番号を入力しないでください。このフィールドはテスト目的のみに使用してください。

en: This site has not been registered. %1$sPlease register your site%2$s.
ja_JP: このサイトは登録されていません。%1$sサイトを登録してください%2$s。

en: This type of file is not allowed.
ja_JP: このファイルタイプはサポートしていません。

en: This type of file is not allowed. Must be one of the following:
ja_JP: このファイルタイプはサポートしていません。サポートしているファイルタイプ:

en: This version of the %1$s is not compatible with the version of Gravity Forms that is installed. Upgrade this add-on to version %2$s or greater to avoid compatibility issues and potential loss of data.
ja_JP: このバージョンの %1$s は、インストールされている Gravity Forms のバージョンと互換性がありません。このアドオンをバージョン %2$s 以上にアップグレードして、互換性の問題やデータの損失の可能性を回避してください。

en: This webhook has already been processed (Event Id: %s)
ja_JP: webhook はすでに処理されています (イベント ID: %s)

en: Thu
ja_JP: 木

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Thumbnail - Centered
ja_JP: サムネイル - 中央寄せ

en: Thumbnail - Left Aligned
ja_JP: サムネイル - 左揃え

en: Thumbnail - Right Aligned
ja_JP: サムネイル - 右揃え

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Time
ja_JP: 時間

en: Time Format
ja_JP: 時間の書式

en: Timor-Leste
ja_JP: 東ティモール

en: Title
ja_JP: タイトル

en: To activate this option, please add a field to be used as the source.
ja_JP: オプションを有効化するには、ソースとなるフィールドを追加してください。

en: To better comply with %1$sWCAG%2$s, we use the placeholder or description as a hidden label for screen readers.
ja_JP: %1$sWCAG%2$s に準拠するために、プレースホルダーまたは説明をスクリーンリーダーの非表示ラベルとして使用します。

en: To continue uninstalling this add-on click the settings button.
ja_JP: このアドオンのアンインストールを続行するには、設定ボタンをクリックしてください。

en: To get started, please configure your %s.
ja_JP: まず  %s を構成してください。

en: To pass field data to the confirmation page, build a Query String using the 'Insert Merge Tag' drop down. %s..more info on querystrings &raquo;%s
ja_JP: フィールドデータを確認ページに渡すには、「マージタグの挿入」ドロップダウンを使用してクエリー文字列を作成します。%s..クエリ文字列の詳細 &raquo;%s

en: To register your site, enter your license key below.
ja_JP: サイトを登録するには、以下にライセンスキーを入力します。

en: To use conditional logic, please create a field that supports conditional logic.
ja_JP: 条件付きロジックを使用するには、条件付きロジックをサポートするフィールドを作成してください。

en: To use notification routing, your form must have a field supported by conditional logic.
ja_JP: 通知ルーティングを使用するには、条件付きロジックに対応するフィールドを作成してください。

en: To use the reCAPTCHA field you must do the following:
ja_JP: reCAPTCHA フィールドを使用するには以下に従ってください:

en: Today
ja_JP: 今日

en: Toggle %s Section
ja_JP: %s セクションを切り替えます

en: Togo
ja_JP: トーゴ

en: Tokelau
ja_JP: トケラウ諸島

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Toolbar Menu
ja_JP: ツールバーメニュー

en: Top aligned
ja_JP: 上揃え

en: Total
ja_JP: 合計

en: Total Score
ja_JP: 合計スコア

en: Total:
ja_JP: 合計:

en: Transaction ID
ja_JP: トランザクション ID

en: Transaction Id
ja_JP: 取引 ID

en: Transaction Type
ja_JP: 取引の種類

en: Translations
ja_JP: 翻訳

en: Transportation/Logistics
ja_JP: 交通 / 物流

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Trash entries automatically
ja_JP: エントリーを自動的にゴミ箱に入れる

en: Trial
ja_JP: お試し

en: Trial Period
ja_JP: お試し期間

en: Trinidad and Tobago
ja_JP: トリニダード・トバゴ

en: Tue
ja_JP: 火

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja_JP: タークス・カイコス諸島

en: Turn off background updates
ja_JP: バックグラウンド更新を停止

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: Type
ja_JP: 種類

en: U.S. Dollar
ja_JP: アメリカドル

en: U.S. States
ja_JP: アメリカ

en: US Minor Outlying Islands
ja_JP: 合衆国領有小離島

[ctx: US State]
en: Georgia
ja_JP: ジョージア州

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Unable to disable logging.
ja_JP: ロギングを無効にできません。

en: Unable to process request.
ja_JP: リクエストを処理できません。

en: Unable to render feed settings.
ja_JP: フィード設定をレンダリングができません。

en: Unable to render form settings.
ja_JP: フォーム設定をレンダリングできません。

en: Unable to retrieve key.
ja_JP: キーを取得できません。

en: Unable to save API key.
ja_JP: API キーを保存できません。

en: Undefined Service
ja_JP: 未定義サービス

en: Under 18
ja_JP: 18歳未満

en: Unexpected content in the response.
ja_JP: 応答の予期しないコンテンツ。

en: Uninstall
ja_JP: アンインストール

en: Uninstall %s
ja_JP: %s をアンインストール

en: Uninstall %s Add-On
ja_JP:  %s アドオンをアンインストール

en: Uninstall Add-On
ja_JP: アドオンをアンインストール

en: Uninstall Gravity Forms
ja_JP: Gravity Forms をアンインストール

en: Unique identifier for the feed.
ja_JP: フィードの一意の識別子。

en: Unique identifier for the resource.
ja_JP: リソースの一意の識別子。

en: Unit Price
ja_JP: 単価

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja_JP: イギリス

en: United States
ja_JP: アメリカ合衆国

en: Unknown request method.
ja_JP: 不明なリクエストメソッド。

en: Unread
ja_JP: 未読

en: Unsatisfied
ja_JP: 不満

en: Unsupported transaction type
ja_JP: 対応していない取引の種類

en: Untitled
ja_JP: 無題

en: Untitled Confirmation
ja_JP: 無題の確認

en: Untitled Form
ja_JP: 無題フォーム

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update Available
ja_JP: 更新可能

en: Update Form
ja_JP: フォームを更新

en: Update Notification
ja_JP: 通知を更新

en: Update Settings
ja_JP: 設定を更新

en: Updated
ja_JP: 更新しました

en: Updates
ja_JP: 更新

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
ja_JP: 更新は有効なライセンスキーを入力した場合にのみ利用可能です。

en: Updating the id property is not supported
ja_JP: id プロパティーの更新はサポートされていません

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upgrade database
ja_JP: データベースをアップグレード

en: Upgrading Gravity Forms
ja_JP: Gravity Forms をアップグレードしています

en: Upload folder
ja_JP: アップロード先のフォルダ

en: Upload folder is not writable. Export and file upload features will not be functional.
ja_JP: アップロードフォルダは書き込みできません。エクスポートおよびファイルアップロード機能が動作しません。

en: Upload folder permissions
ja_JP: アップロード先のフォルダのパーミッション

en: Upload unsuccessful
ja_JP: 失敗したアップロード

en: Urdu
ja_JP: ウルドゥー語

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: Usage
ja_JP: 使い方

en: Use Current User as Author
ja_JP: 現在のユーザーを作成者として使用

en: Use Form Setting (%s)
ja_JP: フォーム設定を使用 (%s)

en: Use Rich Text Editor
ja_JP: ビジュアルエディタを使用

en: Use Values Submitted in a Different Field
ja_JP: 別のフィールドで送信した値を使用

en: Use a '9' to indicate a numerical character.
ja_JP: 数字を示すには「9」を使用してください。

en: Use a lower case 'a' to indicate an alphabetical character.
ja_JP: 英字を示すには小文字の「a」を使用してください。

en: Use a question mark '?' to indicate optional characters. Note: All characters after the question mark will be optional.
ja_JP: 任意の文字を示すには疑問符「?」を使用してください。注: 疑問符のあとのすべての文字はオプションです。

en: Use an asterisk '*' to indicate any alphanumeric character.
ja_JP: 英数字を示すにはアスタリスク (*) を使用してください。

en: Use logged in user as author
ja_JP: ログイン中のユーザーを作成者として使用

en: Use the Rich Text Editor
ja_JP: ビジュアルエディタを使用

en: Use these settings to keep entries only as long as they are needed. Trash or delete entries automatically older than the specified number of days. The minimum number of days allowed is one. This is to ensure that all entry processing is complete before deleting/trashing. The number of days setting is a minimum, not an exact period of time. The trashing/deleting occurs during the daily cron task so some entries may appear to remain up to a day longer than expected.
ja_JP: これらの設定を使用して、必要な場合にのみエントリーを保持します。指定した日数よりも古いエントリーを自動的にゴミ箱に入れるか削除します。許可される最小日数は1です。これは、削除またはゴミ箱に入れる前に、すべてのエントリー処理が完了していることを確認するためです。日数の設定は最小であり、正確な期間ではありません。毎日の cron タスク中にトラッシュまたは削除が行われるため、一部のエントリーは予想よりも1日長く残るように見える場合があります。

en: Use this confirmation if
ja_JP: 確認の使用条件:

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User (ID: %d) Locale
ja_JP: ユーザー (ID: %d) ロケール

en: User Agent
ja_JP: ユーザーエージェント

en: User Defined Price
ja_JP: ユーザー定義料金

en: User Display Name
ja_JP: ユーザー表示名

en: User Documentation
ja_JP: ユーザードキュメント

en: User Email
ja_JP: ユーザーメール

en: User IP
ja_JP: ユーザー IP

en: User IP Address
ja_JP: ユーザー IP アドレス

en: User Login
ja_JP: ユーザーログイン

en: User Notification
ja_JP: ユーザー通知

en: Users can enter a date in the field without using the date picker. Display the date format so they know what is the specified format.
ja_JP: ユーザーは、日付ピッカーを使用せずにフィールドに日付を入力できます。 指定された形式が何であるかがわかるように、日付形式を表示します。

en: Utah
ja_JP: ユタ州

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Valid
ja_JP: 有効

en: Valid Input
ja_JP: 有効な入力

en: Valid Key : Your license key has been successfully validated.
ja_JP: 有効なキー: ライセンスキーを正常に有効化しました。

en: Validate Formula
ja_JP: 式を検証

en: Validate Keys
ja_JP: キーの検証

en: Validation Error
ja_JP: 入力チェックエラー

en: Validation Message
ja_JP: 入力チェックメッセージ

en: Validation Summary
ja_JP: 検証の概要

en: Value
ja_JP: 値

en: Vanuatu
ja_JP: バヌアツ

en: Venezuela
ja_JP: ベネズエラ

en: Vermont
ja_JP: バーモント州

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Very Important
ja_JP: とても重要

en: Very Satisfied
ja_JP: とても満足

en: Very Unsatisfied
ja_JP: とても不満

en: Very weak
ja_JP: 非常に弱い

en: Vietnam
ja_JP: ベトナム

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: View
ja_JP: 表示

en: View All Entries
ja_JP: すべての回答を表示

en: View All Forms
ja_JP: すべてのフォームを表示

en: View Entries
ja_JP: エントリーを表示

en: View Entry Notes
ja_JP: エントリーノートを表示

en: View Plugin Settings
ja_JP: プラグイン設定の表示

en: View System Status
ja_JP: システムステータスの表示

en: View entries generated by this form
ja_JP: フォームで生成された回答を表示

en: View file
ja_JP: ファイルを表示

en: View form
ja_JP: フォームを表示

en: View results generated by this form
ja_JP: このフォームで生成された結果を表示

en: View the image
ja_JP: 画像を表示

en: View this entry
ja_JP: 回答を表示

en: View version %s details
ja_JP: バージョン %s の詳細を表示

en: Views
ja_JP: 表示

en: Views for %s form have been reset. | Views for %s forms have been reset.
ja_JP[0]: %s個のフォームの表示数をリセットしました。

en: Virgin Islands, British
ja_JP: イギリス領ヴァージン諸島

en: Virgin Islands, U.S.
ja_JP: アメリカ領ヴァージン諸島

en: Virginia
ja_JP: バージニア州

en: Visibility
ja_JP: 表示状態

en: Visible
ja_JP: 表示

en: Visible (%s)
ja_JP: 表示 (%s)

en: Visit plugin page
ja_JP: プラグインページへ

en: Voided
ja_JP: 無効

en: WARNING! Re-running the upgrade process is only recommended if you are currently experiencing issues with your database. This process may take several minutes to complete. 'OK' to upgrade. 'Cancel' to abort.
ja_JP: 警告: アップグレードの再実行は、データベースに問題がある場合のみ推奨します。この処理には数分かかります。更新するには「OK」停止するには「キャンセル」を選択してください。

en: WARNING! This operation cannot be undone. Empty trash? 'Ok' to empty trash. 'Cancel' to abort.
ja_JP: 警告 ! この操作を元に戻すことはできません。本当にゴミ箱を空にしますか ? 空にするには「OK」、中止するには「キャンセル」を選択してください。

en: WARNING! This operation cannot be undone. Permanently delete all spam? 'Ok' to delete. 'Cancel' to abort.
ja_JP: 警告: この操作を元に戻すことはできません。本当にすべてのスパムを削除しますか ? 空にするには「OK」、中止するには「キャンセル」を選択してください。

en: WARNING: You are about to delete ALL entries associated with the selected forms.
ja_JP: 警告: 選択したフォームと関連するすべての回答を削除します。

en: WARNING: You are about to delete these forms and ALL entries associated with them.
ja_JP: 警告: フォームと関連するすべての回答を削除します。

en: WARNING: You are about to delete this confirmation.
ja_JP: 警告: この確認を削除しようとしています。

en: WARNING: You are about to delete this form and ALL entries associated with it.
ja_JP: 警告: このフォームと関連するすべての回答を削除します。

en: WARNING: You are about to delete this item.
ja_JP: 警告: この項目を削除しようとしています。

en: WARNING: You are about to delete this notification.
ja_JP: 警告: 通知を削除しようとしています。

en: Wallis and Futuna
ja_JP: ウォリス・フツナ

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Warning! ALL %s settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
ja_JP: 警告 ! すべての %s の設定を削除します。この操作を元に戻すことはできません。削除するには「OK」、中止するには「キャンセル」を選択してください。

en: Warning! ALL Gravity Forms data, including form entries will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
ja_JP: 警告 ! フォームの回答を含むすべての Gravity Forms データを削除します。この操作を元に戻すことはできません。削除するには「OK」、中止するには「キャンセル」を選択してください。

en: Warning! Deleting this field will also delete all entry data associated with it. 'Cancel' to stop. 'OK' to delete.
ja_JP: 警告 ! このフィールドを削除すると、関連するすべての回答データは削除されます。中止するには「キャンセル」、削除するには「OK」を選択してください。

en: Warning! This form contains conditional logic dependent upon this field. Deleting this field will deactivate those conditional logic rules and also delete all entry data associated with the field. 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
ja_JP: 警告！フォームにはこのフィールドに依存する条件付きロジックが含まれます。フィールドを削除すると条件付きロジックは無効化され、フィールドに関連するすべての回答データは削除されます。削除を実行するには「OK」、中止するには「キャンセル」を選択してください。

en: Warning! This subscription will be canceled. This cannot be undone. 'OK' to cancel subscription, 'Cancel' to stop
ja_JP: 警告 ! この購読をキャンセルします。この処理を元に戻すことはできません。購読をキャンセルするには「OK」、中止するには「キャンセル」を選択してください。

en: Warning! Using a third-party email in the From Email field may prevent your notification from being delivered. It is best to use an email with the same domain as your website. %sMore details in our documentation.%s
ja_JP: 警告！ From メールフィールドで第三者のメールを使用すると、通知が配信されない場合があります。サイトと同じドメインのメールを使用することをお勧めします。詳細については、 %sドキュメンテーションをご覧ください。 %s

en: Warning: downgrading Gravity Forms is not recommended.
ja_JP: 警告：Gravity Forms のダウングレードは推奨されません。

en: Warning: this will affect all entries that are older than the number of days specified.
ja_JP: 警告：これは、指定された日数より古いすべてのエントリに影響します。

en: Washington
ja_JP: ワシントン州

en: We would love to hear from you! Please fill out this form and we will get in touch with you shortly.
ja_JP: フィードバックやコメントをお待ちしています。このフォームにご記入ください。折り返しご返答いたします。

en: Weak
ja_JP: 弱い

en: Web Server
ja_JP: Web サーバー

en: Website
ja_JP: Web サイト

en: Wed
ja_JP: 水

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Week
ja_JP: 週

en: Weekly
ja_JP: 毎週

en: Welcome to Gravity Forms
ja_JP: Gravity Forms へようこそ

en: Welcome to Gravity Forms 2.5!
ja_JP: Gravity Forms 2.5 へようこそ！

en: West Virginia
ja_JP: ウェストバージニア州

en: Western Sahara
ja_JP: 西サハラ

en: What would you like to do next?
ja_JP: 次はなにをしますか ?

en: When conditions are enabled, form submissions will only be sent to the payment gateway when the conditions are met. When disabled, all form submissions will be sent to the payment gateway.
ja_JP: 条件が有効化されると、提出されたフォームは条件を満たすもののみが決済ゲイトウエイに送信されます。条件が無効な場合は、提出されたすべてのフォームが決済ゲイトウエイに送信されます。

en: When enabled, any files uploaded to File Upload fields will be attached to the notification email.
ja_JP: 有効にすると、「ファイルアップロード」フィールドにアップロードされたすべてのファイルが通知メールに添付されます。

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create email notification content.
ja_JP: 有効にすると、自動的に段落区切りが挿入されます。通知メールの HTML で本文を作成する場合は自動書式設定を無効にしてください。

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create the confirmation content.
ja_JP: 有効にすると、自動的に段落区切りが挿入されます。確認の本文を HTML で作成する場合は、自動書式設定を無効にしてください。

en: When enabled, margins are added to properly align the HTML content with other form fields.
ja_JP: 有効化すると、HTML コンテンツに対して、他のフィールドとの位置を適切にそろえるマージンが追加されます。

en: Whether or not to display the form description.
ja_JP: フォームの説明を表示するかどうか

en: Whether or not to display the form title.
ja_JP: フォーム名を表示または非表示にします。

en: Whether the entry has been read.
ja_JP: エントリーが読み込まれたかどうか。

en: Whether the entry is starred.
ja_JP: エントリーにスターを付けるかどうか。

en: Whether the transaction has been fulfilled, if applicable.
ja_JP: 該当する場合、トランザクションが履行されたかどうか。

en: Widowed
ja_JP: 死別

en: Wisconsin
ja_JP: ウィスコンシン州

en: WordPress (Local) Timezone
ja_JP: WordPress (ローカル) タイムゾーン

en: WordPress Alternate Cron
ja_JP: WordPress 代替 Cron

en: WordPress Debug Log
ja_JP: WordPress デバッグログ

en: WordPress Debug Mode
ja_JP: WordPress デバッグモード

en: WordPress Environment
ja_JP: WordPress 環境

en: WordPress Memory Limit
ja_JP: WordPress メモリ制限

en: WordPress Multisite
ja_JP: WordPress マルチサイト

en: WordPress Script Debug Mode
ja_JP: WordPress スクリプトデバッグモード

en: WordPress Version
ja_JP: WordPress バージョン

en: WordPress successfully passed the notification email to the sending server.
ja_JP: WordPress は送信サーバーに通知メールを正常に渡しました。

en: WordPress was unable to send the notification email.
ja_JP: WordPress は通知メールを送信できませんでした。

en: Working with Columns in the Form Editor in Gravity Forms 2.5
ja_JP: Gravity Forms 2.5 のフォームエディターでの列の操作

en: Would You
ja_JP: 今後について

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
ja_JP: ファイルを本当に削除しますか ? 中止するには「キャンセル」削除するには「OK」を選択してください。

en: Writable
ja_JP: 書き込み可能

en: Write
ja_JP: 書き込む

en: Wyoming
ja_JP: ワイオミング州

en: YYYY dash MM dash DD
ja_JP: YYYY ダッシュ MM ダッシュ DD

en: YYYY dot MM dot DD
ja_JP: YYYY ドット MM ドット DD

en: YYYY slash MM slash DD
ja_JP: YYYY スラッシュ MM スラッシュ DD

en: Year
ja_JP: 年

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yesterday
ja_JP: 昨日

en: You are about to delete this entry. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja_JP: 回答を削除します。停止するには「キャンセル」、削除するには「OK」を選択してください。

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to stop, 'OK' to move to trash.
ja_JP: このフォームをゴミ箱に移動しようとしています。「キャンセル」で停止、「OK」でゴミ箱に移動します。

en: You can <a href="%s">edit this post</a> from the post page.
ja_JP: この投稿は投稿ページから<a href="%s">編集できます。</a>

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually.
ja_JP: 最新バージョンへ自動更新、または更新をダウンロードし手動でインストール可能です。

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually. %sUpdate Automatically%s %sDownload Update%s
ja_JP: 最新バージョンへ自動更新、または更新をダウンロードし手動でインストール可能です。%s自動更新%s %s更新をダウンロード%s

en: You cannot resend notifications for these entries because this form does not currently have any notifications configured.
ja_JP: フォームの通知設定がないため、回答通知を再送できません。

en: You cannot resend notifications for this entry because this form does not currently have any notifications configured.
ja_JP: フォームの通知設定がないため、回答通知を再送できません。

en: You don't have adequate permission to delete entries.
ja_JP: 回答を削除する権限がありません。

en: You don't have adequate permission to delete forms.
ja_JP: フォームを削除する権限がありません。

en: You don't have adequate permission to delete notes.
ja_JP: メモを削除する権限がありません。

en: You don't have adequate permission to duplicate forms.
ja_JP: フォームを複製するための適切な許可がありません。

en: You don't have adequate permission to edit entries.
ja_JP: 回答を編集する権限がありません。

en: You don't have adequate permission to preview forms.
ja_JP: フォームをプレビューする権限がありません。

en: You don't have adequate permission to restore entries.
ja_JP: エントリーを復元するための適切な権限がありません。

en: You don't have adequate permission to restore forms.
ja_JP: フォームを復元するための適切な権限がありません。

en: You don't have adequate permission to trash entries.
ja_JP: エントリーをゴミ箱に入れるための適切な許可がありません。

en: You don't have adequate permission to trash forms.
ja_JP: フォームをゴミ箱にする適切な許可がありません。

en: You don't have adequate permission to uninstall Gravity Forms.
ja_JP: Gravity Forms をアンインストールする権限がありません。

en: You don't have adequate permission to uninstall this add-on:
ja_JP: このアドオンをアンインストールするための適切な権限がありません：

en: You don't have adequate permission to view entries.
ja_JP: 回答を表示する権限がありません。

en: You don't have adequate permission to view this page
ja_JP: このページを表示する権限がありません。

en: You don't have adequate permissions to delete forms.
ja_JP: フォームを削除する権限がありません。

en: You don't have adequate permissions to restore entries.
ja_JP: エントリーを復元するための適切な権限がありません。

en: You don't have adequate permissions to restore forms.
ja_JP: フォームを復元する権限がありません。

en: You don't have adequate permissions to trash entries.
ja_JP: エントリーをゴミ箱に入れるための適切な権限がありません。

en: You don't have adequate permissions to trash forms.
ja_JP: フォームをゴミ箱にするための適切な権限がありません。

en: You don't have any API keys. Let's go %1$screate one%2$s!
ja_JP: API キーがありません。%1$s作成しましょう%2$s！

en: You don't have any active forms. Let's go %screate one%s
ja_JP: 有効なフォームがありません。%s新しく作成%sしましょう。

en: You don't have any feeds configured. Let's go %screate one%s!
ja_JP: フィードが構成されてません。%s新しく作成%sしましょう。

en: You don't have any forms. Let's go %screate one %s!
ja_JP: フォームがありません。%s新しく作成しましょう%s。

en: You don't have any forms. Let's go %screate one%s!
ja_JP: フォームがありません。%s新しく作成%sしましょう。

en: You don't have permissions to view this page
ja_JP: このページを表示する権限がありません。

en: You don't have sufficient permissions to update the form settings.
ja_JP: フォームの設定を更新する権限がありません。

en: You don't have sufficient permissions to update the settings.
ja_JP: 設定を更新する権限がありません。

en: You have successfully saved your form!
ja_JP: フォームを正常に保存しました。

en: You may override the default notification settings by entering a comma delimited list of emails to which the selected notifications should be sent.
ja_JP: デフォルトの通知設定を上書きするには、選択した通知の宛先となるカンマ区切りのメールアドレスリストを入力してください。

en: You must add a Credit Card field to your form before creating a feed. Let's go %sadd one%s!
ja_JP: フィードを作成する前に、フォームにクレジットカードフィールドを追加してください。%s1つ追加%sしてみましょう。

en: You must add a product field to the form first
ja_JP: 先に商品フィールドをフォームに追加してください

en: You must add an email address field to the form in order to enable this setting.
ja_JP: この設定を有効にするには、フォームにメールアドレスフィールドを追加する必要があります。

en: You must provide a description.
ja_JP: 説明を入力する必要があります。

en: You must select a valid hour.
ja_JP: 有効な時を選択する必要があります。

en: You must select a valid minute.
ja_JP: 有効な分を選択する必要があります。

en: You must select at least one type of notification to resend.
ja_JP: 再送するには通知タイプを1つ以上選択します。

en: You must select either am or pm.
ja_JP: 午前または午後のいずれかを選択する必要があります。

en: You must specify a valid Redirect URL.
ja_JP: 有効なリダイレクト URL を指定してください。

en: You now have control
ja_JP: 処理許可を取得しました。

en: Your Gravity Forms support license key is used to verify your support package, enable automatic updates and receive support.
ja_JP: Gravity Forms サポートライセンスキーは、サポートパッケージの確認、自動更新の有効化、サポートサービスの利用時に使用されます。

en: Your License Details
ja_JP: ライセンスの詳細

en: Your confirmation message appears to contain a merge tag as the value for an HTML attribute. Depending on the attribute and field type, this might be a security risk. %sFurther details%s
ja_JP: 確認メッセージには HTML 属性値として統合タグが含まれています。属性とフィールドの種類によってはセキュリティ上のリスクとなる可能性があります。%s詳細%s

en: Your database is up-to-date.
ja_JP: データベースは最新です。

en: Your database version is out of date.
ja_JP: データベースはサポートの切れたバージョンです。

en: Your emails do not match.
ja_JP: メールが一致しません。

en: Your form could not be found
ja_JP: フォームは見つかりませんでした

en: Your form currently has a product field with a blank label.
    Please enter a label for all product fields.
ja_JP: フォームには現在、空白ラベルの商品フィールドがあります。
    すべての商品フィールドにラベルを入力してください。

en: Your form currently has an option field without a product field.
    You must add a product field to your form.
ja_JP: フォームには現在、商品フィールドのないオプションフィールドがあります。
    フォームに商品フィールドを追加してください。

en: Your form currently has one or more pages without any fields in it. Blank pages are a result of Page Breaks that are positioned as the first or last field in the form or right after each other. Please adjust your Page Breaks and try again.
ja_JP: フォームにフィールドのないページが1つ以上あります。フォームの最初、または最後のフィールドに改ページがあるか、改ページが連続すると空白ページが生じます。改ページの位置を調整して、再度実行してください。

en: Your form does not have an email field. Add an email field to your form and try again.
ja_JP: フォームにメールフィールドがありません。フォームにメールフィールドを追加し、再度実行してください。

en: Your form was not submitted. Please try again in a few minutes.
ja_JP: フォームは送信されませんでした。数分後にもう一度お試しください。

en: Your license key has been successfully validated.
ja_JP: サポートライセンスキーが正常に検証されました。

en: Your license key was not updated.
ja_JP: ライセンスキーが更新されていません。

en: Your password does not meet the required strength. %sHint: To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ %% ^ & ).
ja_JP: パスワードは必要な強度を満たしていません。%s ヒント: 強化するには、大文字、小文字、数字、" ?$ %% ^ & ). などの記号を使用してください。

en: Your passwords do not match.
ja_JP: パスワードが一致しません。

en: Your request has been sent to %s.
ja_JP: 処理許可のリクエストを %s へ送信しました。

en: Your request was rejected
ja_JP: 処理許可のリクエストは拒否されました

en: Your system does not meet the minimum requirements for this Add-On (%d errors).
ja_JP: お使いのシステムは、このアドオンの最小要件を満たしていません（%d エラー）。

en: Your version of %s is up to date.
ja_JP: %s のバージョンは最新です。

en: Your version of Gravity Forms is up to date.
ja_JP: Gravity Forms のバージョンは最新です。

en: Yukon
ja_JP: ユーコン準州

en: ZIP / Postal Code
ja_JP: 郵便番号

en: ZIP Code
ja_JP: 郵便番号

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

en: Zip
ja_JP: 郵便番号

en: Zip Code
ja_JP: 郵便番号

en: Zip Code w/ Optional Plus Four
ja_JP: 拡張 ZIP+4コード

en: Zulu
ja_JP: ズールー

en: [deleted]
ja_JP: [削除済み]

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
ja_JP: 中止するには「キャンセル」削除するには「OK」を選択してください。

en: about all the new features and updates included in this version.
ja_JP: このバージョンに含まれるすべての新機能と更新について。

en: add another rule
ja_JP: 別のルールを追加

en: added
ja_JP: 追加しました

en: and log all messages
ja_JP: 　すべてのメッセージを記録

en: and log only error messages
ja_JP: 　エラーメッセージのみを記録

en: cURL Enabled
ja_JP: cURL の有効化

en: click to select columns to display
ja_JP: クリックして表示するカラムを選択

en: close window
ja_JP: ウィンドウを閉じる

en: complete.
ja_JP: 完了

en: contains
ja_JP: 次の文字列を含む

en: day(s)
ja_JP: 日数

en: delete
ja_JP: 削除

en: delete log
ja_JP: ログを削除

en: delete this field
ja_JP: フィールドを削除

en: dismiss
ja_JP: 非表示

en: display grid
ja_JP: グリッド表示

en: duplicate this field
ja_JP: フィールドを複製

en: ends with
ja_JP: 次の文字列で終わる

en: enter name
ja_JP: 名前を入力

en: entries
ja_JP: 回答

en: entry
ja_JP: 回答

en: feed
ja_JP: フィード

en: feeds
ja_JP: フィード

en: form
ja_JP: フォーム

en: forms
ja_JP: フォーム

en: greater than
ja_JP: ＞

en: if
ja_JP: もし

en: in progress
ja_JP: 処理中

en: infinite
ja_JP: 無期限

en: is
ja_JP: ＝

en: is no longer necessary.
ja_JP: もう必要ありません。

en: is not
ja_JP: ≠

en: is not supported. Please enter one of the supported credit cards.
ja_JP: 対応していません。対応しているクレジットカードを入力してください。

en: jump to this field's settings
ja_JP: このフィールドの設定にジャンプ

en: less than
ja_JP: ＜

en: max characters
ja_JP: 最大文字数

[ctx: metabox title]
en: Filter
ja_JP: フィルター

en: month(s)
ja_JP: 月数

en: of
ja_JP: の

en: of the following match:
ja_JP: を満たす:

en: options:
ja_JP: 設定:

en: orders
ja_JP: 注文

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
ja_JP: %2$s の %1$s

en: per day
ja_JP: 一日あたり

en: per month
ja_JP: 一ヶ月あたり

en: per week
ja_JP: 一週間あたり

en: per year
ja_JP: 一年あたり

en: reCAPTCHA Language
ja_JP: reCAPTCHA の言語

en: reCAPTCHA Secret Key
ja_JP: reCAPTCHA 秘密鍵

en: reCAPTCHA Settings
ja_JP: reCAPTCHA 設定

en: reCAPTCHA Site Key
ja_JP: reCAPTCHA サイトキー

en: reCAPTCHA Theme
ja_JP: reCAPTCHA テーマ

en: reCAPTCHA Type
ja_JP: reCAPTCHA タイプ

en: reCAPTCHA keys are invalid.
ja_JP: reCAPTCHA キーが無効です。

[ctx: regarding a payment method]
en: Any
ja_JP: どれか

en: remove this rule
ja_JP: このルールを削除

en: sale
ja_JP: 販売

en: sales
ja_JP: 販売

en: show empty fields
ja_JP: 空のフィールドを表示

en: show structure
ja_JP: 構造表示

en: show values
ja_JP: 値を表示

en: starts with
ja_JP: 次の文字列で始まる

en: subscriptions
ja_JP: 購読

en: this field if
ja_JP: 条件:

en: this form button if
ja_JP: 条件:

en: this page if
ja_JP: 条件:

en: this section if
ja_JP: 条件:

[ctx: toolbar label]
en: Sales
ja_JP: 販売

en: total entries
ja_JP: すべての回答

en: version
ja_JP: バージョン

en: view log
ja_JP: ログを表示

en: week(s)
ja_JP: 週数

en: year(s)
ja_JP: 年数

en: {0} of the following match:
ja_JP: 次の一致の{0}：

en: {field_label} - {field_type}, jump to this field's settings
ja_JP: {field_label} - {field_type}、このフィールドの設定にジャンプ

en: Åland Islands
ja_JP: オーランド諸島
