Plugins - All in One SEO – Best WordPress SEO Plugin – Easily Improve SEO Rankin - en to ja_JP translation catalogue (2618 entries)

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Priority Score is a %1$s feature. %2$s
ja_JP: 優先度スコアは %1$s の機能です。%2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Redirects is a %1$s Feature
ja_JP: リダイレクトは %1$s の機能です

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Remove Category Base Prefix is a %1$s feature. %2$s
ja_JP: カテゴリベースプレフィックスを削除は %1$s の機能です。%2$s

note: Translators: "PRO".
en: Reordering Headings is a %1$s Feature
ja_JP: 見出しの並び替えは %1$s の機能です

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Schema Generator is a %1$s Feature
ja_JP: スキーマジェネレータは %1$s の機能です

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Schema Markup Generator is a %1$s Feature
ja_JP: スキーママークアップジェネレータは %1$s の機能です

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Search Statistics is a %1$s Feature
ja_JP: 検索統計は %1$s の機能です

note: Translators: 1 - "PRO".
en: SEO Revisions is a %1$s Feature
ja_JP: SEO リビジョンは %1$s の機能です

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Taxonomy Columns is a %1$s feature. %2$s
ja_JP: タクソノミー列は %1$s の機能です。%2$s

en: The Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours.
ja_JP: Google News サイトマップでは Google News に送信するコンテンツをコントロールすることができ、過去48時間以内に公開された投稿のみが含まれます。

en: The Video Sitemap generates an XML Sitemap for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
ja_JP: 動画サイトマップは、サイト上の動画コンテンツの XML サイトマップを生成します。検索エンジンはこの情報を使用して、リッチスニペット情報を検索結果に表示します。

note: Translators: 1 - "PRO".
en: This is a %1$s Feature
ja_JP: これは %1$s の機能です

en: Unlock Access Control
ja_JP: アクセス制御を利用しましょう

en: Unlock All Features
ja_JP: すべての機能を利用しましょう

en: Unlock Breadcrumb Templates
ja_JP: パンくずリストテンプレートを利用しましょう

en: Unlock Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールドを利用しましょう

en: Unlock Custom Taxonomies
ja_JP: カスタムタクソノミーを利用しましょう

en: Unlock Image SEO
ja_JP: 画像 SEO を利用しましょう

en: Unlock Keyword Tracking
ja_JP: キーワードトラッキングを利用しましょう

en: Unlock Link Assistant
ja_JP: リンクアシスタントを利用しましょう

en: Unlock Local SEO
ja_JP: ローカル SEO を利用しましょう

en: Unlock News Sitemaps
ja_JP: ニュースサイトマップを利用しましょう

en: Unlock Post Tracking
ja_JP: 投稿トラッキングを利用しましょう

en: Unlock Redirects
ja_JP: リダイレクトを利用しましょう

en: Unlock Schema Generator
ja_JP: スキーマジェネレータを利用しましょう

en: Unlock Schema Markup Generator
ja_JP: スキーママークアップジェネレータを利用しましょう

en: Unlock Search Statistics
ja_JP: 検索統計を利用しましょう

en: Unlock SEO Revisions
ja_JP: SEO リビジョンを利用しましょう

en: Unlock Video Sitemaps
ja_JP: 動画サイトマップを利用しましょう

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Video Sitemaps is a %1$s Feature
ja_JP: 動画サイトマップは %1$s の機能です

en: Cornerstone content refers to the most  important and informative articles or pages on your website that serve as the foundation for your content strategy. AIOSEO uses cornerstone content for
ja_JP: 基礎となるコンテンツとは、コンテンツ戦略の基礎となる、サイト上の最も重要で有益な記事やページを指します。AIOSEO では、基礎となるコンテンツを次の用途に使用しています:

en: Count
ja_JP: カウント

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Custom Fields is a %1$s Feature
ja_JP: カスタムフィールドは %1$s の機能です

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Custom Taxonomy Support is a %1$s Feature
ja_JP: カスタムタクソノミーのサポートは %1$s の機能です。

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Dashboard Widgets is a %1$s feature. %2$s
ja_JP: ダッシュボードウィジェットは %1$s の機能です。%2$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - Learn more link.
en: Default Taxonomy Object Types is a %1$s feature. %2$s
ja_JP: デフォルトのタクソノミーオブジェクトタイプは %1$s の機能です。%2$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - Learn more link.
en: Default Term Image Source is a %1$s feature. %2$s
ja_JP: デフォルトの用語画像ソースは %1$s の機能です。%2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Image SEO is a %1$s Feature
ja_JP: 画像 SEO は %1$s の機能です

en: In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
ja_JP: ニュースサイトマップを Google に送信するには、Google のパブリッシャーセンターにサイトを追加して承認しておく必要があります。

en: Inbound Suggestions
ja_JP: インバウンドの提案

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: IndexNow is a %1$s feature. %2$s
ja_JP: IndexNow は %1$s の機能です。%2$s

en: internal linking recommendations in Link Assistant.
ja_JP: リンクアシスタントの内部リンク推奨

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Keyword Tracking is a %1$s Feature
ja_JP: キーワードトラッキングは %1$s の機能です

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Link Assistant is a %1$s Feature
ja_JP: リンクアシスタントは %1$s の機能です

en: Local Business schema markup informs Google about your business details like name, address, phone number, hours, and price range, which can appear in a Knowledge Graph card or business carousel.
ja_JP: ローカルビジネスのスキーママークアップは、名前、住所、電話番号、営業時間、価格帯などのビジネスの詳細情報を Google に通知し、ナレッジグラフカードやビジネスカルーセルに表示することができます。

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Local SEO is a %1$s Feature
ja_JP: ローカル SEO は %1$s の機能です

en: Mark as Cornerstone
ja_JP: 基礎としてマーク

note: Translators: 1 - "PRO".
en: News Sitemaps is a %1$s Feature
ja_JP: ニュースサイトマップは %1$s の機能です

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: OpenAI Integration is a %1$s feature. %2$s
ja_JP: OpenAI 連携は %1$s の機能です。%2$s

en: Our Redirection Manager lets you easily create and manage redirects for broken links to avoid confusing search engines and users and prevents losing backlinks.
ja_JP: リダイレクションマネージャを使うと、検索エンジンやユーザーの混乱を防ぎ、バックリンクを失わないように、壊れたリンク用にリダイレクトを簡単に作成し、管理できます。

en: Outbound Suggestions
ja_JP: アウトバウンドの提案

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Post Tracking is a %1$s Feature
ja_JP: 投稿トラッキングは %1$s の機能です

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Access Control is a %1$s Feature
ja_JP: アクセス制御は %1$s の機能です

note: Translators: 1 - "Pro" string, 2 - "Learn more link".
en: Additional Keyphrases are a %1$s feature. %2$s
ja_JP: 追加キーフレーズは %1$s の機能です。%2$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Admin Bar Menu is a %1$s feature. %2$s
ja_JP: 管理バーメニューは %1$s の機能です。%2$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Advanced tracking and actionable reports is a %1$s feature. %2$s
ja_JP: 高度なトラッキングと実用的なレポートは %1$s の機能です。%2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Breadcrumb Templates is a %1$s Feature
ja_JP: パンくずリストテンプレートは %1$s の機能です。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: By default, only Administrators have permission to manage %1$s within WordPress. With Access Controls, you can easily extend access permissions to other user roles.
ja_JP: デフォルトでは、WordPress 内で %1$s を管理できるのは管理者のみです。アクセス制御を使用すると、アクセス許可を他のユーザー権限グループに簡単に拡張できます。

en: Cornerstone Content
ja_JP: 基礎となるコンテンツ

note: Translators: 1 - "PRO", "Learn more".
en: Cornerstone Content is a %1$s feature. %2$s
ja_JP: 基礎となるコンテンツは %1$s の機能です。%2$s

en: Show more
ja_JP: さらに表示

en: Your TikTok URL is invalid. Please check the format and try again.
ja_JP: TikTok の URL が無効です。形式を確認して、もう一度お試しください。

en: Highlight sections in the Editor
ja_JP: エディターでセクションをハイライト

en: Highlighting is disabled for current view
ja_JP: 現在のビューではハイライトが無効化されています

note: Translators: %1$s is the data size, %2$s is the index size, %3$s is the engine type.
en: Data: %1$.2f MB / Index: %2$.2f MB / Engine: %3$s / Collation: %4$s
ja_JP: データ: %1$.2fMB / インデックス: %2$.2fMB / エンジン: %3$s / 照合順序: %4$s

en: Database
ja_JP: データベース

en: Database Size
ja_JP: データベースのサイズ

en: Database Powered By
ja_JP: データベース Powered By

en: Database Version
ja_JP: データベースのバージョン

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Oops! It looks like an error occurred while saving the changes. Please try again or %1$scontact our support team%2$s.
ja_JP: 変更の保存中にエラーが発生したようです。もう一度お試しいただくか、 %1$sサポートチーム%2$sまでご連絡ください。

en: Search Appearance > Advanced
ja_JP: 検索の外観 > 高度な設定

en: This allows you to hide plugin announcements and update details in the Notification Center.
ja_JP: これにより、通知センターでプラグインのお知らせや更新の詳細を非表示にできます。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A link to "Search Appearance > Advanced".
en: Warning: You have disabled Autogenerate Descriptions and are using the default description format. %1$s will not output a description unless you enter a custom one. You can enable Autogenerate Descriptions under %2$s.
ja_JP: 警告: 説明の自動生成を無効化し、デフォルトの説明フォーマットを使用しています。カスタマイズした説明を入力しない限り、%1$sは説明を出力しません。説明の自動生成は%2$sで有効化できます。

en: Your source is a protected path and cannot be redirected.
ja_JP: ソースは保護されたパスです。リダイレクトはできません。

en: Update Page
ja_JP: 更新ページ

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: Breadcrumbs are currently disabled, so this block will be rendered empty. You can enable %1$s's breadcrumb functionality under %2$sGeneral Settings > Breadcrumbs%3$s.
ja_JP: 現在、パンくずリストは無効化されているため、このブロックは空白になります。%1$sのパンくずリストは、%2$s一般設定 > パンくずリスト%3$sで有効化できます。

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s density
ja_JP: %1$s 出現率

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase, 2 - Keyphrase Density Number, 3 - Keyphrase Matches Number.
en: %1$s Density is %2$s, the Keyphrase appears %3$s times.
ja_JP: %1$sの出現率が%2$sの場合、キーフレーズは%3$s回出現します。

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase, 2 - Keyphrase Density Number, 3 - Keyphrase Matches Number.
en: %1$s Density is high at %2$s, the Keyphrase appears %3$s times. For better results, try to aim for lower than %4$s.
ja_JP: %1$sの出現率が高いのは%2$sで、キーフレーズは%3$s回出現します。より良い結果を得るには、%4$s以下を目指してください。

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase, 2 - Keyphrase Density Number, 3 - Keyphrase Matches Number.
en: %1$s Density is low at %2$s, the Keyphrase appears %3$s times. For better results, try to aim for more than %4$s.
ja_JP: %1$sの出現率は%2$sと低く、キーフレーズは%3$s回出現します。より良い結果を得るには、 %4$s以上を目指してください。

en: This functionality relies on widget support, which is not available in your current theme.
ja_JP: この機能は、現在のテーマでは利用できないウィジェットに依存しています。

en: You have 1 more notification
ja_JP: 通知があと1件あります

en: No User-agent found in the content beginning.
ja_JP: コンテンツの先頭に User-agent が見つかりません。

en: There was an error importing the robots.txt content from the URL.
ja_JP: この URL から robots.txt コンテンツのインポート中にエラーが発生しました。

en: Clean-param must start with at least one param which is optionally followed by one path.
ja_JP: Clean-param は少なくとも1つのパラメータで始まる必要があります。任意で1つのパスを続けることができます。

en: Custom Robots.txt Preview
ja_JP: カスタム Robots.txt のプレビュー

en: Directive
ja_JP: 指示

note: Translators: 1 - The table row index, 2 - A message telling this index comes is on the network level.
en: Equivalent to rule #%1$s%2$s. The trailing wildcard is ignored.
ja_JP: ルール #%1$s%2$s と同等です。後続のワイルドカードは無視されます。

en: from the network level
ja_JP: ネットワークレベルで

en: Import from URL
ja_JP: URL からインポート

en: Import Robots.txt
ja_JP: Robots.txt をインポート

en: Invalid robots.txt URL.
ja_JP: 無効な robots.txt URL です。

en: Or
ja_JP: または

en: Paste Robots.txt text
ja_JP: Robots.txt テキストを貼り付け

en: The "Allow" rule takes precedence.
ja_JP: 「許可」ルールが優先されます。

en: The network rule takes precedence.
ja_JP: ネットワークルールが優先されます。

note: Translators: [DUPLICATE] 1 - The table row index, 2 - Warn this index is on the network level, 3 - Warn about unpredictable behavior.
en: This rule conflicts with rule #%1$s%2$s.%3$s
ja_JP: このルールは、ルール #%1$s%2$sと競合します。%3$s

note: Translators: 1 - The table row index, 2 - A message telling this index comes is on the network level.
en: This rule is a duplicate of rule #%1$s%2$s.
ja_JP: このルールは、ルール #%1$s%2$sと重複しています。

note: Translators: 1 - The table row index, 2 - A message telling this index comes is on the network level.
en: This rule overrides the default rule #%1$s%2$s.
ja_JP: このルールは、デフォルトのルール #%1$s%2$sを上書きします。

en: This site runs in a sub-directory. The robots.txt file must be located at the root of the website host to which it applies.
ja_JP: このサイトは、サブディレクトリで実行されます。robots.txt ファイルは、適用対象のサイトホストのルートに配置する必要があります。

en: SEO Revisions
ja_JP: SEO リビジョン

en: Compare any two revisions
ja_JP: いずれか2つのリビジョンを比較

en: Compare Revisions of
ja_JP: 次のリビジョンを比較:

en: Easy to manage revisions
ja_JP: リビジョンを簡単に管理可能

en: Go to editor
ja_JP: エディターに移動

en: Greater transparency and accountability
ja_JP: さらに優れた透明性と説明責任

en: Historical record of optimization efforts
ja_JP: 最適化の取り組みの履歴情報

en: Improved SEO strategy
ja_JP: 改善された SEO 戦略

en: Open SEO Revisions
ja_JP: SEO リビジョンを開く

en: Our powerful revisions feature provides a valuable record of SEO updates, allowing you to monitor the effectiveness of your SEO efforts and make informed decisions.
ja_JP: 強力なリビジョン機能では、貴重な SEO 更新の記録を確認できるため、SEO 対策の効果をモニタリングし、情報に基づいて意思決定を行うことができます。

en: Previous
ja_JP: 前へ

en: SEO Revisions Comparison
ja_JP: SEO リビジョンの比較

en: With our powerful revisions feature for all your SEO data, never lose the exact SEO title or description (and more!) that helped you rank higher in search results and restore it back in a single click.
ja_JP: あらゆる SEO データを対象にした強力なリビジョン機能なら、検索結果のランキング向上に貢献した正確な SEO タイトルやディスクリプション、その他のデータを失うことはありません。また、それらのデータをワンクリックで復元できます。

en: SEO Revisions provide a historical record of SEO updates, allowing you to monitor the effectiveness of your SEO efforts and make informed decisions. (Plus, Pro & Elite plans only)
ja_JP: SEO リビジョンでは、SEO 更新の履歴を確認でき、SEO 対策の効果をモニタリングして、情報に基づいて意思決定ができます (Plus、Pro、Elite プランのみ)。

en: Next
ja_JP: 次へ

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: (legacy)
ja_JP: (レガシー)

note: Translators: 1 - The percentage of headings.
en: Less than %1$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too few.
ja_JP: コピーのトピックを反映しているのは、H2と H3の小見出しの%1$s未満です。これでは少なすぎます。

en: Update WPCode
ja_JP: WPCode を更新

en: Use Snippet
ja_JP: スニペットを使用

en: Using WPCode you can install AIOSEO code snippets with 1-click directly from this page or the WPCode library inside the WordPress admin.
ja_JP: WPCode を使用すると、AIOSEO コードスニペットを、このページまたは WordPress 管理画面の WPCode ライブラリから直接ワンクリックでインストールできます。

en: We encountered an error loading the code snippets, please try again later.
ja_JP: コードスニペットの読み込み中にエラーが発生しました。後でもう一度お試しください。

en: Code Snippets
ja_JP: コードスニペット

en: Install WPCode
ja_JP: WPCode をインストール

en: Learn More about WPCode Snippets
ja_JP: WPCode スニペットについて、さらに詳しく

en: Please Update WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
ja_JP: AIOSEO スニペットライブラリを読み込むには、WPCode を更新してください

en: Future proof your WordPress customizations with the most popular code snippet management plugin for WordPress. Trusted by over 1,500,000+ websites for easily adding code to WordPress right from the admin area.
ja_JP: 最も人気のある WordPress コードスニペット管理プラグインを使用して、WordPress のカスタマイズの将来の変化に備えましょう。管理エリアから WordPress に簡単にコードを追加できるこのプラグインは、150万以上のサイトから信頼されています。

en: Activate WPCode
ja_JP: WPCode を有効化

en: Please Activate WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
ja_JP: AIOSEO スニペットライブラリを読み込むには、WPCode を有効化してください

en: Please Install WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
ja_JP: AIOSEO スニペットライブラリを読み込むには、WPCode をインストールしてください

en: Use the power of ChatGPT to generate engaging SEO titles and meta descriptions for your posts.
ja_JP: ChatGPTの力を借りて、投稿のために魅力的なSEOタイトルとメタディスクリプションを生成しましょう。

en: Open AI Integration
ja_JP: Open AI 統合

en: Drop (%)
ja_JP: ドロップ (%)

en: Example
ja_JP: 例

en: Last Updated On
ja_JP: 最終更新日:

en: Loss
ja_JP: 下降

en: Peak
ja_JP: ピーク

en: Performance Score
ja_JP: パフォーマンススコア

en: Slowly Recovering
ja_JP: ゆっくりと回復中

en: The Content Rankings report provides valuable insights into the performance of your content in search results and helps you optimize your posts for better results. This report is generated on a monthly basis, covering the past 12 months leading up to the current month. By regularly reviewing this report, you can identify trends in your post rankings and make informed decisions to improve your content's visibility and ultimately increase rankings in search results.
ja_JP: コンテンツランキングレポートは、検索結果におけるコンテンツのパフォーマンスについての貴重な分析を提供し、投稿を最適化してより良い結果につなげるために役立ちます。このレポートは毎月生成され、現在の月までの過去12か月を対象にします。このレポートを定期的に確認することで、投稿のランキングの傾向を特定し、情報に基づいた決断をしてコンテンツの表示レベルを改善し、最終的には検索結果でのランキング向上につなげます。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Opening strong tag, 3 - Closing strong tag.
en: Did you know that %1$s Pro allows you to choose a %2$sprimary category%3$s for your posts? This feature works hand in hand with our powerful Breadcrumbs template to give you full navigational control to help improve your search rankings!
ja_JP: %1$s Pro では、投稿の%2$s主なカテゴリ%3$sを選択できることをご存知でしたか？この機能は、強力なBreadcrumbs テンプレートと連携しており、検索ランキングを向上させるための完全なナビゲーションコントロールを提供します！

en: All Content Types
ja_JP: すべてのコンテンツタイプ

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: The title of the primary term, first assigned term or the current term.
ja_JP: 主要ターム、第1割り当てタームや現在のタームのタイトル。

note: Translators: 1 - The singular name of the current taxonomy.
en: The description of the primary term, first assigned term or the current term.
ja_JP: 主要ターム、第1割り当てタームや現在のタームの説明。

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %1$s points
ja_JP: %1$sポイント

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %1$s Points
ja_JP: %1$sポイント

en: Choose country
ja_JP: 国を選択

en: Country code
ja_JP: 国コード

en: Free Plugins
ja_JP: 無料プラグイン

en: Made with ♥ by the AIOSEO Team
ja_JP: AIOSEOチームが ♥ を込めて開発

en: title
ja_JP: タイトル

note: Translators: 1 - "titles" or "meta descriptions", 2 - "title" or "meta description".
en: With our Pro version, you now have access to the powerful feature that generates SEO optimized %1$s with just a click of a button. Say goodbye to manual %2$s creation and hello to increased online visibility.
ja_JP: Pro バージョンでは、ボタンをワンクリックするだけで SEO に最適化された%1$sを生成する強力な機能をご利用いただけるようになりました。手動の%2$s作成は終わりにして、オンラインの表示レベルを向上しましょう。

en: The API key you have entered is invalid. Please check your API key and try again.
ja_JP: 入力した API キーが無効です。API キーを確認してから、もう一度お試しください。

en: Descriptions
ja_JP: 説明

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: Enter an OpenAI API key in order to automatically generate SEO titles and meta descriptions for your pages. %1$s
ja_JP: OpenAI API キーを入力して、ページの SEO タイトルとメタディスクリプションを自動生成します。%1$s

note: Translators: 1 - "Title" or "Description".
en: Generate New SEO Post %1$s
ja_JP: 新しい SEO 投稿%1$sを生成

note: Translators: 1 - "Titles" or "Descriptions".
en: Generating SEO Post %1$s is a Pro Feature
ja_JP: SEO 投稿%1$sの生成は Pro バージョンの機能です

en: Learn more about all the features
ja_JP: すべての機能についてさらに詳しく

en: meta descriptions
ja_JP: メタディスクリプション

en: OpenAI API Key
ja_JP: OpenAI API キー

en: Titles
ja_JP: タイトル

en: Use AI Generator
ja_JP: AI ジェネレータを使用

en: Upgrade to Pro Today
ja_JP: 今すぐ Pro 版にアップグレード

en: Depending on the number of posts being scanned, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
ja_JP: このプロセスは、スキャンされた投稿数によって時間がかかる場合があります。このページを離れて、後から戻って確認することもできます。

note: Translators: 1 - The Page Builder name, 2 - HTML code opening tag, 3 - HTML code closing tag.
en: We have detected that you are currently using the %1$s Page Builder. Please click %2$shere%3$s to use the %1$s editor for a most accurate result.
ja_JP: 現在 %1$s ページビルダーを使用していることを検出しました。より精度の高い結果を得るには、%2$sこちら%3$sをクリックして %1$s エディターをご利用ください。

en: Your connection with Google Search Console has expired or is invalid. Please check that your site is verified in Google Search Console and try to reconnect. If the problem persists, please contact our support team.
ja_JP: Google Search Console への接続の期限が切れたか、接続が無効です。サイトが Google Search Console で検証されたことを確認し、再接続してみてください。問題が継続する場合は、サポートチームにご連絡ください。

en: Position
ja_JP: ポジション

en: Avg. CTR
ja_JP: 平均 CTR

en: Clicks
ja_JP: クリック

en: Impressions
ja_JP: インプレッション

en: Diff
ja_JP: 差

en: This graph is a visual representation of how well <strong>keywords are ranking in search results over time</strong> based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
ja_JP: このグラフは、キーワードのポジションと平均 CTR を基に、<strong>検索結果におけるキーワードの経時的なランキング</strong>を視覚的に表しています。これにより、キーワードのパフォーマンスを把握し、傾向や変動を特定できます。

en: This graph shows the <strong>average click-through rate of your content in the search results</strong> within the selected timeframe.
ja_JP: このグラフは、選択した期間内での<strong>検索結果におけるコンテンツの平均クリックスルー率 (CTR)</strong> を表示します。

en: This graph shows the <strong>average position of your content in the search results</strong> within the selected timeframe.
ja_JP: このグラフは、選択した期間内での<strong>検索結果におけるコンテンツの平均ポジション</strong>を表示します。

en: This graph shows the <strong>total number of clicks that your website received from the search results</strong> within the selected timeframe.
ja_JP: このグラフは、選択した期間内に<strong>サイトが検索結果から受け取ったクリック総数</strong>を表示します。

en: This graph shows the <strong>total number of keywords that your website ranks for in search results</strong> within the selected timeframe.
ja_JP: このグラフは、選択した期間内に<strong>検索結果においてサイトのランキングに使用されたキーワード総数</strong>を表示します。

en: This graph shows the <strong>total number of times your website appeared in the search results</strong> within the selected timeframe.
ja_JP: このグラフは、選択した期間内に<strong>検索結果でサイトが表示された合計回数</strong>を表示します。

en: This table displays the performance of keywords that your site ranks for over time, including metrics such as impressions, click-through rate, and average position in search results. It allows for easy analysis of how keywords are performing and identification of any underperforming keywords that may need to be optimized or replaced.
ja_JP: この表では、サイトのランキングに使用されるキーワードのパフォーマンスを経時的に表示します。これには、インプレッション、クリックスルー率、検索結果での平均ポジションなどの指標が含まれます。これにより、キーワードのパフォーマンスを簡単に分析し、最適化や置換が必要なパフォーマンスの低いキーワードを特定できます。

en: Top 3 Position
ja_JP: 上位3位

en: Top Keywords
ja_JP: 上位キーワード

en: Top Losing
ja_JP: 下降ページ上位

en: Top Pages
ja_JP: 上位ページ

en: Top Winning
ja_JP: 上位ページ

en: Total Clicks
ja_JP: クリック総数

en: Total Keywords
ja_JP: キーワード合計

en: Track how well keywords are ranking in search results over time based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
ja_JP: キーワードのポジションと平均 CTR を基に、検索結果におけるキーワードのランキングを経時的にトラッキングしています。これにより、キーワードのパフォーマンスを把握し、傾向や変動を特定できます。

en: Track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights.
ja_JP: 検索ランキングにおけるサイトのパフォーマンスをトラッキングし、アクションにつながる分析を含むレポートを生成します。

en: Track keyword rankings
ja_JP: キーワードランキングをトラッキング

en: Track page and keyword rankings
ja_JP: ページとキーワードランキングをトラッキング

en: Track page rankings
ja_JP: ページランキングをトラッキング

en: TruSEO Score
ja_JP: TruSEO スコア

en: Up
ja_JP: 上昇

en: Winning / Losing
ja_JP: 上位 / 下降

en: You don't have any keywords yet.
ja_JP: まだキーワードがありません。

en: Your target URL is not valid.
ja_JP: ターゲット URL が有効ではありません。

en: Your URL is invalid.
ja_JP: URL が無効です。

en: The following SEO Statistics graphs are useful metrics for understanding the visibility of your website or pages in search results and can help you identify trends or changes over time.<br /><br />Note: This data is capped at the top 100 keywords per day to speed up processing and to help you prioritize your SEO efforts, so while the data may seem inconsistent with Google Search Console, this is intentional.
ja_JP: 次の SEO 統計グラフは、検索結果におけるサイトやページの表示状況を把握するために役立つ指標で、経時的なトレンドや変更を特定することができます。<br /><br />注: このデータは、処理スピードを速め、SEO の取り組みに優先順位を付けられるように、1日あたり上位100キーワードに限定されています。そのため、Google Search Console のデータと一貫性がないように見えますが、これは意図的なものです。

en: These lists can be useful for understanding the performance of specific pages or posts and identifying opportunities for improvement. For example, the top winning content may be good candidates for further optimization or promotion, while the top losing may need to be reevaluated and potentially updated.
ja_JP: これらのリストは、特定のページや投稿のパフォーマンスを理解し、改善の機会を特定するために役立ちます。例えば、上位コンテンツは、最適化や宣伝をさらに進めると良いかもしれません。一方、下位コンテンツは再評価や更新が必要な可能性があります。

en: This feature requires the following plan:
ja_JP: この機能を利用するには、次のプランが必要です:

en: Search Statistics
ja_JP: 検索統計

en: SEO Statistics
ja_JP: SEO 統計

note: Translators: 1 - The direction (up or down), 2 - The difference, 3 - "in search results", 4 - The first date, 5 - The second date.
en: %1$s %2$s %3$s compared to the previous period (%4$s - %5$s)
ja_JP: 前の期間 (%4$s～%5$s) と比較して%3$s%2$s%1$s

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Plugin short name ("AIOSEO"), 3 - "Pro", 4 - Closing HTML link tag.
en: %1$sUpgrade your %2$s %3$s%4$s plan to see Keyword Positions
ja_JP: キーワード位置を表示するには、%1$s%2$s %3$s プランにアップグレード%4$sしてください

note: Translators: 1 - The number of clicks.
en: %s click | %s clicks
ja_JP[0]: %sクリック

note: Translators: 1 - The number of impressions.
en: %s impression | %s impressions
ja_JP[0]: %sインプレッション

note: Translators: 1 - The number of keywords.
en: %s keyword | %s keywords
ja_JP[0]: %sキーワード

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %s point | %s points
ja_JP[0]: %sポイント

note: Translators: 1 - The number of spots.
en: %s spot | %s spots
ja_JP[0]: %sランク

en: 4-10 Position
ja_JP: 4～10位

en: 50-100 Position
ja_JP: 50～100位

en: Advanced tracking and actionable reports require one of the following plans:
ja_JP: 高度なトラッキングとアクションにつながるレポートには、次のプランのいずれかが必要です。

en: Advanced tracking and actionable reports require the following plan:
ja_JP: 高度なトラッキングとアクションにつながるレポートには、次のプランのいずれかが必要です。

en: Avg. Position
ja_JP: 平均ポジション

en: Connect to Google Search Console
ja_JP: Google Search Console に接続

en: Connect your site to Google Search Console to receive insights on how content is being discovered. Identify areas for improvement and drive traffic to your website.
ja_JP: Google Search Console に接続して、コンテンツがどのように発見されたかについてのインサイトを取得します。改善エリアを特定し、サイトへのトラフィックを増やすことができます。

note: Translators: 1 - The opening anchor tag, 2 - The closing anchor tag, 3 - "Learn more".
en: Connect your site with Google Search Console in %1$sSearch Statistics%2$s to track how your site is performing in search rankings and generate actionable reports. %3$s
ja_JP: %1$s検索統計%2$sで Google Search Console に接続して、検索ランキングにおけるサイトのパフォーマンスを追跡し、アクションにつながるレポートを生成します。%3$s

en: Connect your website to Google Search Console
ja_JP: Google Search Console にサイトを接続

en: Content Rankings
ja_JP: コンテンツランキング

en: End date
ja_JP: 終了日

en: Google Search Console Integration
ja_JP: Google Search Console 連携

en: Improved visibility
ja_JP: 改善れた表示順位

en: in search results
ja_JP: 検索結果で

en: Keyword
ja_JP: キーワード

en: Keyword Performance
ja_JP: キーワードパフォーマンス

en: Keyword Positions
ja_JP: キーワードのポジション

en: Keyword Rankings
ja_JP: キーワードランキング

en: Last 28 Days
ja_JP: 過去28日

en: Last 3 Months
ja_JP: 過去3か月

en: Last 6 Months
ja_JP: 過去6か月

en: Last 7 Days
ja_JP: 過去7日

en: Loading new report data...
ja_JP: 新規レポートデータを読み込み中です...

en: News & Video Sitemap
ja_JP: ニュースと動画サイトマップ

note: Translators: 1 - Right arrow.
en: Open Report %1$s
ja_JP: レポートを開く %1$s

en: Post Detail
ja_JP: 投稿の詳細

en: Post Optimizations
ja_JP: 投稿の最適化

en: Refreshing data
ja_JP: データを更新中です

en: Search Clicks
ja_JP: 検索クリック

en: Search Impressions
ja_JP: 検索インプレッション

en: Search statistics are being fetched.
ja_JP: 検索統計を取得中です。

en: Search traffic insights
ja_JP: 検索トラフィックの分析

en: Speed tests for individual pages/posts
ja_JP: 個別のページや投稿のスピードテスト

en: Start date
ja_JP: 開始日

en: 11-50 Position
ja_JP: 11～50位

en: Connect with Google Search Console to track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights that help you get the most out of your content. (Elite plan only)
ja_JP: Google Search Console と連携して、サイトの検索順位を追跡し、コンテンツを最大限に活用するための実用的な分析を含むレポートを作成できます (Elite プランのみ)。

en: Down
ja_JP: 下降

en: Included as Pro Feature
ja_JP: Pro 機能に含まれます

en: Google Rich Results Test
ja_JP: Google リッチリザルトテスト

en: source url set once post is published
ja_JP: 投稿が公開されるとソース URL を設定

en: Post Types:
ja_JP: 投稿タイプ:

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which %1$s widgets to display on the dashboard.
ja_JP: ダッシュボードに表示する %1$s ウィジェットを選択します。

en: SEO Inspector
ja_JP: SEO インスペクタ

en: SEO Overview
ja_JP: SEO 概要

en: SEO Setup Wizard
ja_JP: SEO セットアップウィザード

en: No articles were found.
ja_JP: 投稿が見つかりませんでした。

en: Edit User
ja_JP: ユーザーを編集

en: SEO Preview
ja_JP: SEO プレビュー

en: NEW
ja_JP: 新規

en: Checks
ja_JP: 確認事項

en: Edit Facebook Meta Data
ja_JP: Facebook メタデータを編集

en: Edit Twitter Meta Data
ja_JP: Twitter メタデータを編集

en: List of custom field names to include as post content for tags and the SEO Page Analysis. Add one per line.
ja_JP: タグと SEO ページ分析に投稿コンテンツとして含めるカスタムフィールド名のリスト。1行につき1つ追加します。

en: Meta Tags
ja_JP: メタタグ

en: No data yet
ja_JP: データがまだありません

en: No keyphrase found
ja_JP: キーフレーズが見つかりません

en: Our SEO News widget provides helpful links that enable you to get the most out of your SEO and help you continue to rank higher than your competitors in search results.
ja_JP: SEO ニュースウィジェットは、SEO を最大限に活用し、検索結果で競合よりも上位にランクされ続けるために役立つリンクを提供します。

en: Our SEO Overview widget helps you determine which posts or pages you should focus on for content updates to help you rank higher in search results.
ja_JP: SEO 概要ウィジェットでは、コンテンツ更新に注力する投稿やページを判断することができ、検索結果でのランク向上に役立ちます。

en: Our SEO Setup Wizard dashboard widget helps you remember to finish setting up some initial crucial settings for your site to help you rank higher in search results. Once the setup wizard is completed this widget will automatically disappear.
ja_JP: SEO セットアップウィザードのダッシュボードウィジェットは、検索結果でのランク向上に役立つ、サイトのいくつかの重要な初期設定をリマインドするために役立ちます。セットアップウィザードが完了すると、このウィジェットは自動的になくなります。

en: Female
ja_JP: 女性

en: Male
ja_JP: 男性

en: Unisex
ja_JP: ユニセックス

en: A name that Google may use for your homepage in mobile search results. This will default to the WordPress site title if left blank.
ja_JP: モバイル検索結果で Google があなたのホームページに使用する名前です。空白にした場合、デフォルトで WordPress サイトタイトルが使用されます。

en: Alternate Website Name
ja_JP: 代替サイト名

en: An alternate name for your site. This could be an acronym or shorter version of your website name.
ja_JP: サイトの代替名です。代替名には略語やサイトの短称を使用できます。

en: It's impossible to cover every aspect of a subject on a single page, but your readers may be fascinated by some detail you barely touch on. If you link to a resource where they can learn more, they'll be grateful. What's more, you'll be rewarded with higher rankings!
ja_JP: 1つのテーマのあらゆる側面を1ページですべてカバーすることはできませんが、読者はわずかに触れただけのディテールに魅了される可能性もあります。詳細を確認できるリソースへリンクすると、読者に評価されるでしょう。しかも、ランキングも高くなるはずです !

en: Learn more about Smart Tags
ja_JP: スマートタグについてさらに詳しく

en: Remove Smart Tag
ja_JP: スマートタグを削除

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 5MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
ja_JP: 最小サイズ: 200px x 200px、理想的な比率1.91:1、最大5MB (例: 1640px x 856px または Retina ディスプレイでは3280px x 1712px)。JPG、PNG、WEBP および GIF のフォーマットのみ。

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 8MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
ja_JP: 最小サイズ: 200px x 200px、理想的な比率1.91:1、最大8MB (例: 1640px x 856px または Retina ディスプレイでは3280px x 1712px)。JPG、PNG、WEBP および GIF のフォーマットのみ。

en: Add links to internal and external resources that are useful for your readers. For Internal links, make sure the links are highly relevant to the subject you're writing about. For external links, make sure you link to high-quality sites - Google penalizes pages that link to "spammy" sites (ones that break the Google webmaster guidelines).
ja_JP: 読者に役立つ内部や外部のリソースへのリンクを追加します。内部リンクでは、投稿するテーマとリンクの関連性が高いことを確認しましょう。外部リンクでは、高品質のサイトだけをリンクするようにしてください。Google は「スパム的」なサイト (Google ウェブマスターガイドラインに反するサイト) にリンクするページにペナルティを科します。

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default SEO Managers have access to %1$sSEO settings for General Settings, Sitemaps, Link Assistant, Redirects, Local SEO, and individual pages and posts.%2$s
ja_JP: デフォルトでは、SEO マネージャは %1$sSEO 設定の一般設定、サイトマップ、リンクアシスタント、リダイレクト、ローカル SEO、および個別のページと投稿%2$sにアクセスできます。

en: Volunteer
ja_JP: ボランティア

en: Visual Arts Event
ja_JP: ビジュアルアートのイベント

en: Week
ja_JP: 週間

en: Sports Event
ja_JP: スポーツイベント

en: Part Time
ja_JP: パートタイム

en: Postgraduate Degree
ja_JP: 大学院の学位

en: Postponed
ja_JP: 延期

en: Professional Certificate
ja_JP: 専門資格・免許

en: Publication Event
ja_JP: 出版イベント

en: Rescheduled
ja_JP: 再スケジュール済み

en: Sale Event
ja_JP: 販売イベント

en: Scheduled
ja_JP: スケジュール済み

en: Screening Event
ja_JP: 上映イベント

en: Search Schema
ja_JP: 検索スキーマ

en: Social Event
ja_JP: ソーシャルイベント

en: Temporary
ja_JP: 一時雇用

en: Theater Event
ja_JP: 演劇イベント

en: Custom Schema
ja_JP: カスタムスキーマ

en: Other
ja_JP: その他

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: This feature is not available in your current plan.
ja_JP: この機能は、現在のプランではご利用いただけません。

en: This is a network-wide change.
ja_JP: これは、サイトネットワーク全体の変更です。

en: This is the default graph for this post type. All data for this graph will be automatically generated.
ja_JP: これは、この投稿タイプのデフォルトのグラフです。このグラフのデータは、すべて自動生成されます。

en: Unlimited Schema
ja_JP: 無制限のスキーマ

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Manage your license key activations for each individual domain.
ja_JP: ネットワークレベルのツールを使用できるようにして、すべてのサイトを1か所から簡単に管理しましょう。個別のドメインごとにライセンスキーの有効化を管理できます。

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Migrate data or create backups without the need to visit each dashboard.
ja_JP: ネットワークレベルのツールを使用できるようにして、すべてのサイトを1か所から簡単に管理しましょう。データ移行やバックアップ作成のために各ダッシュボードにアクセスする必要はありません。

en: Upgrade Your Plan and Unlock Network Tools
ja_JP: プランをアップグレードしてサイトネットワークツールを利用

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use our powerful Schema Generator to configure Schema Markup for your content. Search Engines use structured data to better understand what your site is about as well as to display rich snippets in search results. %1$s
ja_JP: 強力なスキーマジェネレータを使用して、コンテンツにスキーママークアップを設定できます。検索エンジンは、構造化データを使用して、サイトが取り扱う内容をより良く理解し、検索結果でリッチスニペットを表示します。%1$s

en: Validate Schema
ja_JP: スキーマを検証

en: Validate with Google
ja_JP: Google で検証

en: Video
ja_JP: 動画

en: Visit Site
ja_JP: サイトにアクセス

en: Yes, process this network change
ja_JP: はい、このネットワーク変更を実行します

en: Your Templates
ja_JP: あなたのテンプレート

en: Your URL is invalid. Please check the format and try again.
ja_JP: URL が無効です。形式を確認して、もう一度お試しください。

en: Annual
ja_JP: 年間

en: Associate Degree
ja_JP: 準学士号

en: Bachelor Degree
ja_JP: 学士号

en: Business Event
ja_JP: ビジネスイベント

en: Childrens Event
ja_JP: 子供向けイベント

en: Comedy Event
ja_JP: コメディイベント

en: Contractor
ja_JP: 契約社員

en: Dance Event
ja_JP: ダンスイベント

en: Day-by-Day Basis
ja_JP: 1日単位の雇用

en: Delivery Event
ja_JP: デリバリーイベント

en: Easily generate unlimited schema markup for your content to help you rank higher in search results. Our schema validator ensures your schema works out of the box.
ja_JP: 検索結果でのランキング向上に役立つコンテンツ向けスキーママークアップを、簡単かつ無制限に生成できます。当社のスキーマ検証ツールを使うと、スキーマを確実にすぐに使用できます。

en: Education Event
ja_JP: 教育イベント

en: Exhibition Event
ja_JP: 展示イベント

en: Festival
ja_JP: フェスティバル

en: Food Event
ja_JP: フードイベント

en: Full Time
ja_JP: フルタイム

en: Hackathon
ja_JP: ハッカソン

en: High School
ja_JP: 高卒

en: Hour
ja_JP: 時間

en: Intern
ja_JP: インターン

en: Literary Event
ja_JP: 文学イベント

en: Moved Online
ja_JP: オンラインに移行

en: Music Event
ja_JP: 音楽イベント

en: These custom robots.txt rules will apply globally to your entire network. To adjust the robots.txt rules for an individual site, please visit the dashboard for that site directly and update the settings there.
ja_JP: これらのカスタムの robots.txt ルールは、サイトネットワーク全体に対してグローバルに適用されます。個別のサイトの robots.txt ルールを調整するには、対象サイトのダッシュボードにアクセスして、設定を更新してください。

en: Cancelled
ja_JP: キャンセル済み

en: You have not added any schema yet. You can add any schema graphs you like via the Schema Generator below.
ja_JP: まだスキーマを追加していません。以下のスキーマジェネレータを使用して、希望するスキーマグラフを追加できます。

en: Network Tools
ja_JP: ネットワークツール

en: Software
ja_JP: ソフトウェア

en: The URL of the author page.
ja_JP: 投稿者ページの URL。

en: About Page
ja_JP: Aboutページ

en: Additional Schema Types
ja_JP: 追加のスキーマタイプ

en: Alias Of
ja_JP: 次のエイリアス:

en: All
ja_JP: すべて

en: Are you sure you want to activate these addons across the network?
ja_JP: 本当にこれらのアドオンをネットワーク全体で有効化してもよいですか ?

en: Are you sure you want to activate this addon across the network?
ja_JP: 本当にこのアドオンをネットワーク全体で有効化してもよいですか ?

en: Are you sure you want to deactivate these addons across the network?
ja_JP: 本当にこれらのアドオンをネットワーク全体で無効化してもよいですか ?

en: Are you sure you want to deactivate this addon across the network?
ja_JP: 本当にこのアドオンをネットワーク全体で無効化してもよいですか ?

en: Checkout Page
ja_JP: チェックアウトページ

en: Configure Schema Markup for your content. Search engines use structured data to display rich results in SERPs.
ja_JP: コンテンツにスキーママークアップを設定します。検索エンジンは構造化されたデータを使用して、SERP で豊富な結果を表示します。

en: Dataset
ja_JP: データセット

en: Deactivate License
ja_JP: ライセンスを無効化

en: Domain Activations
ja_JP: ドメインの有効化

en: Event
ja_JP: イベント

en: Fact Check
ja_JP: ファクトチェック

en: Generate Schema
ja_JP: スキーマを生成

en: How To
ja_JP: 使い方

en: Increase Rankings
ja_JP: ランキングを向上

en: items per page
ja_JP: 項目 / ページ

en: Job Posting
ja_JP: 求人投稿

en: Medical Page
ja_JP: 医療ページ

en: Music
ja_JP: ミュージック

en: Music Album
ja_JP: ミュージックアルバム

en: Music Group
ja_JP: ミュージックグループ

en: Network Admin (no site)
ja_JP: ネットワーク管理者 (サイトなし)

en: Schema Catalog
ja_JP: スキーマカタログ

en: Schema Generator
ja_JP: スキーマジェネレータ

en: Schema In Use
ja_JP: 使用中のスキーマ

en: Schema Templates
ja_JP: スキーマテンプレート

en: Schema Validation
ja_JP: スキーマの検証

en: Search Results Page
ja_JP: 検索結果ページ

en: Select Site
ja_JP: サイトを選択

en: Service
ja_JP: サービス

en: These custom robots.txt rules will apply globally to your entire network. To adjust the robots.txt rules for an individual site, please choose it in the list above.
ja_JP: これらのカスタムの robots.txt ルールは、サイトネットワーク全体に対してグローバルに適用されます。個別のサイトの robots.txt ルールを調整するには、上のリストで選択してください。

en: Author URL
ja_JP: 投稿者の URL

en: Activate License
ja_JP: ライセンスを有効化

en: Deactivate
ja_JP: 停止する

en: Path
ja_JP: パス

en: description
ja_JP: 説明

en: Website Name
ja_JP: サイト名

en: The Image SEO module is a premium feature that enables you to globally control the title, alt tag, caption, description and filename of the images on your site.
ja_JP: 画像 SEO モジュールは、サイト上の画像のタイトル、alt タグ、キャプション、説明、およびファイル名をグローバルにコントロールできるプレミアム機能です。

en: We were unable to save the .htaccess file because the file was not writable. Please check the file permissions and try again.
ja_JP: ファイルが書き込み可能ではなかったため、.htaccess ファイルを保存できませんでした。ファイル権限を確認して、もう一度お試しください。

en: We were unable to save the .htaccess file due to syntax errors. Please check the code below and try again.
ja_JP: 構文エラーのため、.htaccess ファイルを保存できませんでした。以下のコードを確認して、もう一度お試しください。

note: Translators: 1 - The type of format ("Title", "Alt Tag", "Caption" or "Description").
en: %1$s Format
ja_JP: %1$sフォーマット

note: Translators: 1 - A internal link for Redirects, 2 - Open strong tag, 3 - Close strong tag.
en: %2$sYour redirect was added and you may edit it <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.%3$s
ja_JP: %2$sリダイレクトが追加されました。リダイレクトは <a href="%1$s" target="_blank">こちら</a>で編集できます。%3$s

en: Add a Redirect
ja_JP: リダイレクトを追加

en: All letters are converted to lower case (small) letters.
ja_JP: すべての文字は小文字に変換されます。

en: Alt Tag
ja_JP: Alt タグ

en: Ampersand (&)
ja_JP: アンパサンド (&)

en: Apostrophe (')
ja_JP: アポストロフィ (')

note: Translators: 1 - The image attribute name ("Caption" or "Description").
en: Autogenerate %1$s on Upload
ja_JP: アップロードで%1$sを自動生成

en: Autogenerate image attributes
ja_JP: 画像の属性を自動生成

en: Caption
ja_JP: キャプション

en: Casing
ja_JP: 文字種 (大文字 / 小文字)

note: Translators: 1 - The plural name of the content type (e.g. "Posts" or "Categories").
en: Choose whether your %1$s should be included in search results. If you select "No", then your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them.
ja_JP: 検索結果に%1$sを含めるかどうかを選択します。「いいえ」を選択した場合、検索エンジンが無視するように%1$sはインデックス化されず、サイトマップから除外されます。

en: Choose which casing should be applied to the attribute.
ja_JP: 属性に大文字と小文字のどちらの文字種を適用するかを選択します。

en: Convert casing of image attributes
ja_JP: 画像属性の文字種 (大文字 / 小文字) を変換

en: Custom Role
ja_JP: カスタム権限グループ

en: Dashes (-)
ja_JP: ダッシュ (-)

en: Date Archive Pages
ja_JP: 日付別アーカイブページ

en: Filename
ja_JP: ファイル名

en: Go to the Advanced tab to add/edit meta keywords
ja_JP: 「詳細設定タブ」に移動して、メタキーワードを追加または編集できます

en: Looking for meta keywords?
ja_JP: メタキーワードをお探しですか ?

en: Lower Case
ja_JP: 小文字

en: Major words are capitalized and minor words remain in their original casing.
ja_JP: 主要な語句は大文字になり、その他の語句は元の通り大文字または小文字のままです。

en: Numbers (0-9)
ja_JP: 数字 (0～9)

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Please note that if you are importing post/term meta from %1$s v3.7.1 or below, this will only be successful if the post/term IDs of this site are identical to those of the source site.
ja_JP: 投稿 / タームメタを %1$s v3.7.1 またそれ以前のバージョンからインポートしている場合、インポートが成功するのは、サイトの投稿 / ターム ID がソースサイトと同一の場合に限ります。

en: Plus (+)
ja_JP: プラス (+)

en: Pound (#)
ja_JP: シャープ (#)

en: Punctuation Characters to Keep:
ja_JP: 保持する区切り記号:

en: Sentence Case
ja_JP: 文の文字種

en: Strip Punctuation
ja_JP: 句読点を削除

en: These are the results our SEO Analzyer has generated after analyzing the homepage of your website.
ja_JP: SEO アナライザがサイトのホームページ分析後に生成した結果があります。

en: Title Case
ja_JP: タイトルの文字種

en: Underscores (_)
ja_JP: アンダースコア (_)

en: Words to Strip
ja_JP: 削除する語句

note: Translators: 1 - The plural name of the content type (e.g. "Posts" or "Categories").
en: Your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them. You can still control how their page title looks like below.
ja_JP: 検索エンジンが無視するように、%1$sは noindex になり、サイトマップから除外されます。ページタイトルの表示については、以下でコントロールできます。

en: You can choose to hide this block on the front-end of your site so that visitors won't see it but search engines will still see it.
ja_JP: サイトのフロントエンドでこのブロックを非表示にすると、訪問者にはこのブロックを表示せずに、検索エンジンにのみ表示することができます。

en: Clean uploaded image filenames
ja_JP: アップロードされた画像のファイル名を修正

en: Control the title, alt tag, caption, description and filename of your images (Plus, Pro & Elite plans only)
ja_JP: 画像のタイトル、Alt タグ、キャプション、説明、ファイル名をコントロールできます (Plus、Pro、Elite プランのみ)

en: The first word of each sentence starts with a capital.
ja_JP: 各文章の最初の単語は大文字で始めます。

en: Add a heading block below to begin generating the Table of Contents.
ja_JP: ヘッダーブロックを以下に追加して、目次の生成を始めます。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s can automatically output a table of contents based on your heading tags below. Search engines sometimes use table of contents in search results or rich snippets which can help you increase your rankings.
ja_JP: %1$s は以下の見出しタグに基づいて、目次を自動で出力できます。検索エンジンは、検索結果やリッチスニペットで目次を使用することがあり、ランキングの向上に役立ちます。

en: Are you sure you want to delete these links?
ja_JP: 本当にこれらのリンクを削除してもよいですか ?

en: Are you sure you want to delete this link?
ja_JP: 本当にこのリンクを削除してもよいですか ?

en: Edit HTML Anchor:
ja_JP: HTML アンカーを編集:

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The HTML anchor allows %1$s to link directly to your header from this table of contents block. Feel free to edit if you want, but an anchor is required. For headings without an anchor, %1$s will automatically generate them.
ja_JP: HTML アンカーにより、%1$s ではこの目次ブロックからヘッダーに直接リンクすることができます。自由に編集できますが、アンカーが1つは必要です。アンカーのない見出しには、%1$s により自動でアンカーが生成されます。

en: The permalink for this post just changed! This could result in 404 errors for your site visitors.
ja_JP: この投稿のパーマリンクが変更されました。サイト訪問者に404エラーが表示される可能性があります。

en: Parent Term
ja_JP: 親ターム

en: The name of the parent term of the current term.
ja_JP: 現在のタームの親ターム名。

en: Sample Parent Term Name
ja_JP: 親ターム名の例

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Table of Contents
ja_JP: %1$s 目次

note: Translators: 1 - Opening bold HTML tag, 2 - Closing bold HTML tag, 3 - Initial score range, 4 - Final score range.
en: A very good score is between %1$s%3$d and %4$d%2$s.
ja_JP: 非常に良いスコアは%1$s%3$d～%4$d%2$sです。

en: All in One SEO is perfect for business owners, bloggers, designers, developers, photographers, and basically everyone else. If you want to optimize your WordPress SEO, then you need to use All in One SEO Pack.
ja_JP: All in One SEO はビジネス所有者、ブロガー、デザイナー、開発者、フォトグラファーや、基本的にその他のあらゆる人に最適です。WordPress SEO を最適化したい場合、All in One SEO パックをお使いください。

en: at least one
ja_JP: 少なくとも1つ

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Build a Better %1$s
ja_JP: %1$s の改善にご協力ください

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Dedicated HTML Sitemaps do not work while using "plain" permalinks. Please update your %1$spermalink structure%2$s to use this option.
ja_JP: 「プレーン」パーマリンクを使用している場合、専用 HTML サイトマップは機能しません。このオプションを使用するには、%1$sパーマリンク構造%2$sを更新してください。

en: Done
ja_JP: 完了

note: Translators: 1 - Opening bold HTML tag, 2 - Closing bold HTML tag, 3 - Score.
en: For best results, you should strive for %1$s%3$d and above%2$s.
ja_JP: ベストな結果を得るためには、%1$s%3$d以上%2$sを目指しましょう。

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Get improved features and faster fixes by sharing non-sensitive data via usage tracking that shows us how %1$s is being used. No personal data is tracked or stored.
ja_JP: 使用状況の追跡で非機密データをシェアして %1$s の使用状況を弊社とシェアし、機能改善や問題の早期解決にご協力ください。個人データが追跡されたり保存されたりすることはありません。

en: Get relevant suggestions for adding internal links to all your content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
ja_JP: すべてのコンテンツに内部リンクを追加したり、内部リンクのない孤立した投稿を見つけるために関連する提案を受けることができます。

en: Great choice! Get started with MonsterInsights today to see how people find and use your website.
ja_JP: よい選択ですね。MonsterInsights を今日から使い始めて、利用者がサイトをどのように見つけて使用しているかを把握しましょう。

en: Headlines with 20-30% common words are more likely to get clicks.
ja_JP: 20～30% の一般的な語句を使った見出しは、クリックを獲得する可能性が高くなります。

en: List Style
ja_JP: リストのスタイル

en: Meta Description
ja_JP: メタディスクリプション

en: Needs improvement
ja_JP: 改善が必要

en: Not Enough Words
ja_JP: 語句が少なすぎます

en: Open Your RSS Feed
ja_JP: RSS フィードを開く

en: Reduce Word Count
ja_JP: 文字数を減らす

en: Reorder
ja_JP: 並べ替え

en: Store
ja_JP: 店舗

en: Table of Contents Settings
ja_JP: 目次の設定

en: To let search engines know which profiles are associated with this site, enter them below:
ja_JP: このサイトにどのプロフィールが関連づけられているかを検索エンジンに知らせるには、以下に入力してください。

en: Too Many Words
ja_JP: 語句が多すぎます

en: Want to get the most out of Clarity? Integrate Clarity with Google Analytics using MonsterInsights today!
ja_JP: Clarity を最大限に活用したいですか ? MonsterInsights を使用して、今すぐ Clarity を Google アナリティクスと連携しましょう !

en: Who should use AIOSEO?
ja_JP: 誰が AIOSEO を使用する必要がありますか?

en: Word balance
ja_JP: 語句のバランス

en: Yes, count me in!
ja_JP: はい、協力します !

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more uncommon words.
ja_JP: 一般的でない語句があると、見出しがクリックを獲得する可能性が高くなります。

en: Display Block
ja_JP: ブロックを表示

en: FAQ Options
ja_JP: FAQ オプション

en: Title Wrapper
ja_JP: タイトルラッパー

en: Write a question...
ja_JP: 質問を入力...

en: Write an answer...
ja_JP: 回答を入力...

en: Reordering the headings in the Table of Contents block is a feature that can only be used by Pro users. Upgrade to Pro to unlock this advanced functionality.
ja_JP: 目次ブロックの見出しの並び替えは、Pro ユーザーだけが利用可能な機能です。この高度な機能を利用するには、Pro にアップグレードしてください。

en: FAQ schema is a Pro feature.
ja_JP: FAQ スキーマは Pro の機能です。

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Your RSS feed has been disabled. Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings. You can re-enable the global RSS feed in the %1$scrawl content settings%2$s.
ja_JP: RSS フィードが無効化されました。グローバル RSS フィードの無効化は推奨されません。無効化すると、ユーザーがコンテンツに登録することを妨げたり、SEO ランキングに影響したりします。グローバル RSS フィードは%1$sクロールコンテンツ設定%2$sで有効にできます。

en: Zip Code
ja_JP: 郵便番号

en: Write your post title to see the analyzer data. This Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines that drive traffic, shares, and rank better in search results.
ja_JP: アナライザデータを表示するには、投稿タイトルを入力してください。見出しアナライザツールを使うと、魅力的な SEO 見出しを作成して、トラフィックやシェアを増やし、検索結果のランクを上げることができます。

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You are using a static home page which is found under Pages. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title and description.
ja_JP: ページの下にある静的ホームページを使用しています。タイトルと説明を変更するには、直接%1$sホームページ設定を編集%2$sできます。

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: You can import additional page URL's to your sitemap using a CSV file. The following 4 columns are required: %1$sPage URL, Priority, Frequency, Date Modified.%2$s
ja_JP: CSV ファイルを使用して、サイトマップに追加のページ URL をインポートできます。%1$sページ URL、優先度、頻度、変更日%2$sの4列が必要です。

en: You're almost there! Once you complete the SEO setup your site will be optimized to rank in search engine results!
ja_JP: あと少しです。SEO セットアップを完了すると、サイトが最適化され、検索エンジン結果に表示されます。

en: You can add additional social profile URLs here, separated by a new line.
ja_JP: こちらに追加のソーシャルプロフィール URL を追加できます。改行で区切ります。

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You are using a static home page which is found under Pages. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title, meta description and image.
ja_JP: ページの下にある静的ホームページを使用しています。タイトル、メタディスクリプション、画像を変更するには、直接%1$sホームページ設定を編集%2$sできます。

en: This will help prevent search engines from crawling every variation of your pages with all the unrecognized query arguments. Only enable this if you understand exactly what it does as it can have a significant impact on your site.
ja_JP: これにより、認識されないすべてのクエリー引数を使ったページのあらゆるバリエーションを、検索エンジンがクローリングすることを妨げられます。サイトへの影響が大きいため、影響を確実に理解している場合にのみ有効にしてください。

en: This will permanently remove the selected pages from the additional pages sitemap.
ja_JP: これにより、選択したページが追加のページサイトマップから完全に削除されます。

en: This will permanently remove this page from the additional pages sitemap.
ja_JP: これにより、このページが追加のページサイトマップから完全に削除されます。

en: Too Long 😑
ja_JP: 長すぎます 😑

en: Too Short 🙃
ja_JP: 短すぎます 🙃

note: Translators: 1 - The post type plural name.
en: Total %1$s
ja_JP: 合計%1$s

en: Try New Headline
ja_JP: 新しい見出しを試す

en: Unable to read CSV file. Please check if the file is valid and try again.
ja_JP: CSV ファイルを読み取ることができません。ファイルや有効であることを確認して、もう一度お試しください。

en: URL already exists.
ja_JP: URL はすでに存在しています。

note: Translators: 1 - The singular label for the current post type.
en: View %1$s
ja_JP: %1$sを表示

en: Without a Focus Keyphrase
ja_JP: フォーカスキーフレーズなし

en: Upgrade to Pro Today!
ja_JP: 今すぐ Pro 版にアップグレード!

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO"), 2 - "Learn More" link.
en: This option allows you to control whether %1$s should parse shortcodes when generating data such as the SEO title/meta description. Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %2$s
ja_JP: このオプションでは、SEO タイトルやメタディスクリプションなどのデータを生成する場合に %1$s がショートコードを解析するかどうかをコントロールできます。この設定を有効にすると、サードパーティプラグインやテーマと競合が生じる可能性があります。%2$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: This is a global feed of your site output in the Atom format. %1$s
ja_JP: これは、Atom フォーマットでのサイトのグローバルフィードです。%1$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: This is a global feed of your site output in the RDF/RSS 1.0 format. %1$s
ja_JP: これは、RDF/RSS 1.0 フォーマットでのサイト出力のグローバルフィードです。%1$s

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO"), 2 - Opening HTML link/span tag, 3 - Closing HTML span tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: This Headline Analyzer is part of %1$s to help you increase your traffic. %2$sAnalyze your site further here%3$s →%4$s
ja_JP: この見出しアナライザは %1$s の機能で、トラフィック増加に役立ちます。%2$sこちらでサイトをさらに分析しましょう%3$s→%4$s

en: Search Feed
ja_JP: 検索フィード

en: Search Preview
ja_JP: 検索プレビュー

en: Select which post type archives should include an RSS feed. This only applies to post types that include an archive page.
ja_JP: RSS フィードに含める投稿タイプアーカイブを選択します。これは、アーカイブページを含む投稿タイプだけに適用できます。

en: Select which Taxonomies should include an RSS feed.
ja_JP: RSS フィードに含めるタクソノミーを選択します。

en: SEO Headline Analyzer
ja_JP: SEO 見出しアナライザ

en: SEO Setup
ja_JP: SEO のセットアップ

en: Static Posts Page Feed
ja_JP: 静的投稿ページのフィード

en: Super! 🔥🔥🔥
ja_JP: すばらしいです ! 🔥🔥🔥

en: Taxonomy Feeds
ja_JP: タクソノミーフィード

en: The attachments feed allows users to subscribe to any changes to your site made to media file categories.
ja_JP: 添付ファイルフィードを使用すると、ユーザーはサイトのメディアファイルのカテゴリーに加えられた変更の通知に登録できます。

en: The authors feed allows your users to subscribe to any new content written by a specific author.
ja_JP: 投稿者フィードを使用すると、ユーザーは特定の投稿者が作成した新しいコンテンツの通知に登録できます。

en: The file that you've currently selected is not a CSV file.
ja_JP: 現在選択しているファイルは、CSV ファイルではありません。

en: The global comments feed allows users to subscribe to any new comments added to your site.
ja_JP: グローバルコメントフィードを使用すると、ユーザーはサイトに追加されたあらゆる新規コンテンツの通知に登録できます。

en: The global RSS feed is how users subscribe to any new content that has been created on your site.
ja_JP: グローバル RSS フィードを使用すると、サイトで作成されたあらゆる新規コンテンツにユーザーが登録できます。

note: Translators: 1 - "WordPress 5.2", 2 - "Learn More".
en: The Headline Analyzer is only available in %1$s and up. %2$s
ja_JP: 見出しアナライザは %1$s 以上でのみご利用いただけます。%2$s

en: The paginated RSS feeds are for any posts or pages that are paginated.
ja_JP: ページ分割された RSS フィードは、ページ分割されたすべての投稿またはページを対象にします。

en: The post comments feed allows your users to subscribe to any new comments on a specific page or post.
ja_JP: 投稿コメントフィードを使用すると、ユーザーは特定のページや投稿の新規コメントの通知に登録できます。

en: The static posts page feed allows users to subscribe to any new content added to your blog page.
ja_JP: 静的投稿ページフィードを使用すると、ユーザーはブログページに追加されたあらゆる新規コンテンツの通知に登録できます。

en: The search feed allows visitors to subscribe to your content based on a specific search term.
ja_JP: 検索フィードを使用すると、訪問者は特定の検索語句に基づいて、コンテンツに登録できます。

en: Removing unrecognized query arguments from URLs and disabling unnecessary RSS feeds can help save search engine crawl quota and speed up content indexing for larger sites. If you choose to disable any feeds, those feed links will automatically redirect to your homepage or applicable archive page.
ja_JP: 認識されないクエリー引数を URL から削除して不要な RSS フィードを無効にすると、検索エンジンのクロールクォータを節約し、大規模なサイトではコンテンツのインデックス化をスピードアップできます。いずれかのフィードの無効化を選択した場合、これらのフィードリンクは自動的にホームページまたは適用されるアーカイブページにリダイレクトされます。

en: REST API support
ja_JP: REST API をサポート

en: Run Shortcodes
ja_JP: ショートコードを実行

en: Here is how your headline will look like in Google search results page.
ja_JP: Google の検索結果ページで、見出しはこのように表示されます。

note: Translators: 1 - "Clarity", 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: If you don't already have a project on %1$s, create a project %2$shere%3$s.
ja_JP: %1$s でまだプロジェクトがない場合は、%2$sこちら%3$sでプロジェクトを作成してください。

en: Import Additional Pages
ja_JP: 追加のページをインポート

en: Import from CSV
ja_JP: CSV からインポート

en: Improve SEO Rankings
ja_JP: SEO ランキングを改善

en: Include All Post Type Archives
ja_JP: 全投稿タイプアーカイブを含める

en: Looks Good! 👍👍
ja_JP: いい感じです ! 👍👍

en: Manage existing links, get relevant suggestions for adding internal links to older content, discover orphaned posts and more.
ja_JP: 既存リンクを管理したり、古いコンテンツへの内部リンクの追加についての関連提案を取得したり、孤立した投稿を発見したりできます。

en: Manage your post and term SEO meta via the WordPress REST API. This addon also works seamlessly with headless WordPress installs.
ja_JP: WordPress REST API を使用して投稿とターム SEO メタを管理できます。このアドオンは、ヘッドレス WordPress インストールともシームレスに機能します。

en: Missing social markup!
ja_JP: ソーシャルマークアップがありません !

en: Most readers only look at the first and last 3 words of a headline before deciding whether to click.
ja_JP: ほとんどの人は、クリックするかどうかを決める前に見出しの最初と最後の3語だけしか読みません。

en: New Score
ja_JP: 新スコア

en: Not Looking Great
ja_JP: あまり良い結果ではないようです

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: NOTE: Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %1$s
ja_JP: 注: この設定を有効にすると、サードパーティのプラグインやテーマと競合が生じる可能性があります。%1$s

en: Okay
ja_JP: 普通

en: Open Your Atom Feed
ja_JP: Atom フィードを開く

en: Open Your Comments RSS Feed
ja_JP: コメント RSS フィードを開く

en: Open Your Static Posts Page RSS Feed
ja_JP: 静的投稿ページの RSS フィードを開く

en: Paginated RSS Feeds
ja_JP: ページ分割された RSS フィード

en: Personal Options
ja_JP: 個人オプション

en: Post Comment Feeds
ja_JP: 投稿コメントフィード

en: Post Type Archive Feeds
ja_JP: 投稿タイプアーカイブフィード

en: Previous Scores
ja_JP: 前のスコア

en: RDF/RSS 1.0 Feed
ja_JP: RDF/RSS 1.0 フィード

en: Remove Query Args
ja_JP: クエリー引数を削除

en: Manage your post and term SEO meta via the WordPress REST API. This addon also works seamlessly with headless WordPress installs. (Plus, Pro & Elite plans only)
ja_JP: WordPress REST API を介して投稿とキーワードの SEO メタ情報を管理します。このアドオンは、ヘッドレス WordPress インストールでもシームレスに動作します (Plus、Pro、Elite プランのみ)。

note: Translators: 1 - A noun for something that's being edited ("Post", "Page", "Article", "Product", etc.).
en: Edit %1$s
ja_JP: %1$sを編集

en: Conversion Tools
ja_JP: コンバージョンツール

en: Could Be Better
ja_JP: 改善の余地があります

en: Crawl Cleanup
ja_JP: クロールクリーンアップ

en: CSV example file
ja_JP: CSV サンプルファイル

en: Current Score
ja_JP: 現在のスコア

en: Customer Data
ja_JP: 顧客データ

en: Delete Page
ja_JP: ページを削除

en: Delete Selected Pages
ja_JP: 選択したページを削除

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Did you know you can automatically add internal links using Link Assistant? %1$s
ja_JP: リンクアシスタントを使うと、内部リンクを自動で追加できることをご存知ですか ? %1$s

en: Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings.
ja_JP: グローバル RSS フィードを無効にすることはお勧めしません。無効にすると、ユーザーのコンテンツ登録や SEO ランキングを妨げることになります。

en: Download Sample CSV File
ja_JP: サンプル CSV ファイルをダウンロード

en: Easily create and manage redirects for your broken links to avoid confusing search engines and users, as well as losing valuable backlinks.
ja_JP: 検索エンジンやユーザーの混乱を防ぎ、貴重なバックリンクを失わないように、壊れたリンク用にリダイレクトを簡単に作成し、管理します。

en: Enable this option to remove any unrecognized query args from your site.
ja_JP: このオプションを有効にすると、認識されないクエリー引数をサイトから削除します。

en: Ending Words
ja_JP: 終了語句

en: Enter a different headline than your post title to see how it compares.
ja_JP: 投稿のタイトルとは異なる見出しを入力して、比較を確認します。

en: Enter your verification codes below to activate webmaster tools.
ja_JP: ウェブマスターツールを有効化するには、以下に認証コードを入力してください。

en: Follow on YouTube
ja_JP: YouTube でフォロー

note: Translators: 1 - The upgrade call to action.
en: Get additional keyphrases and many more modules! %1$s
ja_JP: 追加のキーフレーズやより多くのモジュールを利用しましょう ! %1$s

en: Get the #1 conversion optimization plugin to convert your growing website traffic into subscribers, leads and sales.
ja_JP: ナンバー1のコンバージョン最適化プラグインを取得して、成長を続けるサイトトラフィックを登録者、リード、売上にコンバージョンしましょう。

en: Getting There
ja_JP: あと少しです

en: Global Comments RSS Feed
ja_JP: グローバルコメント RSS フィード

en: Global RSS Feed
ja_JP: グローバル RSS フィード

en: Good 🙂
ja_JP: 良好 🙂

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Hey, I noticed you have been using %1$s for some time - that’s awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
ja_JP: こんにちは。%1$s をご利用いただき、ありがとうございます。他の方にも利用していただけるように、WordPress でぜひ5つ星の評価をお願いします !

en: Description for the current media file.
ja_JP: 現在のメディアファイルの説明。

en: Sample description for media.
ja_JP: メディア用の説明例

note: Translators: 1 - "Clarity", 2 - Learn more link.
en: %1$s helps you understand how users interact with your website through heatmaps and session recordings. %2$s
ja_JP: %1$s は、ヒートマップとセッションレコーディングを使い、ユーザーのウェブサイトとのインタラクションに対する理解を深めるために役立ちます。%2$s

note: Translators: 1 - The plugin shortname ("AIOSEO").
en: %1$s Overview
ja_JP: %1$s の概要

note: Translators: 1 - "Clarity".
en: %1$s Project ID
ja_JP: %1$s プロジェクト ID

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: Add any query args that you want to allow, one per line. You can also use regular expressions here for advanced use. All query args that are used by WordPress Core (e.g. "s" for search pages) are automatically whitelisted by default. %1$s
ja_JP: 許可するクエリー引数を1行に1つずつ追加します。高度な使用のために、ここで正規表現を使用することもできます。WordPress Core が使用するすべてのクエリー引数は (例: 検索ページには「s」)、デフォルトで自動的にホワイトリストに追加されます。%1$s

en: Add IndexNow support to instantly notify search engines when your content has changed.
ja_JP: IndexNow サポートを追加すると、コンテンツが変更された場合に検索エンジンに瞬時に通知します。

en: Add Page
ja_JP: ページを追加

en: Additional Profiles
ja_JP: 追加プロフィール

en: AIOSEO - HTML Sitemap
ja_JP: AIOSEO - HTML サイトマップ

en: AIOSEO Local - Business Info
ja_JP: AIOSEO ローカル - ビジネス情報

en: AIOSEO Local - Locations
ja_JP: AIOSEO ローカル - ロケーション

en: AIOSEO Local - Map
ja_JP: AIOSEO ローカル - マップ

en: AIOSEO Local - Opening Hours
ja_JP: AIOSEO ローカル - ビジネス営業時間

en: Allowed Query Args
ja_JP: 許可されたクエリー引数

en: Analyze Headline
ja_JP: 見出しを分析

en: Atom Feed
ja_JP: Atom フィード

en: Attachments Feed
ja_JP: 添付ファイルフィード

en: Author Feeds
ja_JP: 投稿者フィード

en: Beginning & Ending Words
ja_JP: 開始語句と終了語句

en: Beginning Words
ja_JP: 開始語句

en: Below are the TruSEO scores of your published posts. Take some time to improve your TruSEO score to help increase your rankings.
ja_JP: 以下に表示されているのは、公開済み投稿の TruSEO スコアです。ランキングが向上するように、少し時間をとって TruSEO スコアを改善しましょう。

en: Choose a Post Type
ja_JP: 投稿タイプを選択

en: Compare the percentages of your results to the goal for each category and adjust as necessary.
ja_JP: カテゴリーごとに目標に対する結果の割合を比較し、必要な場合は調整します。

en: Complete support for schema markup so you can get more clicks and traffic with rich snippets.
ja_JP: リッチスニペットを使用してより多くのクリックとトラフィックを獲得できるように、スキーママークアップを完全サポートします。

en: Install OptinMonster
ja_JP: OptinMonster をインストール

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: You selected to install the free OptinMonster Conversion Tools plugin during the setup of %1$s, but there was an issue during installation. Click below to manually install.
ja_JP: %1$s のセットアップ中に無料の OptinMonster Conversion Tools プラグインのインストールを選択しましたが、インストール中に問題が発生しました。手動でインストールするには、以下をクリックしてください。

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Post title.
en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
ja_JP: %1$s %2$s %3$s コメントフィード

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Category name.
en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
ja_JP: %1$s %2$s %3$s カテゴリーフィード

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Tag name.
en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
ja_JP: %1$s %2$s %3$s タグフィード

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Term name, 4: Taxonomy singular name.
en: %1$s %2$s %3$s %4$s Feed
ja_JP: %1$s %2$s %3$s %4$s フィード

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Author name.
en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
ja_JP: %1$s %2$s 投稿者: %3$s フィード

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Search query.
en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
ja_JP: %1$s %2$s &#8220;%3$s&#8221; の検索結果フィード

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Post type name.
en: %1$s %2$s %3$s Feed
ja_JP: %1$s %2$s %3$sフィード

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Setup
ja_JP: %s の設定

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Overview
ja_JP: %s の概要

en: View supported browsers
ja_JP: サポートされるブラウザーを表示

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: You are using a browser which is no longer supported by %1$s. Please update or use another browser in order to access the plugin settings.
ja_JP: %1$s がサポートしていないブラウザを使用しています。プラグイン設定にアクセスするには、ブラウザを更新するか、別のブラウザを使用してください。

en: Your browser version is not supported
ja_JP: お使いのブラウザのバージョンはサポートされていません

en: Resolve This Issue
ja_JP: この問題を解決する

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: Copy the error message above and paste it in a message to the %1$s support team.
ja_JP: 上記のエラーメッセージをコピーし、%1$s サポートチームへのメッセージに貼り付けてください。

note: Translators: 1 - Line break HTML tag, 2 - "AIOSEO".
en: There seems to be an issue running JavaScript on your website. %1$s%2$s is built with JavaScript to give you the best experience possible.
ja_JP: このサイトで JavaScript を実行すると問題が発生するようです。%1$s%2$sは、お客様に最高の体験を提供するために JavaScript で構築されています。

en: Ooops! It Appears JavaScript Didn’t Load
ja_JP: おっと ! JavaScript が読み込まれなかったようです

note: Translators: 1 - The sitemap name, 2 - The current page.
en: %1$s Sitemap %2$s
ja_JP: %1$s サイトマップ %2$s

en: Don't update the modified date
ja_JP: 修正日を更新しない

en: Open Redirects
ja_JP: リダイレクトを開く

en: Here you can add a redirect or view your existing redirects from this page. Click on the button below to view the Redirects panel.
ja_JP: ここでは、このページからリダイレクトを追加したり、既存のリダイレクトを表示したりすることができます。下のボタンをクリックすると、Redirects パネルが表示されます。

en: Go to Social Networks
ja_JP: ソーシャルネットワークのページへ

note: Translators: 1 - "Open Graph", 2 - "Go to Social Networks ->".
en: No %1$s markup will be output for your post because it is currently disabled. You can enable %1$s markup in the Social Networks settings. %2$s
ja_JP: %1$s マークアップは現在無効になっているため、投稿に出力されません。%1$s マークアップは、ソーシャルネットワーク設定で有効化できます。%2$s

en: Link selected.
ja_JP: リンクを選択しました。

en: Insert/edit link
ja_JP: リンクの挿入/編集

en: Got It!
ja_JP: 分かりました

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The Elementor plugin name ("Elementor").
en: You can now manage your SEO settings inside of %1$s via %2$s before you publish your post!
ja_JP: 投稿を公開する前に、%1$s 内の SEO 設定を %2$s 経由で管理できるようになりました!

en: IndexNow API Key
ja_JP: IndexNow API キー

en: Update IndexNow
ja_JP: IndexNow のアップデート

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Pro, 3 - Version Number ("1.0.0"), 4 - Addon name ("Redirects"), 5 - Version Number ("1.0.0").
en: The IndexNow addon requires an update. %1$s %2$s requires a minimum version of %3$s for the %4$s addon. You currently have %5$s installed.
ja_JP: IndexNow アドオンのアップデートが必要です。%1$s %2$s には、%4$s アドオンの最小バージョン %3$s が必要です。現在、%5$s がインストールされています。

en: The IndexNow addon is required to use this feature.
ja_JP: この機能を使用するには、IndexNow アドオンが必要です。

en: Activate IndexNow
ja_JP: IndexNow を起動する

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s settings
ja_JP: %1$s 設定

en: Regenerate API Key
ja_JP: API キーの再生成

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: The options below are disabled because you are using %1$s to manage your SEO. They can be changed in the %2$sSearch Appearance menu%3$s.
ja_JP: SEO の管理に %1$s を使用しているため、以下のオプションは無効になっています。これらは %2$s 検索外観メニュー %3$s で変更することができます。

en: Index Now
ja_JP: IndexNow

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The Elementor plugin name ("Elementor").
en: New: %1$s %2$s integration
ja_JP: 新規: %1$s %2$s 連携

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: You can manually set an API key here, but if left blank a new one will be auto-generated. %1$s
ja_JP: ここで API キーを手動で設定できます。空白のままだと、新しいキーが自動生成されます。%1$s

en: Are you sure you want to delete these pages?
ja_JP: 本当にこれらのページを削除してもよいですか ?

en: Are you sure you want to delete all links?
ja_JP: 本当にすべてのリンクを削除してもよいですか ?

note: Translators: 1 - The post title.
en: Links & Suggestions for "%1$s"
ja_JP: 「%1$s」のリンクと提案

en: No items found.
ja_JP: 項目は見つかりませんでした。

en: Are you sure you want to delete this page?
ja_JP: 本当にこのページを削除してもよいですか ?

en: # of Links
ja_JP: リンク数

en: Affiliate
ja_JP: アフィリエイト

en: Affiliate Links
ja_JP: アフィリエイトリンク

en: Delete Link
ja_JP: リンクを削除

en: Domain
ja_JP: ドメイン

en: External
ja_JP: 外部

en: External Links
ja_JP: 外部リンク

en: Internal vs External vs Affiliate Links
ja_JP: 内部、外部、アフィリエイトの各リンクの内訳

en: Link Suggestions
ja_JP: リンク提案

en: Linking Opportunities
ja_JP: リンクの可能性

en: Most Linked to Domains
ja_JP: 最もリンクされているドメイン

en: Orphaned Posts
ja_JP: 孤立した投稿

en: Orphaned posts are posts that have no inbound internal links yet and may be more difficult to find by search engines.
ja_JP: 孤立した投稿とは、まだインバウンド内部リンクがなく、検索エンジンが見つけるのが困難な投稿です。

en: other domains
ja_JP: その他のドメイン

en: Outbound Internal
ja_JP: 内部アウトバウンド

en: Posts Crawled
ja_JP: クロールされた投稿

en: See a Full Domains Report
ja_JP: ドメインレポート全文を表示

en: See a Full Links Report
ja_JP: リンクレポート全文を表示

en: See All Linking Opportunities
ja_JP: リンクの可能性をすべて表示

en: Total External Links
ja_JP: 外部リンク総数

en: Total Links
ja_JP: リンク総数

en: Yes, I want to delete all links
ja_JP: はい、すべてのリンクを削除します

en: Yes, I want to delete these links
ja_JP: はい、これらのリンクを削除します

en: Yes, I want to delete this link
ja_JP: はい、このリンクを削除します

en: A simple & powerful event calendar plugin for WordPress that comes with all the event management features including payments, scheduling, timezones, ticketing, recurring events, and more.
ja_JP: イベント管理のあらゆる機能を備えた WordPress 用のシンプルで強力なイベントカレンダープラグインです。支払い、スケジュール、タイムゾーン、発券、定期的なイベントなどを利用できます。

en: The best WordPress eCommerce plugin for selling digital downloads. Start selling eBooks, software, music, digital art, and more within minutes. Accept payments, manage subscriptions, advanced access control, and more.
ja_JP: デジタルダウンロード販売のための最高の WordPress e コマースプラグインです。電子書籍、ソフトウェア、音楽、デジタルアートなどの販売を数分で開始できます。 支払いの受け取り、サブスクリプションの管理、高度なアクセスコントロールなどを利用できます。

en: View detailed link & domain reports, manage existing links and discover new internal linking opportunities through smart suggestions (Pro & Elite plans only)
ja_JP: 詳細なリンクとドメインのレポートを確認し、既存のリンクを管理できるだけでなく、スマート提案を通じて新しい内部リンクの機会を発見できます (Pro & Elite プランのみ)。

en: The most advanced WordPress search plugin. Customize your WordPress search algorithm, reorder search results, track search metrics, and everything you need to leverage search to grow your business.
ja_JP: 非常に高度な WordPress 検索プラグインです。 WordPress の検索アルゴリズムのカスタマイズ、検索結果の並べ替え、検索指標の追跡など、検索を活用してビジネスを成長させるために必要なあらゆる機能が揃っています。

en: The #1 affiliate management plugin for WordPress. Easily create an affiliate program for your eCommerce store or membership site within minutes and start growing your sales with the power of referral marketing.
ja_JP: WordPress 用のナンバー1アフィリエイト管理プラグインです。e コマースストアまたはメンバーシップサイトのアフィリエイトプログラムを数分で簡単に作成し、リファラルマーケティングの力で売り上げを増やし始めることができます。

en: The #1 Stripe payments plugin for WordPress. Start accepting one-time and recurring payments on your WordPress site without setting up a shopping cart. No code required.
ja_JP: WordPress 用のナンバー1 Stripe 支払いプラグインです。ショッピングカートを設定しなくても、WordPress サイトで1回限りまたは定期的な支払いを受け始めることができます。コードを書く必要はありません。

en: Connect with your visitors after they leave your website with the leading web push notification software. Over 10,000+ businesses worldwide use PushEngage to send 9 billion notifications each month.
ja_JP: 訪問者がサイトを離れた後、主要な Web プッシュ通知ソフトウェアを使用して訪問者とつながります。世界中の10,000以上のビジネスが、PushEngage を使用して毎月90億件の通知を送信しています。

en: Easily display Twitter content in WordPress without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to combine multiple Twitter feeds, Twitter card support, tweet moderation, and more.
ja_JP: WordPress で Twitter コンテンツを簡単に表示できます。コードを書く必要はありません。複数のレイアウトが用意されており、複数の Twitter フィードの組み合わせ、Twitter カードのサポート、ツイートのモデレートなどを利用できます。

en: Easily display YouTube videos on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to embed live streams, video filtering, ability to combine multiple channel videos, and more.
ja_JP: WordPress サイトに YouTube 動画を簡単に表示できます。コードを書く必要はありません。複数のレイアウトが用意されており、ライブストリーム埋め込み機能、動画フィルタリング、複数の動画チャンネルを組み合わせる機能などを利用できます。

en: Easily display Facebook content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to embed albums, group content, reviews, live videos, comments, and reactions.
ja_JP: WordPress サイトに Facebook コンテンツを簡単に表示できます。コードを書く必要はありません。複数のテンプレートが用意されており、アルバム、グループコンテンツ、レビュー、ライブ動画、コメント、リアクションを埋め込む機能を利用できます。

en: Easily display Instagram content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to show content from multiple accounts, hashtags, and more. Trusted by 1 million websites.
ja_JP: WordPress サイトに Instagram のコンテンツを簡単に表示できます。コードを書く必要はありません。複数のテンプレート、複数のアカウントのコンテンツ表示機能、ハッシュタグなどを利用できます。100万のサイトから信頼されています。

en: Turn your website visitors into brand ambassadors! Easily grow your email list, website traffic, and social media followers with the most powerful giveaways & contests plugin for WordPress.
ja_JP: サイトの訪問者をブランドアンバサダーに変えましょう！ WordPress 用の最も強力な景品とコンテストのプラグインを使用して、メーリングリスト、サイトのトラフィック、ソーシャルメディアのフォロワーを簡単に増やすことができます。

en: Boost your sales and conversions by up to 15% with real-time social proof notifications. TrustPulse helps you show live user activity and purchases to help convince other users to purchase.
ja_JP: リアルタイムのソーシャルプルーフ通知により、売り上げとコンバージョンを最大15％ 向上させます。Trust Pulse は、ライブユーザーのアクティビティと購入を表示して、他のユーザーの購入を促すために役立ちます。

en: Improve your WordPress email deliverability and make sure that your website emails reach user’s inbox with the #1 SMTP plugin for WordPress. Over 2 million websites use it to fix WordPress email issues.
ja_JP: WordPress のナンバー1 SMTP プラグインが、WordPress のメール配信率を改善し、サイトのメールがユーザーの受信トレイに確実に届くようにします。WordPress のメールの問題を解決するために、200万以上のサイトがこのプラグインを使用しています。

en: The fastest drag & drop landing page builder for WordPress. Create custom landing pages without writing code, connect them with your CRM, collect subscribers, and grow your audience. Trusted by 1 million sites.
ja_JP: WordPress 用の最速のドラッグアンドドロップランディングページビルダー。コードを記述せずにカスタムランディングページを作成し、それらを CRM に接続し、サブスクライバーを収集して、オーディエンスを増やします。100万のサイトから信頼されています。

en: The best drag & drop WordPress form builder. Easily create beautiful contact forms, surveys, payment forms, and more with our 100+ form templates. Trusted by over 4 million websites as the best forms plugin.
ja_JP: WordPress 用の最高のドラッグ & ドロップフォームビルダー。100件以上のフォームテンプレートを使用して、美しいお問い合わせフォーム、アンケート、支払いフォームなどを簡単に作成できます。最高のフォームプラグインとして、400万以上のサイトに信頼されています。

en: The leading WordPress analytics plugin that shows you how people find and use your website, so you can make data driven decisions to grow your business. Properly set up Google Analytics without writing code.
ja_JP: 利用者がサイトをどのように見つけて使用するかを示す、WordPress 分析プラグインです。データに基づいて判断、決定し、ビジネスを成長させることができます。また、コードを書かなくても、Google Analytics を適切に設定します。

en: Instantly get more subscribers, leads, and sales with the #1 conversion optimization toolkit. Create high converting popups, announcement bars, spin a wheel, and more with smart targeting and personalization.
ja_JP: ナンバー1コンバージョン最適化ツールキットを使用すると、加入者、リード、売り上げを即座に獲得できます。スマートターゲティングとパーソナライズを使用して、高変換ポップアップ、アナウンスバー、ホイールのスピンなどを作成します。

en: Word Count
ja_JP: 単語数

en: Update Addon
ja_JP: アドオンを更新

en: Post Title
ja_JP: 投稿タイトル

en: Overview
ja_JP: 概要

note: Translators: 1 - The type of link.
en: %1$s Link Suggestions
ja_JP: %1$s リンク提案

en: Actionable Link Suggestions
ja_JP: アクションにつながるリンクの提案

en: All good
ja_JP: すべて順調です

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Pro.
en: An update is required for this addon to continue to work with %1$s %2$s.
ja_JP: このアドオンを %1$s%2$s と引き続き使用するには、更新が必要です。

en: At least one
ja_JP: 少なくとも1つ

en: At this length, it will get cut off in search results. Try reducing it to about 55 characters.
ja_JP: この長さだと、検索結果ですべてが表示されません。55文字程度にするようにしてください。

en: Character Count
ja_JP: 文字数

en: Common Words
ja_JP: 一般的な語句

en: Custom Breadcrumb Templates
ja_JP: カスタムのパンくずリストテンプレート

note: Translators: 1 - The type of link.
en: Delete All %1$s Links
ja_JP: すべての %1$s リンクを削除

en: Depending on the amount of content on your site, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
ja_JP: このプロセスは、サイトのコンテンツ量によって時間がかかる場合があります。このページを離れて、後から戻って確認することもできます。

en: Domains Report
ja_JP: ドメインレポート

en: Emotional Words
ja_JP: 感情語句

en: Emotionally triggered headlines are likely to drive more clicks.
ja_JP: 感情に訴える見出しは、より多くのクリックを獲得する可能性があります。

en: Get relevant suggestions for adding internal links to older content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
ja_JP: 古いコンテンツに内部リンクを追加したり、内部リンクのない孤立した投稿を見つけるために関連する提案を受けることができます。

en: Headline Type
ja_JP: 見出しタイプ

en: Headlines that are about 55 characters long will display fully in search results and tend to get more clicks.
ja_JP: 見出しは55文字程度にすると、検索結果ですべて表示され、より多くのクリックを獲得できる傾向があります。

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: Headlines that are lists and how-to get more engagement on average than other types of headlines. %1$s%2$sLearn More%3$s →
ja_JP: リスト形式の見出しと他の見出しタイプより平均してより多くのエンゲージメントを獲得する方法。%1$s%2$sさらに詳しく%3$s →

en: Headlines with power words are more likely to get clicks.
ja_JP: パワーワードを使った見出しは、クリックを獲得する可能性が高くなります。

en: Headlines with uncommon words are more likely to get clicks.
ja_JP: 一般的でない語句を使った見出しは、クリックを獲得する可能性が高くなります。

en: Here you can view an overview of your existing links as well as find suggestions for new internal links. Click on the button below to view the Link Assistant panel.
ja_JP: こちらでは、既存リンクの概要と新しい内部リンクの提案を確認できます。リンクアシスタントパネルを表示するには、下のボタンををクリックしてください。

note: Translators: 1 - Link to learn more.
en: In order to continue searching for additional keyphrases, you'll need to upgrade. %1$s
ja_JP: 追加のキーフレーズの検索を続けるには、アップグレードが必要です。%1$s

en: Inbound
ja_JP: インバウンド

en: Inbound Internal
ja_JP: 内部インバウンド

en: Link suggestions are being processed.
ja_JP: リンク提案を処理中です。

en: Links Report
ja_JP: リンクレポート

en: Needs Improvement
ja_JP: 改善が必要

en: Open Link Assistant
ja_JP: リンクアシスタントを開く

en: Overall Score
ja_JP: 全体スコア

en: Phrase
ja_JP: フレーズ

en: Post Report
ja_JP: 投稿のレポート

en: Power Words
ja_JP: パワーワード

en: See Affiliate Links
ja_JP: アフィリエイトリンクを表示

note: Translators: 1 - The amount of links, 2 - The type of link.
en: See All %1$s %2$s Links
ja_JP: 全%1$s件の%2$sリンクを表示

en: See Orphaned Posts
ja_JP: 孤立した投稿を表示

en: Sentiment
ja_JP: 感情

en: Too Long
ja_JP: 長すぎます

en: Too Short
ja_JP: 短すぎます

en: Top Domain Reports
ja_JP: 上位ドメインレポート

en: Uncommon Words
ja_JP: 一般的でない語句

en: Update to version
ja_JP: バージョンへの更新

en: User Access Control
ja_JP: ユーザーアクセスの制御

en: We couldn't analyze your title, please try again later.
ja_JP: タイトルを分析できませんでした。後でもう一度お試しください。

en: Word Balance
ja_JP: 語句のバランス

en: You currently don't have permission to update this addon. Please ask a site administrator to update.
ja_JP: 現在、このアドオンを更新する権限がありません。更新するにはサイト管理者に依頼してください。

note: Translators: 1 - Semrush.
en: You have exceeded the number of requests allowed by your %1$s plan.
ja_JP: %1$s プランで使用できるリクエスト数を超過しました。

en: You have space to add more keywords and power words to boost your rankings and click-through rate.
ja_JP: ランキングやクリックスルー率を向上できるように、キーワードやパワーワードをさらに追加できます。

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more common words.
ja_JP: 一般的な語句がより多くあると、見出しがクリックを獲得する可能性が高くなります。

en: 10-15%
ja_JP: 10～15%

en: 10-20%
ja_JP: 10～20%

en: Headlines that are strongly positive or negative tend to get more engagement than neutral ones.
ja_JP: 非常にポジティブまたはネガティブな見出しは、ニュートラルな見出しよりも多くのエンゲージメントを獲得する傾向があります。

en: Negative
ja_JP: ネガティブ

en: Negative headlines are attention-grabbing and tend to perform better than neutral ones.
ja_JP: ネガティブな見出しは注意を引き、ニュートラルな見出しよりもパフォーマンスが良い傾向があります。

en: Positive
ja_JP: ポジティブ

en: Positive headlines tend to get better engagement than neutral or negative ones.
ja_JP: ポジティブな見出しは、ニュートラルな見出しやネガティブな見出しよりもエンゲージメントが高い傾向があります。

en: Your headline has a negative sentiment.
ja_JP: 見出しにネガティブな感情が表れています。

en: Your headline has a neutral sentiment.
ja_JP: 見出しにニュートラルな感情が表れています。

en: Your headline has a positive sentiment.
ja_JP: 見出しにポジティブな感情が表れています。

en: Your headline has too many words. Long headlines will get cut off in search results and won’t get as many clicks.
ja_JP: 見出しの文字数が多すぎます。長い見出しは検索結果ですべてが表示されず、あまり多くのクリックを獲得できません。

en: Neutral
ja_JP: どちらでもない

en: Good
ja_JP: 良好

en: Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
ja_JP: 見出しは6語程度であれば、検索結果でクリックされる可能性が高くなります。

en: Reduce Word Count 🙂
ja_JP: 文字数を減らす 🙂

en: Too Many Words 😑
ja_JP: 語句が多すぎます 😑

en: Your headline doesn’t use enough words. You have more space to add keywords and power words to improve your SEO and get more engagement.
ja_JP: 見出しに十分な数の語句が使用されていません。SEO を改善してエンゲージメントを増やすため、キーワードやパワーワードをさらに追加できます。

en: Your headline has the right amount of words. Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
ja_JP: 見出しには適切な数の語句が含まれています。見出しは6語程度であれば、検索結果でクリックされる可能性が高くなります。

en: No content yet
ja_JP: まだコンテンツがありません

en: Plugin update failed. Please check permissions and try again.
ja_JP: プラグインのアップデートに失敗しました。パーミッションを確認し、もう一度やり直してください。

en: Please enter a valid headline.
ja_JP: 有効な見出しを入力してください。

en: Link Assistant
ja_JP: リンクアシスタント

en: Choose whether you want to use the OG data from the Facebook tab in your individual pages/posts by default.
ja_JP: 各ページや投稿で、デフォルトで Facebook タブからの Open Graph データを使用するかどうかを選択します。

en: Goal:
ja_JP: 目標:

en: Important Issues
ja_JP: 重要な問題

en: Not Enough Words 🙃
ja_JP: 語句が少なすぎます 🙃

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: Our Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines%1$sthat drive traffic, shares, and rank better in search results.
ja_JP: 見出しアナライザツールを使うと、魅力的な SEO 見出しを作成して、%1$sトラフィックやシェアを増やし、検索結果のランクを上げることができます。

en: Top 10 Ways to Increase Traffic
ja_JP: トラフィックを増やすための上位10の方法

en: Enter Your Headline
ja_JP: 見出しを入力してください

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO"), 2 - Pro, 3 - Version Number (e.g. "1.0.0"), 4 - Addon name (e.g. "Redirection Manager"), 5 - Version Number (e.g. "1.0.0").
en: This addon requires an update. %1$s %2$s requires a minimum version of %3$s for the %4$s addon. You currently have %5$s installed.
ja_JP: このアドオンは更新が必要です。%1$s %2$sには、%4$s アドオンの最小バージョン%3$sが必要です。現在、%5$sがインストールされています。

en: Address:
ja_JP: 住所:

en: High
ja_JP: 高

en: Join Our Community
ja_JP: コミュニティーに参加

en: Medium
ja_JP: 中

en: Low
ja_JP: 低

en: Quick Links
ja_JP: クイックリンク

en: sitemap
ja_JP: サイトマップ

en: Phone:
ja_JP: 電話:

en: Email:
ja_JP: メール:

en: Email
ja_JP: メール

note: Translators: 1 - The amount of errors.
en: %1$s Error | %1$s Errors
ja_JP[0]: %1$s件のエラー

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: Didn't expect to see this? Make sure your sitemap is enabled and your content is set to be indexed. %1$sLearn More →%2$s
ja_JP: サイトマップが有効になっていて、コンテンツのインデックス化が設定されていることを確認してください。%1$sさらに詳しく%2$s

note: Translators: 1 - The generated date, 2 - The generated time.
en: and was generated on %1$s at %2$s
ja_JP: %1$sの%2$sに生成されました

en: Our Opening Hours:
ja_JP: 営業時間:

en: Tax ID
ja_JP: 税務 ID

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Upgrade to %1$s %2$s
ja_JP: %1$s %2$s にアップグレード

en: Vat ID
ja_JP: VAT ID

en: Our location:
ja_JP: ロケーション:

en: Phone
ja_JP: 電話番号

en: You currently don't have permission to activate this addon. Please ask a site administrator to activate first.
ja_JP: 現在、このアドオンを有効化する権限がありません。有効化するには、まずサイト管理者に依頼してください。

en: Back to Homepage
ja_JP: ホームページへ戻る

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Images
ja_JP: 画像

en: Sitemap Index
ja_JP: サイトマップインデックス

en: Configure Sitemap
ja_JP: サイトマップを設定

en: URL Count
ja_JP: URL カウント

en: There are no posts here
ja_JP: ここには投稿がありません

en: 404 - Page Not Found
ja_JP: 404 - ページが見つかりません

en: Search Results for
ja_JP: 検索結果

note: Translators: "Crumb" refers to a part of the breadcrumb trail.
en: Sample Crumb
ja_JP: パンくずリストのサンプル

en: Post Archive
ja_JP: 投稿アーカイブ

note: Translators: 1 - The "start-end" pagination results, 2 - Total items.
en: Showing %1$s of %2$s
ja_JP: %1$s/%2$sを表示

en: Whoops!
ja_JP: 何か問題があるようです。

en: An error occurred while fetching keyphrases. Please try again later.
ja_JP: キーフレーズの取得中にエラーが発生しました。後でもう一度お試しください。

en: You have exceeded the limit for requests. Please try again later.
ja_JP: リクエストの制限を超えました。後でもう一度お試しください。

en: Custom Marker
ja_JP: カスタムマーカー

en: Map Display
ja_JP: 地図表示

en: Show icon
ja_JP: アイコンを表示

en: Show label
ja_JP: ラベルを表示

note: Translators: 1 - Strong tag, 2 - Close strong tag.
en: %1$sThe custom marker should be: 100x100 px.%2$s If the image exceeds those dimensions it could (partially) cover the info popup.
ja_JP: %1$sカスタムマーカーは100x100 px にする必要があります。%2$s画像がこのサイズを超える場合、一部が情報ポップアップで隠れる場合があります。

en: Driving Directions
ja_JP: 道順

en: Google Places Support
ja_JP: Google プレイスをサポート

en: Google Reviews
ja_JP: Google カスタマーレビュー

en: Map Preview
ja_JP: マッププレビュー

en: Show your location to your visitors using an interactive Google Map. Create multiple maps for use with multiple locations.
ja_JP: インタラクティブな Google マップを使用して、訪問者にビジネスの場所を表示します。複数のマップを作成すると、複数の拠点に使用できます。

en: API Key
ja_JP: API キー

en: Integrating with Google Maps will allow your users to find exactly where your business is located. Our interactive maps let them see your Google Reviews and get directions directly from your site. Create multiple maps for use with multiple locations.
ja_JP: Google マップとの連携により、ユーザーがビジネスの場所を正確に見つけることができます。ユーザーはインタラクティブなマップでサイトから直接 Google カスタマレビューを確認したり、道順を確認したりできます。複数のマップを作成すると、複数の場所に使用できます。

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag, 3 - Widget name
en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the "%3$s" widget.
ja_JP: このウィジェットを追加するには、 %1$sウィジェットページ%2$s にアクセスし、「%3$s」ウィジェットを探してください。

en: Visibility
ja_JP: 表示状態

en: Map
ja_JP: 地図

en: .htaccess file is empty.
ja_JP: .htaccess ファイルが空です。

note: Translators: 1 - How many errors were found.
en: %1$s error found! | %1$s errors found!
ja_JP[0]: %1$s件のエラーが見つかりました。

en: Blocked!
ja_JP: ブロックされています。

en: Get out the word!
ja_JP: クチコミをお願いします !

en: Good!
ja_JP: 良好!

en: Google Maps API Key
ja_JP: Google マップ API キー

en: Maps
ja_JP: 地図

en: No focus keyphrase!
ja_JP: フォーカスキーフレーズがありません !

note: Translators: 1 - The title of the location.
en: Please configure the map for this location: %1$s
ja_JP: この場所の地図を設定してください: %1$s

en: Share your content on your favorite social media platforms to drive engagement and increase your SEO.
ja_JP: お気に入りのソーシャルメディアでコンテンツをシェアして、エンゲージメントを増やし、SEO を向上しましょう。

en: The regex syntax is invalid.
ja_JP: 正規表現の構文が無効です。

en: This redirect is supported using the Relocate Site feature under Full Site Redirect tab.
ja_JP: このリダイレクトは、「完全サイトリダイレクト」タブにあるサイト再配置機能を使ってサポートされています。

en: You're good to go!
ja_JP: 準備が整いました !

en: Your post needs improvement!
ja_JP: 投稿の改善が必要です。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Local - Map
ja_JP: %1$s ローカル - 地図

en: Contributor
ja_JP: 寄稿者

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Contributors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
ja_JP: デフォルトでは、寄稿者は、%1$sすでに編集権限を持っている個々のページおよび投稿の SEO 設定%2$sにアクセスできます。

en: Publication Date
ja_JP: 投稿日

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "upgrading to Pro".
en: %1$s relies on the WordPress Rest API and your site might have it disabled. %2$s.
ja_JP: %1$s は WordPress Rest API を使用しており、サイトで無効化した可能性があります。%2$s。

en: Begin typing a post ID, title or slug to search...
ja_JP: 検索するには、投稿 ID、タイトルやスラッグの入力を始めます...

en: Begin typing a term ID or name to search...
ja_JP: 検索するには、ターム ID や名前の入力を始めます...

note: Translators: 1 - The name of the WP role, 2 - Opening bold tag, 3 - Closing bold tag, 4 - Plugin Name ("All in One SEO").
en: By default the %1$s role %2$shas no access%3$s to %4$s settings.
ja_JP: デフォルトでは、%1$s権限グループは %4$s 設定への%2$sアクセス権限がありません%3$s。

en: Click here to learn more
ja_JP: さらに詳しくはこちらをクリック

en: Dedicated Page
ja_JP: 専用ページ

en: Display HTML Sitemap
ja_JP: HTML サイトマップを表示

note: Translators: 1 - A URL.
en: e.g. %1$s
ja_JP: 例: %1$s

en: No results found for your search. Try again!
ja_JP: 検索に該当する結果が見つかりませんでした。もう一度お試しください。

en: Open HTML Sitemap
ja_JP: HMTL サイトマップを開く

en: The function accepts an associative array with the following arguments that can be used to override the default settings:
ja_JP: 関数は、次の引数を使った連想配列を受け入れます。これは、デフォルト設定の上書きに使用できます。

note: Translators: 1 - The default value.
en: The HTML tag that is used for the label of each section. Defaults to %1$s.
ja_JP: 各セクションのラベルとして使用される HTML タグ。デフォルト値は「%1$s」。

en: The page that you have entered is invalid or already exists. Please enter a page with a unique slug.
ja_JP: 入力したページは無効か、すでに存在しています。固有のスラッグを使ったページを入力してください。

en: The post types (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
ja_JP: サイトマップに含まれている投稿タイプ (スラッグ、コンマ区切りにより)

note: Translators: 1 - HTML code opening tag, 2 - HTML code closing tag.
en: The sort direction. The supported values are %1$s and %2$s.
ja_JP: 並べ替えの方向。%1$s と %2$s の値がサポートされています。

note: Translators: 1 - HTML code opening tag, 2 - HTML code closing tag.
en: The sort order. The supported values are %1$s, %2$s, %3$s and %4$s.
ja_JP: 並べ替え順。%1$s、%2$s、%3$s、%4$s の値がサポートされています。

en: The taxonomies (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
ja_JP: サイトマップに含まれているタクソノミー (スラッグ、コンマ区切りにより)

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: This setting allows you to toggle between the regular sitemap or the compact date archive sitemap. %1$s
ja_JP: この設定では、標準サイトマップとコンパクト日付アーカイブサイトマップを切り替えることができます。%1$s

en: This setting only applies to posts and pages.
ja_JP: この設定は、投稿とページにのみ適用されます。

en: To view the new sitemap, first save changes.
ja_JP: 新しいサイトマップを確認するには、まず変更を保存してください。

en: To view the sitemap, enter a URL and save changes.
ja_JP: サイトマップを表示するには、URL を入力して変更を保存してください。

en: Using the custom-built tools below, you can add an HTML sitemap to your website and help visitors discover all your content. Adding an HTML sitemap to your website may also help search engines find your content more easily.
ja_JP: 以下のカスタムビルトツールを使用してサイトに HTML サイトマップを追加し、訪問者がすべてのコンテンツを発見できるようにします。サイトに HTML サイトマップを追加することで、検索エンジンがさらに簡単にコンテンツを見つけることもできます。

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether the labels should be shown or not. Defaults to %1$s.
ja_JP: ラベルを表示するかどうかを示します。デフォルトでは%1$sに設定されています。

en: Whether the publication date of posts should be shown.
ja_JP: 投稿の公開日を表示するかどうかを示します。

en: Whether the regular sitemap or compact date archive sitemap is output.
ja_JP: 標準サイトマップとコンパクト日付アーカイブサイトマップのいずれを出力するかを示します。

en: The following shortcode attributes can be used to override the default settings:
ja_JP: 次のショートコード属性は、デフォルト設定の上書きに使用できます。

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Addons Not Configured Properly
ja_JP: %1$s アドオンが適切に設定されていません

en: Last Updated
ja_JP: 最終更新日時

en: Descending
ja_JP: 降順

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: No posts/terms could be found.
ja_JP: 投稿またはタームが見つかりませんでした。

en: Sitemap
ja_JP: サイトマップ

note: Translators: The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s HTML sitemap widget.
ja_JP: %1$s HTML サイトマップウィジェット。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s - HTML Sitemap
ja_JP: %1$s - HTML サイトマップ

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - The short plugin name ("AIOSEO"), 3 - "Pro", 4 - Closing HTML strong tag.
en: The following addons cannot be used, because they require %1$s%2$s %3$s%4$s to work:
ja_JP: 次のアドオンは、機能に %1$s%2$s %3$s%4$s が必要なため、使用できません:

en: No date archives could be found.
ja_JP: 日付アーカイブは見つかりませんでした。

en: Compact Archives
ja_JP: コンパクトアーカイブ

en: Show Labels
ja_JP: ラベルを表示

en: Show Publication Date
ja_JP: 投稿日を表示

en: Sort Order
ja_JP: 並べ替え順

en: Alphabetical
ja_JP: アルファベット順

en: Sort Direction
ja_JP: 並べ替え方向

en: Enter a comma-separated list of post IDs.
ja_JP: 投稿 ID のコンマ区切りのリストを入力してください。

en: Enter a comma-separated list of term IDs.
ja_JP: ターム ID のコンマ区切りのリストを入力してください。

en: Are you sure you want to delete this backup?
ja_JP: 本当にこのバックアップを削除してもよいですか ?

en: Are you sure you want to restore this backup?
ja_JP: 本当にこのバックアップを回復してもよいですか ?

en: Home Page Meta Description
ja_JP: ホームページのメタディスクリプション

en: HTML Sitemap Settings
ja_JP: HTML サイトマップ設定

en: Last Updated Date
ja_JP: 最終更新日

en: Post/Term ID
ja_JP: 投稿 / ターム ID

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - The plugin short name ("AIOSEO"), 3 - Closing HTML strong tag.
en: To add this block, edit a page or post and search for the %1$s"%2$s - HTML Sitemap"%3$s block.
ja_JP: このブロックを追加するには、ページまたは投稿を編集し、%1$s「 %2$s- HTML サイトマップ%3$s」ブロックを探します。

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following PHP code anywhere in your theme to display the sitemap. %1$s
ja_JP: サイトマップを表示するには、次の PHP コードをテーマのあらゆる場所で使用します。%1$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following shortcode to display the HTML Sitemap. %1$s
ja_JP: HTML サイトマップを表示するには、次のショートコードを使用します。%1$s

en: Yes, I want to delete this backup
ja_JP: はい、このバックアップを削除します

en: Yes, I want to restore this backup
ja_JP: はい、このバックアップを回復します

en: You have new notifications!
ja_JP: 新しい通知があります !

en: Display the sitemap on a dedicated page:
ja_JP: 専用ページでサイトマップを表示します。

en: Value
ja_JP: 値

en: Key
ja_JP: キー

en: Add Custom Rule
ja_JP: カスタムルールを追加

en: Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
ja_JP: 他の方にも利用していただけるように、WordPress でぜひ5つ星の評価をお願いします !

en: Custom Rules
ja_JP: カスタムルール

en: Enable our Headline Analyzer to help you write irresistible headlines and rank better in search results.
ja_JP: 見出しアナライザを有効にすると、魅力的な見出しを書いたり、検索結果でランクを上げるために役立ちます。

en: Enter a Locale Code, e.g.: en_GB, es_ES
ja_JP: ロケールコード (例: en_GB、es_ES) を入力

en: Enter a WordPress Filter Name
ja_JP: WordPress フィルター名を入力

en: Enter an IP Address
ja_JP: IP アドレスを入力

en: Enter the Server Name
ja_JP: サーバー名を入力

en: Full Site Redirects
ja_JP: 完全サイトリダイレクト

en: Headline Analyzer
ja_JP: 見出し分析

en: Help us improve
ja_JP: 機能改善にご協力ください

en: Select a Value or Add a New One
ja_JP: 値を選択するか、新しい値を追加

en: Select Roles
ja_JP: 権限グループを選択

en: Select Rule
ja_JP: ルールを選択

en: Select Status
ja_JP: ステータスを選択

en: That's Awesome!
ja_JP: すばらしいです !

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^/</code>
en: The dollar symbol %1$s should be at the end. For example: %2$s
ja_JP: ドル記号 (%1$s) は最初にある必要があります。例: %2$s

en: Yes, I love it!
ja_JP: はい、とても気に入っています !

en: Create, manage and monitor redirects for 404's or modified posts + server redirects, full site redirects and site aliases (Pro & Elite plans only)
ja_JP: 404や変更した投稿のリダイレクト、およびサーバーリダイレクト、フルサイトリダイレクト、サイトエイリアスに対するリダイレクトを作成、管理、モニタリングできます (Pro & Elite プランのみ)

en: Referrer
ja_JP: リファラー

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Login Status
ja_JP: ログイン状況

en: Logged Out
ja_JP: ログアウト中

en: Logged In
ja_JP: ログイン中

en: Locale
ja_JP: ロケール

en: Feeds
ja_JP: フィード

en: Full Site Redirect
ja_JP: 完全サイトリダイレクト

en: HTTP Header
ja_JP: HTTP ヘッダー

en: Libraries
ja_JP: ライブラリ

en: Site Aliases
ja_JP: サイトエイリアス

en: WordPress Filter
ja_JP: WordPress フィルター

en: WordPress User Roles
ja_JP: WordPress ユーザー権限

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of WordPress that is no longer supported. Please update your site to the latest version of WordPress in order to continue using %3$s.
ja_JP: このサイトは、すでにサポートが終了している WordPress の%1$s安全ではないバージョン%2$sで実行されています。%3$s の使用を続けるには、サイトを WordPress の最新バージョンに更新してください。

en: List
ja_JP: リスト

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Add Redirect to improve SEO | Add Redirects to improve SEO
ja_JP[0]: リダイレクトを追加して SEO を改善

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of WordPress. We recommend using the latest version of WordPress in order to keep your site secure.
ja_JP: サイトは%1$s古いバージョン%2$sの WordPress を使用しています。サイトの安全を確保できるように、最新バージョンの WordPress を使用することをお勧めします。

en: How-To
ja_JP: 使い方

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The short plugin name ("AIOSEO"), 4 - The current year, 5 - Opening HTML link tag, 6 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s %3$s will be discontinuing support for WordPress versions older than version 5.3 by the end of %4$s. %5$sRead more for additional information.%6$s
ja_JP: %1$s注:%2$s %3$s は、バージョン 5.3 以前の WordPress のバージョンのサポートを %4$s末に終了する予定です。%5$s詳しくは、こちらをご覧ください。%6$s

en: Improve your SEO rankings with additional keyphrases.
ja_JP: 追加のキーフレーズを使って SEO ランキングを改善しましょう。

en: AIOSEO - Breadcrumbs
ja_JP: AIOSEO - パンくずリスト

en: Display the current page breadcrumb.
ja_JP: このページのパンくずリストを表示。

en: Archive format
ja_JP: アーカイブフォーマット

en: The search string.
ja_JP: 検索文字列。

en: Search String
ja_JP: 検索文字列

en: The blog page title.
ja_JP: ブログページのタイトル。

en: Author Display Name
ja_JP: 投稿者の表示名

en: The label.
ja_JP: ラベル。

en: Label
ja_JP: ラベル

en: The permalink.
ja_JP: パーマリンク。

en: Blog Page Title
ja_JP: ブログページのタイトル

en: Homepage label
ja_JP: ホームページラベル

en: Link current item
ja_JP: 現在の項目にリンク

en: Show current item
ja_JP: 現在の項目を表示

note: Translators: 1 - The name of a taxonomy.
en: The %1$s title.
ja_JP: %1$sのタイトル。

en: The crumb separator.
ja_JP: パンくずリスト区切り。

en: The author's display name.
ja_JP: 作成者の表示名。

en: The author's first name.
ja_JP: 作成者の名前。

en: The author's last name.
ja_JP: 作成者の姓。

en: Search result format
ja_JP: 検索結果のフォーマット

en: The search result format.
ja_JP: 検索結果のフォーマット。

en: The 404 error format.
ja_JP: 404エラーフォーマット。

en: The year.
ja_JP: 年。

en: The month.
ja_JP: 月。

en: The day.
ja_JP: 日。

en: The archive format.
ja_JP: アーカイブフォーマット。

en: Post Type Name
ja_JP: 投稿タイプ名

en: The archive post type name.
ja_JP: アーカイブ投稿タイプ名。

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s Price
ja_JP: %1$sの価格

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s price.
ja_JP: %1$sの価格。

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s SKU
ja_JP: %1$sの SKU

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s SKU.
ja_JP: %1$sの SKU。

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s Brand
ja_JP: %1$sのブランド

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s brand.
ja_JP: %1$sのブランド

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO").
en: Breadcrumbs are an essential part of SEO. By default %1$s will automatically add breadcrumbs to the schema markup that we add to your site and you don't need to make any changes for that to work. Breadcrumbs can also be used as a secondary navigation system that tells users where they are on a website relative to the homepage.
ja_JP: パンくずリストは SEO の重要な機能です。%1$s はデフォルトで、サイトに追加されるスキーママークアップにパンくずリストを自動的に追加します。パンくずリストを機能させるために何かを変更する必要はありません。パンくずリストは2つ目のナビゲーションシステムとしても使用でき、ホームページに対してサイトのどの場所にいるかをユーザーに伝えます。

en: Category Hierarchy
ja_JP: カテゴリー階層

en: Display complete category hierarchy even if not selected on each individual post.
ja_JP: 個別の投稿で選択されていない場合でも、完全なカテゴリー階層を表示します。

en: Format the label used for archives page.
ja_JP: アーカイブページで使用されるラベルを設定します。

en: Format the label used for the 404 error page.
ja_JP: 404エラーページで使用されるラベルを設定します。

en: Format the label used for the search results page.
ja_JP: 検索結果ページで使用されるラベルを設定します。

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
ja_JP: パンくずリストでホームページリンク (1つ目の項目) に使用されるラベル

en: Prefix for breadcrumb path.
ja_JP: パンくずリストのパスのプレフィックス

en: Show Blog Home
ja_JP: ブログのホームを表示

en: The purpose of breadcrumb navigation is to help users navigate around your website. It also helps search engines understand the structure and hierarchy of links on a web page.
ja_JP: パンくずリストナビゲーションの目的は、ユーザーのサイトのナビゲーションを助けることです。パンくずリストは、検索エンジンがウェブページの構造やリンク階層を把握するためにも役立ちます。

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO").
en: These settings will affect all the breadcrumbs displayed by %1$s throughout your site.
ja_JP: これらの設定は、サイト全体で %1$s が表示するパンくずリストすべてに影響を与えます。

en: Day
ja_JP: 日

en: Year
ja_JP: 年

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s - Breadcrumbs
ja_JP: %1$s - パンくずリスト

en: Include
ja_JP: 含める

en: AIOSEO Local - Location Categories
ja_JP: AIOSEO ローカル - ロケーションカテゴリー

en: Business Info and Location blocks, widgets and shortcodes
ja_JP: ビジネス情報、場所ブロック、ウィジェットとショートカット

en: Detailed Address, Contact and Payment Info
ja_JP: 詳しい住所、連絡先情報および支払い情報

en: Opening Hours block, widget and shortcode
ja_JP: 営業時間ブロック、ウィジェット、ショートコード

en: Our template editor will allow you to easily customize how breadcrumbs are displayed on your site based on each post type or taxonomy.
ja_JP: テンプレートエディターを使うと、投稿タイプやタクソノミーに応じてサイトでのパンくずリストの表示方法を簡単にカスタマイズできます。

en: Override the default template for breadcrumbs on your site using our easy-to-use template editor.
ja_JP: 使い方が簡単なテンプレートエディターを使用して、サイトのパンくずリストのデフォルトのテンプレートを上書きします。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Learn More" link.
en: To add this block, edit a page or post and search for the "%1$s - Breadcrumbs" block. %2$s
ja_JP: このブロックを追加するには、ページまたは投稿を編集し、「%1$s - パンくずリスト」ブロックを探します。%2$s

en: Use a default template
ja_JP: デフォルトのテンプレートを使用

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following PHP code anywhere in your theme (in the loop) to display the breadcrumbs. %1$s
ja_JP: パンくずリストを表示するには、次の PHP コードをテーマ (ループ) のあらゆる場所で使用します。%1$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following shortcode to display the current breadcrumbs. %1$s
ja_JP: 現在のパンくずリストを表示するには、次のショートコードを使用します。%1$s

en: Custom HTML templates
ja_JP: カスタム HTML テンプレート

en: Default template for all pages.
ja_JP: すべてのページのデフォルトのテンプレート。

en: Granular control over the template for each post type, taxonomy and archive.
ja_JP: 投稿タイプ、タクソノミー、アーカイブごとにテンプレートを細かくコントロールできます。

en: Visual Breadcrumb Trails
ja_JP: パンくずリストの視覚的な軌跡

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Whether your business has multiple locations, or just one, %1$s makes it easy to configure and display relevant information about your local business. You can use the custom-built tools below, or you can use the Locations custom post type (multiple locations only) to generate relevant and necessary information for search engines or for your customers.
ja_JP: ビジネスに複数の拠点がある場合でも1か所しかない場合でも、ローカルビジネスについての関連情報を %1$s で簡単に設定して表示できます。検索エンジンや顧客に必要な関連情報を生成するには、以下のカスタムツールまたは場所のカスタム投稿タイプ (拠点が複数ある場合) を使用できます。

en: Professional Service
ja_JP: プロフェッショナルサービス

en: Log sizes may fluctuate and not always be 100% accurate since the results can be cached. Also after clearing a log, it may not show as "0" since database tables also include additional information such as indexes that we don't clear.
ja_JP: 結果がキャッシュされている可能性があるため、ログサイズは変動する場合があり、必ずしも100% 正確だとは限りません。また、ログをクリアした後、データベーステーブルにもクリアされないインデックスなどの追加情報が含まれるため、「0」と表示されない可能性があります。

en: Available as Addon Plugin
ja_JP: アドオンプラグインとして利用可能

en: Widget
ja_JP: ウィジェット

en: Show Title
ja_JP: タイトルを表示

en: 404 Redirects
ja_JP: 404リダイレクト

en: A redirect already exists for this source URL. To make changes, edit the original instead.
ja_JP: このソース URL には、リダイレクトがすでに存在しています。変更するには、代わりにオリジナルを編集してください。

en: Add Redirect
ja_JP: リダイレクトを追加

en: Add Redirects
ja_JP: リダイレクトを追加

en: An error occurred while adding your redirects. Please try again later.
ja_JP: リダイレクトの追加中にエラーが発生しました。後でもう一度お試しください。

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
ja_JP: アンカー値がサーバーに送信されていないため、リダイレクトされることができません。

en: Clear 404 Logs
ja_JP: 404ログをクリア

en: Clear Redirect Logs
ja_JP: リダイレクトログをクリア

en: Create and manage redirects for your broken links.
ja_JP: 壊れたリンク用にリダイレクトを作成し、管理します。

en: DRAFT
ja_JP: 下書き

note: Translators: 1 - Oening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Enter a relative URL to redirect from or start by typing in page or post title, slug or ID. You can also use regex (%1$s)
ja_JP: リダイレクトの相対 URL を入力するか、ページまたは投稿タイトル、スラッグ、ID に入力を始めます。正規表現 (%1$s) も使用できます。

en: Enter a URL or start by typing a page or post title, slug or ID.
ja_JP: URL を入力するか、ページまたは投稿タイトル、スラッグ、ID の入力を始めます。

en: FUTURE
ja_JP: 将来

en: Ignore & pass parameters to the target
ja_JP: 無視してパラメータをターゲットに渡す

en: Ignore all parameters
ja_JP: すべてのパラメータを無視

en: Ignore all parameters except UTM
ja_JP: UTM 以外のすべてのパラメータを無視

en: Manual Redirects
ja_JP: 手動リダイレクト

en: Modified Posts
ja_JP: 変更された投稿

en: Moved Permanently
ja_JP: 完全に移動済み

en: PENDING
ja_JP: 保留中

en: Permalinks are not currently supported.
ja_JP: パーマリンクは、現在サポートされていません。

en: Please enter a valid relative source URL.
ja_JP: 有効な相対ソース URL を入力してください。

en: Query Parameters:
ja_JP: クエリーパラメータ:

en: Redirect Type:
ja_JP: リダイレクトタイプ:

en: Regex
ja_JP: 正規表現

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>Regex</code>
en: Remember to enable the %1$s option if this is a regular expression.
ja_JP: これが正規表現の場合、%1$s を有効にしてください。

en: Show Icons
ja_JP: アイコンを表示

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
ja_JP: 一部のサーバーがファイルリソースを直接処理するように設定されている可能性があります。これにより、リダイレクトが妨げられています。

en: Source URLs
ja_JP: ソース URL

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: The caret %1$s should be at the start. For example: %2$s
ja_JP: キャレット (%1$s) は最初にある必要があります。例: %2$s

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^/</code>
en: The source URL should probably start with a %1$s
ja_JP: ソース URL を「%1$s」で始めると適切な可能性があります

en: This is a duplicate of a URL you are already adding. You can only add unique source URLs.
ja_JP: これは、すでに追加している URL の複製です。追加できるのは、一意のソース URL だけです。

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the URL. For example: %2$s
ja_JP: 最長の正規表現を避けるには、「%1$s」を使って URL の最初にアンカーすることができます。例: %2$s

en: Your source is the same as a target and this will create a loop.
ja_JP: ソースがターゲットと同じです。これは、ループを作成します。

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: Your target URL contains the invalid character(s) %1$s
ja_JP: ターゲット URL に無効な文字 (%1$s) が含まれています

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: Your target URL should be an absolute URL like %1$s or start with a slash %2$s.
ja_JP: ターゲット URL は %1$s のような絶対 URL にするか、スラッシュ %2$s で始める必要があります。

note: Translators: 1 - Domain URL, 2 - Domain URL.
en: Your URL appears to contain a domain inside the path: %1$s. Did you mean to use %2$s instead?
ja_JP: URL のパス内にドメインが1つ含まれているようです: %1$s。代わりに %2$s を使用したかったのでしょうか ?

en: Exact match all parameters in any order
ja_JP: あらゆる順序で全パラメータを完全一致

en: Redirection Manager
ja_JP: リダイレクションマネージャー

en: Control the priority & frequency of each Post, Page, Category, Tag, etc.
ja_JP: 投稿、ページ、カテゴリー、タグなどの優先度と頻度をコントロールできます。

en: Control the priority & frequency per Post Type/Taxonomy
ja_JP: 投稿タイプ / タクソノミーごとに優先度と頻度をコントロールできます

en: Filter
ja_JP: フィルター

en: Local Business schema (multiple locations supported) + Business Info & Location blocks, widgets & shortcodes (Plus, Pro & Elite plans only)
ja_JP: ローカルビジネススキーマ (複数のロケーションをサポート) + ビジネス情報 & ロケーションブロック、ウィジェット & ショートコード (Plus、Pro & Elite プランのみ)

en: Posts, Pages, Categories, Tags + Breadcrumb Navigation + advanced graphs (Product, FAQ Page, Recipe, etc.)
ja_JP: 投稿、ページ、カテゴリー、タグおよびパンくずリストナビゲーションと高度なグラフ (製品、FAQ ページ、レシピなど)

en: Submit your latest news stories to Google News (Pro & Elite plans only)
ja_JP: Google ニュースに最新ニュース記事を送信 (Pro & Elite プランのみ)

en: Submit your videos to search engines (Pro & Elite plans only)
ja_JP: 検索エンジンに動画を送信 (Pro & Elite プランのみ)

en: what's this?
ja_JP: 詳しい説明はこちら

en: WooCommerce Products, Product Categories, Product Tags, Product Attributes + WooCommerce smart tags (price, brand, etc.)
ja_JP: WooCommerce 商品、商品カテゴリー、商品タグ、商品属性および WooCommerce スマートタグ (価格、ブランドなど)

en: Fax Number
ja_JP: Fax 番号

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Contact Info
ja_JP: 連絡先情報

en: Address
ja_JP: 住所

en: About Page URL
ja_JP: About ページ URL

en: Contact Page URL
ja_JP: お問い合わせページ URL

en: Displayed when the business is closed.
ja_JP: ビジネスが閉店している場合に表示されます。

en: Displayed when the business is open all day long.
ja_JP: ビジネスが1日中開店している場合に表示されます。

en: Hits
ja_JP: ヒット

en: IDs
ja_JP: ID

en: Ignore Slash
ja_JP: スラッシュを無視

en: Import from CSV file...
ja_JP: CSV ファイルからインポート...

en: Phone/Fax Country Code
ja_JP: 国コード (電話 /Fax)

en: Redirect Logs
ja_JP: リダイレクトログ

en: Show icons
ja_JP: アイコンを表示

en: Show labels
ja_JP: ラベルを表示

en: Source URL
ja_JP: ソース URL

en: Target URL
ja_JP: ターゲット URL

en: Use Defaults
ja_JP: デフォルトを使用

en: Will default opening hours set globally
ja_JP: デフォルトの営業時間を全体的に設定します

en: Ignore Case
ja_JP: 大文字・小文字を無視

en: I have two sets of opening hours per day
ja_JP: 1日に2回の営業時間を設けています

en: No, I changed my mind
ja_JP: いいえ、考えが変わりました

en: This action cannot be undone.
ja_JP: この操作は元に戻せません。

en: Currencies Accepted
ja_JP: 使用できる通貨

en: Payment Methods Accepted
ja_JP: 使用できる支払い方法

en: Address Line 1
ja_JP: 住所1

en: Address Line 2
ja_JP: 住所2

en: Hours
ja_JP: 時間

en: Show Tax ID
ja_JP: 税務 ID を表示

en: Show VAT ID
ja_JP: VAT ID を表示

en: Website URL
ja_JP: サイトの URL

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: Import / Export
ja_JP: インポート / エクスポート

en: Group
ja_JP: グループ

en: All Groups
ja_JP: すべてのグループ

en: 404 Logs
ja_JP: 404ログ

en: 404 Monitoring
ja_JP: 404モニタリング

en: Add New Redirection
ja_JP: 新規リダイレクションを追加

en: Automatic Redirects
ja_JP: 自動リダイレクト

en: Fast Server Redirects
ja_JP: 迅速なサーバーリダイレクト

en: Filter by Group
ja_JP: グループで絞り込み

note: Translators: 1 - The plural label of the custom post type.
en: No %1$s found
ja_JP: %1$sが見つかりませんでした

en: Please enable multiple locations before using this block.
ja_JP: このブロックを使用する前に、「複数の拠点」を有効にしてください。

en: Redirect Monitoring
ja_JP: リダイレクトモニタリング

note: Translators: 1 - The singular label of the custom post type.
en: Select a %1$s
ja_JP: %1$sを選択

en: Search URLs
ja_JP: URL を検索

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Local - Business Info
ja_JP: %1$s ローカル - ビジネス情報

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Local - Opening Hours
ja_JP: %1$s ローカル - 営業時間

en: No Index RSS Feeds
ja_JP: インデックス RSS フィードなし

en: of
ja_JP: /

en: No results
ja_JP: 結果なし

en: items
ja_JP: 項目

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: Apply
ja_JP: 適用

note: Translators: 1 - Plugin short name "AIOSEO", 2 - Semrush.
en: %1$s integrates directly with %2$s to provide you with actionable keyphrases to help you write better content.
ja_JP: %1$s は %2$s と直接連携し、より優れたコンテンツを作成できるように、アクションにつながるキーフレーズを提供します。

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: %1$s is Installed & Active
ja_JP: %1$s はインストール済みで有効です

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag, 3 - Semrush.
en: %1$sA valid license key is required%2$s in order to connect with %3$s.
ja_JP: %3$s と接続するには、%1$s有効なライセンスキーが必要です%2$s。

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: Activate %1$s
ja_JP: %1$s を有効化

en: Add Keyphrase
ja_JP: キーフレーズを追加

note: Translators: 1 - Semrush.
en: Additional Keyphrases by %1$s
ja_JP: %1$s による追加のキーフレーズ

note: Translators: 1 - Plugin short name + Pro "AIOSEO Pro", 2 - Semrush, 3 - Link to learn more.
en: Analyzing your content with %1$s keywords is only available to licensed %2$s users. %3$s
ja_JP: コンテンツを %1$s キーワードで分析する機能は、%2$s のライセンスをお持ちのユーザーだけがご利用いただけます。%3$s

en: Get Additional Keyphrases
ja_JP: 追加のキーフレーズを取得

note: Translators: 1 - Semrush.
en: Get Additional Keyphrases with %1$s!
ja_JP: %1$s で追加のキーフレーズを取得しましょう !

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: Google Analytics is now handled by %1$s.
ja_JP: Google アナリティクスは現在、%1$s が処理しています。

note: Translators: 1 - The addon or plugin name.
en: Install %1$s
ja_JP: %1$s をインストール

en: Remove Keyphrase
ja_JP: キーフレーズを削除

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: Setup %1$s
ja_JP: %1$s をセットアップ

en: Show Results For:
ja_JP: 次の結果を表示:

en: To use this feature, first add a focus keyphrase.
ja_JP: この機能を使用するには、まずフォーカスキーフレーズを追加してください。

en: Trend
ja_JP: 傾向

en: Volume
ja_JP: ボリューム

en: Not Found
ja_JP: 見つかりません

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO"), 3 - Opening link tag, 4 - Closing link tag.
en: %1$s migrated all your title formats, some of which were blank. If you were purposely using blank formats in the previous version of %2$s and want WordPress to handle your titles, you can safely dismiss this message. For more information, check out our documentation on %3$sblank title formats%4$s.
ja_JP: %1$s がタイトルフォーマットをすべて移行しましたが、一部のタイトルフォーマットが空でした。%2$s の以前のバージョンで意図的に空のフォーマットを使用し、WordPress にタイトルを処理させる場合、このメッセージは無視してください。詳しくは%3$s空のタイトルフォーマット%4$sについてのドキュメンテーションをご覧ください。

en: Course
ja_JP: 講座

en: Recipe
ja_JP: レシピ

en: (Default)
ja_JP: (デフォルト)

en: Question
ja_JP: 質問

en: The first name of the post author.
ja_JP: 投稿者の名

en: The display name of the post author.
ja_JP: 投稿者の表示名

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The PHP version, 4 - The current year, 5 - The short plugin name ("AIOSEO"), 6 - Opening HTML link tag, 7 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s Support for PHP %3$s will be discontinued in %4$s. After this, if no further action is taken, %5$s functionality will be disabled. %6$sRead more for additional information.%7$s
ja_JP: %1$s注:%2$s PHP %3$sのサポートは%4$sに終了する予定です。それ以降、追加のアクションを取らない場合、%5$s の機能は無効になります。%6$s詳しい情報をご確認ください。%7$s

note: Translators: 1 - "AIOSEO Pro", 2 - "AIOSEO Lite".
en: Your site already has %1$s activated. If you want to switch to %2$s, please first go to Plugins > Installed Plugins and deactivate %1$s. Then, you can activate %2$s.
ja_JP: このサイトではすでに %1$s が有効になっています。%2$s に切り替える場合、まず「プラグイン」 > 「インストール済みプラグイン」に移動し、%1$s を無効化すると %2$s を有効化できます。

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - Opening HTML link tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of PHP that is no longer supported and may cause issues with %3$s. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %4$srecommended WordPress hosting company%5$s.
ja_JP: このサイトは、すでにサポートが終了している%1$s古いバージョン%2$sの PHP を実行しており、%3$sで問題が発生する可能性があります。ウェブホスティングサービスに連絡して PHP バージョンを更新するか、%4$s推奨の WordPress ホスティング会社%5$sに切り替えてください。

en: Heads up!
ja_JP: ご注意ください !

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - Opening HTML link tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %3$srecommended WordPress hosting company%4$s.
ja_JP: このサイトは、すでにサポートが終了している%1$s安全でないバージョン%2$sの PHP を実行しています。ウェブホスティングサービスに連絡して PHP バージョンを更新するか、%3$s推奨の WordPress ホスティング会社%4$sに切り替えてください。

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The short plugin name ("AIOSEO"), 4 - Opening HTML link tag, 5 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s %3$s plugin is disabled on your site until you fix the issue. %4$sRead more for additional information.%5$s
ja_JP: %1$s注:%2$s %3$s プラグインは、問題を修正するまでサイトで無効になります。%4$s詳しくは、こちらをご覧ください。%5$s

en: Sample Taxonomy Name Value
ja_JP: タクソノミー名の値の例

en: Sample Custom Field Value
ja_JP: カスタムフィールド値の例

en: Example search string
ja_JP: 文字列検索例

en: Sample Archive Title
ja_JP: アーカイブタイトルのサンプル

en: Sample taxonomy description
ja_JP: タクソノミー説明の例

en: Sample Taxonomy Title
ja_JP: タクソノミー題名の例

en: An example of content from your page/post.
ja_JP: ページ・投稿よりコンテンツ例

en: Sample Post
ja_JP: 投稿の例

en: Sample caption for media.
ja_JP: メディア用見出し例

en: The name of the first term of a given taxonomy that is assigned to the current page/post.
ja_JP: 現在のページ/投稿に割り当てられている特定の分類法の最初の用語の名前。

en: Taxonomy Name
ja_JP: タクソノミー名

en: The term the user is searching for.
ja_JP: ユーザー検索用語

en: Custom Field
ja_JP: カスタムフィールド

en: The description for your site.
ja_JP: サイト用の説明

en: Site link (link as text).
ja_JP: サイトリンク（テキストとしてのリンク）。

en: Site Link (Alt)
ja_JP: サイトリンク（Alt）

en: Site link (name as text).
ja_JP: サイトリンク（テキストとしての名前）。

en: Site Link
ja_JP: サイトリンク

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: The original title of the current post.
ja_JP: 現在の投稿の元のタイトル

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Post link (link as text).
ja_JP: リンクを投稿する（テキストとしてのリンク）。

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Post link (name as text).
ja_JP: 投稿リンク（テキストとしての名前）。

en: The date of the current archive, localized.
ja_JP: ローカライズされた現在のアーカイブの日付。

en: Archive Date
ja_JP: アーカイブの日付

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The content of your page/post.
ja_JP: ページ・投稿のコンテンツ

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Content
ja_JP: %1$sコンテンツ

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The excerpt defined on your page/post.
ja_JP: ページ・投稿で定義された抜粋

en: The current year, localized.
ja_JP: ローカライズされた現在の年

en: The current month, localized.
ja_JP: ローカライズされた現在の月

en: The current day of the month, localized.
ja_JP: ローカライズされた現在の月の日

en: Current Day
ja_JP: 当日

en: The current date, localized.
ja_JP: ローカライズされた現在の日付

en: Current Date
ja_JP: 日付

en: The page number for the current paginated page.
ja_JP: 現在ページ付けされているページのページ番号。

en: Page Number
ja_JP: ページ番号

en: The permalink for the current page/post.
ja_JP: ページ・投稿用のパーマリンク

en: Permalink
ja_JP: パーマリンク

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link (Alt)
ja_JP: %1$sリンク(Alt)

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link
ja_JP: %1$sリンク

note: Translators: 1 - The singular name of the current taxonomy.
en: %1$s Description
ja_JP: %1$s説明

en: Current or first category title.
ja_JP: 現在・最初のカテゴリのタイトル。

en: The title of the current archive.
ja_JP: 現在のアーカイブのタイトル。

en: Archive Title
ja_JP: アーカイブタイトル

en: Author Last Name
ja_JP: 作者の姓

en: Author First Name
ja_JP: 作者の名

en: Sample Parent
ja_JP: サンプルの親

en: A sample alt tag for your image
ja_JP: 画像のサンプル alt タグ

en: Tagline
ja_JP: キャッチフレーズ

en: Current Year
ja_JP: 今年

en: Current Month
ja_JP: 今月

en: Search Term
ja_JP: 検索キーワード

en: The meta description for the current page/post.
ja_JP: 現在のページ/投稿のメタ説明。

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Current or first term link (name as text).
ja_JP: 現在または第1タームリンク (テキストとしての名前)。

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Current or first term link (link as text).
ja_JP: 現在または第1タームリンク (テキストとしてのリンク)。

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The date when the page/post was published, localized.
ja_JP: ページや投稿が公開・ローカライズされた日付。

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The day of the month when the page/post was published, localized.
ja_JP: ページや投稿が公開・ローカライズされた月の日。

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The month when the page/post was published, localized.
ja_JP: ページや投稿が公開・ローカライズされた月。

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The year when the page/post was published, localized.
ja_JP: ページや投稿が公開・ローカライズされた年。

en: The tagline for your site, set in the general settings.
ja_JP: 「一般設定」で設定したサイトのキャッチフレーズ

en: Parent Title
ja_JP: 親タイトル

en: The title of the parent post of the current page/post.
ja_JP: 現在のページまたは投稿の親投稿のタイトル。

en: All categories that are assigned to the current post, comma-separated.
ja_JP: 現在の投稿に割り当てられたすべてのカテゴリー (コンマ区切り)。

en: Sample excerpt from a page/post.
ja_JP: ページ・投稿からの抜粋例

en: Sample Category 1, Sample Category 2
ja_JP: サンプルカテゴリー1、サンプルカテゴリー2

en: Sample author biography
ja_JP: 作成者略歴のサンプル

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt
ja_JP: %1$s の抜粋

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt Only
ja_JP: %1$s の抜粋のみ

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The excerpt defined on your page/post. Will not fall back to the post content.
ja_JP: ページまたは投稿で定義された抜粋。投稿コンテンツを再度使用しません。

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Date
ja_JP: %1$s の日付

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Month
ja_JP: %1$s の月

en: The separator defined in the search appearance settings.
ja_JP: 外観設定で定義した区切り

en: A custom field from the current page/post.
ja_JP: 現在ページ・投稿からのカスタムフィールド

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Day
ja_JP: %1$s日

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Year
ja_JP: %1$s の年

en: statically
ja_JP: 静的に

en: Delete Static Files
ja_JP: 静的ファイルを削除する

en: Static sitemap files detected
ja_JP: 静的サイトマップファイルが検出された

en: The biography of the author.
ja_JP: 作者の伝記

en: Author Biography
ja_JP: 作者経歴

en: Author archive link (link as text).
ja_JP: 作者アーカイブリンク（テキストとしてのリンク）

en: Author Link (Alt)
ja_JP: 作者リンク（Alt)

en: Author archive link (name as text).
ja_JP: 作者アーカイブリンク（テキストとしての名前）

en: Author Link
ja_JP: 作者リンク

en: Caption for the current media file.
ja_JP: 現在のメディアファイルのキャプション。

en: Media Caption
ja_JP: メディア用見出し

en: Attachments
ja_JP: 添付ファイル

note: Translators: 1 - The phone number.
en: We were unable to import the phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup.
    					As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
ja_JP: ナレッジグラフスキーママークアップに以前に入力した電話番号をインポートできませんでした。国際的にフォーマットする必要があるため、国コードを付けて（%1$s）入力してください。 +1（555）555-1234

en: Author Name
ja_JP: 投稿者名

en: Archives for
ja_JP: アーカイブ:

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Same as previous.
en: %1$s has detected static sitemap files in the root folder of your WordPress installation.
    				As long as these files are present, %2$s is not able to dynamically generate your sitemap.
ja_JP: %1$s が WordPress インストールのルートフォルダーに静的サイトマップファイルを検出しました。
    				これらのファイルが存在する限り、%2$s はサイトマップを動的に生成することができません。

en: Image Alt Tag
ja_JP: 画像の Alt タグ

note: Translators: 1 - "statically" or "dynamically", 2 - The date, 3 - The time, 4 - The plugin name ("All in One SEO"), 5 - Currently installed version.
en: This sitemap was %1$s generated on %2$s at %3$s by %4$s %5$s - the original SEO plugin for WordPress.
ja_JP: このサイトマップは、%2$sの%3$sに、WordPress 用のオリジナル SEO プラグイン %4$s %5$sにより%1$s生成されました。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: You selected to install the free MonsterInsights Analytics plugin during the setup of %1$s, but there was an issue during installation. Click below to manually install.
ja_JP: %1$sのセットアップ中に無料のMonsterInsights Analyticsプラグインをインストールすることを選択しましたが、インストール中に問題が発生しました。 手動でインストールするには、以下をクリックしてください。

en: Unfortunately, there was an error importing your SEO plugin settings. This could be due to an incompatibility in the version installed. Make sure you are on the latest version of the plugin and try again.
ja_JP: 残念ながら、SEOプラグイン設定のインポート中にエラーが発生しました。 これは、インストールされているバージョンの非互換性が原因である可能性があります。 プラグインの最新バージョンを使用していることを確認して、再試行してください。

en: SEO Plugin Import Failed
ja_JP: SEOプラグインのインポートに失敗しました

en: An error occurred while trying to write to the .htaccess file. Please try again later.
ja_JP: .htaccessファイルを書き込み中にエラーが発生しました。後でもう一度やり直してください。

en: Try Again
ja_JP: もう一度お試しください

en: Install MonsterInsights
ja_JP: Monsterinsights をインストール

note: Translators: 1 - The phone number.
en: The phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup is invalid. As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) again with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
ja_JP: ナレッジグラフスキーママークアップに以前に入力した電話番号が無効です。 国際的にフォーマットする必要があるため、国コードを付けてもう一度入力してください（%1$s）。 +1（555）555-1234

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The Site URL.
en: %1$s Debug Info from %2$s
ja_JP: %2$sよりの%1$sデバッグ情報

en: There was an error deleting the physical robots.txt file.
ja_JP: Physical robots.txtファイルの削除中にエラーが発生しました。

en: Deactivation failed. Please check permissions and try again.
ja_JP: 非有効化に失敗しました。権限を確認して、もう一度お試しください。

en: Installation failed. Please check permissions and try again.
ja_JP: インストールに失敗しました。権限を確認して、もう一度お試しください。

en: Due to some changes in how our Open Graph integration works, your Facebook Titles and Descriptions may have changed. You were using the following options that have been removed:
ja_JP: Open Graph 連携の仕組みが一部変更されたため、Facebook のタイトルとディスクリプションが変更された可能性があります。削除された次のオプションを使用していました:

en: Review Your Facebook Open Graph Titles and Descriptions
ja_JP: Facebook Open Graph のタイトルとディスクリプションを見直す

en: There was an error importing the static robots.txt file.
ja_JP: 静的 robots.txt ファイルのインポート中にエラーが発生しました。

en: Invalid Phone Number for Knowledge Graph
ja_JP: ナレッジグラフの電話番号が無効です

en: Blank Title Formats Detected
ja_JP: 空のタイトルフォーマットが検出されました

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Same as previous.
en: %1$s has detected that you have one or more custom fields with spaces in their name.
    								In order for %2$s to correctly parse these custom fields, their names cannot contain any spaces.
ja_JP: %1$sは、名前にスペースが含まれる1つ以上のカスタムフィールドがあることを検出しました。 %2$sがこれらのカスタムフィールドを正しく解析するために、それらの名前にスペースを含めることはできません。

en: Review Now
ja_JP: 今すぐレビュー

en: Review Your Homepage Title & Description
ja_JP: ホームページのタイトルとディスクリプションを確認

note: Translators: 1 - All in One SEO.
en: Due to a bug in the previous version of %1$s, your homepage title and description may have changed. Please take a minute to review your homepage settings to verify that they are correct.
ja_JP: %1$s の前のバージョンのバグにより、ホームページのタイトルとディスクリプションが変更された可能性があります。ホームページ設定を確認して、正しいことを確認してください。

en: Your entire site is set to globally nofollow content.
ja_JP: 全体サイトがグローバルにnofollowコンテンツに設定されています。

en: Your entire site is set to globally noindex content.
ja_JP: 全体サイトがグローバルにnoindexコンテンツに設定されています。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Settings
ja_JP: %1$s 設定

en: Custom field names with spaces detected
ja_JP: スペースが検出されたカスタムフィールド名

en: Est. reading time
ja_JP: 推定読書時間

en: Physical Robots.txt File Detected
ja_JP: Physical Robots.txtファイルが検出されました

en: needs update
ja_JP: 更新が必要

en: unknown
ja_JP: 不明

en: Constants
ja_JP: 定数

en: Upload Directory Info
ja_JP: ディレクトリ情報をアップロード

en: Front Page Info
ja_JP: フロントページ情報

en: User Count
ja_JP: ユーザー数

en: Permalink Structure
ja_JP: パーマリンク構造

en: User Language
ja_JP: ユーザー言語

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You can find more information about XML Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
ja_JP: XML サイトマップの詳細については %1$ssitemaps.org%2$s をご覧ください。

note: Translators: 1 - A data (e.g. September 2, 2022).
en: Published on %1$s.
ja_JP: %1$sに公開しました。

en: Web Server
ja_JP: Web サーバー

en: Written by
ja_JP: 投稿者

en: Visible
ja_JP: 表示

en: Not Set
ja_JP: 未設定

en: Hidden
ja_JP: 非表示

en: Base Directory:
ja_JP: ベースディレクトリ:

en: Base URL:
ja_JP: ベース URL:

en: Latest version:
ja_JP: 最新バージョン:

en: (Invalid IP)
ja_JP: (無効な IP)

note: Translators: 1 - The estimated reading time.
en: %1$s minute | %1$s minutes
ja_JP[0]: %1$s分

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s needs to be updated
ja_JP: %1$s を更新する必要があります

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s is updated to the latest version
ja_JP: %1$s が最新バージョンに更新されました

en: Path:
ja_JP: パス:

en: Url:
ja_JP: URL:

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO).
en: %1$s V3->V4 Migration In Progress
ja_JP: %1$s V3-> V4移行が進行中

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: CEO of %1$s
ja_JP: %1$sのCEO

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This notice will automatically disappear as soon as the import has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
ja_JP: この通知は、インポートが完了するとすぐに自動的に消えます。 その間、すべてが期待どおりに機能し続けるはずです。

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is importing your existing SEO data in the background.
ja_JP: %1$sは、既存のSEOデータをバックグラウンドでインポートしています。

en: SEO Meta Import In Progress
ja_JP: SEOメタインポートが進行中

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Score
ja_JP: %1$s スコア

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Details
ja_JP: %1$s 詳細

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="UGC"%3$s to link
ja_JP: %1$sリンクに%2$srel = "UGC"%3$sを追加

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="sponsored"%3$s to link
ja_JP: %1$sリンクに%2$srel = "sponsored"%3$sを追加

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="nofollow"%3$s to link
ja_JP: %1$sリンクに%2$srel = "nofollow"%3$sを追加

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Onboarding Wizard
ja_JP: %1$s &rsaquo; Onboarding ウィザード

en: Go to Schema Settings
ja_JP: スキーマ設定に移動

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), - 2 - This placeholder will be replaced with star icons, - 3 - "WordPress.org" - 4 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Please rate %1$s %2$s on %3$s to help us spread the word. Thank you!
ja_JP: 他の方にも利用していただけるように、%3$s で %1$s%2$s を評価してください。

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is currently upgrading your database and migrating your SEO data in the background.
ja_JP: %1$s は現在、データベースをアップグレードし、バックグラウンドで SEO データを移行しています。

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This notice will automatically disappear as soon as the migration has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
ja_JP: この通知は、移行が完了するとすぐに自動的に消えます。その間、すべてが通常どおりに機能し続けるはずです。

en: Conflicting Plugins Detected
ja_JP: 競合するプラグインが検出されました

en: Fix Now
ja_JP: 今すぐ修正

en: Invalid Description Format
ja_JP: 無効な記述フォーマットです

en: Search Engines Blocked
ja_JP: ブロックされた検索エンジン

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected that you may have an invalid description format. This could lead to descriptions not being properly applied to your content.
ja_JP: 警告: 無効な説明形式を使用している可能性を %1$s が検出しました。これにより、説明がコンテンツに適切に適用されない可能性があります。

en: Plugin is missing required dependencies. Please contact support for more information.
ja_JP: プラグインに必要な依存関係がありません。詳しくは、サポートにご連絡ください。

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is too long. Try to make it shorter.
ja_JP: %1$sが長すぎます。 短くしてみてください。

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is slightly long. Try to make it shorter.
ja_JP: %1$sは少し長いです。 短くしてみてください。

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s length
ja_JP: %1$sの長さ

en: Content length
ja_JP: コンテンツの長さ

en: The content length is ok. Good job!
ja_JP: コンテンツの長さは問題ありません。Good job!

en: Focus keyphrase doesn't appear at the beginning of SEO title.
ja_JP: フォーカスキーフレーズは、SEOタイトルの冒頭には表示されません。

en: Focus keyphrase at the beginning of SEO Title
ja_JP: SEOタイトルの冒頭にあるフォーカスキーフレーズ

en: Focus keyphrase used at the beginning of SEO title.
ja_JP: SEOタイトルの冒頭で使用されるフォーカスキーフレーズ。

en: Focus keyphrase not found in the URL.
ja_JP: URLにフォーカスキーフレーズが見つかりません。

en: Focus keyphrase in URL
ja_JP: URLのフォーカスキーフレーズ

en: Focus keyphrase used in the URL.
ja_JP: URLで使用されているフォーカスキーフレーズ。

en: Focus keyphrase not found in SEO title.
ja_JP: SEOタイトルにフォーカスキーフレーズが見つかりません。

en: Focus keyphrase in SEO title
ja_JP: SEOタイトルのフォーカスキーフレーズ

en: Focus keyphrase found in SEO title.
ja_JP: SEOタイトルにフォーカスキーフレーズが見つかりました。

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s appears in the first paragraph. Well done!
ja_JP: %1$sが最初の段落に表示されます。 Well done!

en: No content added yet.
ja_JP: コンテンツはまだ追加されていません。

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in introduction
ja_JP: 導入に%1$s

en: Add Additional Keyphrases
ja_JP: キーフレーズの追加を追加する

en: Add Focus Keyphrase
ja_JP: フォーカスキーフレーズを追加する

en: Default (Set under Social Networks)
ja_JP: デフォルト（ソーシャルネットワークの下に設定）

en: Preview & Edit
ja_JP: プレビューと編集

en: Here you can view and edit the thumbnail, title and description that will be displayed when your site is shared on social media. Click on the button below to view and edit the preview.
ja_JP: ここでは、サイトがソーシャルメディアで共有されたときに表示されるサムネイル、タイトル、説明を表示および編集できます。 下のボタンをクリックして、プレビューを表示および編集します。

en: Readability
ja_JP: 読みやすさ

en: Additional Keyphrases
ja_JP: 追加のキーフレーズ

en: Focus Keyphrase
ja_JP: フォーカスキーフレーズ

en: Edit Snippet
ja_JP: スニペット編集

en: Snippet Preview
ja_JP: スニペットプレビュー

en: General
ja_JP: 一般

en: Enter a URL to change the default Canonical URL
ja_JP: URLを入力して、デフォルトの正準URLを変更します

en: Robots Setting
ja_JP: ロボット設定

en: The Pro version installed correctly, but it needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
ja_JP: Proバージョンは正しくインストールされていますが、WordPress管理者のプラグインページからアクティブにする必要があります。

note: Translators: 1 - The marketing site domain ("aioseo.com").
en: Could not install upgrade. Please download from %1$s and install manually.
ja_JP: アップグレードをインストールできませんでした。 %1$sからダウンロードして手動でインストールしてください。

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Connect
ja_JP: %1$s &rsaquo;接続

en: Twitter Description
ja_JP: Twitter 説明

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s not found in meta description.
ja_JP: メタ説明に%1$sが見つかりません。

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s found in meta description.
ja_JP: メタ説明で%1$sが見つかりました。

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in meta description
ja_JP: メタ説明の%1$s

en: Focus keyphrase not found in content.
ja_JP: コンテンツにフォーカスキーフレーズが見つかりません。

en: Focus keyphrase in content
ja_JP: コンテンツのフォーカスキーフレーズ

en: Focus keyphrase found in content.
ja_JP: コンテンツにフォーカスキーフレーズが見つかりました。

note: Translators: 1 - "Learn more link".
en: Not sure what keyphrases are used for? Check out our documentation for more information. %1$s
ja_JP: どのキーフレーズが使用されたか確信が持てない場合、ドキュメンテーションで詳しい情報を確認できます。%1$s

en: You are not allowed to install plugins.
ja_JP: プラグインをインストールする権限がありません。

en: Please enter your license key to connect.
ja_JP: 接続するには、ライセンスキーを入力してください。

en: Pro version is already installed.
ja_JP: Pro バージョンはすでにインストールされています。

en: You are not licensed.
ja_JP: ライセンスがありません。

note: Translators: 1 - "WooCommerce".
en: Advanced %1$s Support
ja_JP: 高度な %1$s サポート

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: No %1$s was set. Set a %1$s in order to calculate your SEO score.
ja_JP: %1$sは設定されていません。 SEO スコアを計算するには、%1$sを設定します。

en: The content is below the minimum of words. Add more content.
ja_JP: コンテンツが最小文字数を下回っています。コンテンツをさらに追加してください。

en: This is far below the recommended minimum of words.
ja_JP: 推奨される最小文字数をはるかに下回っています。

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s does not appear in the first paragraph. Make sure the topic is clear immediately.
ja_JP: %1$sは最初の段落に表示されません。トピックが明確ですぐにわかることを確認してください。

en: Keyphrase
ja_JP: キーフレーズ

en: Focus keyphrase
ja_JP: フォーカスキーフレーズ

en: Your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job!
ja_JP: H2とH3の小見出しは、コピーのトピックを反映しています。Good job!

en: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
ja_JP: H2またはH3の小見出しは、コピーのトピックを反映しています。Good job!

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s not found in image alt attribute(s). Add an image with your %1$s as alt text.
ja_JP: 画像のalt属性に%1$sが見つかりません。 %1$sをaltテキストとして画像を追加します。

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in image alt attributes
ja_JP: 画像のalt属性の%1$s

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s found in image alt attribute(s).
ja_JP: 画像のalt属性で%1$sが見つかりました。

note: Translators: 1 - Number of the sentences, 2 - Number of words, 3 - Recommended maximum of words.
en: %1$s of the sentences contain more than %2$s words, which is more than the recommended maximum of %3$s. Try to shorten the sentences.
ja_JP: 文章の%1$sには%2$sを超える単語が含まれています。これは、推奨される最大値の%3$sを超えています。文を短くしてみてください。

en: Sentence length is looking great!
ja_JP: 文章の長さは素晴らしく見えます！

en: Please add some content first.
ja_JP: 最初にコンテンツを追加してください。

en: Title Length
ja_JP: タイトルの長さ

en: The title is over 60 characters.
ja_JP: タイトルは60文字以上です。

en: The title is too short.
ja_JP: タイトルが短すぎます

en: Please add a title first.
ja_JP: 最初にタイトルを追加してください

en: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
ja_JP: 小見出しを使用していませんが、テキストは十分に短く、おそらくそれらを必要としません。

note: Translators: 1 - Expand to the number of text sections not separated by subheadings, 2 - expands to the recommended number of words following a subheading.
en: %1$d section of your text is longer than %2$d words and is not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability. | %1$d sections of your text are longer than %2$d words and are not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability.
ja_JP[0]: テキストの%1$dセクションは%2$d単語より長く、小見出しで区切られていません。読みやすさを向上させるために小見出しを追加します。

en: There is enough variety in your sentences. That's great!
ja_JP: 文章には十分な多様性があります。素晴らしい！

en: Consecutive sentences
ja_JP: 連続した文章

en: You are using short paragraphs.
ja_JP: 短い段落を使用しています。

en: Paragraphs length
ja_JP: 段落の長さ

en: You're using enough active voice. That's great!
ja_JP: 十分な能動態を使用しています。素晴らしい！

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string, 3 - Note string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read. %3$s
ja_JP: コピーはテストで%1$sを記録し、これは読み取りに%2$sと見なされます。 %3$s

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read.
ja_JP: コピーはテストで%1$sを記録し、これは読み取りに%2$sと見なされます。

en: very easy
ja_JP: 非常に簡単

en: Good job!
ja_JP: よくやった！

en: Well done!
ja_JP: よくやった！

en: Transition words
ja_JP: 遷移語

en: Great! You are linking to external resources.
ja_JP: すごい！ 外部リソースにリンクしています。

en: You are linking to other resources on your website which is great.
ja_JP: ウェブサイトに他のリソースにリンクしています。素晴らしい。

note: Translators: 1 - "Google Tag Manager account".
en: Get your Google Tag Manager ID in your %1$s.
ja_JP: %1$sでGoogleタグマネージャーIDを取得します

en: Google Tag Manager Container ID
ja_JP: GoogleタグマネージャーのコンテナID

en: Twitter Preview
ja_JP: Twitterプレビュー

en: Default Object Type (Set in Social Networks)
ja_JP: デフォルトのオブジェクト型（ソーシャルネットワークで設定）

en: Custom Field Name
ja_JP: カスタムフィールド名

en: Image Source
ja_JP: イメージソース

en: Facebook Preview
ja_JP: Facebookプレビュー

en: Modal Content
ja_JP: モダルコンテンツ

en: Social
ja_JP: ソーシャル

en: Preview Snippet Editor
ja_JP: スニペットエディターのプレビュー

en: Subheading distribution
ja_JP: 小見出しの分布

en: Passive voice
ja_JP: 受動態

en: You are not using rich media like images or videos.
ja_JP: 画像や動画などのリッチメディアを使用していません。

en: External links
ja_JP: 外部のリンク

en: We couldn't find any internal links in your content. Add internal links in your content.
ja_JP: コンテンツに内部リンクが見つかりませんでした。 コンテンツに内部リンクを追加します。

en: Internal links
ja_JP: 内部リンク

en: Use Data from Facebook Tab
ja_JP: Facebook タブのデータを使用

en: SEO Title length
ja_JP: SEO タイトルの長さ

en: Video URL
ja_JP: 動画 URL

en: Twitter Image
ja_JP: Twitter 画像

en: Great job!
ja_JP: すばらしい !

en: Facebook Title
ja_JP: Facebook タイトル

en: Facebook Image
ja_JP: Facebook 画像

en: Facebook Description
ja_JP: Facebook 説明

en: Meta description Length
ja_JP: メタ説明の長さ

en: The meta description is over 160 characters.
ja_JP: メタ説明は160文字を超えています。

en: Meta description length
ja_JP: メタ説明の長さ

en: The meta description is too short.
ja_JP: メタ説明が短すぎます。

en: Use your focus keyphrase more in your H2 and H3 subheadings.
ja_JP: H2とH3の小見出しでフォーカスキーフレーズをもっと使用してください。

en: Focus keyphrase in Subheadings
ja_JP: 小見出しのフォーカスキーフレーズ

en: Sentences length
ja_JP: 文章の長さ

en: Your content contains images and/or video(s).
ja_JP: コンテンツに画像や動画が含まれています。

note: Translators: 1 - Percentage of the sentences, 2 - Expected maximum percentage of sentences.
en: %1$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %2$s. Try to use their active counterparts.
ja_JP: 文章の%1$sには受動態が含まれていますが、これは推奨される最大値の%2$sを超えています。能動態を使用するようにしてみてください。

note: Translators: 1 - Percentage of the sentences.
en: Only %1$s of the sentences contain transition words, which is not enough. Use more of them.
ja_JP: 文章の%1$sしか転換語が含まれておらず、不十分です。もっと転換語を使用してください。

en: None of the sentences contain transition words. Use some.
ja_JP: 文章に転換語が含まれていません。使用してください。

en: Images/videos in content
ja_JP: コンテンツ内の画像 / 動画

en: Press enter to create an article tag
ja_JP: 「Enter」を押して投稿タグを作成

note: Translators: 1 - The percentage of headings.
en: More than %1$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. Don't over-optimize!
ja_JP: H2と H3の小見出しの%1$s以上が、コピーのトピックを反映しています。これは多すぎます。過度に最適化しないでください !

en: At least one paragraph is long. Consider using short paragraphs.
ja_JP: 1つ以上の段落が長くなっています。短い段落の使用を検討してください。

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. Make sure to write one!
ja_JP: メタディスクリプションが指定されていません。 検索エンジンは、代わりにページからのコピーを表示します。メタディスクリプションを必ず書くようにしてください。

en: No outbound links were found. Link out to external resources.
ja_JP: アウトバウンドリンクが見つかりませんでした。外部リソースにリンクします。

en: No title has been specified. Make sure to write one!
ja_JP: タイトルが指定されていません。 タイトルは必ず入力してください。

en: You are not using any subheadings, although your text is rather long. Try and add some subheadings.
ja_JP: テキストはかなり長めですが、小見出しを使用していません。 小見出しをいくつか追加してみてください。

note: Translators: 1 - Number of sentences.
en: The text contains at least %1$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up!
ja_JP: テキストには、同じ単語で始まる連続した文章が少なくとも %1$d 個含まれています。内容に変化をつけてみましょう。

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking outbound links with Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google Analyticsで外部へのリンクを追跡できるようになります。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables Advanced Google Analytics options.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google Analyticsの詳細オプションが有効になります。%1$s%2$s

en: Enable Advanced Analytics Options
ja_JP: 高度な分析オプションを有効にする

en: Google Analytics account
ja_JP: Google Analyticsアカウント

note: Translators: 1 - "Google Analytics account".
en: Get your Google Analytics ID in your %1$s.
ja_JP: %1$sでGoogle AnalyticsスIDを取得します。

en: Pinterest account
ja_JP: Pinterestアカウント

en: Add content after each post in your site feed.
ja_JP: サイトフィードの各投稿の後にコンテンツを追加します。

en: Add content before each post in your site feed.
ja_JP: サイトフィードの各投稿の前にコンテンツを追加します。

en: RSS After Content
ja_JP: コンテンツ後のRSS

en: Success!
ja_JP: 成功しました !

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: Baidu Verification Code
ja_JP: Baidu 認証コード

en: Bing Verification Code
ja_JP: Bing 認証コード

note: Translators: 1 - "Baidu Webmaster Tools".
en: Get your Baidu verification code in %1$s.
ja_JP: %1$sで Baidu 認証コードを取得してください。

note: Translators: 1 - "Bing Webmaster Tools".
en: Get your Bing verification code in %1$s.
ja_JP: %1$sで Bing 認証コードを取得してください。

note: Translators: 1 - "Google Search Console".
en: Get your Google verification code in %1$s.
ja_JP: %1$s で Google 認証コードを取得してください。

note: Translators: 1 - "Pinterest account".
en: Get your Pinterest verification code in your %1$s.
ja_JP: %1$sで Pinterest 認証コードを取得してください。

note: Translators: 1 - "Yandex Webmaster Tools".
en: Get your Yandex verification code in %1$s.
ja_JP: %1$sで Yandex 認証コードを取得してください

en: Google Verification Code
ja_JP: Google 認証コード

en: Miscellaneous Verification
ja_JP: その他の認証

en: Open Your RDF Feed
ja_JP: RDF フィードを開く

note: Translators: 1 - "<head></head>".
en: The code above will be added between the %1$s tags on every page on your website.
ja_JP: 上記のコードは、サイトのすべてのページの %1$s タグの間に追加されます。

en: This feature is used to automatically add content to your site's RSS feed. More specifically, it allows you to add links back to your blog and your blog posts so scrapers will automatically add these links too. This helps search engines identify you as the original source of the content.
ja_JP: この機能は、サイトの RSS フィードにコンテンツを自動で追加するために使用されます。具体的には、ブログやブログ投稿へのリンクを追加できるため、スクレイパーもこれらのリンクを自動的に追加します。これは、検索エンジンがコンテンツのオリジナルソースとしてサイトを識別するのに役立ちます。

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: We recommend using the %1$sFree ExactMetrics%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
ja_JP: Google アナリティクスを最大限に活用するには、%1$s無料の ExactMetrics%2$s プラグインの使用をお勧めします。

en: Webmaster Tools Verification
ja_JP: ウェブマスターツールの認証

en: Yandex Verification Code
ja_JP: Yandex 認証コード

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Your user account role does not have access to edit this field. %1$s
ja_JP: あなたのユーザーアカウントの権限では、このフィールドの編集にアクセスできません。%1$s

en: RSS Before Content
ja_JP: コンテンツ前の RSS

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: We recommend using the %1$sFree MonsterInsights%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
ja_JP: Google アナリティクスを最大限に活用するには、%1$s無料の MonsterInsights%2$s プラグインの使用をお勧めします。

en: Taxonomy Columns
ja_JP: タクソノミー列

en: You will need to manually update everything.
ja_JP: すべてを手動で更新する必要があります。

en: You are getting bugfixes and security updates, but not major features.
ja_JP: バグ修正とセキュリティアップデートを取得していますが、主要な機能は取得していません。

en: Minor Only
ja_JP: マイナーのみ

en: Automatic Updates
ja_JP: 自動更新

en: Announcements
ja_JP: お知らせ

en: Admin Bar Menu
ja_JP: 管理バーメニュー

en: Usage Tracking
ja_JP: 使用状況の追跡

en: Post Type Columns
ja_JP: 投稿タイプ列

en: All (recommended)
ja_JP: すべて (推奨)

en: Automatically add content to your site's RSS feed.
ja_JP: コンテンツをサイトの RSS フィードに自動で追加します。

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Check this if you would like to remove ALL %1$s data upon plugin deletion. All settings and SEO data will be unrecoverable.
ja_JP: プラグインの削除時にすべての %1$s データを削除する場合は、このオプションを選択してください。削除すると、すべての設定および SEO データを元に戻すことはできません。

en: Dashboard Widgets
ja_JP: ダッシュボードウィジェット

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which Taxonomies you want to use the %1$s columns with.
ja_JP: %1$s 列を使用するタクソノミーを選択します。

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: This adds %1$s to the admin toolbar for easy access to your SEO settings.
ja_JP: これにより、管理ツールバーに %1$s が追加され、SEO 設定に簡単にアクセスできるようになります。

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Uninstall %1$s
ja_JP: %1$s をアンインストール

en: You are getting the latest features, bugfixes, and security updates as they are released.
ja_JP: 最新機能、バグ修正、セキュリティ更新をリリース時に取得できます。

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which Post Types you want to use the %1$s columns with.
ja_JP: %1$s 列を使用する投稿タイプを選択します。

en: archive
ja_JP: アーカイブ

en: Sample short description for your product.
ja_JP: 製品の短い説明例

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Show
ja_JP: 表示

en: Websites
ja_JP: Webサイト

en: Products & Entertainment
ja_JP: 製品とエンターテイメント

en: Places
ja_JP: 場所

en: People
ja_JP: 人々

en: Organizations
ja_JP: 組織

en: Groups
ja_JP: グループ

en: Activities
ja_JP: 活動

en: Optimized Search Appearance
ja_JP: 最適化された検索の外観

en: Sitemaps are a list of all your content that search engines use when they crawl your site.
ja_JP: サイトマップは、検索エンジンがサイトをクロールするときに使用するすべてのコンテンツのリストです。

en: Manually Enter Type
ja_JP: タイプを手動で入力

en: Category Name
ja_JP: カテゴリー名

en: search key word goes here
ja_JP: ここに検索キーワードが入ります

en: Article Title
ja_JP: 投稿タイトル

en: Subcategory
ja_JP: サブカテゴリー

en: Current Item
ja_JP: 現在のアイテム

en: 404 Error Format
ja_JP: 404エラーフォーマット

en: Search Result Format
ja_JP: 検索結果のフォーマット

en: Archive Format
ja_JP: アーカイブフォーマット

en: Homepage Link
ja_JP: ホームページリンク

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: Use our configuration wizard to properly set up %1$s with your WordPress website.
ja_JP: 設定ウィザードを使用して、WordPress ウェブサイトで%1$sを適切に設定してください。

en: License
ja_JP: ライセンス

en: Show Breadcrumbs on Your Website
ja_JP: サイトにパンくずリストを表示

en: Separator
ja_JP: 区切り

en: We couldn't connect to the site, please try again later.
ja_JP: サイトに接続できませんでした。後ほどもう一度お試しください。

en: Breadcrumbs
ja_JP: パンくずリスト

en: Breadcrumb Settings
ja_JP: パンくずリスト設定

en: Breadcrumb Prefix
ja_JP: パンくずリストプレフィックス

en: Advanced Rich Snippets + Schema Markups
ja_JP: 高度なリッチスニペット + スキーママークアップ

en: Enable Breadcrumbs
ja_JP: パンくずリストを有効化

en: Enable our TruSEO score to help you optimize your content for maximum traffic.
ja_JP: TruSEO スコアを有効にしてコンテンツを最適化し、トラフィックを最大化できます。

en: Generate an XML Sitemap specifically for video content on your site.
ja_JP: サイトの動画コンテンツ専用の XML サイトマップを生成します。

en: Get all the right tools to make sure your website shows up in Google Search.
ja_JP: サイトが Google 検索に表示されることを確認するために最適なツールをすべて入手できます。

en: Get the #1 analytics plugin to see how people find and use your website. Simply put, see stats that matter.
ja_JP: ナンバー1の分析プラグインを入手して、人々がどのようにサイトを見つけて使用しているかを確認できます。つまり、重要な統計を参照できます。

en: Smart Redirects + 404 Detection
ja_JP: スマートリダイレクト +404検出

en: Submit articles to Google News that were published in the last 48 hours.
ja_JP: 過去48時間に公開された投稿を Google ニュースに送信します。

en: Tell Google about your business for display as a Knowledge Graph card or business carousel.
ja_JP: ナレッジグラフカードまたはビジネスカルーセルとして表示するビジネスについて Google に伝えます。

en: TruSEO Score & Content
ja_JP: TruSEO スコアとコンテンツ

en: Globally control Title and Alt attributes for attachment pages and images that are embedded in your content.
ja_JP: コンテンツに埋め込まれている添付ファイルページと画像のタイトル属性と Alt 属性をグローバルに制御します。

note: Translators: This refers to the homepage of the site.
en: Home
ja_JP: 家

en: Breadcrumb Templates
ja_JP: パンくずリストテンプレート

en: Businesses
ja_JP: ビジネス

en: Gutenberg Block
ja_JP: Gutenberg ブロック

en: PHP Code
ja_JP: PHPコード

en: Setup Wizard
ja_JP: セットアップウィザード

en: A short description for your product.
ja_JP: 製品の短い説明

en: Product Short Description
ja_JP: 製品の短い説明

en: Enter a custom field name...
ja_JP: カスタムフィールド名を入力...

en: Search for an item...
ja_JP: 項目を検索...

note: Translators: 1 - An example URL (e.g. https://aioseo.com/example).
en: Enter a page URL, e.g. %1$s
ja_JP: URLのページを入力してください。%1$s

en: No meta description was found for your page.
ja_JP: ページのメタ説明は見つかりません

en: If you aren't using an SSL certificate for your site that means you are losing a lot of potential traffic. We recommend getting an SSL certificate installed immediately.
ja_JP: サイトにSSL証明書を使用していない場合、多くの潜在的なトラフィックが失われていることになります。SSL証明書をすぐにインストールすることをお勧めします

en: Google Safe browsing shows warnings and alerts to users if they visit a suspicious website. If you are flagged by Google Safe Browsing, you should take immediate steps to fix that.
ja_JP: Googleセーフブラウジングでは、ユーザーが不審なウェブサイトにアクセスすると、警告とアラートが表示されます。 Googleセーフブラウジングによってフラグが立てられている場合は、すぐに対策を講じて修正する必要があります。

en: It looks like your site has been added to one of Google's malwares lists.
ja_JP: あなたのサイトは、Googleのマルウェアリストの1つに追加されているようです。

en: Alternatively, you can create an empty index.php file and save it in every directory on your site. That's an approach that WordPress uses and it works well.
ja_JP: または、空のindex.phpファイルを作成して、サイトのすべてのディレクトリに保存することもできます。これはWordPressが使用するアプローチであり、うまく機能します。

en: Fortunately, every popular web server has options to prevent directory listings. They'll show a "403 forbidden" message instead.
ja_JP: さいわい、人気のあるすべてのWebサーバーには、ディレクトリ一覧を表示しないようにするオプションがあります。代わりに「403 forbidden」のメッセージが表示されます。

en: Edit Your Page Title
ja_JP: ページタイトルを編集

en: Directory Listing seems to be enabled on your server.
ja_JP: サーバーでディレクトリ一覧が有効になっているようです

en: It's a great idea to try and hide the theme you have visible. From time to time vulnerabilities are found in themes and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
ja_JP: 表示しているテーマを非表示にしてみることは素晴らしいアイデアです。時々、テーマに脆弱性が見つかり、サイトがタイムリーに更新されない場合、古いプラグインとテーマが悪用される可能性があります。

en: Upgrade Your Plan
ja_JP: プランをアップグレード

en: Click to Copy
ja_JP: コピー為にクリックして下さい

en: No meta description was found for the page.
ja_JP: ページのメタ説明は見つかりません

en: Directory Listing seems to be enabled on the server.
ja_JP: サーバーでディレクトリ一覧が有効になっているようです

en: Google has not flagged this site for malware.
ja_JP: Google はこのサイトにマルウェアのフラグを立てていません。

en: It looks like this site has been added to one of Google's malwares lists.
ja_JP: このサイトは、Google のマルウェアリストの1つに追加されているようです。

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is %1$d characters long, which is too long.
ja_JP: メタ説明が%1$d文字であり、長すぎます。

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is %1$d characters long, which is too long.
ja_JP: メタ説明が%1$d文字であり、長すぎます。

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is only %1$d characters long, which is too short.
ja_JP: メタ説明が%1$d文字であり、短すぎます。

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is only %1$d characters long, which is too short.
ja_JP: メタ説明が%1$d文字であり、短すぎます。

en: Directory Listing seems to be disabled on your server.
ja_JP: サーバーでディレクトリ一覧が無効になっているようです。

en: Edit Your Meta Description
ja_JP: メタディスクリプションを編集

en: Google has not flagged your site for malware!
ja_JP: Google はサイトにマルウェアのフラグを立てていません。

en: The description should stimulate reader interest and get them to click on the article. Think of it as a mini-advertisement for your content.
ja_JP: ディスクリプションは読者の興味を刺激し、投稿のクリックを促すようにします。ディスクリプションは、コンテンツのミニ広告だと考えてください。

en: Write a meta description for your page. Use your target keywords (in a natural way) and write with human readers in mind. Summarize the content - describe the topics your article discusses.
ja_JP: ページのメタディスクリプションを書きます。ターゲットキーワードを (自然な方法で) 使用し、人間の読者を念頭に置いて書きます。コンテンツを要約し、投稿で扱っているトピックを説明します。

en: Your site is not using a secure transfer protocol (https).
ja_JP: サイトは安全な転送プロトコル (https) を使用していません。

en: Your site is using a secure transfer protocol (https).
ja_JP: サイトは安全な転送プロトコル (https) を使用しています。

en: Directory Listing seems to be disabled on the server.
ja_JP: サーバーでディレクトリ一覧が無効になっているようです。

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is set and is %1$d characters long.
ja_JP: メタディスクリプションが設定され、%1$d文字の長さです。

en: The site is not using a secure transfer protocol (https).
ja_JP: サイトは安全な転送プロトコル (https) を使用していません。

en: The site is using a secure transfer protocol (https).
ja_JP: サイトは安全な転送プロトコル (https) を使用しています。

en: Type
ja_JP: 形式

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is set and is %1$d characters long.
ja_JP: メタディスクリプションが設定され、%1$d文字の長さです。

en: Writing compelling titles is both a science and an art. There are automated tools that can analyze your title against known metrics for readability and click-worthiness. You also need to understand the psychology of your target audience.
ja_JP: 説得力のあるタイトルを書くには、技と経験の両方が必要です。読みやすさとクリック価値の既知の指標に対して、タイトルを分析する自動ツールを利用できます。また、ターゲットオーディエンスの心理を理解する必要があります。

en: It's a great idea to try and hide the plugins you have visible. From time to time vulnerabilities are found in plugins and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
ja_JP: 表示しているプラグインを非表示にしてみることは素晴らしいアイデアです。時々、プラグインに脆弱性が見つかり、サイトがタイムリーに更新されない場合、古いプラグインとテーマが悪用される可能性があります。

note: Translators: 1 - The name of the theme.
en: Anyone can see that you are using the %1$s theme.
ja_JP: %1$s テーマを使用していることは誰でも見ることができます。

en: The theme is not visible.
ja_JP: テーマは表示されません。

note: Translators: 1 - The name of the theme.
en: Anyone can see that they are using the %1$s theme.
ja_JP: %1$s テーマを使用していることは誰でも見ることができます。

en: Your theme is not visible!
ja_JP: テーマは表示されません。

en: Ensure your page's title includes your target keywords, and design it to encourage users to click.
ja_JP: ページのタイトルにターゲットキーワードが含まれていることを確認し、ユーザーがクリックするようにデザインします。

en: You have no visible plugins!
ja_JP: 目に見えるプラグインはありません！

en: Plugins from your website are publicly visible.
ja_JP: ウェブサイトのプラグインは公開されています。

en: You can get an even greater boost in speed with a content delivery network service. These services host a copy of your content on multiple servers spread out across the globe. A user's request is handled by the edge server that's closest to their physical location, so the content arrives incredibly fast.
ja_JP: コンテンツ配信ネットワークサービスを使用すると、速度をさらに向上させることができます。これらのサービスは、世界中に広がる複数のサーバーでコンテンツのコピーをホストします。ユーザーの依頼は、物理的な場所に最も近いエッジサーバーによって処理されるため、コンテンツは非常に高速に到着します。

en: Plugins from the website are publicly visible.
ja_JP: ウェブサイトのプラグインは公開されています。

en: There are no visible plugins.
ja_JP: 表示されているプラグインはありません。

en: If you want to continue to improve your response time, the simplest and fastest fix is to use a caching plugin. Caching plugins keep a cached version of each page on your site. Instead of building the page from scratch, the server will send the cached copy.
ja_JP: 応答時間を改善し続けたい場合、最も簡単で最速の修正は、キャッシュプラグインを使用することです。キャッシュプラグインは、サイトの各ページのキャッシュバージョンを保持します。最初からページを作成する代わりに、サーバーはキャッシュされたコピーを送信します。

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The response time of your page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
ja_JP: ページの応答時間は%1$f秒です。等しく保つことをお勧めて、又は0.2秒未満。

en: Removing white space can also have an impact on your HTML page's size. White space characters like carriage returns and tabs are ignored by the browser, but they make the markup easier for developers to read. So you should always strip them from your templates or themes before you use them in a production environment.
ja_JP: 空白を削除すると、HTMLページのサイズにも影響を与える可能性があります。キャリッジリターンやタブなどの空白文字はブラウザによって無視されますが、開発者がマークアップを読みやすくします。したがって、本番環境で使用する前に、テンプレートまたはテーマから常にそれらを取り除く必要があります。

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is set and is %1$d characters long.
ja_JP: SEO タイトルが設定され、%1$d文字の長さです。

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The response time of the page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
ja_JP: ページの応答時間は%1$f秒です。0.2秒以下に保つことをお勧めします。

en: Your response time is under 0.2 seconds.
ja_JP: 応答時間は0.2秒未満です。

en: The response time is under 0.2 seconds.
ja_JP: 応答時間は0.2秒未満です。

en: You can reduce CSS repetition with HTML class and ID attributes. Often the same rules will be repeated across many page elements, embedded in each tag's "style" attribute. You can extract them into a single "style" tag and use classes and ID's to target each element.
ja_JP: HTMLクラスとID属性を使用して、CSSの繰り返しを減らすことができます。多くの場合、同じルールが多くのページ要素にわたって繰り返され、各タグの「スタイル」属性に埋め込まれます。それらを単一の「スタイル」タグに抽出し、クラスとIDを使用して各要素をターゲットにすることができます。

en: Sometimes inline CSS is a culprit. A little inline CSS can help your page render faster. Too much will bloat the HTML file and increase the page loading time.
ja_JP: インラインCSSが原因である場合があります。小さなインラインCSSは、ページのレンダリングを高速化するのに役立ちます。多すぎると、HTMLファイルが膨張し、ページの読み込み時間が長くなります。

en: In order to reduce page size, remove any unnecessary tags from your markup. This includes developer comments, which are invisible to your users - search engines ignore the text in comments, too.
ja_JP: ページサイズを縮小するには、マークアップから不要なタグを削除します。これには、ユーザーには表示されない開発者のコ​​メントが含まれます。検索エンジンはコメント内のテキストも無視します。

en: Try to replace embedded objects with HTML5 alternatives.
ja_JP: 埋め込みオブジェクトをHTML5の代替物で置き換えてみてください。

en: More than 20 requests can result in slow page loading.
ja_JP: 20を超えるリクエストは、ページの読み込みが遅くなる可能性があります。

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify CSS files.
ja_JP: CSSファイルを自動的に縮小するサーバー側ツール（WordPressプラグインを含む）があります。

en: We recommend tracking down where the un-minified CSS files come from.
ja_JP: 縮小されていないCSSファイルのソースを追跡することをお勧めします。

en: CSS files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
ja_JP: CSSファイルは、フレームワーク（Bootstrapなど）、テーマとテンプレート、サードパーティのプラグインなど、多くの場所に表示されます。

en: Some CSS files don't seem to be minified.
ja_JP: 一部のCSSファイルは縮小されていないようです

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify JavaScript files.
ja_JP: JavaScriptファイルを自動的に縮小するサーバー側ツール（WordPressプラグインを含む）があります。

en: We recommend tracking down where the un-minified JavaScript files come from
ja_JP: 縮小されていないJavaScriptファイルのソースを追跡することをお勧めします

en: JavaScript files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
ja_JP: JavaScriptファイルは、フレームワーク（Bootstrapなど）、テーマとテンプレート、サードパーティのプラグインなど、多くの場所に表示されます。

en: Some Javascript files don't seem to be minified.
ja_JP: 一部のJavascriptファイルは縮小されていないようです

en: Alternatively, you can use a CMS plugin to simplify the process - it's a more user-friendly option. WordPress has a host of caching plugins, and most of them give you options to control the caching headers.
ja_JP: または、CMSプラグインを使用してプロセスを簡略化することもできます。これは、よりユーザーフレンドリーなオプションです。 WordPressにはキャッシュプラグインのホストがあり、それらのほとんどはキャッシュヘッダーを制御するオプションを提供します。

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is set and is %1$d characters long.
ja_JP: SEO タイトルが設定され、%1$d文字の長さです。

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is %1$d characters long, which is too long.
ja_JP: SEO タイトルが%1$d文字であり、長すぎます。

en: Images:
ja_JP: 画像:

en: All CSS files appear to be minified.
ja_JP: すべての CSS ファイルが縮小されているようです。

en: All Javascript files appear to be minified.
ja_JP: すべての JavaScript ファイルが縮小されているようです。

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: Your page makes %1$d requests.
ja_JP: あなたのページは%1$d件のリクエストを行います

en: This is under the average of 33 KB.
ja_JP: これは平均33 KB 未満です。

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The page makes %1$d requests.
ja_JP: ページが%1$d件のリクエストを行います。

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The size of the HTML document is %1$d KB.
ja_JP: HTML ドキュメントのサイズは%1$d KB です。

en: This is over our recommendation of 50 KB.
ja_JP: これは推奨の50 KB を超えています。

en: If you use the Apache or NGINX web servers, you can edit the configuration files to set the "expires" header for all image files. For Apache, you can also use a ".htaccess" file to change the settings for each folder.
ja_JP: ApacheまたはNGINX Webサーバーを使用している場合は、構成ファイルを編集して、すべての画像ファイルの「expires」ヘッダーを設定できます。 Apacheの場合は、「。htaccess」ファイルを使用して、各フォルダーの設定を変更することもできます。

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is %1$d characters long, which is too long.
ja_JP: SEO タイトルが%1$d文字であり、長すぎます。

en: The server is using "expires" headers for the images.
ja_JP: サーバーは画像に「expires」ヘッダーを使用しています。

en: The server is not using "expires" headers for the images.
ja_JP: サーバーは画像に「expires」ヘッダーを使用していません。

en: Your server is using "expires" headers for your images.
ja_JP: サーバーは画像に「expires」ヘッダーを使用しています。

en: No Schema.org data was found on your page.
ja_JP: ページにSchema.orgデータが見つかりませんでした

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s provides a simple but powerful interface to craft your Open Graph data. You get immediate feedback with an interactive preview, and you don't have to mess around with raw HTML markup.
ja_JP: %1$sは、Open Graphデータを作成するためのシンプルで強力なインターフェイスを提供します。インタラクティブなプレビューで即座にフィードバックが得られ、生のHTMLマークアップをいじる必要はありません。

en: Insert a customized Open Graph meta tag for each important page on your site. The standard is very well documented - you can learn more from Facebook's developer pages.
ja_JP: サイトの重要なページごとに、カスタマイズされたOpen Graphメタタグを挿入します。標準は非常によく文書化されています-Facebookの開発者ページからもっと学ぶことができます。

en: All the required Open Graph meta tags have been found.
ja_JP: 必要なオープングラフメタタグがすべて見つかりました。

en: Duplicate Open Graph meta tags were found.
ja_JP: 重複するオープングラフメタタグが見つかりました。

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has a full suite of tools to manage the robots.txt file, along with other related technologies, like XML Sitemaps.
ja_JP: %1$sには、robots.txtファイルを管理するためのツール一式と、XMLサイトマップなどの他の関連技術があります。

en: You can manually create a robots.txt file and upload it to your site's web root. A simpler option is to use a plugin for your CMS platform.
ja_JP: robots.txtファイルを手動で作成して、サイトのWebルートにアップロードできます。 より簡単なオプションは、CMSプラットフォーム用のプラグインを使用することです。

en: Make sure that you only block parts you don't want to be indexed.
ja_JP: インデックスを作成したくない部分のみをブロックするようにしてください

en: Your site has a robots.txt file.
ja_JP: サイトにrobots.txtファイルがあります

en: Your site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
ja_JP: サイトにrobots.txtファイルがあり、1つ以上の「禁止」ディレクティブが含まれています

en: We couldn't find an SEO Title.
ja_JP: SEOタイトルを見つかりません

en: You should use HTTP redirections (301 permanant redirects) to pass PageRank from the "wrong" URLs to the standard (canonical) ones. That way, your content will still benefit from backlinks if someone makes a mistake and uses the wrong URL.
ja_JP: 間違った」URLから標準の（正規の）URLにPageRankを渡すには、HTTPリダイレクト（301永続リダイレクト）を使用する必要があります。 そうすれば、誰かが間違えて間違ったURLを使用した場合でも、コンテンツはバックリンクの恩恵を受けます。

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
ja_JP: SEO タイトルが%1$d文字であり、短すぎます。

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
ja_JP: SEO タイトルが%1$d文字であり、短すぎます。

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it extremely easy to add highly relevant Schema.org markup to your site. It has a simple graphical interface, so you don't have to get your hands dirty with complex HTML markup.
ja_JP: %1$s を使用すると、関連性の高い Schema.org マークアップをサイトに非常に簡単に追加できます。シンプルなグラフィカルインターフェイスを備えているため、複雑な HTML マークアップで手を煩わす必要はありません。

en: Your server is not using "expires" headers for your images.
ja_JP: お使いのサーバーは画像に "expires" ヘッダーを使用していません。

en: We found Schema.org data on the page.
ja_JP: ページに Schema.org データが見つかりました

en: No Schema.org data was found on the page.
ja_JP: ページに Schema.org データが見つかりませんでした

en: The site has a robots.txt file.
ja_JP: サイトに robots.txt ファイルがあります

en: The site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
ja_JP: サイトに robots.txt ファイルがあり、1つ以上の「禁止」ディレクティブが含まれています

en: The robots.txt file is missing or unavailable.
ja_JP: robots.txt ファイルが見つからないか、利用できません。

en: Your robots.txt file is missing or unavailable.
ja_JP: robots.txt ファイルが見つからないか、利用できません。

en: Edit Your Page
ja_JP: ページを編集

en: Some Open Graph meta tags are missing.
ja_JP: Open Graph のメタタグがありません。

en: We found Schema.org data on your page.
ja_JP: ページに Schema.org データが見つかりました。

en: Decide whether you want your site's URLs to include a "www", or if you prefer a plain domain name. There are marketing pros and cons for each choice, but neither one is better or worse for SEO purposes - as long as you're consistent.
ja_JP: サイトのURLに「www」を含めるか、プレーンドメイン名を使用するかを決定します。 選択ごとにマーケティングの長所と短所はありますが、SEOの目的にはどちらも良くも悪くもありません-一貫している限り。

en: Both the www and non-www versions of your URL are redirected to the same site.
ja_JP: URLのwwwバージョンと非wwwバージョンの両方が同じサイトにリダイレクトされます。

en: Only ever use noindex meta tag or header on pages you want to keep out of the reach of search engines!
ja_JP: 検索エンジンの手の届かないところに置きたいページでは、noindexメタタグまたはヘッダーのみを使用してください。

en: If you've republished an article from another source (such as another site or a different section of your own site) then you need to pick which URL is the "correct" one and use that!
ja_JP: 別のソース（別のサイトや自分のサイトの別のセクションなど）からの投稿を再発行した場合、どのURLが「正しい」URLであるかを選び、それを使用する必要があります。

en: Your page does not contain any noindex header or meta tag.
ja_JP: ページに noindex ヘッダーまたはメタタグが含まれていません。

en: Your page contains a noindex header or meta tag.
ja_JP: ページに noindex ヘッダーまたはメタタグが含まれています。

en: The page contains a noindex header or meta tag.
ja_JP: ページに noindex ヘッダーまたはメタタグが含まれています。

en: Both the www and non-www versions of the URL are redirected to the same site.
ja_JP: URL の www バージョンと非 www バージョンの両方が同じサイトにリダイレクトされます。

en: The www and non-www versions of the URL are not redirected to the same site.
ja_JP: URL の www バージョンと非 www バージョンは同じサイトにリダイレクトされません。

en: The page does not contain any noindex header or meta tag.
ja_JP: ページに noindex ヘッダーまたはメタタグが含まれていません

en: The www and non-www versions of your URL are not redirected to the same site.
ja_JP: URL の www バージョンと非 www バージョンは同じサイトにリダイレクトされません。

en: Every page on your site should have a <link> tag with a 'rel="canonical"' attribute. The link tag should go inside the page's head tag, and it should contain the page's "correct" URL.
ja_JP: サイトのすべてのページには、 'rel = "canonical"属性を持つ<link>タグが必要です。リンクタグはページのヘッドタグ内に配置し、ページの「正しい」URLを含める必要があります。

en: No canonical link tag found on your page.
ja_JP: ページに正準リンクタグが見つかりません

en: The page is using the canonical link tag.
ja_JP: ページでカノニカルリンクタグが使用されています。

en: No canonical link tag found on the page.
ja_JP: ページにカノニカルリンクタグが見つかりません

en: Your page is using the canonical link tag.
ja_JP: ページで正規化リンクタグが使用されています。

en: Your page has a correct number of internal and external links.
ja_JP: ページに正しい数の内部リンクと外部リンクがあります

en: The ratio of internal links to external links is uneven.
ja_JP: 内部リンクと外部リンクの比率は不均一です

en: No internal links were found on your page.
ja_JP: ページに内部リンクが見つかりませんでした

en: Some images on your page have no alt attribute.
ja_JP: ページに一部のイメージには、alt属性がありません

en: The page has a correct number of internal and external links.
ja_JP: ページに正しい数の内部リンクと外部リンクがあります

en: Too few internal links on the page.
ja_JP: ページの内部リンクが少なすぎます

en: No internal links were found on the page.
ja_JP: ページに内部リンクが見つかりませんでした

en: Internal:
ja_JP: 内部:

en: External:
ja_JP: 外部:

en: Some images on the page have no alt attribute.
ja_JP: ページの一部のイメージには、alt 属性がありません

en: All images on the page have alt attributes.
ja_JP: ページのすべての画像には、alt 属性があります

en: All images on your page have alt attributes.
ja_JP: ページにすべてのイメージには、alt属性があります。

en: Don't try to force keywords into sub-headings if they feel unnatural. It will send the wrong message to your readers, possibly driving them away.
ja_JP: キーワードが不自然に感じられる場合は、無理してキーワードを小見出しに使用しないでください。読者に間違ったメッセージを送り、読者が離れてしまう可能性があります。

en: It should be easy to include your main and supporting keywords in the H2 tags - after all, these keywords describe your content! If it's hard to work the keywords into your subheadings, it could be a sign that the keywords aren't closely related to your content.
ja_JP: メインキーワードとサポートキーワードはコンテンツを表すものであるため、H2タグに含めるのは簡単なはずです。キーワードを小見出しに含めることが難しい場合は、キーワードがコンテンツに密接に関連していない可能性があります。

en: Make sure every image has an alt tag, and add useful descriptions to each image. Add your keywords or synonyms - but do it in a natural way.
ja_JP: すべてのイメージに alt タグが付いていることを確認し、各イメージに役立つ説明を追加します。キーワードや類義語を自然な方法で追加します。

en: Too few internal links on your page.
ja_JP: ページの内部リンクが少なすぎます。

en: Also, try to include synonyms and relevant terminology in H2 tag text. Search engines are pretty smart - they know which words usually occur together in each niche.
ja_JP: また、H2タグテキストに同義語と関連用語を含めるようにしてください。検索エンジンはかなり賢く、通常どの単語がそれぞれの分野で一緒に使用されるかを知っています。

en: Make sure you have a good balance of H2 tags to plain text in your content. Break the content down into logical sections, and use headings to introduce each new topic.
ja_JP: コンテンツのプレーンテキストと H2タグのバランスが適切であることを確認してください。コンテンツを論理的なセクションに分割し、見出しを使用して新しいトピックを紹介します。

en: No H2 tags were found on your page.
ja_JP: ページにH2タグが見つかりませんでした。

en: H2 tags were found on the page.
ja_JP: ページに H2 タグが見つかりました。

en: No H2 tags were found on the page.
ja_JP: ページに H2 タグが見つかりませんでした。

en: A good headline stimulates reader interest and offers a compelling reason to read your content. It promises a believable benefit.
ja_JP: 良い見出しは読者の興味を刺激し、コンテンツを読むための説得力のある理由を提供しするため、信頼できるメリットをもたらします。

en: Because your headline plays a large role in reader engagement, it's worth spending extra time perfecting it. Many top copywriters spend hours getting their headlines just right - sometimes they spend longer on the headline than the rest of the article!
ja_JP: 見出しは読者のエンゲージメントに大きな役割を果たすため、完成により多くの時間を費やす価値があります。多くのトップコピーライターは、見出しを適切なものにするために何時間も費やしています。時には、他の投稿よりも多くの時間を見出しに費やしています。

en: H2 tags were found on your page.
ja_JP: ページで H2タグが見つかりました。

en: You should write as if your readers are selfish people with short attention spans (because that describes a large percentage of the world's population). Readers visit websites for selfish reasons - they're not there to make you happy.
ja_JP: 見出しを書く際は、読者の集中力が持続しない (世界の人口の大半にあてはまります) 前提で書きます。読者は利己的な理由で Web サイトにアクセスします。あなたを幸せにするためにアクセスするわけではありません。

en: For the best SEO results there should be exactly one H1 tag on each page.
ja_JP: 最良のSEO結果を得るには、各ページにH1タグを1つだけ配置する必要があります

en: No H1 tag was found.
ja_JP: H1タグが見つかれませんでした

note: Translators: 1 - The number of H1 tags found.
en: %1$d H1 tags were found.
ja_JP: %1$d個の H1タグが見つかりました。

en: One H1 tag was found on the page.
ja_JP: ページで1つの H1 タグが見つかりました

en: Ensure your most important keywords appear in the H1 tag - don't force it, use them in a natural way that makes sense to human readers.
ja_JP: 最も重要なキーワードが H1タグに表示されるようにしてください。強制しないで、人間の読者にとって理にかなった自然な方法で使用してください。

en: One H1 tag was found on your page.
ja_JP: ページで H1タグが1つ見つかりました。

en: WordPress sites usually insert the page or post title as an H1 tag (although custom themes can change this behavior).
ja_JP: WordPress サイトは通常、ページまたは投稿のタイトルを H1タグとして挿入します (ただし、カスタムテーマでこの動作を変更できます)。

en: Read the Setup Guide
ja_JP: セットアップガイドを読む

en: Launch the Setup Wizard
ja_JP: セットアップウィザードを起動

en: View All Documentation
ja_JP: すべてのドキュメントを表示

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOEO").
en: Browse documentation, reference material, and tutorials for %1$s.
ja_JP: %1$sのドキュメント、参考資料、チュートリアルを参照してください。

en: View All
ja_JP: すべて表示

en: Search
ja_JP: 検索

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: View all tags
ja_JP: すべてのタグを表示

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Get Support
ja_JP: サポートを受ける

en: Docs
ja_JP: ドキュメンテーション

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Thank you for choosing the best WordPress SEO plugin. %1$s default settings works great out of the box. We created the setup wizard to guide you through some important configuration settings & custom-tailored SEO best practices for your site to help you improve rankings.
ja_JP: 最高の WordPressSEO プラグインをお選びいただき、ありがとうございます。%1$s のデフォルト設定を使うと、プラグインをすぐにご利用いただけます。サイトのランキングを向上させるために、いくつかの重要な構成設定とカスタム調整されたSEOのベストプラクティスをガイドするセットアップウィザードをご用意しました。

en: Submit a Support Ticket
ja_JP: サポートチケットを送信

en: Submit a ticket and our world class support team will be in touch soon.
ja_JP: チケットを送信すると、ワールドクラスのサポートチームからご連絡させていただきます。

en: View Documentation
ja_JP: ドキュメントを見る

en: Show More
ja_JP: もっと見る

en: Advanced SEO
ja_JP: 高度なSEO

en: No Follow Paginated
ja_JP: ページ付けされたフォローなし

en: No Index Paginated
ja_JP: ページ付けされたインデックスなし

en: Dismissed Notifications
ja_JP: 通知無視する

en: See Dismissed Notifications
ja_JP: 無視された通知を表示する

en: You have no new notifications.
ja_JP: 新しい通知無し

en: Great Scott! Where'd they all go?
ja_JP: 素晴らしいスコット!！彼らはどこに行きましたか？

en: a few seconds ago
ja_JP: 数秒前

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 years ago".
en: years ago
ja_JP: 数年前

en: a year ago
ja_JP: 1年前

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 months ago".
en: months ago
ja_JP: 数か月前

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 days ago".
en: days ago
ja_JP: 数日前

en: a day ago
ja_JP: 昨日

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 minutes ago".
en: minutes ago
ja_JP: 数分前

en: All taxonomies are set to noindex or your site does not have any taxonomies registered that are supported by this feature.
ja_JP: すべての分タクソノミーがnoindexに設定されているか、この機能でサポートされているタクソノミー法がサイトに登録されていません。

en: All post types are set to noindex or your site does not have any post types registered that are supported by this feature.
ja_JP: すべての投稿タイプがnoindexに設定されているか、この機能でサポートされている投稿タイプがサイトに登録されていません。

en: No taxonomies available.
ja_JP: 利用できるタクソノミーはありません。

en: No post types available.
ja_JP: 利用できる投稿タイプはありません

en: Your Overall Site Score
ja_JP: サイト全体のスコア

en: An error occurred while analyzing your site.
ja_JP: サイトの分析中にエラーが発生しました。

en: Mobile Snapshot
ja_JP: モバイルスナップショット

en: Warnings
ja_JP: 警告！/コーション

en: Analyzing...
ja_JP: 分析しています・・・

en: No ODP
ja_JP: ODPなし

en: No Snippet
ja_JP: スニペットなし

en: No Image Index
ja_JP: 画像インデックスなし

en: No Translate
ja_JP: 翻訳なし

en: No Archive
ja_JP: アーカイブなし

en: No Index
ja_JP: インデックスなし

en: Standard
ja_JP: 標準

en: Max Image Preview
ja_JP: 最大画像プレビュー

en: Use the same username for multiple social networks
ja_JP: 複数のソーシャルネットワークに同じユーザー名を使用する

note: Translators: This refers to a discount (e.g. "As a valued user you receive 50%, automatically applied at checkout!").
en: off
ja_JP: オフ

en: Basic SEO
ja_JP: 基本的なSEO

en: Your MySpace URL is invalid. Please check the format and try again.
ja_JP: MySpace の URL が無効です。形式を確認して、もう一度お試しください。

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Large
ja_JP: 大

en: Tax ID:
ja_JP: 税務 ID:

en: Slug:
ja_JP: スラッグ:

en: Custom separator:
ja_JP: カスタム区切り:

en: Robots meta:
ja_JP: Robots メタ:

en: Label:
ja_JP: ラベル:

en: a month ago
ja_JP: 1ヶ月前

en: a minute ago
ja_JP: 1分前

en: Your YouTube URL is invalid. Please check the format and try again.
ja_JP: YouTube の URL が無効です。形式を確認して、もう一度お試しください。

en: Your Yelp URL is invalid. Please check the format and try again.
ja_JP: Yelp の URL が無効です。形式を確認して、もう一度お試しください。

en: Your Wikipedia URL is invalid. Please check the format and try again.
ja_JP: Wikipedia の URL が無効です。形式を確認して、もう一度お試しください。

en: Your Tumblr URL is invalid. Please check the format and try again.
ja_JP: Tumblr の URL が無効です。形式を確認して、もう一度お試しください。

en: Your SoundCloud URL is invalid. Please check the format and try again.
ja_JP: SoundCloud の URL が無効です。形式を確認して、もう一度お試しください。

en: Your Pinterest URL is invalid. Please check the format and try again.
ja_JP: Pinterest の URL が無効です。形式を確認して、もう一度お試しください。

en: Your LinkedIn URL is invalid. Please check the format and try again.
ja_JP: LinkedIn の URL が無効です。形式を確認して、もう一度お試しください。

note: Translators: 1 - Initial score range, 2 - Final score range.
en: A very good score is between %1$d and %2$d.
ja_JP: 非常に良いスコアは%1$d～%2$dです。

note: Translators: 1 - Score.
en: For best results, you should strive for %1$d and above.
ja_JP: ベストな結果を得るためには、%1$d以上を目指しましょう。

en: How to Get Started
ja_JP: はじめましょう

en: Max Snippet
ja_JP: 最大スニペット

en: Max Video Preview
ja_JP: 最大動画プレビュー

en: No Follow
ja_JP: フォローなし

en: Phone number
ja_JP: 電話番号

en: Read the Ultimate WordPress SEO Guide
ja_JP: 究極の WordPress SEO ガイドを読む

en: Price Indicator
ja_JP: 価格インジケーター

en: Show Less
ja_JP: 少なく表示

en: Your Username:
ja_JP: ユーザー名

en: Click on the tags below to insert variables into your title.
ja_JP: 以下のタグをクリックして、タイトルに変数を挿入します。

en: Show in Search Results
ja_JP: 検索結果に表示

en: Free
ja_JP: 無料

en: Open RSS Sitemap
ja_JP: RSSサイトマップを開く

en: Number of Posts
ja_JP: 投稿数

en: Custom Field Support
ja_JP: カスタムフィールドサポート

en: Open News Sitemap
ja_JP: ニュースサイトマップを開く

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s lets you set the SEO title and description for custom taxonomies. You can also control all of the robots meta and other options just like the default category and tags taxonomies.
ja_JP: %1$s %2$sを使用すると、カスタム分類法のSEOタイトルと説明を設定できます。 デフォルトのカテゴリやタグの分類法と同様に、すべてのロボットのメタオプションやその他のオプションを制御することもできます。

en: Your Twitter URL is invalid. Please check the format and try again.
ja_JP: Twitter の URL が無効です。形式を確認して、もう一度お試しください。

en: Your Facebook URL is invalid. Please check the format and try again.
ja_JP: Facebook の URL が無効です。形式を確認して、もう一度お試しください。

en: Your Instagram URL is invalid. Please check the format and try again.
ja_JP: Instagram の URL が無効です。形式を確認して、もう一度お試しください。

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins, 2 - The name of one of our partner plugins.
en: %1$s connects AIOSEO to Google Analytics, providing a powerful integration. %2$s is a sister company of AIOSEO.
ja_JP: %1$s は AIOSEO を Google アナリティクスに接続し、強力な連携を実現します。%2$s は AIOSEO の姉妹企業です。

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: %1$s has an intuitive setup wizard to guide you through the setup process.
ja_JP: %1$s は、直観的なセットアップウィザードでセットアッププロセスを説明します。

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: %1$s shows you exactly which content gets the most visits, so you can analyze and optimize it for higher conversions.
ja_JP: %1$s は最も多くの訪問者を獲得したコンテンツを正確に表示するため、分析と最適化を行い、コンバージョンを高めることができます。

en: Allows you to specify the maximum number of posts for the RSS Sitemap. We recommend an amount of 50 posts.
ja_JP: RSS サイトマップの最大投稿数を指定できます。投稿数は50にすることをお勧めします。

en: Exclude Pages/Posts
ja_JP: ページ / 投稿を除外

en: Google Analytics Dashboard + Real Time Stats
ja_JP: Google アナリティクスダッシュボード + リアルタイム統計

en: Google Analytics Enhanced Ecommerce Tracking
ja_JP: Google アナリティクス拡張 e コマーストラッキング

en: HTML Sitemap
ja_JP: HTML サイトマップ

en: Install &
ja_JP: インストール &

en: Launch Setup Wizard
ja_JP: セットアップウィザードを起動

en: Quick & Easy Google Analytics Setup
ja_JP: すばやく簡単な Google アナリティクスのセットアップ

en: Set Publication Name
ja_JP: 公開名を設定

en: The Best Google Analytics Plugin for WordPress
ja_JP: WordPress に最適な Google アナリティクスプラグイン

en: This option will generate a separate RSS Sitemap which can be submitted to Google, Bing and any other search engines that support this type of sitemap. The RSS Sitemap contains an RSS feed of the latest updates to your site content. It is not a full sitemap of all your content.
ja_JP: このオプションは個別の RSS サイトマップを生成します。生成された RSS サイトマップは、この種のサイトマップをサポートする Google、Bing やその他の検索エンジンに送信できます。RSS サイトマップには、サイトコンテンツの最新の更新の RSS フィードが含まれます。これは、すべてのコンテンツの完全なサイトマップではありません。

en: Universal Tracking for AMP and Instant Articles
ja_JP: AMP とインスタント記事用のユニバーサルトラッキング

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrading to %1$s
ja_JP: %1$s へのアップグレード

en: Open Video Sitemap
ja_JP: 動画サイトマップを開く

en: The geographic area where a service or offered item is provided.
ja_JP: サービス・提供されたアイテムが提供される地理的領域。

en: Press enter to create a keyword
ja_JP: エンターキーを押してキーワードを作成します

en: Enable Schema Markup
ja_JP: スキーママークアップを有効化

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag., 3 - "Pro", 4 - "Pro".
en: Go to %1$sLocal SEO Settings%2$s and set up your local business info like location address, opening hours (%3$s), and Google Maps settings (%4$s).
ja_JP: 「%1$sローカル SEO 設定%2$s」に移動して、拠点住所、営業時間 (%3$s)、Google マップ設定 (%4$s) などのビジネス情報を設定します。

en: Go to Local SEO Settings
ja_JP: ローカル SEO 設定に移動

en: Google, Bing and other search engines use specific data from your schema markup to output data in their Knowledge Panels. This data is known as the Knowledge Graph. Use these settings to change how that data looks.
ja_JP: Google、Bing、その他の検索エンジンは、スキーママークアップの特定のデータを使用して、ナレッジパネルにデータを出力します。このデータはナレッジグラフと呼ばれます。これらの設定を使用して、そのデータの外観を変更します。

en: Knowledge Graph
ja_JP: ナレッジグラフ

en: Home Page
ja_JP: ホームページ

en: Separator Character
ja_JP: 区切り文字

en: Schema Markup
ja_JP: スキーママークアップ

en: Attachment Parent
ja_JP: 添付ファイルの親

en: Attachment
ja_JP: 添付ファイル

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: Show %1$s Meta Box
ja_JP: %1$s メタボックスを表示

en: Show Date in Google Preview
ja_JP: Googleプレビューで日付を表示

en: Read Only
ja_JP: リードオンリー

en: Bulk Editing
ja_JP: 一括編集

en: Robots Meta Settings
ja_JP: ロボットのメタ設定

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Show %1$s Thumbnail in Google Custom Search
ja_JP: Google カスタム検索で%1$sのサムネイルを表示

en: Other Options
ja_JP: その他のオプション

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s gives you advanced customizations for our page analysis feature, letting you add custom fields to analyze.
ja_JP: %1$s %2$s では、ページ分析機能の高度なカスタマイズを利用でき、カスタムフィールドを追加して分析できます。

en: This feature requires one of the following plans:
ja_JP: この機能には、次のいずれかのプランが必要です:

en: Title Separator
ja_JP: タイトル区切り

en: We recommended redirecting attachment URLs back to the attachment since the default WordPress attachment pages have little SEO value.
ja_JP: WordPress のデフォルトの添付ファイルページは SEO 価値が低いため、添付ファイル URL を添付ファイルにリダイレクトして戻すことをお勧めします。

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Title
ja_JP: %1$s のタイトル

en: Redirect Attachment URLs
ja_JP: 添付ファイル URL をリダイレクト

en: Status:
ja_JP: ステータス:

en: Manage
ja_JP: 管理

note: Translators: 1 - Company name ("Awesome Motive").
en: The %1$s Team
ja_JP: %1$sチーム

en: Deactivated
ja_JP: 無効化済み

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - Company name ("Awesome Motive").
en: %1$s is brought to you by %2$s, the same team that’s behind the largest WordPress resource site, WPBeginner, the most popular lead-generation software, OptinMonster, the best WordPress analytics plugin, MonsterInsights and many more.
ja_JP: %1$s は、最大の WordPress リソースサイトである WPBeginner、最も人気のあるリードジェネレーションソフトウェアである OptinMonster、最高の WordPress分析プラグインである MonsterInsights などと同じ、%2$s チームが設計しています。

en: The ExactMetrics Google Analytics for WordPress plugin helps you properly setup all the powerful Google Analytics tracking features without writing any code or hiring a developer.
ja_JP: ExactMetrics WordPress 用 Google アナリティクスプラグインを使用すると、コードを記述したり、開発者を必要とすることなく、Google アナリティクスの強力なトラッキング機能をすべて適切に設定できます。

en: Our Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours. In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
ja_JP: Google ニュースサイトマップを使用すると、Google ニュースに送信するコンテンツを制御でき、過去48時間に公開された記事のみを含めることができます。ニュースサイトマップを Google に送信するには、サイトを Google パブリッシャーセンターに追加して承認しておく必要があります。

en: The Video Sitemap works in much the same way as the XML Sitemap module, it generates an XML Sitemap specifically for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
ja_JP: 動画サイトマップは、XML サイトマップモジュールとほぼ同じように機能し、サイトの動画コンテンツ専用の XML サイトマップを生成します。検索エンジンはこの情報を使用して、リッチスニペット情報を検索結果に表示します。

note: Translators: 1 - The amount of remaining notifications.
en: You have %1$s more notifications
ja_JP: 通知が%1$s増えました

en: Relaunch Setup Wizard
ja_JP: セットアップウィザードの再起動

en: Check how your site scores with our SEO analyzer and compare against your competitor's site.
ja_JP: SEO アナライザーでサイトのスコアを確認し、競合他社のサイトと比較してください。

en: A valid license key is required in order to use our addons.
ja_JP: アドオンを使用するには、有効なライセンスキーが必要です

en: Search for Features...
ja_JP: 機能を検索...

en: Deactivate All Features
ja_JP: すべての機能を無効化

en: Activate All Features
ja_JP: すべての機能を有効化

en: Purchase License
ja_JP: ライセンスを購入

en: Configure how your website content will look in Google, Bing and other search engines.
ja_JP: Google、Bing、その他の検索エンジンで Web サイトのコンテンツがどのように表示されるかを構成します。

en: Dismiss All
ja_JP: すべて無視する

en: Fine-tune your site with our powerful tools including Robots.txt editor, import/export and more.
ja_JP: Robots.txt エディター、インポート / エクスポートなどの強力なツールを使用して、サイトを微調整します。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Get more features in %1$s %2$s:
ja_JP: %1$s %2$s でより多くの機能をご利用ください

en: Improve local SEO rankings with schema for business address, open hours, contact, and more.
ja_JP: 会社の住所、営業時間、連絡先などのスキーマを使用して、ローカル SEO ランキングを改善します。

en: Setup Open Graph for Facebook, Twitter, etc. to show the right content / thumbnail preview.
ja_JP: Facebook、Twitter などの Open Graph をセットアップして、適切なコンテンツ / サムネイルプレビューを表示します。

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Upgrade %1$s to Pro and Unlock all Features!
ja_JP: %1$s を Pro にアップグレードして、すべての機能をご利用ください !

note: Translators: 1 - "Pro", 2 - A discount percentage (e.g. "50%").
en: Upgrade to %1$s and Save %2$s
ja_JP: %1$s にアップグレードして%2$s 節約

en: Globally control the Title attribute and Alt text for images in your content. These attributes are essential for both accessibility and SEO.
ja_JP: コンテンツ内の画像のタイトル属性とAlt テキストをグローバルに制御します。これらの属性は、アクセシビリティと SEO の両方に不可欠です。

en: Manage all of your sitemap settings, including XML, Video, News and more.
ja_JP: XML、動画、ニュースなどを含むすべてのサイトマップ設定を管理します。

en: Enter License Key
ja_JP: ライセンスキーを入力してください

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: It appears that your server is running on nginx, so the fix will most likely require adding the correct rewrite rules to our nginx configuration. %1$sCheck our documentation for more information%2$s.
ja_JP: サーバーはnginxで実行されているようです。そのため、修正には、nginx構成に正しい書き換えルールを追加する必要がある可能性があります。%1$s詳細については、ドキュメントを確認してください%2$s。

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: It appears that your server is running on Apache, so the fix should be as simple as checking the %1$scorrect .htaccess implementation on wordpress.org%2$s.
ja_JP: サーバーはApacheで実行されているようです。したがって、修正は、wordpress.org%2$sの%1$scorrect.htaccess実装を確認するのと同じくらい簡単なはずです。

en: It looks like you are missing the proper rewrite rules for the robots.txt file.
ja_JP: robots.txtファイルの適切な書き換えルールがないようです。

note: Translators: 1 - The url to the main site.
en: This site is running in a sub-directory of your main site located at %1$s. Your robots.txt file should only appear in the root directory of that site.
ja_JP: このサイトは、%1$sにあるメインサイトのサブディレクトリで実行されています。 robots.txtファイルは、そのサイトのルートディレクトリにのみ表示されます。

en: You can use these quicklinks to quickly access our settings pages to adjust your site's SEO settings.
ja_JP: これらのクイックリンクを使用して、設定ページにすばやくアクセスし、サイトのSEO設定を調整できます。

en: Quicklinks
ja_JP: クイックリンク

en: SEO Site Score
ja_JP: SEOサイトスコア

en: See all dismissed notifications.
ja_JP: 見逃した通知を全表示します。

en: There are no new notifications at this moment.
ja_JP: 今新しい通知はありません

en: Import and Delete
ja_JP: インポートと削除

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has detected a physical robots.txt file in the root folder of your WordPress installation. We recommend removing this file as it could cause conflicts with WordPress' dynamically generated one. %2$s can import this file and delete it, or you can simply delete it.
ja_JP: %1$sは、WordPressインストールのルートフォルダーで物理robots.txtファイルを検出しました。 WordPressの動的に生成されたファイルと競合する可能性があるため、このファイルを削除することをお勧めします。%2$sは、このファイルをインポートして削除することも、単に削除することもできます。

en: Open Robots.txt
ja_JP: Robots.txtを開く

en: Delete Rule
ja_JP: ルールを削除

en: Enable Custom Robots.txt
ja_JP: カスタム Robots.txt を有効化

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Just like WordPress, %1$s generates a dynamic file so there is no static file to be found on your server.  The content of the robots.txt file is stored in your WordPress database.
ja_JP: WordPress と同じく、%1$s は動的ファイルを生成するため、サーバー上に静的ファイルはありません。robots.txt ファイルの内容は WordPress データベースに保存されます。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The robots.txt editor in %1$s allows you to set up a robots.txt file for your site that will override the default robots.txt file that WordPress creates. By creating a robots.txt file with %2$s you have greater control over the instructions you give web crawlers about your site.
ja_JP: %1$s の robots.txt エディターを使用すると、WordPress が作成するデフォルトの robots.txt ファイルを上書きするサイト用の robots.txt ファイルを設定できます。%2$s で robots.txt ファイルを作成することにより、サイトについて Web クローラーに与える指示をより細かく制御できます。

en: Home Page Image
ja_JP: ホームページのイメージ

en: Card Type
ja_JP: カードの種類

en: Additional Data
ja_JP: 追加データ

en: Enable this option to show additional Twitter data on your posts and pages (i.e., who the post was written by and how long it might take to read the article).
ja_JP: このオプションを有効にすると、投稿やページで追加の Twitter データを表示します (例: 投稿者や投稿を読むのに必要な時間など)。

en: Minimum size: 144px x 144px, ideal ratio 1:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
ja_JP: 最小サイズ: 144px x 144px、理想的な比率1:1、最大5MB。JPG、PNG、WEBP、GIF 形式のみ。

en: Minimum size: 300px x 157px, ideal ratio 2:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
ja_JP: 最小サイズ: 300px x 157px、理想的な比率2:1、最大5MB。JPG、PNG、WEBP、GIF 形式のみ。

note: Translators: 1 - The abbreviated plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Lite vs. Pro
ja_JP: %1$s ライトvs. プロ

en: Optimizing your Content Headings
ja_JP: コンテンツの見出しを最適化する

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO Pro"), 2 - "Pro" string.
en: Installing %1$s %2$s
ja_JP: %1$s %2$sのインストール

en: How to Control Search Results
ja_JP: 検索結果を制御する方法

en: Best Practices for Domains and URLs
ja_JP: ドメインとURLのベストプラクティス

en: Basic Guide to Google Search Console
ja_JP: Google Search Consoleの基本ガイド

en: Basic Guide to Google Analytics
ja_JP: Google Analyticsスの基本ガイド

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Documentation
ja_JP: %1$sドキュメンテーション

en: Clear Bad Bot Blocker Logs
ja_JP: 不正なボットブロッカーログを削除

en: Cleared
ja_JP: クリアされた

en: Bad Bot Blocker Logs
ja_JP: 不正なボットブロッカーログ

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Yes, I have a backup and want to reset the settings
ja_JP: はい、バックアップがあり、設定をリセットしたい

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag.
en: This action cannot be undone. Before taking this action, we recommend that you make a %1$sfull website backup first%2$s.
ja_JP: このアクションは元に戻せません。このアクションを実行する前に、%1$s完全なウエブサイトバックアップを最初に作成することをお勧めします%2$s。

en: Are you sure you want to reset the selected settings to default?
ja_JP: 選択した設定をデフォルトにリセットしてもよろしいですか？

en: Select settings that you would like to reset:
ja_JP: リセットする設定を選択します。

en: Select Settings
ja_JP: 設定を選択

en: Copy to Clipboard
ja_JP: クリップボードにコピー

en: Download System Info File
ja_JP: システム情報ファイルをダウンロード

en: System Status Info
ja_JP: システムステータス情報

en: Blocked Bots Log
ja_JP: ブロックされたボットログ

en: Default Term Twitter Image
ja_JP: デフォルト用語Twitter画像

en: Summary with Large Image
ja_JP: 大きな画像で要約

en: Default Card Type
ja_JP: カードタイプのデフォルト

en: Smart Schema
ja_JP: スマートスキーマ

en: Must-Use Plugins
ja_JP: 必須のプラグイン

en: Server Info
ja_JP: サーバー情報

en: Your settings have been reset successfully!
ja_JP: 設定をリセットしました。

en: Features:
ja_JP: 機能:

note: Translators: 1 - The location of the log file.
en: The log for the blocked bots is located here: %1$s
ja_JP: ブロックされたボットのログはこちらにあります: %1$s

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag, 3 - "Pro", 4 - Opening bold tag, 5 - A discount percentage (e.g. "50%"), 6 - Closing bold tag.
en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade to the %3$s plan today and %4$ssave %5$s off%6$s (discount auto-applied).
ja_JP: %1$sボーナス:%2$s 今日%3$sプランにアップグレードして、%4$s を%5$sオフ%6$sで節約しましょう (割引は自動適用されます)。

en: Video Tutorials
ja_JP: 動画チュートリアル

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: All %1$s Settings
ja_JP: %1$s 設定すべて

en: Default Post Twitter Image
ja_JP: デフォルトの投稿 Twitter 画像

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview card with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
ja_JP: サイトへのリンクが共有されているときに Twitter に画像とテキストの抜粋を含むプレビューカードを表示する場合は、この機能を有効にします。

en: Enable Twitter Card
ja_JP: Twitter カードを有効化

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
ja_JP: ウェブサイトを Pinterest で認証済みの場合は、以下の手順をスキップできます。

en: Learn how to get your Pinterest Verification Code
ja_JP: Pinterest 認証コードの取得方法についてもっと詳しく

en: No, I need to make a backup
ja_JP: いいえ、バックアップを作成する必要があります

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep Open Graph enabled on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
ja_JP: Pinterest は Facebook と同じく Open Graph メタデータを使用するため、Pinterest にサイトを最適化する場合は、Facebook タブでオープングラフを有効にしておく必要があります。

en: Pinterest Verification Code
ja_JP: Pinterest 認証コード

en: Reset / Restore Settings
ja_JP: 設定のリセット / 復元

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag.
en: This allows you to edit the .htaccess file for your site. All WordPress sites on an Apache server have a .htaccess file and we have provided you with a convenient way of editing it. Care should always be taken when editing important files from within WordPress as an incorrect change could cause WordPress to become inaccessible. %1$sBe sure to make a backup before making changes and ensure that you have FTP access to your web server and know how to access and edit files via FTP.%2$s
ja_JP: これにより、サイトの .htaccess ファイルを編集できます。Apache サーバーで稼働しているすべての WordPress サイトには .htaccess ファイルがあり、弊社はこのファイルを簡単に編集する方法を提供しています。WordPress 内の重要なファイルを編集する場合、常に注意してください。不適切な変更をすると、WordPress にアクセスできなくなる可能性があります。%1$s変更を行う前にはバックアップを取り、ウェブサーバーへの FTP アクセスがあることを確認してください。また、FTP を使ってファイルにアクセスし、編集する方法についても確認してください。%2$s

en: To let search engines know which profiles are associated with this user, enter them below:
ja_JP: このユーザーにどのプロフィールが関連づけられているかを検索エンジンに知らせるには、以下に入力してください。

en: Twitter Card Settings
ja_JP: Twitter カード設定

en: View all video tutorials
ja_JP: すべての動画チュートリアルを表示

en: Copied!
ja_JP: コピーしました！

en: Local SEO
ja_JP: ローカルSEO

en: See our full documentation
ja_JP: すべてのドキュメンテーションを表示

note: Translators: 1 - Opening HTML link and bold tag, 2 - Closing HTML link and bold tag.
en: Complete documentation on usage tracking is available %1$shere%2$s.
ja_JP: 使用状況の追跡に関する完全なドキュメントは、%1$sこちら%2$sから入手できます。

en: Purchase and Install Now
ja_JP: 今すぐ購入してインストール

en: Would you like to purchase and install the following features now?
ja_JP: 次の機能を今すぐ購入してインストールしますか？

en: Live Site
ja_JP: ライブサイト

en: Under Construction
ja_JP: 工事中

en: Click on the tags below to insert variables into your site title.
ja_JP: 以下のタグをクリックして、変数をサイトタイトルに挿入します。

en: Edit Title and Description
ja_JP: タイトルと説明を編集する

en: The way your site is displayed in search results is very important. Take some time to look over these settings and tweak as needed.
ja_JP: 検索結果でのサイトの表示方法は非常に重要です。時間をかけてこれらの設定を確認し、必要に応じて調整してください。

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Authors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
ja_JP: デフォルトでは、作者は、すでに編集権限を持っている個々のページおよび投稿の%1$sSEO設定にアクセスできます。%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Admins have access to %1$sall SEO site settings%2$s
ja_JP: デフォルトでは、管理者は%1$sのすべてのSEOサイト設定%2$sにアクセスできます

en: Editor
ja_JP: エディター

en: Administrator
ja_JP: 管理者

en: Access Control Settings
ja_JP: アクセス制御設定

en: Your license has expired.
ja_JP: ライセンスの有効期限が切れています

en: Your license key is invalid.
ja_JP: ライセンスキーが無効です

en: Your license has been disabled.
ja_JP: ライセンスが無効になっています

en: SEO Manager
ja_JP: SEO マネージャー

en: You won't have access to this functionality until the extensions have been purchased and installed.
ja_JP: この機能は、拡張機能を購入してインストールするまでご利用いただけません。

en: I'll do it later
ja_JP: 後で行います

note: Translators: 1 - A number, 2 - A number.
en: %1$s out of %2$s max recommended characters.
ja_JP: 推奨される最大文字数%2$s字のうち%1$s字

en: An upgrade is required to unlock the following features.
ja_JP: 次の機能を利用するには、アップグレードが必要です。

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Editors have access to %1$sSEO settings for General Settings, Search Appearance, Social Networks, and Redirects as well as all settings for individual pages and posts.%2$s
ja_JP: デフォルトでは、編集者は、%1$sSEO 設定の一般設定、検索の外観、ソーシャルネットワーク、リダイレクト、および個別のページと投稿のすべての設定%2$sにアクセスできます。

en: Click on the tags below to insert variables into your meta description.
ja_JP: 以下のタグをクリックして、変数をメタディスクリプションに挿入します。

en: Do you have multiple authors?
ja_JP: 複数の作者がいますか ?

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Get helpful suggestions from %1$s on how to optimize your website content, so you can rank higher in search results.
ja_JP: サイトのコンテンツを最適化する方法について、%1$s から役立つアドバイスを入手して、検索結果で上位にランクできるようにしましょう。

en: Google Snippet Preview
ja_JP: Google スニペットプレビュー

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Help make %1$s better for everyone
ja_JP: %1$s の改善にご協力ください

en: Is the site under construction or live (ready to be indexed)?
ja_JP: サイトは準備中ですか、それともライブ (インデックス作成の準備完了) ですか ?

en: Redirect attachment pages?
ja_JP: 添付ページをリダイレクトしますか ?

en: Setup Site Analyzer + Smart Recommendations
ja_JP: サイトアナライザーとスマートな推奨事項を設定

en: Yes, count me in
ja_JP: はい、協力します !

en: Your email is needed so you can receive SEO recommendations. This email will also be used to connect your site with our SEO API.
ja_JP: SEO のアドバイスを受け取るには、メールアドレスが必要です。このメールアドレスは、SEO API へのサイトの接続にも使用されます。

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default SEO Editors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts.%2$s
ja_JP: デフォルトでは、SEO 編集者は個々のページと投稿の%1$s SEO 設定にアクセスできます。%2$s

en: SEO Editor
ja_JP: SEO エディター

en: An error occurred while activating the addon. Please upload it manually or contact support for more information.
ja_JP: アドオンの有効化中にエラーが発生しました。手動でアップロードしてください。詳しくは、サポートにお問い合わせください。

en: Select your timezone
ja_JP: タイムゾーンを選択

en: You have not yet added a valid license key.
ja_JP: 有効なライセンスキーがまだ追加されていません。

en: Your Email Address
ja_JP: あなたのメールアドレス

en: Tourist Information Center
ja_JP: 観光案内所

en: Television Station
ja_JP: テレビ局

en: Sports Activity Location
ja_JP: スポーツ活動場所

en: Shopping Center
ja_JP: ショッピングセンター

en: Self Storage
ja_JP: セルフストレージ

en: Recycling Center
ja_JP: リサイクルセンター

en: Real Estate Agent
ja_JP: 不動産業者

en: Radio Station
ja_JP: ラジオ放送局

en: Medical Business
ja_JP: 医療事業

en: Lodging Business
ja_JP: 宿泊業

en: Legal Service
ja_JP: 法務サービス

en: Internet Cafe
ja_JP: インターネットカフェ

en: Home & Construction Business
ja_JP: 住宅建設事業

en: Health & Beauty Business
ja_JP: ヘルス＆ビューティー事業

en: Government Office
ja_JP: 官公庁

en: Food Establishment
ja_JP: 食品店

en: Financial Service
ja_JP: 金融サービス

en: Entertainment Business
ja_JP: 娯楽産業

en: Employment Agency
ja_JP: 雇用庁

en: Emergency Service
ja_JP: 救急サービス

en: Dry Cleaning/Laundry
ja_JP: ドライクリーニング/ランドリー

en: Childcare
ja_JP: 育児

en: Automotive Business
ja_JP: 自動車事業

en: Archive Organization
ja_JP: アーカイブ組織

en: Area Served
ja_JP: 提供エリア

en: Multiple Locations
ja_JP: 複数の場所

en: Active Notifications
ja_JP: アクティブな通知

en: Travel Agency
ja_JP: 旅行代理店

en: Payment Info
ja_JP: お支払い情報

en: Library
ja_JP: ライブラリ

en: Dentist
ja_JP: 歯科医

en: New Notifications
ja_JP: 新規の通知

en: Score
ja_JP: スコア

en: Local Business schema markup enables you to tell Google about your business, including your business name, address and phone number, opening hours and price range. This information may be displayed as a Knowledge Graph card or business carousel.
ja_JP: ローカルビジネススキーママークアップを使用すると、ビジネス名、住所、電話番号、営業時間、価格帯など、ビジネスについての情報を Google に伝えることができます。この情報は、ナレッジグラフカードまたはビジネスカルーセルとして表示できます。

en: Default Image Source (Set in Social Networks)
ja_JP: デフォルトのイメージソース（ソーシャルネットワークで設定）

en: Attached Image
ja_JP: 添付画像

en: Save and Continue
ja_JP: 保存して続行

en: Go Back
ja_JP: 戻る

en: All Good!
ja_JP: すべて良い！

en: to see your Site Score.
ja_JP: サイトスコアを確認します

en: Excellent!
ja_JP: 優れた！

en: Very Good!
ja_JP: とても良い！

en: A valid license key is required
ja_JP: 有効なライセンスキーが必要

en: Portfolio
ja_JP: ポートフォリオ

en: Small Offline Business
ja_JP: 小規模オフラインビジネス

en: Online Store
ja_JP: オンラインストア

en: News Channel
ja_JP: ニュースチャンネル

en: Choose Image
ja_JP: 画像の選択

en: Other:
ja_JP: その他:

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: Needs%1$sImprovement!
ja_JP: 改善%1$s必要です !

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: We've got some%1$swork to do!
ja_JP: やることが%1$sあります !

en: Corporation
ja_JP: 企業サイト

en: Default Image (Set Below)
ja_JP: デフォルト画像 (以下から選択)

en: to analyze a competitor site.
ja_JP: 競合サイトを分析します

en: Complete Site Audit Checklist
ja_JP: すべてのサイト監査チェックリスト

en: Skip this Step
ja_JP: この手順をスキップ

en: Animal Shelter
ja_JP: 動物保護施設

en: Business Info
ja_JP: ビジネス情報

en: Import Data and Continue
ja_JP: データをインポートして続行

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected other SEO plugins installed on your website. Select which plugins you would like to import data to %1$s.
ja_JP: ウェブサイトにインストールされている他のSEOプラグインを検出しました。 データを%1$sにインポートするプラグインを選択します。

en: Taxonomy Priority Score
ja_JP: タクソノミー優先スコア

en: Grouped
ja_JP: グループ化

en: Automatically Ping Search Engines
ja_JP: 検索エンジンに自動的にPingする

en: Open Sitemap
ja_JP: サイトマップを開く

en: Noindexed content will not be displayed in your sitemap.
ja_JP: インデックスのないコンテンツはサイトマップに表示されません。

en: Links Per Sitemap
ja_JP: サイトマップ毎のリンク

en: Home Page Title
ja_JP: ホームページのタイトル

en: Your name or company name.
ja_JP: 氏名または会社名。

en: About Page URL:
ja_JP: About ページ URL:

en: Contact Page URL:
ja_JP: お問い合わせページ URL:

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A list of plugin names.
en: The following %1$s addons will be installed: %2$s
ja_JP: 次の %1$s アドオンがインストールされます: %2$s

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A list of plugin names.
en: The following plugins and %1$s addons will be installed: %2$s
ja_JP: 次のプラグインと %1$s アドオンがインストールされます: %2$s

en: Any posts that are assigned to these terms will also be excluded from your sitemap.
ja_JP: これらのタームを設定した投稿をサイトマップから除外します。

note: Translators: 1 - A list of plugin names.
en: The following plugins will be installed: %1$s
ja_JP: 次のプラグインがインストールされます: %1$s

en: Media Description
ja_JP: メディア説明

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: An XML Sitemap is a list of all your content that search engines use when they crawl your site. This is an essential part of SEO because it contains some important pieces of information that search engines need when crawling your site. The XML Sitemap created by %1$s tells search engines where to find all of the content on your site.
ja_JP: XML サイトマップは、検索エンジンがサイトをクロールするときに使用するすべてのコンテンツのリストです。 検索エンジンがサイトをクロールするときに必要な一部の重要な情報が含まれているため、XML サイトマップは SEO で重要です。%1$s が作成した XML サイトマップは、サイトのすべてのコンテンツを検索する場所を検索エンジンに伝えます。

en: Author Sitemap
ja_JP: 投稿者のサイトマップ

en: Date Archive Sitemap
ja_JP: 日付アーカイブサイトマップ

en: Do you get a blank sitemap or 404 error?
ja_JP: 空白サイトマップや404エラーが発生しますか ?

en: Enable Sitemap
ja_JP: サイトマップを有効化

en: Enter your answer
ja_JP: 回答を入力してください

en: Include All Taxonomies
ja_JP: すべてのタクソノミーを含める

en: Post Type Priority Score
ja_JP: 投稿タイプの優先スコア

en: Select a category to help us narrow down the SEO options that work best for you and your site.
ja_JP: サイトに最適な SEO オプションを絞り込むために、カテゴリーを選択してください。

en: We have already selected our recommended features based on your site category, but you can use the following features to fine-tune your site.
ja_JP: サイトのカテゴリーに基づいて、推奨機能を選択しました。次の機能を使用して、サイトを微調整できます。

en: Which category best describes your website?
ja_JP: あなたのサイトを最もよく表すカテゴリーはどれですか ?

en: Which SEO features do you want to enable?
ja_JP: どの SEO 機能を有効にしますか？

en: Your static sitemap is currently being regenerated. This may take some time based on the size of your site. This may also cause the sitemap content to look outdated.
ja_JP: 現在、静的サイトマップを再生成しています。サイトのサイズにより、これには時間がかかる場合があります。また、サイトマップコンテンツが古いように見えてしまう可能性があります。

en: Import data from your current plugins
ja_JP: 現在のプラグインからデータをインポートする

en: name
ja_JP: 名前

en: We recommend setting the amount of URLs per sitemap index to 1,000 or less. The more links, the longer it will take for the sitemap to load.
ja_JP: サイトマップインデックスごとの URL の数を1,000以下に設定することをお勧めします。リンクが多いほど、サイトマップの読み込みに時間がかかります。

en: Website URL:
ja_JP: サイトの URL:

en: Export All Post Types
ja_JP: すべての投稿タイプをエクスポート

en: Export All Settings
ja_JP: すべての設定をエクスポート

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: %1$s was successfully imported!
ja_JP: %1$sが正常にインポートされました！

en: Post Meta
ja_JP: 投稿メタ

en: Default settings that just work
ja_JP: 機能するデフォルト設定

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Enter your %1$s License Key
ja_JP: %1$sライセンスキーを入力してください

en: Enable Sitelinks Search Box
ja_JP: サイトリンク検索ボックスを有効化

en: Sitemaps
ja_JP: サイトマップ

en: Social Networks
ja_JP: ソーシャルネットワーク

en: All Settings
ja_JP: すべての設定

en: Term Meta
ja_JP: タームメタ

en: A Description tag is required in order to properly display your meta descriptions on your site.
ja_JP: メタディスクリプションをサイトで適切に表示するには、「ディスクリプション」タグが必要です。

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Already purchased? Simply enter your license key below to connect with %1$s!
ja_JP: ご購入いただいている場合は、以下にライセンスキーを入力して、%1$s に接続してください !

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Choose a plugin to import SEO data directly into %1$s.
ja_JP: プラグインを選択して、SEO データを %1$s に直接インポートします。

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Choose whether %1$s should output the required schema markup that Google needs to generate a sitelinks search box.
ja_JP: Google がサイトリンク検索ボックスを生成するために、必要なスキーママークアップを %1$s が出力するかどうかを選択します。

en: Granular controls per role
ja_JP: 権限グループごとのきめ細かな制御

en: Import Settings From Other Plugins
ja_JP: 他のプラグインから設定をインポート

en: SEO Editor Role
ja_JP: SEO 編集者の権限グループ

en: SEO Manager Role
ja_JP: SEO マネージャーの権限グループ

note: Translators: 1 - "upgrade to Pro".
en: To unlock the selected features, please %1$s and enter your license key below.
ja_JP: 選択した機能を利用するには、%1$s し、以下にライセンスキーを入力してください。

en: To unlock the selected features, please enter your license key below.
ja_JP: 選択した機能を利用するには、以下にライセンスキーを入力してください。

en: WP Roles (Editor, Author)
ja_JP: WP 権限グループ (編集者、投稿者)

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: An error occurred while importing %1$s. Please try again.
ja_JP: %1$sのインポート中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: not installed
ja_JP: 未インストール

en: Select a plugin...
ja_JP: プラグインを選択...

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrade to %1$s
ja_JP: %1$s にアップグレード

note: Translators: 1 - The name of the plugin (e.g. "Yoast SEO"), 2 - The version of the plugin (e.g. "10.2.3").
en: We do not support importing from the currently installed version of %1$s (%2$s). Please upgrade to the latest version and try again.
ja_JP: 現在インストールされているバージョンの%1$s (%2$s)からのインポートはサポートされていません。 最新バージョンにアップグレードして、もう一度お試しください。

en: You have no saved backups.
ja_JP: 保存されたバックアップはありません。

en: Backup Settings
ja_JP: バックアップ設定

en: Success! The backup was restored.
ja_JP: 成功！ バックアップが復元されました。

en: Success! The backup was deleted.
ja_JP: 成功！ バックアップが削除されました。

en: Use 24h format
ja_JP: 24時間形式を使用

en: Labels
ja_JP: ラベル

en: Opening Hours Settings
ja_JP: 営業時間設定

en: Show Opening Hours
ja_JP: 営業時間を表示

en: There was an error importing your settings. Please make sure you are uploading the correct file or it is in the proper format.
ja_JP: 設定のインポート中にエラーが発生しました。 正しいファイルをアップロードしているか、適切な形式であることを確認してください。

en: Success! Your settings have been imported.
ja_JP: 成功！ 設定がインポートされました。

en: Imported settings will overwrite existing settings and will not be merged.
ja_JP: インポートされた設定は既存の設定を上書きし、マージされません。

en: Choose a File
ja_JP: ファイルを選択

en: All Items
ja_JP: 全アイテム

en: Refresh Results
ja_JP: 結果を更新

en: Complete SEO Checklist
ja_JP: SEOチェックリスト完成

en: Good Results
ja_JP: 良い結果

en: Recommended Improvements
ja_JP: 推奨される改善

note: Translators: 1 - The plugin short name ('AIOSEO').
en: Your site is not connected. Please connect to %1$s, then try again.
ja_JP: サイトは接続されていません。 %1$sに接続してから、もう一度お試しください。

en: We were unable to parse the content for this site.
ja_JP: このサイトのコンテンツを解析できませんでした。

en: The URL provided is invalid.
ja_JP: 指定されたURLは無効です

en: Perform in-depth SEO Analysis of your competitor's website.
ja_JP: 競合他社のWebサイトの詳細なSEO分析を実行します。

en: Remove Category Base Prefix
ja_JP: カテゴリベースプレフィックスを削除

en: Remove Stopwords from Permalinks
ja_JP: パーマリンクからストップワードを削除する

en: Noindex Empty Category and Tag Archives
ja_JP: Noindex空のカテゴリとタグのアーカイブ

en: Global Robots Meta
ja_JP: グローバルロボットメタ

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Timezone
ja_JP: タイムゾーン

en: Restore
ja_JP: 復元

note: Translators: 1 Date, 2 - Timestamp.
en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s %2$s

en: A JSON or INI file is required to import settings.
ja_JP: 設定をインポートするには、JSON または INI ファイルが必要です。

en: Create Backup
ja_JP: バックアップを作成

en: Dynamically Generate Meta Keywords
ja_JP: メタキーワードを動的に生成

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Import / Restore %1$s Settings
ja_JP: %1$s 設定のインポート / 復元

en: Import from a JSON or INI file...
ja_JP: JSON または INI ファイルからインポート...

en: Use Meta Keywords
ja_JP: メタキーワードを使用

en: Closed
ja_JP: 閉店

en: Display Opening Hours
ja_JP: 営業時間を表示

en: Friday
ja_JP: 金曜

en: Monday
ja_JP: 月曜

en: Open 24/7
ja_JP: 毎日24時間営業

en: Open 24h
ja_JP: 24時間営業

en: Please enter a valid URL.
ja_JP: 有効な URL を入力してください。

en: Saturday
ja_JP: 土曜

en: Select your timezone:
ja_JP: タイムゾーンを選択:

en: Sunday
ja_JP: 日曜

en: Thursday
ja_JP: 木曜

en: Tuesday
ja_JP: 火曜

en: Wednesday
ja_JP: 水曜

en: Enter Competitor URL
ja_JP: 競合他社のURLを入力してください

en: Default Taxonomy Object Types
ja_JP: デフォルトのタクソノミーオブジェクトタイプ

en: Default Post Type Object Types
ja_JP: デフォルトの投稿オブジェクトタイプ

en: How to get your Facebook Admin ID
ja_JP: Facebook 管理者 ID の取得方法

en: How to get your Facebook App ID
ja_JP: Facebook アプリ ID の取得方法

en: How to get your Facebook Author URL
ja_JP: Facebook 投稿者 URL の取得方法

en: Show Facebook Author
ja_JP: Facebook 投稿者を表示

en: The Facebook App ID of the site's app. In order to use Facebook Insights, you must add the App ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the App ID in your App Dashboard.
ja_JP: サイトのアプリの Facebook アプリ ID。Facebook インサイトを使用するには、ページにアプリ ID を追加する必要があります。インサイトを使用すると、Facebookからサイトへのトラフィックの分析を確認できます。 アプリ ID はアプリダッシュボードで見つけることができます。

en: Will be overriden if the Facebook author URL is present in the individual User Profile.
ja_JP: Facebook の投稿者 URL が個々のユーザープロファイルに存在する場合は、上書きされます。

en: See all features
ja_JP: 全機能を見る

en: Learn more about all features
ja_JP: すべての機能の詳細

en: Go back to the Dashboard
ja_JP: ダッシュボードに戻る

en: Let's Get Started
ja_JP: 始めましょう

en: Setup Webmaster Tools
ja_JP: ウェブマスターツールの設定

en: See Advanced Settings
ja_JP: 詳細設定を参照してください

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Watch our Guided Tour of %1$s
ja_JP: %1$sのガイド付きツアーをご覧ください

en: Read our Step By Step Guide to Improve your SEO Rankings
ja_JP: SEOランキングを改善するためのステップバイステップガイドをお読みください

en: Finish Setup and Go to the Dashboard
ja_JP: セットアップを完了し、ダッシュボードに移動します

en: Congratulations, your site is now SEO ready!
ja_JP: おめでとうございます、あなたのサイトはSEO対応ではありません！

en: Manually Enter Person
ja_JP: 個人を手動で入力

en: Default Social Share Image
ja_JP: デフォルトのソーシャルシェア画像

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Select which team or department the phone number belongs to.
ja_JP: 電話番号が属するチーム・部門を選択します。

en: Contact Type
ja_JP: 連絡先タイプ

en: Facebook Author URL
ja_JP: Facebook作者のURL

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Click on the tags below to insert variables into your description.
ja_JP: 以下のタグをクリックして、説明に変数を挿入します。

en: Use the home page description
ja_JP: ホームページの説明を使用する

en: Click on the tags below to insert variables into your home page title.
ja_JP: 以下のタグをクリックして、ホームページのタイトルに変数を挿入します。

en: Click on the tags below to insert variables into your site name.
ja_JP: 以下のタグをクリックして、サイト名に変数を挿入します。

en: Use the home page title
ja_JP: ホームページのタイトルを使用

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This is what your page configured with %1$s will look like when shared via Facebook. The site title and description will be automatically added.
ja_JP: %1$sで構成されたページがFacebookで共有された場合の外観です。サイトのタイトルと説明が自動的に追加されます。

en: The Title of the Page or Site you are Sharing
ja_JP: 共有しているページ・サイトのタイトル

en: Paste your image URL or select a new image
ja_JP: 画像のURLを貼り付けるか、新しい画像を選択してください

en: Default Term Facebook Image
ja_JP: デフォルト用語Facebook画像

en: Term Custom Field Name
ja_JP: 用語カスタムフィールド名

en: Post Custom Field Name
ja_JP: カスタムフィールド名の投稿

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Width
ja_JP: 幅

en: Default Term Image Source
ja_JP: デフォルトの用語画像ソース

en: Default Post Image Source
ja_JP: デフォルトの投稿画像ソース

en: Advanced WooCommerce
ja_JP: 高度なWooCommerce

en: Image SEO Optimization
ja_JP: イメージSEO最適化

en: Video and News Sitemaps
ja_JP: 動画とニュースのサイトマップ

en: Database Tools
ja_JP: データベースツール

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Content Types
ja_JP: コンテンツタイプ

en: Your Social Profiles
ja_JP: SNS プロフィール

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Social Profiles
ja_JP: ソーシャルプロフィール

en: Name
ja_JP: 名前

en: Global Settings
ja_JP: 全体設定

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag, 3 - Opening bold tag, 4 - Percent between 1-100, 5 - Closing bold tag.
en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade your plan today and %3$ssave %4$s off%5$s (discount auto-applied).
ja_JP: %1$sボーナス:%2$s 今すぐプランをアップグレードして、%3$s を%4$sオフ%5$sで節約しましょう (割引は自動適用されます)。

note: Translators: 1 - Plugin name ("All in One SEO"), 2 - The number of active users, 3 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s is the best WordPress SEO plugin. Join over %2$s Professionals who are already using %3$s to improve their website search rankings.
ja_JP: %1$s は最高の WordPress SEO プラグインです。 %2$s人のプロフェッショナルと共に %3$s を使用して、ウェブサイトの検索ランキングを向上させましょう。

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s comes with many additional features to help take your site's SEO to the next level!
ja_JP: %1$s %2$s には、サイトの SEO をさらに上のレベルに引き上げるために役立つ多くの機能があります。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it easy to configure your site's SEO settings without the need to hire an expert. And it takes less than 10 minutes too!
ja_JP: %1$s を使用すると、専門家がいなくても、サイトの SEO 設定を簡単に構成できます。しかも、時間は10分もかかりません！

en: Choose a Contact Type
ja_JP: 連絡先タイプを選択

en: Choose a Person
ja_JP: 個人を選択

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
ja_JP: 個人サイトか組織サイトかを選択します。

en: Close and Exit Wizard Without Saving
ja_JP: 保存せずにウィザードを閉じて終了

en: Default Post Facebook Image
ja_JP: デフォルトの投稿 Facebook 画像

en: Enable Open Graph Markup
ja_JP: Open Graph マークアップを有効化

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
ja_JP: Facebook やその他のソーシャルメディアで、サイトへのリンクが共有されているときに画像とテキストの抜粋を含むプレビューを表示する場合は、この機能を有効にします。

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple Facebook Admin IDs by separating them with a comma.
ja_JP: ここに Facebook 管理者IDを入力します。複数の Facebook 管理者 ID をカンマで区切って入力できます。

en: General Facebook Settings
ja_JP: Facebook の一般設定

note: Translators: 1 - The current step count. 2 - The total step count.
en: Step %1$s of %2$s
ja_JP: ステップ%1$s/%2$s

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s Today
ja_JP: 今すぐ %1$s にアップグレード

en: Upgrade to Pro to Unlock Powerful SEO Features
ja_JP: Pro にアップグレードして、強力な SEO 機能を利用

en: Upload or Select Image
ja_JP: 画像をアップロードまたは選択

en: And many more...
ja_JP: その他多数の機能もご利用いただけます...

en: Connecting...
ja_JP: 接続中...

en: Here's what to do next:
ja_JP: 続いて、次のことを行います:

en: Image Alt Tag:
ja_JP: 画像の Alt タグ:

en: Image Title:
ja_JP: イメージのタイトル:

en: Import/Export
ja_JP: インポート / エクスポート

en: Join on Facebook
ja_JP: Facebook で参加する

en: Minimum size: 112px x 112px, The image must be in JPG, PNG, GIF, SVG, or WEBP format.
ja_JP: 最小サイズ: 112px x 112px。画像は JPG、PNG、GIF、SVG、WEBP のいずれかの形式である必要があります。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Welcome to the %1$s Setup Wizard!
ja_JP: %1$s セットアップウィザードへようこそ！

en: Success
ja_JP: 成功

en: Smart Recommendations
ja_JP: スマートな推奨事項

en: Choose Features
ja_JP: 機能を選択

en: Additional Site Information
ja_JP: 追加のサイト情報

en: Welcome
ja_JP: ようこそ

en: Are you sure you want to leave? you have unsaved changes!
ja_JP: 本当に去りますか？保存されていない変更があります！

en: General Sitemap
ja_JP: 一般的なサイトマップ

en: Opening Hours
ja_JP: 営業時間

en: SEO Audit Checklist
ja_JP: SEO監査チェックリスト

en: News Article
ja_JP: ニュース投稿

en: Blog Post
ja_JP: ブログ投稿

en: Article Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Schema Type
ja_JP: スキーマタイプ

en: Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: Search Appearance
ja_JP: 検索の外観

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Web Page
ja_JP: Web ページ

en: Webmaster Tools
ja_JP: ウェブマスターツール

en: Contact Page
ja_JP: お問い合わせページ

en: Title & Description
ja_JP: タイトル・説明

en: Profile Page
ja_JP: プロフィールページ

en: None
ja_JP: なし

en: Analytics
ja_JP: アナリティクス

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: FAQ Page
ja_JP: FAQページ

en: Analyze Competitor Site
ja_JP: 競合サイトを分析

en: Collection Page
ja_JP: 収集ページ

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Connect with %1$s
ja_JP: %1$s と接続:

en: Google Tag Manager account
ja_JP: Googleタグマネージャーアカウント

en: Item Page
ja_JP: 項目ページ

en: Lite vs. Pro
ja_JP: Lite と Pro の比較

en: Real Estate Listing
ja_JP: 不動産物件リスト

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking events with Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google Analyticsでイベントを追跡できます。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking how far down a user scrolls a page with Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、ユーザーがGoogle Analyticsを使用してページをどれだけ下にスクロールしたかを追跡できます。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking how long pages are in visible state with Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google Analyticsでページが表示されている期間を追跡できます。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking interactions with the official Facebook and Twitter widgets with Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google Analyticsを使用して公式のFacebookおよびTwitterウィジェットとのインタラクションを追跡できます。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking media queries with Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google Analyticsでメディアクエリを追跡できます。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking outbound forms with Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google Analyticsでアウトバウンドフォームを追跡できます。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking URL changes for single pages with Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google Analyticsを使用して単一ページのURL変更を追跡できます。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking when elements are visible within the viewport with Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google Analyticsを使用して、ビューポート内に要素が表示されているタイミングを追跡できます。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This ensures consistency in URL paths reported to Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google Analyticsに報告されるURLパスの一貫性が保証されます。%1$s%2$s

en: Access Control
ja_JP: アクセスコントロール

en: Getting Started
ja_JP: スタートガイド

en: Locations
ja_JP: 位置情報

en: RSS Content
ja_JP: RSSコンテンツ

en: Paste your license key here
ja_JP: ここにライセンスキーを貼り付けます

en: Page Analysis
ja_JP: ページ分析

en: Sitemap Settings
ja_JP: サイトマップ設定

en: Use Default Settings
ja_JP: デフォルト設定を使用

en: Tools
ja_JP: ツール

en: default
ja_JP: デフォルト

en: Redirects
ja_JP: リダイレクト

en: Internal Links
ja_JP: 内部リンク

en: SEO Analysis
ja_JP: SEO 分析

en: An unknown error occurred, please try again later.
ja_JP: 未知のエラーが発生しました。後でもう一度お試しください。

en: The license key provided is disabled. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
ja_JP: 提供されたライセンスキーは無効になっています。 自動更新を引き続き受信するには、別のキーを使用してください。

en: The license key provided is invalid. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
ja_JP: 提供されたライセンスキーが無効です。 自動更新を引き続き受信するには、別のキーを使用してください。

en: This license key has reached the maximum number of activations. Please deactivate it from another site or purchase a new license to continue receiving automatic updates.
ja_JP: このライセンスキーは、アクティベーションの最大数に達しました。 自動更新を引き続き受信するには、別のサイトから非アクティブ化するか、新しいライセンスを購入してください。

en: Your license key provides access to updates and addons.
ja_JP: ライセンスキーにより、更新とアドオンにアクセスできます。

en: Connect
ja_JP: 接続

en: There was an error connecting to the licensing API. Please try again later.
ja_JP: ライセンス API への接続中にエラーが発生しました。後でもう一度お試しください。

en: You can use this section to add any URLs to your sitemap which aren't a part of your WordPress installation. For example, if you have a contact form that you would like to be included on your sitemap you can enter the information manually.
ja_JP: このセクションを使用して、WordPress インストールの一部ではない URL をサイトマップに追加できます。例えば、サイトマップに含めたいお問い合わせフォームがある場合、情報を手動入力できます。

en: Dynamically Generate
ja_JP: 動的に生成

en: Type to search...
ja_JP: 検索用語を入力してください...

en: Priority Score
ja_JP: 優先度スコア

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Publication Name
ja_JP: パブリケーション名

en: Include All Post Types
ja_JP: 全投稿タイプを含める

en: Exclude Posts / Pages
ja_JP: 投稿 / ページを除外

en: Title Attribute Format
ja_JP: タイトル属性の形式

note: Translators: 1 - The name of the image attribute ("Title", "Alt Tag", "Caption" or "Description").
en: Click on the tags below to insert variables into your %1$s attribute.
ja_JP: 以下のタグをクリックして、変数を%1$s属性に挿入します。

en: Strip punctuation from image attributes
ja_JP: 画像属性から句読点を削除

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Search Page
ja_JP: 検索ページ

en: Paginated Content
ja_JP: 複数ページコンテンツ

en: Author Archives
ja_JP: 投稿者アーカイブ

en: Date Archives
ja_JP: 日付別アーカイブ

en: Go to Plugins
ja_JP: プラグインへ移動

en: Your Site Title and Tagline are set
ja_JP: サイトタイトルとキャッチフレーズ設定済みです

en: Nofollowed content
ja_JP: Nofollow コンテンツ

en: Noindexed content
ja_JP: Noindex コンテンツ

en: Your Person Name and Image are set
ja_JP: 個人名と画像が設定されます

en: Your Person Name and/or Image are blank
ja_JP: あなたの個人名および/または画像は空白です。

en: Your Organization Name and Logo are set
ja_JP: 組織名とロゴが設定されています

en: Your Organization Name and/or Logo are blank
ja_JP: 組織名とロゴが空白です。

en: Your site is set to public. Search engines will index your website and it will appear in search results.
ja_JP: あなたのサイトは公開されています。 検索エンジンはあなたのウェブサイトにインデックスを付け、それは検索結果に表示されます。

en: Your site appears in search results
ja_JP: サイトが検索結果に表示されます

en: Your site does not appear in search results
ja_JP: サイトは検索結果に表示されません

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Person schema markup.
ja_JP: 素晴らしい！これらは、%1$sの個人スキーママークアップに必要です。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Person Name and/or Image are blank. These values are required for %1$s's Person schema markup.
ja_JP: あなたの個人名および/または画像は空白です。これらの値は、%1$sの個人スキーママークアップに必要です。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Organization schema markup.
ja_JP: 素晴らしい！これらは、%1$sの組織スキーママークアップに必要です。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Organization Name and/or Logo are blank. These values are required for %1$s's Organization schema markup.
ja_JP: 組織名やロゴが空白です。 これらの値は、%1$sの組織スキーママークアップに必要です。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Great! These are required for %1$s's schema markup and are often used as fallback values for various other features.
ja_JP: すごい！ これらは%1$sのスキーママークアップに必要であり、他のさまざまな機能のフォールバック値としてよく使用されます。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
ja_JP: サイトのタイトルやキャッチフレーズが空白です。 %1$sはスキーママークアップを含むさまざまな機能にこれらを必要とするため、これらの値の両方を設定することをお勧めします

en: Your Site Title and/or Tagline are blank
ja_JP: サイトのタイトルやキャッチフレーズが空白です

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The fields below contain important SEO information from %1$s that may effect your site.
ja_JP: 以下のフィールドには、サイトに影響を与える可能性のある %1$s の重要な SEO 情報が含まれています。

en: Your site is set to private. This means WordPress asks search engines to exclude your website from search results.
ja_JP: あなたのサイトはプライベートに設定されています。 これは、WordPress が検索エンジンにあなたのサイトを検索結果から除外するように依頼することを意味します。

en: Go to Settings > Reading
ja_JP: 「設定」> 「表示設定」に移動

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: An update is available for %1$s. Upgrade to the latest version to receive all the latest features, bug fixes and security improvements.
ja_JP: %1$s の更新をご利用いただけます。最新バージョンにアップグレードして、すべての最新機能、バグ修正、セキュリティの改善をご利用ください。

en: Fantastic! By updating to the latest version, you have access to all the latest features, bug fixes and security improvements.
ja_JP: 最新バージョンに更新すると、すべての最新機能、バグ修正、セキュリティ改善を利用できます。

en: Click here
ja_JP: ここをクリック

en: RSS Content Settings
ja_JP: RSS コンテンツ設定

en: The last name of the post author.
ja_JP: 投稿者の姓

en: By allowing us to track usage data we can better help you as we will know which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
ja_JP: 使用状況データを追跡できるようにすることで、テストが必要な WordPress の構成、テーマ、プラグインがわかるため、より適切にサポートできます。

en: Learn More
ja_JP: もっと詳しく

en: Local Business Schema
ja_JP: ローカルビジネススキーマ

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Go to Settings > General
ja_JP: 「設定」>「一般」へ移動

en: Local Business SEO
ja_JP: ローカルビジネス SEO

en: State
ja_JP: 都道府県/州

en: Publish Date
ja_JP: 公開日

en: Access our Premium Support
ja_JP: プレミアムサポートにアクセスする

en: RSS Sitemap
ja_JP: RSS サイトマップ

en: News Sitemap
ja_JP: ニュースサイトマップ

en: Yes I love it
ja_JP: はい、好きです

en: Not Really...
ja_JP: いいえ、そうでもないです...

en: Not Installed
ja_JP: 未インストール

en: Keywords
ja_JP: キーワード

en: Description:
ja_JP: 説明:

en: titles
ja_JP: タイトル

en: Priority Support
ja_JP: 優先サポート

en: Not Available
ja_JP: 利用できません

en: Limited Support
ja_JP: 限定サポート

en: Complete Support
ja_JP: 完全なサポート

en: Schema Rich Snippets
ja_JP: スキーマリッチスニペット

en: Posts, Pages and custom Post Types only
ja_JP: 投稿、ページ、カスタム投稿タイプのみ

en: WooCommerce Integration
ja_JP: WooCommerce 連携

en: Social Meta (Open Graph Markup)
ja_JP: ソーシャルメタ (Open Graph マークアップ)

en: WooCommerce Products only
ja_JP: WooCommerce 商品のみ

en: Search Engine Optimization (SEO)
ja_JP: 検索エンジン最適化 (SEO)

en: Posts, Pages, Categories and Tags only
ja_JP: 投稿、ページ、カテゴリー、タグのみ

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Get the most out of %1$s by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
ja_JP: %1$sを最大限に活用するには、Proにアップグレードして、すべての強力な機能のロックを解除してください。

en: Posts, Pages, custom Post Types + Categories, Tags and custom Taxonomies
ja_JP: 投稿、ページ、カスタム投稿タイプ + カテゴリ、タグ、カスタムタクソノミー

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
ja_JP: 私たちは顧客に愛される、すばらしい製品の開発を熟知しています。

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features.
ja_JP: %1$s %2$sを入手して、すべての強力な機能のロックを解除してください.

en: (no title)
ja_JP: (タイトルなし)

en: Analyze this page
ja_JP: このページを分析

en: Mobile-Friendly Test
ja_JP: モバイルフレンドリーテスト

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Check Google Cache
ja_JP: Google キャッシュを確認

en: Support & Docs
ja_JP: サポートとドキュメント

en: Google Page Speed Test
ja_JP: Google Page Speed テスト

en: Facebook Debugger
ja_JP: Facebook デバッガー

en: Join our Community
ja_JP: コミュニティに参加する

en: Activated
ja_JP: 有効化済み

en: Add Link
ja_JP: リンク追加

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected other active SEO or sitemap plugins. We recommend that you deactivate the following plugins to prevent any conflicts:
ja_JP: 警告: %1$s が他の有効な SEO またはサイトマッププラグインを検出しました。競合を防ぐために、次のプラグインを無効化することをおすすめします:

en: Check links to this URL
ja_JP: この URL へのリンクを確認

en: CSS Validator
ja_JP: CSS 検証ツール

en: HTML Validator
ja_JP: HTML 検証ツール

en: Give us a 5-star rating!
ja_JP: 5つ星の評価をお願いします !

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features
ja_JP: %1$s %2$s を入手して、すべての強力な機能をご利用ください。

en: Our goal is to take the pain out of optimizing your website for search engines.
ja_JP: 弊社では、サイトの検索エンジン最適化から苦痛を取り除くことを目指しています。

en: Social meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
ja_JP: カテゴリー、タグ、カスタム分類法のソーシャルメタ

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
ja_JP: %1$s をご利用中です。ライセンスは必要ありません。さまざまな機能をご活用ください。

en: Over the years, we found that most other WordPress SEO plugins were bloated, buggy, slow, and very hard to use. So we designed our plugin as an easy and powerful tool.
ja_JP: 長年の間に、他のほとんどの WordPress SEO プラグインが肥大化し、バグが多く、遅く、非常に使いにくいことがわかりました。そこで弊社では、簡単で強力なツールとしてプラグインを設計しました。

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
ja_JP: WordPress のオリジナル SEO プラグイン %1$s へようこそ。%2$s は、検索結果でのウェブサイトのランキングとオーガニックトラフィックの獲得に役立つソフトウェアを開発しています。

en: Update
ja_JP: アップデート

en: No results found.
ja_JP: 一致する結果が見つかりません.

en: Link has been inserted.
ja_JP: リンクを挿入しました。

en: Plugin installed & activated.
ja_JP: プラグインをインストール、有効化しました。

en: Install Plugin
ja_JP: インストール

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "upgrading to Pro".
en: You're using %1$s. To unlock more features, consider %2$s
ja_JP: %1$s を使用しています。 他の機能を利用するには、%2$sを検討してください

en: yearly
ja_JP: 毎年

en: hourly
ja_JP: 毎時

en: always
ja_JP: いつも

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s
ja_JP: %1$s にアップグレード

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Ok, you deserve it
ja_JP: 了解です。その価値があります

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
ja_JP: %1$s をご活用いただけていないとのこと、大変残念です。弊社では常に改善する機会を求めています。少しお時間をいただき、改善点をお知らせいただければ幸いです。

en: That's awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
ja_JP: 他の方にも利用していただけるように、WordPress でぜひ5つ星の評価をお願いします !

note: Translators: 1 - "50% off".
en: As a valued user you receive %1$s, automatically applied at checkout!
ja_JP: 大切なユーザーとして%1$sをお受け取りください。割引は購入手続き時に自動的に適用されます。

note: Translators: 1 - "upgrading to Pro".
en: To unlock more features, consider %1$s.
ja_JP: より多くの機能をご利用いただくには、%1$sをご検討ください。

en: Your image's alt tag attribute.
ja_JP: 画像の Alt タグ属性

en: About Us
ja_JP: 私たちについて

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Are you enjoying %1$s?
ja_JP: %1$s をご活用いただいていますか ?

en: Give feedback
ja_JP: フィードバックする

en: Nope, maybe later
ja_JP: いいえ、多分後で

en: I already did
ja_JP: すでに評価しました

note: Translators: This is an action link users can click to open a feature request.
en: Suggest a Feature
ja_JP: 機能追加の提案

en: never
ja_JP: 参加しない

note: Author of the plugin
en: All in One SEO Team
ja_JP: All in One SEO チーム

en: Person Name
ja_JP: 人物名

en: Ad free (no banner adverts)
ja_JP: 広告表示なし (バナー広告なし)

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
ja_JP: サイトマップエントリをサイトマップ内の個別のファイルに整理します。サイトマップに URL が1,000以上含まれる場合は、この設定の有効化をお勧めします。

en: Reservations
ja_JP: 予約

en: Customer Support
ja_JP: カスタマーサポート

en: Phone Number
ja_JP: 電話番号

en: Organization Name
ja_JP: 組織名

en: Technical Support
ja_JP: テクニカルサポート

en: Sales
ja_JP: 販売

en: Billing Support
ja_JP: 支払いサポート

en: The page number.
ja_JP: ページ番号。

en: Archive
ja_JP: アーカイブ

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Month
ja_JP: 月

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Read the %1$s user guide
ja_JP: %1$sユーザーガイドを読む

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s
ja_JP: %1$s へようこそ

en: Temporarily unable to load feed.
ja_JP: 一時的にフィードを読み込むことができません。

en: Remind Me Later
ja_JP: 後で再通知

en: No thanks
ja_JP: 結構です

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
ja_JP: 警告: %1$s は、サイトが検索エンジンへのアクセスをブロックしていることを検出しました。意図していない場合は、「設定 → 表示設定」で変更できます。

note: Translators: 1 - "WooCommerce", 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
ja_JP: %1$s を実行していることが検出されました。%2$s にアップグレードして、製品カテゴリーの SEO などの高度な e コマース SEO 機能をご利用ください。

en: Page
ja_JP: ページ

en: Inactive Plugins
ja_JP: 停止中のプラグイン

en: Active Plugins
ja_JP: 使用中のプラグイン

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO).
en: %1$s Debug Info
ja_JP: %1$sデバッグ情報

en: Baidu Webmaster Tools
ja_JP: Baiduウェブマスターツール

en: Exclude Terms
ja_JP: タームを除外

en: Yandex Webmaster Tools
ja_JP: Yandex ウェブマスターツール

en: Author Pages
ja_JP: 著者ページ

en: sitemaps
ja_JP: サイトマップ

en: URLs
ja_JP: URL

en: This sitemap index contains
ja_JP: このサイトマップインデックスには以下が含まれます:

en: This sitemap contains
ja_JP: このサイトマップには以下が含まれます:

en: Generated by
ja_JP: 生成:

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
ja_JP: これはXMLサイトマップで、GoogleやBingなどの検索エンジンによって使用されることを意図しています。

en: Your site title.
ja_JP: サイトのタイトル

en: Bing Webmaster Tools
ja_JP: Bing ウェブマスターツール

en: Disallow
ja_JP: 許可しない

en: Allow
ja_JP: 許可

en: Exclude Images
ja_JP: 画像を除外

en: Exclude Images from your sitemap.
ja_JP: サイトマップから画像を除外します。

en: Ensure URL Consistency
ja_JP: URLの整合性を確保する

en: Track Facebook and Twitter
ja_JP: FacebookとTwitterを追跡する

en: Track Page Scrolling
ja_JP: ページのスクロールの追跡

en: Track Elements Visibility
ja_JP: 要素の可視性を追跡

en: Track Media Queries
ja_JP: 要素の可視性を追跡

en: Track Page Visibility
ja_JP: メディアクエリの追跡

en: Track URL Changes
ja_JP: URLの変更を追跡する

en: Track Events
ja_JP: トラック競技

en: Track Outbound Forms
ja_JP: 送信フォームの追跡

en: Search Engine Visibility
ja_JP: 検索エンジンでの表示

en: Site Language
ja_JP: サイトの言語

en: Site Title
ja_JP: サイトのタイトル

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
ja_JP: カテゴリー、タグ、カスタム分類の SEO

en: Advanced support for e-commerce
ja_JP: e コマースの高度なサポート

en: Use Content for Autogenerated Descriptions
ja_JP: 自動生成説明文に本文を使用

en: SEO News
ja_JP: SEO ニュース

en: Get Started
ja_JP: 始めてみよう

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
ja_JP: 静的ファイルを使用せずに、動的に XML サイトマップを作ります。

en: Analyze
ja_JP: 分析

note: Description of the plugin
en: SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs, business sites, ecommerce sites, and much more. More than 100 million downloads since 2007.
ja_JP: WordPress 用 SEO。XML サイトマップ、カスタム投稿タイプ用 SEO、ブログ、ビジネスサイト、eコマースサイトの SEO などの機能を利用できます。2007年以降、1億以上ダウンロードされています。

en: Image SEO
ja_JP: 画像 SEO

en: Use Custom Blocklists
ja_JP: カスタムブロックリストを使用

en: Block Referral Spam using HTTP
ja_JP: HTTP を利用したリファラスパムをブロック

en: Block Bad Bots using HTTP
ja_JP: HTTP を利用した悪質なボットをブロック

note: Translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pro.
en: Upgrade to Pro
ja_JP: プロ版にアップグレード

note: Translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

note: Translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
ja_JP: SEO 設定

en: License Key
ja_JP: ライセンスキー

en: Facebook Admin ID
ja_JP: Facebook 管理者 ID

en: Taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en: Post Types
ja_JP: 投稿タイプ

en: Page URL
ja_JP: ページ URL

en: Add URL
ja_JP: URL を追加

en: Enable Sitemap Indexes
ja_JP: サイトマップインデックスを有効化

en: Additional Pages
ja_JP: 追加ページ

en: dynamically
ja_JP: 動的

en: monthly
ja_JP: 毎月

en: weekly
ja_JP: 毎週

en: daily
ja_JP: 毎日

en: Priority
ja_JP: 優先順位

en: Last Modified
ja_JP: 最終更新日

en: Change Frequency
ja_JP: 頻度を変更

en: Frequency
ja_JP: 頻度

en: User Agent
ja_JP: ユーザーエージェント

en: Submit
ja_JP: 送信

note: Translators: This is an action link users can click to open our premium support.
en: Support
ja_JP: サポート

en: Update Options
ja_JP: 設定を更新

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Save
ja_JP: 保存

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Import
ja_JP: インポート

en: Home URL
ja_JP: ホーム URL

en: Multisite
ja_JP: マルチサイト

en: On
ja_JP: オン

en: Off
ja_JP: オフ

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: Album
ja_JP: アルバム

en: Image
ja_JP: 画像

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Post
ja_JP: 投稿

en: Not set
ja_JP: 未設定

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: PHP Version
ja_JP: PHP バージョン

en: Server
ja_JP: サーバー

en: Post Author Image
ja_JP: 投稿者画像

en: XML Sitemap
ja_JP: XML サイトマップ

en: Front Page
ja_JP: フロントページ

en: Landmark
ja_JP: ランドマーク

en: Sport
ja_JP: スポーツ

en: Bar
ja_JP: バー

en: Company
ja_JP: 会社

en: Cafe
ja_JP: カフェ

en: Hotel
ja_JP: ホテル

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: Country
ja_JP: 国

en: Book
ja_JP: 本

en: Drink
ja_JP: 飲み物

en: Game
ja_JP: ゲーム

en: Movie
ja_JP: 映画

en: Product
ja_JP: 商品

en: Song
ja_JP: 歌

en: TV Show
ja_JP: テレビ番組

en: Performance
ja_JP: パフォーマンス

en: Restaurant
ja_JP: レストラン

en: Cause
ja_JP: 社会的活動

en: Athlete
ja_JP: スポーツ選手

en: Actor
ja_JP: 俳優

en: School
ja_JP: 学校

en: Article
ja_JP: 記事

en: Blog
ja_JP: ブログ

en: Site Name
ja_JP: サイト名

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Edit .htaccess
ja_JP: .htaccess を編集

en: Activity
ja_JP: アクティビティ

en: City
ja_JP: 市区町村

en: Add Rule
ja_JP: ルールを追加

en: Article Section
ja_JP: 記事のセクション

en: Custom Image
ja_JP: カスタム画像

en: Organization
ja_JP: 組織

en: Video Sitemap
ja_JP: 動画サイトマップ

en: Sports League
ja_JP: スポーツリーグ

en: Sports Team
ja_JP: スポーツチーム

en: Band
ja_JP: バンド

en: University
ja_JP: 大学

en: Musician
ja_JP: 音楽家

en: Politician
ja_JP: 政治家

en: Episode
ja_JP: エピソード

en: Social Media
ja_JP: ソーシャルメディア

en: Summary
ja_JP: 要約

en: Article Tags
ja_JP: 記事のタグ

en: Site URL
ja_JP: サイト URL

en: Edit SEO
ja_JP: SEO を編集

en: Twitter Card Type
ja_JP: Twitter カードタイプ

en: Object Type
ja_JP: オブジェクト型

en: Show Twitter Author
ja_JP: Twitter 投稿者を表示

en: Google Analytics
ja_JP: Google アナリティクス

en: SQL Mode
ja_JP: SQL モード

en: Include Author Archives in your sitemap.
ja_JP: サイトマップに投稿者アーカイブを含めます。

en: Include Date Archives in your sitemap.
ja_JP: サイトマップに日付アーカイブを含めます。

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
ja_JP: サイトマップ内に表示する投稿タイプを選択します。

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
ja_JP: サイトマップ内の最大投稿数を指定することができます(最大50,000)。

en: Getting started? Read the Beginners Guide
ja_JP: 初めてご利用ですか ? 初心者向けガイドをお読みください

en: Website
ja_JP: サイト

en: Please wait...
ja_JP: お待ちください…

en: Active Theme
ja_JP: 現在のテーマ

en: Person or Organization
ja_JP: 個人または組織

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: PHP Max Upload Size
ja_JP: PHP 最大アップロードサイズ

en: PHP Max Post Size
ja_JP: PHP 最大 POST サイズ

en: Advanced Settings
ja_JP: 高度な設定

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
ja_JP: サイトマップに表示するタクソノミー選択します

en: Email Debug Information
ja_JP: メールデバッグ情報

en: Memory Usage
ja_JP: メモリ使用量

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Image from Custom Field
ja_JP: カスタムフィールドの画像

en: Run Shortcodes in Description
ja_JP: 説明でショートコードを実行する

en: State/Province
ja_JP: 都道府県

en: Non-Profit
ja_JP: 非営利

en: Reset Selected Settings to Default
ja_JP: 選択した設定をデフォルトにリセット

en: System Status
ja_JP: システムステータス

en: Feature Manager
ja_JP: 機能マネージャー

en: Run Shortcodes in Title
ja_JP: タイトル内でショートコードを実行

en: Twitter Title
ja_JP: Twitter タイトル

en: Site Description
ja_JP: サイト説明

en: Food
ja_JP: 飲食

en: Export Settings
ja_JP: 設定のエクスポート

en: .htaccess Editor
ja_JP: .htaccess エディター

en: Public Figure
ja_JP: 著名人

en: Robots.txt Editor
ja_JP: Robots.txt エディター

en: PHP Memory Limit
ja_JP: PHP メモリ上限

en: PHP Max Script Execution Time
ja_JP: PHP 最大スクリプト実行時間

en: PHP Exif Support
ja_JP: PHP Exif のサポート

en: PHP IPTC Support
ja_JP: PHP IPTC のサポート

en: PHP XML Support
ja_JP: PHP XML のサポート

en: First Image in Content
ja_JP: コンテンツの最初の画像

en: Use Categories in Article Tags
ja_JP: 投稿タグでカテゴリーを使用

en: Use Keywords in Article Tags
ja_JP: 投稿タグでキーワードを使用

en: Use Post Tags in Article Tags
ja_JP: 投稿で投稿タグを使用

en: Operating System
ja_JP: オペレーティングシステム

en: Automatically Generate Article Tags
ja_JP: 投稿のタグを自動生成

en: Director
ja_JP: 監督

en: First Available Image
ja_JP: 最初に利用可能な画像

en: Follow on Twitter
ja_JP: Twitter でフォロー

en: Person
ja_JP: 個人

en: View the Changelog
ja_JP: 更新履歴を表示する

en: Watch video tutorials
ja_JP: 動画チュートリアルを見る

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Home Page Settings
ja_JP: ホームページ設定

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Description
ja_JP: 説明

en: Anonymize IP Addresses
ja_JP: IPアドレスを匿名化する

en: Paged Format
ja_JP: 一覧ページのフォーマット

en: Display Advertiser Tracking
ja_JP: 広告主のトラッキングを表示する

en: Track Outbound Links
ja_JP: 外部へのリンクを追跡する

en: Enhanced Ecommerce
ja_JP: 拡張eコマース

en: Google Analytics ID
ja_JP: Google アナリティクス ID

en: Enhanced Link Attribution
ja_JP: 拡張リンク属性

en: Track Multiple Domains
ja_JP: 複数のドメインを追跡

en: Display Settings
ja_JP: 設定を表示

en: Exclude Users from Tracking
ja_JP: 追跡のユーザーを除く

en: Canonical URL
ja_JP: 正準URL

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google Analyticsの拡張リンク属性のサポートが有効になります。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.%1$s%2$s
ja_JP: ログインしているユーザーを役割ごとにGoogle Analyticsトラッキングから除くします。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google Analyticsのディスプレイ広告主機能のサポートが有効になります。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google AnalyticsでIP匿名化のサポートが有効になります。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.%1$s%2$s
ja_JP: このオプションを使用して、複数または追加のドメインの追跡を有効にします。%1$s%2$s

en: Tracking Domain
ja_JP: 追跡ドメイン

en: Description Format
ja_JP: 説明形式

en: Autogenerate Descriptions
ja_JP: 説明の自動生成

en: Additional Domains
ja_JP: 追加のドメイン

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.%1$s%2$s
ja_JP: これにより、Google Analytics での拡張eコマースのサポートが可能になります。%1$s%2$s

note: Translators: 1 - "http://", 2 - HTML line break tag, 3 - A link to our documentation.
en: Enter your domain name without the %1$s to set your cookie domain.%2$s%3$s
ja_JP: %1$s なしでドメイン名を入力して、Cookie ドメインを設定してください。%2$s%3$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: Add a list of additional domains to track here. Enter one domain name per line without the http://.%1$s%2$s
ja_JP: ここで追跡する追加のドメインのリストを追加します。http:// を使用せずに、1行に1つのドメイン名を入力してください。%1$s%2$s

en: Network Settings
ja_JP: ネットワーク設定

en: Manage Google Analytics
ja_JP: Google アナリティクスを管理

en: Use Categories for Meta Keywords
ja_JP: メタキーワードにカテゴリーを使用

en: Use Tags for Meta Keywords
ja_JP: メタキーワードにタグを使用

en: No Pagination for Canonical URLs
ja_JP: Canonical URL のページ送りなし

en: Pinterest Site Verification
ja_JP: Pinterest サイト認証

en: This string gets appended to the titles and descriptions of paginated pages (like term or archive pages).
ja_JP: この文字列はページ付けされたページ (タームやアーカイプベージなど) のタイトルや説明に追加されます。

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
ja_JP: 投稿ページ (WordPress の「設定」、「表示設定」、「ホームページの表示」で設定) のキーワードとアーカイブページのキーワードを、そのページに表示されている投稿のキーワードから動的に生成するには、「はい」を選択します。「いいえ」を選択すると、ページ編集画面で設定したキーワードを投稿ページに使用します。

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
ja_JP: (編集画面で指定したキーワードに加えて) この投稿のメタキーワードとしてカテゴリーを使用する場合は、「はい」を選択してください。

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
ja_JP: (編集画面で指定したキーワードに加えて) 特定の投稿のタグをこの投稿のメタキーワードとして使用する場合は、「はい」を選択してください。

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
ja_JP: このオプションでは、サイト全体を通じてメタキーワードの使用を切り替えることができます。

en: User Agent Blocklist
ja_JP: ユーザーエージェントブロックリスト

en: Track Blocked Bots
ja_JP: ブロックされたボットを追跡

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The referer.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
ja_JP: IP %1$s のブロックしたボット -- %2$s はブロックリストで見つかったリファラに一致しました。

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The user agent.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
ja_JP: IP %1$s のブロックしたボット -- %2$s はブロックリストで見つかったユーザエージェントに一致しました。

en: Referer Blocklist
ja_JP: 参照元ブロックリスト

en: Bad Bot Blocker
ja_JP: 不正なボットブロッカー
