Plugins - Advanced Custom Fields - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (561 entries)

en: %1$s is not one of %2$s
sv_SE: %1$s är inte en av %2$s

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
sv_SE[0]: %1$s måste vara av inläggstypen %2$s.
sv_SE[1]: %1$s måste vara en av följande inläggstyper: %2$s

en: %1$s must have a user with the %2$s role. | %1$s must have a user with one of the following roles: %2$s
sv_SE[0]: %1$s måste ha en användare med rollen %2$s.
sv_SE[1]: %1$s måste ha en användare med en av följande roller: %2$s

en: %1$s must have a valid post ID.
sv_SE: %1$s måste ha ett giltigt inläggs-ID.

en: %1$s must have a valid user ID.
sv_SE: %1$s måste ha ett giltigt användar-ID.

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
sv_SE[0]: %1$s måste ha termen %2$s.
sv_SE[1]: %1$s måste ha en av följande termer: %2$s

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
sv_SE[0]: %1$s kräver minst %2$s val
sv_SE[1]: %1$s kräver minst %2$s val

en: %d fields require attention
sv_SE: %d fält kräver uppmärksamhet

en: %s added
sv_SE: %s tillagd

en: %s already exists
sv_SE: %s finns redan

en: %s requires a valid attachment ID.
sv_SE: %s kräver ett giltig bilage-ID.

en: %s value is required
sv_SE: %s-värde är obligatoriskt

en: '%s' is not a valid email address
sv_SE: ”%s” är inte en giltig e-postadress

en: (no label)
sv_SE: (ingen etikett)

en: (no title)
sv_SE: (ingen rubrik)

en: (this field)
sv_SE: (detta fält)

en: + Add Field
sv_SE: + Lägg till fält

en: 1 field requires attention
sv_SE: 1 fält kräver uppmärksamhet

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the ‘how-tos’ of the ACF world.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Diskussions</a>. I vårt community-forum har vi en aktiv och vänlig användarkrets som gärna hjälper dig att ”hitta rätt” i ACF-världen.

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Dokumentation</a>. Vår omfattande dokumentation innehåller referenser och guider för de flesta situationer du kan stöta på.

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Support</a>. Vår professionella supportpersonal kan hjälpa dig med mer komplicerade och tekniska utmaningar.

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
sv_SE: <b>Markera</b> objekt för att <b>dölja</b> dem från redigeringsskärmen.

en: <strong>Error</strong>: %s
sv_SE: <strong>Fel</strong>: %s

en: Accordion
sv_SE: Dragspel

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Aktiv <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Aktiva <span class="count">(%s)</span>

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add 'other' choice to allow for custom values
sv_SE: Lägg till ”annat” val för att tillåta anpassade värden

en: Add / Edit
sv_SE: Lägg till/redigera

en: Add File
sv_SE: Lägg till fil

en: Add Image
sv_SE: Lägg till bild

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add New Field
sv_SE: Lägg till nytt fält

en: Add New Field Group
sv_SE: Lägg till ny fältgrupp

en: Add new choice
sv_SE: Lägg till nytt val

en: Add rule group
sv_SE: Lägg till regelgrupp

en: All
sv_SE: Alla

en: All %s formats
sv_SE: Alla %s-format

en: All images
sv_SE: Alla bilder

en: All post types
sv_SE: Alla inläggstyper

en: All taxonomies
sv_SE: Alla taxonomier

en: All user roles
sv_SE: Alla användarroller

en: Allow 'custom' values to be added
sv_SE: Tillåt ”anpassade” värden att läggas till

en: Allow Archives URLs
sv_SE: Tillåt arkiv-URL:er

en: Allow Custom
sv_SE: Tillåt anpassad

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
sv_SE: Tillåt att HTML-märkkod visas som synlig text i stället för att renderas

en: Allow Null?
sv_SE: Tillåt Null?

en: Allow new terms to be created whilst editing
sv_SE: Tillåt att nya termer skapas under redigering

en: Allow this accordion to open without closing others.
sv_SE: Tillåt detta dragspel öppna utan att stänga andra.

en: Allowed file types
sv_SE: Tillåtna filtyper

en: Appearance
sv_SE: Utseende

en: Appears after the input
sv_SE: Visas efter inmatningen

en: Appears before the input
sv_SE: Visas före inmatningen

en: Appears when creating a new post
sv_SE: Visas när ett nytt inlägg skapas

en: Appears within the input
sv_SE: Visas inom inmatningen

en: Append
sv_SE: Lägg till efter

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: Attachment
sv_SE: Bilaga

en: Attachments
sv_SE: Bilagor

en: Author
sv_SE: Författare

en: Automatically add &lt;br&gt;
sv_SE: Lägg automatiskt till &lt;br&gt;

en: Automatically add paragraphs
sv_SE: Lägg automatiskt till stycken

en: Awaiting save
sv_SE: Väntar på att sparas

en: Back to all tools
sv_SE: Tillbaka till alla verktyg

en: Basic
sv_SE: Grundläggande

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
sv_SE: Innan du skapar din första fältgrupp rekommenderar vi att du först läser vår <a href="%s" target="_blank">Komma igång</a>-guide för att bekanta dig med tilläggets filosofi och bästa praxis.

en: Below fields
sv_SE: Under fält

en: Below labels
sv_SE: Under etiketter

en: Blocks
sv_SE: Block

en: Both (Array)
sv_SE: Båda (Array)

en: Button Group
sv_SE: Knappgrupp

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Center
sv_SE: Centrerat

en: Center the initial map
sv_SE: Centrera den inledande kartan

en: Character Limit
sv_SE: Teckenbegränsning

en: Checkbox
sv_SE: Kryssruta

en: Checked
sv_SE: Markerat

en: Child Page (has parent)
sv_SE: Undersida (har överordnad)

en: Choice
sv_SE: Val

en: Choices
sv_SE: Val

en: Class "%s" does not exist.
sv_SE: Klassen ”%s” finns inte.

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Clear color
sv_SE: Rensa färg

en: Clear location
sv_SE: Rensa plats

en: Click to initialize TinyMCE
sv_SE: Klicka för att initialisera TinyMCE

en: Clone (Pro only)
sv_SE: Klona (endast Pro)

en: Close Field
sv_SE: Stäng fält

en: Close Window
sv_SE: Stäng fönstret

en: Collapse Details
sv_SE: Minimera detaljer

en: Color Picker
sv_SE: Färgväljare

en: Color value
sv_SE: Färgvärde

en: Comma separated list. Leave blank for all types
sv_SE: Kommaavgränsad lista. Lämna tom för alla typer

en: Comment
sv_SE: Kommentera

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Conditional Logic
sv_SE: Villkorad logik

en: Connect selected terms to the post
sv_SE: Koppla valda termer till inlägget

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Content Editor
sv_SE: Innehållsredigerare

en: Controls how new lines are rendered
sv_SE: Styr hur nya rader visas

en: Copied
sv_SE: Kopierad

en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Create Terms
sv_SE: Skapa termer

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
sv_SE: Skapa en uppsättning regler för att avgöra vilken redigeringsskärm som ska använda dessa avancerade anpassade fält

en: Current User
sv_SE: Nuvarande användare

en: Current User Role
sv_SE: Nuvarande användarroll

en: Custom Fields
sv_SE: Anpassade fält

en: Custom:
sv_SE: Anpassad:

en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
sv_SE: Anpassa WordPress med kraftfulla, professionella och intuitiva fält.

en: Customize the map height
sv_SE: Anpassa karthöjden

en: Database Upgrade Required
sv_SE: Databasuppgradering krävs

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
sv_SE: Uppgradering av databas slutförd. <a href="%s">Tillbaka till nätverkets adminpanel</a>

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
sv_SE: Databasuppgradering slutförd. <a href="%s">Se vad som är nytt</a>

en: Date Picker
sv_SE: Datumväljare

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
sv_SE: Klart

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
sv_SE: Idag

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
sv_SE: Nästa

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
sv_SE: Föreg.

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
sv_SE: V

en: Date Time Picker
sv_SE: Datum/tidväljare

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
sv_SE: Klart

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
sv_SE: Nu

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
sv_SE: Timme

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
sv_SE: Mikrosekund

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
sv_SE: Millisekund

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
sv_SE: Minut

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
sv_SE: Sekund

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
sv_SE: Välj

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
sv_SE: Välj tid

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
sv_SE: Tid

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
sv_SE: Tidszon

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default Template
sv_SE: Standardmall

en: Default Value
sv_SE: Standardvärde

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
sv_SE: Definiera en ändpunkt för föregående dragspel att stoppa. Detta dragspel kommer inte att vara synlig.

en: Define an endpoint for the previous tabs to stop. This will start a new group of tabs.
sv_SE: Definiera en ändpunkt för de föregående flikarna att stoppa. Detta startar en ny grupp av flikar.

en: Delay initialization?
sv_SE: Fördröjd initialisering?

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete field
sv_SE: Ta bort fält

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Inaktiverad <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Inaktiverade <span class="count">(%s)</span>

en: Discussion
sv_SE: Diskussion

en: Display Format
sv_SE: Visningsformat

en: Display this accordion as open on page load.
sv_SE: Visa detta dragspel som öppet på sidladdning.

en: Displays text alongside the checkbox
sv_SE: Visar text bredvid kryssrutan

en: Drag to reorder
sv_SE: Dra för att sortera om

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Duplicate field
sv_SE: Duplicera fält

en: Duplicate this item
sv_SE: Duplicera detta objekt

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Field
sv_SE: Redigera fält

en: Edit Field Group
sv_SE: Redigera fältgrupp

en: Edit File
sv_SE: Redigera fil

en: Edit Image
sv_SE: Redigera bild

en: Edit field
sv_SE: Redigera fält

en: Edit field group
sv_SE: Redigera fältgrupp

en: Elements
sv_SE: Element

en: Email
sv_SE: E-post

en: Embed Size
sv_SE: Inbäddad storlek

en: Enable Transparency
sv_SE: Aktivera genomskinlighet

en: Endpoint
sv_SE: Ändpunkt

en: Enter URL
sv_SE: Ange URL

en: Enter each choice on a new line.
sv_SE: Ange varje val på en ny rad.

en: Enter each default value on a new line
sv_SE: Ange varje standardvärde på en ny rad

en: Error loading field.
sv_SE: Fel vid inläsning av fält.

en: Error uploading file. Please try again
sv_SE: Fel vid uppladdning av fil. Försök igen

en: Escape HTML
sv_SE: Inaktivera HTML-rendering

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Expand Details
sv_SE: Expandera detaljer

en: Export Field Groups
sv_SE: Exportera fältgrupper

en: Export File
sv_SE: Exportera fil

en: Exported 1 field group. | Exported %s field groups.
sv_SE[0]: Exporterade 1 fältgrupp.
sv_SE[1]: Exporterade %s fältgrupper.

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: Field
sv_SE: Fält

en: Field Group
sv_SE: Fältgrupp

en: Field Groups
sv_SE: Fältgrupper

en: Field Keys
sv_SE: Fältnycklar

en: Field Label
sv_SE: Fältetikett

en: Field Name
sv_SE: Fältnamn

en: Field Type
sv_SE: Fälttyp

en: Field group deleted.
sv_SE: Fältgrupp borttagen.

en: Field group draft updated.
sv_SE: Fältgruppsutkast uppdaterat.

en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
sv_SE[0]: Fältgrupp duplicerad.
sv_SE[1]: %s fältgrupper duplicerade.

en: Field group published.
sv_SE: Fältgrupp publicerad.

en: Field group saved.
sv_SE: Fältgrupp sparad.

en: Field group scheduled for.
sv_SE: Fältgrupp schemalagd för.

en: Field group submitted.
sv_SE: Fältgrupp skickad.

en: Field group synchronised. | %s field groups synchronised.
sv_SE[0]: Fältgrupp synkroniserad.
sv_SE[1]: %s fältgrupper synkroniserade.

en: Field group title is required
sv_SE: Rubrik för fältgrupp är obligatoriskt

en: Field group updated.
sv_SE: Fältgrupp uppdaterad.

en: Field groups with a lower order will appear first
sv_SE: Fältgrupper med en lägre ordning visas först

en: Field type does not exist
sv_SE: Fälttyp finns inte

en: Fields
sv_SE: Fält

en: File
sv_SE: Fil

en: File Array
sv_SE: Fil-array

en: File ID
sv_SE: Fil-ID

en: File URL
sv_SE: Fil-URL

en: File name
sv_SE: Filnamn

en: File size
sv_SE: Filstorlek

en: File size must be at least %s.
sv_SE: Filstorlek måste vara lägst %s.

en: File size must not exceed %s.
sv_SE: Filstorlek får inte överstiga %s.

en: File type must be %s.
sv_SE: Filtyp måste vara %s.

en: Filter by Post Type
sv_SE: Filtrera efter inläggstyp

en: Filter by Taxonomy
sv_SE: Filtrera efter taxonomi

en: Filter by role
sv_SE: Filtrera efter roll

en: Filters
sv_SE: Filter

en: Find current location
sv_SE: Hitta nuvarande plats

en: Flexible Content
sv_SE: Flexibelt innehåll

en: Flexible Content (Pro only)
sv_SE: Flexibelt innehåll (endast Pro)

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
sv_SE: För mer kontroll kan du specifiera både ett värde och en etikett så här:

en: Forms
sv_SE: Formulär

en: Front Page
sv_SE: Startsida

en: Full Size
sv_SE: Full storlek

en: Gallery
sv_SE: Galleri

en: Gallery (Pro only)
sv_SE: Galleri (endast Pro)

en: Generate PHP
sv_SE: Generera PHP

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Has any value
sv_SE: Har något värde

en: Has no value
sv_SE: Har inget värde

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Help & Support
sv_SE: Hjälp och support

en: Hex String
sv_SE: HEX-sträng

en: Hide on screen
sv_SE: Dölj på skärm

en: High (after title)
sv_SE: Hög (efter rubrik)

en: Horizontal
sv_SE: Horisontell

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
sv_SE: Om flera fältgrupper visas på en redigeringssida, kommer den första fältgruppens alternativ att användas (den med lägsta sorteringsnummer)

en: Image
sv_SE: Bild

en: Image Array
sv_SE: Bild-array

en: Image ID
sv_SE: Bild-ID

en: Image URL
sv_SE: Bild-URL

en: Image height must be at least %dpx.
sv_SE: Bildhöjd måste vara minst %dpx.

en: Image height must not exceed %dpx.
sv_SE: Bildhöjd får inte överstiga %dpx.

en: Image width must be at least %dpx.
sv_SE: Bildbredd måste vara minst %dpx.

en: Image width must not exceed %dpx.
sv_SE: Bildbredd får inte överstiga %dpx.

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import Field Groups
sv_SE: Importera fältgrupper

en: Import File
sv_SE: Importera fil

en: Import file empty
sv_SE: Importerad fil är tom

en: Imported 1 field group | Imported %s field groups
sv_SE[0]: Importerade 1 fältgrupp
sv_SE[1]: Importerade %s fältgrupper

en: Incorrect file type
sv_SE: Felaktig filtyp

en: Instruction placement
sv_SE: Instruktionsplacering

en: Instructions
sv_SE: Instruktioner

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
sv_SE: Instruktioner för författare. Visas när data skickas

en: Invalid field group ID.
sv_SE: Ogiltigt ID för fältgrupp.

en: Invalid field group parameter(s).
sv_SE: Ogiltiga parametrar för fältgrupp.

en: Invalid nonce.
sv_SE: Ogiltig engångskod.

en: Invalid request.
sv_SE: Ogiltig begäran.

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
sv_SE: Vi rekommenderar starkt att du säkerhetskopierar din databas innan du fortsätter. Är du säker på att du vill köra uppdateraren nu?

en: JSON field group (newer)
sv_SE: JSON-fältgrupp (nyare)

en: Key
sv_SE: Nyckel

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Label placement
sv_SE: Etikettsplacering

en: Large
sv_SE: Stor

en: Last updated: %s
sv_SE: Senast uppdaterad: %s

en: Leave blank for no limit
sv_SE: Lämna tomt för ingen gräns

en: Left aligned
sv_SE: Vänsterjusterad

en: Library
sv_SE: Bibliotek

en: Limit the media library choice
sv_SE: Begränsa mediabibliotekets val

en: Link
sv_SE: Länk

en: Link Array
sv_SE: Länk-array

en: Link URL
sv_SE: Länk-URL

en: Load Terms
sv_SE: Ladda termer

en: Load value from posts terms
sv_SE: Hämta värde från inläggets termer

en: Loading
sv_SE: Laddar in

en: Loading diff
sv_SE: Hämtar diff

en: Local JSON
sv_SE: Lokal JSON

en: Located in plugin: %s
sv_SE: Finns i tillägg: %s

en: Located in theme: %s
sv_SE: Finns i tema: %s

en: Located in: %s
sv_SE: Finns i: %s

en: Location
sv_SE: Plats

en: Location type "%s" is already registered.
sv_SE: Platstypen ”%s” är redan registrerad.

en: Logged in
sv_SE: Inloggad

en: Maximum
sv_SE: Maximal

en: Maximum Value
sv_SE: Maximalt värde

en: Maximum posts
sv_SE: Maximalt antal inlägg

en: Maximum values reached ( {max} values )
sv_SE: Maximala värden uppnådda ( {max} värden)

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Menu Item
sv_SE: Menyval

en: Menu Locations
sv_SE: Menyplatser

en: Menu items
sv_SE: Menyval

en: Menus
sv_SE: Menyer

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: Minimum
sv_SE: Minium

en: Minimum Value
sv_SE: Minsta värde

en: Minimum posts
sv_SE: Minsta antal inlägg

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Move Complete.
sv_SE: Flytt slutförd.

en: Move Custom Field
sv_SE: Flytta anpassat fält

en: Move Field
sv_SE: Flytta fält

en: Move field to another group
sv_SE: Flytta fält till annan grupp

en: Move to trash. Are you sure?
sv_SE: Flytta till papperskorgen. Är du säker?

en: Multi Select
sv_SE: Flerval

en: Multi-expand
sv_SE: Multi-expandera

en: Multiple Values
sv_SE: Flera värden

en: Name
sv_SE: Namn

en: New Field
sv_SE: Nytt fält

en: New Field Group
sv_SE: Ny fältgrupp

en: New Lines
sv_SE: Nya rader

en: No
sv_SE: Nej

en: No Field Groups found
sv_SE: Inga fältgrupper hittades

en: No Field Groups found in Trash
sv_SE: Inga fältgrupper hittades i papperskorgen

en: No Fields found
sv_SE: Inga fält hittades

en: No Fields found in Trash
sv_SE: Inga fält hittades i papperskorgen

en: No Formatting
sv_SE: Ingen formatering

en: No field groups selected
sv_SE: Inga fältgrupper valda

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
sv_SE: Inga fält. Klicka på knappen <strong>+ Lägg till fält</strong> för att skapa ditt första fält.

en: No file selected
sv_SE: Ingen fil vald

en: No image selected
sv_SE: Ingen bild vald

en: No matches found
sv_SE: Inga matchningar hittades

[ctx: No terms]
en: No %s
sv_SE: Inga %s

en: No toggle fields available
sv_SE: Inga fält för att slå på/av är tillgängliga

en: No updates available.
sv_SE: Inga uppdateringar tillgängliga.

en: Normal (after content)
sv_SE: Normal (efter innehåll)

en: Number
sv_SE: Nummer

en: Off Text
sv_SE: ”Av”-text

en: On Text
sv_SE: ”På”-text

en: Open
sv_SE: Öppen

en: Opens in a new window/tab
sv_SE: Öppnas i ett nytt fönster/flik

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Options Page
sv_SE: Alternativsida

en: Order
sv_SE: Sortera

en: Order No.
sv_SE: Sorteringsnummer

en: Original field group
sv_SE: Ursprunglig fältgrupp

en: Other
sv_SE: Andra

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Page
sv_SE: Sida

en: Page Attributes
sv_SE: Sidattribut

en: Page Link
sv_SE: Sidlänk

en: Page Parent
sv_SE: Överordnad sida

en: Page Template
sv_SE: Sidmall

en: Page Type
sv_SE: Sidtyp

en: Parent
sv_SE: Överordnad

en: Parent Page (has children)
sv_SE: Överordnad sida (har undersidor)

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Permalink
sv_SE: Permalänk

en: Placeholder Text
sv_SE: Platshållartext

en: Placement
sv_SE: Placering

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
sv_SE: Kontrollera också att alla premiumutökningar (%s) är uppdaterade till den senaste versionen.

en: Please select at least one site to upgrade.
sv_SE: Välj minst en webbplats att uppgradera.

en: Please select the destination for this field
sv_SE: Välj destinationen för detta fält

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
sv_SE: Använd fliken ”Hjälp och support” för att kontakta oss om du skulle behöva hjälp.

en: Post
sv_SE: Inlägg

en: Post Category
sv_SE: Inläggskategori

en: Post Format
sv_SE: Inläggsformat

en: Post ID
sv_SE: Inläggs-ID

en: Post Object
sv_SE: Inläggsobjekt

en: Post Status
sv_SE: Inläggsstatus

en: Post Taxonomy
sv_SE: Inläggstaxonomi

en: Post Template
sv_SE: Inläggsmall

en: Post Type
sv_SE: Inläggstyp

en: Post updated
sv_SE: Inlägg uppdaterat

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Posts Page
sv_SE: Inläggssida

en: Prepend
sv_SE: Lägg till före

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
sv_SE: Förbered en extra kryssruta för att slå på/av alla val

en: Preview Size
sv_SE: Förhandsgranska storlek

en: RGBA Array
sv_SE: RGBA-array

en: RGBA String
sv_SE: RGBA-sträng

en: Radio Button
sv_SE: Alternativknapp

en: Radio Buttons
sv_SE: Radioknappar

en: Range
sv_SE: Intervall

en: Reading upgrade tasks...
sv_SE: Läser in uppgraderingsuppgifter …

en: Register
sv_SE: Registrera

en: Relational
sv_SE: Relation

en: Relationship
sv_SE: Relationer

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Repeater
sv_SE: Repeterare

en: Repeater (Pro only)
sv_SE: Repeterare (endast Pro)

en: Required?
sv_SE: Obligatoriskt?

en: Restrict which files can be uploaded
sv_SE: Begränsa vilka filer som kan laddas upp

en: Restrict which images can be uploaded
sv_SE: Begränsa vilka bilder som kan laddas upp

en: Restricted
sv_SE: Begränsad

en: Return Format
sv_SE: Returformat

en: Return Value
sv_SE: Returvärde

en: Review changes
sv_SE: Granska ändringar

en: Review local JSON changes
sv_SE: Granska lokala JSON-ändringar

en: Review sites & upgrade
sv_SE: Granska webbplatser och uppgradera

en: Revisions
sv_SE: Versioner

en: Row
sv_SE: Rad

en: Rows
sv_SE: Rader

en: Rules
sv_SE: Regler

en: Save 'custom' values to the field's choices
sv_SE: Spara ”anpassade” värden i fältets val

en: Save 'other' values to the field's choices
sv_SE: Spara ”andra” värden i fältets val

en: Save Custom
sv_SE: Spara anpassad

en: Save Format
sv_SE: Spara format

en: Save Other
sv_SE: Spara annan

en: Save Terms
sv_SE: Spara termer

en: Saved
sv_SE: Sparad

en: Seamless (no metabox)
sv_SE: Sömnlöst (ingen metaruta)

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search Field Groups
sv_SE: Sök fältgrupper

en: Search Fields
sv_SE: Sök fält

en: Search for address...
sv_SE: Sök efter adress …

en: Search...
sv_SE: Sök …

en: Select %s
sv_SE: Välj %s

en: Select Color
sv_SE: Välj färg

en: Select Field Groups
sv_SE: Välj fältgrupper

en: Select File
sv_SE: Välj fil

en: Select Image
sv_SE: Välj bild

en: Select Link
sv_SE: Välj länk

en: Select default color
sv_SE: Välj standardfärg

en: Select multiple values?
sv_SE: Välj flera värden?

en: Select post type
sv_SE: Välj inläggstyp

en: Select taxonomy
sv_SE: Välj taxonomi

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups.
sv_SE: Välj den JSON-fil för Advanced Custom Fields som du vill importera. När du klickar på importknappen nedan kommer ACF att importera fältgrupperna.

en: Select the appearance of this field
sv_SE: Välj utseendet på detta fält

en: Select the field groups you would like to export and then select your export method. Use the download button to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Use the generate button to export to PHP code which you can place in your theme.
sv_SE: Välj vilka fältgrupper du vill exportera och sedan exportmetod. Använd ladda ner-knappen för exportera till en .json-fil som du sedan kan importera till någon annan ACF-installation. Använd generera-knappen för att exportera PHP kod som du kan lägga till i ditt tema.

en: Select the taxonomy to be displayed
sv_SE: Välj taxonomin som ska visas

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
sv_SE: Ta bort 1 tecken

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
sv_SE: Ta bort %d tecken

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
sv_SE: Ange 1 eller fler tecken

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
sv_SE: Ange %d eller fler tecken

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
sv_SE: Laddning misslyckades

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
sv_SE: Laddar in fler resultat …

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
sv_SE: Inga matchningar hittades

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
sv_SE: Ett resultat är tillgängligt, tryck enter för att välja det.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
sv_SE: %d resultat är tillgängliga, använd upp- och nedåtpilarna för att navigera.

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
sv_SE: Söker&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
sv_SE: Du kan endast välja 1 objekt

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
sv_SE: Du kan endast välja %d objekt

en: Selected elements will be displayed in each result
sv_SE: Valda element kommer att visas i varje resultat

en: Selection is greater than
sv_SE: Valet är större än

en: Selection is less than
sv_SE: Valet är mindre än

en: Send Trackbacks
sv_SE: Skicka trackbacks

en: Separator
sv_SE: Avgränsare

en: Set the initial zoom level
sv_SE: Ställ in den initiala zoomnivån

en: Sets the textarea height
sv_SE: Ställer in textområdets höjd

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Show Media Upload Buttons?
sv_SE: Visa knappar för mediauppladdning?

en: Show in REST API
sv_SE: Visa i REST API

en: Show this field group if
sv_SE: Visa denna fältgrupp om

en: Show this field if
sv_SE: Visa detta fält om

en: Shown in field group list
sv_SE: Visa i fältgruppslistan

en: Side
sv_SE: Sida

en: Single Value
sv_SE: Enskild värde

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
sv_SE: Enstaka ord, inga mellanslag. Understreck och bindestreck tillåtna

en: Site
sv_SE: Webbplats

en: Site is up to date
sv_SE: Webbplatsen är uppdaterad

en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
sv_SE: Webbplatsen kräver databasuppgradering från %1$s till %2$s

en: Sorry, this browser does not support geolocation
sv_SE: Tyvärr, denna webbläsare stöder inte geolocation

en: Sorry, this field group is unavailable for diff comparison.
sv_SE: Denna fältgrupp är inte tillgänglig för diff-jämförelse.

en: Spam Detected
sv_SE: Skräppost upptäckt

en: Specify the returned value on front end
sv_SE: Specifiera det returnerade värdet på front-end

en: Specify the style used to render the selected fields
sv_SE: Specificera stilen för rendering av valda fält

en: Specify the value returned
sv_SE: Specifiera det returnerade värdet

en: Standard (WP metabox)
sv_SE: Standard (WP meta-ruta)

en: Step Size
sv_SE: Stegstorlek

en: Style
sv_SE: Stil

en: Stylised UI
sv_SE: Stiliserat gränssnitt

en: Sub Fields
sv_SE: Underfält

en: Super Admin
sv_SE: Superadmin

en: Sync
sv_SE: Synkronisera

en: Sync available
sv_SE: Synkronisering tillgänglig

en: Sync changes
sv_SE: Synkronisera ändringar

en: Tab
sv_SE: Flik

en: Table
sv_SE: Tabell

en: Tabs
sv_SE: Flikar

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Taxonomies
sv_SE: Taxonomier

en: Taxonomy
sv_SE: Taxonomi

en: Term ID
sv_SE: Term-ID

en: Term Object
sv_SE: Term-objekt

en: Text Area
sv_SE: Textområde

en: Text Only
sv_SE: Endast text

en: Text shown when active
sv_SE: Text som visas när aktivt

en: Text shown when inactive
sv_SE: Text som visas när inaktivt

en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
sv_SE: Tack för att du uppdaterade till %1$s v%2$s!

en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
sv_SE: Fältet %1$s kan nu hittas i fältgruppen %2$s

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
sv_SE: Tillägget Advanced Custom Fields tillhandahåller en visuell formulärbyggare för att anpassa redigeringsvyerna i WordPress med extra fält, samt ett intuitivt förståeligt API för visning av värden hos anpassade fält i valfri mallfil.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
sv_SE: De ändringar du gjort kommer att gå förlorade om du navigerar bort från denna sida

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
sv_SE: Följande kod kan användas för att registrera en lokal version av vald fältgrupp/fältgrupper. En lokal fältgrupp kan ge många fördelar, såsom snabbare laddningstider, versionshantering och dynamiska fält/inställningar. Det är bara att kopiera och klistra in följande kod i ditt temas functions.php-fil eller att inkludera det i en extern fil.

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
sv_SE: Följande webbplatser kräver en DB-uppgradering. Kontrollera de som du vill uppdatera och klicka sedan %s.

en: The format displayed when editing a post
sv_SE: Formatet visas när ett inlägg redigeras

en: The format returned via template functions
sv_SE: Formatet returneras via mallfunktioner

en: The format used when saving a value
sv_SE: Formatet används när ett värde sparas

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
sv_SE: Strängen ”field_” får inte användas i början av ett fältnamn

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
sv_SE: Detta fält kan inte flyttas förrän dess ändringar har sparats

en: This is the name which will appear on the EDIT page
sv_SE: Detta är namnet som kommer att visas på REDIGERINGS-sidan

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
sv_SE: Denna version innehåller förbättringar av din databas och kräver en uppgradering.

en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyr

en: Time Picker
sv_SE: Tidsväljare

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
sv_SE: TinyMCE kommer inte att initialiseras förrän fältet är klickat

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Toggle
sv_SE: Slå på/av

en: Toggle All
sv_SE: Slå på/av alla

en: Toolbar
sv_SE: Verktygsfält

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Top Level Page (no parent)
sv_SE: Toppnivåsida (ingen överordnad)

en: Top aligned
sv_SE: Toppjusterad

en: True / False
sv_SE: Sant/falskt

en: Type
sv_SE: Typ

en: Unknown
sv_SE: Okänt

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update File
sv_SE: Uppdatera fil

en: Update Image
sv_SE: Uppdatera bild

en: Upgrade Database
sv_SE: Uppgradera databas

en: Upgrade Sites
sv_SE: Uppgradera webbplatser

en: Upgrade complete.
sv_SE: Uppgradering slutförd.

en: Upgrade failed.
sv_SE: Uppgradering misslyckades.

en: Upgrade to Pro
sv_SE: Uppgradera till Pro

en: Upgrading data to version %s
sv_SE: Uppgraderar data till version %s

en: Uploaded to post
sv_SE: Uppladdat till inlägg

en: Uploaded to this post
sv_SE: Uppladdat till detta inlägg

en: Url
sv_SE: URL

en: Use AJAX to lazy load choices?
sv_SE: Använd AJAX för att med uppskjuten inläsning hämta val?

en: User
sv_SE: Användare

en: User Array
sv_SE: Användar-array

en: User Form
sv_SE: Användarformulär

en: User ID
sv_SE: Användar-ID

en: User Object
sv_SE: Användarobjekt

en: User Role
sv_SE: Användarroll

en: User unable to add new %s
sv_SE: Användare kan inte lägga till ny %s

en: Users
sv_SE: Användare

en: Validate Email
sv_SE: Validera e-post

en: Validation failed
sv_SE: Validering misslyckades

en: Validation successful
sv_SE: Validering lyckades

en: Value
sv_SE: Värde

en: Value contains
sv_SE: Värde innehåller

en: Value is equal to
sv_SE: Värde är lika med

en: Value is greater than
sv_SE: Värde är större än

en: Value is less than
sv_SE: Värde är mindre än

en: Value is not equal to
sv_SE: Värde är inte lika med

en: Value matches pattern
sv_SE: Värde matchar mönstret

en: Value must be a number
sv_SE: Värdet måste vara ett nummer

en: Value must be a valid URL
sv_SE: Värde måste vara en giltig URL

en: Value must be equal to or higher than %d
sv_SE: Värde måste vara lika med eller högre än %d

en: Value must be equal to or lower than %d
sv_SE: Värde måste vara lika med eller lägre än %d

en: Value must not exceed %d characters
sv_SE: Värde får inte överstiga %d tecken

en: Various
sv_SE: Diverse

en: Vertical
sv_SE: Vertikal

en: View Field
sv_SE: Visa fält

en: View Field Group
sv_SE: Visa fältgrupp

en: View details
sv_SE: Visa detaljer

en: Viewing back end
sv_SE: Visar back-end

en: Viewing front end
sv_SE: Visar front-end

en: Visit website
sv_SE: Besök webbplats

en: Visual
sv_SE: Visuellt

en: Visual & Text
sv_SE: Visuell och text

en: Visual Only
sv_SE: Endast visuell

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
sv_SE: Vi är fanatiska när det gäller support och vill att du ska få ut det bästa av din webbplats med ACF. Om du stöter på några svårigheter finns det flera ställen där du kan få hjälp:

en: Week Starts On
sv_SE: Veckan börjar på

en: Widgets
sv_SE: Widgetar

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Wrapper Attributes
sv_SE: Omslagsattribut

en: Wysiwyg Editor
sv_SE: Wysiwyg-redigerare

en: Yes
sv_SE: Ja

en: and
sv_SE: och

en: class
sv_SE: klass

en: copy
sv_SE: kopiera

en: is equal to
sv_SE: är lika med

en: is not equal to
sv_SE: är inte lika med

[ctx: noun]
en: Select
sv_SE: Välj

en: or
sv_SE: eller

[ctx: post status]
en: Active
sv_SE: Aktiv

[ctx: post status]
en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: red : Red
sv_SE: röd : Röd

[ctx: verb]
en: Edit
sv_SE: Redigera

[ctx: verb]
en: Select
sv_SE: Välj

[ctx: verb]
en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: width
sv_SE: bredd
